Bitcoin Forum
April 25, 2024, 12:46:31 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Da li ste znali da EOS omogucava ponistavanje izvrsene transakcije?  (Read 161 times)
Dzeronimo (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 588
Merit: 103


View Profile WWW
September 13, 2018, 07:41:51 PM
Merited by RegulusHr (1)
 #1

Danas sam citao vesti i naletim na jednu zanimljivu, pa rekoh da podelim sa vama.
Kao sto znate, jednom izvrsenu transakciju u Bitcoin ili Ethereum mrezi je nemoguce ponistiti, pa ako greskom posaljete coine na pogresnu adresu, mozete se oprostiti od njih. EOS funkcionise po drugacije principu. Neko je prilikom distribucije Trybe airdropovanih tokena napravio gresku i poslao dosta vece iznose nego sto je trebalo. Kada su shvatili sta su uradili, uspeli su da poniste transakcije i vrate tokene nazad. Da se razumemo, i u ETH mrezi vi mozete probati da ponistite transakciju, ali samo ako ste je zapoceli, a ona jos nije izvrsena. Ovde pricamo o tome da je neko bez znanja korisnika uzeo tokene iz njihovog walleta.

Na prvi pogled ovaj konkretan slucaj ne predstavlja problem jer je rec o greskom poslatim tokenima, koji korisnicima nisu ni pripadali, ali su posledice ogromne. Zamislite da sa nekim dogovorite razmenu tokena, on vama prvi posalje svoje, a vi odradite svoj deo dogovora kad vidite tokene u walletu, da bi nakon par minuta vasi novi tokeni "isparili" jer ih je posiljalac vratio sebi.

Ko ce odredjivati koja je transakcija greskom poslata, a koja je regularna? Sta ce spreciti hakere da naprave haos sa ovom opcijom?
Sta vi mislite o svemu ovome?
Kompletnu pricu mozete naci OVDE

1714005991
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714005991

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714005991
Reply with quote  #2

1714005991
Report to moderator
Once a transaction has 6 confirmations, it is extremely unlikely that an attacker without at least 50% of the network's computation power would be able to reverse it.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714005991
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714005991

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714005991
Reply with quote  #2

1714005991
Report to moderator
ovcijisir
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1487
Merit: 323


🐪 https://freebitco.in/?r=38535612


View Profile WWW
September 13, 2018, 07:58:29 PM
 #2

Da li znaš da li to vrijedi samo za tokene ili i za EOS kao valutu?

Izgleda da i ETH može vraćati tokene, jer se i kolegi Slackovic-u dogodilo nešto slično prošli tjedan.

CryptoCoinArbitrage
Member
**
Offline Offline

Activity: 485
Merit: 12

$WPP $HyFi https://hyfi-corp.com/


View Profile
September 13, 2018, 08:18:17 PM
 #3

I ja sam čitao šta je Slacković napisao, međutim bilo je slučaj da su isto greškom duplo poslali ERC20 tokena i nisu mogli vratiti. Verovatno to se može fiksirati u Smart contractu.
Nebi bilo loše ko se više razume u programiranje da objasni dali može ili ne može da se vrati token bez kontrole vlasnika walleta?
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1206



View Profile
September 14, 2018, 06:33:35 AM
 #4

To što se meni (i Trofi) dogodilo mi i dalje nije jasno. Imam izlaznu transakciju za tokene koje nikad nisam niti imao u walletu.

Što se tiče ove opcije kod EOS-a, to mi se čini kao skandalozna stvar! Ako je stvarno to moguće napraviti, zašto EOS uopće i dalje ima neku vrijednost? Jer koliko znam, poanta blockchaina je da kad se transakcija zapisana u blockchainu, nema više promjena. Zar ne?

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
bambam99
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 28
Merit: 0


View Profile
September 14, 2018, 08:12:30 AM
 #5

To što se meni (i Trofi) dogodilo mi i dalje nije jasno. Imam izlaznu transakciju za tokene koje nikad nisam niti imao u walletu.

Što se tiče ove opcije kod EOS-a, to mi se čini kao skandalozna stvar! Ako je stvarno to moguće napraviti, zašto EOS uopće i dalje ima neku vrijednost? Jer koliko znam, poanta blockchaina je da kad se transakcija zapisana u blockchainu, nema više promjena. Zar ne?

u teoriji to nije problem, povrat se zapiše kao nova transakcija
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1206



View Profile
September 14, 2018, 08:17:52 AM
 #6

To što se meni (i Trofi) dogodilo mi i dalje nije jasno. Imam izlaznu transakciju za tokene koje nikad nisam niti imao u walletu.

Što se tiče ove opcije kod EOS-a, to mi se čini kao skandalozna stvar! Ako je stvarno to moguće napraviti, zašto EOS uopće i dalje ima neku vrijednost? Jer koliko znam, poanta blockchaina je da kad se transakcija zapisana u blockchainu, nema više promjena. Zar ne?

u teoriji to nije problem, povrat se zapiše kao nova transakcija

Ma jasno mi je to. Ali čemu sve to ako mi netko može poslati tokene i onda ih nakon 5 sati povući natrag? Jedino ako i ja moram dati pristanak za otkazivanje transakcije. Onda mi se to čini OK.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
Dzeronimo (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 588
Merit: 103


View Profile WWW
September 14, 2018, 06:57:22 PM
 #7

Ne moras dati pristanak za otkazivanje transakcije. U tome i jeste fora, odnosno problem (po mom misljenju). Realno, sve ima prednosti i mane. Zagovornici nacina na koji je EOS to resio kao argument navode slucajeve u kojima su investitorima i vlasnicima greskom ostala zarobljena milionska sredstva u ETH blockchainu. Mislim da EOS resenje ima humaniji pristup, ali ga to cini i mnogo ranjivijim, a znajuci svet u kome zivimo, to ce na kraju naneti vise stete nego ovi slucajevi u ETH blockchainu.
denis-z12
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 294
Merit: 103



View Profile
September 14, 2018, 07:43:30 PM
 #8

Ovo stvarno nisam znao i ovo sigurno otvara vrata mnogim malverzacijama. Ko na kraju krajeva može imati povjerenja u projekat gdje ti neko može vratiti poslane tokene.
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1206



View Profile
September 14, 2018, 09:36:12 PM
 #9

Ovo stvarno nisam znao i ovo sigurno otvara vrata mnogim malverzacijama. Ko na kraju krajeva može imati povjerenja u projekat gdje ti neko može vratiti poslane tokene.

Pa da. Upravo na to sam i mislio kad sam napisao da kako onda EOS ima ikakvu vrijednost kad je podložan malverzacijama. Znam da sad kad sam ovo saznao nikad ne bi radio transakcije preko njihove mreže. Najbolje mi je što oni to predstavljaju kao "feature", a new kao problem. Naravno da je problem što je ljudima u Ethereum mreži ostalo lockano hrpa love, ali za to su si sami krivi. Nitko nije krivo poslao tokene/coine na krivu adresu nego oni sami. Glupo je zbog toga raditi ovakav "feature" zbog kojeg je cijela mreža podložna raznim malverzacijama...

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
RegulusHr
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 588
Merit: 256


View Profile
September 15, 2018, 12:06:21 PM
 #10

Ovo stvarno nisam znao i ovo sigurno otvara vrata mnogim malverzacijama. Ko na kraju krajeva može imati povjerenja u projekat gdje ti neko može vratiti poslane tokene.

Pa da. Upravo na to sam i mislio kad sam napisao da kako onda EOS ima ikakvu vrijednost kad je podložan malverzacijama. Znam da sad kad sam ovo saznao nikad ne bi radio transakcije preko njihove mreže. Najbolje mi je što oni to predstavljaju kao "feature", a new kao problem. Naravno da je problem što je ljudima u Ethereum mreži ostalo lockano hrpa love, ali za to su si sami krivi. Nitko nije krivo poslao tokene/coine na krivu adresu nego oni sami. Glupo je zbog toga raditi ovakav "feature" zbog kojeg je cijela mreža podložna raznim malverzacijama...

Pa takav "feature" po meni nije uopće loš, ali mora postojati neko osiguranje da se to ne zlorabi. Neka odgoda ili nešto što daje vremena reagirati i drugoj strani.
To je "feature" kojeg pod normalno podrazumijevamo u platnom prometu, gdje se novac vrača kad se prijavi greška.
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1206



View Profile
September 15, 2018, 07:28:26 PM
 #11

Ovo stvarno nisam znao i ovo sigurno otvara vrata mnogim malverzacijama. Ko na kraju krajeva može imati povjerenja u projekat gdje ti neko može vratiti poslane tokene.

Pa da. Upravo na to sam i mislio kad sam napisao da kako onda EOS ima ikakvu vrijednost kad je podložan malverzacijama. Znam da sad kad sam ovo saznao nikad ne bi radio transakcije preko njihove mreže. Najbolje mi je što oni to predstavljaju kao "feature", a new kao problem. Naravno da je problem što je ljudima u Ethereum mreži ostalo lockano hrpa love, ali za to su si sami krivi. Nitko nije krivo poslao tokene/coine na krivu adresu nego oni sami. Glupo je zbog toga raditi ovakav "feature" zbog kojeg je cijela mreža podložna raznim malverzacijama...

Pa takav "feature" po meni nije uopće loš, ali mora postojati neko osiguranje da se to ne zlorabi. Neka odgoda ili nešto što daje vremena reagirati i drugoj strani.
To je "feature" kojeg pod normalno podrazumijevamo u platnom prometu, gdje se novac vrača kad se prijavi greška.


Ma OK. Slažem se. Ali zar nije poanta cijelog blockchaina upravo u tome da transakcija ne može biti poništena? Jer upravo u tome leži prednost blockchaina nad klasičnim načinima plaćanja. Mislim, ako uspiju napraviti povrat transakcije bez mogućnosti da se zloupotrijebi, onda je to odlična stvar! Ali ne vidim kako bi se to moglo napraviti... Eventualno kao što kažeš, da se napravi odgoda do kad se transakcija može otkazati. Ali uvijek će biti ljudi kojima će vrijeme odgode biti prekratko, odnosno shvatiti će da su pogriješili taman minutu nakon što istekne vrijeme opoziva. I onda smo opet na istom... A opet, ne može se postaviti neograničeno vrijeme opoziva jer je onda to poziv na malverzacije.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!