Bitcoin Forum
May 04, 2024, 09:53:24 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin Miner σε υπόγειο Δημόσιας Υπηρεσίας [vid]  (Read 790 times)
bomberb17
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 771
Merit: 528



View Profile
November 20, 2018, 04:42:42 PM
 #41

Ενώ ως πράξη είναι ίσως ισοδύναμη (και στις 2 περιπτώσεις πρόκειται για κλοπή, είτε άμεση είτε έμμεση), στην περίπτωση κλοπής χρημάτων είναι πολύ πιο εύκολο να βρεθεί ότι υπάρχει τρύπα. Το αν τα μαγειρέψουν που λες είναι άλλη ιστορία και ξεφεύγουμε αρκετά.
Στην περίπτωση ρευματοκλοπής (μιλώντας γενικά και όχι απαραίτητα για miner) η τρύπα είναι πιο δύσκολο να βρεθεί. Στην κατανάλωση ρεύματος πάντα υπάρχουν αυξομειώσεις, και μόνο εφόσον η κατανάλωση είναι υπέρογκη σε σχέση με την μέση κατανάλωση στο πρόσφατο χρονικό διάστημα μπορεί να υποπτευθεί κάποιος ότι υπάρχει κλοπή.
Και αν θες να επεκταθούμε και να βγούμε ακόμα περισσότερο off-topic, είναι σίγουρο ότι η ρευματοκλοπή στην Ελλάδα έχει τεράστιες διαστάσεις, οι υποθέσεις που ξεφυτρώνουν καθημερινά τυχαία είναι μόνο ένα μικρό ποσοστό της πραγματικότητας. Και αυτό οφείλεται εν μέρει στο γεγονός ότι είναι δύσκολο πρόβλημα η παρακολούθηση της κατανάλωσης ενέργειας (ακόμα και μέσα σε ένα πανεπιστήμιο, επιχείρηση κλπ).
1714816404
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714816404

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714816404
Reply with quote  #2

1714816404
Report to moderator
1714816404
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714816404

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714816404
Reply with quote  #2

1714816404
Report to moderator
1714816404
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714816404

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714816404
Reply with quote  #2

1714816404
Report to moderator
The Bitcoin network protocol was designed to be extremely flexible. It can be used to create timed transactions, escrow transactions, multi-signature transactions, etc. The current features of the client only hint at what will be possible in the future.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714816404
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714816404

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714816404
Reply with quote  #2

1714816404
Report to moderator
1714816404
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714816404

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714816404
Reply with quote  #2

1714816404
Report to moderator
1714816404
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714816404

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714816404
Reply with quote  #2

1714816404
Report to moderator
Cryptotourist
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1190
Merit: 755


Homo Sapiens Bitcoinerthalensis


View Profile
November 20, 2018, 07:13:13 PM
 #42

Όσο για τα «αφεντικά», βρες μου εσύ κάποιον να σε θεωρεί «συνεργάτη» και «ισότιμο» ως υπάλληλο σε αυτή την χώρα, λες κι είμαστε Δυτική Ευρώπη. Στην θεωρία καλοί είμαστε όλοι βλέπω...

Και στην πραξη καλοι ειμαστε, αν θες ρωτα τον σκυλο μου - ουτε αυτος εχει αφεντικο - φιλοι ειμαστε.
Δεν ειναι ολα ισα κ ομοια για να τα ισοπεδωνεις.  Roll Eyes

Απο εκει κ περα, πιστευεις οτι αν παω σημερα στο εν λογω πανεπιστημιο, κ βρω τους τεχνικους ή τους ηλεκτρολογους (συνεργατες απο παλια), κ τους προσφερω το 1/4 απ οτι βγαζουν τα μηχανακια μου, τι πιστευεις οτι θα γινει? Οποτε δεν ειναι θεμα ανοχης, ειναι θεμα οτι οι ιδιοι που ελεγχουν τα πραγματα θα σου δωσουν το ΟΚ. Αν τωρα δεν πληρωσεις για το ΟΚ, τοτε επερχεται η ειδηση καλη ωρα σαν το αυτο νημα. Grin

Τα ιδια βεβαια ισχυουν κ στον ιδιωτικο τομεα (οχι περιπτερο), με την μονη διαφορα οτι στο δημοσιο δεν θα χασεις την δουλεια σου - απλα θα σου κανουν επιπληξη.
Αρα καταληγουμε οτι ολα ειναι θεμα παιδειας κ ατομικης συνειδησης...

I have come here to chew bubblegum and kick ass ... and I'm all out of bubblegum.
bomberb17
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 771
Merit: 528



View Profile
November 20, 2018, 08:09:10 PM
 #43

Αρα καταληγουμε οτι ολα ειναι θεμα παιδειας κ ατομικης συνειδησης...
[offtopic]
Δεν πιστεύω ότι ισχύει αυτό. Σίγουρα η παιδεία και η ατομική συνείδηση παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά δεν αρκεί αυτή. Πρέπει παράλληλα να υπάρχει και η επιβολή/τήρηση των κανόνων και των νόμων. Μπορώ να σου αναφέρω πολλά παραδείγματα κοινωνιών με λιγότερη παιδεία, όπου όμως επειδή υπάρχει ο έλεγχος (ή ακόμα και ο φόβος για τις συνέπειες) τα πράγματα είναι πολύ πιο οργανωμένα και σε τάξη.
Αν βέβαια δε θέλουμε εμείς οι ίδιοι την επιβολή των κανόνων και των νόμων τότε δε πρόκειται να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο.
[/offtopic]
cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1638
Merit: 300


View Profile
November 20, 2018, 08:21:27 PM
 #44

Και στην πραξη καλοι ειμαστε, αν θες ρωτα τον σκυλο μου - ουτε αυτος εχει αφεντικο - φιλοι ειμαστε.
Δεν ειναι ολα ισα κ ομοια για να τα ισοπεδωνεις.  Roll Eyes
Πως φαίνεται ότι δεν έχεις δουλέψει ποτέ σε ελληνική επιχείρηση (δεν μιλάω για Καρέλια, Σκλαβενίτη, Skroutz, δηλαδή το 0,0001%)...

Βασικά όλα ξεκινάνε από την (ελληνική) οικογένεια.

Όταν σε μαθαίνουν από μικρό (ο μπαμπάς, η μαμά, ο παππούς, ο θείος κλπ.) ότι με τις «γνωριμίες» θα «λύνεις και θα δένεις» παντού στην ζωή σου, ποιός φταίει;

Η πηγή του κακού είναι εκεί που είπα... είναι σαν να βρίζουμε τους γύφτους που κλέβουν ρεύμα (όχι για mining, αλλά δεν έχει σημασία).

Το μικρό γυφτάκι (tabula rasa) μαθαίνει από τον μπαμπά γύφτο (aka μιμητισμός) ότι είναι "ΟΚ" να κλέβεις ρεύμα από τις κολώνες και... σόι πάει το βασίλειο!

Αρα καταληγουμε οτι ολα ειναι θεμα παιδειας κ ατομικης συνειδησης...
[offtopic]
Δεν πιστεύω ότι ισχύει αυτό. Σίγουρα η παιδεία και η ατομική συνείδηση παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά δεν αρκεί αυτή. Πρέπει παράλληλα να υπάρχει και η επιβολή/τήρηση των κανόνων και των νόμων. Μπορώ να σου αναφέρω πολλά παραδείγματα κοινωνιών με λιγότερη παιδεία, όπου όμως επειδή υπάρχει ο έλεγχος (ή ακόμα και ο φόβος για τις συνέπειες) τα πράγματα είναι πολύ πιο οργανωμένα και σε τάξη.
Αν βέβαια δε θέλουμε εμείς οι ίδιοι την επιβολή των κανόνων και των νόμων τότε δε πρόκειται να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο.
[/offtopic]
Και πως θα γίνει αυτό ρε συ όταν έχουμε ακόμα «σύνδρομα» (το λέω πολύ κομψά, για να μην το χοντρύνω) με την επιβολή του νόμου και της τάξης;

Έχουν και στην υπόλοιπη Ευρώπη τέτοια σύνδρομα;
bomberb17
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 771
Merit: 528



View Profile
November 20, 2018, 08:24:31 PM
 #45


Και πως θα γίνει αυτό ρε συ όταν έχουμε ακόμα «σύνδρομα» (το λέω πολύ κομψά, για να μην το χοντρύνω) με την επιβολή του νόμου και της τάξης;

Έχουν και στην υπόλοιπη Ευρώπη τέτοια σύνδρομα;

Αυτό ακριβώς λοιπόν είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα.
Cryptotourist
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1190
Merit: 755


Homo Sapiens Bitcoinerthalensis


View Profile
November 20, 2018, 09:04:36 PM
 #46

- Οταν λεω παιδεια, δεν εννοω πτυχια  Wink

- Εχω φιλους βοσκους με απιστευτη παιδεια κ ταπεινοτητα, που θα σε εκπληξουν ευχαριστα με τον τροπο που σκεφτονται, σε σημειο που θα σε κανουν να αναρωτιεσαι αν ειναι δυνατον...

- Ελεγχος να υπαρχει, κ καλο ειναι να υπαρχει. Με μετρο ε? Μοτο μου ειναι οτι ελευθερια σου σταματαει εκει που ξεκιναει του αλλουνου.
Απο εκει κ περα το θεμα ζοριζει, καθως συνηθως αυτοι που εχουν την εξουσια παρατυπουν κ ξεφευγουν - αλλα πλιζ ας μην το αναλυσουμε αλλο αυτο - δες μονο τι πρωθυπουργο βγαλαμε. Φτου του/μας.

- Φοβος? Φοβος για τις συνεπειες? Διαφωνω, δεν πρεπει να ζουμε με φοβο για τιποτα. Αλλα ειναι ομως υποχρεωση μας να εχουμε το μυαλο να καταλαβαινουμε το σωστο απο το λαθος. Αυτο λεω τοση ωρα, παιδεια της ζωης κ καθαρη συνειδηση (οσο γινεται - συχνα πυκνα καπου θα κανουμε λαθος - ετσι ειμαστε φτιαγμενοι - ελλατωματικοι).

- @cryptosize, αν σ εμαθαν ετσι στην οικογενεια σου τοτε λυπαμαι για λογαριασμο σου. Αν οχι, τοτε λεμε τα ιδια. Που φαινεται κιολας οτι δεν εχω δουλεψει σε Ελληνικη επιχειρηση Tongue
Βγαζεις γρηγορα συμπερασματα, οποτε στοπ εδω η off topic αναλυση απο εμενα, κ θα σε αφησω να σκεφτεις τον λογο που παραιτηθηκα απο την θεση που ειχα τοτε στο πανεπιστημιο.

Καλο σας βραδι!

I have come here to chew bubblegum and kick ass ... and I'm all out of bubblegum.
bomberb17
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 771
Merit: 528



View Profile
November 20, 2018, 09:08:56 PM
 #47

- Οταν λεω παιδεια, δεν εννοω πτυχια  Wink

- Εχω φιλους βοσκους με απιστευτη παιδεια κ ταπεινοτητα, που θα σε εκπληξουν ευχαριστα με τον τροπο που σκεφτονται, σε σημειο που θα σε κανουν να αναρωτιεσαι αν ειναι δυνατον...



Ποιός μίλησε για πτυχία; Προφανώς παιδεία != μορφωτικό επίπεδο.


- Ελεγχος να υπαρχει, κ καλο ειναι να υπαρχει. Με μετρο ε? Μοτο μου ειναι οτι ελευθερια σου σταματαει εκει που ξεκιναει του αλλουνου.
Απο εκει κ περα το θεμα ζοριζει, καθως συνηθως αυτοι που εχουν την εξουσια παρατυπουν κ ξεφευγουν - αλλα πλιζ ας μην το αναλυσουμε αλλο αυτο - δες μονο τι πρωθυπουργο βγαλαμε. Φτου του/μας.

- Φοβος? Φοβος για τις συνεπειες? Διαφωνω, δεν πρεπει να ζουμε με φοβο για τιποτα. Αλλα ειναι ομως υποχρεωση μας να εχουμε το μυαλο να καταλαβαινουμε το σωστο απο το λαθος. Αυτο λεω τοση ωρα, παιδεια της ζωης κ καθαρη συνειδηση (οσο γινεται - συχνα πυκνα καπου θα κανουμε λαθος - ετσι ειμαστε φτιαγμενοι - ελλατωματικοι).

Όταν λέω "φόβος" δεν εννοώ να τρέμει το φυλλοκάρδι σου μη σε βάλουν φυλακή για το τίποτα. Προς θεού. Δε μιλάμε για ακραίες καταστάσεις.
Αλλά για παράδειγμα αυτός που πάει στην εθνική με 200, σου ανάβει προβολείς και σου κάνει κλεισούρα επειδή δεν έκανες στην άκρη να περάσει, φοβάται μη του κόψουνε κλήση; Προφανώς όχι.. (ένα απλό παράδειγμα έδωσα, προφανώς δε περιορίζεται σε αυτό)
cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1638
Merit: 300


View Profile
November 20, 2018, 10:33:05 PM
 #48

- @cryptosize, αν σ εμαθαν ετσι στην οικογενεια σου τοτε λυπαμαι για λογαριασμο σου.
Μάλλον κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια αγαπητέ... δεν μίλησα εγώ για εκμετάλλευση γνωριμιών, αλλά εσύ:

Απο εκει κ περα, πιστευεις οτι αν παω σημερα στο εν λογω πανεπιστημιο, κ βρω τους τεχνικους ή τους ηλεκτρολογους (συνεργατες απο παλια), κ τους προσφερω το 1/4 απ οτι βγαζουν τα μηχανακια μου, τι πιστευεις οτι θα γινει?

Καλή συνέχεια και σε εσένα! Kiss
Cryptotourist
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1190
Merit: 755


Homo Sapiens Bitcoinerthalensis


View Profile
November 21, 2018, 07:33:09 AM
 #49

Καλημερα!

Μαζι μιλαμε κ χωρια συνεννοουμαστε μου φαινεται, αναφερθηκα σε κατι που ΔΕΝ κανω, οχι σε κατι που κανω φιλε μου.
Οτι εφυγα απο μια δουλεια που ημουν "βολεμενος" σου λεει κατι? Εσυ στην θεση μου θα εφευγες αν εβλεπες την σαπιλα? Δεν προσκυνησα μαγκα μου κ λεγε οτι θες απο εκει κ περα.

@bomberb17, σορρυ αλλα με την λεξη "φοβος" δεν τα παω καλα. Κ ο γραπτος λογος απ οτι βλεπεις παρεξηγειται ευκολα.

 Οβερ Kiss

I have come here to chew bubblegum and kick ass ... and I'm all out of bubblegum.
Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!