Bitcoin Forum
March 30, 2024, 12:37:34 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Kripto Para Ticaretinde Vergi Konusu  (Read 740 times)
kurcalas (OP)
Member
**

Activity: 378
Merit: 14

View Profile
October 03, 2018, 10:34:48 AM
Merited by mhanbostanci (2), muslol67 (2), jopen (1), MorpheWQ (1)

Kripto paralar için vergi hususunda çok soru işareti var. Üniversitede hukuk dersleri almış birisi olarak bir kaç konuda bilgi vermek istedim.

Birincisi vergi kanunla olur. Yani kanuni düzenlemesi olmayan bir konuda devlet kişiden vergi isteyemez. Örnek vermem gerekirse;

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ KANUNU
Kanun Numarası : 4760
Kabul Tarihi : 6/6/2002
Yayımlandığı Resmî Gazete : Tarih : 12/6/2002 Sayı : 24783
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 7

Ülkemizde Özel Tüketim Vergisi 06/06/2002'de mecliste kabul edilerek, 12/06/2002 tarihinde yayınlanan resmi gazete ile yürürlüğe girmiştir.

Yani ülkemizde bu tarihe kadar araba satışında herhangi bir ÖTV ödemesi söz konusu değilken, bu kanunun hayatımıza girişiyle pek çok alanda ÖTV uygulaması gelmiştir.

Kanunu baştan sona okuyabiliriz, ancak hiç bir yerinde şu şekilde bir ibare görmeniz mümkün değildir. "Bugüne kadar satın alınan araçlardan %XX ÖTV alınacaktır." yada "X tarihden itibaren (geçmiş bir tarihi kastederek) geçerlidir ve alım yapanlar ÖTV kadar ödeme yapar."

Çünkü vergi yasayla olur ve bu yasa ile çıkan konu sadece ileriye işler. Bir çok kez yüksek mahkemelerin bu tarz konularda geriye işlemezlik, kazanılmış hak gibi uygulamalar nedeniyle kanunlar sadece çıkarıldıkları tarih veya meclis tarafından belirlenen ileri bir tarihi konu alarak yürürlüğe girer.

Konuyla ilgili "http://www.hukukmedeniyeti.org/karar/8359/kanunlarin-geriye-yurumemesi-gecmise-etkili-olmama/" adresini okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu kapsamda, bugün yapılan kripto para ticaretleri henüz bir yasal düzenlemeye konu olmadığından bir vergi talebi söz konusu olamaz. Olsa da yasal olmaz. Bunu iki şeyle açıklayabilirim. Birincisi kripto para ticareti üzerine çıkarılmış bir yasa yok! İkincisi ise herhangi bir vergi kanuna kripto para ticareti konusuyla ilgili bir madde eklenmedi. Bu ikisinden birisinde bir gelişme olursa devlet vergi talebinde bulunabilir. Ancak o düzenlemenin yapıldığı tarihten itibaren. Örneğin gelir vergisine bir madde eklenerek kripto para ticareti üzerinden uygulanacak vergiler belirlenebilir.

Umarım anlatabilmişimdir.

There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, but full nodes are more resource-heavy, and they must do a lengthy initial syncing process. As a result, lightweight clients with somewhat less security are commonly used.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1711759054
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711759054
Reply with quote  #2

1711759054
Report to moderator
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3122
Merit: 1516

View Profile WWW
October 03, 2018, 11:09:55 AM

Maalesef anlatamadınız.

Siz başvurmasanız bile maliye sizi istediği zaman mükellef ilan edebilir hatta bunu eski tarihli olarak bile yapabilir.
üstüne o tarihten beri beyanname vermediğiniz için size vergi cezaları çıkarır.
geçmişte bunun çok örnekleri var.
Bizzat şahit olduğum bir olayı yazayım,

Araba alım satımı yapan bir şahıs 5 yılda 21 araba satışı gerçekleştirmiş.
Dolayısı ile maliye  sen bu işi ticarete dökmüşsün, sen gel bakayım diyerek adamı incelemeye almış.
5 yıl için gelir vergisi, KDV, muhtasar, geçici vergi beyannamelerinin e-beyan yoluyla internet üzerinden verilmediği için adamın bir tarafından kan çektiler.
Cezaları ödeyemediği için tüm malına mülküne  ihtiyati tedbir konuldu. Olay mahkemeye taşındı. 2 yıl süren yargılamanın sonunda hakim tüccar olduğu belli işte  diyerek maliyeyi haklı buldu.
Avukat bir üst mahkemede temyize gitti eski danıştay kararlarına dayanılarak yapılan temyiz de her ne kadar adamın tüccarlığı ortada olsa da geriye yönelik vergilendirme yapılamayacağı ancak usulsüzlük cezalarının ödenmesi gerektiği yönünde karar çıktı.

Adam cezaları temerrüt faizleri ile takır takır ödedi. alım satım yapacak sermayesi kalmadı. şimdi uslu uslu oturuyor.

şahıs olarak araba alım satımı yapan ile kripto para alım satımı yapan arasında bir fark yok. Yani maliyenin size ilgi ve şefkat  göstermesi için ille de kanun çıkmasına gerek yok.
kurcalas (OP)
Member
**

View Profile
October 03, 2018, 11:28:37 AM
Merited by EFS (3), MorpheWQ (1)

Maalesef anlatamadınız.

Siz başvurmasanız bile maliye sizi istediği zaman mükellef ilan edebilir hatta bunu eski tarihli olarak bile yapabilir.
üstüne o tarihten beri beyanname vermediğiniz için size vergi cezaları çıkarır.
geçmişte bunun çok örnekleri var.
Bizzat şahit olduğum bir olayı yazayım,

Araba alım satımı yapan bir şahıs 5 yılda 21 araba satışı gerçekleştirmiş.
Dolayısı ile maliye  sen bu işi ticarete dökmüşsün, sen gel bakayım diyerek adamı incelemeye almış.
5 yıl için gelir vergisi, KDV, muhtasar, geçici vergi beyannamelerinin e-beyan yoluyla internet üzerinden verilmediği için adamın bir tarafından kan çektiler.
Cezaları ödeyemediği için tüm malına mülküne  ihtiyati tedbir konuldu. Olay mahkemeye taşındı. 2 yıl süren yargılamanın sonunda hakim tüccar olduğu belli işte  diyerek maliyeyi haklı buldu.
Avukat bir üst mahkemede temyize gitti eski danıştay kararlarına dayanılarak yapılan temyiz de her ne kadar adamın tüccarlığı ortada olsa da geriye yönelik vergilendirme yapılamayacağı ancak usulsüzlük cezalarının ödenmesi gerektiği yönünde karar çıktı.

Adam cezaları temerrüt faizleri ile takır takır ödedi. alım satım yapacak sermayesi kalmadı. şimdi uslu uslu oturuyor.

şahıs olarak araba alım satımı yapan ile kripto para alım satımı yapan arasında bir fark yok. Yani maliyenin size ilgi ve şefkat  göstermesi için ille de kanun çıkmasına gerek yok.

Gelir Vergisi Kanunu, 37 maddenin 4. fıkrası! Danıştay'ın sık sık araba alıp satanlarla ilgili karar verdiği madde bununla ilgili. Kanun'un 37 md. 4 fıkrası açık açık "gayrımenkullerin devamlı alım satımına dayalı gelirleri" gelir vergisi konusuna dahil etmiş. Aynen söylediğim şey. Eğer buraya bir madde koyar ve derse ki "kripto paraların alım satım faaliyetlerinden elde edilen gelirler" vergi konusuna girer.

GELİR VERGİSİ KANUNU (G.V.K.)
Kanun Numarası : 193
Kabul Tarihi : 31/12/1960

Madde 37 – Her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançlar ticari kazançtır.
Bu kanunun uygulanmasında, aşağıda yazılı kazançlar ticari kazanç sayılır:

1. Maden, taş ve kireç ocakları, kum ve çakıl istihsal yerleri ile tuğla ve kiremit
harmanlarının işletilmesinden;
2. Coberlik işlerinden;
3. Özel okul ve hastanelerle benzeri yerlerin işletilmesinden;
4. Gayrimenkullerin alım, satım ve inşa işleriyle devamlı olarak uğraşanların bu
işlerinden;

5. (Değişik: 19/2/1963-202/17 md.) Kendi nam ve hesaplarına menkul kıymet alımsatımı ile devamlı olarak uğraşanların bu faaliyetlerinden;
6. (Değişik: 19/2/1963-202/17 md.) Satınalınan veya trampa suretiyle iktisap olunan
arazinin iktisap tarihinden itibaren 5 yıl içinde parsellenerek bu müddet içinde veya daha
sonraki yıllarda kısmen veya tamamen satılmasından;elde edilen kazançlar.
7. (Ek: 9/4/2003-4842/4 md.) Diş protezciliğinden elde edilen kazançlar.
Kolektif ortaklıklarda ortakların, adi veya eshamlı komandit ortaklıklarda komandite
ortakların ortaklık karından aldıkları paylar şahsi ticari kazanç hükmündedir.(66 ncı madde
hükmü mahfuzdur.)

Ticari kazanç,Vergi Usul Kanunu hükümlerine ve bu kanunda yazılı gerçek (Bilanço
veya işletme hesabı esası) veya basit usullere göre tesbit edilir.(1)
Özel okul ve hastanelerle benzeri yerleri işleten serbest meslek erbabı, serbest meslek
kazançlarını da işletmenin kayıtlarına ithal edebilirler.

Aynı şekilde 5. madde kripto için tehlikeli görünüyor. Ancak hiç bir yasal metinde kripto paralar konu edilmedi. Yani kripto paraların menkul kıymet sayılması gerekir. Buna da bir hüküm verilmesi gerekir. Örneğin 5. maddenin başında yazılan metin 1963 yılında kanunda yapılan bir değişiklik ile getirilmiş. Yani 5. maddeyi değiştirebilir ve/veya 8. madde ekleyebilirler.
gospodin
Legendary
*

Activity: 2268
Merit: 1447

View Profile WWW
October 03, 2018, 11:36:00 AM

vergi kanunları geriye yürütülebilir. istediğiniz kadar "ama olmaz, her şeye aykırı" deseniz de isterlerse yürütürler. bu yüzden çok fazla güvenmeyin. en iyi yöntem daha önceki mahkeme kararlarına bakmanız olacaktır.
kurcalas (OP)
Member
**

View Profile
October 03, 2018, 11:45:43 AM

vergi kanunları geriye yürütülebilir. istediğiniz kadar "ama olmaz, her şeye aykırı" deseniz de isterlerse yürütürler. bu yüzden çok fazla güvenmeyin. en iyi yöntem daha önceki mahkeme kararlarına bakmanız olacaktır.

Her şeye itiraz eder pozisyonda olmak istemiyorum. Ben görüşümü paylaştım, herkesin görüşüne de saygı duyuyorum. Vergi kanunu geriye yürüyebilir demeniz için bir örnek vermeniz lazım. Kanunun geriye yürümesi ile Yargı kararlarının emsal göstermesi farklı. Dediğim gibi 5 maddeyi  yorumlayabilir. Ancak bunun için bir yerde kripto parayı menkul kıymet sayması lazım. Keşke saysa bu sayede devlet resmen kripto parayı tanımış olur.
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3122
Merit: 1516

View Profile WWW
October 03, 2018, 12:24:31 PM

Konu uzayınca kıyas üzerine internet de araştırma yaptım.

iligili bölümü alıntılıyorum:

III-VERGİ HUKUKUNDA KIYAS YASAĞI

Anayasa’nın 2’nci maddesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal bir hukuk devleti olduğu açıkça belirtilmiştir. Hukuk devleti olmak, yönetilenlere hukuk güvencesi sağlar. Hukuk güvenliği ilkesi, yasama, yargı ve yürütme organlarının tüm işlemlerinin hukuk kuralları içinde kalması ile gerçekleşebilir.  Verginin kanuniliği ilkesi hukuk güvenliğinin en önemli dayanağıdır. Anayasa’nın 73’üncü maddesinin üçüncü fıkrasında “Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır” denilerek vergilemenin bir yasama işlemiyle yapılmasını öngörmüştür.

metnin tamamına ulaşmak için :
http://www.vmhk.org.tr/hukuk-metodolojisinde-kiyas-vergi-hukukunda-kiyas-yasagi-ve-aksi-ile-kanitlama/

Evet haklıymışsınız. Benim araba alım satımı yapan ile kripto para alım satımı yapan arasında bir fark yok. mahkeme kıyaslar ve karar verir şeklindeki düşüncem yanlışmış.
Sayenizde bir yanlış bilgimi düzeltmiş oldum. Teşekkür ederim.

edit :
Bir ihtimal Aksi ile Kanıt kuralı işletilebilir ama sanmıyorum.
kurcalas (OP)
Member
**

View Profile
October 03, 2018, 12:54:30 PM

Konu uzayınca kıyas üzerine internet de araştırma yaptım.

iligili bölümü alıntılıyorum:

III-VERGİ HUKUKUNDA KIYAS YASAĞI

Anayasa’nın 2’nci maddesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal bir hukuk devleti olduğu açıkça belirtilmiştir. Hukuk devleti olmak, yönetilenlere hukuk güvencesi sağlar. Hukuk güvenliği ilkesi, yasama, yargı ve yürütme organlarının tüm işlemlerinin hukuk kuralları içinde kalması ile gerçekleşebilir.  Verginin kanuniliği ilkesi hukuk güvenliğinin en önemli dayanağıdır. Anayasa’nın 73’üncü maddesinin üçüncü fıkrasında “Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır” denilerek vergilemenin bir yasama işlemiyle yapılmasını öngörmüştür.

metnin tamamına ulaşmak için :
http://www.vmhk.org.tr/hukuk-metodolojisinde-kiyas-vergi-hukukunda-kiyas-yasagi-ve-aksi-ile-kanitlama/

edit :
Bir ihtimal Aksi ile Kanıt kuralı işletilebilir ama sanmıyorum.

Anlatmak istediğim buydu. Yani mahkeme sizin bahsettiğiniz olayda araç alım satımını gayrı menkul işlemlerinin içerisine katmış. Özellikle araç diye bahsetmemiş.

Yine aynı mantıkla eğer bir çalışmada kripto para ticareti bir yasal metine konu olur, o konuda bir vergi alanına girerse benzer bir yargı kararı çıkabilir. Örneğin bir üstteki post ta yazdım. Maliye'nin bir takım çalışmaları var gündemde kriptolar ve ICO'lar la ilgili. Bu anlamda ICO sonucu gelişen projelerde kar edildiğininde menkul kıymet diyebilir. Bu durumda menkul kıymetlerden alınan vergi (sanırım stopaj %5 ama emin değilim) işlemine tabi tutulur.

Ayrıca şöyle bir durum daha var. Kripto paralarda net bir kar - zarar hesabı yapmak imkansıza yakın. Örneğin ben 1000TL'lik kripto para aldım. Ve bunu herhangi bir borsada (yurtdışı ve/veya merkeziyetsiz yani bir veri alınmayan borsa olabilir) o 1000TL'yi 10000TL yaptım. Bunu devlet hiç bir zaman bilemeyebilir. Ben gidip yurtdışı veya yurtiçi bir ATM'den nakite döndürebilirim. Escrow ile nakit (kayıtdışı) satabilirim. Bunun gibi zarar süreci de var. Belki zarar ettim. 10000TL yatırdım ama 5000TL çektim. Ve içeride param kalmadı.

Yani demem o ki bunun net hesabını yapmak imkansız. Bu nedenle vergi olayı biraz zor. Belki yurtiçi kripto para borsalarına bir uygulama getirebilir. Kaynakta stopaj vergi kesilir. Ama bu da kayıtsız yolların artmasına neden olur. Net bir sonuç çıkarmak zor. Bu nedenle vergi değilde farklı bir yapı düşünülmeli bence. Ne olur orasını bende bilemiyorum. Kamu hukukunu iyi bilen kişiler üstüne düşünebilir.
naz14
Member
**

Activity: 420
Merit: 11

DAO Maker

View Profile
October 03, 2018, 01:07:46 PM

Kripto paralar için vergi hususunda çok soru işareti var. Üniversitede hukuk dersleri almış birisi olarak bir kaç konuda bilgi vermek istedim.

Birincisi vergi kanunla olur. Yani kanuni düzenlemesi olmayan bir konuda devlet kişiden vergi isteyemez. Örnek vermem gerekirse;

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ KANUNU
Kanun Numarası : 4760
Kabul Tarihi : 6/6/2002
Yayımlandığı Resmî Gazete : Tarih : 12/6/2002 Sayı : 24783
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 7

Ülkemizde Özel Tüketim Vergisi 06/06/2002'de mecliste kabul edilerek, 12/06/2002 tarihinde yayınlanan resmi gazete ile yürürlüğe girmiştir.

Yani ülkemizde bu tarihe kadar araba satışında herhangi bir ÖTV ödemesi söz konusu değilken, bu kanunun hayatımıza girişiyle pek çok alanda ÖTV uygulaması gelmiştir.

Kanunu baştan sona okuyabiliriz, ancak hiç bir yerinde şu şekilde bir ibare görmeniz mümkün değildir. "Bugüne kadar satın alınan araçlardan %XX ÖTV alınacaktır." yada "X tarihden itibaren (geçmiş bir tarihi kastederek) geçerlidir ve alım yapanlar ÖTV kadar ödeme yapar."

Çünkü vergi yasayla olur ve bu yasa ile çıkan konu sadece ileriye işler. Bir çok kez yüksek mahkemelerin bu tarz konularda geriye işlemezlik, kazanılmış hak gibi uygulamalar nedeniyle kanunlar sadece çıkarıldıkları tarih veya meclis tarafından belirlenen ileri bir tarihi konu alarak yürürlüğe girer.

Konuyla ilgili "http://www.hukukmedeniyeti.org/karar/8359/kanunlarin-geriye-yurumemesi-gecmise-etkili-olmama/" adresini okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu kapsamda, bugün yapılan kripto para ticaretleri henüz bir yasal düzenlemeye konu olmadığından bir vergi talebi söz konusu olamaz. Olsa da yasal olmaz. Bunu iki şeyle açıklayabilirim. Birincisi kripto para ticareti üzerine çıkarılmış bir yasa yok! İkincisi ise herhangi bir vergi kanuna kripto para ticareti konusuyla ilgili bir madde eklenmedi. Bu ikisinden birisinde bir gelişme olursa devlet vergi talebinde bulunabilir. Ancak o düzenlemenin yapıldığı tarihten itibaren. Örneğin gelir vergisine bir madde eklenerek kripto para ticareti üzerinden uygulanacak vergiler belirlenebilir.

Umarım anlatabilmişimdir.

Gerçekten çok aydınlatıcı olmuş. Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Gereksiz spekülasyonlardan kurtarmışsınız. Yasal düzenlemeler bir gece de çıkarılsa da kanun geriye doğru işlemez. Ancak buradan vergi elde edebileceklerini tam olarak anladıklarında yani KYC li borsalar zorunluluk haline geldiğinde kimde ne kadar varlık oluşmuş belirlendiğinde aynı gecede sizin tüm mal varlığınıza el konabilir vatan haini sıfatıyla. Hatta bir bakmışsınız evinizin kapısında size atalı bir kayyum  Undecided
gospodin
Legendary
*

Activity: 2268
Merit: 1447

View Profile WWW
October 03, 2018, 02:26:06 PM

Her şeye itiraz eder pozisyonda olmak istemiyorum. Ben görüşümü paylaştım, herkesin görüşüne de saygı duyuyorum. Vergi kanunu geriye yürüyebilir demeniz için bir örnek vermeniz lazım. Kanunun geriye yürümesi ile Yargı kararlarının emsal göstermesi farklı. Dediğim gibi 5 maddeyi  yorumlayabilir. Ancak bunun için bir yerde kripto parayı menkul kıymet sayması lazım. Keşke saysa bu sayede devlet resmen kripto parayı tanımış olur.

doğru diyorsunuz. benim düşüncem herhangi bir maddenin içine yapılacak bir değişikle, geçici de olarak olabilir, belirli bir dönemi kapsayacak şekilde genişletebilirler. "çıkmaz demeyin size de çıkabilir, şansınızı deneyin" şu an kripto para piyasası çöküş yaşadığı için bu vergilendirme konusu gündemden düşmüş olabilir ama ileride piyasaya bol para girip piyasa şahlanırsa tekrardan bu konu gündeme gelir. geçmişe yönelik vergi için de mevcut ekonomik durumu öne sürebilirler. zaten vergilendirme işlemi nasıl yapılacağı ayrı bir sıkıntı konusu. ilerleyen zamanda yurtdışındaki borsalar da bir şekilde vergi uygularsa ne olacak? çifte vergilendirme olmaması için ödediğimizi alabilecek miyiz? bana kalsa salın gitsin anasını satayım.

not: yukarıda mahkeme kararı yazmışım. aahahaha bence komik yazmışım.
freim
Member
**

Activity: 462
Merit: 42

View Profile
October 03, 2018, 04:02:37 PM

bu sektöre vergi gelmesi için yıllara ihtiyaç var daha çok başındayız işin. emekleme aşaması diyorlarya o aşama daha çocuk olacak büyücek 18 yaşını geçince bakarız vergiye.
1453eko
Jr. Member
*

Activity: 406
Merit: 1

View Profile WWW
October 03, 2018, 04:12:12 PM

Kripto para ticaretinde vergi almak istediklerinde yeni bir kanun maddesi ekleyip vergi almaya başlayacaklardır ,evet geriye dönük herhangi bir yasal mevzuat ve bağlayıcılık olmasada burası Türkiye hersey olabilir.

Faireum.io   Pre-Sale: 25 March 2019   
────  Invest / Play ...Or why not both?
bitcamilo
Full Member

Activity: 602
Merit: 122

View Profile
October 03, 2018, 04:31:26 PM

Öncelikle muhteşem bir inceleme ve açıklama olmuş ellerinize sağlık. Benim sormak istediğim şey şu, Bu forumda bizden daha büyük bitcoin ticareti yapan adamlar var, Türkiye'deki borsalarda bile onlarca btc'yi bir kaç dakika içinde alıp satan sonra da parayı hesabına çeken adamlar bunlar. Bildiğim kadarıyla belli bir mebladan daha yüksek para girişi olması durumunda hesabınız takibe alınıyor ve maliye gel bakalım şöyle diyor. Bu adamların başına bu durum gelmiyor mu? geliyorsa ne yapıyorlar nasıl cevaplar veriyorlar. Biz hesabımıza 1000 TL çeksek acaba başımız ağrır mı diyoruz bu adamlar muhtemelen yüzbinlerce lira kaydırıyor hesapları arasında.
therealbigcoin
Sr. Member

Activity: 729
Merit: 251

View Profile
October 03, 2018, 04:51:42 PM

Bu tarz konularda geriye işlemezlik vardır ama tanıdığım mali müşavirler bile bu konularda netlik sunamıyor, olduda geriye doğru işlettiler napılacak, mahkemeye gidilecek 5 yıl dava, 5 yıl yargıtay derken ömür geçecek.
kurcalas (OP)
Member
**

View Profile
October 03, 2018, 06:55:13 PM

Öncelikle muhteşem bir inceleme ve açıklama olmuş ellerinize sağlık. Benim sormak istediğim şey şu, Bu forumda bizden daha büyük bitcoin ticareti yapan adamlar var, Türkiye'deki borsalarda bile onlarca btc'yi bir kaç dakika içinde alıp satan sonra da parayı hesabına çeken adamlar bunlar. Bildiğim kadarıyla belli bir mebladan daha yüksek para girişi olması durumunda hesabınız takibe alınıyor ve maliye gel bakalım şöyle diyor. Bu adamların başına bu durum gelmiyor mu? geliyorsa ne yapıyorlar nasıl cevaplar veriyorlar. Biz hesabımıza 1000 TL çeksek acaba başımız ağrır mı diyoruz bu adamlar muhtemelen yüzbinlerce lira kaydırıyor hesapları arasında.

Bugüne kadar kimseye bir şey yapılmadı Türkiye'de bildiğim kadarıyla. Şimdi şunu söylemek lazım. Bugüne kadar MASAK'ın bir kaç hesap hareketi nedeniyle ifade için çağırdığı oldu. Onun dışında cezai falan bir işlem ya da vergi işlemi duymadım, varsa bilen yazsın öğrenelim. Vergi mevzu yukarıda anlattığım gibi istersen 1 milyon ile oyna önemli değil. Şu an kripto paralar vergi konusuna girmiyor. Verginin konusu demek verginin üzerinden alındığı şey demek. Zaten başlığın sebebi de buydu. MASAK farklı bir konu. MASAK mali suçları inceleyen bir birim. Dediğiniz gibi çok fazla para dönen hesapları MASAK inceleyebilir, sorgulayabilir. Yine de kripto para ticareti yapanlara bir şey yapamazlar diye düşünüyorum. MASAK kapsamı gereği zaten 5000TL altı işlemlere pek bakmaz. (Bir şikayet olmadıkça) Onun için 5000TL altı işlemler sizin bahsettiğiniz gibi göze pek batmaz.
kurcalas (OP)
Member
**

View Profile
October 03, 2018, 06:56:46 PM

Bu tarz konularda geriye işlemezlik vardır ama tanıdığım mali müşavirler bile bu konularda netlik sunamıyor, olduda geriye doğru işlettiler napılacak, mahkemeye gidilecek 5 yıl dava, 5 yıl yargıtay derken ömür geçecek.

Bir şekilde vergi talep edilirse ödememezlik yapmak mantıklı mı bilemiyorum. Ödeyerek daha sonra işi danıştay'a kadar taşıyabilirsiniz. Mevcut şartlarda en kötü oradan döner. Ama uğraştırır mı uğraştırır. Bana kalırsa vergi memurlarının bu işle ilgili şu an bilgisi zaten var. Sadece düzenleme bekliyorlar. Yoksa bugüne kadar çoktan kapıya dayanırlardı.
sgi02
Sr. Member

Activity: 542
Merit: 250

View Profile
October 03, 2018, 07:07:04 PM

Aslında tamamen ya da kısmen çıkış yapacak yatırımcılar için ülkemizdeki varlık barışı süreci bitmeden %2 vergi olayı ile parayı getirmek bir seçenek, insanın kafası rahatlar ama piyasa yükselmedi bir türlü.
Suleiman the Magnificent
Full Member

Activity: 504
Merit: 120

View Profile WWW
October 03, 2018, 07:56:20 PM

Kripto para henüz tanımlanamayan bir cisim. Bu yüzden vergi olayından önce kripto paraları tam olarak nereye koyacağımızı tartışmamız gerekiyor. Sınıflandırmasını yaptığımız taktirde nasıl bir vergilendirmeye tabi tutulacağı da kendiliğinden ortaya çıkacak zaten.
chemist32
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 1

View Profile WWW
October 04, 2018, 05:30:21 AM

Keşke vergi alınsada bu piyasada resmiyet kazanmış olsa durumda netleşir böylelikle .Böyleliklede herkes yönünüde tayin edebilir belirsizlik kalkar.

NAVIBRATION - feel your way
The way of knowing the world, reinvented
https://www.navibration.com/
karabiber
Hero Member

Activity: 1316
Merit: 634

View Profile
October 04, 2018, 07:11:14 AM

Anlamlandıramadıkları bir durumla karşı karşıya oldukları için şu an için vergisini de tanımlayamıyolar sanırım. Türk borsalarında bile sadece komisyon faturası alıyoruz. Belki sadece komisyonlar için dolaylı yoldan vergi veriyoruzdur.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
kurcalas (OP)
Member
**

View Profile
October 04, 2018, 10:01:28 AM

Aslında tamamen ya da kısmen çıkış yapacak yatırımcılar için ülkemizdeki varlık barışı süreci bitmeden %2 vergi olayı ile parayı getirmek bir seçenek, insanın kafası rahatlar ama piyasa yükselmedi bir türlü.

Benim zaten bir türlü çözemediğim olay bu. Türk vatandaşlarının yurtdışında ihtiyaçlarından fazla para tutmaması gerektiğini düşünüyorum. En azından ülkenize bir faydası olsun. Şöyle düşünebilir. Euro olarak parası olan bir kişi TR'de Euro vadeli hesaba parasını koyabilir. Şimdide bu muhabbetten siyasi içerikle gelmeyin. Güven falan başka konu. Hayatta para çok önemli ama her şey demek değil.
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  

Jump to: