Bitcoin Forum
April 19, 2024, 11:49:35 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: Solar Güneş Paneli Kurdurmak İsteyenler  (Read 693 times)
pckoliq (OP)
Full Member

Activity: 840
Merit: 111

View Profile
October 03, 2018, 10:43:24 AM
Last edit: October 04, 2018, 07:46:04 AM by pckoliq

Hepimizin tek sıkıntısı elektrik, eskiki fiyatlarla devam etsek bu kadar sıkıntı olmayacaktı ama her ay gelen rutin zamlardan dolayı arayış içine girdik.
Kimimiz ethas çok yakıyor diyip cryptonight kazıyor kimimizde fişi çekti.

Bu gün Ankaradaki bir güneş panali kurulumu yapan bir  bayi'yi aradım fiyat çıkarttırdım.

"5 kw güç tüketimim var dedim ethereum madencilik yaptıgımı anlattım.
Bana önerdiği sistem:
1.5m2'den olusan 30 tane solar panel kurmamız gerekli ve 45m2 alan 25 yıl enerji üretimi garantili olan solar paneller
10 yıl garantili 5 kw huawei sinüs inverter.
Bu kurulacak sistemde akü yok, akü olursa sistem maliyeti 2 kat artıyor ve geceleri de sürekli enerji çekeceğimiz için akülerin ömrü çok kısa olacagından gerek yok dedi.
Gündüz güneş panellerinden gece de şebekeden çekersem bu sistem kendini 5 yılda kurtarıyor.
Tüm bunlar dahil ankaradan-antalyaya nakliyat ile 50.000TL anahtar teslim ."

Güneşin önüne bulut gelirde enerji düşüşü olup cihazlara zarar verir mi diye sordum
-Solar paneller gün ışıgı ile çalışmıyor sadece aydınlık olsun yeterli, Zaten antalya Türkiyenin turuncu bölgelerinden birisi ve sıkıntısız kullanabilirsiniz dedi.

Tek sıkıntı rigleri her gün açıp kapatmak ve dolayısıyla hash kaybı ve zaman kaybı olacak ama ona da bir çözüm bulursak benim aklıma bu iş yattı.
Ben madencilik işinden vazgeçsem bile bu sistemi uzun vadede kullanırsam çok daha kaarlı bir yatırım olacağı aşikar.
Babamı ikna edersem kurdurmayı düşünüyorum :) Çünkü epey yer kaplayacak ve onun iznini almazssam sonra evde iç savaş çıkar ;D

Kurduran var mi varsa hesaplı bir yer bizde bir fiyat listesi çıkartalım.
Herkese bol kazançlar dilerim.
The grue lurks in the darkest places of the earth. Its favorite diet is adventurers, but its insatiable appetite is tempered by its fear of light. No grue has ever been seen by the light of day, and few have survived its fearsome jaws to tell the tale.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
miyav
Member
**

Activity: 274
Merit: 88

View Profile
October 03, 2018, 11:24:06 AM

İzmir dikili de benzer bir kurulumun ne şekilde rezil olduğunu gözlerimle gördüm. bir müstakil yazlığın bahçesine ve çatısında bu şekilde paneller vardı. ve 2kw lık bir sistemdi.
elektrik süpürgesi ve çamaşır makinesini şebekeden çalıştırıyorlardı. yoksa tüm sistem sıçıyor idi.

o garanti kapsamı yıldırım düşmesi, panellerin metal kısımlarının paslanması, dolu durumunda panellerin çıtır çıtr kırılması ve bunun gibi durumlarda geçerli değil.
Mükemmel şartlar altında dedikleri 5 yılda amorti durumu doğru.

O aydınlıkta da çalışır söylemi pek doğru değil, evet çalışıyor ama aynı verimlilikle üretim yapmıyor. hatta açık havada bile üretim sürekli değişkenlik gösteriyor.
o yüzden o inverterlar var Smiley  Ayrıca bu sistemler tahmininizden çok daha fazla bakım istiyor.

rig çalıştırmak için çok efektif bir çözüm olmadığını düşünüyorum.

ht_turk
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 4

View Profile WWW
October 03, 2018, 12:25:30 PM

Hocam bu işi projelendirdiğin taktirde ne buluttan ne de rig kapandı tekrar açalım derdinden kurtulursun. Çift yönlü sayaç takılıyor evine. Senin güneş panellerinden ürettiğin elektrik sisteme salınıyor sen de tedaşın hattından normal elektriğini kullanıyorsun. Ay sonu fatura geldiği zaman bakarlar 10 kw üretmişsin 20 kw kullanmışsın. Tedaş o 10 kw'nın ücretini alır.

Gündüz güneş panellerinden gece de şebekeden çekersem bu sistem kendini 5 yılda kurtarıyor. Bu bana zor geldi.

Ankara yıllık güneşlenme süresi yaklaşık 2400 saat. Senin bölgene göre +-200 olabilir. biz 2400 üstünden bakarsak.
5kw/saat (enerji üretebilen güneş paneli) * 2400 saat/yıl = 12bin kw/yıl
elektrik 50 kuruştan 12bin kw = 6 bin lira.

50bin lirayı amorti süresi 8buçuk yıl

Ha o zamana kadar elektrik fiyatı artar orası ayrı.

edit: en önemli not güneş panellerinin 25 yıl elektrik üretmesi iyi bir şey ama yeterli değil. verim de önemli oluyor o konuda. 10 yıl sonra verimi %30 düşecekse 20 yıl sonra %60'ı düşecekse elektrik üretmesinin pek bir manası kalmıyor.

█ CURAIZON █
We are Improving Healthcare, Reducing Costs, Saving Lives!
https://curatoken.curaizon.com
iccel
Member
**

Activity: 392
Merit: 10

View Profile WWW
October 03, 2018, 12:28:47 PM

1 kw gücünde güneş enerjisi ile çalışan sistemim var; bulunduğum yerde elektirik olmadığından ihtiyacımı karşılıyor.Yeterli olup olmadığı beklentilerinizle ilgili.Ancak gelecekte bu alanda ciddi çalışmalar olacağını daha verimli paneller üretilerek  güneş enerjisinin insan yaşamında olmazsa olmaz olacağını düşünüyorum.

B.aksoy
Member
**

Activity: 308
Merit: 11

View Profile
October 03, 2018, 02:32:04 PM

Konutlarda güneş enerjisini yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalar yapılıyordu. Prosedürleri azaltarak; maliyeti düşürmek, zaman kaybının önüne geçmek ve kolaylaştırarak kullanımı yaygınlaştırmaktı ilk amaçları. Bu konuda hangi konumdalar bilmiyorum ama tedaş ile görüşerek çift yönlü saat ile daha kullanışlı olur sisteminiz.

Forumdan ekiller'in güneş paneli ve rüzgar türbinleriyle oluşturduğu hibrit bir sistem vardı yanlış hatırlamıyorsam. Onunla da iletişime geçebilirsiniz.
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
October 03, 2018, 05:31:08 PM

Hocam bu işi projelendirdiğin taktirde ne buluttan ne de rig kapandı tekrar açalım derdinden kurtulursun. Çift yönlü sayaç takılıyor evine. Senin güneş panellerinden ürettiğin elektrik sisteme salınıyor sen de tedaşın hattından normal elektriğini kullanıyorsun. Ay sonu fatura geldiği zaman bakarlar 10 kw üretmişsin 20 kw kullanmışsın. Tedaş o 10 kw'nın ücretini alır.
~snip

dağıtıcı sana 20kw yı dağıtım bedeli vs ile verirken senin ürettiğin 10kw lık kısım için sana ödeme yaparken oldukça düşük fiyatlardan faturalandırıyor. son hatırladığım 12 kr. gibi birşeydi.
yani 20kw kullandın 10kw ürettin 10kw lık para öde diye bişey yok.

Coinscup
Member
**

Activity: 291

View Profile WWW
October 03, 2018, 07:22:27 PM

İnverter güneş panellerinden gelen DC düşük voltajı alıp bir elektronik devreden geçirerek size yükseltilmiş alternatif akım olan şebeke elektriğini sağlar. Belirli bir çalışma aralığı vardır.Eğer siz panellerden o aralık dışında kalan bir enerji alırsanız (bulutl geçişleri vs.) sistem tam verimli çalışmayacaktır.O sebeble akülerin devrede olması bu gibi zamanlarda kayıpları gidermesi gerekir. Aydınlatma ,su  motoru vs. için aküsüz sistem olabilir ama bence elektronik devrelerin bulunduğu bir sistemde aküsüz çok büyük risk. Muhakkak çalışan bir sistemi bulup incelemenizi öneririm. Bahsettiğiniz miktar az bir yatırım değil.
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
October 04, 2018, 03:46:27 AM
Merited by teramit (2)

madencilik için güneş paneli kurmak, dünyada sayılı saçma işler arasına girer.  çünkü bu şekilde sabit yük çeken sistemleri beslerken şebeke elektiriği kullanmak her zaman alternatif enerji maliyetlerinden daha ucuz olur.

güneş panelindeki hesaplar, bunları satan firmaların yaptığı hesaplarla hiç bir zaman tutmaz.  ayrıca en önemli iki maliyet göz ardı edip, ayrıntılı hesaplara girince yanlışa düşülüyor

1. Amortisman maliyeti
2. işletme maliyeti

bu iki maliyet korkunç boyutlarda, hatta ben iddia ediyorum ki 3-5 kw lık sistemlerde şebeke elektriğinden kat kat pahalıya geliyor 10 yıllık projeksiyon yapıldığında.

* bu arada güneş panelinde 25 yıl gibi absürd rakamlar çok kullanılıyor. tamamen kelime oyunu, bırak 25 yılı, kurduktan 5 yıl sonra görmek isterim o panelleri.    
koca koca kurumsal şirketler %110 verimli kombi reklamı yapıyor türkiyede.

mrproblem
Member
**

Merit: 24

View Profile
October 04, 2018, 07:24:25 AM

50.000 TL güneş için fazla pahalı. kw başına 800 - 1000 Euro arası maliyetinizin olması normaldir ama 50000 TL demek 1400 euro kw başına maliyet birileri çok aç gözlü demektir.
Bu fiyatları anlık kurlar üzerinden söylüyorum bu arada.
Ayrıca ışık olsun yeter yaklaşımı yanlış. Antalya turuncu bölgede de olsa bulutlu hava etkiliyor. Gidip yamacın başka tarafına kurarsanız verimliliğiniz 30% daha az olabilir.
Bunun yanında 5 yıl amortisman, elektrik fiyatları şu anki halinden 100% artsa da güneş enerjisi için mümkün değil özellikle 5 kW 50000 TL için.

Zamanında rüzgar ve güneş projeleri üzerine çalışan biri olarak söylüyorum.
Güneş panellerini ve invertörü iyi seçin uyduruk tesisatçı dükkanlardan yaptırmamaya gayret gösterin.
ht_turk
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 4

View Profile WWW
October 04, 2018, 02:48:59 PM

~snip

* bu arada güneş panelinde 25 yıl gibi absürd rakamlar çok kullanılıyor. tamamen kelime oyunu, bırak 25 yılı, kurduktan 5 yıl sonra görmek isterim o panelleri.    
koca koca kurumsal şirketler %110 verimli kombi reklamı yapıyor türkiyede.

satıcılar orada müşterisini dolandırmaya yönelik kelime oyunları yapıyorlar işte. 25 yıl boyunca elektrik üretimi garantisi veriyormuş. Peki ya ne kadar üretecek. Bana verimden haber ver %kaç verimle üretim yapacak 10. yılından sonra.

arkadaşların söylediği gibi turuncu bölge diye bulutlu havalarda da yüksek verimde elektrik üretemez. bulut ne kadar fazla verim o kadar düşer çünkü düşmüyor güneş enerjisi.

Kısaca güneş panellerinin mantığını bilen bir adam bu küçük oyunlara düşmez. En basit bir anlatımla güneş panelleri dediğimiz şey milyonlarca solar cellerden oluşur. bu hücreler 2 tabakadır. güneş enerjisi üsteki çarptığı zaman o enerji ile üstte bulunan hücrelerdeki elektronu kopartır ve hemen altında bulunan tabakadaki boş katmanlara yerleşir. Bu da elektrik enerjisinin oluşmasını sağlar. Bu en basit anlatım.

(Güneş enerjisini aldığı açı önemlidir ona göre enerji düşer çünkü. Aşağıdaki arkadaşın bahsettiği gibi enerjiyi uygun açı ile almıyorsa verimi düşer.
Havada bulut varsa bulutlar gelen enerjiyi soğuracağı için buluttan geçen enerji daha az olacaktır. Bu da yine üretim verimini düşürecektir. )

~snip

dağıtıcı sana 20kw yı dağıtım bedeli vs ile verirken senin ürettiğin 10kw lık kısım için sana ödeme yaparken oldukça düşük fiyatlardan faturalandırıyor. son hatırladığım 12 kr. gibi birşeydi.
yani 20kw kullandın 10kw ürettin 10kw lık para öde diye bişey yok.

Ben doğrudan üretim yapmadığım için elimde şu kadarlık üretimden bu kadar kazandım diye bilmiyorum ama lisanssız bir şekilde sen elektrik ürettiğin zaman üretim yöntemine göre devletten aldığın para belli. Dolar kuru yüksek olduğu için ve güneş enerjisinin desteği daha fazla olduğu için aradaki dağıtım ücretleri bu arada birbirini aşağı yukarı dengeliyor diye biliyorum.

Devlet lisanssız üretimlerde güneş enerjisinden üretilen elektriğin KW'ına 13.3 cent ödeme yapıyor. (Tabi bunun içinden dağıtım bedeli- trt cartlar curtlar düşülerek ayrıca vergisi falan)

Dağıtım bedeli vergilerle falan yarıya yakınını götürüyor. şu şartlarda 40 kuruş civarında olması gerekiyor.

12 kuruş bana bir hiç geldi. 12 kuruş olmuş olsaydı Akdeniz bölgesini güneş panelleriyle doldurmazlardı herhalde. 1MW'a kadar olan bütün tesisler lisanssız üretime giriyor ve aynı şekilde ücretlendiriliyor.

Tabi bunu en iyi yapan bilir. abim tedaşta çalışmasına rağmen o bile tam çözebilmiş değil çünkü arada YEKDEM destekleri de devreye giriyor.

█ CURAIZON █
We are Improving Healthcare, Reducing Costs, Saving Lives!
https://curatoken.curaizon.com
Dogan86
Full Member

Activity: 742
Merit: 140

View Profile
October 04, 2018, 04:52:55 PM

Hedefim ortalama 500 kartlık bir farma yetebilen bir solar panel kurmaktı ama mineable coinlerin elektrik maliyetine kadar düşmesi yüzünden mevcut olan kartlar ile devam kararı aldım.

Yanlış bilmiyorsam ürettiğimiz elektriğe devlet alım garantisi veriyordu ama taban miktar nedir bilmiyorum.

Bitcoin / Ethereum / Monero
otto_diesel
Hero Member

View Profile
October 04, 2018, 05:46:12 PM

Hedefim ortalama 500 kartlık bir farma yetebilen bir solar panel kurmaktı ama mineable coinlerin elektrik maliyetine kadar düşmesi yüzünden mevcut olan kartlar ile devam kararı aldım.

Yanlış bilmiyorsam ürettiğimiz elektriğe devlet alım garantisi veriyordu ama taban miktar nedir bilmiyorum.

hocam şu kadarını söyleyim, eğer enerji santrali işleten, bu alanda yatırımlar yapan bir şirket değilseniz, küçük ya da büyük enerji santrali kurmak saçmalıktan öte değildir.

büyük otel yatırımları için bütçe ayırmışsınızdır, devletten teşvik alıyorsunuzdur, 10 yıllık krediyle otelin çatısına kurdurursunuz işletmesini de bir enerji şirketine verirsiniz.

yaylada- yazlıkta vs elektik yoktur,  az enerji tüketen cihazları çalıştırmak amacıyla, ya da emeklisinizdir çatıya 10-20 tane panel yaptırırsınız kendinize meşgale edinirsiniz, bunu haricinde enerji santrali kurmak ve işletmek, eğer bu işi yapmıyorsanız parayı sokağa atarsınız

naz14
Member
**

Activity: 420

DAO Maker

View Profile
October 05, 2018, 07:12:05 AM

Sistem başındayken büyük ölçekli tasarlanmasa sonradan sıkıntılar çıkar ancak büyük ölçek demek büyük sermaye ,ekip çalışması  daha çok harcama olacağından dikkatli planlanması gereken bir konu.Aslında bedavaya yakın bir enerji kullanarak madencilik yapmak her zaman cazip.
KonsolTurk
Newbie
*

Activity: 76
Merit: 0

View Profile
October 05, 2018, 12:35:21 PM

ayrıca aküsüz bu sistemi kullanamazsınız, elektrik üretiminiz gün içinde bile dalgalı olacak aküler hem bu dalgalanmadan maksimum yararlanmanızı sağlıyor hem bağlı cihazları koruyor
arkadaş hesabı 270 w panellerle yaptıysa 8.1 kw panel potansiyeli, bu paneller en iyi şartlarda invertor çıkışından %80 verimle çıkarlar,5kw tüketim için gün boyu yüzde 61 verim tutturmanız lazım ki imkansız gibi bir şey.Ortalamada bu rakam tutturulabilir ama sürekli olarak bunun üzerinde kalmak için 2 kat belki 3 kat panele ihtiyacınız var.
Bunun kirliliği var,kapalı havası var...
Dogan86
Full Member

Activity: 742
Merit: 140

View Profile
October 06, 2018, 03:39:11 AM

hocam şu kadarını söyleyim, eğer enerji santrali işleten, bu alanda yatırımlar yapan bir şirket değilseniz, küçük ya da büyük enerji santrali kurmak saçmalıktan öte değildir.

büyük otel yatırımları için bütçe ayırmışsınızdır, devletten teşvik alıyorsunuzdur, 10 yıllık krediyle otelin çatısına kurdurursunuz işletmesini de bir enerji şirketine verirsiniz.

yaylada- yazlıkta vs elektik yoktur,  az enerji tüketen cihazları çalıştırmak amacıyla, ya da emeklisinizdir çatıya 10-20 tane panel yaptırırsınız kendinize meşgale edinirsiniz, bunu haricinde enerji santrali kurmak ve işletmek, eğer bu işi yapmıyorsanız parayı sokağa atarsınız

Yok hocam ben madencilik için düşünmüştüm yani bir şekilde madencilik biterse o kadar fazla elektriğin elde kalma ihtimaline karşı yapılabilir diye. Benim planım bahçeli bir ev alıp, 3-4 tane konteyner max 500 ekran kartı olacak şekilde farm kurmaktı.

Şu şekilde;

Benzinli aracımı satıp onu da elektrikli almayı düşündüm yıllık hali hazırda 6-7 bin TL yakıt 25 bin lira civarı elektrik ödüyorum. Böyle bir sistem 150 bin liraya bile mal edilse ortalama 5 yılda amorti oluyor.

Fakat bundan vazgeçtim malesef madencilik şuan için belirsiz ve ülkemizin durumu hızla kötüleşiyor.

Bitcoin / Ethereum / Monero
Heardalis
Sr. Member

Activity: 453
Merit: 264

View Profile
October 06, 2018, 02:52:53 PM

Envion un konteynırı bu Smiley adamlar güzel reklam yaptılar zamanında, evet hocam elektrik üretimi zor ve tercih edilebilir  değil

100 milyon euro da ico dan dolandırdılar kaçtılar Cheesy
kaldirimtasi
Member
**

Activity: 220

View Profile
October 08, 2018, 11:33:10 AM

şuanki kura bakacka olursak mantıklı değil yatırım. o yüklü paralara kart alınsa aynı faturayı zaten ödeyecektir bence şimdilik mantıksız duruyor gibi.

serkan7554
Member
**

Activity: 378
Merit: 21

English ↳ Turkish Translator ✓

View Profile
October 12, 2018, 07:33:24 PM

270 Kart ile madencilik yapıyorum hali hazırda buna nasıl bir solar teknoloji çözüm sunabilir ?

Artık bu iş ülkedeki zamlara istinaden anca masrafları karşılıyor zaten bide üzerine masraf yapmak mantıklı gelmiyor.
watervay
Newbie
*

Activity: 8

View Profile
December 16, 2018, 09:00:30 AM

270 Kart ile madencilik yapıyorum hali hazırda buna nasıl bir solar teknoloji çözüm sunabilir ?

Artık bu iş ülkedeki zamlara istinaden anca masrafları karşılıyor zaten bide üzerine masraf yapmak mantıklı gelmiyor.

Üretilen elektriği akü maliyetsiz hiç madenciliğe bulaşmadan şebekeye satmak daha mantıklı bence.
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
December 16, 2018, 03:38:09 PM

akarsu gibi bir yere düzenek kurmadıkça solar çözüm değil bu iş için
sonerbo
Copper Member
Hero Member

Activity: 1358
Merit: 523

View Profile
December 16, 2018, 08:41:48 PM

Maliyet olarak solar ve rüzgar çok yüksek. Arkadaşın dediği gibi akarsu kenarında ufak bir yer yapabilirseniz diğerlerine nazaran çok cüzzi bir fiyata yüksek kw üretebilirsiniz.
Anceluss
Member
**

Activity: 264
Merit: 12

View Profile
December 16, 2018, 08:51:21 PM

madencilik aşırı karlı iken bile mantıklı deildi(amorti süresi uzun+bakım masrafı) şimdi ise düşünmeye bile gerek yok
dhan000
Sr. Member

Activity: 419
Merit: 255

View Profile WWW
December 17, 2018, 11:31:08 AM

madencilik aşırı karlı iken bile mantıklı deildi(amorti süresi uzun+bakım masrafı) şimdi ise düşünmeye bile gerek yok

haklısınız ama o zaman amorti süresine aldırmayıp bu sistemi kuranlar bu günlerde makinalarını çalıştırıp kazanmaya devam edebiliyorlar.
mdikmetas
Full Member

Activity: 616

View Profile
December 17, 2018, 12:14:24 PM

düşünmeye mi gerek yok akarsuya yapılan sistemde çalışanlar hala aktif çalışan yapılar var.
Anceluss
Member
**

Activity: 264
Merit: 12

View Profile
December 19, 2018, 04:22:36 PM

düşünmeye mi gerek yok akarsuya yapılan sistemde çalışanlar hala aktif çalışan yapılar var.

benim kastım hiç bir şekilde oluru yok demek deil

sadece amorti süresi uzun maden karlı iken bile sisteme güvenip girmedi çogumuz bu işe şu aşamada zarar yazarken düşünmeye gerek yok anlamında dedim

kırsal bölgede akarsu kenarında oturup veya çanakkalede o sıra sıra dizilmiş rüzgar türbinlerinin yakınında oturanlar hariç

parası olan zaten şu durumda vurgununu vuruyor ucuzdan cihaz alarak mesela

100bin tl param olsa şuan 50bin madene 50bin güneş paneline yatırırmısın deseler hayır derim hepsini cihazlara gömerdim %20 ayırırdım daha kötüsü için tabi

kriz fırsattır bence şuanki fırsat coin almak veya madene yatırım yapmak güneş sistemi çok istenirse ileride yine kurulur btc gibi bi ath yapma olayı yok en azından enerji üretiminin

geçen hafta bugün 1 s9 58 dolar getirirken bugün 76 dolar getiriyor 2 binden 50 cihaz alınmış olsa 100bin  geçen hafta 2900 dolar getirirken bugün 3800 dolar getiriyor arada bin dolar var en az 8 adet 500w güneş paneli alınır

8 * 500w =4kw bölgesel olarak deilde genel olarak ülkemiz 8 saat güneş görüyor 32kw yapar

1 s9 1320w tüketim yapar 24 saatte 31 küsür kw tüketim yapyor   yani 8 saatte ürettiğimiz enerji sadece 1 s9 'u 24 saat çalıştırabilirki bu  hesaba aküler bakımlar aksilikler katılmadı  50 cihaza 400panel lazım e buna arazi lazım vs vs uzayıp gidiyor   bu tarz konuları çok konuştuk forumda gruplarda bunları yazmama rağmen bende dahil çekimseriz teorik olarak konuşuyoruz uygulamada belki daha farklı şeyler olabilir iyi kötü şahsım adına durum vaziyet bu iken gereksiz bi yatırım

eleştiriye açıgım çözüm arıyoruz haliyle tartışıcaz(saygılı seviyeli bişekilde)

rüzgarlı bi bölgede türbinlerin bi çok kısmını kendimiz yaparsak belki yağmasada gürler

buhar jeneretörü olabilir yakıtınızı kendimiz üretirsek(hidrojen sistemi ile suyu ayrıştırarak gazını kullana biliriz) şuyla çalışan araba dedikleri muhabbet aslında

tabi hangisi mantıklı yada denemeye değer bilemiyoruz imkanlar doğrultusunda
heirinch
Jr. Member
*

Activity: 420
Merit: 1

Bountyhive.io

View Profile WWW
December 19, 2018, 07:35:36 PM

benim kastım hiç bir şekilde oluru yok demek deil

sadece amorti süresi uzun maden karlı iken bile sisteme güvenip girmedi çogumuz bu işe şu aşamada zarar yazarken düşünmeye gerek yok anlamında dedim

kırsal bölgede akarsu kenarında oturup veya çanakkalede o sıra sıra dizilmiş rüzgar türbinlerinin yakınında oturanlar hariç

parası olan zaten şu durumda vurgununu vuruyor ucuzdan cihaz alarak mesela

100bin tl param olsa şuan 50bin madene 50bin güneş paneline yatırırmısın deseler hayır derim hepsini cihazlara gömerdim %20 ayırırdım daha kötüsü için tabi

kriz fırsattır bence şuanki fırsat coin almak veya madene yatırım yapmak güneş sistemi çok istenirse ileride yine kurulur btc gibi bi ath yapma olayı yok en azından enerji üretiminin

geçen hafta bugün 1 s9 58 dolar getirirken bugün 76 dolar getiriyor 2 binden 50 cihaz alınmış olsa 100bin  geçen hafta 2900 dolar getirirken bugün 3800 dolar getiriyor arada bin dolar var en az 8 adet 500w güneş paneli alınır

8 * 500w =4kw bölgesel olarak deilde genel olarak ülkemiz 8 saat güneş görüyor 32kw yapar

1 s9 1320w tüketim yapar 24 saatte 31 küsür kw tüketim yapyor   yani 8 saatte ürettiğimiz enerji sadece 1 s9 'u 24 saat çalıştırabilirki bu  hesaba aküler bakımlar aksilikler katılmadı  50 cihaza 400panel lazım e buna arazi lazım vs vs uzayıp gidiyor   bu tarz konuları çok konuştuk forumda gruplarda bunları yazmama rağmen bende dahil çekimseriz teorik olarak konuşuyoruz uygulamada belki daha farklı şeyler olabilir iyi kötü şahsım adına durum vaziyet bu iken gereksiz bi yatırım

eleştiriye açıgım çözüm arıyoruz haliyle tartışıcaz(saygılı seviyeli bişekilde)

rüzgarlı bi bölgede türbinlerin bi çok kısmını kendimiz yaparsak belki yağmasada gürler

buhar jeneretörü olabilir yakıtınızı kendimiz üretirsek(hidrojen sistemi ile suyu ayrıştırarak gazını kullana biliriz) şuyla çalışan araba dedikleri muhabbet aslında

tabi hangisi mantıklı yada denemeye değer bilemiyoruz imkanlar doğrultusunda

3 Zamanlı elektrik ve solar güneş panelli sistemleri hesaplıyorum ama şuanda pek yazıp çizerek değilde kafamda,gece elektrik ucuz olduğu için gece şebeke kullanılsa öğleden sonra sistem akülere geçilse böyle bir şey düşünülse sizlerin bu konuda fikirleri nasıl olur?

kaynak olarak https://akillitarife.com/rehber/uc-zamanli-fiyatlari buradan bakıp yola çıktım.
iccel
Member
**

View Profile WWW
January 14, 2019, 08:17:23 AM

Madencilikle ilgili gelişmeler daha az enerji ve internete bağlanılabilen cihazlarla mümkün olacağından elektiriği şebekeye satmak daha mantıklı görünüyor.

deniz777
Copper Member
Newbie
*

Activity: 8

View Profile
January 14, 2019, 02:40:17 PM

Madencilikle ilgili gelişmeler daha az enerji ve internete bağlanılabilen cihazlarla mümkün olacağından elektiriği şebekeye satmak daha mantıklı görünüyor.
Aynen öyle hocam. Zamanında araştırdığımda; devlet elektriği sattığı fiyattan senden alıyordu, sırf teşvik için. Ülkemizde elektrik fiyatlarına baktığımızda gayet mantıklı. Mininge yapılan onca yatırımdan da kurtulmuş olunur. Zaten zamanla tüm altcoinlerin POW'dan POS'a geçeceğini düşünüyorum.
Sefatih
Member
**

Activity: 150

The Great Trader

View Profile WWW
January 20, 2019, 03:34:51 PM

Amortisi 2 yılı geçen hiçbir güneş enerjisi sistemine bulaşmayın. Her sene daha güçlü cihazlar çıkıyor

LoveEther
Newbie
*

Activity: 42

View Profile
January 20, 2019, 10:10:46 PM

Maliyet olarak solar ve rüzgar çok yüksek. Arkadaşın dediği gibi akarsu kenarında ufak bir yer yapabilirseniz diğerlerine nazaran çok cüzzi bir fiyata yüksek kw üretebilirsiniz.
Evet Cok Mantikli bir yorum,akarsudan yeterli elektrik üretilebiliyor ve bunun icin lisans almaniza gerek yok tabi 500kw uzeri olmamasi sarti ile.Tabiki bu sistemden maalesef herkez yararlanamiyor.
hasyurt
Full Member

Activity: 602

View Profile
March 02, 2019, 07:06:28 AM

Benim aklıma bu geliyor ama bunun da etkili olması için bol güneş alan yerler olmalı. Mesela Antalya, özellikle yazın elektrik enerjisinin gözüne vurulur. Yaz tatillerinde gittiğimde özellikle elmalı ilçesinin dağlık yerlerine kurulmuş paneller.
bitcoinmuseum
Sr. Member

Activity: 924
Merit: 251

View Profile
March 03, 2019, 09:39:12 PM

Madencilik yapılsın ya da yapılmasın enerji alanında yapılacak yatırımların güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi yenilebilir kaynaklara yapılmalıdır.Hem doğanın korunmasına katkıda bulunuruz hem de karbon emisyonunun azaltılmasına katkımız olur.
iccel
Member
**

View Profile WWW
March 04, 2019, 09:41:04 AM

Gelecekte yüksek verimli güneş panelleri ile yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılacak yatırımın hem doğal ortamın korunmasına katkısı olacak, hemde oldukça ucuz bir enerji kaynağına sahip olmuş olacağız.

Yunuyunuyun
Member
**

Activity: 93
Merit: 14

View Profile
May 13, 2019, 02:48:12 PM
Merited by Vispilio (1), Blacknavy (1)

Hali hazırda İzmirde Enerji Sistemleri Mühendisliği okuyan 2. sınıf bir öğrenciyim.

Herkesin dediği gibi gerek ülkemizdeki panel fiyatları, bakımları, depolaması gibi sorunların yanında çift taraflı sayaç diyerek öne atılan çözümün her elektrik sağlayıcı firmalar (Ege bölgesi için Gediz, Aydem gibi) tarafından kabul edilmediğini de belirtmek isterim. Manisa da Viessmann fabrikasını ziyaret ettiğimde öğrenmiştim ki (fabrikanın kendi enerji ihtiyaçlarının yanılmıyorsam %80 ini paneller ile karşılıyorlar), sanayi mahalleleri olmadığı sürece veyahut firmalaşmadığınız sürece ürettiğiniz elektriği satamıyorsunuz çift taraflı sayaç ile. 2022 de bu yasanın Almanyadakine benzer kurallar ile değişeceğini duydum, göreceğiz bakalım. Yenilenebilir enerji tabi ki geleceğimizde olmalı fakat yatırım amaçlı yaklaşmak eğer kullanıcağımız ürünler ülkemizde üretilemiyor ise fazlasıyla maliyetli. Bu tarz bir yatırıma el atmadan önce panellerin teknolojilerinin biraz daha gelişmesinin ve AR-GE çalışmalarını yürütebilecek ülkemizden de bir firma bulunmasına oldukça fazla ihtiyacımız var. Eğer teknolojiyi biz üretemezsek sürekli tüketici konumda kalacağız ve şikayet ettiğiniz gibi ülke gittikçe kötüleşmeye devam edecek.

Bu arada Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliğine üye bir öğrenci olarak şöyle bir istatistiği de sizinle paylaşmak isterim. Ülkemizde 22 Nisan ile 28 Nisan arasındaki Elektrik Üretiminin %3,26 sı rüzgar enerjisinden karşılandı. Günden güne oranlar rüzgar şiddetleri ile % 8 ile %1,5 arasında değişmekte. Yenilenebilir enerji çalışmalarının artışıyla daha temiz bir dünyada sizlerle yaşamak dileğiyle.
otto_diesel
Hero Member

View Profile
May 13, 2019, 05:44:28 PM

Solar Güneş Paneli Kurdurmak İsteyenler e tavsiyem,  önce saçma sapan  bakkal hesabıyla,  elma ile armudu çarpıp bölüp, şu kadar sene de geri amorti ediyor gibi hesaplar içine girmemeleri,  en önemli maliyet olan işletme maliyeti ile, amortisman bedeli gibi kalemlerin ne olduğunu nasıl olduğunu hesaplamayı öğrenmeleri,

bunun yanında da paranın zaman değerini hesaplamayı öğrenmeleri,  google'a time value of money yazın,  ilk çıkan linklere tıklayın öğrenin,

size vereceğim en önemli tavsiye, şudur.
En az 60-70 yıl yaşayacağınız şu ömürde, sürekli para ile içli dışlı olacaksınız. Markete bile gitseniz para vereceksiniz ürün alacaksınız.

Time value of money  hesabı yapmayı bilin, 70 yılınızı avare avare doldurmayın.

Bu tavsiyeyi size 40 yıllık dostunuz yapmaz, ananız babanız yapmaz. Bu kadar önemli bir şey bu.
Pages: 1 2 [All]
  Print  

Jump to: