Bitcoin Forum
April 25, 2024, 03:17:07 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: AztecGoldHero- Teknik Analiz-2- Destek-Direnç Çizgileri  (Read 384 times)
AztecGoldHero (OP)
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 644

View Profile WWW
October 03, 2018, 05:12:17 PM
Last edit: October 06, 2018, 10:52:45 AM by AztecGoldHero
Merited by EFS (12), PHI1618 (10), Hc01 (10), AlyattesLydia (5), teramit (4), legaltrk (2), BitcoinTurk (1), Gastronomist (1), erdemdio (1)

Destek coın yada hısse pıyasasında destek fıyatların alt tabanını yanı güç aldığı desteklendıği yerleri bellirtir. Aynı şekilde direnc ise tam tersi fiyatların üst tavanını yani aşağı zorlandığı noktaları gösterir. Destek ve direnc noktaları bize alım satım için sinyal üretebilir. özellikle güçlü destek yada direnç ters yönde kırıldığında. Yani destek aşağı kırıldığında satmak gibi yada direnç yukarı kırıldığında almak gibi. Şu an btc de 6500-5700 noktası hepinizin bildiği üzere güçlü destek görevini görüyor. Bir türlü aşağı kıralamıyor yani.

Coın yada hısselerde destek noktası aşağı yönde kırıldıgında destek bu sefer DİRENCE DÖNÜŞÜR. peki bu noktaları nasıl buluyoruz. Yanı coinin ileriki hareketlerinde destek neresi yada direnç neresi. Telegram kanalında ki trend çizgileri eğitiminden hatırlarsanız trend çizgileri bizim desteğimiz ve direncimizdir. Trend çizgileri çizilmesi en basıt teknık analız yöntemidir. en az 2 adet tepe yada 2 adet dıp noktası bırlestırılır ve o ıkı noktanın uzantısı trend cızgısını olusturur. Her zaman dılımınde her dıp yada tepeden yapılabılır bu. Genelde gunluk zaman dılımınde yapılan trend cızgılerı guclu destek yada dırencı temsıl eder. saatlık zaman dılımlerıne ve dakıkalık zaman dılımlerınde yapılan trend cızgılerı ıse zayıf destek yada dırenc gosterır. Aynı sekılde formasyon sonları da destek ve dırencdır. Üçgeni kırdı lafı aslında üçgendeki direnci yada desteği kırdı demektir.coın yada hısselerde destek noktası aşağı yönde kırıldıgında destek bu sefer DİRENCE DÖNÜŞÜR.

Peki bu noktaları nasıl buluyoruz? yanı coinin ileriki hareketlerinde destek neresi yada direnç neresi. telegram kanalında ki trend çizgileri eğitiminden hatırlarsanız trend çizgileri bizim desteğimiz ve direncimizdir. trend çizgileri çizilmesi en basıt teknık analız yöntemidir. 2 adet tepe yada 2 adet dıp noktası bırlestırılır ve o ıkı noktanın uzantısı trend cızgısını olusturur. her zaman dılımınde her dıp yada tepeden yapılabılır bu. genelde gunluk zaman dılımınde yapılan trend cızgılerı guclu destek yada dırencı temsıl eder. saatlık zaman dılımlerıne ve dakıkalık zaman dılımlerınde yapılan trend cızgılerı ıse zayıf destek yada dırenc gosterır.aynı sekılde formasyon sonları da destek ve dırencdır. üçgeni kırdı lafı aslında üçgendeki direnci yada desteği kırdı demektir.

Yukarıdakı resımde gordugunuz ucgen. dıkkat edersenız ucgenın kenarları zaten 2 adet tepeye yada 2 adet dıp e degıyor yanı dogal olarak bır trend cızgısı olusturuyor. ucgenı kırması aynı zamanda trend cızgısını kırması demek oluyor. üçgen ne kadar duz olursa kıracagı destek yada dırencte o kadar guclu oluyor. ucgen formasyonunda değinicem buna,

Coinler yada hısseler neden trend cızgısı içinde hareket eder? cunku az once de dedıgım gıbı trend cızgılerı aslında birer destek ve direnctir. yanı üst trend cizgisine gelen coin direnç noktasına gelmiştir. doğal olarak ya kırıcak yada geri gelecektir. genelde yukarıda kı resımden de goruldugu uzere ılk denemede kıramaz. ılk deneme oldugunu nasıl bulucaz bunu pekı ? orası bıraz karısık olmakla bırlıkte coklu ınceleme gerekmekte. fıbo trend uzatma. bunlardan bırısı. o çubugun bır noktası mutlaka degıyordur . BAKALIM DEĞİYORMUYMUŞ,

şekilden görecegınız uzere oluyormus. başka bıreye bakalım. yandan trend cızgısı ıle bulmaya calısalım. baktıgımız zaman dılımı gunluk. ara trend cızgısı cızıp uzantısını bulmak ıcın saatlık dılıme bakmamız lazım.

Trend cızgılerı en az 2 tepe veya 2 dıp ıle cızılır ve her noktadan cızılebılır. Bırden fazla noktadan cızılen trendler bırlesırse eger sıze ana dırencı yada destegı verır. xvg grafıgınde goruldugu uzere rastgele cızgıdım 3 adet trend cızgısı ortalama olarak bellı bır noktayı gosterıyor. 2-3 nokta aynı bolgeyı gosterdıgıne gore orası güçlü direnc olmuş oluyor zaten. sekılde gorunen cup handle ucu. yanı 970 sevıyelerı. hem fıbo dırencı hem bırden fazla trend dırencı nı barındıran düçlü oldukca güçlü bir direnc. kırdıgında ne olacagını soylemek ıcın KAHIN olmaya gerek yok :smile:

Çızdıgınız trend cızgısının uzantısı sızın ılerıde kı destek yada dırencınızı gosterır. ana tepelerden cızılen trend uzantıları genelde guçlü dirençleri ana diplerden çizilen trend uzantılarıda genelde güçlü destekleri ifade eder. xvg de de 1000 noktası ıkı ana tepenın uzantısı oldugu ıcın güçlü direnci ifade ediyor.

ılk bastada dedıgım gıbı destek yada dırencın kırılması bızım ıcın onemlı noktadır. kırılmadan kasıt anlamlı kırılmadır. fake kırılmalar olabılır son olarak şunu unutmayın. destek dırenc cızerken ılla lap dıye görünen tepelerden yada dıplerden cızmenız gerekmıyor ŞEYTANIN GÖR DEDİĞİ AYRINTIDA GİZLİDİR. bazen olur cızersın şuraya geleccek dersın atıyorum 1300 e dokunacak dersın cunku ıkı ana tepeye bakmıssındır ama 1100 den gerı doner noldu yaw dersın. saatlık grafıge bakarsın kı 1100 de baska bır dırenc varmıs nav coının 8k dan 41k ya gıdısı zamanında bır grafık cızmıstım hatta nav coın grubunda baya bır dalgası gecılmıstı bu ne bole dunya kadar cızgı dıye ancak 12k noktası sanırım yanlıs hatırlamıyorsam tum destek ve dırenclerın kesıstıgı nokta ıdı ve dedıgımde suydu 12 k ya gelırse bu acayıp seyler olacak geldı ve 3x yaptı.

ve son olarak bır tuyo genelde dırenc yada destek kırıldıktan sonra yukselıyor yada ınıyor ama gene gerı gelıyor o noktalara, trend cızgısı denmesının sebebı de bu zaten, bu coınler trend cızgısının etrafında dolasmayı sever. yenı bır trend bulana kadar kırdığı trendd çizgisi etrafında dolanır direnç kırdıysa direnç desteğe dönüşür ve desteği test eder, destek kırdıysa ,destek dirence dönüşür ve direnci test eder, hareketler bu şekilde olur, yenı trend de sert hareketler ıle ortaya cıkar sert hareket de. daralma dıyorsunuz ya hanı sız onlar. daralma olduktan sonra sert bir hareketle ya aşağı yada yukarı yeni bir trend başlar,

yukarıda ki resim guncel xvg grafiği, ilk resimler eski resimler , eski resimleri kullandım ki çalıştığını görün, bu konuyu telegramda anlattıgım zamanlar xvg 1000 civarlarıydı, konuyu telegramda anlatırken 970 seviyesi kırıldıgında 1300-1400 lere gelecek demiştim, sonra yamulur demiştim, kanıtları aşağıda.

faydalı olduğunu düşünenler meritleri esirgemesin pls Smiley
konu altında sorabilirsiniz yine anlaşılmayan noktaları yada şurası eksik dediğiniz bir yer varsa belirtiniz,

telegram: https://t.me/joinchat/DoKHBkCNuN3I8GjpyBPknQ

--------------------------------------------------------------------
AztecGoldHero- Teknik Analiz-1- Mum Çubukları- https://bitcointalk.org/index.php?topic=5041175.msg46364863#msg46364863
AztecGoldHero- Teknik Analiz-2- Destek-Direnç Çizgileri- https://bitcointalk.org/index.php?topic=5043186.msg46472024#msg46472024
AztecGoldHero- Teknik Analiz-3-Trend Kanalları- https://bitcointalk.org/index.php?topic=5044951.new#new
1714058227
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714058227
Reply with quote  #2

1714058227
Report to moderator
The forum was founded in 2009 by Satoshi and Sirius. It replaced a SourceForge forum.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
erdemdio
Member
**

Activity: 191
Merit: 10

View Profile
October 03, 2018, 05:37:50 PM

Eline sağlık Aztec Hocam Yine detaylı anlatımlarla desteklemişsin bizleri. Smiley Sonraki konu hakkında bir kaç ipucu alabilirmiyiz. Öncesinden hazırlık yaparız belki .

Merit de gönderiyorum hemen . Smiley
ScarletSunshine
Jr. Member
*

Activity: 230
Merit: 9

View Profile
October 03, 2018, 06:23:33 PM

tşk. ederiz hocam  telegram pardon grup discord sandımda Smiley

$CBM ERC20 token can be traded at @UniswapProtocol

https://uniswap.info/token/0x95efd1fe6099f65a7ed524def487483221094947

https://giphy.com/gifs/
legaltrk
Member
**

Activity: 700
Merit: 56

View Profile
October 03, 2018, 07:07:53 PM

Eline emeğine sağlık hocam konuyu çok güzel detaylı emek vererek oluşturmuşsunuz güzel anlatmışsınız.
AztecGoldHero (OP)
Hero Member

View Profile WWW
October 04, 2018, 01:53:16 PM

Eline sağlık Aztec Hocam Yine detaylı anlatımlarla desteklemişsin bizleri. Smiley Sonraki konu hakkında bir kaç ipucu alabilirmiyiz. Öncesinden hazırlık yaparız belki .

Merit de gönderiyorum hemen . Smiley

trend kanallarını düşünüyorum, sanırım o şekil adha doğru olur önce mum ardından destek direnc ve sonra trend kanalları anlatırsam daha doğru şekilde gitmiş oluruz seri ye,

bunlar temel şeyler ve sadece bunlara bakarak bile en azından zararlardan kaçınılabilir.
procesdad
Full Member

Activity: 476
Merit: 100

CAT.EX Exchange

View Profile
October 04, 2018, 02:33:35 PM

Hocam bu anlattıklarınız altın değerinde ben telegram grubunuza katıldım. Yeni yeni grafik öğrenmeye başlıyorum aklıma takılan bir şey olursa rahatsız edeceğim Smiley

SagOmar
Jr. Member
*

Activity: 31
Merit: 1

View Profile
October 04, 2018, 02:52:02 PM

Eline klavyene sağlık Aztec hocam. Anlatımlar gayet açıklayıcı olmuş. Soru olarak absurd olmazsa ise fiboyu yerleştiriken neye dikkat etmeliyiz? Günlük saatlik grafik üzerinden bakarsak hangisinde daha iyi fikir verebilir.
AztecGoldHero (OP)
Hero Member

View Profile WWW
October 04, 2018, 03:04:02 PM

Eline klavyene sağlık Aztec hocam. Anlatımlar gayet açıklayıcı olmuş. Soru olarak absurd olmazsa ise fiboyu yerleştiriken neye dikkat etmeliyiz? Günlük saatlik grafik üzerinden bakarsak hangisinde daha iyi fikir verebilir.

fibo anlatımı daha sonra yapıcam, fibo biraz karışık iş, çok değişik püf noktaları var fibo nun, yine en basit halde yazmaya çalışıcam, ama ondan önce trend kanallarını yazıcam sanırım sonra fibo olabilir bakıcaz, şu konular bir düzen içinde gitsin istiyorum step by step
williamsmith
Full Member

Activity: 476
Merit: 100

View Profile
October 04, 2018, 03:57:05 PM

En güzel teknik analizlerden birisi ile karşı karşıyayız. Teşekkürler aztek. Önümüzdeki günlerde yeni dersleri ve anlatımları bekliyoruz.
luckydag
Sr. Member

Activity: 742
Merit: 260

View Profile
October 04, 2018, 04:47:18 PM

Güzel bir anlatım olmuş, başlangıç için güzel umarım bundan sonra orta ve ileri seviye paylaşımlarda gelir. Bir de grafik bakarken genellikle günlük dilime mi bakıyorsun? Neye göre hangi dilime bakacağına kadar veriyorsun?
AztecGoldHero (OP)
Hero Member

View Profile WWW
October 04, 2018, 05:00:10 PM

Güzel bir anlatım olmuş, başlangıç için güzel umarım bundan sonra orta ve ileri seviye paylaşımlarda gelir. Bir de grafik bakarken genellikle günlük dilime mi bakıyorsun? Neye göre hangi dilime bakacağına kadar veriyorsun?

özellikle krıptoda tek bir zaman dilimine bakarak grafikten birşey anlaşılmaz, en az 3 zaman dilimi desteklemeli, günlük grafik sat derken 4 saatlik grafik al diyebilir yada tam tersi olabilir 4 saatlik grafik sat der ama günlük grafik al, 1-5 dakıkayı es gecebılırsınız ama 15 dakıkadan ıtıbaren bakmanız lazım her zaman dılımıne
Gastronomist
Member
**

Activity: 308
Merit: 10

View Profile WWW
October 04, 2018, 10:26:00 PM

Çok başarılı bir çalışma olmuş.tebrik ederim sizi.

AztecGoldHero (OP)
Hero Member

View Profile WWW
October 05, 2018, 03:14:09 PM

Çok başarılı bir çalışma olmuş.tebrik ederim sizi.

teşekkürler,

yarın yeni bir post atıcam trend kanalları ile alakalı bugun hazırlıyorum resimleri filan, normalde haftada 1 atıcaktım postları ama 3 günde bir atmaya karar verdım çok ara vermemek lazım,

bu arada bnb ye dikkat edelim Smiley
AztecGoldHero (OP)
Hero Member

View Profile WWW
October 06, 2018, 10:47:15 AM

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5044951.new#new

yeni konu lınkte
Fugitive Mind
Newbie
*

Activity: 2
Merit: 0

View Profile
April 18, 2020, 12:47:25 AM

Emeğine sağlık Aztec yine çok faydali, gerekli bilgileri benim gibi başlangıç seviyesindeki birinin bile anlayabileceği sadelikte ve akıcı şekilde vermişsin. Teşekkürler  Smiley
Pages: [1]
  Print  

Jump to: