Bitcoin Forum
May 12, 2024, 03:48:07 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Radyo Tamiri Yapabilen? Tanıdığı Olan? ANTİKA  (Read 231 times)
jopen (OP)
Sr. Member

Activity: 1470
Merit: 449

View Profile
October 23, 2018, 09:26:39 PM

Merhaba,

SABA S-455WK 455WK 1938-1939 Yapımı Alman Radyo'su yine benim yıllar önce çöplüğe gitmekten son anda kurtardığım ve evin salonunda Aksesuar olarak duran bir radyo mevcut.

Tabii ki de çalışmıyor. Yıllardır içimde uhde kaldı internetten baya bir araştırdım falan ama çoğu kişilerin sahtekar oldukları yorumları okudum. İçindeki çalışan parçaları alıyorlarmış başka cihazlara takıldığını falan duydum.

Bir de forum ahalisine sormak istedim. Burada gerçekten cevherler ve üstadlar mevcut, çoğu okuduğum yorumlarda kendilerini anlatmışlar zaten bilgileri konusunda. Amacım satmak olmadı hiç bir zaman çalışsın arada açıp nostalji keyfini yaşamak paha biçilemezdir benim için.

https://www.radiomuseum.org/r/saba_455wk_455_wk.html

1715528887
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715528887
Reply with quote  #2

1715528887
Report to moderator
Transactions must be included in a block to be properly completed. When you send a transaction, it is broadcast to miners. Miners can then optionally include it in their next blocks. Miners will be more inclined to include your transaction if it has a higher transaction fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715528887
Hero Member
*

Ignore
1715528887
Reply with quote  #2

1715528887
Report to moderator
1715528887
Hero Member
*

Ignore
1715528887
Reply with quote  #2

1715528887
Report to moderator
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
October 23, 2018, 10:13:14 PM

hocam içindeki parçalar duruyor mu, bit pazarından vs aldıysanız durmuyor olabilir. bence en güzeli içine kaliteli modern bir radyo ekipmanı koymak, tamir ettirmek yerine, çünkü 80 yıllık parçalar tamiri kolay olmayabilir. muadillerinin temini de imkansız olabilir.
jopen (OP)
Sr. Member

View Profile
October 23, 2018, 11:20:23 PM

hocam içindeki parçalar duruyor mu, bit pazarından vs aldıysanız durmuyor olabilir. bence en güzeli içine kaliteli modern bir radyo ekipmanı koymak, tamir ettirmek yerine, çünkü 80 yıllık parçalar tamiri kolay olmayabilir. muadillerinin temini de imkansız olabilir.

Yok hocam ürün belki Türkiye'ye ilk geldiğinden beri bizdedir. Şöyle izah ediyim ;

En az 25 senedir bizim evde vitrinde duruyor, Ondan önce Dayım'lar taşınırken evin deposundan çıkmıştı. Büyük ihtimal Rahmetli dedem ya sıfır aldı yada ikinci el. Ama sıfır alması kuvvetle muhtemel. Dayım 1951 doğumlu olduğu için, Radyonun da üretim yılı 1938 varsayım ile yola çıkarak. Dedem bu ürünü Türkiye'ye geldiği zaman almış olmalı. 1938 üretim olsa üstüne bi 3-4 yıl koyarsak 1942'den beri içi hiç açılmamıştır diye tahmin ediyorum Smiley

Arada tamire gittiyse ben bilemiyorum Smiley
ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
October 24, 2018, 06:10:22 AM

Ben yapıyorum .  

Ancak kargoda (İzmir / Urla ) taşınmada hasar görmeyecek şekilde göndermeniz gerekir.

Not : Bunlar lambalı (Bulb) radyolar . Transistör yerine kullanılan bu eski parçalardan bazen bulmak sorun oluyor.
Bulunabilirse de  bazen parçalar yurt dışından geliyor.  Arızalı parçaları ben size bildiririm, temin etmesi size  kalır. (Eğer yurt dışı ise)
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
October 24, 2018, 07:34:04 AM

Ben yapıyorum .  

Ancak kargoda (İzmir / Urla ) taşınmada hasar görmeyecek şekilde göndermeniz gerekir.

Not : Bunlar lambalı (Bulb) radyolar . Transistör yerine kullanılan bu eski parçalardan bazen bulmak sorun oluyor.
Bulunabilirse de  bazen parçalar yurt dışından geliyor.  Arızalı parçaları ben size bildiririm, temin etmesi size  kalır. (Eğer yurt dışı ise)

Konuyu görünce ekiller antika aletlerle ilgileniyor yazacaktım zaten görüp yazmıssınız. Arkadaş için bu forumdaki en dogru kişi ekiller olur. tahminim zevkle içini açar:)
ekiller
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1112

LLP Programming & Electronics

View Profile
October 24, 2018, 08:15:28 AM

Ben yapıyorum .  

Konuyu görünce ekiller antika aletlerle ilgileniyor yazacaktım zaten görüp yazmıssınız. Arkadaş için bu forumdaki en dogru kişi ekiller olur. tahminim zevkle içini açar:)

Heheh  evet , evladım gibi davranırım eski ve nadir cihazlara.  Smiley   Seviyorum ne yapayım.
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
October 24, 2018, 02:41:39 PM

ekiller kardeşimize gönder baksın gözden geçirsin. Bence sakın başkasına verme çünkü radyo eski ve dediği gibi vakum tüplü transistör ile çalışıyorlar normal tamirciler falan yapamaz daha beter bozarlar ellerinde parçada olmayınca kullanılmaz hale getirirler. Aynı parçayı bulmak mümkün olmasa bile yerine uygun başka model lamba da takılabilir veya neyi bozuksa işte. Parça bulmanın haricinde eski ürünlerin tamiratı daha kolay oluyor, genel olarak böyle parçalar tek tek olduğu için sök yenisini tak arıza bulmakta daha kolaydır.
sammys
Hero Member

Activity: 1111
Merit: 525

CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!

View Profile
October 24, 2018, 06:18:58 PM

Ben yapıyorum .  

Kalp kalbe karşıdır derlerdi de bu kadar olmazmış Cheesy Benimde aklıma ekiller gelmişti. Artık antikada bir numara 'ekiller'  Grin Grin Grin

. ██████████.
                              .████████████████.
                           .██████████████████████.
                        -█████████████████████████████
                     .██████████████████████████████████.
                  -█████████████████████████████████████████
               -███████████████████████████████████████████████
           .-█████████████████████████████████████████████████████.
        .████████████████████████████████████████████████████████████
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       .██████████████████████████████████████████████████████████████.
       ..████████████████████████████████████████████████████████████..
       .   .██████████████████████████████████████████████████████.
       .      .████████████████████████████████████████████████.

.       .██████████████████████████████████████████████
       .    ██████████████████████████████████████████████████████
       .█████████████████████████████████████████████████████████████.
        .███████████████████████████████████████████████████████████
           .█████████████████████████████████████████████████████
              .████████████████████████████████████████████████
                   ████████████████████████████████████████
                      ██████████████████████████████████
                          ██████████████████████████
                             ████████████████████
                               ████████████████
                                   █████████
.YoBit AirDrop $.|.Get 700 YoDollars for Free!.🏆
cansevalacam
Jr. Member
*

Activity: 33
Merit: 1

View Profile
October 25, 2018, 10:00:30 AM

arkadaşım en iyi tamirci ve uygun fiyat internetten araştır derim internetten ne arasan varr
jopen (OP)
Sr. Member

View Profile
October 25, 2018, 10:22:18 PM

Zaten aklımdan da @ekiller üstad geçiyordu onun yorumlarını , eski postlarına falan bakınca zaten anlamıştım. Ankara'da yaşıyorum ama sizinle en yakın zamanda irtibat kurmak isterim.

Umarım radyo'yu eski günlerdeki gibi çalıştırabiliriz. Tabi burada birkaç faktör göz önüne çıkıyor. Bozuk olan parçalar, işçilik vs. Bunları sizinle pm üzerinden konuşacağım.

Teşekkürler...
Pages: [1]
  Print  

Jump to: