Bitcoin Forum
May 13, 2024, 07:59:27 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: Tarihin en yüksek cari fazlası geldi  (Read 352 times)
Erhan5532 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 336
Merit: 1

View Profile WWW
October 21, 2018, 07:06:07 PM

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı verilere göre, geçen yılın ağustos ayında 923 milyon dolar açık veren cari işlemler hesabı, bu yılın aynı ayında  2 milyar 592 milyon dolar fazla verdi. Bu rakam tarihin en yüksek cari fazlası olarak kayıtlara geçti. Ödemeler dengesinde cari fazla en son Eylül 2015’te görülmüştü. Verilere göre 12 aylık cari işlemler açığı ise 51 milyar 125 milyon dolara geriledi. Cari işlemler hesabının fazla vermesinde, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının geçen yılın aynı ayına göre 3 milyar 65 milyon dolar azalarak 1 milyar 284 milyon dolara gerilemesi ve hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişlerin 741 milyon dolar artarak 4 milyar 627 milyon dolara yükselmesi etkili oldu.

Kaynak: https://www.star.com.tr/ekonomi/tarihin-en-yuksek-cari-fazlasi-geldi-haber-1394736/

JAVVY   │  An All-in-one Crypto Exchange
1715630367
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715630367
Reply with quote  #2

1715630367
Report to moderator
1715630367
Hero Member
*

Ignore
1715630367
Reply with quote  #2

1715630367
Report to moderator
1715630367
Hero Member
*

Ignore
1715630367
Reply with quote  #2

1715630367
Report to moderator
"Governments are good at cutting off the heads of a centrally controlled networks like Napster, but pure P2P networks like Gnutella and Tor seem to be holding their own." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715630367
Hero Member
*

Ignore
1715630367
Reply with quote  #2

1715630367
Report to moderator
cyhngnbz
Jr. Member
*

Activity: 322

View Profile WWW
October 24, 2018, 03:29:23 AM

Kaynak ne kadar güvenilmez olsa da gerçekten güzel haber. Ama şunu da unumamak lazım dış ticaret açığının azalması ihracat rakamlarımızın artmasından değil alamamamızdan başka deyişle alım gücümüzün düşüşünden kaynaklanıyor.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
October 24, 2018, 05:34:02 AM

cari açık fazla verdiği bir dönem hatırlıyorum. arada hatırlamadığım olur ama kemal unakıtan zamanında cari fazla vermiş ve yüzler gülüyordu. ben totalde yıl boyunca ne kadar açık verdik ona bakıyorum. aylık değerlendirmek biraz kendimizi kandırmak gibi.

husdemba
Full Member

Activity: 1302
Merit: 115

Pepemo.vip

View Profile
October 24, 2018, 05:52:49 AM

Doların bu derece artması karşısında cari açık konusunda farklı rakamlar gelmesi beklenemezdi.
Doların makul seviyelere inmesi dışında bu cari açığı azaltacak başka bir yok sanırım şu anda  Undecided

vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
October 24, 2018, 08:30:36 AM

Dovizin hızlı yükselişi ithalat - ihracat dengesini lehimize bir şekilde bozdu. O kadar kötü ekonomik senaryonun içinde sanırım sevinebileceğimiz tek şey olabilir. Bunu sürdürülebilir kılar ve üretimimizi arttırıp, ihracat rakamının üzerine koyarsak ekonomimizde iyileşme yaşanır. Bu gerçekleşene kadar da özellikle ithalata sebep olan alanlarda üretim yapabilecek yatırımlarımızı ortaya koymamız şart.

Yani cari açık düşerken, ekonomik olarak cari fazla vermek ülkede fazla para kalacak bu da yatırım fırsatını arttıracaktır. Bu yatırımları fırsat olarak görüp ithalata sebebiyet veren (özellikle tekonojik alanda) üretime yönelirsek doviz fiyatları düşse bile ithalat artmayacaktır. Denge hep lehimize artarak devam edecektir.
karabiber
Hero Member

Activity: 1358
Merit: 652

View Profile
October 24, 2018, 09:49:18 AM

Dövizin hızla artışı ve enflasyon verilerinin yüksek olması haliyle cari fazla neticesini ortaya çıkarmıştır. Fakat sadece cari fazla göstergesi ile ekonominin düzgün olduğunu söyleyemeyiz.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
sofikurban
Member
**

Activity: 448
Merit: 10

View Profile WWW
October 24, 2018, 10:42:00 AM

Bu ülke adına ekonomik yönden son derece güzle bir haber ve gelişme ,umarım haberin doğruluğu hakkında bir olumsuzluk yoktur.Kemer sıkma ve ihracat rakamlarını arttırmaya devam.

yaviz0002
Jr. Member
*

Activity: 420

View Profile WWW
October 31, 2018, 01:11:36 PM

Doğruluğuna da direk inanabilsek keşke. Rakamlar ve veriler maalesef denetimden geçmediği için veya hesaplamalarda oynamalar olduğu için rahat rahat sevinemiyoruz bile.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    Oracolcoin XOR    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
cryptofastman
Jr. Member
*

Activity: 168

View Profile WWW
November 01, 2018, 05:40:07 AM

Tarihin en kötü ekonomisi,tarihin en kötü durumu vs vs..Herşey kötü ancak açın televizyon u herşey harika.Boş yere konuşuyoruz.Cari açık falan kimsenin umrunda bile değil.Bu ülke yıkılsada kimsenin umrunda değil şu an

♛New CA$H Exchange (https://newc.com.br)♛
✪An Innovative Cryptocurrency Platform✪
nefsim
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 6

View Profile
November 01, 2018, 06:58:07 AM

Güzel bir haber, cari açığın fazla vermesinin piyasalara da etkisini göstermesini isteriz. Dolar kurundaki mücadelede taviz vermemek lazım, dolar 5,5 ama fiyatlar hala aynı.
mcnncnr
Jr. Member
*

Activity: 546
Merit: 2

View Profile WWW
November 01, 2018, 07:06:44 AM

ya yemeyin bizi sabah sabah ya. kaynağa bak kaynak da ayrı bir paçavra olan star gazetesi. alenen dalga geçiliyor şu an milletle.

lucky.io  [ KEEP PLAYING! KEEP WINNING! ]
bigbooss
Sr. Member

Merit: 264

View Profile
November 01, 2018, 08:58:54 AM

Yine iyi haberleri abartı şekilde pompa yapmışlar abi cari açık falan hikaye bana yansıyor mu yansımıyor mu ona bakarım sanayide tanıdığım bir çok kişi batma tehlikesi yaşıyor  hikaye bunlar
ardaclown
Jr. Member
*

Activity: 48

17 y/o coder

View Profile WWW
November 01, 2018, 09:18:08 AM

Kaynak ne kadar güvenilmez olsa da gerçekten güzel haber. Ama şunu da unumamak lazım dış ticaret açığının azalması ihracat rakamlarımızın artmasından değil alamamamızdan başka deyişle alım gücümüzün düşüşünden kaynaklanıyor.
Ben de ilk gördüğüm de bu tepkiyi vermiştim fakat aynı zamanda ihracat rakamlarının açıklanmasından sonra %13.1 artışla 15.7 milyar dolarlık ihracat yaptığımızı öğrenince bakış açım tamamen değişti. Ayrıca doların artmasıyla dediğiniz gibi alamamamızda doğru fakat Türkiye insanı olarak yurtdışından gereksiz yere binlerce ürün alıyoruz, gösteriş yapıyoruz. iPhone X çıktığı gün iPhone 7'mizi bir kenara bırakıp iPhone X almak için kredi kartı borcuna giriyoruz. Anlamsız geliyor açıkçası. Doların artmasıyla insanların gözü korkuyor almaya en azından.

İhracat bilgisi kaynağı:
https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2018/11/01/tim-ihracat-ekim-ayinda-yuzde-131-artisla-157-milyar-dolar

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄ ■       SKYNET.co       ■ ▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▐▬▬▬▬▬▬▬▬▬     PRIVATE SALE is LIVE     ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▌
loveistanbul
Member
**

Activity: 392

View Profile
November 01, 2018, 10:08:13 AM

Ülkede inşalalh bir şeyler değişmeye başlamıştır, bu ülkede ekonomik kalkınmanın en büyük rolü olna ihracat verilerin yüksekliği ve ithalatın azaltılması olacaktır .
etzecet
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 4

W12.io ▬ Blockchain protocol

View Profile
November 01, 2018, 10:42:36 AM

Bana pek inandırıcı gelmedi, haber 11 Ekim tarihli daha geçen piyasadaki durağanlığın önüne geçmek için maliye bakanı KDV ve ÖTV de yıl sonuna kadar indirim yaptık diyor. Eğer gerçekten bir fazlalık varsa bu da vergide sağlanan indirimle tekrar uçar gider.

W12.io  ▬▬▬▬▬▬  Blockchain protocol
Built F O R :    ❤ Charity Market    ⚫ ICO    ֆ CROWDFUNDING
[https://tokensale.w12.io/]
ardaclown
Jr. Member
*

Activity: 48

17 y/o coder

View Profile WWW
November 01, 2018, 10:50:30 AM

Bana pek inandırıcı gelmedi, haber 11 Ekim tarihli daha geçen piyasadaki durağanlığın önüne geçmek için maliye bakanı KDV ve ÖTV de yıl sonuna kadar indirim yaptık diyor. Eğer gerçekten bir fazlalık varsa bu da vergide sağlanan indirimle tekrar uçar gider.
Hiç bu yönden bakmamıştım fakat amacın halkın alım gücünü arttırmak olduğunu düşünüyorum. Halkın alacağı beyaz eşyanın ithalatı arttıracağını düşünmüyorum. Ayrıca 1600cc araçların bir kısmının Türkiye'de de üretildiğine bakınca çok bir sıkıntı olduğunu görmüyorum. Tabii ki rakamlara bakıp konuşmak gerekiyor şu an sadece kafamdaki fikirleri söylüyorum. Ama dediğiniz de bakış açısı olarak tamamen haklısınız.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ▄ ■       SKYNET.co       ■ ▄ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▐▬▬▬▬▬▬▬▬▬     PRIVATE SALE is LIVE     ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▌
beypazmad
Jr. Member
*

Activity: 406

View Profile WWW
November 10, 2018, 04:20:11 PM

kısa zaman sonra dolarda yeni artışların geleceğini gösteren bir tablodur bu. mutlaka önlemler alınması gerekiyor. bunun sürdürülebilirliği mümkün değil.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
s.kocaman
Member
**

Activity: 378
Merit: 55

View Profile WWW
November 10, 2018, 05:34:32 PM

ha 11 ay cari açık verip 1 ay cari fazla vermek ha 12 ay boyunca cari açık vermek. Verdiği cari fazla da 2.5 milyar$. 2016 yılında 32 milyar$ 2017 yılında 47 milyar$ cari açık verdi bu ülke. Ben kalkıp bunları umursamadan 2.5 milyar$ ile mi sevineceğim. Kışın turist mi gelecek 4 milyar$'lık turizm çıkar yine zarar.  Hem de 1.5 milyar$ zarar.

ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
November 12, 2018, 04:23:20 PM

birdilekte bulunmak dikkatli olmak gerekir derler. hep cari fazla vermek isterdi bu ülke, tabi ihracat artışıyla.
cari fazla verdik fakat ihracat artmadı, ithalat çok azaldı ekonomik durgunluktan dolayı.
token10250
Member
**

Activity: 154

View Profile WWW
November 14, 2018, 10:59:03 PM

cari fazlanın gelmesini sevinçle karşılayan ekranlarda boy gösteren yüksek maaşlı yalaka gazeteci ile akademisyen tayfası dürüst insanlar uyrılarını yapar dinleyen dinler dinlemeyen cevabı toplumdan alır.
bigbooss
Sr. Member

Merit: 264

View Profile
November 17, 2018, 08:57:00 PM

125 TL elektrik faturası geldi neyin fazlası gelirse gelsin arkadaş böyle bir şey yok çok zorlaştı yaşamak artık  asgari ücretli adam ne yapıyor bilemiyorum vallah
s.kocaman
Member
**

Activity: 378
Merit: 55

View Profile WWW
November 17, 2018, 09:09:28 PM

star, atv, ahaber, showtv gibi kanallara göre ülkemizin maşallahı var zaten. Pek de irdelememek gerekiyor bu haberleri.

Pages: 1 2 [All]
  Print  

Jump to: