Bitcoin Forum
May 11, 2024, 09:55:14 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: Donanım Cüzdanları Neden Daha Güvenli?  (Read 172 times)
batuzipper (OP)
Newbie
*

Activity: 3
Merit: 0

View Profile
October 23, 2018, 05:30:55 AM

Kripto paraları güvende ve dış tehditlerden uzak tutmak için genelde soğuk depo (cold storage) yöntemleri kullanılıyor, bunlar arasında cüzdana erişim için gereken özel anahtarın usb bellekte veya kasada tutulması, kağıt cüzdanda tutulması ve fiziksel bitcoin veya donanım cüzdan kullanımı gösterilebilir.

Kağıt cüzdanlar ve usb bellekler özel anahtarları saklamak için iyi bir yöntem ancak coin’leri transfer etmek istediğinizde özel anahtarı herhangi bir cüzdana import etmeniz gerekiyor dolayısıyla coin’leri transfer etmek istediğiniz anda kağıt cüzdan veya usb bellek soğuk depo (cold storage) bir çözüm olmaktan çıkıyor, bu aşamada özel anahtarınız dış ortama karşı korumasız olduğu için hacklenme riski bulunuyor bunun yanında her iki yöntem de çalınma, yangın, su gibi dış etkenlere karşı da çok açık durumda.

Bu yöntemlerin hepsi birer soğuk depo (cold storage) çözümü olmasına rağmen aralarında donanım cüzdanlar özel anahtara getirdiği benzersiz koruma ile öne çıkıyor. Donanım cüzdanlar, özel anahtarlarla bilgisayar, telefon gibi her türlü dış etken arasında tam izolasyon sağlıyor, donanım cüzdanda güvenli bir çip içinde saklanan özel anahtarlar herhangi bir işlem çip içinde imzalandığında asla dışarı yansıtılmıyor dolayısıyla usb bellek ve kağıt cüzdanların aksine donanım cüzdanlarda dış ortamdaki tehditler önemsiz hale geliyor. Donanım cüzdanlarla ilgili de bir çok açık iddiaları mevcut olduğunu belirtelim ancak bunlar özel anahtarın direkt olarak çalınmasından ziyade bilgisayar ekranının manipüle edilmesi gibi cüzdanın dışında kalan etkenler.

Kaynak için: https://coinbalina.com/donanim-cuzdanlari-neden-daha-guvenli/
1715464514
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715464514
Reply with quote  #2

1715464514
Report to moderator
1715464514
Hero Member
*

Ignore
1715464514
Reply with quote  #2

1715464514
Report to moderator
"The nature of Bitcoin is such that once version 0.1 was released, the core design was set in stone for the rest of its lifetime." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715464514
Hero Member
*

Ignore
1715464514
Reply with quote  #2

1715464514
Report to moderator
1715464514
Hero Member
*

Ignore
1715464514
Reply with quote  #2

1715464514
Report to moderator
1715464514
Hero Member
*

Ignore
1715464514
Reply with quote  #2

1715464514
Report to moderator
decteax
Newbie
*

Activity: 44
Merit: 0

View Profile
October 23, 2018, 07:14:08 AM

soğuk bir depo olması korunaklı anlamına gelmez bu şifrelemeyi kendinde şifrelemelisin
buda çok basit bir yöntem saklayacağın şifreler ele geçsede bir işe aramaz hale gelecek ama bunu sadece sen bileceksin
nedemek istediğimi az çok anlamışşsındır fazla detay istersen mesaj atabilirsin
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
October 23, 2018, 11:05:07 AM

Şuradaki ledger incelememde bundan bahsetmiştim;

Ledger Nano S neden sadece 4-5 coini "aynı anda" destekliyor???
2 haftadır Ledger Nano S kullanıyorum. Btc, ltc, eth ve xrp app leri yüklü. Bunlara ek olarak stratis uygulamasını cihaza yüklemek istediğimde memory dolu uyarısı veriyor. Bunun sebebini araştırdım. Ledger yetkilileri güvenlik önlemi olması için kısıtlı alan koymuşlar cihaza. Cihazdan sürekli farklı farklı coinler çekmeyecekseniz çok sorun değil aslında bu durum. Hele benim gibi sadece depolama/saklama için kullanacaksınız hiç önemli değil. Hangi coin i istiyorsanız bi kere kurun, adresi alın kaydedin bi yere. Sonra hep oraya gönderin. Cihazdan o coinin uygulamasını silseniz bile sonra geri yükleyince coini içinde görüyorsunuz yine. Önemli olan size ilk kurulumda verdiği seed i asla ve asla kaybetmemek.

Ledger CTO'sunun yaptığı açıklama şurada
https://www.reddit.com/r/ledgerwallet/comments/6s99xv/just_received_my_nano_s_only_install_4_wallets/dlbgfsb/
Kısaca önemli olan güvenlik olduğu için böyle bir yola başvurulduğu söyleniyor.

Ayrıca Ledger'ın hafızası hakkında bir bilgi
"Nano S has 320 Kb flash, 10 Kb RAM, Blue has 480 Kb flash, 12 Kb RAM (less available for applications after the OS is installed)"
Yani cihazımızda sadece 320 kb'lık bir alan var. Bunun sebebi dediğim gibi güvenlik. Virüs ve malware'lerin boyutu 320 kb'dan fazla olursa cihaza giremiyor bile yani. Kaldı ki cihazın içinde kendi işletim sistemi ve cüzdanları yüklediğinizde zaten 10-20 kb bir alan kalıyor muhtemelen. Bu alana virüs vs girmesi oldukça zor hak verirsiniz ki.

Donanım cüzdanların hafızaları güvenlik nedeniyle özellikle küçük tutuluyor. İçine bir trojan vs girmesi şimdilik söz konusu değil.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
Suskunadam
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
October 23, 2018, 11:08:07 AM

Ben kendim ledger nano s kullanıyor ve çok memnunum 24 kelimenin hepsi ezberimde ledger'in kendisi bir şey yapmasa cüzdanıma bir şey olmayacağına inanıyorum ve çok güvenli cüzdanlar olduğuna inanıyorum inşallah öyledirler Smiley
trc22@gmail.com
Member
**

Activity: 378
Merit: 11

View Profile
October 23, 2018, 12:33:31 PM

Donanım cüzdanı kullanmak gerçekten büyük rahatlık veriyor insana, mesela içine virus trojende girse manuel duğmeyı tetıklemedıkten sonra onay alınmaması da büyük bir rahatlık veriyor bana tabı bunu atlatabılırlermı onu bılmıyorum
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
October 23, 2018, 12:42:49 PM

2 sene içerisinde çok daha yüksek güvenlikli ve çok daha estetik görünümlü donanım cüzdanları çıkacak. Geçen bir teknoloji dergisinde okumuştum, büyük bir sektör doğmak üzere. Her şey kripto para piyasasının hacminin büyümesine bağlı. Şu an kullanılan cüzdanlar güvenlik olarak yeterli seviyede fakat çıkacak olanları gördüğümüzde şimdikiler ilkel kalacaktır. Google, samsung ve apple bile bu sektöre el atabilirler bence. Bu sektör dediğim donanım cüzdanları. Hazırlıklarını yapmışlardır mutlaka.
sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
October 23, 2018, 12:52:36 PM

işlemin son onayı için fiziksel tuşa tıklaman gerekli. bunu hiç bir hacker başaramaz. cüzdan bozulsa ve çalışmasa bile private key sende olduğu sürece o cüzdana erişimi  her türlü sağlarsın. çalınma riski yok gibi bir şey. kriptolardan parayı vurunca aslında bir tane almalık.

PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
October 23, 2018, 01:19:33 PM

Ben kendim ledger nano s kullanıyor ve çok memnunum 24 kelimenin hepsi ezberimde ledger'in kendisi bir şey yapmasa cüzdanıma bir şey olmayacağına inanıyorum ve çok güvenli cüzdanlar olduğuna inanıyorum inşallah öyledirler Smiley
Hepsini ezberlemek de iyiymiş yalnız. Ben ezberlemedim bi kaç yerde yazılı duruyor. Unutma riskiniz halinde yedeği var mı? Smiley

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
TurkiyePriest
Full Member

Activity: 1011
Merit: 128

Radix-The Decentralized Finance Protocol

View Profile
October 23, 2018, 01:34:31 PM

Bunun tek nedeni internetten uzak olması aslında en güvenilir wallet paper wallet ve onu banka kasasında saklamak ya da çok güveniyorsanız yastık altı yapmak

R A D I X   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   The Decentralized Finance Protocol
█████████ GET TOKENS █████████    Facebook      Telegram      Twitter
The Radix DeFi Protocol is    SCALABLE SECURE COMMUNITY DRIVEN
WeAreSoSory
Member
**

Activity: 238

View Profile
October 23, 2018, 01:48:49 PM

İnternet bağlantısı olmadığı ve güvenilir olması sebebiyle tercih ediliyor. En büyük sebeplerden birisi de çok fazla dosya boyutuna sahip olmamasıdır. Şahsen hiç bir şekilde PC üzerinde wallet bulundurmuyorum.
bobita
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1300

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
October 23, 2018, 02:29:29 PM

Hepsini ezberlemek de iyiymiş yalnız. Ben ezberlemedim bi kaç yerde yazılı duruyor. Unutma riskiniz halinde yedeği var mı? Smiley
Valla ben de böyle bir şeyde sadece ezbere güvenemem şahsen, kalıcı olmayan ama o an ciddi sonuçlar doğurabilecek geçici unutkanlık durumları olabilir. Ama bir yandan da kağıt dahil kafatasının içinden güvenli bir yer yok.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
jeton
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 2

View Profile WWW
October 23, 2018, 03:13:46 PM

Transfer için çok güvenli siz onay vermeden hiç bir şey olması mümkün değil. O yüzdem kafam rahat.
Ama eve hırsız girer, güvenlik kelimelerinin olduğu kağıdı bulur, uff be adamın  walletını buldum deyip gider ledger alırsa o zaman bilemem. 
GGurol
Member
**

Activity: 112
Merit: 31

View Profile
October 23, 2018, 03:42:39 PM

Kendi şifrelemenizi oluşturabilirsiniz.
Mesela 12 kelimelik listenizi, ingilizce bir metnin içine gömebilirsiniz.(gömebilirsiniz derken, metni siz yazacaksınız tabi)
En eski şifreleme yöntemlerinden biri olan, anahtar kelime yöntemi ile, sadece 2-3 kelimeyi hafızanızda tutup, bu kelimelerin bilmem kaçıncı harflerine göre şifre gömülebilir.

ilonaproda
Jr. Member
*

Activity: 280
Merit: 1

Win-Won-Betfury

View Profile
October 23, 2018, 04:24:59 PM

Soğuk çünkü online bir ortamda bulunmuyorlar bunlar direk bağlantısız paper gibi ortamlarda bulunuyorlar nerdeyse en güvenlisi paper ama yapması çok zor o cüzdanı

__________ BetFury __________
🎲 The first i-Gaming Crypto platform with BTC Dividends 🎲
https://betfury.tv/2VDCk7K
enfarktus
Full Member

Activity: 980
Merit: 152

View Profile
October 23, 2018, 06:14:55 PM

Bizim gibi basit kullanıcılar için donanım cüzdanlar güvenli sayılabilir ama hiçbir yöntem yüzde yüz güvenli değil maalesef. Mesela şu haberde https://techcrunch.com/2018/03/21/a-15-year-old-hacked-the-secure-ledger-crypto-wallet/ 15 yaşındaki bir çocuğun seedi unutulan ledgerde coinlere ulaştığı haberi var. Bende Digibox isimli bir cüzdan var, sadece temel coinleri destekliyor. Cüzdan da istediğiniz kadar hesap oluşturabiliyorsunuz, mesela gasp durumlarında daha önce belirlediğiniz bir şifreyi girerek boş cüzdana ulaşabiliyorsunuz.
casty3000
Full Member

Activity: 532
Merit: 100

View Profile
October 23, 2018, 06:18:47 PM

Hocam biraz işi paranoyaklığa vurmuşsun sanki  Grin bende de ledger nano s var ancak kelimeler bir kağıtta yazılı ve dünya üzerinde en güvendiğim insanda duruyor yani annemde yastık altında  Grin

R A D I X   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   The Decentralized Finance Protocol
█████████ GET TOKENS █████████    Facebook      Telegram      Twitter
The Radix DeFi Protocol is    SCALABLE SECURE COMMUNITY DRIVEN
Puyol
Full Member

Activity: 616
Merit: 101

View Profile
October 23, 2018, 10:50:23 PM

Ledger de alsan myetherwallet da kullansan sonuçta elinde yazılı birşey olması gerekiyor sonuçta ledgerin içinden seedleri yazacağınız bir kağıt çıkıyor onu unutursanız cüzdanınız yok oluyor aynı şekilde myetherwalletta da bu durum böyle o halde neden 500-600tl vereyim ki bir cihaza giderim çıktı alırım wallet keylerimi yada çok mu pinpiriklisin elinle yaz 2-3 kağıda farklı yerlere sakla ledger alacağın para ile de coin al içine at cüzdanın misss.
samgizsu
Jr. Member
*

Activity: 350
Merit: 2

View Profile WWW
October 24, 2018, 03:06:11 AM

Ben cüzdanların hemen hiçbirini güvenli bulmuyorum. Sürekli çalınma veya başka risklerle karşı karşıya. O yüzden tüm yatırımı tek cüzdanda toplamanızı önermem.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
jasernity
Jr. Member
*

Activity: 224
Merit: 4

View Profile WWW
October 24, 2018, 11:28:36 AM

bu güvenilirlik terimi aslında değişken. kimisine göre paper wallet yaparak onun üzerine işte jelatin falan, şifreli bir kasada saklanması daha güvenilirdir. kimisine göre soğuk cüzdanlar. donanım cüzdanlarında henüz hack olayı ben rastlamadım. isteyen, istediğini tercih eder.

traveler  |  Travel more. Pay less! Get more out of your travel.
An innovative crypto-friendly discount travel aggregation platform
Dyatrev
Sr. Member

Activity: 980
Merit: 257

View Profile
October 24, 2018, 11:32:03 AM

Hafızanı kaybedersin yada başına bir iş gelir o zaman ne olacak Cheesy En azından ailenden birileriyle paylaşta onlara bari faydası olsun yarın bir gün. Haa bana faydası olmayan şeyin kimseye faydası olmasın diyorsan o başka.
karma580
Member
**

Activity: 238

View Profile
October 24, 2018, 04:05:32 PM

bu donanım cüzdanları ilk kurulum aşamasında 24 kelime veriyor ya rasgele diye.

o kelimeleri nasıl oluşturuyor cihaz ? yani hafızasında kayıtlı 1000 tane kelime arasından 24 tane kombinasyon mu yapıyor ? eğer öyle ise 1000 tane kelime hafıza da yer kaplamıyor mu ?

bi de meselea o 24 kelime ile nasıl private key oluşuyor matematiksel bi formülü var sanırım her zincirin ? (neo ethereum)

peki o 24 kelime ile oluşan adresi internet bağlantısı olmayan bi makinede oluşturduk diyelim.o adrese başka bir makina üzerinden coin gönderince nasıl kaybolmuyor  Grin

bilmediğimden soruyorum yanıtlarsanız memnun olurum teşekkürler
Pages: 1 2 [All]
  Print  

Jump to: