Bitcoin Forum
March 29, 2024, 07:20:25 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Düşük bütçeyle yurtdışı seyahat etmek  (Read 350 times)
janocuk (OP)
Jr. Member
*

Activity: 532
Merit: 6

View Profile
November 01, 2018, 10:33:40 AM

Merhabalar, düşük bütçeniz olmasına rağmen avrupa ve diğer ülkeleri gezmek istiyorsanız , neler yapmanız gerektiğini  paylaşmak istedim. sizde fikirlerinizi belirtebilirsiniz.
masraflarımız üç kalem
uçak-tren-otobüs yani seyahat masrafları
hostel-otel- kamping konaklama masrafları
yemek-içmek gibi yaşamsal ihtiyaçlar
tabi ki alışveriş size bağlı ancak onu şimdilik katmıyorum.
Öncelikle mümkün mertebe herkesin tatil yapmadığı zamanlarda seyahat etmeye özen gösterin, zor ama mümkün, en mükemmel zamanlar bayram sonralarıdır. tabi yurtdışına gittiğinizde hristiyan bayramlarını da takip etmelisiniz ki beklenmedik kalabalıklarla karşılaşmayın.
bu bakımdan gideceğiniz ülke için " public holidays in xxx in 2019 " vs diye aratırsanız iyi olur, yoksa o ülkenin ulusal dini tatiline denk gelirseniz çoğu yer kapalıdır ve  büyük sıkıntı yaşarsınız.
örnek verelim mesela iran'a gideceksiniz, adamların matem orucu tuttuğu döneme giderseniz büyük sıkıntı yaşarsınız, çoğu yer kapalı olur. veya yunanistan'a gideceksiniz ama öncesinde ülkede grev var, ulaşım iptal. o yüzden mutlaka gideceğiniz ülkenin gündemine de bir göz atın derim. yunanistan'da ayda dört beş gün grev oluyordu önceden, ulaşım duruyordu mesela.
uçak biletlerinizi alırken eğer birden fazla rota gezecekseniz mutlaka önceden planlamasını yapmalısınız. bunun için avrupada  ryan air denen low cost firma harika yalnız her şehre uçuşu yok elbette.  ryan air gibi low cost uçuşları yakalarsanız 1 bilet fiyatına 3-4 bilet bile alabilirsiniz.  ben yunanistandan ispanyaya 20 euroya uçmuştum mesela.
bunun  dışında tren bileti ülkeden ülkeye cidden farkeder. mesela fransa, isviçre, avusturya gibi ülkelerde nerdeyse uçak bileti fiyatına denk tren biletleri. otobüs seçeneği ise memleketimiz kadar yaygın değil.
konaklama mevzusuna gelirsek, tamamen bedavaya getirmek isterseniz couchsurfing sitesine mutlaka göz atın,  ama biraz para veririm diyorsanız hostelworld benzeri hostel bulacağınız websiteleri mevcut, ama oteller epey pahalı kaçabilir.
yemek içmek olayı, ülkeden ülkeye değişkenlik gösterse de,  carrefour benzeri markalar çoğu ülkede mevcut. çok bütçeniz yoksa muz, ananas, meyveli yoğurt güzel seçenekler. ancak mutlaka gittiğiniz ülkenin fiyatlarına göz atın derim.
1711696825
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711696825
Reply with quote  #2

1711696825
Report to moderator
1711696825
Hero Member
*

Ignore
1711696825
Reply with quote  #2

1711696825
Report to moderator
1711696825
Hero Member
*

Ignore
1711696825
Reply with quote  #2

1711696825
Report to moderator
Every time a block is mined, a certain amount of BTC (called the subsidy) is created out of thin air and given to the miner. The subsidy halves every four years and will reach 0 in about 130 years.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1711696825
Hero Member
*

Ignore
1711696825
Reply with quote  #2

1711696825
Report to moderator
FatihDesigner
Jr. Member
*

Activity: 56
Merit: 5

View Profile
November 01, 2018, 03:13:06 PM

Öncellikle paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkür ederim.Seyahet ederken tren ve otobüs kullanıyorum , bu daha ucuz oluyor.Aynı zamanda booking.com adresinden gideceğiniz ülkenin hotel'lerini daha ucuza rezervasyon yapmanız da mümkün.Hotelleri seçerken onlar hakkında yorumları dikkatli okuyun , bu sayede siz hotelin iyi ve kötü yanlarını öğrene bileceksiniz.

<I'm Designer from Turkey>
gileri
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
November 01, 2018, 04:14:38 PM

ryan air'i ilk defa duymuştum. Sitesine baktım da Türkiye'den sadece Dalaman'a iniş kalkış yapıyormuş. Türkiye dışında baya kullanışlı ama.

2 veya 3 kişi gidiyorsanız Airbnb'yi öneririm. otele kim geldi kim gitti kaç kişi kaldınız siz gibi aksiyonlara girmeden doğrudan ev kiralanıp rahat rahat kalınabilir. Aynı zamanda yemekleri de rahatlıkla evde yapabilirsiniz.

Gideceğiniz ülkenin metro ve otobüs hattının haritalarını kesinlikle telefonunuza yükleyin. Olabildiğince onları kullanırsınız. Sıkıntıda kaldıkça uber'den destek alırsınız.
Easx
Member
**

Activity: 490
Merit: 10

View Profile
November 04, 2018, 03:45:16 AM

Bazı yerlerde yaşamsal masraf olarak belirttiğimiz gıdaların biraz pahalı olduğunu duymuştum önceden piyasa araştırması yapıp gitmek gerek gıda pahalıysa diğer ülkeden alıp gitmek faydalı olabilir.

daggez
Newbie
*

Activity: 84
Merit: 0

View Profile
November 04, 2018, 06:49:18 AM

Şuant 3. Havalimanı açılış nedeniyle biletler uygun tam gezme zamanı Smiley
xzone
Legendary
*

Activity: 2534
Merit: 1476

View Profile
November 04, 2018, 07:16:43 AM

Fiyatlar yine de düşük değil, göstermelik 3-5 bilet koyup indirim yaptık diye geziniyorlar. Yurtdışında ise adamlar sadece birkaç dolara bir yerden bir yere gidebilecek uçaklara binebiliyorlar. Yunanistandan hollandaya 1 euroya bilet satıldığını bile hatırıyorum Cheesy

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
janocuk (OP)
Jr. Member
*

Activity: 532
Merit: 6

View Profile
November 04, 2018, 11:34:37 AM

rota belirlemek ilk aşama, sağlıklı bir şekilde rota belirlemek lazım,  tarih çok önemli. yılbaşında avrupa seyahati evet pahalıdır ama yılbaşı öncesi veya sonrası epey ucuz olabiliyor.
gospodin
Legendary
*

Activity: 2268
Merit: 1446

View Profile WWW
November 04, 2018, 02:30:14 PM

ilk başta en mantıklısı bizden vize istemeyen balkan ülkelerine gitmek. hatta gürcistan ve tam olarak emin olmasam da ukrayna pasaport bile istemiyor. sanırım birkaç şehrine kısa süreliğine nüfus cüzdanıyla girebiliyoruz.
gileri
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
November 04, 2018, 03:21:29 PM

biletler hiç uygun falan değil. yaptıkları kampanyalara rağmen 5-6 ay öncesinin çok üstünde hala bilet fiyatları.
cansevalacam
Jr. Member
*

Activity: 33
Merit: 1

View Profile
November 05, 2018, 03:29:38 PM

ben düşük bütçeyle seyahatlarımı çok iyi internet araşatırması sonucunda yapıyorum hangi ulaşım aracı ucuz hangi konaklama türü daha uygun fiyat hepsi internette parmaklarımın altında ondan dolayı çok iyi bir internette sahipsen bütçene uygun seyahat edebilirsin
tusecimci1998
Jr. Member
*

Activity: 34

View Profile
November 05, 2018, 03:43:51 PM

ben genellikle internetten forum sitelerine bakıyorum ve deneyim yaşamış kişilerin paylaşımlarını takip edip sonra internetten sitesinde araştıryorum ve kendine plan yapıb öyle tatilime çıkıyorum Grin Grin Grin
mistersehmuz
Member
**

Activity: 294
Merit: 27

View Profile
November 06, 2018, 01:53:27 AM

Nereye gidecekseniz gidin festival zamanlarına denk getirin muhakkak. Yoksa pek zevk alamıyor insan yurt dışında.
civilengineer
Full Member

Activity: 434
Merit: 112

View Profile
November 06, 2018, 12:25:13 PM

bilet alırken gideceğiniz şehre alternatif güzergahları bol bol araştırın. atıyorum istanbuldan krakow'a doğrudan giderseniz uçak bileti 1000 lira civarında. Ama siz istanbuldan atina yapıp oradan krakowa geçerseniz. Sadece bir programdan baktım ve tarihi önümüzdeki 3 hafta için istanbul atina 250 lira atina krakow da 30 € (şu anda 200 lira bile değil) kadar. Biletleri önceden alabilirsen 9€ bile bilet alabiliyorsun. bilet fiyatı yarı yarıya kadar düşmüş oluyor.

Gideceğiniz şehirin yanındaki havaalanlarıda bakın. Belki yanındaki havalimanı daha ucuza olabilir. O şehirden diğerine de tren veya otobüsle geçiş yapabilirsiniz.

Hele zaman probleminiz yoksa Avrupaya bir kere çıkarsanız 10€-15€ ile ülke değiştirerek bütün avrupayı rahatlıkla gezebilirsiniz. Sadece Skyscanner, aerobilet gibi programlara güvenmeyin birçok hava yolu firması bu programlarda aratılmıyor.
Ryanair'in yanında easyjet, wizzair gibi firmaların uygulamaları da var ve neredeyse beleşe seyahat edebiliyorsunuz.
cryptokhan1162
Newbie
*

Activity: 3

View Profile
November 16, 2018, 01:09:31 PM

Abi, bir Cocuk var internet sitesinde butün buldugu ucuz ucuşlari paylaşiyor 4tl'ye ucus buludugu oluyor bazen http://moderncelebi.com/ucak-firsatlari/
s.kocaman
Member
**

Activity: 378
Merit: 55

View Profile WWW
November 16, 2018, 04:42:58 PM

Bu Ülkede paran yoksa yurt dışını bırak gezmeyi yurt içinde bile dolaşmak mümkün mü sizce bunlar boş hayaller arkadaşlar insanlar açlığından
ölürken Avrupayı gezmek bize mi kaldı seksen milyonun kaçı parası  yokken gezmeyi düşünebilir dersiniz

Haklısın bu ekonomik buhranda yurtdışı seyahatleri biraz zor. Ama şöyle bir şey var sigara içen birisi veya devamlı alkol alan birisi için yurtdışı çok zor değil. Günde bir paket birisi en az 300 lirasını sigaraya veriyor 5 aylık sigara parası ile rahatlıkla bir haftalık Ukrayna tatiline çıkabilir. Biraz dikkatli harcama yapar yabancı dili de varsa courch sitesi ile bunu bir Avrupa gezisine dönüştürebilir

YarimAdam90
Newbie
*

Activity: 1

View Profile
December 06, 2018, 05:33:21 PM

ben düşük bütçeyle seyahatlarımı çok iyi internet araşatırması sonucunda yapıyorum hangi ulaşım aracı ucuz hangi konaklama türü daha uygun fiyat hepsi internette parmaklarımın altında ondan dolayı çok iyi bir internette sahipsen bütçene uygun seyahat edebilirsin

Katılıyorum. Yurtdışı seyahatlerinde en çok bütçe ayrılması gereken mesele konaklama masrafı oluyor genelde. Şahsen bana ev, daire, villa vs. kiralamak daha cazip geliyor çünkü iyi bir yurtdışı seyahati konfordan geçiyor, aksi takdirde masraflardan çok kısınca da tatil eziyete dönüşüyor. İyi bir internet araştırması ile seçeneklerimi değerlendiriyorum, bütçe planlamalarımı yapıyorum ve https://tranio.com/rent/ gibi siteler üzerinden bütçeme en konaklama tercihini belirleyip seçimimi yapıyorum. Ayrıca bütçe planlaması yapmadan rotayı belirlemeyi de doğru bulmuyorum, bütçeme uygun rotayı kullanmak, rotayı bütçeme uydurmaktan daha kolay ve konforlu.  Wink Kısacası kaliteli bir yurtdışı seyahati için bütçe planlaması şart!
tarangogu1
Jr. Member
*

Activity: 31

View Profile
December 30, 2018, 10:05:35 AM

verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Bir diğer konu da türkiyeden kuru yiyecek götürülebilir özellikle kraker ve atıştırmalık, çok güzel oluyor
heyhat
Full Member

Activity: 350
Merit: 129

fallenangel

View Profile WWW
December 31, 2018, 11:35:22 PM

Airbnb ve blabla uygulamaları size büyük rahatlık sağlayacaktır. Ayrıca her ülkenin yerel uygulamaları mevcut. Bunları araştırıp öğrenebilirsiniz. Tatil sezonları dışında fiyatlar oldukça düşüyor. Zamanlamanız da önemli. Festival zamanları her şey pahalı olur. Alışveriş için yakınlardaki bitpazarlarını araştırın. Hediyelik eşyaları ucuza getirebilirsiniz.

lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
April 15, 2019, 09:48:46 PM

Kuzenlerim geçen sene Avrupa'nın en az 6 ülkesinden 10 farklı şehri tren ile gezmişleri. Baya maceralı bir yolculuk olmuş. En fazla para harcadıkları yer de konaklama. Önceden araştırma yapmalarına rağmen yine de ufak tefek aksilikler çıkmış fiyatlarda.

Konuyu açan arkadaşımız, ülkelerdeki dini ve milli bayram günlerine dikkat çekmiş. Gerçekten de bu konu seyahat için acayip önemli. İşin ucunda aç kalmak da var, gezememek de var...
kr105
Hero Member

Activity: 938
Merit: 501

View Profile
April 16, 2019, 04:43:22 PM

Düşük bütçeyle yurtdışı seyahati genelde evdeki hesabın çarşıya uymaması ile sonuçlanıyor. Veya benim açımdan olay hep öyle gelişti Grin Ha bir de genelde erkekler için daha uygun oluyor. Yeri geldiğinde ucuz bir hostelde hiç tanımadığın insanlarla aynı odayı paylaşıyorsun, bir ufacık sırt çantasıyla her yere yürüyorsun. Kadınların işi zor valla Grin
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: