Bitcoin Forum
May 04, 2024, 09:58:59 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Fed faiz indirdi ama dolar hala 5.70  (Read 218 times)
kimkibu
Sr. Member

Activity: 561
Merit: 274

View Profile
November 12, 2019, 02:11:11 AM

Doları bırakın bizim paramız hiç bir para birimiyle yarışacak durumda değil. Ekonomik olarak kötüyüz. Üretemiyoruz. Tüketmeye mahkumuz / mahkum ediliyoruz. Dolar gitse farklı bir para gelse yine bizim paramız karşısında ezilecek. Meselenin karşı tarafla ilgisi olmadığını bizim bir şeyler yapmamız gerektiğini anladığımız gün ancak değişim gelir. Üretirsek dünyaya Türk Menşeyi ürünler satabilirsek bakın ne oluyor. Dış güç kalıyor mu ?

Maalesef bunu insanlara anlatmak zor. Para sadece USD karşısında değer kaybediyor gibi bir algı var. Aslında tüm paralara karşı kaybediyor.
Yani şunu anlatmaya çalışıyorum.
Eğer tüm paralara karşı sabit değer varken, USD karşısında 5.70'e gerilesek sıkıntı bu kadar büyük değildi bence.

Sanırım şöyle daha rahat olacak;

02/01/2015 TCMB Kurları;

08/11/2019 TCMB Kurları

Yani paramız değer kaybediyor ve bunu tüm diğer para birimlerine karşı görebiliyoruz.
Bu nedenle sıkıntı var zaten. Sadece USD yükselse orayla ithalat-ihracat dengemiz zarar görür. Ama bir çok ülke parasına göre değer kaybediyoruz ve denge tamamiyle bozuluyor. Buna bir çözüm bulmak lazım.

Bunun için bir kaç etken önemli.

*Üretim
*Politika (Dış siyaset)
*Tasarruf
*Doğru Yönetim.
*...

Ekonomi eskiden olduğu gibi bir-iki etkenli değil. Komplike yapı ve tamamiyle ayakta durmalıyız. Yani ekonominizi iyi kılmak için bütün ülkelerle papaz olamazsınız. ABD'ye dikkat edin. Herkes düşmandır ama herkesle görüşürler. Ticaret esastır. Duygularıyla, işi birbirine karıştırmazlar. Dinleriyle ekonominin bir alakası yoktur. Olmamalı da zaten.
Aslında insanlar bunu anlıyor ama işlerine gelmiyor. Bu rakamları gördükçe içim parçalanıyor kendim için değil gelecek nesillerimiz için acaba bu bok çukurunu nasıl kurtaracaklar. Babam ziraat bankasında müfettişti sık sık bulgar gümrüğüne teftişe giderlerdi, 30 yıl önce bulgar levasını kağıttan daha ucuz diye sobada yakarlarmış türkiyede. O zamanlardan bu zamanlara nasıl geldik insan hayret ediyor.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714816739
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714816739
Reply with quote  #2

1714816739
Report to moderator
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
November 14, 2019, 08:38:51 AM

5.70-5.80 arasına resmen çapa attı. Ne haberler çıktı ne olumlu haberler geldi düşmedi. Olumsuz haberler geldi yükselmedi. Bir şekilde bu seviyelerde tutuluyor işin altında büyük bir durumun oldugunu düşünüyorum resmen kur sabitken bir anlaşma tarzı bir durum yapılıyor olabilir.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: