Bitcoin Forum
May 02, 2024, 10:54:25 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: 3. havalimanı bir başarı mı başarısızlık abidesi mi?  (Read 274 times)
gileri (OP)
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
October 30, 2018, 07:20:09 PM
Last edit: November 02, 2018, 10:54:00 AM by gileri
Merited by EFS (3)

Havalimanının açılışında Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasını izledim. 25 yıllığına işletim hakkı yüklenici firmalarda olacak. Bu adamlarda bunun karşılığında 25 yıl boyunca bize kira ödemesi yapacak.
Ödenilecek para = 22 milyar €

Bu para ödenecek ama biz de bu işletmeye bazı garantiler verdik.
1. garanti gelecek yolcunun garantisi
2. garanti kredi garantisi.

ilk 12 yılda verilen yolcu garantisi 90 milyon ile başlıyor 12. yılın sonunda 130 milyona çıkıyor.
İlk 12 yılda da biz dedik ki yolculardan senin cebine 6.3 milyar € girecek. Eğer girmezse ben onun üstünü koyarım sana. Ha fazlası geldi fazlalığını da alırım. (Bu madde beni gerçekten şaşırttı ama helal olsun yapılanların içinde bir tane doğru şey çıktı. Hepsi kötü değil.)

İlk düşünülen yolcu garantisi. İstanbul'da 2 tane havalimanı var ve ikisine toplamda 90 milyona biraz yakın bir yolcu geliyor. 30 milyon Sabiha Gökçen 60 milyon Atatürk. Bu garanti edilen yolcu gelecek mi? Bir kriz ortamı olduğu taktirde 130 milyon garantiyi neremizden karşılayacağız.

Bunlar bazı açıklamalar yapıyor. Tam bir bakkal hesabı. Havadan bu kadar uçak geçiyor bu kadarı bize inse İstanbul Havalimanı ilk yılında 150 milyon yolcuya bile çıkabilir diye. Ulan dünyadaki hangi havalimanı 100 milyon yolcunun üstüne çıkıyor.

Yolcu işlem ücretlerine bakıyorum sabiha gökçene göre ortalama %65 daha pahalı olacak yeni havalimanı. atatürk havalimanı dış hat giden yolcu biri 12€ iken diğeri 20€ gibi.

Hadi yolcu sayısını geçtim. Aslında burada en önemsiz olan yolcu sayısı. O yolcu geçmese bile o para ödenir. Bu havaalanlarında sadece yolcudan para kazanılmıyor.
Bütün işletmelerin kira bedelleri, konaklama rent a car hizmetleri, akaryakıt hizmetleri, konaklama, reklam, otopark, anons, toplantı odaları, kargo gelirleri ve sayamayacağım bir sürü kalemde gelirleri var.

Birileri sadece kiradan bu kadar para kazanacağız diye konuşuyor da Atatürk Havalimanında yukarıdaki işlemlerden dolayı ayrıca da yolculardan dolayı kazanacağımız paraları ihaleyi alan aynı zamanda bizim anamıza avradımıza küfreden şirket almayacak mı?

Düşünülmesi gereken asıl konu zaten bu krediyi sen bankaların kafasına silah dayayarak zorla verdirdin. Kendin yapamaz mıydın? Hele elin çinlisi bizim yaptığımızdan daha büyüğünü 3te1 ine mal ediyorken sen bunu neden yapamadın.

Köprüler, marmaray, nükleer santralden sonra İstanbul Havalimanı da vatana millete hayırlı olsun ama başımıza daha büyük işler açacağı kesin.

Ha Atatürk havalimanıda millet bahçesi olacakmış. Kıyıya köşeye bir bahçe yaparlar o arazileri de imara açıp eşe dosta peşkeş çekerler.

Son bir not: Nükleer santralin anlaşmasına internetten rahatlıkla ulaşabiliyordum. Nedense günlerdir aramama rağmen bu anlaşmanın nasıl olduğuna dair kesin bir döküman bulamadım. Sadece haber sitelerinin yazdıkları var. Bu anlaşmaları gören duyan olursa paylaşırsa sevinirim.

edit: Atatürk havalimanı dış hat transfer ücreti 12 € sabiha gökçen 15€ istanbul havalimanı ise 20€
1714647265
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714647265
Reply with quote  #2

1714647265
Report to moderator
1714647265
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714647265
Reply with quote  #2

1714647265
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Muhtaixa
Sr. Member

Activity: 1022
Merit: 306

View Profile
October 30, 2018, 07:30:29 PM

ne olursa olsun çooooook sağlam proje. basit bi iş değil. ve şu bir gerçek ki hava alanları her zaman ama her zaman kazandırır. Atatürk hava alanı yakında kapanırsa yeni hava alanı hedefine çok koolay ulaşır.

AMEPAY
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
│▌
AME TRADE HERE
▄██████▄ ▀██████▄
█████████  ▀█████
███████▀     ▀███
██████▀  ▄█▄  ▀██
██████▄  ▀█▀  ▄██
███████▄     ▄███
█████████  ▄█████
▀██████▀ ▄██████▀
AME TRADE HERE
   ▐███▄
   ████▌
▐██████████▄
████████████
 ████▌  █████
▐████  ▄████
██████████▀
 ▀█████▀▀
▐│
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
gileri (OP)
Sr. Member

View Profile
October 30, 2018, 07:42:26 PM

ne olursa olsun çooooook sağlam proje. basit bi iş değil. ve şu bir gerçek ki hava alanları her zaman ama her zaman kazandırır. Atatürk hava alanı yakında kapanırsa yeni hava alanı hedefine çok koolay ulaşır.

merak ediyorum da kime ne kazandırır?

Olay yeni hava alanının hedefine ulaşması ise Atatürk'te kapatılsın Sabiha Gökçen'de kapatılsın. Sırf hedefine ulaşması için bir hava alanı kapatılır mı? İşleyen bir hava alanının, diğer hava alanının hedefine ulaşması için kapatılması nasıl bir mantık ürünü.
halloweenn666
Member
**

Activity: 1011
Merit: 64

View Profile
October 30, 2018, 08:07:34 PM

Bir gün kullanirsam buraya yazarım şuan o kadar boş vaktim yok
lizerbil
Newbie
*

Activity: 43
Merit: 0

View Profile
October 31, 2018, 08:46:13 AM

başarı ve başarısızlık bir arada bence zamanla anlıyacağız hepsini daha birşey bilmiyoruz ki
CagriZoralioglu
Newbie
*

Activity: 79

Visual Designer (Future Whale)

View Profile
October 31, 2018, 11:43:13 AM

Başarı ya da başarısız değil

bildiğin karadelik bu

Ekonomimizi tek lokmada yiyor artık

For Bitcoin Revolution!
teramit
Legendary
*

Activity: 1869
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
November 01, 2018, 04:53:01 PM
Last edit: December 30, 2018, 01:21:45 AM by teramit

Riskli bir proje bekleyip görmek lazım
MadeinKayseri
Jr. Member
*

Activity: 93
Merit: 2

View Profile
November 01, 2018, 08:02:26 PM

http://sendika62.org/2014/03/turkiyenin-hava-olan-alanlari-aysel-tapan-posta-212-176724/
ne kadar cahilce bir laf Türkiye kullanılmayan atıl bir sürü havalimanı var ısparta havalimanını kapatalım dediler sonra aman atıl kalmasın diye sefer falan koydular ama bildiğin kapalı kaldı haftada bir sefer yapıldı şu an bile çok yapılmıyor, şimdide bayburta düşünülüyor roi yapması imkansız yani, Tr gibi ülkelerde yandaş beslemek için bu işler yapıldığından bu tip konulara temkinli yaklaşmak lazım, 3.havalimanına ihtiyaç varmıydı dersek 2 varken yok 2 yi kapatırsan anlamı oluyor ama yeri yurdu çok hatalı orada hava şartları kötü silivri tarafları daha mantıklıydı orasıda şehre uzak neyse devlet orası kazansın diye bir sürü takla atıp uğraşabilir , orhangazi köprüsü gerekliydi ama yüksek maliyete yapıldı yani uygun fiyata iş yapamıyor hükümet, çünkü yapmak istemiyor olabilir ,inşaattan yemesi kolay oluyor demekki.

Siirtteki havalimanı'nı görün bir de. Laf olsun diye içine 1 metrelik yürüyen bant koymuşlar oval dahi değil. Ver benim valizi dedim banta koyacağım illa dedi. Camın diğer tarafından 1 metrelik banda koyuyor siz camı geçtikten sonra alıyorsunuz, havada yakalayamazsanız yere düşer. Onur airin pervaneli uçakları uçuyordu arada sırada.

edit: Ben kuşların göç yollarına zarar vereceğini düşündüğüm için karşıyım, çok çok mecbur kalmadıkça kullanmayı düşünmüyorum.
s.kocaman
Member
**

Activity: 378
Merit: 55

View Profile WWW
November 02, 2018, 04:37:05 AM

http://sendika62.org/2014/03/turkiyenin-hava-olan-alanlari-aysel-tapan-posta-212-176724/
ne kadar cahilce bir laf Türkiye kullanılmayan atıl bir sürü havalimanı var ısparta havalimanını kapatalım dediler sonra aman atıl kalmasın diye sefer falan koydular ama bildiğin kapalı kaldı haftada bir sefer yapıldı şu an bile çok yapılmıyor, şimdide bayburta düşünülüyor roi yapması imkansız yani, Tr gibi ülkelerde yandaş beslemek için bu işler yapıldığından bu tip konulara temkinli yaklaşmak lazım, 3.havalimanına ihtiyaç varmıydı dersek 2 varken yok 2 yi kapatırsan anlamı oluyor ama yeri yurdu çok hatalı orada hava şartları kötü silivri tarafları daha mantıklıydı orasıda şehre uzak neyse devlet orası kazansın diye bir sürü takla atıp uğraşabilir , orhangazi köprüsü gerekliydi ama yüksek maliyete yapıldı yani uygun fiyata iş yapamıyor hükümet, çünkü yapmak istemiyor olabilir ,inşaattan yemesi kolay oluyor demekki.

Siirtteki havalimanı'nı görün bir de. Laf olsun diye içine 1 metrelik yürüyen bant koymuşlar oval dahi değil. Ver benim valizi dedim banta koyacağım illa dedi. Camın diğer tarafından 1 metrelik banda koyuyor siz camı geçtikten sonra alıyorsunuz, havada yakalayamazsanız yere düşer. Onur airin pervaneli uçakları uçuyordu arada sırada.

edit: Ben kuşların göç yollarına zarar vereceğini düşündüğüm için karşıyım, çok çok mecbur kalmadıkça kullanmayı düşünmüyorum.

her şehre aynı yatırım yapılacak diye bir şey yok. Ama bina, köprü insanların aklında daha kalıcı olduğu için sadece bunlara yöneliniyorlar. Oranın halkına gelir sağlayacak veya hayat standartını yükseltecek şeyler yapmak yerine yok üniversite, yok havalimanı yok şehir hastanesi yapmaya çalışıyorlar. Yaptıkları da büyük bir israftan başka bir şey değil işte.

Easx
Member
**

Activity: 490
Merit: 10

View Profile
November 02, 2018, 07:31:42 AM

Bir arkadaş "Ben kuşların göç yollarına zarar vereceğini düşündüğüm için karşıyım" demiş  bunu bilmiyodum al sana bi başarısızlık.
Köprülerde verilen geçiş sözlerine bak yaptıkları yapıcaklarını teminatıdır de al sana bi başarısızlık.
Çin daha büyüğünü üçte bire yaptı al sana bi başarısızlık. Say say bitmez hocam.

various
Sr. Member

Activity: 854
Merit: 267

View Profile WWW
November 02, 2018, 07:34:10 AM

https://twitter.com/lvntozrn/status/1057360708273405952 burda güzel bir hesap yapılmış, rakamlar doğruysa hepimize fena geçirmişler yine geçmiş olsun.

gileri (OP)
Sr. Member

View Profile
November 02, 2018, 10:55:58 AM

İyi tarafına bakacak olursak 25 yıl sonra şimdi 25 milyar €'ya mal olan bir havaalanı devlete kalmış olacak. 22 milyar€'da kira ödemesi alacağız. Hiç bir yolcu inmemiş olsa bile 12 yıl boyunca sadece 6.3 milyar€ vermiş olacağız.
daggez
Newbie
*

Activity: 84

View Profile
November 08, 2018, 08:51:15 AM

İyi tarafına bakacak olursak 25 yıl sonra şimdi 25 milyar €'ya mal olan bir havaalanı devlete kalmış olacak. 22 milyar€'da kira ödemesi alacağız. Hiç bir yolcu inmemiş olsa bile 12 yıl boyunca sadece 6.3 milyar€ vermiş olacağız.
Bazı insanlar bunları göremiyor herşeye ters bakan iktidardakileri sevmeyip devletine düşman olan insanlar gördüm
civilengineer
Full Member

Activity: 434
Merit: 112

View Profile
November 08, 2018, 11:03:58 AM

Zaman gösterecek bunu. Ama sonu büyük ihtimalle köprülere benzeyecek. Nasıl devletin kasasından destekleniyorsa bunlarda desteklenecek.
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
November 09, 2018, 07:34:02 AM

Ne kadar dogru bilmiyorum ancak söyle birşey duydum. 3. havalimanı icin bulgaristan havasahasıda kullanılıyormus. Ve her havasahası kullanılan ucak için ülkeler ödeme yapıyormus. Ataturk havalimanında  bu hava sahası kullanılmıyormu tabiki kullanılıyor ama söyle bir durum varmış. yeni havalimanına inen içhat ucakları dahil tüm uçakların bu havasahasını kullanması gerekicekmiş. Ataturkte ise sadece o bölgeden gelenlerin kullanması gerekiyormus. Yani ankara istanbul ucusunu yapan bir ucak ataturke inerse sadece turk hava sahasını 3. havalimanına inerse aynı zamanda bulgaristan havasahasını kullandıgı icin bulgaristana da ödeme yapması gerekecekmiş. Doğru ise çok vahim bir hareket olmuş
daggez
Newbie
*

Activity: 84

View Profile
November 09, 2018, 08:53:30 AM

Ne kadar dogru bilmiyorum ancak söyle birşey duydum. 3. havalimanı icin bulgaristan havasahasıda kullanılıyormus. Ve her havasahası kullanılan ucak için ülkeler ödeme yapıyormus. Ataturk havalimanında  bu hava sahası kullanılmıyormu tabiki kullanılıyor ama söyle bir durum varmış. yeni havalimanına inen içhat ucakları dahil tüm uçakların bu havasahasını kullanması gerekicekmiş. Ataturkte ise sadece o bölgeden gelenlerin kullanması gerekiyormus. Yani ankara istanbul ucusunu yapan bir ucak ataturke inerse sadece turk hava sahasını 3. havalimanına inerse aynı zamanda bulgaristan havasahasını kullandıgı icin bulgaristana da ödeme yapması gerekecekmiş. Doğru ise çok vahim bir hareket olmuş
Çok kötü bi durum eğer böyle birşey varsa
civilengineer
Full Member

Activity: 434
Merit: 112

View Profile
November 09, 2018, 09:30:46 PM

Ortalık bilinmeyenlerle dolu zaten. Hava limanını büyük başarı olarak gösterebilmek için hiç bir açıklama yapılmadı hiç bir şey şeffaf değil.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: