Bitcoin Forum
April 16, 2024, 04:25:45 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Αποστολή bitcoin σε διεύθυνση που δεν είναι ενεργή  (Read 206 times)
eldorada (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 1


View Profile
November 09, 2018, 12:11:43 PM
 #1

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ.

Κατά την εξερεύνηση μου στον κόσμο των cryptocurrencies, έπεσα πάνω στην πλατφόρμα virwox (www.virwox.com) με την οποία μπορεί κανείς με πολύ χαμηλό κόστος να ανταλλάσει χρήματα με cryptocurrencies.

Χρησιμοποιώντας την πλατφόρμα μετέτρεψα ένα μικρό ποσό σε bitcoin και μετά προσπάθησα να το στείλω στο bitcoin wallet μου.   (bitcoin.com wallet)

Δημιούργησα λοιπόν μια διεύθυνση bitcoin (λόγω απειρίας δημιούργησα μια διεύθυνση legancy, αλλά από ότι είδα η διεύθυνση θα πρέπει να λειτουργεί κανονικά) και μετέφερα το ποσό από το virwox στην διεύθυνση bitcoin που δημιούργησα.

Το bitcoin wallet δημιουργεί διευθύνσεις οι οποίες είναι ενεργές για 15 λεπτά, δυστυχώς όμως το virwox εγκρίνει τις μεταφορές bitcoin σε 48 ώρες για νέους λογαριασμούς.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα όταν το virwox ενέκρινε την μεταφορά, η διεύθυνση να έχει λήξει, και τα bitcoin μου να μεταφερθούν σε μια διεύθυνση που πλέον δεν υπήρχε (ή τουλάχιστον δεν ήταν πλέον δική μου).

Δεν ξέρω πως στην ευχή μεταφέρθηκαν τα χρήματα ή ποιος τα έλαβε, στο δικό μου bitcoin wallet Πάντως δεν πήγαν.

Ζήτησα από το virwox να ακυρώσει την μεταφορά, αλλά μου είπαν ότι αυτό δεν γίνεται και ότι οι μεταφορές bitcoin είναι "μη-αναστρέψιμες".

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρεθούν τα χρήματα στο wallet μου;  (π.χ. να ξανά-ενεργοποιήσω την διεύθυνση του παραλήπτη - δεν ξέρω αν αυτό γίνεται ή πως γίνεται - ή κάποιος άλλος τρόπος να διεκδικήσω τα bitcoin μουWink

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη για την - ίσως αστεία - ερώτηση μου, αλλά είναι εντελώς αρχάριος στο bitcoin.

Whoever mines the block which ends up containing your transaction will get its fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713284745
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713284745

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713284745
Reply with quote  #2

1713284745
Report to moderator
1713284745
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713284745

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713284745
Reply with quote  #2

1713284745
Report to moderator
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 09, 2018, 12:34:40 PM
 #2

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ.

Κατά την εξερεύνηση μου στον κόσμο των cryptocurrencies, έπεσα πάνω στην πλατφόρμα virwox (www.virwox.com) με την οποία μπορεί κανείς με πολύ χαμηλό κόστος να ανταλλάσει χρήματα με cryptocurrencies.

Χρησιμοποιώντας την πλατφόρμα μετέτρεψα ένα μικρό ποσό σε bitcoin και μετά προσπάθησα να το στείλω στο bitcoin wallet μου.   (bitcoin.com wallet)

Δημιούργησα λοιπόν μια διεύθυνση bitcoin (λόγω απειρίας δημιούργησα μια διεύθυνση legancy, αλλά από ότι είδα η διεύθυνση θα πρέπει να λειτουργεί κανονικά) και μετέφερα το ποσό από το virwox στην διεύθυνση bitcoin που δημιούργησα.

Το bitcoin wallet δημιουργεί διευθύνσεις οι οποίες είναι ενεργές για 15 λεπτά, δυστυχώς όμως το virwox εγκρίνει τις μεταφορές bitcoin σε 48 ώρες για νέους λογαριασμούς.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα όταν το virwox ενέκρινε την μεταφορά, η διεύθυνση να έχει λήξει, και τα bitcoin μου να μεταφερθούν σε μια διεύθυνση που πλέον δεν υπήρχε (ή τουλάχιστον δεν ήταν πλέον δική μου).

Δεν ξέρω πως στην ευχή μεταφέρθηκαν τα χρήματα ή ποιος τα έλαβε, στο δικό μου bitcoin wallet Πάντως δεν πήγαν.

Ζήτησα από το virwox να ακυρώσει την μεταφορά, αλλά μου είπαν ότι αυτό δεν γίνεται και ότι οι μεταφορές bitcoin είναι "μη-αναστρέψιμες".

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρεθούν τα χρήματα στο wallet μου;  (π.χ. να ξανά-ενεργοποιήσω την διεύθυνση του παραλήπτη - δεν ξέρω αν αυτό γίνεται ή πως γίνεται - ή κάποιος άλλος τρόπος να διεκδικήσω τα bitcoin μουWink

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη για την - ίσως αστεία - ερώτηση μου, αλλά είναι εντελώς αρχάριος στο bitcoin.



καταρχήν δεν μπορούσες να κάνεις χειρότερη επιλογή για wallet από το να διαλέξεις το bitcoin.com. Δεν πιστεύω να το γνωρίζεις αλλά το bitcoin com δεν υποστηρίζει το Bitcoin αλλά ένα fork του που όχι μόνο δεν είναι συμβατό αλλά υπάρχει και ο κίνδυνος να μπερδευτείς και να νομίζεις ότι στέλνεις τα Bitcoin σε κάποιο wallet που δεν είναι συμβατό, συν ότι αυτό το site είναι τελειώς scam, δημιουργεί παραπλάνηση και δεν έχει καμία σχέση με τον χώρο του Bitcoin. Δεν ξέρω πως κατέληξες σε αυτή την επιιλογή σου να χρησιμοποιήσεις αυτό το site.
Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω και τι κόλπο είναι αυτό που κάνουν εκεί στο bitcoin.com με διευθύνσεις που λήγουν. Αλλό ένα scam από μέρος τους καθώς σε ένα bitcoin wallet απάξ και δημιουργήσεις μια διεύθυνση αυτή δεν λήγει ποτέ ακόμα και χρόνια να περάσουν.
Η μόνη λύση πλέον που μπορείς να κανεις είναι να στείλεις email στο support τους και να πάρεις άμεσα τα bitcoin σου από κει μέσα αν βέβαια καταφέρεις να τα πάρεις.
Φυσικά τα bitcoin σου θα τα μεταφέρεις σε κάποιο wallet που δεν είναι scam σαν το bitcoin com. Οι επιλογές είναι άπειρες.
Δες λίγο εδώ

https://bitcoin.org/el/choose-your-wallet

φυσικά ότι άλλη απορία έχεις και ότι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις εδώ Smiley

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
MAR 85
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 56
Merit: 24


View Profile
November 09, 2018, 01:21:19 PM
 #3

Συμφωνώ θέλει μεγάλη προσοχή. Όλοι οι καινούργιοι παρακαλώ να προσέχετε και να ρωτάτε πριν κάνετε το οτιδήποτε.
bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
November 09, 2018, 02:17:53 PM
 #4

Πλατφόρμα virwox (www.virwox.com) με την οποία μπορεί κανείς με πολύ χαμηλό κόστος;
Οχι και τόσο χαμηλό, η πλατφόρμα κρατάει μεχρι και 20% σε κάποιες μετατροπές, το κρακεν κρατάει 0,25%, αυτο ναι ειναι χαμηλό Wink
eldorada (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 1


View Profile
November 09, 2018, 04:08:11 PM
 #5

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι τον ήπιαμε.  (εγώ τουλάχιστον).

Αυτό που δεν κατάλαβα, είναι που πήγαν τα bitcoins μου.  Αν η διεύθυνση έληξε, δεν θα έπρεπε να καταστεί αδύνατη η μεταφορά από το virwox προς τον "ληγμένο" σύνδεσμο μου; 

Αν προσπαθήσει να στείλει κάποιος bitcoin σε διεύθυνση που δεν υπάρχει, δεν θα πρέπει το "σύστημα" να βγάλει σφάλμα και να αρνηθεί την μεταφορά;

Αν το παραπάνω ισχύει, τότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι τα bitcoins τα πήρε το bitcoin.com από μια διεύθυνση που ναι μεν για εμένα είχε λήξει, αλλά για το bitcoin.com δεν είχε λήξει. (ή κάπως έτσι);

Αν γράψω το αναγνωριστικό χρήστη ή την διεύθυνση της συναλλαγής, μπορεί κάποιος να βρει τον παραλήπτη του ποσού από τα στοιχεία αυτά;

Με το bitcoin.com δεν μπορώ να επικοινωνήσω, γιατί δεν έχω καν κάποιο αναγνωριστικό χρήστη.  Έχω μόνο μια εφαρμογή που λέει "bitcoin.com wallet" για να χρησιμοποιήσω την οποία δεν χρειάστηκε να φτιάξω κάποιον λογαριασμό στο bitcoin.com (οπότε τον ήπιαμε).

eldorada (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 1


View Profile
November 09, 2018, 04:11:00 PM
 #6


καταρχήν δεν μπορούσες να κάνεις χειρότερη επιλογή για wallet από το να διαλέξεις το bitcoin.com. Δεν πιστεύω να το γνωρίζεις αλλά το bitcoin com δεν υποστηρίζει το Bitcoin αλλά ένα fork του που όχι μόνο δεν είναι συμβατό αλλά υπάρχει και ο κίνδυνος να μπερδευτείς και να νομίζεις ότι στέλνεις τα Bitcoin σε κάποιο wallet που δεν είναι συμβατό, συν ότι αυτό το site είναι τελειώς scam, δημιουργεί παραπλάνηση και δεν έχει καμία σχέση με τον χώρο του Bitcoin. Δεν ξέρω πως κατέληξες σε αυτή την επιιλογή σου να χρησιμοποιήσεις αυτό το site.
Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω και τι κόλπο είναι αυτό που κάνουν εκεί στο bitcoin.com με διευθύνσεις που λήγουν. Αλλό ένα scam από μέρος τους καθώς σε ένα bitcoin wallet απάξ και δημιουργήσεις μια διεύθυνση αυτή δεν λήγει ποτέ ακόμα και χρόνια να περάσουν.
Η μόνη λύση πλέον που μπορείς να κανεις είναι να στείλεις email στο support τους και να πάρεις άμεσα τα bitcoin σου από κει μέσα αν βέβαια καταφέρεις να τα πάρεις.
Φυσικά τα bitcoin σου θα τα μεταφέρεις σε κάποιο wallet που δεν είναι scam σαν το bitcoin com. Οι επιλογές είναι άπειρες.
Δες λίγο εδώ

https://bitcoin.org/el/choose-your-wallet

φυσικά ότι άλλη απορία έχεις και ότι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις εδώ Smiley

Στον σύνδεσμο που έγραψες πάντως, το bitcoin.com wallet υπάρχει και είναι το 4ο στην πρώτη γραμμή.

Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
November 09, 2018, 05:16:30 PM
 #7

Στον σύνδεσμο που έγραψες πάντως, το bitcoin.com wallet υπάρχει και είναι το 4ο στην πρώτη γραμμή.

Το 4ο πορτοφόλι λέγεται Bitcoin Wallet και είναι μόνο για Android και είναι αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=de.schildbach.wallet
Το Bitcoin.com έχει πορτοφόλια για διάφορες πλατφόρμες, για Android λέγεται επίσης Bitcoin Wallet και είναι αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bitcoin.mwallet

Είναι διαφορετικά.

Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
November 09, 2018, 05:25:24 PM
 #8

Δημιούργησα λοιπόν μια διεύθυνση bitcoin (λόγω απειρίας δημιούργησα μια διεύθυνση legancy, αλλά από ότι είδα η διεύθυνση θα πρέπει να λειτουργεί κανονικά) και μετέφερα το ποσό από το virwox στην διεύθυνση bitcoin που δημιούργησα.
Το bitcoin wallet δημιουργεί διευθύνσεις οι οποίες είναι ενεργές για 15 λεπτά, δυστυχώς όμως το virwox εγκρίνει τις μεταφορές bitcoin σε 48 ώρες για νέους λογαριασμούς.

Έβαλα το Bitcoin.com για iOS και δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Μπορείς να μας ανεβάσεις ένα screenshot του κινητού σου την ώρα που φτιάχνεις μια τέτοια διεύθυνση με όλες τις παραμέτρους να είναι ίδιες ("legacy", 15 λεπτά κλπ.);

Αυτό το 15 λεπτά πρώτη φορά του ακούω.

Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
November 09, 2018, 05:34:02 PM
 #9

Αν γράψω το αναγνωριστικό χρήστη ή την διεύθυνση της συναλλαγής, μπορεί κάποιος να βρει τον παραλήπτη του ποσού από τα στοιχεία αυτά;

Τη διεύθυνση της συναλλαγής μπορείς να τη δημοσιεύσεις. Αν τη βάλεις στο https://blockstream.info μπορείς να δεις αν έχουν φτάσει τα BTC. Δεν θα σε βοηθήσει όμως να μάθεις αν η διεύθυνση αυτή υπάρχει στο πορτοφόλι σου.

bmxakias
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 617
Merit: 253


View Profile
November 09, 2018, 07:15:53 PM
 #10

Κανενα κανονικό πορτοφόλι δε σου φτιάχνει διεύθυνση η οποία αν δε στείλεις σε συγκεκριμένο χρονο μετα να εξαφανιστεί.
Κατι αλλο μαλλον πήγες να κανεις και η address λήγει γιατι εχει κλειδωμένη ισοτιμία, και αν δε στείλεις το συγκεκριμένο ποσο στο συγκεκριμένο χρονο, οτι αλλο και να στείλεις, συνήθως γυρνάει πισω.
Γι αυτο σε τέτοιες διευθύνσεις στέλνουμε ΜΟΝΟ απο το κανονικό μας wallet και Οχι απο ανταλλακτήρια σαν withdraw κτλ. Γιατι αν γυρίσει πισω, δε θα το βρεις ποτε.

Επισης το bitcoin.com που δεν το ήξερα, ειδα οτι εχει πρωτεύον το BCH και δευτερεύον το BTC, ειναι δυο διαφορετικά νομισματα, αν εστειλες BTC σε διεύθυνση BCH τότε παλι χάνονται για σενα.
Και λεω για σενα γιατι αν ήταν κανονικό πορτοφόλι και είχες το ιδιωτικό κλειδί της συγκεκριμένης διεύθυνση, οτι νόμισμα παραλλαγης του Btc και να δεχόταν, θα μπορούσες να πεις οτι το εχεις στην κατοχή σου, τωρα Οχι.

Ελπιζω να μην σε μπέρδεψα, κατέβασε ενα wallet απο δω https://bitcoin.org/el/choose-your-wallet , κρατά backup τη φράση ή το ιδιωτικό κλειδί ή το αρχείο backup (ανάλογα το wallet) και ξεκινα σωστά.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3402
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 09, 2018, 11:18:34 PM
 #11

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι τον ήπιαμε.  (εγώ τουλάχιστον).

Αυτό που δεν κατάλαβα, είναι που πήγαν τα bitcoins μου.  Αν η διεύθυνση έληξε, δεν θα έπρεπε να καταστεί αδύνατη η μεταφορά από το virwox προς τον "ληγμένο" σύνδεσμο μου; 

Αν προσπαθήσει να στείλει κάποιος bitcoin σε διεύθυνση που δεν υπάρχει, δεν θα πρέπει το "σύστημα" να βγάλει σφάλμα και να αρνηθεί την μεταφορά;

Αν το παραπάνω ισχύει, τότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι τα bitcoins τα πήρε το bitcoin.com από μια διεύθυνση που ναι μεν για εμένα είχε λήξει, αλλά για το bitcoin.com δεν είχε λήξει. (ή κάπως έτσι);

Αν γράψω το αναγνωριστικό χρήστη ή την διεύθυνση της συναλλαγής, μπορεί κάποιος να βρει τον παραλήπτη του ποσού από τα στοιχεία αυτά;

Με το bitcoin.com δεν μπορώ να επικοινωνήσω, γιατί δεν έχω καν κάποιο αναγνωριστικό χρήστη.  Έχω μόνο μια εφαρμογή που λέει "bitcoin.com wallet" για να χρησιμοποιήσω την οποία δεν χρειάστηκε να φτιάξω κάποιον λογαριασμό στο bitcoin.com (οπότε τον ήπιαμε).



η μόνη λύση για σένα πάντως τώρα είναι να ζητήσεις support από το bitcoin.com. Οπως έγραψα και παραπάνω όταν δημιουργείς μια διεύθυνση σε κάποιο bitcoin wallet αυτές δεν λήγουν ποτέ ακόμα και 100 χρόνια να περάσουν που λέει ο λόγος όχι στα 15 λεπτά. Τώρα η είναι ένα καινούργιο κόλπο από το bitcoin.com για να αποτρέπει τον κόσμο να χρησιμοποιεί το Bitcoin (το κάνουν και αυτό για να προωθήσουν το scam coin τους) η απλά κάτι έχεις κάνει λάθος.
Ζήτα support από το bitcoin.com και αν καταφέρεις να πάρεις πίσω τα bitcoin σου τα μεταφέρεις asap σε νέο δικό σου wallet που το επιλέγεις από την λίστα του bitcoin.org

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!