Bitcoin Forum
May 02, 2024, 10:14:40 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Block Tamamlanma Süresi ve Luck Olayı  (Read 151 times)
sergen34 (OP)
Sr. Member

Activity: 449
Merit: 250

View Profile
January 07, 2018, 01:09:09 PM

Merhabalar bazı kafama takılan soruları sormak istiyorum.

Bildiğimiz gibi birçok pool mevcut ve bunlar üzerinden mining yapmaktayız. Bu konuda bir sorum var; bazı poollar da binlerce kişi mining yaparken bazı poolarda da az sayıda kişi mining yapmakta. Çok kişinin olduğu yerde block tamamlama 10 dk da bir olabiliyorken (coine bağlı), diğer 100-150 kişinin mining yaptığı yerde 6-7 saatte 1 block tamamlanıyor.

Bu durumda çok kişinin olduğu yerde mining yapmak ile az kişinin olduğu yerde mining yapmak açısından herhangi bir avantaj veya dezavantaj var mı?

Luck olayı burda mı devreye giriyor? Tam anlamıyla poollarda bulunan lucky olayı nedir? Düşük olması mı avantajımıza yüksek olması mı avantajımıza?

Birde olayla biraz farklı olan bir durum var; mesela ccminer ile mining yapıyorum. A pool'undayım. ccminer block bilgilerini verirken block 1111 diyor, 5-10 tane share accepted oluyor, 1114. bloğa geçiyor orda da yine share accepted oluyor. Sonrasında kontrol ettiğimde bu blockların B poolunda tamamlandığını görüyorum. Kendi mining yaptığım A poolunun blocklarına baktığımda ise 1122 tamamlandı görünüyor. Acaba pool hile mi yapıyor bu durumda?
1714688080
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714688080
Reply with quote  #2

1714688080
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, which will follow the rules of the network no matter what miners do. Even if every miner decided to create 1000 bitcoins per block, full nodes would stick to the rules and reject those blocks.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714688080
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714688080
Reply with quote  #2

1714688080
Report to moderator
aragom
Sr. Member

Activity: 728
Merit: 263

View Profile
January 09, 2018, 07:00:05 PM

Merhabalar bazı kafama takılan soruları sormak istiyorum.

Bildiğimiz gibi birçok pool mevcut ve bunlar üzerinden mining yapmaktayız. Bu konuda bir sorum var; bazı poollar da binlerce kişi mining yaparken bazı poolarda da az sayıda kişi mining yapmakta. Çok kişinin olduğu yerde block tamamlama 10 dk da bir olabiliyorken (coine bağlı), diğer 100-150 kişinin mining yaptığı yerde 6-7 saatte 1 block tamamlanıyor.

Bu durumda çok kişinin olduğu yerde mining yapmak ile az kişinin olduğu yerde mining yapmak açısından herhangi bir avantaj veya dezavantaj var mı?

Luck olayı burda mı devreye giriyor? Tam anlamıyla poollarda bulunan lucky olayı nedir? Düşük olması mı avantajımıza yüksek olması mı avantajımıza?

Birde olayla biraz farklı olan bir durum var; mesela ccminer ile mining yapıyorum. A pool'undayım. ccminer block bilgilerini verirken block 1111 diyor, 5-10 tane share accepted oluyor, 1114. bloğa geçiyor orda da yine share accepted oluyor. Sonrasında kontrol ettiğimde bu blockların B poolunda tamamlandığını görüyorum. Kendi mining yaptığım A poolunun blocklarına baktığımda ise 1122 tamamlandı görünüyor. Acaba pool hile mi yapıyor bu durumda?

hocam bunu araştırdım.

fark eden bir şey yok. uncle denilen rewardleri genelde pool sahipleri alıyor, minerlere kalmıyor.

kalabalık havuz mu tenha havuz mu sorusuna gelirske;
o da farketmiyor.
tek fark eden, ödülü alma zamanınız. kalabalık havuzda 1 satte 1000tl kazılıyor. 1000 tl lik ödül 100 e bölünüyor. saatte 10 tl alıyorsunuz.
tenha havuzda 10 saatte 1000tl kazılıyor.  1000 tl lik ödül 10 a bölünüyor. 10 saate 100 tl alıyorsunuz.

başka da fark yok.
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
December 31, 2018, 09:50:15 AM

ancak sunucu tr de olduğunda sanki bana biraz %10-20 arasında daha gelir artıyor yada sunucular bu parayı çalıyorlar gibi geliyor bu fark ve luck olayı tam olarak açıklayamıyorum açıklayabilen bir arkadaş varsa sevinirim.
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
January 01, 2019, 02:35:01 AM

Sunucu yeri elbette farkediyor. Hızıda farkediyor. Blopu indirme ve işleme arasında 2sn bile farketse diğerlerinin sizden 2sn önce işlemeye başladıpı anlamına gelir.
Sunucu önemlidir internet hızıda önemlidir. Uzakdoğudaki sunucudan kazım yaparsanız biraz daha geriden gelirsiniz. Aynı şekilde dandik bir sunucudada kazarsanız geriden gelirsiniz. Blok işleme sayısı isr bloğun zorlupuyla alakalı. Atıyorum a havuzu 1111. Bloğu işlerken daha bulamamıştır. Blok zorlupuda 4olsun, 4 zorluktaki blokta 10dk da bulunuyor olsun. Bulundupunuz havuzda kazım gücü az ise bu bloğu bulana kadar yenisine geçmeyeceğinden siz 1111 kazarken diğerleri 1115 kazıyor olacaktır.

...
Cemlik
Member
**

Activity: 602
Merit: 32

View Profile
January 01, 2019, 02:37:31 AM

ancak sunucu tr de olduğunda sanki bana biraz %10-20 arasında daha gelir artıyor yada sunucular bu parayı çalıyorlar gibi geliyor bu fark ve luck olayı tam olarak açıklayamıyorum açıklayabilen bir arkadaş varsa sevinirim.

Luck olayı bir ortalamayla belirleniyor ve genelde yazılımlarda aynı ortalama baz alınıyor sanırım.
Blok bulursanız luck süreniz 0lanıyor. Bulamazsanız süre uzun görünütor buda uzun zamandır blok bulamadığınız anlamına geliyor. Ancak o ortalama için yazılımları incelemek gerek. Yahut belkide bi yerlerde vardır yazılı.

Yani luck süresi uzun olan havuzda blok uzun zamandır bulunmamış demektir. Biraz tersine gidiyor yani olay Smiley
Aslında tersede gitmiyor öyle görünüyor yalnızca. Yani diyorki diğer havuz bloğu hala işliyor mubtemelen. Senin şansın bu yeni blokta daha fazla. Değişik bi durum yani

...
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
January 01, 2019, 06:48:48 AM

şans olayı sadece laf dün biraz araştırdım

sen günde 20 block buldun diyelim bugun 21 buldun ancak sen yarın 18 buldun aslında block bulma olayında pooollar gunluk ortalama 25 block bulunacaksa ssteem bunu zamanla günlük 25 bloğa dengeliyor. ve oran  %100  e çıkıyor  yani bulman gerektiği kadar buluyorsun

ancak poollara giren çıkanlar çok olduğu için bulunması gereken block bulunamıyor ve poolda block bulma oranı %100ün üstüne çıkıyor şans diye birşey aslında yok
Pages: [1]
  Print  

Jump to: