Bitcoin Forum
May 02, 2024, 12:39:38 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kreatywne oszustwa w branży krypto  (Read 205 times)
kimikimiksz (OP)
Copper Member
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 129
Merit: 7


View Profile
May 03, 2019, 09:15:54 PM
Last edit: May 03, 2019, 10:37:40 PM by kimikimiksz
 #1

Uznałem że warto dać taki temat bo przypomniała mi się jedna sytuacja dość ciekawa i może się rozwinąć tutaj ciekawy temat.
Otóż chodzi mi o oszustwa których nikt by się nie spodziewał a wynik tych oszustw był również zaskakujący.
W tej chwili przychodzi mi na myśl historia powstania portalu https://airdropking.io
Strona powstała gdzieś w okolicach 1 kwartału 2018 roku, jednak niewiele osób wie że była ona poprzedzona airdropem nieistniejącej giełdy Corbit.
Airdrop polegał na rejestracji na ich stronie, dodaniu się do kanału  na telegramie oraz zaobserwowaniu na twitterze.
Twitter i strona już nie istnieją, ale można się natknąć jeszcze na historyczne dowody np. tutaj: https://steemit.com/corbit/@everydaybitcoin/corbit-airdrop-30-token
że uwczesny kanał giełdy corbit to dzisiaj kanał airdrop king.
Jak to w przypadku lipnych airdropów nikt nie zobaczył ani grosza z obiecanych 6$ w tokenach, na stronę nie przeprowadzono
żadnego bojkotu, a twórca ma teraz 100k obserwujących na telegramie + masę wejść na stronę i trzepie szmalec.

znacie podobne sytuacje ku przestrodze?
1714653578
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714653578

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714653578
Reply with quote  #2

1714653578
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714653578
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714653578

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714653578
Reply with quote  #2

1714653578
Report to moderator
1714653578
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714653578

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714653578
Reply with quote  #2

1714653578
Report to moderator
1714653578
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714653578

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714653578
Reply with quote  #2

1714653578
Report to moderator
cryptovigi
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 714
Merit: 611



View Profile
May 04, 2019, 12:34:03 AM
 #2


Sam nie wiem czy należy traktować to jako oszustwo... Strona jak mówisz była poprzedzona airdoropem jakiejś giełdy, ale aktualnie właściciel (a może ktoś, kto po prostu przechwycił domenę po nim) przebranżowił się i wstawia tam airdropy - jak rozumiem prawdziwe - więc czy to jest oszustwo? Czy ktoś po prostu wykorzystał domenę z natywnym ruchem i "dopasował" się do odwiedzających korzystając z chwytliwej nazwy i darmowym trafficem? Więc nie wiem czy należy to traktować jako oszustwo czy jako skorzystanie z "darmowej okazji"Huh

kimikimiksz (OP)
Copper Member
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 129
Merit: 7


View Profile
May 04, 2019, 02:07:48 AM
 #3

nie bardzo bo sam brałem udział w tym airdropie i pamiętam że tam wyjątkowo nic się nie zgadzało po czasie.
dodatkowe informacje na ten temat:
https://steemit.com/scam/@michaelluchies/the-perfect-ico-airdrop-scam-corbit-now-airdropking-io-cleverly-tricks-80-000
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1708


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
May 05, 2019, 06:35:13 PM
Last edit: May 05, 2019, 06:57:45 PM by wwzsocki
 #4

...sam brałem udział w tym airdropie i pamiętam że tam wyjątkowo nic się nie zgadzało...

Chyba już wiesz, że airdropy to przede wszystkim startujące projekty, które przeprowadzają ICO lub też nie, a 90% z nich jest czystym przekrętem.

Dlatego biorąc udział w airdropach, należy używać specjalnych adresów email stworzonych tylko w tym celu, oraz nigdy nie przesyłać pełnych skanów dokumentów (tylko zamazane, jeżeli już musicie).

Na platformie Airdrops.io tylko w ostatnich 6 miesiącach było kilkanaście skamów o czym portal pisze otwarcie w wiadomościach, bo pomimo kontroli, nie są w stanie stwierdzić, czy taki projekt, to nie przekręt.

adamvp
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
May 09, 2019, 07:19:13 PM
Merited by DarkStar_ (4)
 #5

No właśnie, bardzo ciekawy temat, bo na tym polu było tyle oszustw, że "głowa mała".
Mam nadzieję, że swego czasu streszczę tu kilka najciekawszych, ale póki co ograniczę się może do wspomnianych airdropów/bounty..
Otóż od momentu kiedy w krypto rozpowszechniła się weryfikacja KYC wiele airdropów zaczęło pozyskiwać takie dane - a ludzie mamieni rządzą zysku zaczęli je udostępniać - i to mimo,  że nawet instytucjom państwa, czy największym bankom zdarzają się problemy w zabezpieczeniu danych, a co dopiero powiedzieć o jakimś no-name projekcie.
W zasadzie tutaj nie ma różnicy pod względem efektu - czy wyciek danych następował na skutek braku profesjonalizmu i słabych zabezpieczeń, czy to była świadoma, od początku zaplanowana akcja. A tak na prawdę nie wiemy ile te nasze dane są i mogą być warte w niedalekiej przyszłości (i wydaje mi się, że chodzi tu nie tylko o wartość finansową) - natomiast zachęt na ich oddanie w świecie krypto jest tyle, że szok.
Np. bounty pewnego ICO - najpierw obiecało swoim uczestnikom tokeny równowartości kilku tysięcy dolarów (dla liderów kampanii) - i do tego na początku nie wymagali KYC,
po czym stwierdzili, że "muszą" przeprowadzić pełne KYC - po czym.. przeliczyli wartość tokenów i okazało się, że najlepsi dostaną po kilkaset dolarów za... kilka miesięcy kampanii (!) - po czym stwierdzili, że zebrali za mało środków i przeprowadzą kolejne ICO i... zawiesili wypłatę na czas nieokreślony, jak to się ostatnio popularnie mówiło "do czasu poprawy warunków rynkowych"

I am looking for signature campaign Wink pm me
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!