Bitcoin Forum
May 02, 2024, 08:34:00 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Koliko košta KWh u hrvatskoj?  (Read 241 times)
tiem100 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 4


View Profile
May 23, 2019, 01:40:54 PM
 #1

Čitam na drugim mjestima po forumu kako ekipa i danas rudari, kupuje već gotove stvari za "plug and play" i sad jedan Amer iz kalifornije piše da mu je cijena KWh 20 centi te da će za 5 mjeseci isplatiti uređaj koji košta 2000 eura.

Njegovom logikom svako 5 mjeseci on izrudari 2 BTC po današnjem tečaju samo s tim jednim uređajem.

Pokušao sam shvatiti kako HEP naplaćuje kod nas no kako nisam te struke ništa nisam shvatio. Ima li tko informaciju ili ako već znate možda da se kod nas nikako ne isplati rudariti?
The network tries to produce one block per 10 minutes. It does this by automatically adjusting how difficult it is to produce blocks.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714682040
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714682040

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714682040
Reply with quote  #2

1714682040
Report to moderator
1714682040
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714682040

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714682040
Reply with quote  #2

1714682040
Report to moderator
1714682040
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714682040

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714682040
Reply with quote  #2

1714682040
Report to moderator
sbogovac
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1192


I don't believe in denial.


View Profile
May 23, 2019, 02:25:57 PM
 #2

Kratak odgovor:

[...] kod nas [se] nikako ne isplati rudariti?.

I to je istina za vecine drzave na ovom svijetu, osimt amo gdje mozes nabaviti struju za nenormalno nisku cijenu (ili je ukrasti)...

0x7442A5c37E513D335F53843cD20c00F77eAC7867
tiem100 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 4


View Profile
May 23, 2019, 02:27:49 PM
 #3

Kratak odgovor:

[...] kod nas [se] nikako ne isplati rudariti?.

I to je istina za vecine drcave na ovom svijetu, osimtamo gde mozes nabaviti struju za nenormalno nisku cijenu (ili je ukrasti)...

Znači ovo da će on uz cijenu od 13 centi po KWh u 5 mjeseci zaraditi 2 BTC ne drži vodu osim ako ne krade struju?
sbogovac
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1192


I don't believe in denial.


View Profile
May 23, 2019, 02:43:36 PM
 #4

[...]Znači ovo da će on uz cijenu od 13 centi po KWh u 5 mjeseci zaraditi 2 BTC ne drži vodu osim ako ne krade struju?

Ne drzi vodu i tako i onako; niko ne zna sta ce dificulty da radi buduce vrijeme. A sasvim je logicno predpostaviti da (pogotovo uz rast cijene) dificulty rasti pri cemu je sve teze i teze rudariti, pri cemu automatski opada profitabilnost i udaljuje se momenat (ako IKAD) isplatljivost...

U kratko: postoje PUNO jednostavniji nacini nego rudarenje, prvo sto bi palo na pamet je taj novac jednostavno prebaciti u BTC i HODL-anje! Manji rizik, manje truda, veca profitabilnost. No-brainer.

0x7442A5c37E513D335F53843cD20c00F77eAC7867
rkorade
Member
**
Offline Offline

Activity: 661
Merit: 15


View Profile
May 23, 2019, 04:40:37 PM
 #5

HEP ti naplačuje za kučanstvo(tako barem meni piše na računu)
1.07kn/KWh od 8h do 22h i imaš nočnu tarifu od 22h do 8h 0.58kn/KWh
I još na sve to dodaš još 20kn fiksnih troškova.
I sve cijene su ti sa uračunatim PDV-om.

Za firme ne znam cijene
tiem100 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 4


View Profile
May 23, 2019, 06:47:21 PM
 #6

HEP ti naplačuje za kučanstvo(tako barem meni piše na računu)
1.07kn/KWh od 8h do 22h i imaš nočnu tarifu od 22h do 8h 0.58kn/KWh
I još na sve to dodaš još 20kn fiksnih troškova.
I sve cijene su ti sa uračunatim PDV-om.

Za firme ne znam cijene


Zanimljive brojke hvala ti, nekako sam očekivao da je struja kod nas čak i skuplja
big_daddy
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1652
Merit: 583


xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol


View Profile WWW
May 24, 2019, 06:33:55 AM
 #7

ovo je jedan zanimljivi real-time izračun baziran na antminerima S9 ->
https://coinrate.com/cryptocurrency-mining-prices-and-profitability-by-country-in-realtime


GPU rigovi su u pravilu profitabilniji, po trenutnim market cijenama mogu zaraditi i ~1$ dnevno po kartici, kada staviš na papir da takav prosječni rig troši nekih 1kWh, recimo da ima 6 kartica, taman ćeš kod nas skupiti za platiti mjesečni račun struje
u kratko, kod nas, legalno, trenutno nema matematičke pozitivne računice

If you don't believe it or don't get it, I don't have the time to try to convince you, sorry.
tiem100 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 4


View Profile
May 24, 2019, 12:18:56 PM
 #8

ovo je jedan zanimljivi real-time izračun baziran na antminerima S9 ->
https://coinrate.com/cryptocurrency-mining-prices-and-profitability-by-country-in-realtime


GPU rigovi su u pravilu profitabilniji, po trenutnim market cijenama mogu zaraditi i ~1$ dnevno po kartici, kada staviš na papir da takav prosječni rig troši nekih 1kWh, recimo da ima 6 kartica, taman ćeš kod nas skupiti za platiti mjesečni račun struje
u kratko, kod nas, legalno, trenutno nema matematičke pozitivne računice

Vidim da, nema nikakvog smisla to kod nas. A možda da je solarne panele koristiti.

Baš ću malo googlat da vidim ima li to smisla
big_daddy
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1652
Merit: 583


xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol


View Profile WWW
May 24, 2019, 12:24:33 PM
 #9

ovo je jedan zanimljivi real-time izračun baziran na antminerima S9 ->
https://coinrate.com/cryptocurrency-mining-prices-and-profitability-by-country-in-realtime


GPU rigovi su u pravilu profitabilniji, po trenutnim market cijenama mogu zaraditi i ~1$ dnevno po kartici, kada staviš na papir da takav prosječni rig troši nekih 1kWh, recimo da ima 6 kartica, taman ćeš kod nas skupiti za platiti mjesečni račun struje
u kratko, kod nas, legalno, trenutno nema matematičke pozitivne računice

Vidim da, nema nikakvog smisla to kod nas. A možda da je solarne panele koristiti.

Baš ću malo googlat da vidim ima li to smisla

ima smisla sa solarnim panelima, ali... hardware (mineri) + solari = ROI kada?
koliko veliku farmu želiš sagraditi?


If you don't believe it or don't get it, I don't have the time to try to convince you, sorry.
tiem100 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 4


View Profile
May 24, 2019, 12:43:54 PM
 #10

ovo je jedan zanimljivi real-time izračun baziran na antminerima S9 ->
https://coinrate.com/cryptocurrency-mining-prices-and-profitability-by-country-in-realtime


GPU rigovi su u pravilu profitabilniji, po trenutnim market cijenama mogu zaraditi i ~1$ dnevno po kartici, kada staviš na papir da takav prosječni rig troši nekih 1kWh, recimo da ima 6 kartica, taman ćeš kod nas skupiti za platiti mjesečni račun struje
u kratko, kod nas, legalno, trenutno nema matematičke pozitivne računice

Vidim da, nema nikakvog smisla to kod nas. A možda da je solarne panele koristiti.

Baš ću malo googlat da vidim ima li to smisla

ima smisla sa solarnim panelima, ali... hardware (mineri) + solari = ROI kada?
koliko veliku farmu želiš sagraditi?



Vjeruj mi da nemam odogovor na to pitanje, ideja je da mogu dobiti neku prosječnu hrvatsku plaču svaki mjesec ali po ovome što ste ti i kolega poviše reklai nekako mi se čini da mi ideja nema puno smisla.
big_daddy
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1652
Merit: 583


xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol


View Profile WWW
May 24, 2019, 12:52:56 PM
 #11

ovo je jedan zanimljivi real-time izračun baziran na antminerima S9 ->
https://coinrate.com/cryptocurrency-mining-prices-and-profitability-by-country-in-realtime


GPU rigovi su u pravilu profitabilniji, po trenutnim market cijenama mogu zaraditi i ~1$ dnevno po kartici, kada staviš na papir da takav prosječni rig troši nekih 1kWh, recimo da ima 6 kartica, taman ćeš kod nas skupiti za platiti mjesečni račun struje
u kratko, kod nas, legalno, trenutno nema matematičke pozitivne računice

Vidim da, nema nikakvog smisla to kod nas. A možda da je solarne panele koristiti.

Baš ću malo googlat da vidim ima li to smisla

ima smisla sa solarnim panelima, ali... hardware (mineri) + solari = ROI kada?
koliko veliku farmu želiš sagraditi?


Vjeruj mi da nemam odogovor na to pitanje, ideja je da mogu dobiti neku prosječnu hrvatsku plaču svaki mjesec ali po ovome što ste ti i kolega poviše reklai nekako mi se čini da mi ideja nema puno smisla.

prosječna HR je ~6.300 kn
za to ti treba ~40 grafičkih kartica 1080ti ili vega 56 na primjer
plus 10 kilowattna solarna elektrana
to je ovako iz rukava... ali nisam daleko od istine

If you don't believe it or don't get it, I don't have the time to try to convince you, sorry.
sbogovac
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1192


I don't believe in denial.


View Profile
May 24, 2019, 01:26:27 PM
 #12

[...]
prosječna HR je ~6.300 kn
za to ti treba ~40 grafičkih kartica 1080ti ili vega 56 na primjer
plus 10 kilowattna solarna elektrana
to je ovako iz rukava... ali nisam daleko od istine

A gde ti je amortizacija tako da mozes nabaviti vise/novije opreme kada ti dificulty poraste...?

0x7442A5c37E513D335F53843cD20c00F77eAC7867
big_daddy
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1652
Merit: 583


xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol


View Profile WWW
May 24, 2019, 01:49:20 PM
 #13

[...]
prosječna HR je ~6.300 kn
za to ti treba ~40 grafičkih kartica 1080ti ili vega 56 na primjer
plus 10 kilowattna solarna elektrana
to je ovako iz rukava... ali nisam daleko od istine

A gde ti je amortizacija tako da mozes nabaviti vise/novije opreme kada ti dificulty poraste...?

Ma jasno, zato i kazem “iz rukava”
Ovo je na brzaka izracun

If you don't believe it or don't get it, I don't have the time to try to convince you, sorry.
tiem100 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 4


View Profile
May 24, 2019, 02:25:24 PM
Merited by finaleshot2016 (1)
 #14

Dakle koristeći "iz rukava" odnosno otprilike brojke i podatke koje je dao kolega @big_daddy

Nakon kratkog googlanja:

Amd Radeon RX Vega 56 košta $315

Našao sam neki set solarnih panela 36 komada x 300 W = 10 kW za $4500

Dakle grafičke 40 x $315= $12 600  

Solarni paneli $4500

Sve skupa $12 600 + $4500= $17 100


Dakle investicija od $17 100 kako bi imao mjesečni povrat od $950

Što znači 18 mjeseci za dobiti investiciju nazad. I pri tome treba uzeti u obzir da je to povrat od 66% na godišnjoj razini. Što uopće nije loše ako uzmete u obzir da će vam i najbolje štednje biti oko 6% na godišnjoj razini. Ili nekakvi investicijski fondovi poput index fondova koji u najboljem slučaju donesu oko 12% na godišnjoj razini u odnosu na početnu investiciju (To znači ako uložite nekakvih $10 000 u takav fond nakon godinu dana ćete imati u najbolju ruku $11 200)

Pretpostavljam da to znači uz trenutačnu cijenu BTC i ako mu cijena padne proces povrata novca se produžuje. I u tih narednih 18 mjeseci će se nagrada za mining smanjiti što pretpostavljam dovodi do toga da bih morao ili kupit još opreme ili bi se proces povrata investicije dodatno produžio.

I sigurno ima tu još dodatnih troškova koji nisu uračunati (nebih se čudio da treba plačati nešto i na posjedovanje solarnih panela) i nisu uračunate nekakve baterije za te panele i nosece konstrukcije itd...
 
sbogovac
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1192


I don't believe in denial.


View Profile
May 24, 2019, 02:52:17 PM
 #15

[...]

A dali ti paneli rade danu i nocu?
Rade li isto i letom i zimi?
Rade li isto kada sija sunce ili pada kisa?
(Ukratko, mislim da daleko preoptimisticno gledas na koliko struje proizvode).
Koliko dugo traju ti paneli (pa ih trebas zamijeniti)...?
Koliko dugo traju te kartice (pa i njih trebas zamijeniti)...?
Kolio ti dugo ta profitabilnost vrijedi ako dificulty poraste?
Ako dificulty ne raste, jos gore... pada cijena!

Bolje kupi $17.100,- BTC na paper wallet... "just saying".

Ili nauci da trejdujes i sebi napravi veci ROI od navedenih 12% na index fondova...

0x7442A5c37E513D335F53843cD20c00F77eAC7867
tiem100 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 4


View Profile
May 24, 2019, 03:05:01 PM
Merited by sbogovac (1)
 #16

Kao što sam rekao brojke su iz rukava i otprilike i dolje niže sam naveo da tu sigurno ima još hrpa neuvrštenih troškova. Realno investicija bi se vjerojatno vratila nakon nekih 5-6 godina.


Panela bi trebalo kupiti i više od navedenog da mogu napuniti baterije koje bi trajale i cijelu noć. A baterije su jako skupe što dovodi do velikog povećanja investicije.

I da slažem se vjerojatno to nije najpametnija investicija.
big_daddy
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1652
Merit: 583


xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol


View Profile WWW
May 24, 2019, 04:16:40 PM
 #17

Vise ti se isplati sjest na avion, upoznat nekoga u venezueli, slozit mining farmu za gore navedene novce nego kemijati kod nas Smiley
Ali preporuka da se kupi kripto i hodl ili lagani trejding isto je dobar nacin obrta kapitala, u koliko on postoji naravno

If you don't believe it or don't get it, I don't have the time to try to convince you, sorry.
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2436
Merit: 1215


View Profile
May 25, 2019, 11:10:07 AM
Merited by finaleshot2016 (1)
 #18

Vise ti se isplati sjest na avion, upoznat nekoga u venezueli, slozit mining farmu za gore navedene novce nego kemijati kod nas Smiley
Ali preporuka da se kupi kripto i hodl ili lagani trejding isto je dobar nacin obrta kapitala, u koliko on postoji naravno

Iskreno, mislim da je ovo najbolji savjet ako vjeruješ u kripto jer tu stvarno nemaš nikakvog posla osim povremeno pratiti vijesti da vidiš u kojem smjeru idu projekti u koje si uložio (uvijek treba diverzificirati portfolio - uložiti u više projekata).

Kod rudarenja treba računati i na posao koji moraš raditi da bi sve to radilo kako treba. Ne znam kako je kod rudarenja BTC-a ali dok sam rudario grafičkim karticama (znači ETH i ostale coine koji su se rudarili grafičkim karticama) stalno sam morao nešto podešavati. Pa ti rikne ventilator na grafičkoj, pa ti Windowsi pokrenu update nakon kojeg sve ode u onu stvar, pa opasnost od požara ako koristiš jeftine Molex razdjelnike, pa hlađenje prostorije ljeti... Ima hrpa toga na što treba paziti. Nije rudarenje samo upali komp i prst u uho. Istina, puno softverskih problema se može izbjeći ako se koristi neka od Linux distribucija za rudarenje ali svejedno ostaju hardverski problemi i problem hlađenja ljeti.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!