Bitcoin Forum
April 19, 2024, 08:08:43 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Libra - Stablecoin Facebooka - Wasze przemyślenia i opinie  (Read 529 times)
adamvp (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
June 19, 2019, 10:35:45 PM
Merited by wwzsocki (1)
 #1

Przyznam szczerze, że jestem zdumiony, że nikt  tutaj na naszym lokalu, jak dotąd nie poruszył tego najgorętszego chyba tematu krypto w ostatnich dniach:
Facebook zamierza wyemitować swoją kryptowalute (lub "kryptowalutę" - bo ten token wszystkich cech kryptowaluty jednak nie spełnia).
Z tego co wyczytałem to coin ma wsparcie m.in. Visa, Mastercard czy Paypal,
Z drugiej strony już pojawiły się obiekcje ze strony regulatorów..

I kilka wybranych przeze mnie ciekawych linków na temat:
https://info.binance.com/en/research/marketresearch/libra.html
https://www.digitaltrends.com/news/congress-facebook-cryptocurrency-libra-regulation/
https://twitter.com/WeissRatings/status/1141339883119828997

I am looking for signature campaign Wink pm me
1713557323
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713557323

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713557323
Reply with quote  #2

1713557323
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1706


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
June 19, 2019, 10:44:56 PM
 #2

Ja już się wypowiadałem się na tentemat i dla mnie, to jest czyste hamstwo, ponieważ Facebook z premedytacją próbował wpłynąć na rynek kryptowalut i ich rozwój, banując krypto reklamy.

Dodatkowo przez cały czas żle się wypowiadali o krypto lub unikali tematu.

A teraz dumnie złapali za flagę z napisem krypto i machają nią przed całym światem, wychwalając kryptowaluty i startując własną.

Oczywiście, to będzie miało wpływ na rynek krypto, kiedy taki gigant dołączy do wyścigu i nie będzie, to bez znaczenia.

Ale sposób w jaki to robią nie przysparza im fanów ale to już norma dla Facebooka (chyba), że są zawsze bardzo kontrowersyjni w tym co i jak robią.

adamvp (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
June 19, 2019, 11:06:14 PM
 #3

Faktycznie, wybacz, przemęczenie niestety, nie jestem zbyt ciepłolubny Tongue
Jednak ja tutaj pomijając styl - z tymi banami reklam krypto itd. to mimo wszystko uważam, że sytuacja może się rozwinąć z korzyścią dla rozwoju kryptowalut:
https://twitter.com/WeissRatings/status/1141446849678761985 - czyli jak wynika z dokumentacji tokenami będzie można teoretycznie handlować nawet na giełdzie zdecentralizowanej - a jeśli nabycie tego Libra będzie łatwiejsze niż nabycie bitcoina to... już chyba jesteście sobie w stanie wyobrazić co to oznacza?

Z drugiej strony mam taką teorię, że te obiekcje regulatorów to tylko pokazówka, a tak na prawdę wszystko jest dawno temu klepnięte, a celem tej kryptowaluty Facebooka jest kolejne zwiększenie kontroli  (by nie powiedzieć ucisku)  nad jednostką - i to jest tylko taki teatrzyk służący po prostu urobieniu pro-wolnościowców...

I am looking for signature campaign Wink pm me
cryptovigi
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 714
Merit: 611



View Profile
June 19, 2019, 11:12:19 PM
 #4

@adamvp ubiegłeś mnie bo właśnie sam chciałem zagaić na temat tego coina.
Osobiście myślę że będzie miała gigantyczny wpływ w zakresie adaptacji kryptowalut wśród 1,5 miliarda aktywnych użytkowników, z których prawdopodobnie promil miał styczność z kryptowalutami do tej pory.

Kiedy czytałem pierwsze doniesienia na jej temat na początku strasznie mnie zaskoczyło, że ma to być stablecoin - przy takiej ilości potencjalych użytkowników inna forma mogłaby przynieść z upływem czasu gigantyczną stopę zwrotu, ale po namyśle właśnie tak wielka skala może powodować, że nawet drobna prowizja może generować wielo milionowe zyski jednocześnie ochraniając użytkowników przed wahaniami kursu.
Niestety ze spekulacyjnego punktu widzenia będzie to raczej teoretycznie nowa forma płatności dla użytkowników niż coś na czym będzie można zarobić ;-(
Więc jej jedyną zaletą zwiększenie świadomości/adaptacji krypto wśród mas...

Z drugiej strony - zgodnie z linkiem binance, który podałeś - pierwszy raz przeczytałem, że ma to być system dwóch tokenów - stabilnego i Libra Investment Token (LIT), czego szczerze mówiąc w innych newsach do tej pory nie zauważyłem - więc może jednak jest pewien potencjał również do spekulacji...

Tytanowy Janusz
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
June 20, 2019, 08:45:55 AM
Last edit: June 20, 2019, 09:43:14 AM by Tytanowy Janusz
Merited by adamvp (1)
 #5


Facebook zamierza wyemitować swoją kryptowalute (lub "kryptowalutę" - bo ten token wszystkich cech kryptowaluty jednak nie spełnia).
Z tego co wyczytałem to coin ma wsparcie m.in. Visa, Mastercard czy Paypal,


Tu się przyczepię. Token to nie coin Smiley Libra ma być coinem a wystartowanie masternoda ma kosztować 10 mln $ i visa i paypal już się zgłosili.

Libra ma być zabezpieczona między innymi depozytami bankowymi i obligacjami rządowymi ... czyli w razie kryzysu przestanie być stable coinem.
Dla mnie krytowaluty to pieniądz oddolny (stworzony przez lud dla ludu). Libra to projekt stworzony przez twórców obecnego systemu (bankierów) pod przykrywką młodzieżowej marki (facebook) dla lepszego hypu i zamydlenia oczu.
Dla mnie jest to projekt banksterów, w dodatku zcentralizowany. Hańba dla kryptowalut i spore zgrożenie. Ja nie widzę tego aż tak kolorowo (reklama kryptowalut).

Bitcoin i wszystkie inne kryptowaluty od 10 lat nie mogą zdobyć takiego wsparcia jakie otrzymało ICO facebooka. Przecież to śmierdzi na kilometr.


adamvp (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
June 20, 2019, 09:24:06 AM
 #6

@Tytanowy Janusz  generalnie się zgadzam, ale np.: internet - początkowo miał służyć wojsku, TOR - służbom specjalnym - jednak sprawy wymknęły się spod kontroli i przynajmniej na jakiś okres stały się  oazą wolności w coraz bardziej zacieśniającym kontrolę świecie.. Więc może podobnie stanie się z tą Librą (jeśli dojdzie do skutku), ale do tego - tu się w pełni z Tobą zgodzę - będzie konieczna oddolna aktywność - to czy ludzie wybiorą wygodę czy wykorzystają sytuację do wzmocnienia swojej wolności (jeśli np. faktycznie będzie możliwość łatwego nabycia Libry i zamiany jej na dex'ach na niezależne krypto)

I am looking for signature campaign Wink pm me
Tytanowy Janusz
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2142
Merit: 1622


View Profile
June 20, 2019, 09:53:34 AM
Last edit: June 20, 2019, 10:06:43 AM by Tytanowy Janusz
 #7

@Tytanowy Janusz  generalnie się zgadzam, ale np.: internet - początkowo miał służyć wojsku, TOR - służbom specjalnym - jednak sprawy wymknęły się spod kontroli i przynajmniej na jakiś okres stały się  oazą wolności w coraz bardziej zacieśniającym kontrolę świecie.

Tor musiał "wymknąć się poza kontrolę" by działać. Jakby używał go tylko 1 podmiot, to wiadomo kto go używa i nici z anonimowości Smiley

Podane przykłady są zupełnie inne. Technologie postały dla służb i wojska (jak większość nowych technologii) a potem zaadoptowane dla ludu. Libra nie powstaje do transferu wrażliwych danych dla wojska ... Powstaje, by Kowalski mógł używać globalnej waluty. Powstaje przez rządy przy użycia facebooka. Z tego nic dobrego nie może wyniknąć.

I taki przysłowiowy kolwalski na swoim facebooku będzie miał napisane 10 libra i tym sobie zapłaci za ubera i będzie doładowywał jak mu się skończy (albo podepnie kartę kredytową pod fejsa (kolejne dane spłyną do tej platwormy) i automatycznie będzie doładowywać 1 kliknięciem). Wyobrażasz sobie, że zainteresuje się do tego stopnia, że przetransferuje to na dexa by kupić bitcoina/ethera z którym nic nie może zrobić a nawet nie wie jak przechowywać?

To jest gwóźdź do trumny dla masowej adopcji znanych nam krypto służących do transferu kapitału (bitcoin, litecoin itp) a nie jak to wszyscy podają "masę ludzi dowie się o krypto". Masę ludzi zacznie używać krypto bez wiedzy czego używają a obecne kryptowaluty nigdy nie osiągną "masowej adopcji" tylko zejdą do podziemia lub pozostaną aktywami spekulacyjnymi. Chyba, że przyjdzie kryzys i pokaże, które coiny zabezpieczone są obligacjami i dolarami a które popytem wynikającym z braku zaufania do rządów. Wtedy okaże się, że facebookowy stable coin traci na wartości a nielegalny bitcoin świetnie sobie radzi.
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1706


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
June 20, 2019, 10:30:14 AM
 #8

Tak naprwadę to Libra to żadna kryptowaluta.

Zupełnie zcentralizowany stabelcoin, który będzie służył jako system płatności na Facebooku i nie tylko, bo chodzą głosy że Uber i Paypal też, już w tym siedzą.

O tych masternodach po 10 baniek $ słyszę, po raz pierwszy. Czytałem natomiast, że właśnie takie inwestycje zostały przekazane od Visa, Mastercard, Paypal, Uber i kilku innych gigantów.

Po co mają używać czyjejś kryptowaluty (co jest nie uniknione i dobrze o tym już wiedzą), jak mogą sobie jeszcze spokojnie wyprodukować swoją i to w miare najlepszą i najbardziej im odpowiadającą pod względem legislacyjnym i nie tylko.

Sami spiją całą śmietankę i zarobią krocie tak przy okazji.

Flangler
Member
**
Offline Offline

Activity: 963
Merit: 57


View Profile
June 20, 2019, 10:41:08 AM
 #9

Tu jest whitepaper. Napisali, że Libra będzie całkowicie prywatna ale jednocześnie nie będzie się nią dało płacić za "brzydke rzeczy", ciekawe jak to rozwiążą. To mnie jednak ciekawi jeszcze bardziej "Libra is designed to be a stable digital cryptocurrency that will be fully backed by a reserve of real assets — the Libra Reserve — and supported by a competitive network of exchanges buying and selling Libra." Czym jest to The Libra Reserve?
adamvp (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
June 20, 2019, 10:41:58 AM
 #10

@Tytanowy Janusz - wystarczy, że jeden procent z tych miliardów używających płatności Librą zainteresuje się krypto - to już będzie dużo,
poza tym Libra celuje ponoć w rynki gdzie jest ograniczony dostęp do usług finansowych (vide rozmowa z któregoś z wątków na tej sekcji o Afryce) - czyli to raczej taki odpowiednik AliPay niż banku..  Coś takiego jak swego czasu bodajże były przymiarki (a może nawet działało póki się chińscy regulatorzy nie przyczepili? w aplikacji WeChat). Wiesz, ja ogólnie nie mam zbyt wielkich złudzeń co do przyszłości gatunku ludzkiego, ale tego 1% nadziei, że z Libry wyjdzie jednak coś dobrego nie mogę po prostu negować...

I am looking for signature campaign Wink pm me
FANCIER
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 207
Merit: 101


View Profile WWW
June 20, 2019, 12:28:45 PM
 #11

Jako ze jest tam wplątany Paypal to ok -  tokena bedzie mozna pewnie używac do zakupu btc i innych crypto.

WordPress Themes That Empower 437,821 Customers.
http://www.elegantthemes.com/affiliates/idevaffiliate.php?id=40460
adamvp (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
June 20, 2019, 02:43:45 PM
Last edit: June 21, 2019, 09:16:39 AM by adamvp
Merited by wwzsocki (1)
 #12

Akurat Paypal i krypto to tak nie do końca optymalne połączenie jeśli chodzi o krypto - mam na myśli to, że jeśli ktoś próbował sprzedawać krypto na Paypal to musiał się liczyć z tym, że jeśli kupujący wszcząłby spór to z bardzo wielkim prawdopodobieństwem sprzedający musiałby zwrócić pieniądze -przynajmniej tak było przez dłuższy czas. Ja nie spodziewam się, żeby za tą Libre można było kupić krypto bardzo łatwo, jednak myślę, że będzie to jednak odrobinę łatwiejsze  - szczególnie w krajach gdzie zakup za gotówkę jest utrudniony.


Wracając do Libra:
Właśnie natrafiłem na kolejny artykuł z analizą tego projektu:
https://www.theblockcrypto.com/2019/06/18/facebook-libra-cryptocurrency-calibra-launch/
Krótki abstrakt z tego artykułu -  w zasadzie potwierdzenie tego o czym tutaj wcześniej pisaliście:
Quote
    Facebook today unveiled its new low-volatility cryptocurrency Libra, powered by a smart contract platform that’s designed to be “secure, scalable, and reliable”
    Libra, governed by the non-profit Libra Association based in Geneva, aims to serve billions of people and emphasized banking the unbanked
    Libra is starting out on a permissioned blockchain but is set to transition to permissionless over time
    The Libra Association is also issuing its own security tokens (STOs) called Libra Investment Token as a way to fund incentive programs and cover operating costs
    Enterprises who serve as validator nodes have to make an initial minimum investment of $10 million worth of Libra Investment Tokens and are expected to incur annual costs of approximately $280,000

I am looking for signature campaign Wink pm me
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1706


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
June 21, 2019, 05:54:38 PM
 #13

To jest niesamowite jeszcze nie wystartowała Libra, a już państwa G7 robią zebranie jak pomóc w zatwierdzeniu takiej kryptowaluty.

Dodatkowo Etoro już wykombinowało jak wystartować swój Etoken przy wykorzystaniu protokołu Libra.

Libra jeszcze w powijakach, a już zmienia świat kryptowalut. Oby na lepsze  Wink.

https://cointelegraph.com/news/etoro-confirms-tokenized-asset-trial-on-facebook-libra

adamvp (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
June 28, 2019, 09:09:02 AM
Last edit: June 28, 2019, 09:25:06 AM by adamvp
 #14

Kolejny artykuł na temat Libry - tym razem  z bloga Bitmex;
Myślę, że warto się zapoznać, bo rozpatrują sytuację z dość ciekawego ujęcia - porównując do tradycyjnego funduszu inwestycyjnego ETF;
Quote
Abstract: In a bold move, social networking giant Facebook, has challenged the traditional finance and ETF industry, with its “Libra coin”, or as we call it the “Libra ETF”. We note that there are many unanswered questions about Libra, which may lack transparency, when compared to traditional ETFs. Another key disadvantage of Libra is that unlike with legacy ETFs, investment income is not distributed to unit holders. We conclude that although Libra has significant disadvantages when compared to traditional ETF products, Facebook’s wide consumer reach with platforms such as Whatsapp and Instagram could give Libra a key commercial advantage.    

I am looking for signature campaign Wink pm me
cryptovigi
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 714
Merit: 611



View Profile
June 28, 2019, 12:57:23 PM
Merited by adamvp (1)
 #15

@Tytanowy Janusz - wystarczy, że jeden procent z tych miliardów używających płatności Librą zainteresuje się krypto - to już będzie dużo,
poza tym Libra celuje ponoć w rynki gdzie jest ograniczony dostęp do usług finansowych (vide rozmowa z któregoś z wątków na tej sekcji o Afryce) - czyli to raczej taki odpowiednik AliPay niż banku..  Coś takiego jak swego czasu bodajże były przymiarki (a może nawet działało póki się chińscy regulatorzy nie przyczepili? w aplikacji WeChat). Wiesz, ja ogólnie nie mam zbyt wielkich złudzeń co do przyszłości gatunku ludzkiego, ale tego 1% nadziei, że z Libry wyjdzie jednak coś dobrego nie mogę po prostu negować...

Zgadzam się z Adamem - pewnie że nie wszyscy którzy wejdą w librę pójdą dalej w świat crypto ale z miliarda który zacznie z tego korzystać i poczuje wygodę jakiś procent (myślę że zdecydowanie więcej niż 1) pomyśli również o zabezpieczeniu swojej prywatności (a przynajmniej jej  części) i przeniesie się na inne waluty. Zauważcie, że coraz więcej ludzi rezygnuje z facebooka czy z chroma właśnie z powodu strachu o swoją prywatność a jesteśmy aktualnie na etapie w którym statystyczny Kowalski dopiero zaczyna myśleć o prywatności w sieci więc jest to proces postępujący dlatego uważam że dla wielu osób libra będzie pierwszym przystankiem.
Inna sprawa, że dość szybko może uzyskać i na długo utrzymać pozycję dominującą ale czy będzie miała negatywny wpływ na istniejące aktualnie waluty czy raczej będzie istniała z boku dotychczasowego rynku krypto?
Nie sądzę, żeby duży odsetek osób aktualnie korzystających z krpytowalut przeniósł się na na nią mimo wszystko ideą kryptowalut nie jest obnoszenie się ze swoimi transakcjami. Najgorzej według mnie ucierpią dzisiejsze stablecoiny - one niewątpliwie dostaną rykoszetem. Lecz w globalnym rozliczeniu myślę, że bardziej prawdopodobne jest że Libra zabierze część klientów paypalowi (czy podobnym serwisom) i bankom przenosząc część ich finansów do świata "quasi" crypto...

malevolent
can into space
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3472
Merit: 1721



View Profile
June 28, 2019, 11:57:22 PM
 #16

XRP, USDT - to może przypominać libra. Nie ma szans, że taka firma pozostanie obojętna na ckliwe historię jak ktoś stracił pieniądze, chciałby zrobić chargeback i nie może, albo że kraje, za którymi nie przepada USA jak Iran miałyby z tego korzystać. Będą wady korzystania z banku, bez zalet kryptowalut. Dojdzie za to firm mających wgląd w finannse użytkowników. Grzecznie będą sprawdzać wszystkich klientów z większą dokładnością niż prawo nakazuje i biedne kraje dalej będą w dupie. Sporo krajów jest blokowana przez paypale i tym podobne, bo compliance jest trudny/drogi/niewspółmierny do zarobku.

Jestem ciekaw jaki swoją drogą ma być model biznesowy masternodów patrząc na wspomniane ceny $10M i $280k rocznie.

Signature space available for rent.
adamvp (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
June 29, 2019, 07:27:27 AM
 #17

@malevolent - a nie ma o tym wzmianki w linkowanym przeze mnie artykule z bloga bitmexa:
https://blog.bitmex.com/facebook-takes-on-etf-giant-blackrock-with-a-fixed-income-etf-libra/ ?
Quote
Unit holders are not entitled to investment income Investment income will:

    first go to support the operating expenses of the association — to fund investments in the growth and development of the ecosystem, grants to nonprofit and multilateral organizations, engineering research, etc. Once that is covered, part of the remaining returns will go to pay dividends to early investors in the Libra Investment Token for their initial contribution
Wydawało mi się, że to się odnosi właśnie do tych Masternodów, ale pewnie coś źle rozumiem....

I am looking for signature campaign Wink pm me
Linkkoin
Member
**
Offline Offline

Activity: 476
Merit: 88

Online Cryptocurrency Exchange


View Profile WWW
July 01, 2019, 03:42:16 PM
Merited by malevolent (1)
 #18

Mieliście eurogąbki na naszej klasie? To teraz macie eurogąbki 2.0  Grin

Online cryptocurrency exchange - https://linkkoin.com
Buy BTC, ETH, XRP, BCH, EOS, LTC, XMR, REP, ETC, ZEC with credit/debit card
adamvp (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1246
Merit: 708



View Profile
July 03, 2019, 11:38:54 AM
 #19

Mieliście eurogąbki na naszej klasie? To teraz macie eurogąbki 2.0  Grin
Fajne porównanie, ale moim zdaniem nie do końca na miejscu - szczególnie w świetle tego co już zostało w tym temacie powiedziane ;-)
Wiadomo, że lepiej by było żeby FB zintegrował powiedzmy BTC czy jakąś inną zdecentralizowaną walutę z otwartym kodem źródłowym - no ale cóż, lepszy wróbel niż gołąb...

I am looking for signature campaign Wink pm me
Linkkoin
Member
**
Offline Offline

Activity: 476
Merit: 88

Online Cryptocurrency Exchange


View Profile WWW
July 03, 2019, 02:52:17 PM
Merited by adamvp (1)
 #20

Mieliście eurogąbki na naszej klasie? To teraz macie eurogąbki 2.0  Grin
Fajne porównanie, ale moim zdaniem nie do końca na miejscu - szczególnie w świetle tego co już zostało w tym temacie powiedziane ;-)
Wiadomo, że lepiej by było żeby FB zintegrował powiedzmy BTC czy jakąś inną zdecentralizowaną walutę z otwartym kodem źródłowym - no ale cóż, lepszy wróbel niż gołąb...

https://www.globalcryptopress.com/2019/07/insider-facebooks-crypto-wallet-will.html?=story - I tutaj będzie ciekawie w obliczu wymogów FATF.

Online cryptocurrency exchange - https://linkkoin.com
Buy BTC, ETH, XRP, BCH, EOS, LTC, XMR, REP, ETC, ZEC with credit/debit card
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!