Bitcoin Forum
April 23, 2024, 11:55:58 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: REHBER: Ledger Nano X incelemesi, kullanım rehberi, detaylar, sorular, cevaplar  (Read 348 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic.
PHI1618 (OP)
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
July 10, 2019, 06:12:06 PM
Last edit: July 11, 2019, 04:58:56 AM by PHI1618
Merited by EFS (12), teramit (3), gospodin (2), Bthd (2), dannybrown (2), Senius (2), lossnet (1), ophyrim (1), kriptokar (1)

Arkadaşlar merhaba.
Ledger’ın yeni donanım cüzdanı olan Ledger Nano X bir süre önce elime geçti. Yaklaşık 1 haftadır deneme/inceleme amaçlı kullanıyorum. Bu cüzdanı inceleme amacıyla bana ulaştıran binbircesit.com’dan İlhan Bey’e teşekkürlerimi iletiyorum. Kendisi Ledger’ın Türkiye distrübütörlüğünü layıkıyla yerine getiriyor bence.

Dediğim gibi cihaz 1 haftadır kullanıyorum. Bir önceki model olan Nano S’i yaklaşık 2 yıldır kullanıyordum. Onun incelemesine de şuradan ulaşabilirsiniz
https://bitcointalk.org/index.php?topic=2193095.msg22024830#msg22024830

O başlıkta kırmızıyla yazdığım her şey bu cüzdan için de geçerli. O yüzden aynı şeyleri tekrar tekrar yazmaya gerek duymadım. Lütfen ilk defa kullanıyorsanız orada yazan temel aşamaları okuyun ve sonra buraya dönün.
Orada yazanla tek farklı olan ve bence en önemli farklardan biri S modelinin aynı anda 3-4 coini desteklemesiydi. X modeline bir sürü coinin uygulamasını yükleyebiliyorsunuz alan sıkıntısı olmadan.
Şu an bendeki cihazda yüklü olan app’ler şunlar: Btc, Eth, Ltc, Bnb, Xlm, Neo, Vet, Nano, Wan, Tomo, Ont. Bunların hepsi yüklü ve daha da app yüklenebilyor.
S modelinde nasıldı bu durum? Örneğin Btc, Eth, Ltc app’lerini yüklediniz. Neo kullanmanız gerekiyor. Ltc’yi silip Neo yüklemeniz gerekiyordu. Aksi taktirde cihaz “yetersiz alan” uyarısı veriyor ve yüklemenize izin vermiyordu. X modelinin en büyük artılarından biri bu önemli sorunu çözmüş olması bence. Çeşitli altcoinlerle ilgilenenler ve sürekli aktif kullananlar için çok iyi oldu bu.

Neyse cihazdan genel olarak bahsedelim şimdi.

Kutu açılımı ve içerik:

-İncelemedeki tüm fotoğraflara tıklayarak büyük hallerine ulaşabilirsiniz-

Bu cihazın bir başka özelliği kendi içinde bir bataryası olması ve bluetooth ile telefonunuza bağlanabiliyor olması. Yani kabloya bağlamadan Ledger Live uygulamasını telefonunuza indirerek Btc, Ltc, Eth gibi direk Ledger Live üstünden kontrol edilebilen coinlerinizi bilgisayar ihtiyacı olmadan gönderim yapabiliyorsunuz.

Bu arada şunu söylemeliyim ki bluetooth ile bağlanma özelliği cihaz içindeki menüsünden kapatılabiliyor. “Ben bt kullanmam, sadece kablo kullanırım” derseniz kapatabiliyorsunuz yani.
Telefondan dediğim gibi Ledger Live’ın desteklediği coinleri kontrol edebiliyorsunuz. Btc, Ltc, Eth, Dash, Dgb, Kmd, Doge, Qtum, Strat, Xrp gibi belli başlı coinler bunlar.
Eth tokenleri için yine Myetherwallet veya Mycrypto kullanmanız gerek mesela. Ve bunu yapmak için yine kablo ile bağlamanız şart. Ben telefondan mew’i açtığımda cihaz bt’den bağlı olsa dahi mew görmüyor cihazı haliyle.

Gelelim Nano S ve Nano X’in görsel karşılaştırmasına

Şuraya da diğer cüzdanlarla boyutsal ve görsel kıyaslama fotoğraflarını koyalım.
Sırasıyla keepkey, trezor t, bitbox ve toplu fotoğraf Smiley

Şuraya da video incelemelerini bırakayım. Youtube pek bana göre bi mecra değil, inceleme yapan arkadaşlara teşekkürler
https://www.youtube.com/watch?v=yTmENbPHkGI
https://www.youtube.com/watch?v=Z7TcLadhn7U

Nano S’iniz varsa ve yukarıda bahsettiğim “aynı anda bir çok app yükleyememe” sorunundan muzdaripseniz X’e terfi etmenizi tavsiye ederim.
Başka marka bir donanım cüzdanınız varsa ve size yetiyorsa karar sizin. Ama şunu da bilmenizi isterim ki Ledger şu an piyasada en çok coini destekleyen cüzdan. Trezor ve diğerleri henüz Ledger’ı henüz bu açıdan yakalayabilmiş değil.

Cihazı bana ulaştıran binbircesit.com İlhan Gülenç’e tekrar teşekkürler.

Cihaz hakkında temel olarak söyleyeceklerim bunlar. Kafanıza takılan, merak ettiğiniz şeyler varsa cevaplayabilirim. Yakında Ledger Live uygulamasının desteklemediği ama Ledger'ınızın desteklediği coinleri nasıl kontrol edebileceğiniz başlıklar hazırlayacağım. Bu konuda çok soru geliyor.

Herkese bol kazançlar.

Konu gereksiz ve boş mesajların silinmesi için self moderated açıldı.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
If you see garbage posts (off-topic, trolling, spam, no point, etc.), use the "report to moderator" links. All reports are investigated, though you will rarely be contacted about your reports.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713873358
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713873358
Reply with quote  #2

1713873358
Report to moderator
Bthd
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2581

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
July 11, 2019, 01:09:04 PM

Nano s'te yükle kaldırdan bıkmış biri olarak küçük bir ricam olacak, bahsetmişsiniz ama kaç cüzdan kurulabildiğini denediniz mi tam olarak ? Cüzdan boyutları değiştikçe ve güncellemeler geldikçe cüzdan kapasitesi de doğal olarak azalabiliyor. İleride benzer sıkıntıları yaşatabilir mi endişesiyle soruyorum. Örneğin nano s'te ilk aldığımda BTC, ETH, NEO, ZEC, Strat aynı anda kurabilirken şu an neo'nun yanına zec kurmaya bile müsade etmiyor sadece bazı küçük boyutlu cüzdanlarla dörtleyebiliyorum. Eğere kapasite büyükse yeni alacaklara s değil kesinlikle x tavsiye ederim ancak elde s varsa şimdilik fiyat biraz tuzlu biraz süzülsün alırız.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
July 11, 2019, 04:32:21 PM

Nano s'te yükle kaldırdan bıkmış biri olarak küçük bir ricam olacak, bahsetmişsiniz ama kaç cüzdan kurulabildiğini denediniz mi tam olarak ? Cüzdan boyutları değiştikçe ve güncellemeler geldikçe cüzdan kapasitesi de doğal olarak azalabiliyor. İleride benzer sıkıntıları yaşatabilir mi endişesiyle soruyorum. Örneğin nano s'te ilk aldığımda BTC, ETH, NEO, ZEC, Strat aynı anda kurabilirken şu an neo'nun yanına zec kurmaya bile müsade etmiyor sadece bazı küçük boyutlu cüzdanlarla dörtleyebiliyorum. Eğere kapasite büyükse yeni alacaklara s değil kesinlikle x tavsiye ederim ancak elde s varsa şimdilik fiyat biraz tuzlu biraz süzülsün alırız.

Yukarıda yazmıştım.

"Şu an bendeki cihazda yüklü olan app’ler şunlar: Btc, Eth, Ltc, Bnb, Xlm, Neo, Vet, Nano, Wan, Tomo, Ont. Bunların hepsi yüklü ve daha da app yüklenebilyor. "

Başka lazım olan bir şey varsa deneyeyim? Hatta akşama epey bi yükleme yapalım bakalım zorlayınca ne olacak Smiley

Mauser 98
Copper Member
Jr. Member
*

Activity: 56
Merit: 69

View Profile
July 11, 2019, 05:03:47 PM

Bu cihazın bir başka özelliği kendi içinde bir bataryası olması ve bluetooth ile telefonunuza bağlanabiliyor olması. Yani kabloya bağlamadan Ledger Live uygulamasını telefonunuza indirerek Btc, Ltc, Eth gibi direk Ledger Live üstünden kontrol edilebilen coinlerinizi bilgisayar ihtiyacı olmadan gönderim yapabiliyorsunuz.

Nano X'e gelen Bluetooth özelliği sayesinde Ledger hardware wallet, MeW Connect ile benzerlik göstermiş ama bunca yatırıma rağmen neden hala kullanıcıların Myetherwallet üzerinden işlem yapmak zorunda olduğunu anlamış değilim. Kasse gibi yeni çıkan bir hardware wallet bile geçen sene token transferi için kendi arayüzünü oluşturmuş ve üçüncü parti sitelere bağlı kalmamıştı. Ledger Live'nin en kısa sürede kendini geliştirip Ethereum Chain ve Binance Chain için arayüz oluşturması gerekiyor. Binbirçeşit'i topluluğa önem verip sponsor olduğu için tebrik ediyor, konuyu açan arkadaşa da teşekkür ediyorum.
Senius
Full Member

Activity: 156
Merit: 170

View Profile
July 12, 2019, 02:38:19 PM

Yakın zamanda almayı düşünüyordum konu çok yardımcı olacak.  çok teşekkür ederim. elimde eski nano s cihaz var güncelleme yaparken yanlışlıkla fişi söktüm taktım ekranda ''bootloader'' yazısı kaldı. umarım çöp olmamıştır.
Mauser 98
Copper Member
Jr. Member
*

Activity: 56
Merit: 69

View Profile
July 12, 2019, 02:47:13 PM
Merited by Senius (1)

Yakın zamanda almayı düşünüyordum konu çok yardımcı olacak.  çok teşekkür ederim. elimde eski nano s cihaz var güncelleme yaparken yanlışlıkla fişi söktüm taktım ekranda ''bootloader'' yazısı kaldı. umarım çöp olmamıştır.

Hayır çöp olmadı. Ledger yapısı gereği güncelleme yaparken fişi çekmeni istediği için hiçbir sorun olmayacak sadece Ledger Live uygulamasına bağlanıp Firmware update ederken Ledger'in kablosunu cihaza takmadan önce Ledger'in sol tuşuna basılı tutman yeterli. Bu sayede Ledger güncellemeyi yapacak. Ayrıca, senin de bildiğin üzere cihaz sıfırlansa dahi seed ile recovery yaparak içindeki paralara yeniden ulaşabilirsin. Tüm bunlar olmasa bile Ledger'i tamamen sıfırlayıp fabrika ayarlarına döndürebilirsin.
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
July 13, 2019, 01:12:43 AM

Ne kadar zaman oldu bilmiyorum ama elim deki nano s 1 yıldan fazla süredir bağlayıp takmadım desem yeridir o kadar uzaklaştım şu ana kadar çünkü piyasalar berbat. Bir diğer husus konuyu açan arkadaşa teşekkürler anlatım için bilgilendirici olmuş. Daha fazla çeşit için mantıklı olabilir.
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
July 13, 2019, 05:22:48 AM

Biraz daha app yükleyeyim dedim. Şu an yüklü olanlar;

Bitcoin
Ethereum
Litecoin
Bnb
Stellar
Neo
Vechain
Nano
Wan
Tomo
Ont
Xrp
Bitcoin Cash
Tron
Zcash
Monero
Dash
Iota
Tezos
Qtum
Decred

Daha da yüklesem devam edecek. Tek tek yüklemek vakit aldığı için daha fazla uğraşmadım doğrusu. Ama belli başlı temel coinlerin app'leri yüklenebiliyor Smiley

Nano X'e gelen Bluetooth özelliği sayesinde Ledger hardware wallet, MeW Connect ile benzerlik göstermiş ama bunca yatırıma rağmen neden hala kullanıcıların Myetherwallet üzerinden işlem yapmak zorunda olduğunu anlamış değilim. Kasse gibi yeni çıkan bir hardware wallet bile geçen sene token transferi için kendi arayüzünü oluşturmuş ve üçüncü parti sitelere bağlı kalmamıştı. Ledger Live'nin en kısa sürede kendini geliştirip Ethereum Chain ve Binance Chain için arayüz oluşturması gerekiyor. Binbirçeşit'i topluluğa önem verip sponsor olduğu için tebrik ediyor, konuyu açan arkadaşa da teşekkür ediyorum.
Katılıyorum.
Ledger Live'ın geliştirilmesi gerek bu aşamada. Kasse'in bahsettiğiniz özelliği biiz Mew ya da Mycrypto gibi bir 3. parti uygulamaya muhtaç etmeden kendi içinde hallediyor. Belli başlı tokenler tanımlı geliyor zaten, olmayanları da contract adresinden ekleyip mew gibi kullanabliyoruz Kasse'yi.
Umarım ilerleyen güncellemelerde bu özellik gelir.

Yakın zamanda almayı düşünüyordum konu çok yardımcı olacak.  çok teşekkür ederim. elimde eski nano s cihaz var güncelleme yaparken yanlışlıkla fişi söktüm taktım ekranda ''bootloader'' yazısı kaldı. umarım çöp olmamıştır.
Çöp olmaz. Mauser'in dediği yöntemi uygulayın çözülür problem.

Ne kadar zaman oldu bilmiyorum ama elim deki nano s 1 yıldan fazla süredir bağlayıp takmadım desem yeridir o kadar uzaklaştım şu ana kadar çünkü piyasalar berbat. Bir diğer husus konuyu açan arkadaşa teşekkürler anlatım için bilgilendirici olmuş. Daha fazla çeşit için mantıklı olabilir.
Rica ederim, iyi günler dilerim.

heirinch
Jr. Member
*

Activity: 420
Merit: 1

Bountyhive.io

View Profile WWW
July 13, 2019, 08:51:41 AM

çok çeşitli özellikle erc20 leri barındıracağımız hangi cüzdan var hocam öneri olarak hangisini önerirsiniz. başlık için elinize sağlık.
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
July 14, 2019, 04:44:13 AM

çok çeşitli özellikle erc20 leri barındıracağımız hangi cüzdan var hocam öneri olarak hangisini önerirsiniz. başlık için elinize sağlık.
Bütün donanım cüzdanlar Erc20'leri barındırır çünkü hepsi ETH desteklemekte. Ledger Nano S önerebilirim, hem fiyatı uygun sayılır hem de piyasada hakimler ve aktifler.

Bthd
Legendary
*

View Profile WWW
November 28, 2023, 05:21:34 PM

Bugün itibariyle henüz 1 sene dolmadan ledger nano x cihazımın bataryası uyarı vererek dolmamaya başladı. Sizlerde durum nasıl bilmiyorum ama eğer batarya sağlığını 1 sene bile koruyamayacaksa bu ürünü almak anlamsız oluyor. Bataryası olmadığı sürece bluetooth özelliğinin de bir anlamı kalmıyor. Ledger nano s plus çok daha makul bir seçenek yarı fiyatıyla aynı işlevi göreceği için.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
bobita
Legendary
*

Activity: 2506
Merit: 1291

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
November 29, 2023, 03:57:53 PM

Bugün itibariyle henüz 1 sene dolmadan ledger nano x cihazımın bataryası uyarı vererek dolmamaya başladı. Sizlerde durum nasıl bilmiyorum ama eğer batarya sağlığını 1 sene bile koruyamayacaksa bu ürünü almak anlamsız oluyor. Bataryası olmadığı sürece bluetooth özelliğinin de bir anlamı kalmıyor. Ledger nano s plus çok daha makul bir seçenek yarı fiyatıyla aynı işlevi göreceği için.

Sorunu biraz sulandırmış olacağım ama aklıma geldi, benim aldığım hiçbir donanım cüzdanından yana şansım gülmedi, ya yetersiz geldi, ya da sıkıntı çıkardı. Aslında en memnun kaldığım ilk cüzdanım Digital Bitbox'dı ama hemen 02 çıkardılar ve ilkinde üç beş coinden fazlasını desteklemediler. Sonra ben de Ledger aldım ama son derece kullanışsız buldum, sevemedim, benim kullan(ama)dığım Ledger Nano S idi gerçi ama Ledgeri sevemedim açıkçası. Ondan sonra da bir ara çok popüler olan Safepal aldım, aslında kullanımı falan güzel ama Solana tabanlı tokenlarımı aktarmıştım (Allahtan nolur nolmaz diye küçük bir miktar) ve cüzdandan başka yere çekene kadar verdiği hatalar nedeniyle akla karayı seçtim, Internet, forumlar her yere baktım ama çözüm bulamadım, sonra bir denememde oluverdi ve bir daha Solana ağından hiçbir şey için kullanmadım. Aslında yine deneme için attığım az miktarda Ripple'dan başka bir şey yok içinde çünkü güvenmiyorum.

Bir tek Trezor kaldı bilinenlerden ama artık donanım cüzdanından soğudum.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Bthd
Legendary
*

View Profile WWW
November 29, 2023, 08:28:28 PM

Sorunu biraz sulandırmış olacağım ama aklıma geldi, benim aldığım hiçbir donanım cüzdanından yana şansım gülmedi, ya yetersiz geldi, ya da sıkıntı çıkardı. Aslında en memnun kaldığım ilk cüzdanım Digital Bitbox'dı ama hemen 02 çıkardılar ve ilkinde üç beş coinden fazlasını desteklemediler. Sonra ben de Ledger aldım ama son derece kullanışsız buldum, sevemedim, benim kullan(ama)dığım Ledger Nano S idi gerçi ama Ledgeri sevemedim açıkçası. Ondan sonra da bir ara çok popüler olan Safepal aldım, aslında kullanımı falan güzel ama Solana tabanlı tokenlarımı aktarmıştım (Allahtan nolur nolmaz diye küçük bir miktar) ve cüzdandan başka yere çekene kadar verdiği hatalar nedeniyle akla karayı seçtim, Internet, forumlar her yere baktım ama çözüm bulamadım, sonra bir denememde oluverdi ve bir daha Solana ağından hiçbir şey için kullanmadım. Aslında yine deneme için attığım az miktarda Ripple'dan başka bir şey yok içinde çünkü güvenmiyorum.

Bardağın dolu ve boş yarıları hikayesi hocam. Donanım cüzdan kalmanın güvenlik açısından sağladığı müthiş faydalar var ama bazı durumlarda kullanıcıyı kısıtlayabiliyor. Seneler önce daha acemiyken Strat (yeni adı stratix eski adını doğru hatırlamıyor olabilirim) yatırımı yaparak donanım cüzdana aktarmıştım. Zincirle ilgili büyük bir güncellemeye gittiler ve saçma bir şekilde varlıklara donanım cüzdanla artık desteklemediği için ulaşamaz hale geldim. Ulaşmak istersem seed key kullanmam gerekiyor bu seferde o seed ile oluşturduğum bütün cüzdanlardaki varlıkları taşımam gerek yada güvenlik açığı vermem gerek.

Özellikle hız gereken konularda donanım cüzdanlar tam bir baş belasına dönüşüyor. Kaybedilen bir kaç saniye ulaşmak istediğiniz amacın önüne geçebiliyor.

Her bir donanım cüzdanın kendi içerisinde negatif yada pozitif yönleri var. Farklı markaları alıp aynı seed key ile kullanmaya kalksanız herhangi birinde oluşacak güvenlik açığında zarar göreceğiniz için kendi riskinizi arttırmış oluyorsunuz. Her birine uygun varlığa göre sınıflandırsanız bu sefer iş çok karışıyor ve kullanmak yorucu hale geliyor. Yine de amaca göre cüzdan tercihi güvenlik açısından zafiyet yaratmadığı için tek tavsiyem olabilir.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
bobita
Legendary
*

Activity: 2506
Merit: 1291

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
November 29, 2023, 10:11:09 PM

Bardağın dolu ve boş yarıları hikayesi hocam. Donanım cüzdan kalmanın güvenlik açısından sağladığı müthiş faydalar var ama bazı durumlarda kullanıcıyı kısıtlayabiliyor. Seneler önce daha acemiyken Strat (yeni adı stratix eski adını doğru hatırlamıyor olabilirim) yatırımı yaparak donanım cüzdana aktarmıştım. Zincirle ilgili büyük bir güncellemeye gittiler ve saçma bir şekilde varlıklara donanım cüzdanla artık desteklemediği için ulaşamaz hale geldim. Ulaşmak istersem seed key kullanmam gerekiyor bu seferde o seed ile oluşturduğum bütün cüzdanlardaki varlıkları taşımam gerek yada güvenlik açığı vermem gerek.

Özellikle hız gereken konularda donanım cüzdanlar tam bir baş belasına dönüşüyor. Kaybedilen bir kaç saniye ulaşmak istediğiniz amacın önüne geçebiliyor.

Her bir donanım cüzdanın kendi içerisinde negatif yada pozitif yönleri var. Farklı markaları alıp aynı seed key ile kullanmaya kalksanız herhangi birinde oluşacak güvenlik açığında zarar göreceğiniz için kendi riskinizi arttırmış oluyorsunuz. Her birine uygun varlığa göre sınıflandırsanız bu sefer iş çok karışıyor ve kullanmak yorucu hale geliyor. Yine de amaca göre cüzdan tercihi güvenlik açısından zafiyet yaratmadığı için tek tavsiyem olabilir.

Bazen gerçekten şunu düşünüyorum, kripto ekosistemi teknolojik olarak nerelerden nerelere geldi görüyorum ve hoşuma da gidiyor ama bazı konularda dinozorluk var bende sanırım. Belki yoğun kullanım kavramını ilk onda deneyimlediğim için olabilir ama kendi adıma ne donanım, ne yazılım, web3, dört, beş, yüz vb cüzdanın hiçbirisi benim için Metamask'ın yerini tutmuyor ve bir çok cüzdan kullanıyorum, diğerlerine aşina olmadığımdan değil. Bu yazdığımın güvenlik anlamında savunulacak tarafı yok biliyorum ama kullanım olarak tek geçerim, keşke Metamask da tarzı ve kullanımından ödün vermeden bir donanım cüzdanı çıkartsa.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████