Bitcoin Forum
April 19, 2024, 09:06:24 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kümülatif Değil Kolektif Olduğumuzda Gerçekten Değerleniriz  (Read 260 times)
El-Cezeri (OP)
Full Member

Activity: 266
Merit: 214

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 13, 2019, 01:27:55 PM
Last edit: July 16, 2019, 07:50:55 AM by El-Cezeri
Merited by Vispilio (3), Blacknavy (2)

Şimdi youtubeda, forumda, sosyal diğer mecralarda bir sürü "teknik" analiz yapan arkadaşlara rastlıyorum.

"Şunu kırarsa buraya uçar"
"Oraya ellerse dibe çöker.
Şuna dokunursa elektrik çarpar, burayı okşarsa dans eder Cheesy Biraz gülüyorum izlerken ama yine de dinliyorum. Şimdi bu tarz teknik yaklaşımlar bir yere kadar geçerli olabilir. Ama sadece gerçekten hacimli, gerçekten derinlikli, gerçekten kolektif paritelerde bu teknik yaklaşımlar geçerli olabilir. Neden mi? Çünkü bu teknik yaklaşımları icat eden spekülatörler bu indikatörleri en hacimli pariteler üzerinden geliştirmişler.

Bitcoine baktığınızda bugün 200 milyar dolar market değeri ve 20 milyar dolar günlük hacim görüyoruz. Bu harika! Ama malesef hala yeterince derinlik sahibi değil. Çünkü hala yeterince kolektif değil. Bitcoin ve özellikle diğer altcoinler hala kümülatifler.

Yani bu ne demek? Bitcoin ve altcoinler dağılım itibari ile belirli kişi ve gurupların kontrolü altında. Bir bakıyorsunuz bitcoinde aynı saniye içersinde binlerce coinlik satış yapılmış ve fiyat ile oynanmış. Bunun birinci sebebi derinliğimizin az olması. İkincisi sebebi ise kümülatif olamamız. Yani söz gelimi bin btc'ye sahip kişi sayısının(balinaların) oldukça fazla olması.

Tabi ki bu durum sürekli böyle olmayacak. Zaman geçtikçe balinalarda satışlar ve hatalar yapacak. Ellerindeki doların miktarı artacak belki ama coinlerin sayısı azalacak. Onların elinden çıkan coinler, piyasaya yeni giren insanların ellerine dağılacak. Gün geçtikçe de daha kolektif bir topluluk olacağız. İşte o zamana kadar da biz trader'ler balinalardan ve volatiliteden şikayet etmek yerine daha fazla kazanmaya bakacağız Smiley

Kümülatif Değil Kolektif Olduğumuzda Gerçekten Değerleniriz!

Bu anlamda aktif bitcoin-altcoin adreslerinin sayısı ve bakiyelerine göre yüzdelerinin yer aldığı endekslere odaklanın.

Ekleme: Dediğim şey şu. Ggrafik olarak izah edeyim.

Örneğin bu BAT'ın adres başına dağılım pastası. Toplam token'ların hangi adreslerde ne kadar dağıldığını ifade ediyor. Bu pasta ne kadar dağıtıksa-kolektif ise (ve kolektifliği güvenilir ise!) bu token'a o kadar güven puanı verebiliriz. Elbette bu hype kıstaslarından sadece biri ama bana göre en önemlilerinden biri. Zira ilk 100-1000 adres arasında %50 veya daha fazla holder'ı olan bir coine güvenmek de o kadar risklidir. Zira o zaman güç merkezileşir. Merkezileşen güç her zaman piyasayı hassaslaştırır. Dump riskini artırır.

Ayrıca elinde çok coin olan adresler aynı zamanda bir borsaya ait soğuk-sıcak cüzdan da olabilir. O yüzden adresleri de araştırmak ve ona göre değerlendirmek önemli. Falanca adresin en son ne zaman hareket ettiği de ayrı bir önemli konu.

Birde btc'ye bakalım. Bu linklerden inceleyebilir ve diğer coin-token'lar ile kısyaslayabilirsiniz. Şu anda btc'nin en önemli avantajlarından biri de diğer coin-token'lara göre çok daha fazla kolektif olabilmesidir.
https://btc.com/stats/rich-list
https://bitinfocharts.com/top-100-richest-bitcoin-addresses.html

Esen kalın

1713560784
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713560784
Reply with quote  #2

1713560784
Report to moderator
1713560784
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713560784
Reply with quote  #2

1713560784
Report to moderator
Be very wary of relying on JavaScript for security on crypto sites. The site can change the JavaScript at any time unless you take unusual precautions, and browsers are not generally known for their airtight security.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
rexxxoonaa
Jr. Member
*

Activity: 322
Merit: 2

View Profile WWW
July 13, 2019, 02:28:55 PM

valla hocam bilale anlatır gibi anlatmışsınız tam olarak. ve bir tartışma konusu olan teknik analiz işe yarar mı yaramaz mı mevzusunu da aydınlatmışsın.

▬▬▬▬▬▬▬▬  Guider.travel  ▬▬▬▬▬▬▬▬
yaviz0002
Jr. Member
*

Activity: 420
Merit: 1

View Profile WWW
July 13, 2019, 03:04:58 PM

milletin ağzına kalıp olarak yerleşmişti teknik analiz boş yaa söylemi. onlara cevap verirken güzel bir referans olacaktır bu paylaşım.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    Oracolcoin XOR    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
cyhngnbz
Jr. Member
*

View Profile WWW
July 15, 2019, 05:45:34 PM

forum cansızlığının acizliğine uğramış gayet doğru tespitler barındıran bir yazı olmuş hocam teşekkürler.

antisocial77
Jr. Member
*

Activity: 378
Merit: 4

View Profile WWW
July 15, 2019, 06:20:02 PM

guzel bilgilendirme olmus tebrikler hocam yalniz su kismi biraz daha acar misin? "Bu anlamda aktif bitcoin-altcoin adreslerinin sayısı ve bakiyelerine göre yüzdelerinin yer aldığı endekslere odaklanın."

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
El-Cezeri (OP)
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 16, 2019, 07:50:23 AM

guzel bilgilendirme olmus tebrikler hocam yalniz su kismi biraz daha acar misin? "Bu anlamda aktif bitcoin-altcoin adreslerinin sayısı ve bakiyelerine göre yüzdelerinin yer aldığı endekslere odaklanın."

İlginize teşekkürler. Dediğim şey şu hocam. Bir saniye grafik olarak izah edeyim.

Örneğin bu BAT'ın adres başına dağılım pastası. Toplam token'ların hangi adreslerde ne kadar dağıldığını ifade ediyor. Bu pasta ne kadar dağıtıksa-kolektif ise (ve kolektifliği güvenilir ise!) bu token'a o kadar güven puanı verebiliriz. Elbette bu hype kıstaslarından sadece biri ama bana göre en önemlilerinden biri. Zira ilk 100-1000 adres arasında %50 veya daha fazla holder'ı olan bir coine güvenmek de o kadar risklidir. Zira o zaman güç merkezileşir. Merkezileşen güç her zaman piyasayı hassaslaştırır. Dump riskini artırır.

Ayrıca elinde çok coin olan adresler aynı zamanda bir borsaya ait soğuk-sıcak cüzdan da olabilir. O yüzden adresleri de araştırmak ve ona göre değerlendirmek önemli. Falanca adresin en son ne zaman hareket ettiği de ayrı bir önemli konu.

Birde btc'ye bakalım. Bu linklerden inceleyebilir ve diğer coin-token'lar ile kısyaslayabilirsiniz. Şu anda btc'nin en önemli avantajlarından biri de diğer coin-token'lara göre çok daha fazla kolektif olabilmesidir.
https://btc.com/stats/rich-list
https://bitinfocharts.com/top-100-richest-bitcoin-addresses.html

koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
July 16, 2019, 02:09:53 PM

Sanırım derinlik kavramı seninle Türk kripto piyasasına giriş yaptı. Durmadan açtığın postlarda derinlikten bahsediyorsun. Ancak derinlik dediğin olayın özünün volume yani hacim olduğunu düşünüyorum.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
El-Cezeri (OP)
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 16, 2019, 02:43:18 PM

Sanırım derinlik kavramı seninle Türk kripto piyasasına giriş yaptı.

Yıllardır sadece derinliğe ve hacme önem vererek ilerledim.
Hatta bazıları Son Duvar Bükücü diyor bana Cheesy

Aslında forumda bu bilgileri özümseyen ne kadar az kişi olursa o kadar iyi benim için ama niye paylaşıyorum bilmiyorum. Belki sadece bir avatarım olmasını istediğim içindir. : )

muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
July 16, 2019, 08:23:29 PM

Sanırım derinlik kavramı seninle Türk kripto piyasasına giriş yaptı.

Yıllardır sadece derinliğe ve hacme önem vererek ilerledim.
Hatta bazıları Son Duvar Bükücü diyor bana Cheesy

Aslında forumda bu bilgileri özümseyen ne kadar az kişi olursa o kadar iyi benim için ama niye paylaşıyorum bilmiyorum. Belki sadece bir avatarım olmasını istediğim içindir. : )

Bir arkadaşım sadece hacim izleyerek trade yapıyordu ve maalesef cezasını ağır çekti. Ve hatta çekmeye de devam ediyor. Bir kaç yanlış hamle onu çok kötü yerlere getirdi. Yani demek istediğim, dikkatli olun. Tek değil bir çok  etkeni birlikte değerlendirin.
El-Cezeri (OP)
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
July 16, 2019, 08:42:31 PM

Tabi hocam bir çok etken var takip edilmesi gereken hemde aynı anda. Kompleks bir iş trade. Detaylı olarak bazı kurallarımı şurada paylaşıyorum:
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5162097.0

yaviz0002
Jr. Member
*

Activity: 420

View Profile WWW
August 01, 2019, 02:49:58 AM

Hocam bu dediklerinizi hepsinin altına imzamı atarım. Ek olarak şunu söyleyeyim bu kolektifliğe ulaşmak kısa zamanda olacak bir iş değil yatırımlarınızı ve beklentilerinizi ona göre ayarlamanızı tavsiye ederim.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬    Oracolcoin XOR    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
cyhngnbz
Jr. Member
*

View Profile WWW
August 01, 2019, 04:15:52 AM

Burada en temel nokta sanırım paramızı ve kripto paramızı balinalara ve balina adaylarına kaptırmamak. Sabırlı ve dirayetli olmak. Yoksa balinalar daha büyür yeni balinalar oluşur kolektiflik imkansız hale gelir.

nihattbolatt
Jr. Member
*

Activity: 490
Merit: 4

View Profile WWW
August 10, 2019, 03:56:25 PM

Bu piyasa için geçerli değil ki sadece. Normal dünya zenginlikleri için de geçerli bunlar. Yüzyıllar geçmesine rağmen normal hayatta yapamadığımızı şimdi yapabilir miyiz? Sanmıyorum.

Silica NeXus                 
El-Cezeri (OP)
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
August 17, 2019, 10:36:24 AM

Bu piyasa için geçerli değil ki sadece. Normal dünya zenginlikleri için de geçerli bunlar. Yüzyıllar geçmesine rağmen normal hayatta yapamadığımızı şimdi yapabilir miyiz? Sanmıyorum.

Bu piyasalar için konuşulan teorilerin hepsi aslında insan doğasıdır. Piyasa dediğimiz şey, insan hareketlerinden, pisikolojisinden mütevellittir.

Teşekkürler.

beypazmad
Jr. Member
*

Activity: 406

View Profile WWW
August 17, 2019, 01:42:07 PM

Hocam tamam ama şimdi şöyle bir şey var. Kollektif olmak için eşit imkan lazım. Şimdi para sahipleri bizden çok daha fazlasını alabilir ya da az alıp manipülasyonla bizim elimizdekileri alarak çoğaltabilir. O yüzden biraz uzak ihtimal kolektifliğin genişlemesi. Belli zümreler burada da önde olacak.

Silica NeXus                 
Pages: [1]
  Print  

Jump to: