Bitcoin Forum
March 28, 2024, 10:45:44 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: 💡 Kripto Analist 📣 İstediğiniz Coin/Token Analizi Yapılır ✍️  (Read 900 times)
Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1834
Merit: 1726

Be A Hope

View Profile
August 21, 2019, 04:28:42 PM

BAT için az önce Kraken listelenme haberi geldi. Aynı gelişme Waves içinde söz konusu. Kraken fiyat-kripto borsası olmasından dolayı önemli bir gelişme sayılabilir bu. Fiyatlara çok ciddi bir etkisi olacağını sanmıyorum ama burada BAT düşünen arkadaş için bilgilendirme olmuş olsun.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
I HATE TABLES I HATE TABLES I HA(╯°□°)╯︵ ┻━┻ TABLES I HATE TABLES I HATE TABLES
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Wabisuke
Jr. Member
*

Activity: 226
Merit: 5

View Profile
August 21, 2019, 08:30:55 PM

Ocn ve Semux hakkında değerlendirme alabilirsem güzel olurdu.Şimdiden teşekkürler.
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2016
Merit: 1598

View Profile WWW
August 21, 2019, 10:56:36 PM
Last edit: August 21, 2019, 11:08:23 PM by Vispilio

Ayrıntılı bir ZCASH analizi alabilirsem memnun olurum,

bu çok iddialı bir Bitcoin fork'uydu, kendi içinde de forklara gitti, privacy, anonimlik falan derken hatalı ekonomik tercihlerle yıllardır fiyatı çok eridi...

şu anda özellikle ekip, teknoloji ve yazılım olarak ne durumda merak ediyorum

martineden
Member
**

Activity: 125
Merit: 16

SEO, BLOG, DOMAIN, CONTENT

View Profile WWW
August 22, 2019, 12:38:14 AM

Çok teşekkür ederiz. Birkaç tane önüme sürekli düşen coin bulunmakta. Bunlardan bir iki tanesine yatırım düşünüyorum. Ancak kararsız kaldım.

Bat, doge, steem, golos, scr, weku  

Bir fikriniz var mıdır acaba?

Tek seferde 1-2 coin ancak kapasitem var. CMC'yi burda listelemenin anlamı olmaz. İnsaflı olun lütfen Cheesy

Bat:
Brave'ın tarayıcı tokenı. İnternet Reklamcılığında bir devrimdir. Ama günümüzün devri için değil. Geleceğin teknolojisi bu bence. Hali hazırda mevcut rakiplerini yenebileceği bir gücü yok Brave'in. Bu açıdan proje teknik anlamda ilerleyebilir. Ama rakipleri önünü sürekli kesecektir. Zaten bu yüzden fiyat çıkışı göremedik. Uzun süre 0,3 dolarda seyreden fiyat yarıya düştü. Ben bravi hep 0,3 dolar bildim ve bu fiyatı hep baz aldım. Sirkülasyon oranı da oldukça iyi olan, projeside orijinal ve ekibi de iyi olan böyle bir coini ben her zaman 0,3 dolarda kalmasını umuyorum.

Olumlu (btc) piyasa şartlarında tekrar 0,3 dolara yükseleceği kanaatindeyim. Bunun için yatırım yapan insanlar biraz sabırlı olup beklemeleri gerekebilir. Bat bir coin olarak çok başarılı çünkü bir çok önemli borsada yeri var. Şu tablonun harika dağılımı da yıldızlı pek iyi vermeme sebebtir:

Gösterdiğiniz listede en iyi yatırım olabilecek coin battır. Gerisi tırı vırı. Doge moge geçin bunları efenim Smiley

Evet, tarayıcısını kullanmaya başladım ve faydasını görüyorum. Brave browser ve dolayısıyla BAT Ciddi anlamda iyi proje. Ancak coin alımına yetişemeden arttı. Ufak bir düşüş yaşaması halinde yapışmak üzere köşeye çekildim Smiley Gerçekten etkileyici bir analiz oldu. Diğerlerini eleyerek kafamı rahatlattınız. Çok teşekkür ederim.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ★ ★ ★ ★ ★ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
blog     |9| seo      (+) istanbul seo     ▼ blogseobursa seo ║ ✔ bursa seo  ✔ mudanya  ✔ domain
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ★ ★ ★ ★ ★ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
beypazmad
Jr. Member
*

Activity: 406
Merit: 1

View Profile WWW
August 22, 2019, 01:48:04 AM

gerek bounty sırasında gerek ödül dağıtılınca forumda çok yer işgal etti malum catex. düşünceniz nedir.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
August 22, 2019, 03:45:28 AM

cardstack
omer-tt
Newbie
*

Activity: 7
Merit: 0

View Profile
August 22, 2019, 06:44:34 AM

Neblio ve WTC

ne olacak bu işin sonu batmaya devam mı? Cry
coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
August 22, 2019, 09:40:47 AM

0x
El-Cezeri (OP)
Full Member

Activity: 266
Merit: 214

Analist - Trader - Yazar

View Profile
August 22, 2019, 09:49:33 AM

Ocn ve Semux hakkında değerlendirme alabilirsem güzel olurdu.Şimdiden teşekkürler.

OCN:
Odyssey: Odise destanı, uzun ve maceralı yolculuk
Grafiğine ilk baktığımda gerçekten de isminin anlamını hak ediyor. Uzun süre 0,002 dolarda sıkışma yaşamış ve nihayetinde kendini bırakmış 0,0012 dolara. Hacimsel olarakta sürekli bir düşüş görüyorum. Ayrıca suply oranında %60'lık bir oran var. Projeyi incelediğimde tam olarak anlayamadığım vaatlerini. "Güvene dayalı ekonomi paylaşımı" gibi bir sloganları var. Bunu duyunca aklıma direk MMM ponzi sistemi geldi. Buda iyi bir çağırışım yapmadı doğrusu. Birinin bana projeyi anlatması gerekiyor sanırım. Mobil uygulamalarını play store'a yayınlayamamışlar hala. İndirip denemek isterdim ama direk download ettiriyor. Böyle fikrini, vaadini ilk bakışta basitçe anlayamadığım projeleri sevmiyorum. Ne vaadediyorsan açık, basit bir dille anlat. "paylaşım ekonomisi" ve bir sürü bilindik slogan vari vaatler sıralanmış.

Ayrıca twitter hesaplarını şubattan beri güncellemiyorlar. Belli ki kendileri de bıkmış projeden. Telegram guruplarında admine soru sordum ortalıkta in cin top oynuyor. Bilemiyorum dostum... Tavsiyelik bir token olmadığı açık. Detaylı bilgim yok ama bunun sebebi de net anlaşılamayan izlenimi olabilir. Sonuçta yeni yatırımcılarında girip hızlı anlayıp heyecan duyabilmesi lazım hype için. Alacaksan, alma. Aldıysan, maliyetini gözle derim. YTD

El-Cezeri (OP)
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
August 22, 2019, 10:26:46 AM
Last edit: August 22, 2019, 10:46:29 AM by El-Cezeri
Merited by Vispilio (2)

Ayrıntılı bir ZCASH analizi alabilirsem memnun olurum,

bu çok iddialı bir Bitcoin fork'uydu, kendi içinde de forklara gitti, privacy, anonimlik falan derken hatalı ekonomik tercihlerle yıllardır fiyatı çok eridi...

şu anda özellikle ekip, teknoloji ve yazılım olarak ne durumda merak ediyorum

ZCASH:
Yakından takip ettiğim bir coin olmadığı için en güncel haliyle bilgi paylaşamam hocam ama mevcut verilere bakıp fikirlerimi ifade edebilirim.
Sizin de dediğiniz gibi forkların verdiği hype ile ayakta duran bir coin Zcash. BTC'den ayrılırken inanılmaz bir ilgi gördü ama piyasaya çıkması ile beraber dump yemesi bir oldu. En son iki ay önce bir fork daha yaşadı ve hype toplamayı başarıdı onda da. Herkes uçacak kaçacak sandı ama olay gerçekleşmeden dumpa başladılar.

Genelde haddindan fazla beklenti oluşturan coinlerde olağan bir durum bu. Şuanda fiyatı ilk çıktığı tarihlerdeki nominal değerlerde. Zcash'te tıpkı Monero gibi gizlilik odaklı bir coin ve bu özelliği ile ön plana çıkıyor. ETH'nin POS'a geçişinde bunun da ön plana çıkma ihtimali var. Ama özellikle madenciliği monero'dan biraz daha farklı ve zor. Zira Zcash madenciliği genel olarak 1080ti-1070 nvidia gibi pahalı güçlü kartlarla yapılıyor. Bu açıdan monero kadar yaygınlaşmayacağı açık. Zcash-Monero fiyat/suply korelasyonu açısından değerlendirdiğimizde Zcash fiyatının çok daha ucuz olduğunu görüyoruz. Yani demek istediğim Zcash'in suply'si yaklaşık moneroya göre yarı fiyatta. Bu durumda fiyatın moneronun iki katı olması beklenirken tam tersi daha düşük fiyatta. Bu duruma sebep olan başka etmenler var demek ki.

Madenciliği pahalı kartlarla yapılıyor olması Zcash'e hız, stabillik gibi güçlü özellikler katıyor olmalı. Monero ile bir aralarında benchmark tarzı bir hız karşılaştırması yapmakta fayda görüyorum.

Son 1 ay boyunca fiyat düşse de transfer sayıları artmış.

Hash gücü ciddi anlamda artış trendinde.

Gizli-Açık Transferlerin sayısı son bir ay:

Bu üç tabloyu analiz ettiğimizde;
Hash gücünün artıyor olması, madencilerin ilgisini gösteriyor.
Transfer sayılarının artıyor olması bu veriyi olumlu anlamda destekliyor.
Ayrıca gizli yapılan işlem sayılarının görece fazla olmaması, zcashin pis işlerde fazla kullanılmadığını gösteriyor (henüz)
Pis işlerde çok kullanılmış olsa dump riski olarak değerlendirirdim bunu. Çünkü "hırsızlar satmaya eğilimlidir."

Aktif ve yeni adreslerin sayısı ciddi anlamda artmış durumda. Buda yeni katılımcıları işaret etmekte.

Ayrıca aşağıdaki tabloda toplamda 17m adetçik coinin dağılma oranına bakabilirsiniz. Oldukça yayılmış durumda olduğunu söyleyebilirim. İlk 50 adreste toplam coin miktarının %30'u bulunuyor. Kalan %70 verimli bir şekilde dağıtılmış. İlk 50 adreste de ciddi bir dump riski taşıyan zengin bir şahıs adresi yok denilebilir.

Ekip olarak da aktifler. Zaten proje hareketli olunca ekipte aktif oluyor.

Sanırım şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar. Genel anlamda uzun vade için pozitifim ZCASH'e karşı.

El-Cezeri (OP)
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
August 22, 2019, 12:49:44 PM

gerek bounty sırasında gerek ödül dağıtılınca forumda çok yer işgal etti malum catex. düşünceniz nedir.

Catex
CMC'de bu coin ile ilgili bir veriye ulaşamadım hocam. Bir borsa coini anlaşılan Cat.Ex'e ait. Uzak doğuya ait bir borsa. Kendi sitesinde 2-3 sattan fiyatlanıyor. İşlem çifti olarak çok az paritede işlem görüyor, xrp bunlardan ilki. Borsa olarak çok az bir hacme sahip. Coinin bu durumda olması da normal. Coinin fiyatını değerlendirmek için direk borsanın istikbalini konuşmak daha doğru olacaktır. Twitter'de 8k takipçileri var. Bu açıdan kullanıcı sayılarının da pek fazla olmadığını varsayabiliriz. Aktif 1-2k kullanıcısı vardır yada yoktur.

Ekipte bir türk var ayrıca. Aykut Aygun adında. Direk ona ulaşıp istediğinizi sormanız daha yararlı olabilir bence: https://www.linkedin.com/in/aykut-ayg%C3%BCn-848899172/

Tavsiye edebileceğim bir yatırım değil bu malesef.

El-Cezeri (OP)
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
August 22, 2019, 01:19:17 PM

cardstack

Şuana kadar 15 sayfalık analiz yazmışız. Cheesy

Cardstack:

Tipik bir kredi kartı projesi. Bu alanda ilk akla gelen Monaco'yu biliyorsunuzdur. Adını değiştirmiş şimdi. Kısaltması MCO. Onun gibi bir dizi öncü proje daha var. Ayrıca artık neredeyse her önüne gelen proje kendine özgü visa-master kartlarından çıkarabiliyor. Sonuç itibari ile komisyonlarını ve masraflarını sizin coin'den kestikleri için kartın üstünde ne yazdığı fark etmiyor bankacılık sektörü için. MTH'de benzer bir ödeme aracı projesiydi yanlış hatırlamıyorsam.

Bu tarz tokenlar için öncelikli sorunlardan biri kilitli tokenlar.

Durum ve vaziyetlere göre açılacak bu tokenların akıbeti büyük yatırımcıları hep uzak tutacak bir faktördür. Kripto parada işlem yapan ciddi yatırımcı böyle şeyleri sevmez. İşlem hacmi olarak ta son iki ayda önemli bir düşüş görünüyor. Zaten işlem hacminin %85'i tek borsada yapılmış. Buda veri değerlendirirken, olumsuz puanlandırdığımız bir husus.

Bu görünen şartlar altında yatırım yapmaya değer bir coin olarak görmüyorum. Ekibin yapacağı sonraki gelişmelere, visa anlaşmalarına ve gireceği borsalara göre değişebilir bu durum.

Sevgiler...

Wabisuke
Jr. Member
*

Activity: 226

View Profile
August 22, 2019, 02:26:12 PM

OCN:
Odyssey: Odise destanı, uzun ve maceralı yolculuk
Grafiğine ilk baktığımda gerçekten de isminin anlamını hak ediyor. Uzun süre 0,002 dolarda sıkışma yaşamış ve nihayetinde kendini bırakmış 0,0012 dolara. Hacimsel olarakta sürekli bir düşüş görüyorum. Ayrıca suply oranında %60'lık bir oran var. Projeyi incelediğimde tam olarak anlayamadığım vaatlerini. "Güvene dayalı ekonomi paylaşımı" gibi bir sloganları var. Bunu duyunca aklıma direk MMM ponzi sistemi geldi. Buda iyi bir çağırışım yapmadı doğrusu. Birinin bana projeyi anlatması gerekiyor sanırım. Mobil uygulamalarını play store'a yayınlayamamışlar hala. İndirip denemek isterdim ama direk download ettiriyor. Böyle fikrini, vaadini ilk bakışta basitçe anlayamadığım projeleri sevmiyorum. Ne vaadediyorsan açık, basit bir dille anlat. "paylaşım ekonomisi" ve bir sürü bilindik slogan vari vaatler sıralanmış.

Ayrıca twitter hesaplarını şubattan beri güncellemiyorlar. Belli ki kendileri de bıkmış projeden. Telegram guruplarında admine soru sordum ortalıkta in cin top oynuyor. Bilemiyorum dostum... Tavsiyelik bir token olmadığı açık. Detaylı bilgim yok ama bunun sebebi de net anlaşılamayan izlenimi olabilir. Sonuçta yeni yatırımcılarında girip hızlı anlayıp heyecan duyabilmesi lazım hype için. Alacaksan, alma. Aldıysan, maliyetini gözle derim. YTD

Çok teşekkürler hocam analiz için. Wink Tavsiyeyi dikkate alacağım.
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2030
Merit: 1130

View Profile
August 22, 2019, 05:35:40 PM

El-Cezeri hocam, maşallah talepte patlama yaşanıyor Cheesy Allah kolaylık versin Wink

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
El-Cezeri (OP)
Full Member

Analist - Trader - Yazar

View Profile
August 22, 2019, 05:57:40 PM

El-Cezeri hocam, maşallah talepte patlama yaşanıyor Cheesy Allah kolaylık versin Wink

Worde atınca 20 sayfaya yakın olmuş.
Bugün daha fazlasını inceleyemedim.
Sırasıyla gidicem uygun zamanda inşallah.

İlginize teşekkürler Smiley

Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
August 22, 2019, 06:04:12 PM

Bitcoin
Ethereum
Ethereum vs Ethereum 2.0
Bitcoin Cash vs Bitcoin SV
hiburak
Hero Member

Activity: 1655
Merit: 600

View Profile
August 23, 2019, 05:59:21 AM

cardstack

Şuana kadar 15 sayfalık analiz yazmışız. Cheesy

Cardstack:

Tipik bir kredi kartı projesi. Bu alanda ilk akla gelen Monaco'yu biliyorsunuzdur. Adını değiştirmiş şimdi. Kısaltması MCO. Onun gibi bir dizi öncü proje daha var. Ayrıca artık neredeyse her önüne gelen proje kendine özgü visa-master kartlarından çıkarabiliyor. Sonuç itibari ile komisyonlarını ve masraflarını sizin coin'den kestikleri için kartın üstünde ne yazdığı fark etmiyor bankacılık sektörü için. MTH'de benzer bir ödeme aracı projesiydi yanlış hatırlamıyorsam.

Bu tarz tokenlar için öncelikli sorunlardan biri kilitli tokenlar.

Durum ve vaziyetlere göre açılacak bu tokenların akıbeti büyük yatırımcıları hep uzak tutacak bir faktördür. Kripto parada işlem yapan ciddi yatırımcı böyle şeyleri sevmez. İşlem hacmi olarak ta son iki ayda önemli bir düşüş görünüyor. Zaten işlem hacminin %85'i tek borsada yapılmış. Buda veri değerlendirirken, olumsuz puanlandırdığımız bir husus.

Bu görünen şartlar altında yatırım yapmaya değer bir coin olarak görmüyorum. Ekibin yapacağı sonraki gelişmelere, visa anlaşmalarına ve gireceği borsalara göre değişebilir bu durum.

Sevgiler...

Cardstack projesinin kredi kartı ile hiç bir alakası yok.

Cardstack, merkezsiz uygulamalar için daha kullanışlı bir geliştirme altyapısı oluşturmaya çalışan Ethereum tabanlı bir proje.
gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
August 23, 2019, 07:17:13 AM

Catex
CMC'de bu coin ile ilgili bir veriye ulaşamadım hocam. Bir borsa coini anlaşılan Cat.Ex'e ait. Uzak doğuya ait bir borsa. Kendi sitesinde 2-3 sattan fiyatlanıyor. İşlem çifti olarak çok az paritede işlem görüyor, xrp bunlardan ilki. Borsa olarak çok az bir hacme sahip. Coinin bu durumda olması da normal. Coinin fiyatını değerlendirmek için direk borsanın istikbalini konuşmak daha doğru olacaktır. Twitter'de 8k takipçileri var. Bu açıdan kullanıcı sayılarının da pek fazla olmadığını varsayabiliriz. Aktif 1-2k kullanıcısı vardır yada yoktur.

Ekipte bir türk var ayrıca. Aykut Aygun adında. Direk ona ulaşıp istediğinizi sormanız daha yararlı olabilir bence: https://www.linkedin.com/in/aykut-ayg%C3%BCn-848899172/

Tavsiye edebileceğim bir yatırım değil bu malesef.

Bir zamanlar cet token gibi bu da hypelandi ama sonra milletin eline verdiler resmen. Özellikle saçma bir mining mantığı vardi. Bounty yaptılar ve forumda epey bir imza twiter da  twitler havada uçuştu. Her catt düştüğünde özellikle telegram grubunda Koreli ekipten bahsedildi. Yatırım yapılacak token değil maalesef.
markion
Jr. Member
*

Activity: 46

View Profile
August 23, 2019, 07:22:23 AM

Bu faydalı konu için teşekkürler Smiley Ben de ortaya karışık yazayım coin/tokenleri. Bildikleriniz varsa, paylaşırsanız sevinirim.
EOS, OAX, MTH, HOT(holo), Pundix, TRX.

Pundi X ile yorumunuzu bende merak ediyorum. Analizini yapabilir misiniz.
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
August 23, 2019, 07:47:49 AM

Çok teşekkür ederiz. Birkaç tane önüme sürekli düşen coin bulunmakta. Bunlardan bir iki tanesine yatırım düşünüyorum. Ancak kararsız kaldım.

Bat, doge, steem, golos, scr, weku  

Bir fikriniz var mıdır acaba?

Tek seferde 1-2 coin ancak kapasitem var. CMC'yi burda listelemenin anlamı olmaz. İnsaflı olun lütfen Cheesy

Bat:
Brave'ın tarayıcı tokenı. İnternet Reklamcılığında bir devrimdir. Ama günümüzün devri için değil. Geleceğin teknolojisi bu bence. Hali hazırda mevcut rakiplerini yenebileceği bir gücü yok Brave'in. Bu açıdan proje teknik anlamda ilerleyebilir. Ama rakipleri önünü sürekli kesecektir. Zaten bu yüzden fiyat çıkışı göremedik. Uzun süre 0,3 dolarda seyreden fiyat yarıya düştü. Ben bravi hep 0,3 dolar bildim ve bu fiyatı hep baz aldım. Sirkülasyon oranı da oldukça iyi olan, projeside orijinal ve ekibi de iyi olan böyle bir coini ben her zaman 0,3 dolarda kalmasını umuyorum.

Olumlu (btc) piyasa şartlarında tekrar 0,3 dolara yükseleceği kanaatindeyim. Bunun için yatırım yapan insanlar biraz sabırlı olup beklemeleri gerekebilir. Bat bir coin olarak çok başarılı çünkü bir çok önemli borsada yeri var. Şu tablonun harika dağılımı da yıldızlı pek iyi vermeme sebebtir:

Gösterdiğiniz listede en iyi yatırım olabilecek coin battır. Gerisi tırı vırı. Doge moge geçin bunları efenim Smiley

BAT'ı bende seviyorum ancak bir hataları var. Amacı ile uygulaması örtüşmüyor. Halen video izleme opsiyonlarını TR için aktifleştirmediler. Yada diğer bir çok ülke için. Merkeziyetsizlik, globallik gibi kavramların etkin olması gerektiği yerde, kusura bakmayın ama bunu yapmak doğru değil. Milliyetçilik falan yapmaya çalışmıyorum ama Türkiye gibi bir kripto varlık sever ülkeyi dışarıda bırakmaları bana doğru gelmiyor.

Global hizmet veren-vermeyi isteyen bir proje pilot uygulama elbette yapabilir 1-2 ülkede. Ama 20 ülkede hizmet verip, gerisini dışarıda bırakmak çok etik gelmiyor bana.
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  

Jump to: