Bitcoin Forum
May 01, 2024, 10:28:51 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Romcoin - Haideti sa facem ceva impreuna si diferit !  (Read 3558 times)
SpiryGolden (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 500



View Profile
March 16, 2014, 04:52:26 PM
 #1

 Wink Dupa cum vedeti piata a fost inundata de crypto monezi nationale .

Romania trebuie sa fie printre ele , printre primele tari , doar suntem in TOP ca si hackeri  Roll Eyes deci p'aici pe undeva exista potential si inteligenta peste masura .

Am domeniul Romcoin.com astazi am sa il mut pe un server separat daca e cumpar si romcoin.ro sa fie si mai frumos .
Bine inteles nu va place numele , schimbam nu e nici o problema deaia trebuie luate aceste decizii la comun , altfel din cate am vazut a mai fost un LEU fail in crypto .Haideti sa facem ceva . Nu imi plac prea mult ideile cu 50% premine sa fie in mainile unui singur om ..... e un pic dubios .

Dar ideea e ca la datele technice cu toti trebuie sa venim la un comun de accord pe parcurs or sa formam un vot comun pentru ce servici si ce technologie sa foloseasca , daca sa aibe premine sau nu , daca e sa aibe premine , cum sa fie distribuit si tot asa . Trebuie sa demonstram ca suntem o societate democrata si o comunitate .


Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714602531
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714602531

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714602531
Reply with quote  #2

1714602531
Report to moderator
1714602531
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714602531

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714602531
Reply with quote  #2

1714602531
Report to moderator
JulianSS
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100



View Profile
March 16, 2014, 05:22:37 PM
 #2

Personal nu imi place numele. Ma gandesc ca Rocoin ar fi suficient de simplu fara sa ma duca cu gandul la etnii (n-am nimic cu nimeni). Algoritm poate nu ar fi rau ceva gen Myriad: Qubit/skein + scrypt. Premine .. mmm ..n-as zice.
mmihai1978
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 378
Merit: 250


View Profile
March 16, 2014, 05:45:56 PM
 #3

Personal nu imi place numele. Ma gandesc ca Rocoin ar fi suficient de simplu fara sa ma duca cu gandul la etnii (n-am nimic cu nimeni). Algoritm poate nu ar fi rau ceva gen Myriad: Qubit/skein + scrypt. Premine .. mmm ..n-as zice.

+1.

- numele e nasol, obligatoriu schimbat: ce vom zice "da-mi si mie 2 romi?"
- denumirea monezii sa fie cat mai putin locala / aborigena. Atentie, ma refer la denumire, pentru marketing mai simplu si sa poata pronunta si restul lumii Smiley
- daca e moneda etnica atunci obligatoriu un plan credibil de airdrop;
- algoritmul trebuie sa fie ceva gpu-friendly (gpu rece + consum redus) gen qubit, x11, skein, care sa aiba si pool mpos;
- fara premine
- primele 5000 de blocuri cu reward 0.1, ca sa fie fair launch si sa nu fie instamine;
- wallet-ul, mineri + pools lansati in avans, cu parola. Binaries functionale;
- data de lansare sa nu fie in timpul noptii (pentru europa cel putin);
- structura de block reward corecta, aici discutia e larga.
- fara biliarde de monezi.
- digishield obligatoriu, retarget la fiecare block sau kgw cu EMA daca te duce Wink
- block-uri la 2 min 30s ca sa nu ia 3 saptamani un resync de wallet.

cam atat ca prima idee, strict pe discutia tehnica.
SpiryGolden (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 500



View Profile
March 16, 2014, 05:48:35 PM
Last edit: March 16, 2014, 06:03:37 PM by SpiryGolden
 #4

Personal nu imi place numele. Ma gandesc ca Rocoin ar fi suficient de simplu fara sa ma duca cu gandul la etnii (n-am nimic cu nimeni). Algoritm poate nu ar fi rau ceva gen Myriad: Qubit/skein + scrypt. Premine .. mmm ..n-as zice.

Zilele astea am vorbit cu cineva care vrea sa faca o moneda gen Myriad . E tare sincer ! Ar fi super .... uite o idee geniala !!

Hmm rocoin.ro ? Suna amuzant si catchy ! Damn ce bine ar fi fost sa fie plata cu bitcoin pentru .ro =) . Pana atunci as putea sa iau repede un .info ? Vad ca restu sunt ocupate iar unul dintre ele este un resort http://www.rocoin.com/ ?

Da te inteleg . Eu ma gandeam ca marketing-ul pe romcoin putea fi sponsorizat cumva de ciocolata......ROM  Cheesy Cheesy bine asa ma gandeam eu ca ar prinde usor la marketing .  Grin si am mai auzit pe cineva cu un nume interesant Dacia Coin (DAC).

Digishield e la fel ca si KGW doar ca un pic mai agresiv au schimbat cateva linii care in codul la Franko coin era deja . Numele ...pentru reclama , prinde bine .

Pana acuma nume ar fi :

Romcoin (suna dubios , intradevar se poate ajunge la rasism  Grin Grin Grin )
Rocoin
Dacia Coin sau Dac Coin .


Asa pe langa toate astea , cineva din comunitate care a compilat pana acuma o moneda cu tot cu client ? Sau experienta in acest gen ? Bine nu e mare lucru e tot un fel de copy-paste dupa myriad ... .  Cheesy

JulianSS
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100



View Profile
March 16, 2014, 05:57:39 PM
 #5

Da te inteleg . Eu ma gandeam ca marketing-ul pe romcoin putea fi sponsorizat cumva de ciocolata......ROM  Cheesy Cheesy bine asa ma gandeam eu ca ar prinde usor la marketing .  Grin si am mai auzit pe cineva cu un nume interesant Dacia Coin (DAC).
...



Smiley
SpiryGolden (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 500



View Profile
March 16, 2014, 06:04:18 PM
Last edit: March 16, 2014, 06:33:43 PM by SpiryGolden
 #6

Da te inteleg . Eu ma gandeam ca marketing-ul pe romcoin putea fi sponsorizat cumva de ciocolata......ROM  Cheesy Cheesy bine asa ma gandeam eu ca ar prinde usor la marketing .  Grin si am mai auzit pe cineva cu un nume interesant Dacia Coin (DAC).
...



Smiley

Exact ! Marea Unire Digitala ! Smiley
mmihai1978
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 378
Merit: 250


View Profile
March 16, 2014, 06:44:42 PM
 #7


Digishield e la fel ca si KGW doar ca un pic mai agresiv au schimbat cateva linii care in codul la Franko coin era deja . Numele ...pentru reclama , prinde bine .

kgw nu e suficient de agresiv. Ar trebui sa aiba EMA (exponential moving average) nu moving average ca la KGW.

Vezi myriad ce agresiv schimba dificultatea.
NamunX
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 28
Merit: 0


View Profile
March 16, 2014, 07:15:09 PM
 #8

+1.

- numele e nasol, obligatoriu schimbat: ce vom zice "da-mi si mie 2 romi?"
- denumirea monezii sa fie cat mai putin locala / aborigena. Atentie, ma refer la denumire, pentru marketing mai simplu si sa poata pronunta si restul lumii Smiley
- daca e moneda etnica atunci obligatoriu un plan credibil de airdrop;
- algoritmul trebuie sa fie ceva gpu-friendly (gpu rece + consum redus) gen qubit, x11, skein, care sa aiba si pool mpos;
- fara premine
- primele 5000 de blocuri cu reward 0.1, ca sa fie fair launch si sa nu fie instamine;
- wallet-ul, mineri + pools lansati in avans, cu parola. Binaries functionale;
- data de lansare sa nu fie in timpul noptii (pentru europa cel putin);
- structura de block reward corecta, aici discutia e larga.
- fara biliarde de monezi.
- digishield obligatoriu, retarget la fiecare block sau kgw cu EMA daca te duce Wink
- block-uri la 2 min 30s ca sa nu ia 3 saptamani un resync de wallet.

cam atat ca prima idee, strict pe discutia tehnica.

+9999

Pe langa asta , intradevar 0% premine . Lumea sa saturat de porcariile de genul . Sincer . Si banuiesc ca si alti membri vor fi de acord .

Exact
SpiryGolden (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 500



View Profile
March 16, 2014, 07:15:19 PM
Last edit: March 16, 2014, 08:14:00 PM by SpiryGolden
 #9


Digishield e la fel ca si KGW doar ca un pic mai agresiv au schimbat cateva linii care in codul la Franko coin era deja . Numele ...pentru reclama , prinde bine .

kgw nu e suficient de agresiv. Ar trebui sa aiba EMA (exponential moving average) nu moving average ca la KGW.

Vezi myriad ce agresiv schimba dificultatea.

Sincer in ultimul timp nu am mai studiat ultimile monezi in detaliu . Da ar merge de minune atunci Myriad ca si sursa in moneda crypto a Romaniei .  Pe langa asta , intradevar 0% premine . Lumea sa saturat de porcariile de genul . Sincer . Si banuiesc ca si alti membri vor fi de acord .

Haideti sa extindem technicul mai exact . Coin-urile sa fie de nivelul milioanelor sau miliardelor ?
mmihai1978
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 378
Merit: 250


View Profile
March 16, 2014, 08:45:13 PM
 #10

milioane clar. ca sa nu reinventam roata - fix cat are litecoin Smiley
icet208
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 762
Merit: 500


View Profile
March 17, 2014, 11:07:56 AM
 #11

ce nasol suna romcoin...eu zic ca deja ne cunoaste toata Europa (si lumea) ca si romi..nu trebuie sa ne mai facem imagine proasta ca avem destula..
iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
March 17, 2014, 11:13:03 AM
 #12

ce nasol suna romcoin...eu zic ca deja ne cunoaste toata Europa (si lumea) ca si romi..nu trebuie sa ne mai facem imagine proasta ca avem destula..

+1

Poate ROU ca si la Pasapoarte ...
BombaUcigasa
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1442
Merit: 1000



View Profile
March 17, 2014, 11:23:32 AM
 #13

Personal nu imi place numele. Ma gandesc ca Rocoin ar fi suficient de simplu fara sa ma duca cu gandul la etnii (n-am nimic cu nimeni). Algoritm poate nu ar fi rau ceva gen Myriad: Qubit/skein + scrypt. Premine .. mmm ..n-as zice.

+1.

- numele e nasol, obligatoriu schimbat: ce vom zice "da-mi si mie 2 romi?"
- denumirea monezii sa fie cat mai putin locala / aborigena. Atentie, ma refer la denumire, pentru marketing mai simplu si sa poata pronunta si restul lumii Smiley
- daca e moneda etnica atunci obligatoriu un plan credibil de airdrop;
- algoritmul trebuie sa fie ceva gpu-friendly (gpu rece + consum redus) gen qubit, x11, skein, care sa aiba si pool mpos;
- fara premine
- primele 5000 de blocuri cu reward 0.1, ca sa fie fair launch si sa nu fie instamine;
- wallet-ul, mineri + pools lansati in avans, cu parola. Binaries functionale;
- data de lansare sa nu fie in timpul noptii (pentru europa cel putin);
- structura de block reward corecta, aici discutia e larga.
- fara biliarde de monezi.
- digishield obligatoriu, retarget la fiecare block sau kgw cu EMA daca te duce Wink
- block-uri la 2 min 30s ca sa nu ia 3 saptamani un resync de wallet.

cam atat ca prima idee, strict pe discutia tehnica.

- Las ca merge. Ciocolata ROM nu are probleme pe tema asta, plus ca prescurtarea ROM e buna. Rromii nu o sa afle decat peste 50 de ani de Romcoin...
- De ce trebuie airdrop? Cum faci sa dai lu badea Lica de la Viteju de Sus moneda lui? Se face pe baza de CNP? Cine prelucreaza datele? Cine verifica autenticitatea? De ce nu merge fara?
- premine/reward: daca faci testnet si te pregatesti din timp va fi o lansare fair, nu ai nevoie decat de un algoritm simplu si clar de emisie, ala de la Bitcoin e bun
- donatii/rewards: functioneaza perfect in mod voluntar, nu e nevoie de premine
- pool/wallet, se pot lansa intai pe testnet si cand dai genesis block o sa mearga ca uns pe mainnet
- 21 milioane sunt de ajuns, unu la fiecare roman Smiley
- KGW sucks, nu mai e ce-a fost.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
March 17, 2014, 11:39:22 AM
 #14

 Cheesy Pe langa aspectele tehnice as vrea sa subliniez importanta fructificarii umorului romanesc nativ si suculent...meme-urile multe si savuroase cred ca ar conta enorm.
SpiryGolden (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 500



View Profile
March 17, 2014, 11:57:57 AM
Last edit: March 17, 2014, 12:11:15 PM by SpiryGolden
 #15



- Las ca merge. Ciocolata ROM nu are probleme pe tema asta, plus ca prescurtarea ROM e buna. Rromii nu o sa afle decat peste 50 de ani de Romcoin...
- De ce trebuie airdrop? Cum faci sa dai lu badea Lica de la Viteju de Sus moneda lui? Se face pe baza de CNP? Cine prelucreaza datele? Cine verifica autenticitatea? De ce nu merge fara?
- premine/reward: daca faci testnet si te pregatesti din timp va fi o lansare fair, nu ai nevoie decat de un algoritm simplu si clar de emisie, ala de la Bitcoin e bun
- donatii/rewards: functioneaza perfect in mod voluntar, nu e nevoie de premine
- pool/wallet, se pot lansa intai pe testnet si cand dai genesis block o sa mearga ca uns pe mainnet
- 21 milioane sunt de ajuns, unu la fiecare roman Smiley
- KGW sucks, nu mai e ce-a fost.

Facusem un logo pentru Romcoin , bineinteles nu l-am terminat 100% , nu gasisem un slogan romanesc , ceva tipic .... si sa fie tradus frumos in engleza . Dar pana la urma se poate folosi si limba romana , ideea de a scrie in engleza e pur de marketing sa le ramana la astia ceva in cap Smiley) , dar nu am gasit ce ... . Iar ideea cu elementele ...am zis ca e destul de subliminal ...decat toate insemnele militare , politice , regale ...am pus ceva reprezentativ ca si comoriile noastre , punctele forte .

- Deci pana la urma 0% premine toata lumea !! Yeee . Seems fair .
- Hmmm Myriad Clone (pare complicat sa facem toate setupurile pentru toate pool-urile ....) Alta sugestie ? E tare , daca e baga cineva la compliat .....pe Myriad .
- 21 milioane ? Daca jucam cartea cum trebuie ....ar fi mult mai puternica ...decat leul romanesc =) , bineinteles
- Nu folosim KGW classic ....sunt variante ...digishield , face miracole pentru doge .
- Fara testnet ...nu faci moneda .
- Daca va fi rara ....gen 21 de milioane imi imaginez totusi ca si contributiile nu vor fi asa maricele .
- Ce airdrop ? Nu avem asa ceva..no premine . Daca era premine sa sti ca airdrop-ul este o alegere mai buna decat colectarea informatiilor cu caracter personal si banuiesc ca sa arunci ceva deasupra Bucurestiului si al altor orase mari nu ar fi o problema de bani cu asa premine .
- Cum sa folosesc SHA ? Dupa cum vezi pe piata scrypt tocmai prinde niste nuante interesante .... dar asta datorita celor care au investit in cateva mii de asic-uri pentru scrypt si vor sa devina profitabili ...e Bitcoin all over again . Deci banuiesc ca urmatoarea care va creste dupa ce se termina cu cresterea litecoin-ului si se stabilizeaza la un nou punct maxim ...va fi o moneda rezistenta ASIC .


JulianSS
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100



View Profile
March 17, 2014, 12:07:40 PM
 #16

....
- 21 milioane sunt de ajuns, unu la fiecare roman Smiley
- KGW sucks, nu mai e ce-a fost.

de acord
JulianSS
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 100



View Profile
March 17, 2014, 12:08:26 PM
 #17

Cheesy Pe langa aspectele tehnice as vrea sa subliniez importanta fructificarii umorului romanesc nativ si suculent...meme-urile multe si savuroase cred ca ar conta enorm.

Cheesy

SpiryGolden (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 500



View Profile
March 17, 2014, 12:13:28 PM
Last edit: March 17, 2014, 12:39:31 PM by SpiryGolden
 #18

 Wink P.S : Oricum nu va avea probleme va fi facut in testnet . Si nu vreau sa faca orice incepator ... acuma daca nu se supara comunitatea . Am pe cineva care sa oferit sa faca gratis si fara probleme . Chris Franko de la Franko Coin care a facut si Magic Internet Money , Tesla , TEK , HBN , EBT ...lista poate continua ...in mare parte no hard fork ever si nu umbla cu giumbuslucuri .

Deci :

- Nume : ROCOIN , ROUCOIN , ROMCOIN
- Algo : Myriad sigur Huh + Digishield sau KGW .
- Coinage : 21 Millions
- Halve ? : Ceva ? idei ? Mai detaliat .
- Un logo cineva ?
- Cumpar rocoin.info ?
- Block Reward : Daca va fi block reward-ul mic la inceput sa nu fie instamine ....atunci el va creste sunt 21 de milioane ...aici e de jucat cati ani va merge coin-ul minat , am vazut cum au facut unii de se mina moneda in 2 luni . Am putea urmari modelul BITCOIN direct daca tot sunt 21 de milioane .
marcone
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
March 17, 2014, 12:37:16 PM
 #19

O mare problema a acestor crypto-valute este spatiul pe care il va ocupa pe hard.Daca la inceput spatiul necesar era relativ mic,de-a lungul timpului acesta a crescut exponential si va creste in continuare.Nu am vazut pe nimeni sa adreseze problema aceasta.Poate ca asta ar putea sa fie inovatia crypto-valutei romanesti. Grin
SpiryGolden (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 812
Merit: 500



View Profile
March 17, 2014, 12:41:07 PM
 #20

O mare problema a acestor crypto-valute este spatiul pe care il va ocupa pe hard.Daca la inceput spatiul necesar era relativ mic,de-a lungul timpului acesta a crescut exponential si va creste in continuare.Nu am vazut pe nimeni sa adreseze problema aceasta.Poate ca asta ar putea sa fie inovatia crypto-valutei romanesti. Grin
Nu trebuie sa te ingrijorezi pentru asta . Exista light wallets . Uitate dupa Multibit , e dupa versiunea mobila al portofelului Bitcoin .
Eu il folosesc si nu trebuie sa downloadez nici un block si nici cont-ul nu imi este in pericol , poti sa ii pui parola , exportezi , importezi , pret live la balanta , se trimite si mai repede , totul bine si frumos .  Grin
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!