Bitcoin Forum
April 25, 2024, 05:42:08 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Apple CEO’su Tim Cook : “Kripto Para Çıkarma Planımız Yok”  (Read 94 times)
kointimes (OP)
Newbie
*

Activity: 52
Merit: 0

View Profile WWW
October 04, 2019, 04:55:04 PM

Apple CEO’su Tim Cook herhangi bir kripto para birimi çıkarma planlarının olmadığını söyledi. Para basmanın hükümete ait olduğunu, düzenleyicilerin ve özel kuruluşların bundan uzak durması gerektiğini söyledi.

Apple, Fintech ve global ödeme endüstrisinde agresif bir hamle yapmakla birlikte, teknoloji devinin şimdilik kripto alanına adım atma planları yok. Apple Inc’in icra kurulu başkanı Tim Cook kısa süre önce, şirketinin kendi dijital para birimini piyasaya sürmek için bir planı olmadığını söyledi.

Fransız finans gazetesi Les Echos ile röportaj sırasında Cook, parayla ilgili meselelerin ülkelerin ve ilgili hükümetlerin elinde kalması gerektiğini söyleyerek şunları ekledi:

“Bir para biriminin ülkelerin elinde kalması gerektiğini düşünüyorum. Rekabetçi bir para birimi oluşturan özel bir grup fikri konusunda rahat değilim. “Savunma gibi, para birimlerinin de misyonlarının özü olan ülkelerin elinde kalması gerekiyor. Temsilcilerimizi, devlet sorumluluklarını üstlenmeleri için seçiyoruz. Şirketler ise seçilmiyor ve bu yöne doğru gitmemeliler.”

Cook’un görüşleri, son zamanlarda şirketin “kripto para hakkında çalışmalar yaptığını” söyleyen Apple Pay başkan yardımcısı Jennifer Bailey’i haksız çıkardı. Bailey ayrıca, kripto paraların “ilginç” olduğunu ve “uzun vadeli potansiyele” sahip olduğunu da söylemişti.

Apple’ın FinTech ve Blockchain ile Çalışması
Kripto paralar yakın zamanda Apple’ın listesinde olmasa da, Fintech alanında büyük adımlar atıyor. Apple, küresel ödeme endüstrisinde büyük bir fırsat olduğunu belirtti ve Apple Pay hizmetlerini pazarda büyütmek için çalışıyor.

Ağustos 2019’da, teknoloji devi, Apple Card‘ı bankacılık devi Goldman Sachs ve ödeme hizmetleri devi MasterCard ile ortaklaşa başlattı. PayPal, Square Cash ve Venmo gibi mevcut piyasa oyuncuları ile rekabet edebilmek için Apple, Apple Card ve Apple Pay kullanıcılarına Dail Cash ödülleri sunmakta. Apple Card, fiziksel mağazaların yanı sıra çevrimiçi mağazalarda da kullanılabilir. Teknoloji devi, Apple Card’ı piyasaya sürerek, Apple Pay’in benimsenmesini hızlandırarak şirkete dijital cüzdan alanında üstünlük sağlıyor.

Apple ayrıca blockchain alanına adım atmaya çalışıyor. Şubat 2019’da, bir SEC Filing, Apple’ın mineral kaynakları için blockchain teknolojisinin kullanımını araştırmak istediğini öne sürdü. Teknoloji devi ayrıca blockchain kurallarını oluşturmaya katılmaya istekli olduğunu da gösterdi. Tüm teknoloji devlerinin kripto para birimlerini farklı şekillerde algıladıklarını açıkça görülüyor. Facebook son birkaç aydır Libra planları ile oldukça agresif oldu ancak birçok düzenleyici engeliyle karşı karşıya kaldı.

Kaynak : https://kointimes.net/apple-ceosu-tim-cook-kripto-para-cikarma-planimiz-yok/
1714023728
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714023728
Reply with quote  #2

1714023728
Report to moderator
1714023728
Hero Member
*

Ignore
1714023728
Reply with quote  #2

1714023728
Report to moderator
1714023728
Hero Member
*

Ignore
1714023728
Reply with quote  #2

1714023728
Report to moderator
Unlike traditional banking where clients have only a few account numbers, with Bitcoin people can create an unlimited number of accounts (addresses). This can be used to easily track payments, and it improves anonymity.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714023728
Hero Member
*

Ignore
1714023728
Reply with quote  #2

1714023728
Report to moderator
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
October 05, 2019, 09:58:21 AM

Acaba steve jobs yaşasaydı blokchain ve bitcoin hakkında ne söylerdi ve bugünkü ceo ya karşı 2 kelam laf eder miydi ? Steve jobs ne başardı sonradan gelen dinazorlar neler söylüyor bak hele.şirketler para çıkarmamalı bu devletlerin işiymiş Cheesy Ulen sen daha telefonun yanında kulaklık koymuyon.
/GeertJohan
Sr. Member

Activity: 409
Merit: 250

View Profile
October 05, 2019, 10:17:31 AM

Apple gibi bir şirketin CEOsundan böyle bir açıklama beklemezdim doğrusu. En ufak şeyi bile paraya nasıl çevireceklerini iyi bilen bir şirket bu furyadan uzak kalamaz aslında. Tim bey okları başka yöne atarak hedef şaşırtmaya çalışıyor olabilir belki de. Sistemin ana mantığına ters bir açıklama yapmış tamamen. Her şirketi bırak her mahallenin kripto parası olsun. Çeşitlilik iyidir.
CTRLX
Hero Member

Activity: 910
Merit: 503

View Profile
October 05, 2019, 11:03:02 AM

Acaba steve jobs yaşasaydı blokchain ve bitcoin hakkında ne söylerdi ve bugünkü ceo ya karşı 2 kelam laf eder miydi ? Steve jobs ne başardı sonradan gelen dinazorlar neler söylüyor bak hele.şirketler para çıkarmamalı bu devletlerin işiymiş Cheesy Ulen sen daha telefonun yanında kulaklık koymuyon.

Muhtemelen Jops'unda tepkisi benzer olurdu. Apple gibi dünya devi bir şirketin böyle bir girişimde bulunmasını bekleyemezdik zaten. Adamların ekonomisi Türkiyeden büyük. Böyle büyük bir ekonomiyi bitcoine bağlamalarını düşünemezdir herhalde.

Apple gibi bir şirketin CEOsundan böyle bir açıklama beklemezdim doğrusu. En ufak şeyi bile paraya nasıl çevireceklerini iyi bilen bir şirket bu furyadan uzak kalamaz aslında.

Daha önce Tesla'nın yöneticinin coinlerle ilgili attığı twitleri hatırlarsınız. Adam attığı twitlerden sonra şirketi değer kaybetmeye başladı. Şuanda yatırımcıların istediği şey bu denli spekülatif bir piyasaya girmek değil istikrar arayışında herkes çünkü.
Expecto
Member
**

Activity: 980
Merit: 12

View Profile
October 05, 2019, 07:07:05 PM

Apple CEO'su Tim Cook biraz büyük konuşmuş gibi geldi bana sanki. Cheesy Gelecek yıllarda itibari paralar değerini yitirmeye başlayınca ülkelerin 'itibari dijital para' gibi bir çözüm bulacaktır orası ayrı fakat büyük şirketlerin de bu durumdan geri kalmayacağını düşünüyorum.

kr105
Hero Member

Activity: 938
Merit: 501

View Profile
October 06, 2019, 01:15:20 PM

Valla Steve Jobs bu konuda neler söylerdi, nasıl çalışmalar yapardı ben de merak içindeyim. Zamanında rakip firmalara kıyasla değişik perspektifi sayesinde firmayı öne çıkarmış ve markanın büyümesine ciddi katkıda bulunmuştu. Her büyük şirketin kendi kripto parasını çıkarması gerekmiyor zaten. Ama Apple gibi bir firmanın CEOsunun keskin açıklamalar yaparak bu yalnızca devletlerin işidir demesi talihsiz olmuş bence.
DatKing
Member
**

Activity: 1022
Merit: 10

View Profile
October 06, 2019, 04:41:47 PM

Apple CEO'sunun bu çekingen tavrının altında kripto paraların volatil bir nitelik taşıması yatıyor olabilir. Bu volatilite için aynı Facebook Libra örneği gibi stabil coin çıkararak bir çözüm bulabilirler ama pek yanaşmayacak gibi gözüküyor.

Aceeakell
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 300

View Profile
October 06, 2019, 04:56:40 PM

Apple CEO'sunun bu çekingen tavrının altında kripto paraların volatil bir nitelik taşıması yatıyor olabilir. Bu volatilite için aynı Facebook Libra örneği gibi stabil coin çıkararak bir çözüm bulabilirler ama pek yanaşmayacak gibi gözüküyor.

bizim ülkede olsa eyy tim cook sen kimsin ki böyle bir iş yapıyorsun?  çıkıyor beyfendi böyle bir adım atıyor.  biliyorsunuz kendisi gay. sen ne hakla böyle bir adım atıyorsun ey tim cook.

neyse şakası bir yana, bu adamların kripto para ile işleri olmaz. çünkü zaten bunların işleri tıkırında, kamyonla para kazanıyorlar, her türlü ürün çıkarıyorlar ve kaymak tabakaya satıyorlar, lüks olmayan ürünleri sanki lüksmüş gibi satıyorlar buna rağmen insanlar sanki ekonomik sınıf ürünmüş gibi almak için sıraya giriyor ve ekonomik ürün kadar.

apple çok ilginç bir firma, pazarlama stratejileri, görüldüğünden çok daha derin. bana kalırsa bu kafayla bunlar daha çok fazla ürün satarlar, parayı da koyacak yer bulamazlar.  o yüzden kripto paralarla işleri olmaz.  geleneksel ödeme sistemleri zaten işlerini fazlasıyla görüyor, bir de bunun yanında kredi kartı çıkarıyorlar. e cüzdan olarak kullanıcak şekilde de telefonlarını geliştirecekler 2. bir adım olarak
Pages: [1]
  Print  

Jump to: