Bitcoin Forum
April 24, 2024, 11:16:55 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Mantar Sevenler / sevmeyenler - yaban ve kültür mantarları.  (Read 243 times)
Muhtaixa
Sr. Member

Activity: 1022
Merit: 306

View Profile
November 04, 2019, 06:20:16 PM

Karadenizliyim ve mantardan çok iyi anlarım. Yalnız çok dikkat edilmesi gereken bir olay. Zehirli olanlar birbirlerine çok benzer. Özellikle kanlıca adi verilen kırmızı mantara a benzeyen çok zehirli mantarlar mevcut. Mantarın her şeyi yapılabilir.Mantısı, böreği , yumurtalı mantar, köz ateşinde....offfff böyle közde pişerken sulanır. o suyu içeceksin. nasıl lezzetlidir. bak anlatırken nasıl canım çekti kerndi kendime. Kültür mantar ı nı söylemiyorum bile.Neredeyse evde yetiştirecekler onu.

Ayrıca ilaç yapımında da kullanılan mantarlar var .mesela bizde ayı manyat ı dediğimiz mantarlar.iSmiyle müsemma kocaman alt kısmında sünger gibi bi kısım olur. Yine kanlıca ya benzeyen bi mantar daha vardır ilaç yapımında kullanılan .fakat rengi biraz daha krem rengi gibidir.

AMEPAY
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
│▌
AME TRADE HERE
▄██████▄ ▀██████▄
█████████  ▀█████
███████▀     ▀███
██████▀  ▄█▄  ▀██
██████▄  ▀█▀  ▄██
███████▄     ▄███
█████████  ▄█████
▀██████▀ ▄██████▀
AME TRADE HERE
   ▐███▄
   ████▌
▐██████████▄
████████████
 ████▌  █████
▐████  ▄████
██████████▀
 ▀█████▀▀
▐│
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
If you see garbage posts (off-topic, trolling, spam, no point, etc.), use the "report to moderator" links. All reports are investigated, though you will rarely be contacted about your reports.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713957415
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713957415
Reply with quote  #2

1713957415
Report to moderator
1713957415
Hero Member
*

Ignore
1713957415
Reply with quote  #2

1713957415
Report to moderator
1713957415
Hero Member
*

Ignore
1713957415
Reply with quote  #2

1713957415
Report to moderator
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
November 04, 2019, 06:30:49 PM

Dikkatli olun bu zamanda ıspanak tan bile bir sürü zehirlenen kişi varmış. Ispanağa  benzer bir bitki karışmış milleti o zehirlemis  galiba. Mantar olayında da dikkatli olmakta fayda var. En iyisi bu zaman da kültür mantarı gibi gözüküyor.

2run (OP)
Hero Member

Activity: 1890
Merit: 792

View Profile
November 04, 2019, 06:37:21 PM
Last edit: November 04, 2019, 08:42:47 PM by 2run

Karadenizliyim ve mantardan çok iyi anlarım. Yalnız çok dikkat edilmesi gereken bir olay. Zehirli olanlar birbirlerine çok benzer. Özellikle kanlıca adi verilen kırmızı mantara a benzeyen çok zehirli mantarlar mevcut. Mantarın her şeyi yapılabilir.Mantısı, böreği , yumurtalı mantar, köz ateşinde....offfff böyle közde pişerken sulanır. o suyu içeceksin. nasıl lezzetlidir. bak anlatırken nasıl canım çekti kerndi kendime. Kültür mantar ı nı söylemiyorum bile.Neredeyse evde yetiştirecekler onu.

Ayrıca ilaç yapımında da kullanılan mantarlar var .mesela bizde ayı manyat ı dediğimiz mantarlar.iSmiyle müsemma kocaman alt kısmında sünger gibi bi kısım olur. Yine kanlıca ya benzeyen bi mantar daha vardır ilaç yapımında kullanılan .fakat rengi biraz daha krem rengi gibidir.

Kültür mantarını tüketmesek bile olur aslında. Bütün mantar çeşitleri nemli ortam-güneş ışığı isterken kültür mantarı için güneş ışığı şartı yoktur yani eğer elinizde kompost, misel varsa koyun yoğurt kovasına atın odanın bir kenarına yetişir. Ben kültür mantarının içerisinde bir vitamin olduğunu düşünmüyorum.

Kültür mantarı bilmediğiniz yerlerden aldığınız zaman büyük risk içerir çünkü kompost hazırlaması ve oranları çok önemlidir. kompost ayarı, kilo, sterilizasyon, olmasa bile emin olun mantar çıkıyor ama ne derece sağlıklı orası tartışılır. Kültür mantarının asıl kompostu at gübresinden elde edilir ve en kaliteli mantar bu gübreden çıkar ama at gübresinin pahalı olması ve zor bulunur olmasından dolayı kompost saman içerisine konulan bazı maddeler şunlardır ; Amonyum nitrat, amonyum sülfat.

Karadeniz insanını mantar heyecanlandırır. bu hafta Fesleğen mantarı(italyanların meşhur porçini mantarı) bulup yeme fırsatım oldu gerçekten mantar konusunda tüm düşüncelerim değişti Smiley daha önce kurutulmuşu yemişliğim vardı ama taze olarak ilk kez tükettim efsane diyebilirim. Köy pazarlarında eğer sap kısmı geniş ve kısa, şapka kısmı büyük ve kahverengi bir mantar görürseniz mutlaka alın deneyin. Smiley
Bthd
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2581

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
November 04, 2019, 08:39:33 PM

Bence yemeği kimin elinden yediğiniz önemli. Mantar yemem sevmem, bir zamanlar öğrenciyken mahalleden yaşlı bir teyze iftara davet etti gittik. Çorbaları içtik, ana yemek bir geldi mantar dolu bir tabak. Öldüm dedim, yemesem olmaz çok büyük ayıp. Başladım ufaktan almaya sonra ikinci tabağı istedim. Hala mantar yemiyorum ama o gün yediğim mantarın tadı damağımdadır hala.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
November 05, 2019, 04:39:15 PM

Kültür mantarını tüketmesek bile olur aslında. Bütün mantar çeşitleri nemli ortam-güneş ışığı isterken kültür mantarı için güneş ışığı şartı yoktur yani eğer elinizde kompost, misel varsa koyun yoğurt kovasına atın odanın bir kenarına yetişir. Ben kültür mantarının içerisinde bir vitamin olduğunu düşünmüyorum.

Kültür mantarı bilmediğiniz yerlerden aldığınız zaman büyük risk içerir çünkü kompost hazırlaması ve oranları çok önemlidir. kompost ayarı, kilo, sterilizasyon, olmasa bile emin olun mantar çıkıyor ama ne derece sağlıklı orası tartışılır. Kültür mantarının asıl kompostu at gübresinden elde edilir ve en kaliteli mantar bu gübreden çıkar ama at gübresinin pahalı olması ve zor bulunur olmasından dolayı kompost saman içerisine konulan bazı maddeler şunlardır ; Amonyum nitrat, amonyum sülfat.

Karadeniz insanını mantar heyecanlandırır. bu hafta Fesleğen mantarı(italyanların meşhur porçini mantarı) bulup yeme fırsatım oldu gerçekten mantar konusunda tüm düşüncelerim değişti Smiley daha önce kurutulmuşu yemişliğim vardı ama taze olarak ilk kez tükettim efsane diyebilirim. Köy pazarlarında eğer sap kısmı geniş ve kısa, şapka kısmı büyük ve kahverengi bir mantar görürseniz mutlaka alın deneyin. Smiley

mantar bitki değil ki güneşe ihtiyaç duysun? liseden kalma bilgilerden aklımda kalan bu benim Cheesy
çevremde bulabildiğim tek mantar türü şapkalı kültür mantarı. arada sırada istiridye mantarı da geliyor pazara ama nedense ben istiridye mantarını yiyemedim. etli kütür kütür bişey. beyaz kültür mantarı gerek tavuk sote gerek mangalda pişirip tüketmeyi çok severim.
özellikle mangalda ters çevirip şapkası üzerinde pişer üzerine de dilim kaşar ile kapatırsın tadı efsane olur Smiley içindeki özsuyunu da kaybetmez kaşarı ayrı kendi ayrı suyu ayrı güzel olur
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2044
Merit: 1603

View Profile WWW
November 05, 2019, 04:49:26 PM

Valla bunlar çok ayrıntılı güzel bilgiler, kendi adıma çok faydalandım bu konudan teşekkürler.

Mantar bio çeşitliliği en yüksek olan türlerden, çok önemli bir gıda aslında. Kültür mantarında olduğu gibi nerdeyse endüstriel üretime indirgenmiş versiyonlar bence de tercih edilmemeli,

köy pazarları aklımda, Türkiye'de müthiş mantarlar var şehirdeki tüketici bilinçsiz olduğu için ve böyle organik değeri yüksek ürünleri talep etmediği için asgari müştereğe hitap eden en ucuz maliyetli ne varsa onu çakıyorlar... Bir de ekonomik gerçeklerden dolayı gerçekten cazip ürünleri olduğu gibi yurt dışı pazarına ihraç ediyorlar...

hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
November 05, 2019, 10:34:15 PM

Mantar bana doku olarak çok garip geldiği için yemedim yıllarca yeni yeni yiyorum dışarda pizzalara makarnaya koydukları için alıştım, ama şimdiden aramız bayağı iyi mantarla:D Hatta evde kremalı mantarlı fettuccine yaptım bir kaç defa çok başarılı oluyor, çok tarif pişirme yöntemi ya da nelerde kullanabileceğimi bilmediğim için çeşitlendiremedim henüz. Yukarıda yazılanları okuduktan sonra bir ürküttü ama bu mantar olayı beni, epey zehirlileri de varmış. Ben hep marketten paketli ya da pazardan alıyorum hiç kendim toplamadım yine de aldığım şeye dikkat ederim bundan sonra. Sonumuz şu İstanbuldaki ıspanak diye yedikleri ottan zehirlenenler gibi olmasın

Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: