Bitcoin Forum
April 24, 2024, 08:22:40 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: "Züppe Etkisi" piyasayı sarar mı?  (Read 597 times)
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
November 06, 2019, 07:06:38 PM

Yok ben anlatamıyorum sanırım. Ben insanların kar peşinde koşma psikolojisinden değil, teoremin dayandığı yerden bahsediyorum ama neyse dediğiniz gibi olsun.

Bence farklı görüşlere karşı bu kadar kapalı olma, Bobita'nın örneğinde kar psikolojisinden hiç bahsedilmiyor zaten, Mersinli orta-üst segmentin birbiriyle yaptığı yarış söz konusu buna "keeping up with the Jones's " deniyor çok yaygın bir davranış...

Yukarıda bahsi geçen züppe etkisi, giffen ve veblen teorileri tüketime dayalı mallar için geçerli kuramlardır. Sanırım gözden kaçan nokta bu.

"Tüketime dayalı" diye bir kısıtlama yok aslında, ilk çıkış noktasında belki buna vurgu yapılmıştır ama modern ekonomik teorilerin çoğunda davranışsal finans, insanların psikolojileri ve irrasyonel duyguları ön plandadır. Örneğin bazı sanat eserlerinin klasik manada tüketimden bağımsız piyasası Snob Effect için çok sık kullanılan bir örnektir...

Yok asla herkesin görüşüne değer veririm aksine. Burada ki amacım daha çok kendimi anlatamadığımdandı yoksa herkesin görüşüne saygı duyarım.

İşte sanırım anlatamadığım nokta burası. İktisat yüksek yapan birisi olarak söylüyorum. İktisadı doktrinlerin ilk aşamalarında tüm teoriler tek değişken ve tek etkene dayalıdır. Adam Smith'in başlattığı kabul edilen Klasik ekonomik görüşten başlayarak, Keyneysen, Marksist ekonomi ve kısmen sosyalizmin tüm ekonomik dayanakları tek aşamalıdır ve her zaman ceteris paribus koşulları altında incelenmiştir. Yani yukarıda bahsi geçen tüm ekonomi kuramları, ceteris paribusa dayanır. Haliyle bunu değerlendirirken para arzı ve talebi konusu (menkul kıymetleri de burada yorumluyorum ki parasal değer ifade ettiklerinden altın, gümüş gibi değerler hatta bazı geçmişe dönük yorumlarda petrol gibi kaynakların bile burada yer aldığı gözlenebilir.) ile tüketim malları konusu farklı dayanaklara sahiptir.

Keynes ilk defa para arzı ve talebini detaylı incelemiştir. Çünkü Keynesyen ekonomik görüş öncesi tüm teorilerde "ekonomide denge" unsuru işler. Keynes çizdiği IS-LM eğrileriyle bunları denge konusuna farklı bakış açısı getirmişti. Yani aslında benim söylemek istediklerimi anlamak için Keynezyen ekonomik düşünceyi anlamak gerekir ki bu adamın teorilerinde para arzı ile ilgili konulara yaklaşımıyla, tüketim (ekonomide ihtiyaçlar olarak adlandırılır) mallarına yaklaşımı tabanda farklıdır. Amacım muhalefet yaratmak değil. Sadece bakış açısının bence yanlış yorumlandığını ifade etmekti. Kırıcı olmaya da çalışmadım. Bir kaç züppe yüzünden de burada bu kadar dil dökecek değilim yoksa  Grin
1713990160
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713990160
Reply with quote  #2

1713990160
Report to moderator
1713990160
Hero Member
*

Ignore
1713990160
Reply with quote  #2

1713990160
Report to moderator
1713990160
Hero Member
*

Ignore
1713990160
Reply with quote  #2

1713990160
Report to moderator
The Bitcoin software, network, and concept is called "Bitcoin" with a capitalized "B". Bitcoin currency units are called "bitcoins" with a lowercase "b" -- this is often abbreviated BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2044
Merit: 1603

View Profile WWW
November 06, 2019, 07:44:58 PM
Last edit: November 06, 2019, 08:04:12 PM by Vispilio

İşte sanırım anlatamadığım nokta burası. İktisat yüksek yapan birisi olarak söylüyorum. İktisadı doktrinlerin ilk aşamalarında tüm teoriler tek değişken ve tek etkene dayalıdır. Adam Smith'in başlattığı kabul edilen Klasik ekonomik görüşten başlayarak, Keyneysen, Marksist ekonomi ve kısmen sosyalizmin tüm ekonomik dayanakları tek aşamalıdır ve her zaman ceteris paribus koşulları altında incelenmiştir. ...

Keynes ilk defa para arzı ve talebini detaylı incelemiştir. Çünkü Keynesyen ekonomik görüş öncesi tüm teorilerde "ekonomide denge" unsuru işler. Keynes çizdiği IS-LM eğrileriyle bunları denge konusuna farklı bakış açısı getirmişti. Yani aslında benim söylemek istediklerimi anlamak için Keynezyen ekonomik düşünceyi anlamak gerekir ki bu adamın teorilerinde para arzı ile ilgili konulara yaklaşımıyla, tüketim (ekonomide ihtiyaçlar olarak adlandırılır) mallarına yaklaşımı tabanda farklıdır. ...

Keynes'den bugüne neler neler değişti, hala adamın teorileri tartışılıyor, takdir ettiğim bir ekonomisttir ama tanıştırdığı birçok fikrin tam aksini savunan insanların nobel aldığı da görülmüştür  Grin

yani iktisat disiplininde teoriler çıkış noktasından çok farklı tartışmalara açıktır, çünkü piyasaların ve ekonomik değeri olan herşeyin bazen mantığı parçalayan kaotik ve irrasyonel özellikleri vardır,

provokatif bir makale gösteriim, buradaki arkadaş da BTC'nin "giffen good" olduğunu iddia ediyor mesela, ilgi çekerse bu görüşü de ayrıca inceleriz (senin money supply yaklaşımınla bağlantılı bu arada):

https://blog.bham.ac.uk/cityredi/is-bitcoin-a-giffen-good-or-a-speculative-bubble/

muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
November 07, 2019, 01:06:52 PM
Merited by Vispilio (1)

İşte sanırım anlatamadığım nokta burası. İktisat yüksek yapan birisi olarak söylüyorum. İktisadı doktrinlerin ilk aşamalarında tüm teoriler tek değişken ve tek etkene dayalıdır. Adam Smith'in başlattığı kabul edilen Klasik ekonomik görüşten başlayarak, Keyneysen, Marksist ekonomi ve kısmen sosyalizmin tüm ekonomik dayanakları tek aşamalıdır ve her zaman ceteris paribus koşulları altında incelenmiştir. ...

Keynes ilk defa para arzı ve talebini detaylı incelemiştir. Çünkü Keynesyen ekonomik görüş öncesi tüm teorilerde "ekonomide denge" unsuru işler. Keynes çizdiği IS-LM eğrileriyle bunları denge konusuna farklı bakış açısı getirmişti. Yani aslında benim söylemek istediklerimi anlamak için Keynezyen ekonomik düşünceyi anlamak gerekir ki bu adamın teorilerinde para arzı ile ilgili konulara yaklaşımıyla, tüketim (ekonomide ihtiyaçlar olarak adlandırılır) mallarına yaklaşımı tabanda farklıdır. ...

Keynes'den bugüne neler neler değişti, hala adamın teorileri tartışılıyor, takdir ettiğim bir ekonomisttir ama tanıştırdığı birçok fikrin tam aksini savunan insanların nobel aldığı da görülmüştür  Grin

yani iktisat disiplininde teoriler çıkış noktasından çok farklı tartışmalara açıktır, çünkü piyasaların ve ekonomik değeri olan herşeyin bazen mantığı parçalayan kaotik ve irrasyonel özellikleri vardır,

provokatif bir makale gösteriim, buradaki arkadaş da BTC'nin "giffen good" olduğunu iddia ediyor mesela, ilgi çekerse bu görüşü de ayrıca inceleriz (senin money supply yaklaşımınla bağlantılı bu arada):

https://blog.bham.ac.uk/cityredi/is-bitcoin-a-giffen-good-or-a-speculative-bubble/

İş çıkışı sakin kafayla okuyacağım. Keynes ekonomi tarihi açısından bence en önemli kişidir. Dikkat ederseniz tarihte ekonomi teoremlerinin hepsinin arkasında onlarca isim vardır. Birileri bir konuda bir şeyler söyler ve diğerleri onun üzerine eklemeler yapar. Keynes için bu farklı. Bir de Karl Marx için farklı ama onun aşırı görüşleri, Keynes kadar kabul görmemiştir.

Keynes ekonomiye başlangıçta geçen ihtiyaçlardan, paraya, faizden işsizliğe ekonomiyle her konuyla ilgili detaylı bir teori kurmuş. yüzlerce teorisini de onlarca klasik görüş ekonomistin hipotezlerine tek tek kendi mantığıyla cevap vermiştir. Üstelik bu cevapların hepsi daha detaylıdır.

Ama üstad seninde dediğin gibi, Keynes görüşleri o dönem (1920'nin sonları) için yeterli içerik barındırırken, uluslararası ticaret, para-faiz ilişkisi gibi konular bugünkünden çok uzaktı. Haliyle ekonomiler gelişip değiştikçe, teoremler yetersiz kaldı. Zaten iktisadi doktrinler tarihi hocamız ilk başta bunu söylemişti bize. İktisat tarihinde, yanlış teorem yoktu. Zamanı geçenler vardır diye. Hakikaten bakarsak öyle. Bu nedenle zaten yukarıda değerlendirmelerimi yaparken o dönemin koşullarındaki teorem ile Bitcoin'i bir araya getirmek imkansız diyordum.

Konu başka yerlere gitti. Kusura bakmayın. Dediğiniz gibi konuyla ilgili Ekonomi bölümüne bir başlık açılırsa faydalı yorumlar yapılacağından eminim.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
November 16, 2019, 11:41:25 AM

Mahfi Eğilmez hocam gayet güzel anlatmış herkesin anlayabileceği şekilde. Bu "züppe etkisi" kripto piyasası için -şimdiki haliyle- geçerli olmaz bence. Çünkü oradaki arz-talep eğrisini hareket ettiren şey aslında "gösteriş". Yani sergilenebilecek bir ürün olmalı; araba, mücevher, saat, vs. gibi. Kripto paralarda ise bu hiç yok denemez ama oldukça sınırlı. Ancak kripto cüdanınızın fotoğrafını çekip paylaşmanız lazım. Bu da dolandırıcıları harekete geçirecektir.

Aklıma şöyle bir şey geldi: Hani bildiğimiz madeni para şeklinde basılan Bitcoin'ler var ya; hatıra olarak satılıyor. Onların daha farklı, gösterişli ve daha değerli madenden yapılanları olsa ve sadece belli bir miktarın üzerinde BTC tutan kişiler alabilse! Yani sadece parası olan ayrıcalıklı bir kitlenin sahip olabileceği bir ürün... Mesela bu madeni BTC'den alabilmeniz için hem cüzdanınızda minimum 1K BTC'niz olması lazım hem de ekstra parasını ödemeniz lazım... Diğer kripto paralar için de uygulanabilir. Gösterişi seven zenginler böyle bir şeye rağbet edebilirler.
wolwoo (OP)
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1135

View Profile
November 16, 2019, 01:10:11 PM
Merited by Aceeakell (1)

........

Aklıma şöyle bir şey geldi: Hani bildiğimiz madeni para şeklinde basılan Bitcoin'ler var ya; hatıra olarak satılıyor. Onların daha farklı, gösterişli ve daha değerli madenden yapılanları olsa ve sadece belli bir miktarın üzerinde BTC tutan kişiler alabilse! Yani sadece parası olan ayrıcalıklı bir kitlenin sahip olabileceği bir ürün... Mesela bu madeni BTC'den alabilmeniz için hem cüzdanınızda minimum 1K BTC'niz olması lazım hem de ekstra parasını ödemeniz lazım... Diğer kripto paralar için de uygulanabilir. Gösterişi seven zenginler böyle bir şeye rağbet edebilirler.

Hah bundan bahsediyorum, Mahfi hoca btc için züppe etkisinden bahsetmedi bunu ben de biliyorum, aradaki korelasyonu kuran sivri zeka benim Grin mesela aganınogli var, araba koleksiyonunun önünde fotoğraf çektirmekten skldıysa alır 1k btc, nedir ki? 8.5m dolar, iki tane lambo parası.. Cool BTC artınca "oradan da kar etti" diye ikinci bir haber bile patlatırlar, maksat gündem olmak..
Mesela futbol kulüplerine başkan olmanın avantajlarından biri de medyatik-tanınır olabilmek, bu sayede hemen her kapı (ihale-kredi vs) açılır önünüze...bunun maliyetini karşılayabilmek için de işadamı olmak gerekiyor.

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
Aceeakell
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 300

View Profile
November 16, 2019, 08:11:00 PM

Bence bitcoinin artması lazım. durması zararına yani, sürekli az da olsa bir yükseliş trendinde olması lazım. insanların istediği bir den çok yükselmesi, ama yavaş yavaş artarsa çok daha faydası olur. belki zübbe etkisi bir bakıma bu şekilde bir artışı destekleyici olur. yavaş yavaş ama derinden. böyle oldukça insanların bitcoine güveni çok sağlamlaşır.
Wabisuke
Jr. Member
*

Activity: 226
Merit: 5

View Profile
November 16, 2019, 09:10:22 PM

Bu züppe etkisi denilen şey aslında elit kesimin para aklaması olayı değil mi ?
Yani milyonlarca dolarlık tabloları sanata hayran kaldıklarından yada züppelikten almıyorlar.Kazanılan parada kirli kokular varsa yapıyorlar diye duymuştum.
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2044
Merit: 1603

View Profile WWW
November 16, 2019, 09:35:51 PM

Yani milyonlarca dolarlık tabloları sanata hayran kaldıklarından yada züppelikten almıyorlar.Kazanılan parada kirli kokular varsa yapıyorlar diye duymuştum.

Züppe etkisinde bahsedilen dinamiklerin para aklamayla doğrudan ilgisi yok ancak enteresan bir ayrıntıya temas ettiniz, özellikle sanat ticareti ve sanat müzayedeleri çok yaygın olarak bu amaç için kullanılıyor.

Mafyayla ve illegal organizasyonlarla yakın ilişkisi olan sanatçılar hak ettiklerinden çok daha fazla itibar görünüyorlar ve servet kazanıyorlar, biraz da bu tür kirli oyunlardan dolayıdır ki gerçekten güçlü ve özgün sanatçıların değerinin anlaşılması bazen yüzyılları bulabiliyor...

Wabisuke
Jr. Member
*

Activity: 226
Merit: 5

View Profile
November 16, 2019, 10:21:41 PM

Züppe etkisinde bahsedilen dinamiklerin para aklamayla doğrudan ilgisi yok ancak enteresan bir ayrıntıya temas ettiniz, özellikle sanat ticareti ve sanat müzayedeleri çok yaygın olarak bu amaç için kullanılıyor.

Mafyayla ve illegal organizasyonlarla yakın ilişkisi olan sanatçılar hak ettiklerinden çok daha fazla itibar görünüyorlar ve servet kazanıyorlar, biraz da bu tür kirli oyunlardan dolayıdır ki gerçekten güçlü ve özgün sanatçıların değerinin anlaşılması bazen yüzyılları bulabiliyor...

Bu etkinin oluşması için biraz arzın çok çok sınırlı olması gerekli bence.Bir aralar bitcoinden daha yüksek fiyatta altcoinler vardı boğada.Ancak toplam adeti  10 yada 100 civarı şeylerdi.Market kapasitesi bitcoinin yanına bile yaklaşamıyordu haliyle.

Olsa olsa uzak gelecekte o tarz coinler bu etkiyle karşılaşır diye düşünüyorum.Tabii aralarında Doge gibi olanlar varsa.
buttons252
Full Member

Activity: 406
Merit: 104

View Profile
November 16, 2019, 11:26:18 PM

belki bir faydası olabilir, ilginç bir konuya parmak basmışsınız hocam tebrik ederim, pek fazla insanın aklına gelmeyecek bir konu bu. heralde siteyi okurken birden aklınıza geldi bitcoinde de böyle bir şey olabilir diye.
forumalacali
Full Member

Activity: 294
Merit: 193

View Profile
December 23, 2019, 08:03:09 PM

Severim böyle makale tarzi yazıları
GrinZ
Legendary
*

Activity: 1572
Merit: 1002

View Profile
December 24, 2019, 02:17:13 PM

Konu içerik olarak hoşuma gitti Mahfi Eğilmez hocamıza teşekkür ederim akıcı bir anlatım söz konusu. Gelecek olursak asıl konuya bu züppe etkisi bir süre daha uğramaz gibi geliyor bana. Gönül ister ki uğrasında yüzümüz gülsün...
coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
December 29, 2019, 02:18:11 PM

kimin btcsi var yada yok belli değil. hava atma mekanizması değil yani. tam tersi bu züppeler elindeki para ile btc alacağına gidip ferrari alır ve hava atar. piyasaya girmesi gereken para lüks tüketim mallarına gider. şu blockchain projelerinden bazıları tutsa mesela blockchain üzerinden sanat eseri almak ne bileyim yada sanal malların koleksiyonunu yapmak gibi işler. işte belki buralarda birbirleri ile yarışabilirler ve güzel şeyler görebiliriz.

Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: