Bitcoin Forum
April 25, 2024, 04:31:10 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Halving'in Fiyat Üzerine Tarihsel Etkisi ve Gerçekler  (Read 482 times)
Tom Bombadil (OP)
Sr. Member

Activity: 364
Merit: 304

View Profile
November 19, 2019, 10:23:30 PM
Last edit: December 09, 2019, 12:34:24 PM by Tom Bombadil
Merited by teramit (5), Vispilio (3), Blacknavy (3), mhanbostanci (1), cabsav (1), koinsever (1)

Girizgah

Oluşan bazı kanıları istatistik veriler ile birlikte sizin için değerlendirmek istiyorum. Öncelikle bilmemiz gerekenler: madenciler bitcoin ağını ayakta tutan iş gücüdür. Onlar masraflarını işlem fee lerinden ve blok ödüllerinden alırlar. Halving lerde bu blok ödülü yarıya düşer. Fee leri doğrudan etkileyen bir durum değildir.

Boğanın halving ile ilgisi olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Çünkü şuanda madenciler transfer fee den geçimlerini sağlıyorlar. Bundan sonrada böyle olacaktır. Halving sadece blok ödülünü yarılıyor. Bu ödül bir ikramiye idi o kadar. Eskisi gibi çok fazla bir getirisi yok. O yüzden fiyatın da aşırı yükselmesi gerekmiyor.

Yarılanma bahanesi ile fomo oluşturmaya çalışan bir topluluk olduğu görülüyor. Bunu başaracaklarını düşünmüyorum.

Aşağıda paylaştığım iki tablo size bu konuda fikir sağlayacaktır.

4 yılda bir yarılanma yaşandı daha önce iki defa. Öncekilerde transferlerimiz çok ucuza yapılıyordu. Madencilerin masrafı blok ödüllerinden karşılanıyordu. Şimdi ise çok farklı bir bitcoin ağı var karşımızda. Daha güçlü aktif ve pahalı.

Halving'in Fiyat Üzerine Tarihsel Etkisi

Geçmişteki performans gelecekteki sonuçların göstergesi olmasa da, önceki yarılanmalardan bazı metrikleri analiz etmek istedim, ileride neler olabileceğine dair bir fikir edinmek için. İşte bu istatistiklerden bazılarını gösteren bir tablo:

İlk Yarılanma

İlk yarılanma (blok ödülünü blok başına 25BTC'ye düşürme) 28 Kasım 2012'de gerçekleşti. Tarihsel veriler, 2011 yılının Haziran ayındaki büyük bir pumpun ardından, yaklaşık bir yıl öncesinden Kasım 2011'de artış eğiliminin oluşmaya başladığını gösteriyor.

İkinci Yarılanma

İkinci halvingtede herkes aşırı yükseliş beklerken beklenen olmadı. Daha öncesinde zaten fiyatlanma gerçekleşmişti. Halvig gerçekleşmesine rağmen uzun bir aradan sonra yükseliş ve fomo başladı.

İkinci yarılanma (blok ödülünü blok başına 12.5BTC'ye düşürme) 9 Temmuz 2016'da gerçekleşti. Birinci ve ikinci yarılanmaya kadar geçen sürenin aslında 1316 gün veya 3.6 yıl olduğunu belirtmek önemlidir. Bununla birlikte veriler, yarıyıldan yaklaşık 9 ay önce Ekim 2015'te artış eğiliminin oluşmaya başladığını göstermektedir .

Bu grafiktende bunları inceleyebilirsiniz:

Sathoshi akıllı bir adamdı. Deneysel olarak başlattığı bitcoin ağını ayakta tutması için başlangıçtaki 10 yılda madencilere ödül vermesi gerektiğini biliyordu. Blok ödülleri ile madenciler teşvik ediliyor, sistemi yaygınlaştırıyordu. Bir tür airdrop aslında.

Fakat sonsuz değil. Artık bitcoin işlem hacmi ile, transfer ücretleri ile kendini idame edebilecek bir ağ. Rüştünü ispatlamaya başıyor.

Görsellerin görünmesi için alıntı yapabilir misiniz? Yetkim olmadığından dolayı görünmüyor şuan kusura bakmayın.

Tablo, veri ve grafikler için kullanılan kaynak.

1714062670
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714062670
Reply with quote  #2

1714062670
Report to moderator
1714062670
Hero Member
*

Ignore
1714062670
Reply with quote  #2

1714062670
Report to moderator
The Bitcoin software, network, and concept is called "Bitcoin" with a capitalized "B". Bitcoin currency units are called "bitcoins" with a lowercase "b" -- this is often abbreviated BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714062670
Hero Member
*

Ignore
1714062670
Reply with quote  #2

1714062670
Report to moderator
1714062670
Hero Member
*

Ignore
1714062670
Reply with quote  #2

1714062670
Report to moderator
1714062670
Hero Member
*

Ignore
1714062670
Reply with quote  #2

1714062670
Report to moderator
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1135

View Profile
November 19, 2019, 10:31:55 PM
Last edit: November 19, 2019, 10:59:06 PM by wolwoo
Merited by Tom Bombadil (1)

Girizgah

Oluşan bazı kanıları istatistik veriler ile birlikte sizin için değerlendirmek istiyorum. Öncelikle bilmemiz gerekenler: madenciler bitcoin ağını ayakta tutan iş gücüdür. Onlar masraflarını işlem fee lerinden ve blok ödüllerinden alırlar. Halving lerde bu blok ödülü yarıya düşer. Fee leri doğrudan etkileyen bir durum değildir.

Boğanın halving ile ilgisi olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Çünkü şuanda madenciler transfer fee den geçimlerini sağlıyorlar. Bundan sonrada böyle olacaktır. Halving sadece blok ödülünü yarılıyor. Bu ödül bir ikramiye idi o kadar. Eskisi gibi çok fazla bir getirisi yok. O yüzden fiyatın da aşırı yükselmesi gerekmiyor.

Yarılanma bahanesi ile fomo oluşturmaya çalışan bir topluluk olduğu görülüyor. Bunu başaracaklarını düşünmüyorum.

Aşağıda paylaştığım iki tablo size bu konuda fikir sağlayacaktır.

4 yılda bir yarılanma yaşandı daha önce iki defa. Öncekilerde transferlerimiz çok ucuza yapılıyordu. Madencilerin masrafı blok ödüllerinden karşılanıyordu. Şimdi ise çok farklı bir bitcoin ağı var karşımızda. Daha güçlü aktif ve pahalı.

Halving'in Fiyat Üzerine Tarihsel Etkisi

Geçmişteki performans gelecekteki sonuçların göstergesi olmasa da, önceki yarılanmalardan bazı metrikleri analiz etmek istedim, ileride neler olabileceğine dair bir fikir edinmek için. İşte bu istatistiklerden bazılarını gösteren bir tablo:

İlk Yarılanma

İlk yarılanma (blok ödülünü blok başına 25BTC'ye düşürme) 28 Kasım 2012'de gerçekleşti. Tarihsel veriler, 2011 yılının Haziran ayındaki büyük bir pumpun ardından, yaklaşık bir yıl öncesinden Kasım 2011'de artış eğiliminin oluşmaya başladığını gösteriyor.

İkinci Yarılanma

İkinci halvingtede herkes aşırı yükseliş beklerken beklenen olmadı. Daha öncesinde zaten fiyatlanma gerçekleşmişti. Halvig gerçekleşmesine rağmen uzun bir aradan sonra yükseliş ve fomo başladı.

İkinci yarılanma (blok ödülünü blok başına 12.5BTC'ye düşürme) 9 Temmuz 2016'da gerçekleşti. Birinci ve ikinci yarılanmaya kadar geçen sürenin aslında 1316 gün veya 3.6 yıl olduğunu belirtmek önemlidir. Bununla birlikte veriler, yarıyıldan yaklaşık 9 ay önce Ekim 2015'te artış eğiliminin oluşmaya başladığını göstermektedir .

Bu grafiktende bunları inceleyebilirsiniz:

Sathoshi akıllı bir adamdı. Deneysel olarak başlattığı bitcoin ağını ayakta tutması için başlangıçtaki 10 yılda madencilere ödül vermesi gerektiğini biliyordu. Blok ödülleri ile madenciler teşvik ediliyor, sistemi yaygınlaştırıyordu. Bir tür airdrop aslında.

Fakat sonsuz değil. Artık bitcoin işlem hacmi ile, transfer ücretleri ile kendini idame edebilecek bir ağ. Rüştünü ispatlamaya başıyor.

Görsellerin görünmesi için alıntı yapabilir misiniz? Yetkim olmadığından dolayı görünmüyor şuan kusura bakmayın.

Tom Bombadil

hocam anladığım kadarıyla halving sadece insanları beklentiye sokan bir tarihten ibaret, belki bu defa düşüş bile olabilir. ortalama 10k dolardan 1k btc üretilse 10milyon dolarlık bir üretimden bahsediyoruz günlük...150 milyar dolarlık marketcapa oranla 15 binde 1'lik bir etkisi var günlük...yani yok denecek kadar az çünkü btc bugün cmc'ye göre %1.16 düşmüş, sadece bu gün içi hareketin maliyeti bile 2 milyar dolarlık bir oynaklığa neden olur yaklaşık...

edit: Kimsiniz siiizz? Wink öyle acemi biri olmadığınız belli, neden ikinci bir hesaptan yazma ihtiyacı hissettiniz.

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
Tom Bombadil (OP)
Sr. Member

View Profile
November 19, 2019, 10:39:14 PM

Alıntı için teşekkürler.

Ek;

cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
November 20, 2019, 05:56:20 AM

Satoshinin bu kadar faktörü düşünüp bu şekilde hareket etmesi eğer gerçekte tam bir dahi. Farkında olarak yaptıysa tam bir uzaylı.
Kısaca grafiklerin anlattığı evi arabayı sat halvingden sonra btc al ve bir iki ay bekle evini arabanı geri al üstüne bir o kadar daha paran olsun. Tarih tekerrürden ibaretmidir görücez bence benzeri olacak.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
November 20, 2019, 07:26:21 AM
Merited by EFS (4)

Alıntı için teşekkürler.

Ek;

Bu tartışılır. BTC 3000$'a gerilediğinde herkes BTC madenciliğin riske girmeye başladığını, maliyet-getiri dengesinin bozulduğunu söyledi. Yani aslında dediğiniz kendini idame ettirmesi göreceli bir düşünce olabilir ancak. Maliyete göre, kâr beklentisine göre ve madencinin alternatif maliyetine göre.

(Alternatif maliyet kavramı herkes tarafından bilinmiyor olabilir. Ekonomi kaynaklı bir terimdir aslında. Bir malı tüketen kişinin, o mal yerine diğer malların faydalarından vazgeçmesini anlatır. Kripto'da yorumlarken şöyle örnek verebiliriz. XXX hash power üretebilen bir madencinin BTC üreterek, o güçle ETH üretmekten vazgeçtiği miktar o madencinin alternatif maliyetidir. Yani 1 makineyle yılda 1 BTC kazması, elde edebileceği 100 ETH'ye alternatif maliyettir. [Sayılar tamamen kafadan uydurmadır] )

Evet 1 Bitcoin fiyatı 50000$ olur ve bugünkü oranlarda madencilik gelirleri olursa, kendini idame ettirebilir. Ama halving'in fiyata etkisinin düşünüldü nokta burasıdır ki, halving sonrası üretilecek BTC ve dolayısıyla madencilik getirileri azalacaktır. O idamenin sağlanabilmesi için madencilerin satmayı düşünecekleri fiyat yukarı çıkmak zorunda kalacak. Özünde madenciler kazdıkları BTC'leri satmaya niyetli olmasalar, fiyat bugünkünden daha yüksek halde olurdu. Madencilerin maliyetlerini karşılamak için sattıkları BTC'ler manipülatörlerin eline geçince böyle fiyatı basma tulumbaya çevirdiler.
Tom Bombadil (OP)
Sr. Member

View Profile
November 20, 2019, 07:33:30 AM

Satoshinin bu kadar faktörü düşünüp bu şekilde hareket etmesi eğer gerçekte tam bir dahi. Farkında olarak yaptıysa tam bir uzaylı.
Kısaca grafiklerin anlattığı evi arabayı sat halvingden sonra btc al ve bir iki ay bekle evini arabanı geri al üstüne bir o kadar daha paran olsun. Tarih tekerrürden ibaretmidir görücez bence benzeri olacak.

Bu kadar karmaşık detayı, böyle bir öngörü ile düşünmek gerçekten derin bir zeka istiyor. Yine de şansı yaver gitmiş diyebiliriz. Bitcoin yaygınlaşmasaydı btc transfer feeleri de madenciliğe yeterli olmayabilirdi. Evet zorluk ona göre kendini ayarlıyor olabilir bu durumda ölüm biraz daha uzun sürerdi sadece.

Sonuçta elektirik fiyatları ile rekabet ediyor madenciler. Aynı zamanda kira, makine yıpranma, amortisman vs bunlar mücadele edilecek fakyitörler.
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2044
Merit: 1603

View Profile WWW
November 20, 2019, 08:05:05 AM

Tom Bombadil, Türkçe foruma bomba gibi giriş yaptı  Grin

Bu kadar yeni bir arkadaşın, forum dinamiklerine, kurallara vs. bu kadar tecrübeli bir şekilde hakim olması çok etkileyici, demek yıllardır sükunet ve titizlikle BTT'yi takip eden bir arkadaşımız  Wink

İşin espritüel yönünü kenara bırakırsak, güzel bir analiz olmuş, tebrik ediyorum.

İstatistiki olarak daha önce halving olaylarında büyük ralli olsa bile bu bir sonrakinde benzer hareket mutlaka olacaktır manasına gelmez, çünkü bu yönde beklenti içine giren birçok oyuncu halving tarihlerinden çok daha önce pozisyon alarak bu gelişmeyi fiyatlayabilir ("priced in"),

Genellikle beklenmedik gelişmeler bir emtianın fiyat hareketlerine daha keskin etki yapar...

hiburak
Hero Member

Activity: 1655
Merit: 600

View Profile
November 20, 2019, 08:16:22 AM
Merited by EFS (2), Vispilio (1)

Yarılanma meselesinin olması gerekenden fazla gündeme geldiğini düşünüyorum. Sanki kripto dünyasının en büyük meselesi buymuş gibi bir ortam yaratıldı.

Enflasyon yarılanma ile %3.6'dan %1.8'e inecek. Önceki yarılanmalarda ise enflasyonda çok daha ciddi bir azalma söz konusuydu (%25'ten, %12.5'a ve %8'den %4'e gibi).

Ayrıca geçmişte olan bir olay her zaman aynı şekilde tekrarlanmayabilir. Kaldıki bitcoin bu güne kadar yatırımcıları çoğunlukla yanıltacak hareketler yapmıştır.
muslol67
Hero Member

View Profile
November 20, 2019, 08:25:46 AM

Yarılanma meselesinin olması gerekenden fazla gündeme geldiğini düşünüyorum. Sanki kripto dünyasının en büyük meselesi buymuş gibi bir ortam yaratıldı.

Enflasyon yarılanma ile %3.6'dan %1.8'e inecek. Önceki yarılanmalarda ise enflasyonda çok daha ciddi bir azalma söz konusuydu (%25'ten, %12.5'a ve %8'den %4'e gibi).

Ayrıca geçmişte olan bir olay her zaman aynı şekilde tekrarlanmayabilir. Kaldıki bitcoin bu güne kadar yatırımcıları çoğunlukla yanıltacak hareketler yapmıştır.

Sizin bildiğiniz bizim bilmediğimiz başka bir mesele varsa paylaşın bilelim üstad ama benim bildiğim ve beklediğim yaklaşan en büyük olay Halving!
Bundan sonraya ETH'nin gelecek olan POS olayını koyabiliriz ama sanırım yıl sonunda erteleme alacak bu gelecek güncelleme ve büyük ihtimalle son geçiş fork'u halving sonrasına sarkacak. (İlk takvime göre şu aralar tamamlanmalıydı süreç ama ardı ardına erteleme yapılınca sarkıyor haliyle. Daha testleri bile başlamadı sanırım.)
edandrada
Member
**

Activity: 980
Merit: 18

View Profile
November 20, 2019, 08:51:37 AM

1o katına çıkar diye düşünüyorum. en azından 50.000 doları görebileceğimize inanıyorum.

PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
November 20, 2019, 09:07:39 AM

Tom Bombadil LOTR'un en sevdiğim karakterlerindendir Cheesy Her ne kadar filmlerde işlenmese de kitaplarda yeri ayrıdır benim için Cheesy Hoşgelmiş sefa gelmiş.

Analiz için teşekkürler. Konuyla alakalı bugün ben de şöyle bir haber okumuştum;
https://uzmancoin.com/bitcoin-madenciler-bosaltiyor/

"grafik üzerinden de net bir şekilde görülebilen bu durum, kripto para madencilerinin piyasaya yoğun bir şekilde Bitcoin sattığını ortaya koyuyor."

Madenciler neden halving öncesi bu şekilde bir satışa başladı anlamış değilim.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
November 20, 2019, 09:19:35 AM

"Piyasalar beklentinin tersine hareket eder" sözü için büyük ölçekli bir saha çalışması niteliği kazanacak BTC halving işlemi. Geçmiş yıllardaki davranışlar yinelenecek mi, bir mantık çerçevesinde mi hareket olacak yoksa halving'den bağımsız olarak başka nedenlerle mi ATH gelecek... Sonuçlarını almak için uzun bir süre var önümüzde.

İlk halving sonrası ATH 369 gün sonra, ikinci halving sonrası ATH de 526 gün sonra gelmiş. Bu mantıkla bakarsak üçüncü ATH çok daha uzun sürebilir. Bu tabloya göre; beklenen havling sonrası ATH'nin ortalama 2,5 yıl sonra geleceği görülüyor. İyimser açıdan bakıp da "piyasa beklentinin tersine hareket eder" dersek, belki de bu sefer uzun bir sürenin ardından değil de hemen halving sonrasında da bir ATH görebiliriz.
Tom Bombadil (OP)
Sr. Member

View Profile
November 20, 2019, 09:24:46 AM
Last edit: November 20, 2019, 10:59:01 AM by Tom Bombadil

Tom Bombadil, Türkçe foruma bomba gibi giriş yaptı  Grin

Bu kadar yeni bir arkadaşın, forum dinamiklerine, kurallara vs. bu kadar tecrübeli bir şekilde hakim olması çok etkileyici, demek yıllardır sükunet ve titizlikle BTT'yi takip eden bir arkadaşımız  Wink

İşin espritüel yönünü kenara bırakırsak, güzel bir analiz olmuş, tebrik ediyorum.<snip>
Kimsiniz siiizz?
"Hı, ne?" dedi Tom doğrularak ve gözleri kasvetin içinden parıldayarak. "Daha benim adımı öğrenmedin mi? Tek cevap o. Sen bana söyle, sen kimsin, böyle tek başına sen olarak, isimsiz? Ama sen gençsin, ben ise yaşlıyım. Ben neyim biliyor musun, en yaşlı olanım. Lafıma mim koyun dostlarım: Tom, nehir ile ağaçlar henüz yokken buradaydı; Tom ilk yağmur damlasıyla ilk meşe palamudunu hatırlıyor. O Büyük Ahali'den önce patikalar açtı ve Küçük Ahali'nin gelişini gördü. O, Krallardan, mezarlardan ve Höyüklü Kişiler'den önce de buradaydı. Denizler eğrilmeden elfler batıya geçtiklerinde, Tom çoktan burada vardı. Yıldızlar altındaki karanlığın, korkunun bilinmediği zamanları gördü o"
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
November 20, 2019, 09:33:03 AM

Bu olaya yüzdesel olarak değil, BTC’nin anlık fiyatı olarak bakın. O dönemlerde Bitcoin çok daha ucuzdu. BTC’nin önündeki en büyük fiyat baskısı blok ödülüdür ama blok ödülü %50 azaldı diye de hala çok yüksek olmadığı anlamına gelmiyor. Blok ödülünün günlük 1 BTC altına düşeceği tarih 2060. Ben o tarihleri falan beklemeyi düşünüyorum. Holda devam.
muslol67
Hero Member

View Profile
November 20, 2019, 12:56:08 PM

Tom Bombadil LOTR'un en sevdiğim karakterlerindendir Cheesy Her ne kadar filmlerde işlenmese de kitaplarda yeri ayrıdır benim için Cheesy Hoşgelmiş sefa gelmiş.

Analiz için teşekkürler. Konuyla alakalı bugün ben de şöyle bir haber okumuştum;
https://uzmancoin.com/bitcoin-madenciler-bosaltiyor/

"grafik üzerinden de net bir şekilde görülebilen bu durum, kripto para madencilerinin piyasaya yoğun bir şekilde Bitcoin sattığını ortaya koyuyor."

Madenciler neden halving öncesi bu şekilde bir satışa başladı anlamış değilim.

Ohh LOTR'cular bir araya gelmiş. Buna başlık açsak daha iyi olacak sanırım.
O zaman fan sayfalarında konuşulduğu üzere yayına hazırlanan yeni TLOTR dizinde Tom Bombadil'e yer verileceği konuşuluyor, bunun müjdesini vereyim.

Konuya dönersek madencilerin satmadığı bir ortam olsa şu an BTC en az 100k olurdu. Sahte Satoshi'ler, Roger Ver'ler peydah oldu. E tabi bir de bu long-short olayları girdi. Millet oradan binlerce $'ı götürürken madencilere kalır mı iş artık...

Bana kalırsa halving sürecine kadar yükselir ya da yükselmez. Buna bel bağlamak doğru değil. Ama genel anlamda fiyata etki eden bir olay olduğunu da göz ardı etmeyelim derim.
Tom Bombadil (OP)
Sr. Member

View Profile
November 21, 2019, 08:38:01 AM

E tabi bir de bu long-short olayları girdi. Millet oradan binlerce $'ı götürürken madencilere kalır mı iş artık...

Bana kalırsa halving sürecine kadar yükselir ya da yükselmez. Buna bel bağlamak doğru değil.

Long-short olaylarından önce 1x bitcoin varken artık 100x bitcoin var. Fiyat zaten 8-10 bin dolar seviyelerinde dolaşıyor ve bu fiyatın bile yeterince şişmiş olma ihtimali var. İkinci halving'te 650-1000 dolar arasındaydı fiyat. Bunlar hep düşünmemiz gereken hususlar. Sadece spekülatörlerin gazı ile hareket edersek zarar edebiliriz. Siz haklısınız. Zaten bu konuyu da bu ana fikir ekseninde açtım.

İnsanları uyarmak için!!!
muslol67
Hero Member

View Profile
November 21, 2019, 09:14:37 AM
Merited by Blacknavy (2), Bthd (1), vycl87 (1), Tom Bombadil (1)

E tabi bir de bu long-short olayları girdi. Millet oradan binlerce $'ı götürürken madencilere kalır mı iş artık...

Bana kalırsa halving sürecine kadar yükselir ya da yükselmez. Buna bel bağlamak doğru değil.

Long-short olaylarından önce 1x bitcoin varken artık 100x bitcoin var. Fiyat zaten 8-10 bin dolar seviyelerinde dolaşıyor ve bu fiyatın bile yeterince şişmiş olma ihtimali var. İkinci halving'te 650-1000 dolar arasındaydı fiyat. Bunlar hep düşünmemiz gereken hususlar. Sadece spekülatörlerin gazı ile hareket edersek zarar edebiliriz. Siz haklısınız. Zaten bu konuyu da bu ana fikir ekseninde açtım.

İnsanları uyarmak için!!!

Bu söylediklerinin üzerine de biraz araştırma yapayım dedim. Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM)'in Ekonomik Araştırmalar Şubesi'nin TR ve global ölçekteki ticarete dayalı bir rapor buldum. Kaynak olarak burayı vererek bir kaç noktaya değinmek istiyorum.

https://tim.org.tr/files/downloads/Raporlar/RCA1000_Raporu.pdf

Şimdi öncelikle bu rapora göre;
dünya ekonomisinin 2019 yılında %3,5 büyümesi beklenirken 2017 yılında 17,9
trilyon dolar olarak gerçekleşen ithalatın da 19,4 trilyon dolara yükseleceği öngörülmektedir.

Ekonomi her zaman büyüme eğilimi göstermeli yoksa zaten her zaman bildiğimiz krizler ortaya çıkar. Ekonomi hem enflasyon hemde büyüme neticesinde genişler. Ticarette bundan payını bu yolla alır. Haliyle BTC'nin de USD karşısında sabit kalmasını ve yükselmemesini beklemek doğru değil. Kripto para piyasası dinamikleri dışında, diğer tüm etkenleri devre dışı bıraksak bile BTC, USD karşısında büyüme rakamlarına endeksli artmalı. Ancak daha önce defalarca değindiğim gibi ekonomi artık bu kadar basit değil, aksine çok kompleks bir yapıya sahip. Bu nedenle fiyat iniş çıkışlarında ekonomik büyümenin payını ölçmek imkansız.

Gelelim bu makaleden ne konuda yararlanıp BTC fiyatıyla bağlantı kuracağıma.
Aslında arama yaparken, ürün ya da menkul bazlı yıllık rakamları bulmaya çalışıyordum ama bu rapor benim için farklı bir şeyleri öğrenmeme vesile de oldu sayenizde. Burada tam olarak istediğimi bulamadım. Yani aslında amacım dünyadaki yıllık rakamlar üzerinden diğer mal veya menkul kıymetlerin BTC ile kıyaslamasını yapmaktı. Bende Türkiye'nin yıllık dış ticaret hacmine bakayım dedim. Çok araştırmadan sadece ilk google aramasıyle karşıma şu çıktı;

Ticaret Bakanlığının resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre, 2018'de ihracat 168 milyar 88 milyon dolar, ithalat 223 milyar 82 milyon dolar oldu

Yani sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin dış ticaret hacmi yaklaşık 168 milyar $.
CMC verilerine göre bugün kü kripto para piyasası değeri yaklaşık 218 milyar $.
Sizce bu rakamlar kripto paralar için yüksek mi? Bence değil. Sadece ABD'nin yıllık dış ticaret hacmi 4.278 trilyon $! Yani ABD'de basılı olan USD miktarını düşünün. Rakamlar çok karışacak farkındayım bütünü göstermeye çalışıyorum ama böyle yazarak zor tabi.

Sonra bir de altın en iyi kıyaslama metaryeli olarak düşünülmeli diyerek oraya yöneldim.

https://www.jmo.org.tr/resimler/ekler/3008b2c6f5370b7_ek.pdf?dergi=JEOLOJ%DD%20M%DCHEND%DDSL%DD%D0%DD%20DERG%DDS%DD

Yukarıdaki linkte görebileceğiniz üzere Kasım 92'de çıkan altının dünya ekonomisinde yerini gösteren makaleye eriştim.
Bakın orada ne buldum, o dönemdeki altın ONS fiyatı grafiği (USD)

Şu an 1 ONS altın yaklaşık 1470$! ve altın bir dönem 1820$'lere kadar yükseldi.

Eminim 92 yılında birileri de bizim gibi altını değerlendiriyordu. daha ne kadar yükselebilir? Yeterince şişti deniliyordu.
Olay tamamen insanlara ne kadar hitap ettiğiyle alakalı bence. Altın bugüne kadar değerini korudu belki yeni ATH'ler gösterecek bize kim bilir... Dediğiniz gibi tedbir önemli. Her zaman yatırım yaparken iyi planlama kurmak zorundayız. Zaten burada her zaman söyleniyor. Borçla yatırım olmaz, aynı şeye bütün para gömülmez, parçalı satın alım yapın vs... Bunlar işte burada kilit.

Son not: 92 yılındaki grafikte BTC'nin 10 yıllık grafiğine benzemiyor mu sizcede?
Tom Bombadil (OP)
Sr. Member

View Profile
November 21, 2019, 10:01:21 AM

Detaylı analiziniz için teşekkür ederim @muslol67.

Bitcoinin uzun vadede yüzbinlerce dolarlara çıkacağını bende düşünüyorum. Uzun vadede büyük yükselişler yaşayacağız ondan eminiz. Altın gibi sınırlı sayıda, üretimi az bir değer sonuçta.

Bu konuda, halvinge kadar yani 5-6 ay sonrası için yazılan inanılmaz bitcoin tahminleri için eleştiri yazdım aslında. Yani kısa vadede halvingi lafın arasına katıp bitcoin uçacak kaçacak diyenlerin fazla abarttığını düşünüyorum. Düşüncelerimiz aynı sizinle.
muslol67
Hero Member

View Profile
November 21, 2019, 10:20:21 AM

Detaylı analiziniz için teşekkür ederim @muslol67.

Bitcoinin uzun vadede yüzbinlerce dolarlara çıkacağını bende düşünüyorum. Uzun vadede büyük yükselişler yaşayacağız ondan eminiz. Altın gibi sınırlı sayıda, üretimi az bir değer sonuçta.

Bu konuda, halvinge kadar yani 5-6 ay sonrası için yazılan inanılmaz bitcoin tahminleri için eleştiri yazdım aslında. Yani kısa vadede halvingi lafın arasına katıp bitcoin uçacak kaçacak diyenlerin fazla abarttığını düşünüyorum. Düşüncelerimiz aynı sizinle.

Elbette katılıyorum. Bitcoin fiyatı kısa vadede her gelişmeye açık. Düşedebilir, yükseledebilir. Uzun vadede de çok büyük potansiyel taşır. Ama önümüzdeki en önemli beklenti her şeye karşılık Halving. Bakalım artık az bir zaman kaldı, neler olacak göreceğiz.
anonymous3x
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
November 21, 2019, 10:43:08 AM

Halving karın doyurmuyor iyi prim yaparsa satar karımı alırım. Bir şey çok fiyatlanırsa o gün geldiğinde sert düşüş yapar. Halvingten sonra yaşanacak düşüş için herkesi şimdiden uyarmak istedim.

Arz düşermiş talep artırmış hikayelerinin fiyata etkisi elbet olumlu olacak ama halvingten sonra yeni bir hikayeye ihtiyaç var. Yoksa güzel bir düşüş daha yaşarız.

Artık konuşulması gereken internet kesildiğinde bitcoin ne olacak konusu. İranda ki durum gibi bitcoin her türlü sanal bir para birimidir ve gerçek değeri tartışmaya açıktır.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: