Bitcoin Forum
April 19, 2024, 03:43:59 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 »  All
  Print  
Author Topic: Merit Felsefesi - Neye verilir? Nasıl Alınır? Kaynak Başvurusu - Analiz Araçları  (Read 1544 times)
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1848
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
December 01, 2019, 09:46:07 AM
Last edit: January 10, 2020, 12:15:40 PM by Kalemder
Merited by Blacknavy (4), goraset (2), Lachrymose (2), otto_diesel (2), ingiltere (1), Vispilio (1), lossnet (1), dannybrown (1), AlyattesLydia (1), tekno (1)

Merit Nedir? Ne İşe Yarar?

Merit sistemi foruma 2018 yılında getirildi. Kısaca Merit; değer anlamına gelen, klasik forumlarda +rep, like gibi uygulamalara benzeyen beğeni aracıdır. Tek farkı sınırsız olmaması, belirli bir arzı olması ve kazanabilmeniz için emek harcamanız gereken bir kavramdır.

* Gelen sistem ile birlikte rütbeler de meritlere bağlandı. Meritin ne olduğuna bakmak ve rütbeler için gereksinimlerini öğrenmek için @EFS'nin şu konusuna bakabilirsiniz.

* Meritler sadece üyenin rütbe atlamasını sağlamazlar. Üyenin forumda ne kadar katkı sağlayan, fayda üreten, saygın, bilgi katan bir üye olduğunu da ifade eder. Söz gelimi legend bir üye rütbe atlayamaz ama aldığı meritler ile ileride katılabileceği imza kampanyalarında ön plana çıkar. Aldığınız meritler foruma katkınızın en nesnel, rakamsal halidir. Az merit aldıysanız da değerli bir üye olabilirsiniz ama nesnel anlamda merit sayısı da önemlidir.

* Merit dağıtımları ayrıca sizin yargılarınızın ne kadar güvenilir olduğunu da ifade eder. Yargı gücünüzü ifade eden en nesnel sayfa gönderdiğiniz meritlerin listesidir. Aşağıda detaylandırdım.

Merit Felsefesi

Merit Sistemi özü itibari ile daha önce hiç bir platformda kullanılmamış özgün, orijinal, parlak bir sistemdir. Bu açıdan (yozlaştırılmadıkça) harika bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. Bir mesaja değer verebilmek için, o değeri öncelikle kazanmak gerekiyor. Kendi içerisinde arzı, talebi, sirkülasyonu, hacmi olan bir değer. Para gibi bir şey ama parada değil. Bölümlere, Aktivitye doğru orantılı olarak, adil bir şekilde arz dağıtıldığında tıkır tıkır işleyebilecek bir sistem. Bir üyenin katma değer (fayda) üretim göstergesini ve yargılama gücünü gösteren muazzam bir sistem. Diğer sosyal platformlarda olduğu gibi sınırsız "like-rep" verilebildiğinde; yada Trust Sistemi olmadan işletildiğinde, herhangi bir anlamı olmayacak bir sistemdir bu.

Sistem kötüye kullanıldığında toplum içerisinde kurulmuş Trust Sistemi (yani etik-ahlak düzeni) ile kendisini koruyabilecek bir sistem bu aynı zamanda. Bir kişiyi sırf sevdiğiniz için yada başka sebeplerle hak etmediği halde meritlediğinizde toplum bunu bir süre sonra fark eder ve sizi dışlamaya başlar. Trust Sisteminde dışlama, üyelerin yargılamaları ile başlar. DT üyeleri önde gelen yargıçlardır. (detaylarını diğer konuda anlattım)

İnsan yozlaştırmaya meyilli bir varlıktır. Bu sistem içerisinde de yozlaşmalar mümkün, yaşanmaktadır da. Örneğin; DT üyelerinin çeteleşmesi, lobi faaliyetleri, merit satışları gibi vs... Maalesef tamamen otonom olmasını bekleyemeyiz. Ara ara bazı müdahalelere ihtiyaç duyuyor sistem. Bu yüzden Merit Kaynağı denilen, sınırlı sayıda, kontrollü arz kaynakları icat edilmiş. Yönetici gerektiğinde onları kontrol edebilir, uyarabilir, pasifleştirebilir. Aşağıda Merit Kaynağı Nedir ve başvuru için nelere dikkat edilmesi gerekir bunlara değineceğim.

Merit Neye Verilir?

Tamamen subjektif bir karar olan merit vermenin net bir tarifini yapamayız elbette. Ancak forum güven üzerine kurulu bir yapısı olduğundan dolayı, burada DT üyelerinin genel geçer yargılarına dayanarak fikirlerimi ifade edeceğim. Bu açıdan yazdıklarım subjetifdir. Sizde kendi görüşlerinizi ifade edebilirsiniz. Türkçe bölümde bu konular (yanlış anlaşılma korkusundan dolayı) yeterince tartışılmadığı için yeterince bilinmiyor. İngilizce bölümleri okumadan önce bende yeterince bilmiyordum maalesef, aydınlatıcı yorumların artması gerektiğini düşünüyorum.

Genel Yargılar:
  • * Öncelikle Merit kişiye verilmez, kaliteli yazıya verilir. (Tarifi için bakınız; Kaliteli Yazı Nedir?)
  • * Merit asla rütbeye göre verilmez. Bir üye düşük rütbeli diye fazla, yüksek rütbeli diye az merit vermek haksızlık olur.
  • * Karşılıklı meritleşmek uygun bir davranış olarak görülmez. Bu durum biraz hassas bir mesele olsa da dışarıdan bakanlar için yanlış anlaşılabilecek durumlara mahal vermeyin. (Geldiği gibi gelişine aynı kişiye göndermeyin mesela) Bir kişi sırf size merit veriyor diye sizin de ona merit vermeniz gerekmez. Karşı tarafın meritlenecek kaliteli yazılarına merit verebilirsiniz elbette.
  • * İstediğiniz mesaja istediğiniz sayıda merit verebilirsiniz. Verdiğiniz merit sayıları forumdaki itibarınızı da etkileyecektir.
    Örneğin;
    - Bir mesaj fazlasını hak ettiği halde ve sizin elinizde de merit olmasına rağmen az veriyorsanız,
    - Yada o mesaj az merit hak ettiği halde siz abartıp fazla merit veriyorsanız,
    Bu sizin yargılarınızın güvenilmez olduğu anlamına gelir. Ne kadar adil olursanız insanlar o kadar çok güvenir size.
  • * Bir mesajın size, topluluğa yararı olduğunu düşünüyorsanız meritleyin.
  • * Bir mesajda fazlasıyla emek görüyorsanız meritleyin.
  • * Daha önce merit verdiğiniz bir mesaja, gerekli görüyorsanız daha sonra ekleme yapabilirsiniz.
  • * Bir kişi merit kazanıyor fakat bunu dağıtmıyor. Böyle üyelere merit vermemek etik mi?[/b]
    Bence etik değil. Merit kişiye değil mesaja verildiği için, Kaliteli yazıya merit vermek gerekir. O kişi sistemi bilmiyor, kullanmıyor diye dışlamak bence etik olmaz. O kişinin teşviki için meritlemek daha uygundur. O kişi geleni vermiyorsa sistem ondan alıp sirkilasyona tekrar katar zaten meriti. Bir kişinin sistemi bir şekilde suistimal ettiğini düşünüyorsanız onu disttrust listenize eklemeniz daha uygun olacaktır. Bence.

Son olarak bunlara uymama özgürlüğünüz de var elbette. Kendi kurallarınızı belirleyip ona göre ilerleyebilirsiniz. Bende aşağıda yazdığım gibi kendi yargılarıma göre kazandığımı dağıtmaya çalışıyorum. Bunu yaparken unutmamamız gereken konu şu; Forumda Trust Sistemi var. Bu sistem ile merit sistemi doğrudan birlikte çalışıyorlar. Üyeler yargılarınıza göre size güvenirler. Adil olmadığınızda üyeler sizi buna göre yargılar. DT1 üyelerinin yargısı ise şiddetlidir : )

Özel Yargılar:
    Kişisel olarak gelen meritleri dağıtırken benim dikkat ettiğim konular şunlar (Genel yargılara ek olarak);
    • - Mesaj uzun olmalı ve düşüncelerini detaylı olarak dökmeli foruma.
    • - Kısa bir mesaj ise çok değerli, spesifik bilgi içeriyor olması gerekir.
    • - Kaliteli Yazı konusundaki gibi düzenliyse, detaylı ise, kaynaklar linkler varsa merit veririm.
    • - Görüşleri doğru bulmasam yada katılmasam bile eğer mesaj yukarıdaki şartları karşılıyorsa merit veririm.

Smerit Nedir? Meritten Farkı

Merit sizin kazandığınız değer miktarıdır. Smerit ise, sendable Merit anlamına gelen kısaltmadır. Başkasına gönderebileceğiniz merit miktarıdır. İkisi birbirinden çok farklı kavramlar aslında. Merit kaynaklarına her ay tahsis edilen smerit miktarı, kendilerine ait merit miktarını etkilemez. Ayrıca kazandığınız her iki merit karşılığında size gönderebileceğiniz 1 smerit hakkı verilir.

Smeritleri rastgele bir zaman için saklayıp biriktirme hakkınız var. Ancak yöneticinin ifade ettiği gibi belirli bir zaman sonra harcamadığınız takdirde bunlar çürür ve silinir. Elinizde smerit varsa bunları hak eden yazılara dağıtmanız da yarar vardır. Hem merit ekonomisinin işlemesi hemde yargı gücünüzü göstermek adına önemlidir.

Merit Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Yazılacak...

Merit Kaynağı Nedir?

Merit Kaynağı olarak adlandırılan ve bu merit ekonomisi içerisine girdi sağlayan en önemli unsurlardır. Yönetici @Theymos tarafından atanırlar ve her birine farklı sayıda Smerit verilir. Kaynaklar tamamen gönüllü olarak çalışırlar. Karşılığında ödeme yada merit kazanmazlar. İtibar dışında herhangi bir kazanımları olmaz. Merit Kaynaklarının görevleri olabildiğince adil ve objektif bir şekilde kaliteli yazıları bularak onlara hak ettikleri meriti kazandırmaktır. Onları gurmelere benzetiyorum. Kaliteli yapılmış yemekten anlayan, ağzının tadını bilen iyi okuyucudur onlar.

Merit kaynakları açıkça ilan edilmez. Kendileri söylemedikçe yada profillerindeki merit girdi-çıktılarına bakmadıkça kimin kaynak olduğunu bilemeyiz. Yönetici, onları diğer kullanıcıların rahatsız etmemesi, onların yüceltilmemesi yada üyelerin onlara yalvarmaması için bu listeyi paylaşmadığını ifade ediyor (kaynak 1 2)

Merit Kaynakları bu işi gönüllü yapan ve forumda sıkça zaman geçiren kişilerdir. Kendisine tahsis edilen smeriti ay içerisinde kaliteli yazılara dağıtan bir kaynağın performansı iyidir. Forumda fazla vakit geçirmeyen, yazıları okumaya vakti olmayan bir kaynak elindeki smeriti (adil bir şekilde) dağıtamaz. Dolayısıyla performansı düşer. Bir süre sonra Kaynak kadrosundan çıkarılabilir yada tahsis edilen smerit sayısı düşer. Bildiğimiz kadarıyla ayın 14'ünden 14'üne kaynakların smerit bakiyeleri dolduruluyor. Önceki aydan kalanlar bir sonrakine devredilmiyor.

Merit Kaynağı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Daha önce Merit Kaynağının ne olduğunu, görevlerini izah etmiştik. Bu mesajda da başvurunun nasıl yapılacağını anlatmaya çalışalım. Burada yazacaklarım şartlanmış kurallar olmamakla beraber, topluluğun genel olarak kabul gördüğü geleneksel detayları aktaracak. Başvurunuzu isterseniz özel mesaj olarak @Theymos'a da gönderebilirsiniz. Kaynaklar, açığa çıkmadığı sürece kendilerini gizli tutabilirler. Yönetici de bu anlayıştan yana aslında kaynakların kim olduğunu herkes tarafından bilinmesini arzu etmiyor, fakat bu önemsiz bir detay. Genel olarak başvurular topluluğa açık bir şekilde yapılmaktadır.

Önce Güçlü Bir Profil Oluşturun

1- Yargı gücünüzü gösterin: Bu ilk adım sayılır. Daha önceden kazandığınız meritleri, adil bir şekilde dağıtın. Adil dağıtım herkese 1 merit vermek değildir. Hak eden mesajlara daha fazla merit veriyorsanız bu yargı gücünüzü gösterir. Adil olun, sadece size merit gönderenlere karşılıklı meritleşmeyin. Kaynak başvurusu yapacak kişilerin gönderip aldığı merit sayfaları da incelenmektedir. Ayrıca güvenilir bir Trust List oluşturun. Trust Listiniz güvenilir kişilerden oluşuyorsa, yargı gücünüzün güçlü olduğunu ifade eder bu.

2- İyi bir yazar olduğunuzu ispatlayın: Başvuru yapmadan önce, forumda Kaliteli Yazılar yazın. Topluluğa yararlı bir birey olduğunuzu ispatlayın. Başvuru yaparken de bu yazılara ihtiyacınız olacak.

3- Aktif bir üye olun: Başvuru yapmadan önce forumda bolca vakit geçirin, topluluğunuz ile kaynaşın ve forumu tanıyın, dinamikleri bilin. İnsanlara yardımcı olun, muhabbet edin. İnsanlar sizi sevsin ve müttefiklerinizin sayısı artsın. Başvuru sırasında sizi destekleyecek topluluk üyelerinin mesajları ve meritleri değerli olacaktır.

Şimdi Başvuru Konusu Açın

1- Kendinizi tanıtın: Başvurunuzu açacağınız yer, forum ile ilgili global tartışmaların döndüğü META bölümünde yapıyoruz. Konuya giriş yaparken öncelikle kendinizi tanıtmanız gerekiyor. Kimliğinizi, anonimliğinizi açığa çıkarmak zorunda değilsiniz. Sadece ne kadar zamandır forumda olduğunuzu, hangi bölümlerde aktif olduğunuzu, uzmanlık alanlarınızı, kişisel bazı detayları paylaşabilirsiniz. İnsanlar sizin neden Kaynak olmaya layık olduğunuzu bilmeleri, ısınmaları önemlidir.

2- Kendinizi ispatlayın: Daha önce forumda paylaştığınız orijinal, kaliteli yazılarınızın linklerini toparlayın. En az 10 tane olması gerekiyor. Daha fazla da paylaşabilirsiniz. Full alıntı yapmaktan kaçının. Kendi tarzınızda paylaşabilirsiniz ama önerim: İngilizce bir başlık ve açıklama yazıp, başlığı linkleyin. Başlık linklemeyi bilmiyorsanız bknz; Kaliteli yazı nedir konusu

3- Başkalarına ait kaliteli yazılar paylaşın: Üçüncü bölümde, 10 taneden az olmamak üzere, başka üyelere ait, tercihen hiç merit almamış veya hak ettiğinden çok az merit almış yazıları paylaşın. Yine önerim; full alıntı yapmadan ingilizce bir başlık ve açıklama ile linkleyin yazıları.

Başvurunuz mümkün mertebe estetik ve anlaşılır olursa, max verimi elde edersiniz. Giren yabancı üyeler sizi anlar, profilinizi inceler ve size müttefik olurlar. Yöneticinin de sizi tanıması kolaylaşır. Kendisine güvenen, şartları karşıladığını düşünen tüm arkadaşlara, Merit Kaynağı başvurusu yapmasını öneririm.

Herkese başarılar dilerim. Smiley

Merit Kayıtları
    Düzenli olarak forumdaki merit alış-verişleri bu linkte yayınlanmaktadır. Bütün analiz araçları bu dosyayı kaynak olarak kullanmaktadır. Bilgi ve arşiv amaçlı burada bulunsun. Analiz araçlarını ayrıca tanıtacağım daha sonra

https://bitcointalk.org/merit.txt.xz

Merit Analiz Araçları

Yazılacak...

Merit Takipçisi

Merit aldığınızda sizi uyaran bir alarm sistemidir.
    Kayıt olduğunuzda her beş dakikada bir tüm merit listesini tarar ve merit aldıysanız sizi telegramdan uyarır.
    Mesela ben kayıt oldum ve alarm sesini de bir halay havası olarak ayarlayacağım.
    Ne zaman merit verseniz kalkıp oynayacağım

Merit Takipçisi Kurulumu:

• Telegramda şu adresi açın t.me/Btctalk_meritbot
    • /start butonuna basın yada yazın gönderin
    • forumdaki uid'ni yaz. Kullanıcı adınıza tıkladığınızda linkin sonunda bulunur. /uid BITCOINTALKUID
    • bot her 5 dakikada bir merit'leri kontrol eder.

Botu hazırlayan @giammangiato çok teşekkürler. Böyle bir bot bekliyordum bende : )
    [Kaynak konu]

Sistem Eleştirileri

Yazılacak...
    (Not: Yargı gücü her insana verilmez. Adil olmayan bölüşüm. Az sayıda kaynak. Yozlaşma ihtimali. Çeteleşme.)

Arkadaşlar hatam varsa affedin lütfen. Konuyu evrimleştirerek açacağım araya eklemeler yapacağım.
    Ekleme yapınca mesaj olarak belirtirim. Hemen bitirmek istemiyorum.
    Lütfen sizlerde düşünce, fikir ve yargılarınızı buradan bizimle paylaşın.

Teşekkürler, sevgiler, saygılar...

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
1713498240
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713498240
Reply with quote  #2

1713498240
Report to moderator
1713498240
Hero Member
*

Ignore
1713498240
Reply with quote  #2

1713498240
Report to moderator
1713498240
Hero Member
*

Ignore
1713498240
Reply with quote  #2

1713498240
Report to moderator
"I'm sure that in 20 years there will either be very large transaction volume or no volume." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2044
Merit: 1135

View Profile
December 01, 2019, 12:41:20 PM
Last edit: December 01, 2019, 09:44:37 PM by wolwoo

@Kalemder üstad eline sağlık
Hala mobilim, madde madde gidelim

* Öncelikle Merit kişiye verilmez, kaliteli yazıya verilir.
Sadece bu madde için sayfalarca yazılabilir, çok çeşitli argümanlarla karşı tez ileri sürülebilir.
Mesela 10. Yıldönümü sanat yarışmasını ele alalım, bu konuda tez yazılır, kim kime niye ne kadar oy verdi? 85 sayfa, yüzlerce post, binlerce merit teker teker değerlendirilse çok ilginç sonuçlar çıkar.
Bir başka örnek, satoshi şuraya gelse "muhabbetiniz bol olsun" diye yazsa 3k merit garanti ediyorum 😂
Lokalde de örnek vermek mümkün ama şu an çok yorgunum, tartışmaya polemiğe giremem 🙂
Merit, %20 mesaja veriliyorsa %80 kişiye veriliyor. Eğer ikisi de iyiyse duble veriliyor, olay bu 😉

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
December 01, 2019, 01:36:28 PM

Hocam onvelie eline sağlık . Epey uzun bir yazı olmuş.  En güzeli gelen meriti diyelim ki beğendiğin yorum oldu ona bile verip geçeceksin ki sirkülasyon olsun. Yoksa her eline merit geçen tutarsa kumbara da ki bozuk para gibi. Sirkülasyon zor olur.
Umarım merit kaynak sayımız  artar şuan 3 kişi biliyorum @vispilio ( en iyi dağıtım yapan)
@ blacknavy ( o da merit source olunca iyi dağıttı hakkını yememek lazım)
@ mhbostancı abi merit source galiba ama elinde pek agtif olmadığı için merit az gibi

lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
December 01, 2019, 02:41:35 PM
Last edit: December 02, 2019, 02:21:55 PM by lossnet

Teşekkür ederiz @kalemder hocam. Harika bir kaynak olacak bu topluluk için. Yorumlarla eklemeler yapıp ileride zenginleştirilebilir. Zaten boş bıraktığınız kısımlar da var; epey detaylı hale gelecek gibi görünüyor. Bugün bana gelen merit'leri dağıtmıştım, elde kalmadı. Bu yararlı konunuza mutlaka merit yollayacağım Smiley Edit: Yolladım.

@kartepe'ye cevap olarak: @mhanbostanci bugün bir açıklama yapmış, merit kaynağı değilmiş. Fakat konuyu açtığında, merit kaynağı olduğu yönünde algılandı. Çünkü ilk cümlesi "Bir süredir merit kaynağıyım" şeklindeydi. Bu sanırım farklı bir düzenlemeymiş. Şöyle cevap vermiş:
Ben diğer merit kaynakları gibi değilim. onlara yakın zamanda dağıtsınlar diye ekstra ekstra smerit verildi bana tanımlanan bir şey yok.
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
December 01, 2019, 02:51:49 PM

Mobilim ama bir ekleme yapayım özel yargılar bölümüne.

Bir kişi merit kazanıyor fakat bunu dağıtmıyor. Böyle üyelere merit vermemek etik mi?
Bence etik değil. Merit kişiye değil mesaja verildiği için, Kaliteli yazıya merit vermek gerekir. O kişi sistemi bilmiyor, kullanmıyor diye dışlamak bence etik olmaz. O kişinin teşviki için meritlemek daha uygundur. O kişi geleni vermiyorsa sistem ondan alıp sirkilasyona tekrar katar zaten meriti.

Bir kişinin sistemi bir şekilde suistimal ettiğini düşünüyorsanız onu disttrust listenize eklemeniz daha uygun olacaktır. Bence.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
gospodin
Legendary
*

Activity: 2296
Merit: 1451

Cashback 15%

View Profile WWW
December 01, 2019, 03:19:55 PM

Teşekkür ederiz @kalemder hocam. Harika bir kaynak olacak bu topluluk için. Yorumlarla eklemeler yapıp ileride zenginleştirilebilir. Zaten boş bıraktığınız kısımlar da var; epey detaylı hale gelecek gibi görünüyor. Bugün bana gelen merit'leri dağıtmıştım, elde kalmadı. Bu yararlı konunuza mutlaka merit yollayacağım Smiley

@kartepe'ye cevap olarak: @mhanbostanci bugün bir açıklama yapmış, merit kaynağı değilmiş. Fakat konuyu açtığında, merit kaynağı olduğu yönünde algılandı. Çünkü ilk cümlesi "Bir süredir merit kaynağıyım" şeklindeydi. Bu sanırım farklı bir düzenlemeymiş. Şöyle cevap vermiş:
Ben diğer merit kaynakları gibi değilim. onlara yakın zamanda dağıtsınlar diye ekstra ekstra smerit verildi bana tanımlanan bir şey yok.
"... diğer merit kaynakları gibi..." Ben bu cümleden kendisinin hala merit kaynağı olduğunu ama yeni merit kaynaklarına sistem tarafindan an itibariyle daha fazla smerit verildiğini anladım. Yani black ve vispi ye 50 tane geliyorsa mhan a gelen sayı 10.

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀

█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█

▄▄▄▄█
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
December 01, 2019, 04:19:01 PM

Mobilim ama bir ekleme yapayım özel yargılar bölümüne.

Bir kişi merit kazanıyor fakat bunu dağıtmıyor. Böyle üyelere merit vermemek etik mi?
Bence etik değil. Merit kişiye değil mesaja verildiği için, Kaliteli yazıya merit vermek gerekir. O kişi sistemi bilmiyor, kullanmıyor diye dışlamak bence etik olmaz. O kişinin teşviki için meritlemek daha uygundur. O kişi geleni vermiyorsa sistem ondan alıp sirkilasyona tekrar katar zaten meriti.

Bir kişinin sistemi bir şekilde suistimal ettiğini düşünüyorsanız onu disttrust listenize eklemeniz daha uygun olacaktır. Bence.

Bu konu çok göreceli. Foruma katkı yapan herkese adaletli şekilde dağıtımını doğru buluyorum. Bazı gönderi 3 meritlikken bazen 10 meritlik olabiliyor örneğin ama smerit az olduğu için bazen az vermek zorunda kalabiliyoruz haliyle. Birde ben her zaman 1 ya da 2 smerit tutmaya çalışıyorum her zaman ki yeni bir şey geldiğinde boş geçmeyelim.
Yoksa tabi ki elimizde olsa dağıtırız. Çünkü 2'ye 1'de olsa alıp verip ekonomiye can verebilme gibi bir durum var.

Burada potansiyel meriti hesaplamak lazım. Forumda şu anda Türkçe bölümde 100 smerit olduğunu varsaysak;

100>50>25>12>6>3>2>1 = 199 meritlik işlem oluşturacak. Yani 2 katı faydası olacak forumun içerisinde bunu göz ardı etmemek lazım. Verdiğiniz her merit 2 katıyla burada fayda yaratacak veya size 2 katıyla geri dönecek.

Doğru Paylaşım = Merit
Merit / 2 = Gönderilebilir Merit
Gönderilebilir Merit * 2 = Foruma Dönüş
Yani;
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
December 01, 2019, 04:22:35 PM

@mhanbostanci bugün bir açıklama yapmış, merit kaynağı değilmiş. Fakat konuyu açtığında, merit kaynağı olduğu yönünde algılandı. Çünkü ilk cümlesi "Bir süredir merit kaynağıyım" şeklindeydi. Bu sanırım farklı bir düzenlemeymiş. Şöyle cevap vermiş:

Ben merit kaynağıyım ancak diğer merit kaynaklarımız gibi globalde aktif olmadığım için onlara gelen merit bana gelmiyor bunu anlatmaya çalışmıştım ama pek anlamamışsınız. Smiley
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
December 01, 2019, 05:06:32 PM

@mhanbostanci bugün bir açıklama yapmış, merit kaynağı değilmiş. Fakat konuyu açtığında, merit kaynağı olduğu yönünde algılandı. Çünkü ilk cümlesi "Bir süredir merit kaynağıyım" şeklindeydi. Bu sanırım farklı bir düzenlemeymiş. Şöyle cevap vermiş:

Ben merit kaynağıyım ancak diğer merit kaynaklarımız gibi globalde aktif olmadığım için onlara gelen merit bana gelmiyor bunu anlatmaya çalışmıştım ama pek anlamamışsınız. Smiley

Bu nedenle olduğunu sanmıyorum. Ben sadece Meta ve BTS’yi okuyorum ama yazmıyorum. Theymos’a sana tahsis edilen sMerit miktarının çok düşük olduğunu bu nedenle insanların onlara bilerek merit vermediğini düşündüğünü söylersen bunu anlayışla karşılar ve sana verilen sMerit’i yükseltir diye düşünüyorum. Senin meritinin artmasi ve daha fazla kaynak eklenmesi daha iyi bir ortam yaratir. Sen istemezsen o vermez.
wolwoo
Legendary
*

View Profile
December 01, 2019, 09:18:37 PM
Last edit: December 01, 2019, 09:51:21 PM by wolwoo

* Gelen sistem ile birlikte rütbeler de meritlere bağlandı.

• * Merit asla rütbeye göre verilmez. Bir üye düşük rütbeli diye fazla, yüksek rütbeli diye az merit vermek haksızlık olur.

Bu kısım da tamamen felsefik bir tartışma konusu: nedensellik, determinizm, ahlak felsefesi "İnsan ahlaki eylemde bulunurken özgür müdür?", davranışlarımızdaki bilinçaltı refleksler gibi terimleri irdelemek gerekiyor.
"Merit rütbenin ön şartı ama rütbe için merit verilmez" derken bile "kızım sana söylüyorum gelinim sen anla" modunda bir paradoks yaşıyoruz. "ibadet ediyorum ama cennet için değil, walla billa" demek gibi bir durum ortaya çıkıyor.

"Neden?" sorusu
"Neden?" sorusu bilimsel düşünmenin gelişiminde etkili olmuş ve tarih boyunca ele alınışı değişimlere uğramıştır. Belirli gelişmelerin sonrasında ise neden sorusundan nedensellik kavramına geçildiği görülür. Özellikle Newton'un bulguladığı bilimsel gelişmeler ve doğabilimlerinin o dönemdeki ilerlemesi sonucunda nedensellik kavramının öne çıktığı söylenebilir.Nedensellik bir şeyin nedenini bilmek, ve bu da, bir şey meydana gelmişse ondan önce başka bir şey meydana gelmiştir düşüncesine sahip olmak anlamına geliyordu ve böylece, buradan da gelecegin kestirilebilir/bilinebilir bir şey olduğu fikrine varılıyordu. Eğer bir olayın geçmişteki nedeni biliniyorsa gelecekteki sonucu da bilinebilir olarak ele alınıyordu. Newton fiziğinde, belirli bir anda eğer bir sistemin durumu biliniyorsa gelecekteki durumunun da ne olacağı tespit edilebilir olarak alınır. Nedensellik bu anlamda bir neden-sonuç ilişkisi olarak anlaşılmaktadır. Werner Heisenberg ve benzer kuantum fizikcilerinin itirazı tam da bu noktaya ilişkindir; çünkü belirli durumlarda (atom altı dünyada) bir şeyin konumunu ve hızını aynı anda bilmenin olanaklı olmadığı, bunun çeşitli olasılıksal hesaplara bağlı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Böylece nedensellik ilkesinden giderek belirsizlik, olasılıksallık, rastlantısallık gibi kavramlara yönelim sozkonusu olmuştur.

Determinizmin dalları
Determinizm kararların sebeplerinin incelenmesi için farklı dallara ayrılmıştır:

Mekanik determinizm: insanın kararları kendi dışındaki nedenlerin sonucudur.
Ekonomik determinizm: ekonomik etkenler insanın kararlarında belirleyicidir.
Toplumsal(Oto) determinizm: insanın iradesi yaşadığı toplum değişkenleri(eğitim, ekonomi, sağlık, mal varlığı) ile belirlenir.
Tarihsel determinizm: insanın kararlarının belirlenmesinde tarihi olaylar etkilidir.
Deneysel determinizm: deney ile elde edilen veriler tekrar bağımsız olarak sabit sonuçlara sahiptir. Pozitif bilimlerin açıklanmasında etkili olan determinizmdir. Bu anlayışa göre mucize gibi olaylar yoktur.(bu kısma katılmıyorum, mucizelere inanırım) Bilimlerin kuralları sabittir ve bu da belirli durumları ortaya çıkarır

Kanıtlar
Psikolojik kanıt: İnsan karar verirken dış uyarıcıların etkisindedir. Duygular bilinçaltının yansımasıdır. Bu nedenle insan özgür hissetse bile özgür değildir.
Sosyolojik kanıt: İnsan toplum içindeki diğer bireylerin davranışlarından etkilenebilir ve etkilenen insan özgür değildir.
Ahlak kanıtı: İnsan ahlak kurallarının belirlediği sınırlar içinde hareket etmek zorunda olduğu için özgür değildir.
Hukuk kanıtı: Hukuk kuralları insanların eylemlerinde etkili olduğu için insan özgür değildir."

https://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTmVkZW5zZWxsaWs
https://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRGV0ZXJtaW5pem0

sonuç: "rütbe için merit şart" dersen sisteme müdahale etmiş olursun, meritin sayısını kısıtlarsan yine müdahale etmiş olursun, meriti ona buna veremezsin dersen yine yine yine again again againn...
Defalarca müdahale edilen bir sistemde, insanlardan mekanik kararlar alması beklenemez çünkü mekanik değiliz, hiçbirimiz tam özgür değiliz, ancak ufak tefek nüans farklılıklarımız mevcut o kadar...

"merit felsefesi" diye bir dal oluştu, hayırlı olsun Cheesy

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
Vispilio
Legendary
*

Merit: 1603

View Profile WWW
December 02, 2019, 02:35:12 AM
Last edit: December 02, 2019, 06:37:02 AM by Vispilio

Öncelikle merit kaynağının foruma düzenli girip mesajları okumaya meraklı bir kullanıcı olması gerekiyor,
eğer bir kaynak her ay zaman zaman aktif değilse, 1000 sMerit'i de olsa birşey ifade etmez, o 1000 sMerit artmadan stokta bekler kalır  Smiley,
6 ay sonra da admin bir ayarlama çekebilir, bu şekilde kaynak statüsünü kaybedenler de oldu...

O yüzden bence en azından her hafta foruma girebilecek ilgili arkadaşların "kaynak" olma görevine talip olması daha doğru olur.

wolwoo
Legendary
*

View Profile
December 02, 2019, 03:06:08 AM
Last edit: December 02, 2019, 03:46:21 AM by wolwoo

Öncelikle merit kaynağının foruma düzenli girip mesajları okumaya meraklı bir kullanıcı olması gerekiyor,
eğer bir kaynak her ay zaman zaman aktif değilse, 1000 sMerit'i de olsa birşey ifade etmez, o 1000 sMerit artmadan stokta bekler kalır  Smiley,
6 ay sonra da admin bir ayarlama çekebilir, bu şekilde kaynak statütüsünü kaybedenler de oldu...

O yüzden bence en azından her hafta foruma girebilecek ilgili arkadaşların "kaynak" olma görevine talip olması daha doğru olur.

acayip merit dağıtırım, hunharca Cheesy

devam edelim...

• * Karşılıklı meritleşmek uygun bir davranış olarak görülmez. Bu durum biraz hassas bir mesele olsa da dışarıdan bakanlar için yanlış anlaşılabilecek durumlara mahal vermeyin. (Geldiği gibi gelişine aynı kişiye göndermeyin mesela) Bir kişi sırf size merit veriyor diye sizin de ona merit vermeniz gerekmez. Karşı tarafın meritlenecek kaliteli yazılarına merit verebilirsiniz elbette.

bir mesaj gelmişti, isim vermeden aynen yayınlıyorum
-Hocam size merit atacaktım. Hero olmuşsunuz başka arkadaşlara destek versem size karşı ayıp etmiş olur muyum?
yanıtım
-Ne ayıbı hocam merit sizin istediğiniz gibi kullanırsınız 😀

bizim insanımız çok vefakar, "bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var" diyor ve artık kararı-mülkiyeti kendisinin olan bir konuda bile danışma ihtiyacı hissediyor. işte böyle güzel insanlara elimde 1000 merit olsa gram acımadan-düşünmeden-tereddüt etmeden dağıtırım.

wolwoo's merit source desire  şurdan yorumlarınızla destek verirseniz sevinirim.

Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
December 02, 2019, 08:21:40 AM
Merited by Blacknavy (1)

Merit Felsefesi - Neye verilir? Nasıl Alınır? Kaynak Başvurusu? Analiz Araçları

Başlığı güncelledim. Daha uygun bir başlık fikri için teşekkürler @Wolwoo, @PHI.

Ekleme:

Merit Felsefesi

Merit Sistemi özü itibari ile daha önce hiç bir platformda kullanılmamış özgün, orijinal, parlak bir sistemdir. Bu açıdan (yozlaştırılmadıkça) harika bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. Bir mesaja değer verebilmek için, o değeri öncelikle kazanmak gerekiyor. Kendi içerisinde arzı, talebi, sirkülasyonu, hacmi olan bir değer. Para gibi bir şey ama parada değil. Aktivitye doğru orantılı olarak, adil bir şekilde arz dağıtıldığında tıkır tıkır işleyebilecek bir sistem. Bir üyenin katma değer (fayda) üretim göstergesini ve yargılama gücünü gösteren muazzam bir sistem. Diğer sosyal platformlarda olduğu gibi sınırsız "like-rep" verilebildiğinde; yada Trust Sistemi olmadan işletildiğinde, herhangi bir anlamı olmayacak bir sistemdir bu.

Sistem kötüye kullanıldığında toplum içerisinde kurulmuş Trust Sistemi (yani etik-ahlak düzeni) ile kendisini koruyabilecek bir sistem bu aynı zamanda. Bir kişiyi sırf sevdiğiniz için yada başka sebeplerle hak etmediği halde meritlediğinizde toplum bunu bir süre sonra fark eder ve sizi dışlamaya başlar. Trust Sisteminde dışlama, üyelerin yargılamaları ile başlar. DT üyeleri önde gelen yargıçlardır. (detaylarını diğer konuda anlattım)

İnsan yozlaştırmaya meyilli bir varlıktır. Bu sistem içerisinde de yozlaşmalar mümkün, yaşanmaktadır da. Örneğin; DT üyelerinin çeteleşmesi, lobi faaliyetleri, merit satışları gibi vs... Maalesef tamamen otonom olmasını bekleyemeyiz. Ara ara bazı müdahalelere ihtiyaç duyuyor sistem. Bu yüzden Merit Kaynağı denilen, sınırlı sayıda, kontrollü arz kaynakları icat edilmiş. Yönetici gerektiğinde onları kontrol edebilir, uyarabilir, pasifleştirebilir. Aşağıda Merit Kaynağı Nedir ve başvuru için nelere dikkat edilmesi gerekir bunlara değineceğim.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
December 02, 2019, 08:50:10 AM

6 ay sonra da admin bir ayarlama çekebilir, bu şekilde kaynak statüsünü kaybedenler de oldu...

Tabi ki rütbe farklı, kaynaklık başka durum elbette.
Burada şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Merit kaynağı olmanın yük mü yoksa ödül mü olduğu?
Merit kaynağı olmak kolay bir şey değildir çünkü bir şekilde sadece beğendiğin şeye merit vermek doğru olmayabilir. Aynı zamanda bir katkı da sağlamalı.
Uzun mesaja merit verilir gibi bir algı değil, kısa da olsa durumun gözlemlenmesi gerekir bence. Bazen birisinin 500 kelimeyle anlattığını diğeri 2 basit cümleyle anlatabilir.

Merit kaynağı olmak istermiydim isterdim. Ama kolay bir süreç olduğunu düşünmüyorum. Çok mesaja cevap veremesemde forumun hemen her bölümüne göz gezdiriyorum. Hem global hemde Türkçe bölümde. Sadece Bitcoin haberleri bölümünü pek okumuyorum zira orada kalite bence biraz fazlaca düşük ama yakında oraya da dalıp biraz ayar vereyim diyorum Smiley
mandown
Legendary
*

Activity: 1904
Merit: 1275

View Profile
December 02, 2019, 08:52:50 AM

sevili @Kalemder felsefidüşüncenize katılmıyorum espirisi eski üyeleri korumak başka bir espirisi yok. nasıl korumak tabiki bounty gelirlerinden. en basit yobit mesela ilk dönemler deli gibi para kazandılar diğerleri sadece izledi.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
December 02, 2019, 08:56:31 AM
Last edit: December 02, 2019, 09:27:48 AM by Kalemder

sevili @Kalemder felsefidüşüncenize katılmıyorum espirisi eski üyeleri korumak başka bir espirisi yok. nasıl korumak tabiki bounty gelirlerinden. en basit yobit mesela ilk dönemler deli gibi para kazandılar diğerleri sadece izledi.

Maalesef insan her sistemi yozlaştırmaya meyilli. Bu bahsettiğiniz durumlarda sistemin yozlaştığı dönemlerde olmaktadır. Bir olgu olarak çok mantıklı, sosyolojik olarak müthiş bir uygulama olarak görsem de; bende çoğu zaman eleştirdiğim noktaları var. Eleştiriler bölümünü sanırım en son yazacağım. Makalemin henüz üçte birinde değilim.

Bu kadar detaylı bir konu sanırım global bölümde de yoktur. Bilmiyorum varsa okumak isterim.

Sevgiler... Smiley

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
wolwoo
Legendary
*

View Profile
December 02, 2019, 04:20:29 PM

".....
Bunun gibi birçok mesaj bir nedenden ötürü göz ardı edilebilir. Nedenleri:
- Düşük sıralamada olmak
- forumda popüler olmamak
- önyargı
Bu sebeple, bazı üyelikler gelişiyor, diğerleri ise sabit kalıyor ve bunlar çok kısa sürede bulduğum şeyler.

Burada bir problem ortaya çıkıyor:
insanlar arkadaşlarına yardım etmek için mücadele ediyorlar ve efsanevi üyelere gerektiği kadar merit gönderemiyorlar. Efsaneler de küsüyor ve bilgilerin gerçek hazineleri kayboluyor.
bunun tek sebebi: merit yeterli değil."

merit kaynağı başlığında yazdığım bir değerlendirme...

gospodin
Legendary
*

Cashback 15%

View Profile WWW
December 02, 2019, 05:34:00 PM

Bence rutbeler için gereken merit sayısı çok fazla. Hele ki eski üyelerin direkt yüksek rutbe ile başladığıni düşünecek olursak bu durum daha net olarak anlaşılıyor. Bizim türk bölümünde genel olarak bakınca bu durum böyle. Bir sürü member ve altı üye var. Gerçi büyük ihtimalle hepsi birilerinin alt hesabı ya neyse:)) daha önce benzer bir şey yazmıştım:

Jr 1 merit
Member 10 merit
F. Member 50 merit
Sr member 150 merit
Hero 250 merit
Leg 500 merit

Merit sayıları biraz daha artırılabilir ama dediğim gibi çok çılgın farklar var. Yani sıfırdan 1000 merit alarak leg rütbesine yükselen birisi alkışı hakkediyor.

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀

█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█

▄▄▄▄█
wolwoo
Legendary
*

View Profile
December 02, 2019, 05:50:27 PM

Bence rutbeler için gereken merit sayısı çok fazla. Hele ki eski üyelerin direkt yüksek rutbe ile başladığıni düşünecek olursak bu durum daha net olarak anlaşılıyor. Bizim türk bölümünde genel olarak bakınca bu durum böyle. Bir sürü member ve altı üye var. Gerçi büyük ihtimalle hepsi birilerinin alt hesabı ya neyse:)) daha önce benzer bir şey yazmıştım:

Jr 1 merit
Member 10 merit
F. Member 50 merit
Sr member 150 merit
Hero 250 merit
Leg 500 merit

Merit sayıları biraz daha artırılabilir ama dediğim gibi çok çılgın farklar var. Yani sıfırdan 1000 merit alarak leg rütbesine yükselen birisi alkışı hakkediyor.

üstad bu alt hesabı olanlara bir çağrıda bulunsak samimi biçimde ya da bir şekilde tespit etsek...en azından bireylere motivasyon olur. belki günde 5-10 adama merit veriyoruz zannediyoruz ama ya hepsi tek kişiyse??? öteki tarafta adam sessiz sedasız merit bekliyor, multiciyse söylesin yine verelim ama birine verelim, diğerlerine de kendisi smerit göndersin olmaz mı? "sadece soruyorum" ahmet hakan gibi Wink

gospodin
Legendary
*

Cashback 15%

View Profile WWW
December 02, 2019, 06:11:46 PM

Jr 1 merit
Member 10 merit
F. Member 50 merit
Sr member 150 merit
Hero 250 merit
Leg 500 merit

üstad bu alt hesabı olanlara bir çağrıda bulunsak samimi biçimde ya da bir şekilde tespit etsek...en azından bireylere motivasyon olur. belki günde 5-10 adama merit veriyoruz zannediyoruz ama ya hepsi tek kişiyse??? öteki tarafta adam sessiz sedasız merit bekliyor, multiciyse söylesin yine verelim ama birine verelim, diğerlerine de kendisi smerit göndersin olmaz mı? "sadece soruyorum" ahmet hakan gibi Wink
Aynen hacı dt1 üyelerine koşarak alt hesaplarını söyler bu arkadaşlar:)))
Parayı takip etmek gibi meriti takip edersek aslında.bazi alt hesaplara ulaşabiliriz.  Bu durumda da @kalemder in bahsettiği merit felsefesi yerle bir oluyor. 

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀

█▄▄▄▄
.
CASINSPORTSBOOK
▀▀▀▀█

▄▄▄▄█
Pages: [1] 2 3 4 5 »  All
  Print  

Jump to: