Bitcoin Forum
May 17, 2024, 04:57:11 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Türk Telekom ve kopan alt yapi  (Read 240 times)
gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
December 06, 2019, 04:12:26 PM

Olaya şuradan başlamak istiyorum. Amacım hiçbir kurumu savunmak amacı değildir lütfen yanlış anlaşılmasın.

Yaklaşık olarak en az 15 senedir Altyapı işlerinde çalışıyorum ve neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Bende bu işlere başlamadan önce farklı bir sektörde iken kurumların müşteri hizmetleri ile dünya kadar sorun yaşamışımdır. Bazen bizim düşündüğümüz gibi iki kabloyu birbirine bağla ve anında hat gelsin mantığını düşünürdüm.

Sonra Türk Telekom, Superonline , Türksat ve Vodafone firmalarının mütehaatlik işlerini yürütürken saha da bizzat bulunduğum için bu işlerin aslında bizim düşündüğümüzün aksine ne kadar çile olduğunu fark ettim.

Türkiye'de veya aslında çok belli başlı ülkelerde olan yer altı kanalizasyon sistemleri olmadığı için , aslında Amerika da bile belli başlı yerlerde vardır bu sistem. Çoğu zaman her kurum kendi kazısını kendisi yapmak zorunda kalıyor.

Ben en son Superonline ve Türk Telekom işlerini yaparken bize gelen şartname'de yazan kazının ölçüsü en az 60 cm veya 40 cm olacağı şeklindedir. Halbuki senden önce gelen Doğalgaz, Enerji ,Su tesisatı yapan firma onların ineceği minimum değere inmemişse! işte orada sen kazı yaparken şu resimdeki aleti 40 cm ayarlıyoruz ;

Bu alet yer altında ne var , ne yoksa hepsini kesip geçer. O arada eğer Doğalgaz firması kendinin şartnamesinde inmediği yere inmediyse ki onunda şucu yok ondan önceki Elektrik kablosu varsa onu kopartmıştır ve bunun için ceza ödemiştir. O da mecbur 10 cm yukarı çıkar.

Doğalgaz'ın 10 cm yukarı çıktığı yerde senin şartnamende yazan 40 cm hikayesi de yalan olur. Sen 40 cm ayarlarsın hop 30 cm de doğalgaz borusu kopar Smiley Mahalle'de doğalgaz yoktur. O lanet doğalgaz'dan bi gaz çıkar ki. Sen rahat rahat uyurken veya söverken bir firmaya orada işçiler canları ile uğraşır.

Bu iş maalesef böyle arkadaşlar. Türkiye'deki tüm İnternet ve Telekom servis sağlayacıların hepsinin altyapı işlerinde bizzat bulundum. İnanın bunları kurumlar ile alakası yok. Olay sadece çarpık kentleşme ve maalesef doğru dürüst altyapı çalışmasının olmamasından.

Avrupa ve Amerika'da ise bazı bölgelerde bu olay farklıdır. Yer altı kanalizasyon sistemleri vardır, ama dediğim gibi oda belli ve başlı lokasyonlardadır.

Hocam yazınız oldukça bilgilendirici olmuş. Zaten sağda solda rastgele kepçe ile bir yer kazmak doğru değil. İlla kibbir yerler patlıyor. İnternetsiz kalmakta bu devirde doğrusu m
Hc01
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 252

View Profile
January 06, 2020, 06:06:11 PM

3 hafta internetsiz kaldıgımı bılırım bu sacma altyapı calısmalarından dolayı, adamları getırmeye calısınca zorla bı ton laf edınce anca gelıyorlar hepsı bı cıns sankı bedavaya yapıyorlar bu ısı.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: