Bitcoin Forum
April 16, 2024, 06:34:26 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: BtcTurk’ten Hayat Sigortası Hükmünde Bir Açıklama Geldi  (Read 299 times)
franch (OP)
Full Member

Activity: 1386
Merit: 116

View Profile
December 13, 2019, 02:15:40 PM
Merited by dannybrown (2)

Hayatını kaybeden yatırımcıların BTC'leri mirasçılarına aktarılabilecek.

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri vefat eden yatırımcıların BTC’lerinin mirasçılara aktarılacağı açıklamasında bulundu. 700 binden fazla kayıt altına alınmış kullanıcı olduğunu ve bunlardan bazılarının hayatını kaybettiğini söyleyen Güneri, bu tür durumlarda resmi kurumlarla ortaklaşa gerçekleştirilen işlemlerle vefat eden şahsın BTC’lerinin mirasçılarına aktarılabileceğine imkan veren bir sözleşme hazırladıklarını dile getirdi.

Söz konusu haber kripto para piyasalarıyla ilgili büyük bir gelişme olarak karşılandı ve büyük ilgi uyandırdı. Nitekim bu konu bir süredir yatırımcıların kafasını kurcalamaktaydı.

Bu yeni atılımla yeni yatırımcılar kazanmayı hedefleyen borsa, önemli bir ihtiyacı karşılayacak olduğundan amacına büyük ölçüde ulaşacağa benziyor.

”Şu anda sizin diyelim bizde yarım BTC’niz var bu BTC’nizi değer olarak bizden alacağınız yazıyla Maliye’ye gidip veraset verginizi yatırıp daha sonra resmi mirasçı olarak tekrar bize geldiğinizde bunu size verebiliyoruz.”

Miras Kalan BTC’lere Sahip Olabilmeniz İçin Yapmanız Gerekenler
Söz konusu hakka sahip olabilmek için yapılması gerekenler çok basit: BtcTurk üzerinden alınacak belgeyle en yakın maliyeye gidip veraset vergisi yatırmak. Akabinde borsa ile irtibata geçmeniz ve yakınınıza ait kripto paraları üzerinize almanız gerekiyor.

Kaynak : https://www.bitcoinsistemi.com/btcturkten-hayat-sigortasi-hukmunde-bir-aciklama-geldi/
1713292466
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713292466
Reply with quote  #2

1713292466
Report to moderator
1713292466
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713292466
Reply with quote  #2

1713292466
Report to moderator
Once a transaction has 6 confirmations, it is extremely unlikely that an attacker without at least 50% of the network's computation power would be able to reverse it.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
December 13, 2019, 02:45:03 PM

Bu çok iyi bir gelişme, Btcturk.com’un ana başlığında da duyurulmasını dilerdim.
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
December 13, 2019, 03:25:15 PM

Btctürk kullanımını ciddi anlamda artıracaktır bu uygulama.Mesela koineks ve paribu böyle bir atılım yapmazlarsa ciddi şekilde insanlar btctürke geçecektir.Ben bile koineksten btctürke geçmeyi düşünüyorum artık.
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2044
Merit: 1135

View Profile
December 13, 2019, 04:06:19 PM

Ee para zaten bizim, neyi lütfettiler anlamadım 😀
"Sahte veraset ilamı çıkartıp paraya konan dolandırıcı" haberleri görmeyiz inşallah

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
December 13, 2019, 04:43:27 PM

Merkezi borsaların bir avantajı da bu. Kimliğiniz, hesabınız belli olduğu için ibraz edebiliyorsunuz. Elbette ki borsa tarafından bir onay mekanizması sağlanması gerekiyor. BTCTurk'ün bunu "kolaylık sağlayan hizmet" olarak gündeme alması iyi olmuş. Benzer adım Paribu'dan da gelecektir bence.
Eğer kripto paralar merkezi olmayan bir borsadaysa, donanım cüzdanında ya da MEW gibi bir yerdeyse; şifreyi bilmeden verasetçilere geçmesi mümkün değil.
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
December 13, 2019, 04:59:31 PM

konu dışı olacak ama, kullanıcının vefat ettiğini nereden öğrenecek btcturk ya da herhangi bir kurum kuruluş? vefat işlemlerinde sigorta şirketleri ödeme ya da kredi iptal işlemlerinde mirasçılar tarafından bizzat başvuru ve ölüm belgesi gibi çeşitli evraklar talep ediyor. kullanıcının btcturk de hesabı olduğunu yakınları bilmeli ve buna istinaden acaba burda bakiyesi kalmış mıdır diye kendileri mi başvuruda buluncak? web arayüzde mirasçı tayin et gibi bir seçenek olur herhalde?
2run
Hero Member

Activity: 1890
Merit: 792

View Profile
December 13, 2019, 10:23:12 PM

konu dışı olacak ama, kullanıcının vefat ettiğini nereden öğrenecek btcturk ya da herhangi bir kurum kuruluş? vefat işlemlerinde sigorta şirketleri ödeme ya da kredi iptal işlemlerinde mirasçılar tarafından bizzat başvuru ve ölüm belgesi gibi çeşitli evraklar talep ediyor. kullanıcının btcturk de hesabı olduğunu yakınları bilmeli ve buna istinaden acaba burda bakiyesi kalmış mıdır diye kendileri mi başvuruda buluncak? web arayüzde mirasçı tayin et gibi bir seçenek olur herhalde?

Yeni sisteme göre eğer yakın eden kişinin kimliği nüfüs idaresinden düştükten sonra banka hesapları, vergi dairesi ve diğer kuruluşlardan otomatik olarak düşüyor. babam vefat edince bunu öğrenmiştim çünkü banka hesapları bloke oldu ve ardından elektirik, doğalgaz, su faturaları üzerinde abonelik işlemlerinin yenilenmesini aksi takdirde aboneliğin fesh edileceğini yazmışlardı. yine btcturk banka bilgilerinden yola çıkarak kişinin vefat ettiğini öğrenebilir bunların dışında siz zaten ölüm belgesi ve benzeri evrakları yazmışsınız.. bunlar talep edilir ve mirasçılık belgesi üzerinde yer alan kişilere gerekli aktarmayı yaparlar diye düşünüyorum.
jopen
Sr. Member

Activity: 1470
Merit: 449

View Profile
December 14, 2019, 07:21:12 AM

BtcTürk oldum olası hep sevmişimdir ve sürekli kullanıyorum da. Her seferinde güzel işler yapıyorlar.
Diğer borsalar içinde BtcTürk'ün bu hamlesi onlarada teşvik olacaktır.
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
December 14, 2019, 11:17:49 AM

Açıkcası beğendim desem yeridir güzel bir durum bu en azından diğer paribu ve koineks de buna benzer bir sistem yapmalı bana göre...
Okuzgozu
Sr. Member

Activity: 710
Merit: 255

View Profile
December 14, 2019, 09:39:19 PM

Bilmiyorsa yapacak birsey yok. Mesela size miras kaldi sadece abanki biliyorsunuz ama b banktada parasi var. bilmezseniz o parayi alamazsiniz 10 sene sonra hareketsiz hesap olur ve bankaya gecer. Mirasci olum belgesiyle basvurursa hesabi size aktaracsklar bankadaki gibi
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
December 15, 2019, 04:00:26 AM

Bilmiyorsa yapacak birsey yok. Mesela size miras kaldi sadece abanki biliyorsunuz ama b banktada parasi var. bilmezseniz o parayi alamazsiniz 10 sene sonra hareketsiz hesap olur ve bankaya gecer. Mirasci olum belgesiyle basvurursa hesabi size aktaracsklar bankadaki gibi

Bu sebeplerden dolayı elinizde olan crypto cüzdan ya da bir borsada ise notunu alıp bilgisayar ya da fkash bellek gibi bir yere koymak lazım. Ben öldükten sonra ne olur demeyin eke kalacağına eşinize çocuklarıniza kalsın daha iyi ( bu da ana konu dışı ama önemli  bir durum)

The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
December 15, 2019, 08:05:43 AM

Dolandırıcılığın onlarca farklı yöntemi var. Bu durum da karşımıza çıkabilir. Geçmiş yıllarda ehliyet çıkartmak için nüfusa giden kişilerin devlet kayıtlarında ölü olduğunu öğrendikleri haberler görmüştük. Kayıtlarda ölmüş gibi gösterilip insanların arkasından iş çevirmek olası.
Gelişme olarak ise güzel bir düşünce. Bir borsanın bu konuda bir karar aldığına ilk kez denk geliyorum.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

bobita
Legendary
*

Activity: 2492
Merit: 1287

View Profile
December 16, 2019, 10:53:40 AM
Merited by Blacknavy (1)

Aktifbank kuruluşu olan Bitmatrix borsasının kapanacağı duyurusu yapılmasıyla ilgili açılan konuda aynen şöyle demiştim:
"Kripto piyasası klasik finans/bankacılık kafasıyla yürümez ve görüldüğü gibi yürümedi. Kuruluş duyurusu hoştu ama ondan 1 santim öteye bile geçemediler, öyle ki, başlığı görünce kimin kastedildiğini hatırlamadım bile, okurken "ha, öyle ya, Aktifbank kripto borsası kurmuştu" dedim.
Halbuki doğru bir vizyona sahip olsalar (bkz. Btcturku alıp takla attıran Özgür Güneri de klasik finanstan gelmektedir ama farkı ortada) çok daha iyi yerlere gelebilirlerdi."
İşte bu gelişme de Btcturk'ten gelen "vizyon sahibi olmak nedir" konulu başka bir çalışma.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
xzone
Legendary
*

Activity: 2548
Merit: 1481

View Profile
December 16, 2019, 01:11:06 PM

Gerçekten güzel bir hareket göstermiş BTCTürk. Aynı bir banka gibi hareket etmiş olacak ve kullanıcılarını mağdur etmenin önüne geçmiş olacak. Piyasaya pozitif haberleri yayan ve kullanıcıları en çok mutlu eden borsaların başında boşuna bu kişiler gelmiyor Smiley vizyon sahibi olmak, müşteri dostu olmak, motivasyon arttırmak artık ne derseniz diyin bu şekilde hak ediyorlar Cheesy

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
December 16, 2019, 01:23:52 PM

KYC olan her borsada resmi mirasçı, gerekli yasal prosedürleri yaptıktan sonra hesabı devir alabilir.
Yine de KYC li trade kültürünün topluluğa kazandırılması açısından önemli bir açıklama olduğunu düşünüyorum.
Tebrik etmek lazım.
Aceeakell
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 300

View Profile
December 16, 2019, 02:24:35 PM

eskiden belirli bir süre sonra bu para eninde sonunda borsaya kalıyordu aslında. biraz yanlış yönlendirmişler. pvt key yoksa zaten kimse o parayı alamaz.  ama borsadaki paraların da sahibi öldüğünde çocukları bu parayı alamıyordu, borsalar üzerine yatıyordu. özellikle abd de çinde büyük paralar böyle gitti.  btcturk de heralde veraset davalarıyla uğraşmaktan bıktı, mirascılarda eninde sonunda hakları parayı alacak. bunu bir hizmet olarak sundu.  ben gene de mantıklı ve güzel bir hizmet olarak buldum.

önemli olan şu, sakladıkları paraların %100 ü de hacklenip çalınırsa, bunları geri ödemeyi taahhüt ediyorlar mı. bence hiç bir borsa ödemez, battık der çıkar işin içinden.
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

View Profile
December 23, 2019, 11:06:17 AM

Bence çok guzel bir düşünce olmuş. Ben hep paribudan işlem yaptım hiç BTC türk kullanamadım. Hesap açayım elimde dursun bari belki yarın bir gün lazım olur. Paribu ve BTC Türk varken diğer küçük borsalarda mağdur olmamak için dikkatli olun derim

PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
December 24, 2019, 07:01:35 AM

KYC'nin bir amacı da bu değil mi zaten? KYC sadece karşıdaki kişinin gerçek bir kişi olup olmadığını anlamak için değil bu gibi olası durumlardan sonra ne yapılacağı ile de alakalı bir şey aslında. BtcTürk "bunu yapıyoruz yenilik yaptık" gibisinden anlatmış ama zaten olması gereken bu.

Farzı misal babamın Binance'ta 5 btc'si var (bitcoin'in b'sinden anlamaz Cheesy ) ve vefat etti, ben durumun farkındayım ve Binance'tan Btc'leri çekmek istiyorum. Vermeyecek mi sanıyorsunuz? Adamların elinde kimlik var Kyc var, ölmüş, miras kalmış. Söke söke alırsınız. Uzun sürer uğraştırır belki ama sonuç değişmez.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
December 24, 2019, 01:18:58 PM

Bence güzel bir düşünce tamam kyc yapınca verilmesi mantıklıdır ama ölüm belgesi o bu bilmem ne diye uğraşma işine girince insan acısı ile mi ilgilenecek parayı mı kurtarmaya çalışacak?? Bu haber bence güzel insanların daha rahat daha güvenli işlem yapmasını sağlar borsada para tutmak riskli olsa da kişinin kendi başına gelebilecek şeyler konusunda kafayı rahat ettirir böyle bir sigorta olması (:

teramit
Legendary
*

Activity: 1866
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
December 25, 2019, 12:56:20 AM

veraset vergisi eğer çok paranız varsa sağlam miktarlara geliyor , en mantıklısı hayatta iken çocuklara mirasçılara parayı dağıtmak malına göre hiç maliyeti yok , yani kripto da hiç masrafınız olmuyor. Gerekirse çift şifreli bir cüzdan oluşturup vefat sonrası sen çekersin denilebilir, diğer mallar da bir şekilde önceden pay etmek lazım sonra kardeşler davalık oluyor. Beklenmedik bir ölüm olursa borsadaki koinlerin transferi açısından güzel bir gelişme ama bir şekilde binance tan bile mirasçısı alabilir koinleri zannedersem.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: