Bitcoin Forum
April 28, 2024, 07:11:47 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Politika Kıraathanesi: Bana Siyaset Yapma!  (Read 199 times)
trendcoin (OP)
Legendary
*

Activity: 2184
Merit: 1131

View Profile
August 10, 2020, 08:57:00 AM

genel kargaşa durumu yerine türk siyasetinin içinde bulunduğu gündemin rasyonel şekilde tartışılabileceği bir sayfa oluşturulabilir diyerek konuyu açmış bulunuyorum. öncelikle çok açık bir şekilde söylemem gerekirse herhangi bir basın yayın kuruluşunu takip etmiyorum, gündemi canlı-kanlı takip etmişsem kendi değerlendirmem ile bir sonuç oluşturuyorum. tabii bu durum işin böyle olması gerektiğini ve bir basın yayın kuruluşunu takip edenlerin yönlendirilmiş olduğu anlamını çıkarmaz, işte lafı uzatmayayım... :)

1- erken seçim: gündemde çok zayıf da olsa bir erken seçim ihtimali var; sizce olur mu, şu aşamada olursa kime yarar ya da neden olmaz?

2- ip cumhur ittifakı yakınlaşması: böyle bir gündem ve açık sayılabilecek bir çağrı var, ip de net bir şekilde hayır cevabı vermedi. sizce ip tabanı siyasi görüş olarak hangi oranlarda dağılım gösteriyor, olası bir yakınlaşma cumhur ittifakına ne kadar oy taşır?

3- ince parti kuruyor: tabii bu parti kurma aşamalarında işler nerelerden dönüyor geçmişte defalarca gördük, bir anda her şey değişebiliyor ama görünen köy ince'nin parti kuracağı yönünde bulunuyor. sizce chp'den ne kadar seçmen ince'ye oy verir? (oy koparır mı diye sormadım bile bence koparacak) ince'nin partisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

4- erken seçim ya da normal seçim sonucu oy oranları hakkında tahminleriniz var mı? şu an en sağlam ittifak akp-mhp ve chp-hdp denklemlerinde kurulmuş gözüküyor ancak ittifaklarda bir çatırdama da söz konusu, bu değirmenler (cumhur-millet) seçime kadar su taşır mı, devamlılık sağlar mı?

daha fazla gündem başlığı ekleyecektim ama duruma göre daha sonra eklemeye karar verdim, ayrıca her biri bol bol alt başlıklar ile de genişleyebilir...

not: arkadaşlar lütfen! azrail'in canını almayı unuttuğu, "facebook: altı oklar güçlerini birleştirsin (özel kapalı grubu)" müdavimi gallik üyeleri dışında kalan rasyonel yorum sahibi üyeler gelsin. Sapır saçma bir döngü yerine gündeme dair bakış açılarını değerlendirelim. bu ihtimale rağmen özgür ve rahat bir değerlendirme ortamı oluşturmayı amaçladığım için konuyu self-moderate açmadım.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
1714288307
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714288307
Reply with quote  #2

1714288307
Report to moderator
1714288307
Hero Member
*

Ignore
1714288307
Reply with quote  #2

1714288307
Report to moderator
It is a common myth that Bitcoin is ruled by a majority of miners. This is not true. Bitcoin miners "vote" on the ordering of transactions, but that's all they do. They can't vote to change the network rules.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714288307
Hero Member
*

Ignore
1714288307
Reply with quote  #2

1714288307
Report to moderator
1714288307
Hero Member
*

Ignore
1714288307
Reply with quote  #2

1714288307
Report to moderator
1714288307
Hero Member
*

Ignore
1714288307
Reply with quote  #2

1714288307
Report to moderator
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
August 10, 2020, 09:35:37 AM

İyi Parti’nin katı bir ittifak niyeti olduğunu sanmıyorum ki devlete faydalı olan her şeye destek olacaklarını en başından beri söylüyorlar (ben de bu yüzden ona oy veriyorum). Bir İP seçmeni olarak, ittifakın adı fark etmeksizin o anki koşullarda hangisi daha mantıklıysa partimi desteklerim ki karşı taraf ne kadar itici olsa da içinde bulunduğumuz liberal ibneler grubu da oldukça rahatsız edici. Özellikle KK’nin partiyi babasının yuvası haline getirmesi ve Türk’ü temsil eden insanların ‘terör sempatizani’ olması ana rahatsızlık unsuru ki M.İnce (bunu da sevmem) de bu konudan rahatsız aynı çoğu CHP seçmeninin rahatsız olduğu gibi.

Ekonomi, Yolsuzluk, Multeci Krizi, Terör ve Liyakat sorunları çözülsün, İP’ye danışsınlar, aktif rol versinler, reis bu saçma inatlaşmaları bıraksın ve ‘ne olursa olsun sadece bu devletin’ faydası için çalışsın, başarıya giden yol için makyavelist biri olsun anca o zaman onu destekleriz ama kendisi böyle bir adam olmadığı ve olamayacağı için sonsuza kadar televizyonlarda ağlayarak radikal %20lik şizo-radikal dinci kitlesine gözyaşı dökmeye devam edecek.

- M.İnce’nin kuracağı parti oy böler ama bir cacık bile olmaz.
- Erken seçim; olur da, olmaz da bilmiyorum. Bence Corona vakti seçim falan olmaz.
- Eğer millet ittifaki kazanirsa ortada bir HDP gerçeği olacak, sırf ittifaktalar diye en ufak teror sempatisi gosterilirse aninda millet ittifakini desteklemeyi birakir, gider oyumu radikal dincilere veririm (ya da partinin kararina göre farklı bir centralist akim ortaya çikabilir; benim dileğim budur. sağ ve sol gericilerden kurtulmak).
trendcoin (OP)
Legendary
*

View Profile
August 10, 2020, 12:44:56 PM

...

üstad, yeri geliyor 20 yıldır iktidar olan akp için bile "doğru yol" ve "ana vatan" benzetmeleri yapılarak örnekler vasıtası ile gelip geçici olduğundan bahsediliyor. şimdi, tamamen demirbaş partilerin tabanlarındaki iktidar ve yetersiz muhalefet bıkkınları (akp-mhp-chp-zart-zurt) tarafından tepkiyle oluşmuş, karma karışık durumda bulunan ve homojen olmayan bir parti; bu kaostan ne kadar sağlam çıkabilir onu kestirmek oldukça güç olsa gerek...

yani ip cumhur ittifakına yelken açtığında, senin gibi düşünen seçmenini konsolide edebilecek söylemler üretebilecekken geri kalan %x'lik partili kesimi ikna edebilecek söylemler üretemeyebilir. bu da karşı tarafa ne kadar oy taşıyabilecek acaba sorusunu ortaya çıkarır. millet ittifakında kaldığı süre boyunca çürüyecek, cumhur ittifakına katıldığında kopacak olan bir ip'ten bahsediyoruz gibi geliyor, tek başına kalsa baraj altı...

öte yandan dün fedöncü denilen partinin bugün ittifaka çağrılması da bir kırmızı alarm işareti... türkiye siyaseti başkanlık sistemi ile daha karışık ve işinden çıkılmaz bir hale geliyor, bu işin sonu abd benzeri sağ sol ayrımı olan iki partiye dönüşmez inş.

seçim barajı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir arkadaşlar?

muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
August 10, 2020, 01:28:54 PM

Türkiye'nin en bıçak sırtı konusu.
Yani bunun üzerine aslında o kadar çok konuşulabilir ki. Ne barajla, ne barajsız olur ülkemizde. Baraj olduğu sürece olmamalı denilir, olmadığındaysa da varken daha iyiydi konuşulur.
Demokrasi anlayışı güdecekseniz olmaması gerekir, ama toplum barışı içinde olması daha makul gibi. Ne yana esnemek istediğinizle alakalı.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
August 10, 2020, 01:40:33 PM

Muharrem İnce'nin parti kuracağı haberi geçen hafta bomba gibi düşmüştü gündeme. Bence bu bilinçli yapıldı İnce tarafından. Halkın nabzı ölçüldü; sankli hemen bir parti kurma faaliyetine girişilecekmiş gibi hava yaratıldı. İnce de ortaya çıkıp "hayır kurmuyorum" demedi. Bir süre bekledi ve sonrasında halktan olumsuz tepkiler gelince "hareket başlatıyorum sadece, parti kurmuyorum" dedi. Hatta buna da ek yaptı; "sonrası ne olur bilmem" şeklinde... Geçen seçimde İnce'ye oy vermeme rağmen, tekrar oy vereceğimi düşünmüyorum. İmamoğlu ya da Yavaş'tan biri aday olursa daha iyi olur.

- İyi Parti, Cumhur ittifakına asla girmeyecektir. Çünkü son 2 senedir çok fazla karalama kampayasına maruz kaldılar. Zaten kuruluş felsefelerine de oldukça ters olur bu hareket!

- Olası bir erken seçimde Millet ittifakının genişleyeceğini; Deva ve Gelecek partilerinin de katılacağını tahmin ediyorum.

- CHP'de Kılıçdaroğlu'nun yerine daha dinamik, kitleleri sürükleyebilen bir başkan gelmesi gerekir. Yeni yüzlere, yeni heyecanlara ve farklı hikayelere ihtiyaç var. Etrafındaki bu kadroyla işleri çok zor!

- Parlamentodaki %10 parti barajı, MHP'nin baraj altında kalmaması için %7'ye indirilebilir.

- CB seçimi için %50+1 de Erdoğan'ın elini kuvvetlendirmek için %40 ya da %45+1 ile revize edilebilir.

Söyleyeceklerim bu kadar. Kıraathanedeki herkese benden çay ;)
Blacknavy
Legendary
*

View Profile
August 10, 2020, 02:14:24 PM
Last edit: August 10, 2020, 02:25:02 PM by Blacknavy

...

üstad, yeri geliyor 20 yıldır iktidar olan akp için bile "doğru yol" ve "ana vatan" benzetmeleri yapılarak örnekler vasıtası ile gelip geçici olduğundan bahsediliyor. şimdi, tamamen demirbaş partilerin tabanlarındaki iktidar ve yetersiz muhalefet bıkkınları (akp-mhp-chp-zart-zurt) tarafından tepkiyle oluşmuş, karma karışık durumda bulunan ve homojen olmayan bir parti; bu kaostan ne kadar sağlam çıkabilir onu kestirmek oldukça güç olsa gerek...

yani ip cumhur ittifakına yelken açtığında, senin gibi düşünen seçmenini konsolide edebilecek söylemler üretebilecekken geri kalan %x'lik partili kesimi ikna edebilecek söylemler üretemeyebilir. bu da karşı tarafa ne kadar oy taşıyabilecek acaba sorusunu ortaya çıkarır. millet ittifakında kaldığı süre boyunca çürüyecek, cumhur ittifakına katıldığında kopacak olan bir ip'ten bahsediyoruz gibi geliyor, tek başına kalsa baraj altı...

öte yandan dün fedöncü denilen partinin bugün ittifaka çağrılması da bir kırmızı alarm işareti... türkiye siyaseti başkanlık sistemi ile daha karışık ve işinden çıkılmaz bir hale geliyor, bu işin sonu abd benzeri sağ sol ayrımı olan iki partiye dönüşmez inş.

Senin de söylediğin gibi İyi Parti homojen bir parti değil, zaten Türkiye de homojen bir ülke değil. Ortak nokta Türk kültürü olduktan sonra seçmenler için detaylar önemli değil.

Bütün özgürlüklerin bir arada bulunduğu tek siyasi parti bu. Biz kapali fistiklarla açik fistiklar arasinda ayrim yapmiyoruz Cool. İP kesin ve net bir şekilde başkanlik sistemini istemiyor, reisin tavizler vermesi ve İP’nin söylediği güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönülmesi gerekiyor. Reis hizaya gelmedikçe İP asla desteklemez. İP seçmeni için bütün detaylar tiriviri artık sadece insan gibi yaşamak, insan muamelesi görmek istiyoruz. Sağ ve sol arasinda sekmek değil. Bu yüzden %x diye bahsedilen kesim, max %10 olur, partinin dağilmasini vesaire mumkun bulmuyorum.

sen hangi partiye oy veriyosun bu arada? genel profilinden herhangi bir siyasi partiyi destekledigini dusunmuyorum. bi ara deva vs umudun oluyo gibiydi sanirim ama onlar da bence kek.
trendcoin (OP)
Legendary
*

View Profile
August 10, 2020, 06:59:35 PM

...

sen hangi partiye oy veriyosun bu arada? genel profilinden herhangi bir siyasi partiyi destekledigini dusunmuyorum. bi ara deva vs umudun oluyo gibiydi sanirim ama onlar da bence kek.

sınırlı ve sorumlu bir devlet, özgür birey ve serbest piyasa: https://youtu.be/pbdtSrpvMrU :))

video'da dikkate alınmaması gereken uçuk kaçık küfürlü söylemler var (aslında videoda dikkate alınabilecek bir şey de yok :d), video sadece mizah amacıyla paylaşılmıştır. bir gün taksim'de kızılderililerle halay çekebilmek ümidiyle...

mandown
Legendary
*

Activity: 1904
Merit: 1283

View Profile
August 10, 2020, 07:15:35 PM

bu ülkenin en büyük problemi siyasetin ve millet vekillerinin gerçekten tam olarak görevlerinin belli olmaması. Görevi belli olanların ise yaptığı hatalardan sorgulanamıyor olması

Millet vekilinin derdi vatandaş değil keyfi.
Belediye başkanı olanın derdi köyüne yol, su, elektrik ve çeplerini doldurmak ve hesap sorulamıyor olması
Parti yöneticileri ve aktif üyeleri bu kendilerini sadece devlet memuru gibi gördükleri için aldıkları maaş ve desteğe bakıyorlar.

Ne muhalefet işini yapıyor, ne iktirdar partisi sadece günü yaşayıp parasını alıyorlar.

İnce bu saatten sonra partide kursa sittin sene iktidar olamaz sadece iktidarın ekmeğine biraz daha bal çalar.  Bu durumu zaeten kendiside biliyor.
iyi parti ise yönetiminin kafası çok karışık bir parti yönetimini bırakıyor bir millete garip söylemlerde bulunuyor.
chp ise söylediği söylemlerin sonrasını getiremiyor seçimde çalınan oylar için .... yapacağız diyor ve deveamı gelmiyor. ellerine yüzlerce koz geciyor ancak susuyor.
ak parti zaten bireysel bir görüşleri yok yukarıdaki evet derse o hayır derse yine o
hdp iktidarın işine geldiğinde parti gelmediğinde terör örgütü.

hele belediye toplantılarında görüyoruz ya hep bir ağızdan ya evet ya hayır hiçbirinin bireysel görüşü yok.

eğer ki bir seçim olursa ne olursa olsun işler götüye gittiğinde de onun başta olmasını canı gönülden istiyorum ki tarihin tozlu yapraklarına bu ülkeye gelmiş gelçmiş en büyük kötülüğü yapan olarak anılsın istiyorum.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
trendcoin (OP)
Legendary
*

View Profile
August 11, 2020, 08:23:02 PM

konuyu tekrar zıplatmayacaktım ama meral abla çok sıcak bir açıklama yapmış, "yok.. burda olmaya devam etçem" demiş. tabii siyasetin zemini kaygandır, gündem günden hızlı değişir ama bu kadar net bir açıklamanın da lamı cimi olmaz :)) millet ittifakını bir eksik saymış olsa da mevcut konumunu koruyarak bence en iyisini yapmış, hayırlısı olsun. :)

https://youtu.be/xzlCdcVknDs

Blacknavy
Legendary
*

View Profile
August 13, 2020, 08:54:36 AM

Bugün M.İnce parti içi sorunlarla ilgili açıklama yaptı. K.K’yi sevmesem de M.İnce’nin 19:30. dk civarında Kürt demagojisi yaparak CHP’deki normal Kürtlerin desteğini kesmeye çalıştı. M.İnce, açıkça kişisel hırs ve çıkarları için kaostan çıkış yolu arayan normal Kürtlerin önündeki CHP seçeneğini silmeye çalışıyor (birileri artan oydan rahatsiz). Buna ek olarak, M.İnce’nin konuşması ATV gibi yandaş kanallarda da canlı yayınlandı. Bu da ne amaçladıklarını açıkça belli ediyor. Birileri İYİP onlara yanlamayınca başka alanlardan oy koparma peşine düşmüş. Yillardir bilinen hatalarin tam da bugün söylenmesi tesadüf olamaz. Bu parti d*rsimli kemal başa geldiğinden beri bu halde zaten, günaydin. sene 2020 oldu.

https://m.youtube.com/watch?v=ISfko1bT6-0
trendcoin (OP)
Legendary
*

View Profile
August 13, 2020, 09:13:11 AM

henüz videoyu izleyemedim ama haberlerden okuduğum kadarı ile millet ittifakı içinde kalacağını ve bu sebeple parti oylarını bölmeyeceğini söylemiş, ayrıca 1000 gün söyleminde bulunarak 2023 genel seçimlerine kadar sürecek bir hareketten bahsetmiş. hayırlısı olsun.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: