Bitcoin Forum
April 16, 2024, 03:56:09 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Komplo Teorim Gerçek mi Acaba ?  (Read 152 times)
forumalacali (OP)
Full Member

Activity: 294
Merit: 193

View Profile
December 23, 2019, 08:57:30 AM
Last edit: December 23, 2019, 09:09:43 AM by forumalacali
Merited by Kalemder (1), kartepe (1)

Yeni bir yazımla karşınızdayım arkadaşlar ama bu sefer belki hoşunuza gitmeyecek türden okuyup yorum dahi yazmayacağınız veya görmezden geleceğiniz ama yazalım birilerinin dikkatini çeker...

Uzun zamandır takip ettiğim bir konu hakkında belki sizinde görüşlerinizi bilmek isterim..

Bundan 1 sene önceye kadar kriptoyu proje bazlı proje bazlı araştırırken (bu grafik üzerinden değil bizzat derinlemesine anlayarak indirerek node kurarak veya kurçalayarak) borsaların işleyişleri ile ilgili bir şey dikkatimi çekti. Bunlar ufak tefek borsalar dı ama bir şeyler fark ettim. Yada tamamen şans eseridir dedim ama şans habire kendini belli aralıklarla tekrarlamaz diyerek konunun detayına indim...

Bazı borsaların Btc ani düşüşlerinden veya yükselişlerinden önce hacim botlarını durdurduğunu yada hacmi ciddi manada kıstığına şahit oldum. Ne oluyor niye durdu demeye kalmadan 1 saat içinde 500-600 puanlık belki daha fazla düşüşler veya yükselişlere şahit oldum..

Önce bunun bir tesadüf olduğunu veya borsanın da sonuçta bir analizcisi vardır önlem aldığını düşündüm ama sonra aklıma şu geldi bu adamların çoğunun CEO dediğimiz kişileri bir hesağ veya isimden ibaret..

Tabiki bu kategoriye binance okex veya huobi gibi büyük major borsaları sokmuyorum benim bahsettiğim daha minor borsalar..

Bunlar bir binada bir ofis ve her masası bir borsa gibi işleyen bir yer. Yani masanın karşı tarafında xxx borsanın sahibi görünene yazılımcı ile yüzyüzesiniz. Organize bir oluşum gibi düşünün küçük küçük ama hareket halinde ortak hareket eden bir üst akıl..Biri bunların sahibi yada bi grup..

Bunu arkadaşlarıma anlattığımda abartma abi dediler ama 2-3 hafta önce şöyle bir olay gerçekleşti. Çin 33 borsaya mı ne operasyon düzenledi. Sonra bir baktım bizim miniklerden bazı projeler kaçış yapmaya başladı.. Borsayı terk etmeler.. Hacim yine var ama alıp başka borsaya satmak isteseniz cüzdanda mal yok. Çünkü token sahipleri boşaltmışlar...

Bunlardan biri ile irtibata geçince ise aşağıda linkte verdiği haber kaynaklarından birini paylaştı...

https://mp.weixin.qq.com/s/It21mRGZZf2ha0XGDT3w5A

Ve dahada kurcalayınca 10 dakika icinde kendime borsa kurabileceğimi ve 180 borsanın buraya kayıt olduğunu öğrenince evet dedim forumalacali kıllanmakta haklıymışsın...

Buyrun gelsin yorumlar  Undecided

1713239769
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713239769
Reply with quote  #2

1713239769
Report to moderator
1713239769
Hero Member
*

Ignore
1713239769
Reply with quote  #2

1713239769
Report to moderator
1713239769
Hero Member
*

Ignore
1713239769
Reply with quote  #2

1713239769
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
December 23, 2019, 09:09:45 AM
Merited by EFS (1), Kalemder (1)

Yani küçük borsaların bir şekilde, bir yolla ya da dediğiniz gibi aynı altyapıyı kullanmasından kaynaklı böyle bir şey olabilir mi? Belki. Ancak Binance, Huobi, Bitfinex, Okex, Bittrex, Bithumb, Poloniex, Kucoin, Upbit... vs ilk sıralarda sayabileceğimiz borsaların aynı anda anlaşarak yapmaları mümkün değil. Kaldı ki dediğiniz kadar organize bir şey olması durumunda insanlar bunu zaten daha önceden fark ederlerdi diye düşünüyorum. Bunu organize yapmaları zor. Ama bir iki tane büyük borsa ortalamayı etkileyecek kadar hacime sahipken deneyebilirler mi? Evet olabilir. Ancak bu kadar organize hareket edeceklerini düşünmüyorum.

Bir de şunu aklım almıyor. Bu kadar düşüş devam ederken, borsaların bu düşüşten kazancı olacağını düşünmüyorum. 2 yıldır herkes tekrar yükselecek beklentisi içerisinde. Bir 2 yıl daha bu şekilde giderse, şu an kalanlarında yarısından fazlası terk edecektir. Yani bile bile düşüşün uzun vadede herkese kaybettireceğini düşünüyorum. Üstelik gerçek bir boğa piyasasındaki hacimler ile en az hacmi olan borsa bile çok güzel paralar kazanabilecek düzeye geliyor. Ben borsaların yerinde olsam ortak hareket etmek istesem bile bunu fiyatı yükseltecek politikaya dayanarak yapardım. Sürekli artış olmaz bu kesin. Ama bu kadar uzun ya da yukarı-aşağı da hareket etmesi çok sağlıklı değil. Volatilite denen şeyin azalması şart. Bu haliyle piyasa güvenilir olmaktan çok uzak.

Son olarak tüm konuştuklarımız ve bu piyasanın doğası, bize DEX'i kullanmamız konusunda zorluyor aslında. Bir şekilde DEX'leri tamamen kullanılır hale getirmeliyiz. Ama bunu yaparken, DEX adı taşıyanları değil. Gerçek DEX'leri sunmalıyız. Kolay değil biliyorum ama bunu yapmak zorundayız.
forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
December 23, 2019, 09:14:19 AM

Bir de şunu aklım almıyor. Bu kadar düşüş devam ederken, borsaların bu düşüşten kazancı olacağını düşünmüyorum.

Bazı projeler var ieo ayağına millete kitleniyor bu olay bir tek binance de olmuyor. Bu tarz projelerde az yatırımcılar batmadı. Birde borsa tokenları kısmı mining veya başka türk şekilde insanlara pazarlandı. Bu çin borsalarına uğrarsanız eğer çoğunda borsa tokeni mevcut ve hatta sorsanız abi diğerlerinden daha kral çünkü !!!!

Hiç unutmam şunu söylediler ! 

Borsa kendi tokenini p.ç edermi burda bırakmaz...

Ama hepsi çıktığı rakamdan %60-70 aşağıda ve hepsinin dolaşım miktarıda artıyor gün ve gün..

Bence güzel bir kazanç
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
December 23, 2019, 10:20:51 AM

Ara ara burada duyuyorum daha önce adını dahi duymadığım türk borsası battı deniliyor. Ne ara kuruldu? Kaldı ki kim bu tarz borsalar da işlem yapıyor. En bilinen paribu ve BTC türk te bile alım satım makasi çok açık olabiliyor. Eski borsa oldukları için hacim olduğu için onlar ayakta ama yeni kurulan borsalarda dikkatli olun

forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
December 23, 2019, 11:02:12 AM

Ara ara burada duyuyorum daha önce adını dahi duymadığım türk borsası battı deniliyor. Ne ara kuruldu? Kaldı ki kim bu tarz borsalar da işlem yapıyor. En bilinen paribu ve BTC türk te bile alım satım makasi çok açık olabiliyor. Eski borsa oldukları için hacim olduğu için onlar ayakta ama yeni kurulan borsalarda dikkatli olun

Biraz önce 2 dakika sürmedi kendi borsamı kurdum (demo olarak verildi) bildiğin logo mogo yüklesem yazı filan hazırsa eğer hakkımızda filan diye toplam 5 dakikada fontlar montlar görseller ile hazır 10 dakika bile fazla

güzel botlar filan  hacim botları adamlar her şeyi sunuyor mis gibi

vay be ben bu kadar kolay olacağını hayal bile etmemiştim.  Huh
muslol67
Hero Member

View Profile
December 23, 2019, 07:51:10 PM

Bir de şunu aklım almıyor. Bu kadar düşüş devam ederken, borsaların bu düşüşten kazancı olacağını düşünmüyorum.

Bazı projeler var ieo ayağına millete kitleniyor bu olay bir tek binance de olmuyor. Bu tarz projelerde az yatırımcılar batmadı. Birde borsa tokenları kısmı mining veya başka türk şekilde insanlara pazarlandı. Bu çin borsalarına uğrarsanız eğer çoğunda borsa tokeni mevcut ve hatta sorsanız abi diğerlerinden daha kral çünkü !!!!

Ama hepsi çıktığı rakamdan %60-70 aşağıda ve hepsinin dolaşım miktarıda artıyor gün ve gün..

Bence güzel bir kazanç

Bu bahsettiğimiz başka bir şey. Nereye, nereden baktığımızla alakalı. Bitcoin'de çıktığı tepenin %60-65 gerisinde. Ethereum çok daha gerisinde.
Borsaların bunu isteyerek yapacaklarına inanmak güç. Yani örnek veriyorum, 1 milyon coin/token var X borsanın. Bunun en az %50'sini elinde tutuyor. Bunun fiyatı 10X artsa adamları zengin eder. Neden göz göre göre batışını izlesinler.

Maalesef kısa vadeli planlarla bunu yapanlar az da olsa vardır. Ancak bunları konuşmanın önemi yok. Bizim bahsettiğimiz adam gibi borsalar. Gidip sizin bahsettiğiniz gibi 10 dakika da kurulan borsaya para yatıran kendi kaşınıyor demektir. Binance'ı örnek olarak vermek yanlış olur. Ama mesela bakın Kucoin'e! KCS'yi adam edebilmek için her şeyi yapıyorlar. Lending'ler, ödüller, stakingler... Bunu iyi ölçüp biçmek lazım.
Yani sonuçta burada teorim diye bahsettikleriniz SCAM olan, olma ihtimali olanları alamayız, almamalıyız. Kötü örnek, örnek olmaz...
BTC, ETH gibi makul projelere bakalım. Şimdi gerisini de sayarım da kişisel bakış açısına göre de bu SCAM olayı değişiyor. Herkes nasılsa beğenmediğine SCAM diye yapıştırıyor...
forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
December 23, 2019, 08:08:33 PM

Bence güzel bir kazanç

Bu bahsettiğimiz başka bir şey. Nereye, nereden baktığımızla alakalı. Bitcoin'de çıktığı tepenin %60-65 gerisinde. Ethereum çok daha gerisinde.
Borsaların bunu isteyerek yapacaklarına inanmak güç. Yani örnek veriyorum, 1 milyon coin/token var X borsanın. Bunun en az %50'sini elinde tutuyor. Bunun fiyatı 10X artsa adamları zengin eder. Neden göz göre göre batışını izlesinler.

Maalesef kısa vadeli planlarla bunu yapanlar az da olsa vardır. Ancak bunları konuşmanın önemi yok. Bizim bahsettiğimiz adam gibi borsalar. Gidip sizin bahsettiğiniz gibi 10 dakika da kurulan borsaya para yatıran kendi kaşınıyor demektir. Binance'ı örnek olarak vermek yanlış olur. Ama mesela bakın Kucoin'e! KCS'yi adam edebilmek için her şeyi yapıyorlar. Lending'ler, ödüller, stakingler... Bunu iyi ölçüp biçmek lazım.
Yani sonuçta burada teorim diye bahsettikleriniz SCAM olan, olma ihtimali olanları alamayız, almamalıyız. Kötü örnek, örnek olmaz...
BTC, ETH gibi makul projelere bakalım. Şimdi gerisini de sayarım da kişisel bakış açısına göre de bu SCAM olayı değişiyor. Herkes nasılsa beğenmediğine SCAM diye yapıştırıyor...

Yazdiklariniza katılıyorum ama şu 10 dakika da kurulan borsa platformunun 300 e yakın aktif müşteri mevcut (aktid borsa)
Major borsalar zaten siyrilanlar bu arada huobi ve okex gibi borsalarda ilk baslangiclarini ve servislerini buradan almışlar.

Ama genel itibarı ile belki ben yaniliyorumdur haksiz olabilirim ama gördüğüm kendi tokenlarin millete kitlemeye çalışan borsa çok

Ki kcs nin ath 21-22 dolar olduğunu veya gördüğünü bilmekte önemli  belki onlard vitalik gibi tepeden çakmış lardir bellimi olur
Yarışmalar ile tepeye çıkıp sonra inmeye başlıyorlar ben genel olarak yazıyorum ama borsa coini pişmanlıktır diyorum :/
Ve illa fee veya boğa zamanlarinda para kazanmak veya çok para kazanmak olabilir ama ben şuan da kazandiklarina inanıyorum

Benim görüşüm bu her görüşe de saygı duyarim
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
December 23, 2019, 08:28:54 PM

Büyük borsalarda değil ama küçük borsalarda böyle şeyler elbette ki mümkün. Önemli olan bu borsalara ne kadar müşteri çekilebildiği... Yukarıda anlatıldığı gibi; hazır scriptler satın alarak borsa kurmak kolay. Eğer kiralanan server da yeterli geliyorsa işlemler gayet hızlı yapılabilir. Tek bir kişi onlarca borsanın sahibi de olabilir. Ama bu konuda yasal boşluklardan faydalanmış olması lazım. Her ülkede izin verilmez böyle şeylere.
Sonuç olarak, hazır borsaları kurmak kolaydır. Oralara popüler ya da orta ayarda coin/tokenleri ekleyip, yatırımcı çekmek ise işin zor kısmıdır. Sağlam reklam bütçeleri gerektirir. Ayrıca uzun vadeli de olamazlar. Açığa çıktıklarında kapatılırlar. Sonra başka adlarla işe devam edebilen eder.
muslol67
Hero Member

View Profile
December 23, 2019, 08:43:32 PM

Yazdiklariniza katılıyorum ama şu 10 dakika da kurulan borsa platformunun 300 e yakın aktif müşteri mevcut (aktid borsa)
Major borsalar zaten siyrilanlar bu arada huobi ve okex gibi borsalarda ilk baslangiclarini ve servislerini buradan almışlar.

Ama genel itibarı ile belki ben yaniliyorumdur haksiz olabilirim ama gördüğüm kendi tokenlarin millete kitlemeye çalışan borsa çok

Ki kcs nin ath 21-22 dolar olduğunu veya gördüğünü bilmekte önemli  belki onlard vitalik gibi tepeden çakmış lardir bellimi olur
Yarışmalar ile tepeye çıkıp sonra inmeye başlıyorlar ben genel olarak yazıyorum ama borsa coini pişmanlıktır diyorum :/
Ve illa fee veya boğa zamanlarinda para kazanmak veya çok para kazanmak olabilir ama ben şuan da kazandiklarina inanıyorum

Benim görüşüm bu her görüşe de saygı duyarim

Hocam tabi ki hepimizin yanılma veya haklı olma durumu var. Sizin söylediklerinizi de anlıyorum. Yani mutlak doğru diye bir şey yok. Forumunda güzel yanı bu değil mi? Konuşuyoruz, tartışıyoruz ve en iyiye ulaşmaya çalışıyoruz. Keşke her sohbete daha fazla insan katılsa ve paylaşım artsa. Zaten forumun, forumların amacı bu.

KCS'yi sadece çabalayıp, boş durmamalarını söylemiştim üstad zaten şu an ki değerinin çok düşmüş olduğunun farkındayım.
Tavana yakın yerlerden satmalarını da (doğru çerçevede sözlerin tutulduğunu emisyon kurallarına uyulduğunu varsayıyorum.) gayet normal buluyorum. Hepimizin, piyasadaki herkesin amacı yukarıdan satıp aşağıdan geri almak değil mi?  Roll Eyes
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
December 24, 2019, 05:16:32 AM

Biraz önce 2 dakika sürmedi kendi borsamı kurdum (demo olarak verildi) bildiğin logo mogo yüklesem yazı filan hazırsa eğer hakkımızda filan diye toplam 5 dakikada fontlar montlar görseller ile hazır 10 dakika bile fazla

Bu tarz işler devam ettiği sürece büyük borsakar daha da güçlenir. Mesela ben binancenin tek el olmasını istemiyorum ama durum bu halde ise. Tokatçı bir sürü borsa çıkarsa eski borsalardan millet şaşmaz ve gücüne güç katar.

forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
December 24, 2019, 06:32:56 AM

Bu tarz işler devam ettiği sürece büyük borsakar daha da güçlenir. Mesela ben binancenin tek el olmasını istemiyorum ama durum bu halde ise. Tokatçı bir sürü borsa çıkarsa eski borsalardan millet şaşmaz ve gücüne güç katar.

Kesinlikle bitmez yani bu çünkü 10 btc ye herşey dahil borsa kuruluyor  aradan siyrilanlar bizimdir ama startup olarak bence fena hizmet değil ama sahtekalar içinde müthiş bir yer

Zaten çin li arkadaşın bloğunda bir isim var ve o abi sanırım bir borsa ile yetinmemiş dikkat cekmek istediğim noktada bu

Şunu duyuyorum x token abi scam değil bak şu şu borsada listeleniyor

Mevzu burda başlıyor listelendiği yerler adamin kendi borsalari tehlike büyük zaten yazida dikkat edin diyor benimde kafamdakileri hakli cikartiyor

Şöyle basit anlatim yaparsam bir token var ilk 100 de 600-700 milyon coinmarket değeri mevcut ama tek transfer yok borsalar arasi veya cüzdan 4-5 ay durmus gibi ama baksaniz günlük 3-4 milyon hacim yapiyor ne planlıyorlar takipteyim

Ama diyoruz ya piyasa değeri bu kadar ! Yersen

otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
December 25, 2019, 10:08:10 AM

güzel bir yazı yazmışsın hocam eline sağlık.

yalnız linkte ne yazıyor belli değil. translate e bastım ama güzel çeviremedi pek anlaşılmıyor içeriği. genel olarak anlaşılıyor ama net bir şekilde çeviremiyor google. uzak doğu dilleri çevirilirken çok anlam düşmesi oluyor.
forumalacali (OP)
Full Member

View Profile
December 25, 2019, 10:39:26 AM

güzel bir yazı yazmışsın hocam eline sağlık.

yalnız linkte ne yazıyor belli değil. translate e bastım ama güzel çeviremedi pek anlaşılmıyor içeriği. genel olarak anlaşılıyor ama net bir şekilde çeviremiyor google. uzak doğu dilleri çevirilirken çok anlam düşmesi oluyor.

Konunun ana özeti aslında 1 kişinin birden fazla borsasının olması ve bir platformun 200 den fazla borsaya hizmet vermesi.. Du Da chain up 2. büyük hissedarı olduğu tespit ediliyor ama aynı zamanda Du Da biki nin yanılmıyorsam patronu hatta başka borsalarda da olduğu bahsediliyor. Chain up çekirdek gibi 200 den fazla borsa kurmuş vaziyette yani bir tekelleşmeye gidiyorlar. Biki borsası üzerinden Hükümet bir soruşturma açıyor ki bu 1 ay olmuştur hani son düşüşten sonra 33 çin borsası hakkında soruşturma diye.. Buna uzanan bir zincir. Ve yine bu platformun hizmet verdiği çoğu borsa çin den ip kısıtlaması yedi. Bu platforma şunu diyobiliyorsunuz bize singapur client açın.Singapurda şirket kur bitti gitti. Yada malta ? Smiley

Aslında burda dikkatini çekmek istediğim 50-85k arası rahatlıkla borsa açılabildiği applikasyonlu filan (senelik ücret) ve bazı sahışların 4-5 adet borsaları olduğu bazı borsalarında mining veya extra ieo tarzı şeyler ile milleti söğüşlediği.

İddaa o ki chainup servislerini kullanan borsaların çin gözetim altında olduğu ve %80 yaşama şansı olmadığı gerisinin de göçe zorladığı...

Ama benim dikkatimi çeken olay ve konunun amacı hep düşündüğüm 1 ofis 5 masa her masa bir borsa Smiley sanırım yanılmadım bakalım haber yeni olduğu için dahada detay gelince sizinle paylaşacağım..

Pages: [1]
  Print  

Jump to: