Bitcoin Forum
April 11, 2021, 08:07:24 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 0.21.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Dlaczego Bitcoin jest ciągle w fazie beta?  (Read 111 times)
poptok1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1568
Merit: 753


professional lurker


View Profile WWW
December 25, 2019, 11:19:29 AM
Last edit: December 25, 2019, 05:44:53 PM by poptok1
Merited by Rath_ (8), kotwica666 (5), Tytanowy Janusz (3), tongokongo (2), wwzsocki (1), cryptovigi (1)
 #1

Beta becie nierówna.

Bitcoin w wersji 0.1.0 został uruchomiony 9 stycznia 2009 r (Krótko po bloku Genesis).
Dzisiaj, ponad 4000 dni później, status otwartych beta testów wciąż obowiązuje. Dlaczego zarządzający projektem wykazują się tak daleko posuniętą ostrożnością? Z czego wynika ten przemożny konserwatyzm developerów?

Krótko po wydaniu Bitcoin, Hal Finney, pierwszy użytkownik beta Bitcoin (i odbiorca pierwszej transakcji Bitcoin) napisał na liście mailingowej SourceForge:
Hi Satoshi - I tried running bitcoin.exe from the 0.1.0 package, and
it crashed. I am running on an up to date version of XP, SP3. The
debug.log output is attached. There was also a file db.log but it was
empty.

The crash allowed me to start up a debugger, but there were no
symbols. The exception was at address 00930AF7. The displayed call
stack was 942316 called by 508936.

When I have a chance, I'll try building it, although it looks like it
would take me a while to acquire all the dependencies.

Hal
Windows XP nie jest już rozwijany i choć istotne łatki bezpieczeństwa nadal się ukazują, to system należy uznać już za porzucony.
Znajdował się on w fazie beta mniej niż rok a oficjalna premiera wersji 2600, przypadła na 24 sierpnia 2001 roku. Lata później, wciąż możemy natknąć się na doniesienia z sektora finansowego, dotyczące problemu aktualizacji systemu operacyjnego w bankomatach.
Banki (podobnie jak i my) otrzymały  informację, że Microsoft finalnie zakończy wsparcie dla systemu widows XP (ostrzeżenia w 2007 i 2010 r.). O żadnych niespodziankach zatem, mowy być nie może? Windows XP dosłownie stał się ramą, na której zbudowały się nowoczesne społeczeństwa. Stanowi to lekcję, z której Bitcoin, system operacyjny pieniądza elektronicznego, może się  czegoś pożytecznego "nauczyć". Gdy adopcja wejdzie w główny nurt i stanie się faktem, a systemy o znaczeniu krytycznym będą od siebie zależne, nie będzie już można cofnąć tego zegarka. Awaria, której doświadczył Hal w fazie beta, miałaby katastrofalne konsekwencje w krytpowalutowym świecie - rzeczywistych finansów.

Spokojniej panie dzieju

Bitcoin został wypuszczony na wolność i nie można go już „od-wynaleźć”.
The nature of Bitcoin is such that once version 0.1 was released, the core design was set in stone for the rest of its lifetime.
-snip-  
Satoshi wkrótce zaczął się obawiać, że przyjęcie, adopcja Bitcoina przekroczy tempo jego rozwoju. Dobrym przykładem takiego wydarzenia, niech będzie dla nas WikiLeaks. 5 grudnia 2010 r., Około dwa lata po wydaniu Bitcoin, Satoshi napisał:
The project needs to grow gradually so the software can be strengthened along the way.
I make this appeal to WikiLeaks not to try to use Bitcoin.  Bitcoin is a small beta community in its infancy.  You would not stand to get more than pocket change, and the heat you would bring would likely destroy us at this stage.
Bilockchain to ciągły i rozwijający się eksperyment o charakterze edukacyjnym. Zanim mieliśmy filmy instruktażowe z YouTube'a czy podcasty ze źródeł Bitcoin, trudno było znaleźć eleganckie i warte uwagi wyjaśnienia czym tak naprawdę jest protokół Bitcoina. Jeśli WikiLeaks przyjąłby Bitcoina zbyt wcze śnie, bariera wiedzy o nim, mogła by zacząć się rozpadać. Każdy mógł zrozumieć, jak bardzo (r)ewolucyjnym jest Bitcoin i jakie zagrożenia dla skostniałego systemu Aladyn ze sobą niesie.
Satoshi opublikuje swój ostatni post na forum tydzień później. WikiLeaks przyjmie Bitcoin sześć miesięcy później 14 czerwca 2011 r.
Przeskakujemy do lutego 2014 r. gdzie po raz pierwszy, sieć napotka problem plastyczności transakcji. Wersja 0.9.0 zostanie wydana 19 marca. Ówczesny główny zawiadowca Bitcoinów, Gavin Andresen, napisał w odniesieniu do stanowiska Mt Gox: „Niech przypomni nam to, że Bitcoin jest wciąż młody i eksperymentalny” podczas gdy samo Gox mówiło: "(protokół) bitcoin nie ponosi winy w związku z rzekomą kradzieżą BTC z naszej giełdy".

Wieści z fabryki IT

Tom Preston-Werner, współzałożyciel GitHub (gdzie Bitcoin jest obecnie hostowany / rozwijany) wyjaśnia proces tworzenia wersji oprogramowania.
Format w przykładowej wersji programu "x" 0.1.2 wskazuje, że 0=Główna, 1=Pośrednia, a 2=Łata. Tutaj znajduje się tabela wszystkich „drobnych” ulepszeń bez łatek pośrednich (systematyka SemVer).
Tom wyjaśnia również, kiedy to główna wersja jest przypisywana do rozwijanego oprogramowania:
„Wersja główna zero (0.1.2) jest przeznaczona do początkowego opracowania. Wszystko może się zmienić w dowolnym momencie. Publicznego interfejsu API nie należy uważać za stabilny… Wersja 1.0.0 definiuje publiczny interfejs API. Sopień, w jaki numer wersji jest zwiększany, zależy od tego publicznego interfejsu API i jego zmian ”.
Ed Felten, dyrektor Centrum Polityki Informatycznej w Princeton, nazwał Bitcoin „… walutą, której zasady są określane przez zarządzanie open source”. Rzeczywiście Bitcoin jest doskonałym przykładem projektu oprogramowania open source, który ukazuje Internet jako zdecentralizowany, a nie odgórny system hierarchiczny. Bitcoin pojawił się w tym samym czasie, gdy wprowadzono zasady e-demokracji opartej na współpracy. Wspólne uczenie się i adopcja to podstawowa zasada. Według Wikipedii „Bezpośrednia demokracja będąca częścią e-demokracji opartej na współpracy przenosi odpowiedzialność za tworzenie polityki z zespołów rządowych (z góry na dół) na kolektyw obywateli (od dołu do góry)”. Magazyn Bitcoin poinformował, że Bitcoin i Namecoin pojawiły się w projekcie raportu ICANN właśnie przed ogłoszeniem przez Stany Zjednoczone, że zrzekną się pozostającej kontroli nad Internetem. Można powiedzieć, że wykładnicza szybkość przyjmowania Bitcoinów wyprzedziła jego rozwój. Jednak w rzeczywistości ten nowy paradygmat zdecentralizowanego zarządzania oprogramowaniem opartym na otwartym kodzie źródłowym spowodował przedewszystkim masę krytyczną i być może wiodący wskaźnik, że cały internet zmierza w tę samą stornę.

Beta dziś, beta jutro, nazawsze beta!

Naukowo udowodniono, że przejście przez drzwi powoduje zapominanie. Nie róbmy z wersji 1.0.0 takich właśnie "drzwi". Gdy Gmail został wydany z wersji beta Google „umożliwiło ponowne włączenie etykiety beta („dla tych, którzy nadal lubią poprzedni wygląd”). Pozostawienie tej etykiety zachęciło zespół Gmaila do pozostania kreatywnymi i innowacyjnymi.
„To oprogramowanie eksperymentalne” ostrzega w sekcji pomocy Bitcoin-qt. Być może Bitcoin w wersji 1.0.0 będzie zawierał podobne ostrzeżenie? Tak jak w przypadku Gmaila programiści BTCqt pozostaną czujni, aktywni kreatywni, nie rozleniwią się? Nikt nie może być tego pewien. Jeśli kiedykolwiek zostanie wydany core w wersji 1.0, stanię się on portalem za którym pozostawimy wspomnienia o satoshim, o furum bitcoin, o Halu a jeśli szczęście dopisze to także i o systemie Aladyn... Być może jest to smutne lecz przyznajmy, że nieuniknione a ewolucjyjny eksperyment Bitcoin rozwijać się będzie dalej i dalej, poza granicę długości życia naszego pokolenia. Nowy elektroniczny świat i jego nieustanny rozwój w permanentnej wersji eksperymentalnej... niech będzie.

Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
1618128444
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1618128444

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1618128444
Reply with quote  #2

1618128444
Report to moderator
tongokongo
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 172
Merit: 134

Explore Crypto


View Profile WWW
January 17, 2020, 02:12:27 AM
 #2

Ciekawy artykuł, inwencja własna czy tłumaczenie?
Polecam też zajrzeć na stronę https://0ver.org/ i poczytać więcej o praktykach 0-ver.

Tytanowy Janusz
Legendary
*
Online Online

Activity: 1078
Merit: 1066View Profile
February 01, 2020, 06:29:33 PM
 #3

Bardzo ciekawy artykuł. Jednak, gdzie tylko nie wyskakuję ze stwierdzeniem- bitcoin to beta - zawsze spotykam się z atakiem. Raz merytoryczym, a raz nie. Poniżej przedstawiam jedną z tych merytorycznych odpowiedzi i ciekawi mnie twoja/wasza opinia:

Quote
According to this resource  https://semver.org/
I see that the beta version is marked - beta
1.0.0-beta
Despite the fact that it starts with 1, it is beta.
A similar situation with the alpha version.
1.0.0-alpha
It doesn’t matter if numbering starts from 0 or from 1. For alpha and beta, corresponding marks are made at the end of numbering.

"Major version zero (0.y.z) is for initial development. Anything MAY change at any time. The public API SHOULD NOT be considered stable."
Initial development doesn't mean BETA. Wallets are constantly updated and refined, that's all. But it's not beta and not alpha, these are official releases.

In addition, don't confuse wallet status with network status.
Bitcoin network status is the Main network. It's launched. It is not beta or alpha.

And Bitcoin wallet has official release status, not beta.

Bitcoin wallet left the BETA stage a long time ago and from that moment have the following statuses:
Release candidate 1 (2,3 ...) - Official release.
https://i.imgur.com/b2GBiKh.jpg


███████████████████████████
█████████▀▄▄▄▄▄██▀▀████████
█████▀▄█▀▀▄▄▄▄▄▄▄▀▀▄▄▀█████
████ █▀▄███████████▄▀██████
███▄█ ███████▀ ██████ █ ███
██▀█ ███  ▀▀█  ▀██████ █ ██
██ █ ████▄▄      ▀▀▀██ █ ██
██ █ █████▌        ▄██ ████
███▄█ █████▄▄   ▄▄███ █▀███
████▀█▄▀█████▌  ▀██▀▄█ ████
█████▄▀▀▄▄▀▀▀▀   ▄▄█▀▄█████
████████▄██▀▀▀▀▀▀██████████
███████████████████████████
          ▄▄███▄▄
        ▄█████████▄

       █████████████▄▄
     ▄██████████████████▄
   ▄███████
████▀▀  ▀▀  ▀▀
  ████  ████
███▄▄██▄▄██▄▄█▄
 ██▀▀████  ██
███▀▀██▀▀██▀▀█
███▄▄█████████
  ▄▄  ▄▄  ▄▄
██████  ██▀▀██
█████████████
██  ██████▄▄██
▀▀  ▀▀  ▀▀
█████████████
▄█▄▄██▄▄██▄▄█▀
 █████  █████
███████████▀
  ▀▀███████
███████████▀▀
★ ‎
‎ ★
▄▄███████▄▄
▄█████▀█▀█████▄
████▀▀▀ ▀ ▀▀█████
███████  ██  ▐█████
███████      ▀█████
███████  ███  █████
████▄▄▄   ▄▄▄████
▀█████▄█▄█████▀
▀▀███████▀▀

▄▄▄▄▄▄▄
▀▀███████▀▀
▄▄███████▄▄
▄██████▀██████▄
███████▀ ▀███████
███████     ███████
██████▄     ▄██████
██████▄▀▄▄▄▀▄██████
██████▄   ▄██████
▀██████▄██████▀
▀▀███████▀▀

▄▄▄▄▄▄▄
▀▀███████▀▀
▄▄███████▄▄
▄█████████████▄
███████▌ ▐███████
████████  █████████
█████▀▀   ▄▄███████
███████  ██████████
█████▌      ▄████
▀█████████████▀
▀▀███████▀▀

▄▄▄▄▄▄▄
▀▀███████▀▀

‎ ★
..PLAY NOW..
poptok1
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1568
Merit: 753


professional lurker


View Profile WWW
February 01, 2020, 07:19:07 PM
 #4

Bardzo ciekawy artykuł. Jednak, gdzie tylko nie wyskakuję ze stwierdzeniem- bitcoin to beta - zawsze spotykam się z atakiem. Raz merytoryczym, a raz nie. Poniżej przedstawiam jedną z tych merytorycznych odpowiedzi i ciekawi mnie twoja/wasza opinia:
Moim zdaniem tego typu kłótnie będą wynikać z niezrozumienia intencji osoby stwierdzającej stan beta. Kojarzy się jednak beta wersja jako niedorobiona, wybrakowana, z prawdopodobnym błędem itd. Osoba będąca w opozycji zwyczajnie odbiera to jako FUD, atak na bitcoina jako takiego a wynika to z niezrozumienia zmieniającej się rzeczywistości. Skoro granice między wersjami zostały zatarte a jednoznaczne odróżnienie wersji publicznych od testowych nie jest możliwe to oczywistym wydaje się fakt, że nie ma już głównych wydań i funkcjonujemy w permanentnej becie. Niema w tym przecież absolutnie niczego złego, ot kolejny krok na ścieżce rozwoju.
Trzeba też zaznaczyć, że spory o rodzaje wersji czy stanu oprogramowania to jedynie burze w szklance wody. Większość zorientowanych o zmianie paradygmatu w funkcjonowaniu, nie tylko użytkowych ale i rozrywkowych programów, odnajdzie się w tej nowej rzeczywistości bez większego zgrzytu. To zwyczajnie się już dziś widzi.

Linkkoin
Member
**
Offline Offline

Activity: 476
Merit: 88

Online Cryptocurrency Exchange


View Profile WWW
February 03, 2020, 12:45:06 PM
 #5


Moim zdaniem tego typu kłótnie będą wynikać z niezrozumienia intencji osoby stwierdzającej stan beta. Kojarzy się jednak beta wersja jako niedorobiona, wybrakowana, z prawdopodobnym błędem itd. Osoba będąca w opozycji zwyczajnie odbiera to jako FUD, atak na bitcoina jako takiego a wynika to z niezrozumienia zmieniającej się rzeczywistości. Skoro granice między wersjami zostały zatarte a jednoznaczne odróżnienie wersji publicznych od testowych nie jest możliwe to oczywistym wydaje się fakt, że nie ma już głównych wydań i funkcjonujemy w permanentnej becie. Niema w tym przecież absolutnie niczego złego, ot kolejny krok na ścieżce rozwoju.


Żeby tylko wspomnieć o aktualizacjach win10 bądź androida, które powodują wysypywanie systemów lub niedziałanie hardware, a mają status "release".

Online cryptocurrency exchange - https://linkkoin.com
Buy BTC, ETH, XRP, BCH, EOS, LTC, XMR, REP, ETC, ZEC with credit/debit card
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!