Bitcoin Forum
June 15, 2024, 10:26:58 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Emperyalizm nedir? nasıl emperyalist olunur?  (Read 349 times)
gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
December 26, 2019, 09:46:57 PM

madem konu fork yemiş ben de olayı karıştırayım. ilk fotodaki kadın game of dizisindeki melisandre'ye benzemiyor mu? kızıl saç, beyaz ten muhteşem bir karışım arkadaş. Roll Eyes Roll Eyes Tongue

Bu kadın harbi fena bir kadındı. Sesi de çok hoştu. Dizide ki en güzel karakterlerden birisiydi bence. Vücut zaten o biçim. Tabir yerindeyse ( ölüyü diriltir)😜
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

Activity: 3164
Merit: 1517

View Profile WWW
December 27, 2019, 06:31:37 AM

Örnek olması açısından bir olay anlatacağım:
İlkokulda pul koleksiyonu yapardık. Sınıfta zengin bir çocuk vardı (emperyal güç). Onun pulları çok daha değerli, renkli ve havalıydı. Benim ve diğerlerinin pulları da daha ucuz ve daha az gösterişliydi (yoksul devletler) ama güzel serilerimiz vardı. Bu zengin velet, kendi 1 puluna karşılık bizlerden 5-6 pul almaya (sömürü) çalışırdı. 6 pulu aynı anda vermek istemeyenlere kredi açardı (faiz lobisi), "o halde her ay şu kadar pul verirsin bana" derdi. Bazıları pullarını takas eder bazıları da etmezdi. Takas etmeyenlerin sınıf içinde yaptığı yaramazlıkları, kopya girişimlerini, kavgaları, vs. öğretmenlere şikayet edeceğini (tehdit) söylerdi. Bu şekilde bir pul sömürücülüğü yapardı. Herkesle ayrı ayrı (gizli pazarlık) ticaret yaptığı için de farkına varılmazdı. Bir gün hepimize aynı şeyi yaptığını öğrenince toplaşıp bu veledi güzelce hırpalamıştık (savaş). Öğlen yemek arasında bu zengin velet birkaç kişinin pul defterini komple çalmış, bazılarının da sadece beğendiği pullarını araklamış, suçu da başka sınıftaki bir çocuğa atmak için (kışkırtma) o çocuğun çantasına bizim pulları saklamış. Sonra ortalık baya karışmıştı; üst sınıftan çocukları üzerimize saldı (mafyatik örgütlenme), kendi ailesine ve öğretmenlere, bizi suçlayıcı/karalayıcı şeyler ortaya attı (lobicilik)... Sonuç olark disipline verildi ama bir şekilde oradan da yırttı.

Bu çocuğun şimdiki halini çok merak ettiğim doğrusu. Ya çok zengin bir mafya patronu olmuştur ya da bir kaza kurşunuyla göçüp gitmiştir. Dürüst bir iş adamı olabildiğini hiç sanmıyorum.

Mükemmel bir hikaye. Durumu çok güzel anlatıyor.
Demek ki hayatın içinde bunu sürekli yaşıyoruz ve malaesef doğamızın bir parçası olarak kabul etmek zorundayız. Smiley
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
December 27, 2019, 11:04:54 AM

Mükemmel bir hikaye. Durumu çok güzel anlatıyor.
Demek ki hayatın içinde bunu sürekli yaşıyoruz ve malaesef doğamızın bir parçası olarak kabul etmek zorundayız. Smiley
Teşekkür ederim hocam, beğendiğinize sevindim Smiley Merit için de teşekkür... Hafızamı zorlayınca ve emperyalizmle olan ilişkisini kurunca baya anlamlı hale geldi bu hikayem.
Son kısımdaki "disipline verilme" hadisesinin gerçek hayattaki karşılığını bulamadım. Emperyalist bir devlete karşı nasıl bir yaptırım olur ya da nerede sorgulanıp/denetlenebilir? Savaş mahkemeleri mi yoksa daha başka bir kurum mu devreye girer acaba? Gerçi oradan da paçayı sıyırıyor ama tanımlama yerini bulsun diye sorayım dedim.
ingiltere
Legendary
*

Activity: 3024
Merit: 1509

View Profile
December 27, 2019, 08:05:48 PM

Değerli forum sakinleri,
Bir kavramı daha tartışmaya açıyorum.
Emperyalizm nedir? nasıl emperyalist olunur?
daha doğrusu, insan emperyalist olabilir mi?
Emperyalist bebe büyüyünce emperyalist uşağı mı olur? yoksa emperyalist mi olur?

Bir insan emperyalist olamaz çünkü bu kavram devlet vb. yapılar için kullanılır. İnsanlar emperyalizm yanlısı olabilir, bunun iyi bir şey olduğunu savunabilir. İnsan doğası gereği kendi çıkarlarını gözetir. Bu şekilde emperyalizmi rasyonalize edebilir.

Lossnet'in örneği de güzelmiş. Smiley
Aceeakell
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 300

View Profile
December 28, 2019, 12:18:31 AM

emperyalist olmak için birikmiş sermaye sahibi olmak lazım günümüzde emperyalizm kapitalizmden ayrı düşünülemez. artık devletler şirketleşti, şirketler ise devletleştiler. devletleri yöneten bir avuç insanlarda artık bu şirketlerin ortakları hissedarları ya da onların yönlendirdiği insanlar olmaya başladı. yani devir değişti artık.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: