Bitcoin Forum
May 22, 2024, 03:34:33 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Gss prim borcu olanlar artık sağlıktan yararlanamıyor  (Read 285 times)
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
January 03, 2020, 01:09:34 PM

Bu gss olayına benimde aklım yatmıyor Smiley bir insan gitmediği hastanenin masrafını neden öder Smiley 6 ayda 1 gitse grip için adama yıllık boşu boşuna para kitlenmiş oluyor.Bu sistemin düzeltilmesi lazım.En azından biraz hafifletilebilir.1ay içerisinde 1 kere bile hastaneye gitse tamam o ay ödesin ama gitmediği halde ödemesi saçma .

bunun zorunlu trafik sigortasından çok bir farkı yok. kaza yapmasan bile para ödemeye mecbur tutulursun. bunda da sistem aynı sekilde çalışıyor. sistemden çıkmak için sgk olarak çalışma şartı var.

Bildiğim kadarıyla yeşil kart sahipleri bu sistemden ücret ödemeden yararlanıyor şu an için. diğer kesim Brüt asgari ücretin yüzde 3 kadar ödeme yapıyor. tutar yıllık olarak hesaplandığında bence de yüksek.

kısadan hisse devlet diyor ki ben senin maaşının yüzde 3'ünü işsizsen GSS olarak alırım eğer olurda çalışırsan BES olarak alırım. Kolluk bende hesabı

zorunlu trafik sigortasıyla arasındaki bağlantıyı anlamadım ben.Bi aracın var ve etrafa verebileceğin potansiyel zararları karşılamak için bir havuz o.Genel sağlık sigortası ile arasındaki bağlantıyı ben anlayamadım ?
zorunlu trafik sigortası sizi değil sizin hatalarınızdan dolayı zarar görenler için vardır.
Bu yüzden ekstra özel KASKO diye birşey var ve insanlar para verip bunuda yaptırıyor.

Sizin gitmediğim hastanenin masrafını niye ödeyeyim sözünüze karşı bende yapmadığım kazanın bedelini niye ödeyeyim? diyen insanlar arasındaki benzerlikten ötürü verdiğim bir örnektir. Kasko ile trafik sigortası arasında farkı bildiğimden emin olabilirsin.

kendini otomobil olarak gören bidonlar yüzünden daha çok çeker bu millet hocam.  bunların tipleri normal, ellerinde de telefon, modern insana benziyorlar ama zihin yapısı 200 yıl geriden geliyor.  devlet nedir, sağlık hakkı nedir bunların, toplumlar bu hakları nasıl mücadele ederek elde etmiştir bunları bilmiyorlar.

devlet o dediklerini sigorta primi olarak zaten alıyor.

bunlar olan hakkın elinden alınmasına bile sıcak bakıyorlar. bu tiplerin cebinde 200 tl çıkmaz. bindiği arabaya baksan, medeni ülkelerde hurda diye bindikleri 1.6 binek araçlardır. o da varsa.

Dostum senin niye bu kadar celallendiğini anlayamadım. belli ki sende benim yazdıklarımı anlamamışsın. yada okumadın?

Ben burada resmen devletin cebimize giren hatta girmeyen paraya bile göz diktiğinden bahsediyorum..

Ayrıca tanımadığın insanlar hakkındaki bu ''saptamaların'' benim için sadece zırvadır!

hocam verdiğiniz örneği anlıyorum ama arada bağlantı kuramıyorum.Zorunlu araç sigortası aracınızı sattığınızda iptal edebilirsiniz  çünkü artık o araç size ait değildir.Hatta Yeni yasa ile aracı satın alan adam  artık o gün kendi sigortasını yaptırması gerekiyor.
Genel sağlık sigortası ise sapa sağlam hiçbir sıkıntısı olmayan bir adamdan sırf yaşadığı için her ay ciddi miktarda tırtıklamaktır.
Adamın hiçbir şeyi yok ama gidip onu ödemek zorunda.
Benim aracım olmadığı halde zorunlu trafik sigortası ödemem gibi bişey bu.
Bu yüzden örneğinizi anlıyorum ama BAĞLANTI KURAMIYORUM.

Yukarıda da açıkladım.Hastaneye gitmeyen bir insandan ZORLA bu miktarı almak saçmalıktır.
Bu yasanın hafifletilmesi gerekiyor.Hastaneye gittiği gün o ayın ödemesini yapması zorunlu hale getirilebilir.

Zaten devlet hastanelerinin 20 yıldan daha kötü olduğu bir dönem yaşıyoruz.
ben kaç yıldır devlet hastanesine gitmedim.tamamlayıcı sigortam var ama gss burada da karşıma çıkıyor lanet olsun.
sırf gss ödemediğim için hayvan gibi para verdiğim sigorta bile sorun çıkartıyor.
Devlet hastanesine gitmeye niyetleniyorum.Yalanım yok 3 ay 4 ay uğraştırıyorlar.
Hovarda
Full Member

Activity: 518
Merit: 185

View Profile
January 03, 2020, 01:25:52 PM

hocam verdiğiniz örneği anlıyorum ama arada bağlantı kuramıyorum.Zorunlu araç sigortası aracınızı sattığınızda iptal edebilirsiniz  çünkü artık o araç size ait değildir.Hatta Yeni yasa ile aracı satın alan adam  artık o gün kendi sigortasını yaptırması gerekiyor.
Genel sağlık sigortası ise sapa sağlam hiçbir sıkıntısı olmayan bir adamdan sırf yaşadığı için her ay ciddi miktarda tırtıklamaktır.
Adamın hiçbir şeyi yok ama gidip onu ödemek zorunda.
Benim aracım olmadığı halde zorunlu trafik sigortası ödemem gibi bişey bu.
Bu yüzden örneğinizi anlıyorum ama BAĞLANTI KURAMIYORUM.

Yukarıda da açıkladım.Hastaneye gitmeyen bir insandan ZORLA bu miktarı almak saçmalıktır.
Bu yasanın hafifletilmesi gerekiyor.Hastaneye gittiği gün o ayın ödemesini yapması zorunlu hale getirilebilir.

Zaten devlet hastanelerinin 20 yıldan daha kötü olduğu bir dönem yaşıyoruz.
ben kaç yıldır devlet hastanesine gitmedim.tamamlayıcı sigortam var ama gss burada da karşıma çıkıyor lanet olsun.
sırf gss ödemediğim için hayvan gibi para verdiğim sigorta bile sorun çıkartıyor.
Devlet hastanesine gitmeye niyetleniyorum.Yalanım yok 3 ay 4 ay uğraştırıyorlar.

Smiley sanki burada sistemi savunuyormuşum gibi bir hava oluştu ama şöyle kısaca not düşeyim.

Üstad burada ben gss sistemini zaten savunmuyorum yazıya bakarsanız alınan tutarların yüksek olduğunu belirttiğimi görebilirsin.
yaptığım şey devletin seni kendi rızan dışında vatandaşı düşündüğünü iddia ederek bir şeyleri ödemeye mahkum ettiği 2 sistemin basit bir örneği.
Aksine ben hem trafik sigortası sistemini hemde Gss sitemini saçma buluyorum.
Bana göre Trafik sigortası ve kasko birleştirilip tek poliçe yapılmalı.
Gss prim borcu yerine devlet geliri olmayan insanların sağlık giderlerini ücretsiz karşılamalı..

yorumlamam bu kadar Smiley
2run
Hero Member

Activity: 1890
Merit: 792

View Profile
January 03, 2020, 02:29:23 PM

Zaten yararlanamıyorduk Smiley Acil bölümüne girmiş olsanız kırmızı alana aldıkları zaten sigorta karşılıyordu onun haricinde acil bölümler karşışamıyordu. GSS nin dahil oldukları zaten sınırlı Doktor size bakıyor ancak ilaçlarınızı parayla alıyordunuz. Şimdi borcu olanlar için tek çözüm Aile hekimleri Aile hekimleri her şekilde bakıyor aklınızda bulunsun Smiley
mandown (OP)
Legendary
*

Activity: 1932
Merit: 1292

View Profile
January 04, 2020, 12:24:25 PM

twitter linki bırakıyorum açıklama sizin

GSS borçlusu: Eczaneden ilaç alamadım, CİMER’i aradım, ‘Öleyim mi?’ dedim, ‘Borcunuzu ödemek zorundasınız’ şeklinde cevap aldım. Sonra SGK’yı aradım, yine ‘Öleyim mi?’ dedim, yine ‘Borcunuzu ödemeden ilaç alamazsınız’ dediler
https://twitter.com/sputnik_TR/status/1213435446417674240

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
January 04, 2020, 12:40:23 PM

Uzun zamandır GSS primimi kendim ödüyorum. 76 liraydı, şimdi 88 lira olmuş. Şöyle bir şey vardı mesela: 2 ay üst üste bu parayı yatırmayanlar sağlık hizmetleri alamıyordu. Yani bu uzun bir süredir böyleydi. Şimdi değişen ne olmuş, onu anlamadım?
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
January 04, 2020, 02:21:15 PM

GSS borçlusu: Eczaneden ilaç alamadım, CİMER’i aradım, ‘Öleyim mi?’ dedim, ‘Borcunuzu ödemek zorundasınız’ şeklinde cevap aldım. Sonra SGK’yı aradım, yine ‘Öleyim mi?’ dedim, yine ‘Borcunuzu ödemeden ilaç alamazsınız’ dediler

Bu durumlar hiç bitmeyecek gibi duruyor daha önceden de yaşanıyordu bunlar ama artık daha sık. Böyle bir şeyi başımıza getirip musallat ettiler arkadaş olacak iş değil.
otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
January 04, 2020, 02:26:35 PM

Bu durumlar hiç bitmeyecek gibi duruyor daha önceden de yaşanıyordu bunlar ama artık daha sık. Böyle bir şeyi başımıza getirip musallat ettiler arkadaş olacak iş değil.

bu sene bu tip haberlerden yüzlerce görürüz çünkü daha yeni yılı atlayalı 5 gün oldu.  şöyle bir 1 2 ay geçsin o zaman baya insan problem çıkarır. sonrasında kalan 6 ay hükümet derki, yeni yıla kadar herkes tedavi olabilir der, gene erteler yani böyle sonsuz döngü olarak döner.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: