Bitcoin Forum
April 24, 2024, 05:30:04 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: Mantıklı mı?
Mantıklı Olabilir (Yorum lütfen)
Mantıklı Değil (Yorum Lütfen)

Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: BTC Yarılanmasına Kadar Altcoinlere Girmek Mantıklı mı?  (Read 385 times)
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1848
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
January 08, 2020, 02:40:51 PM
Last edit: January 14, 2020, 08:55:24 AM by Kalemder
Merited by Blacknavy (3), Captain Corporate (1), lossnet (1)

Kripto Günlüğümde de daha önce ifade ettiğim gibi uzun zamandır altcoinlerde pek trade yapmıyorum. (Bnb istisna olarak). Bunun sebebi, bitcoin yarılanmasına kadar altcoinleri aşırı riskli buluyor olmamdır. Bence yarılanma ve sonrasına kadar btc ciddi volatiliteye maruz kalacak. Bitcoin ödül yarılanmasının önemi ve etkileri üzerine kafa patlatırken şöyle bir teatide bulunduk arkadaşlarla.

1- Bitcoin Yarılanması Etkisi ve Önemi
Bitcoin ağını yürüten, taşıyan kişiler madenciler. Madenciler iki ana geliri vardır. Blok ödülü + transfer fee'leri.
Şuanda madenci gelirlerinin ne kadarı ödüle bağlı, ne kadarı transfer feelere bağlı? Bunu az çok kestirebiliyorsak, yarılanma etkisini de çözebiliriz.

Şu kaynaklardan son çıkan blokların detaylarına bakabiliriz.
https://www.blockchain.com/btc/blocks
https://live.blockcypher.com/btc/

Şuanda her blokta madencilere 12,5 btc ödül bölüştürülmektedir. Ayrıca her blokta gerçekleştirilen transferdeki fee'lerde madencilere verilmekte havuzlar tarafından. Son 24 saatte üretilen bloklardaki fee'lerden, her saatte rasgele bir blok seçtim. Bu bloklardaki fee'leri topladım, 24'e böldüm.

0,49+0,15+0,17+0,15+0,081+0,015+0,037+0,147+0,322+0,173+0,133+0,137+0,141+0,042+0,264+0,241+0,0282+0,168+0,27+0,139+0,03+0,266+0,005+0,053= 3,6522 BTC

3,6522 / 24: 0,152 btc ortalama blok başına kazanılan fee miktarı.

Şuanda 12,5 btc blok ödülü + 0,152 (ortalama) transfer fee= 12,65 btc ödül kazanıyor madenciler.
Yarılanmadan sonra 6,25 btc blok ödülü +0,152 (ortalama) transfer fee: 6,4 btc ödül kazanırlar (aynı şartlarda)

Dolayısıyla eğer bu durum sadece bugüne özel değilse ve madencilere her gün bu kadar düşük fee ödeniyorsa; Sonuç olarak yarılanma ile fiyat uçuşa geçmek ZORUNDA!

Bu hesap ortalama olarak doğruysa, yani her gün blok ortalaması bu kadar düşük işlem fee veriyorsa,

1- Fee'ler zorla artırılacak. 2017 yarılanmasından sonra 6 boyunca fiyat artmamıştı fakat madenciler yüksek fee veren işlemleri kabul ettiği için btc transferleri afaki rakamlarla onay almaya başlamıştı.
2- Fiyat iki katına çıkmalı. Şuan zaten ucu ucuna ayakta kalan madencilerin masrafı çıkartabilmeleri için btc 2 katına çıkmalı.
3- Madenciler makine kapatır ve zorluk ona göre ayarlanır, daha fazla btc ortaya çıkar. Bu en zayıf ihtimal ki adamlar makine kapatıp ne yapacaklar?

2- Bu Süreçte Altcoinlere Girmek Mantıklı mı?

Buraya kadar olan kısmı teknik veri olması için yazdım. Burası ise tartışacağımız kısım. Biliyorsunuz altcoinler, btc'nin ani fiyat hareketlerinde mutlaka çakılıyor. 2017'deki yarılanmadan 6 ay sonra bile ciddi bir fiyat hareketi yaşanmamıştı. Şimdi önümüzde 2019 yarılanması için yaklaşık 5 ay var.

Bu süreçte altcoinlere girip-çıkmak mantıklı mı? Mantıklıysa, size göre ne zaman girmeli, en güçlü altcoinler hangileri olacak?

Doğrusu bu kadar düşük fee'ler beni oldukça derin düşündürüyor.

Bu yarılanmada 6 btc'ye düşecek blok ödülü, diğer yarılanma ne zaman olur bilmiyorum ama o zaman da 3 btc'ye düşecek. Peki bunca cihaz yatırımı yapmış madenciler ne yapacaklar? Ya bitcoin fiyatı aşırı yükselmeli yada mecburen bitcoin kazmaktan vazgeçmeleri gerekecek çoğu madenci ileride. Çünkü bu kadar fazla işlem gücü, elektirik masrafını bu kadar düşük bitcoin ödülü karşılamaz. Transfer sayısı da aşırı artınca sistem tıkanıyor, fee'lerin miktarı artsın desen o zaman bitcoin pahalı bir araç olur anlamını kaybeder. Bu şartlar altında bundan sonraki ikinci yarılanmada fiyatın 4 kat filan artması lazım en az.

Bitcoin kazmaktan vazgeçen sha256 madencilerinin yeni-karlı bir coine el atmaları gerekecek. (Tabi eğer bulabilirlerse)

Bu yarılanmayı bir şekilde atlatırız da, bundan sonraki yarılanmada işimiz iş... Smiley

Teatiye katıldıkları için için @Onurgozupek, @HakanY.'ya ve diğer arkadaşlara teşekkürler.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
1713979804
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713979804
Reply with quote  #2

1713979804
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713979804
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713979804
Reply with quote  #2

1713979804
Report to moderator
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1135

View Profile
January 08, 2020, 03:04:44 PM
Merited by jopen (1)

BTC dominat %70'e dayanmış durumda! 2017 sonunda btc artışa geçtiğinde altcoinler de fena rakamlarda değildi, sorun satoshi bazlı kısımdaydı. O tarihteki dominantı bulamadım ama yüzlerce irili-ufaklı proje eklendi, buna rağmen oldukça yüksek bir oran bu...

https://coinmarketcap.com/historical/20171126/  bu snapshotta görüldüğü üzere btc artarsa altcoinler de dolar bazlı artışa geçmek zorunda kalacak çünkü altcoinler btc'den sonraki (ve ya önceki) hedef...sadece bitcoin üzerinden market-piyasa değerlendirmesi yapmak yerine genel bakmak lazım. btc madencileri varsa ethereum madencisi de var, onların da maliyeti var, pos olayı var vs...

altcoinler artmazsa piyasa yıkılır, piyasa yıkılırsa bitcoin de kalmaz. tek sorun bunun ne zaman olacağı? kısa vadede btc daha karlı olabilir ama belirsiz bir vakitte (umarım çok kısa sürede) ibre altcoinlere dönecek diye düşünüyorum. ytd

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
kriptobaron
Sr. Member

Activity: 1090
Merit: 261

View Profile
January 08, 2020, 03:05:19 PM

Bence Halvinge BTC yerine BCH de girmek daha mantıklı geliyor btc ile birlikte zaten her zaman bch artıyor bu yüzden x2 x3 bch ile daha kolay bir hedef sanki.
gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
January 08, 2020, 03:16:38 PM

BTC dominat %70'e dayanmış durumda! 2017 sonunda btc artışa geçtiğinde altcoinler de fena rakamlarda değildi, sorun satoshi bazlı kısımdaydı. O tarihteki dominantı bulamadım ama yüzlerce irili-ufaklı proje eklendi, buna rağmen oldukça yüksek bir oran bu...

https://coinmarketcap.com/historical/20171126/  bu snapshotta görüldüğü üzere btc artarsa altcoinler de dolar bazlı artışa geçmek zorunda kalacak çünkü altcoinler btc'den sonraki (ve ya önceki) hedef...sadece bitcoin üzerinden market-piyasa değerlendirmesi yapmak yerine genel bakmak lazım. btc madencileri varsa ethereum madencisi de var, onların da maliyeti var, pos olayı var vs...

altcoinler artmazsa piyasa yıkılır, piyasa yıkılırsa bitcoin de kalmaz. tek sorun bunun ne zaman olacağı? kısa vadede btc daha karlı olabilir ama belirsiz bir vakitte (umarım çok kısa sürede) ibre altcoinlere dönecek diye düşünüyorum. ytd

İşte hocam son yazdığınız cümle başıma gelir diye aldığım coinlere kısa vadeli satış emri girmek istemiyorum.
Çünkü mutlaka BTC artışından sonra altcoinlerde hareket etmeli. Yoksa sizin de dediğiniz gibi bu piyasa sadece btc ye bağlı değil. Piyasa alt üst olur.
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
January 08, 2020, 03:23:35 PM
Last edit: January 08, 2020, 03:46:22 PM by ziya1453

mantıklı değil  Grin
yanlız şunu belirtmek isterim. btc nin fiyat hareketlerinde kaderi belirleyen kişller bundan sonra kazacak madenciler değil. 2013 yılı öncesinde uyanıp ciklet fiyatına btc alanlar. zira btc nin zaten çoğu kazıldı.
yani zorluk 10 katıda olsa malesef fiyat uçmak zorunda değil.
fakat ön görülebilir olasılıklar dahilinde bu yarılanma işi hazmedilene kadar bana göre belli başlı borsa kriptoları dışında btc harici kripto yatırımı çılgınlıktır.
son olarak bir daha altcoin boğası diye bir şey olmayacağını , btc nin ise daha çok ayısı , boğası olacağını öngördüğümü belirteyek çekileyim.
vincetcm
Hero Member

Activity: 1302
Merit: 533

View Profile
January 08, 2020, 06:50:44 PM

Hem mantıklı hem de değil Smiley
Bitcoin yarılanmada öyle yda böyle değer kazanır, ama öncesinde altcoinlerde para burada deyip bir yeşillendirirler. "bu ne güzel dünya" deyip yeni gelenin eline verip btc ye geçerler.

özetle parası olan parayı katlayıp geçer btc ye olan garibana olur.
yslyv
Hero Member

Activity: 1008
Merit: 533

View Profile
January 08, 2020, 07:51:13 PM

Altcoinlere girmek koşullu olarak mantıklı. tabiki back upta sepetin büyük kısmı bitcoin olmak üzere sürprizlere değil de yüksek hacimli coinmarketcapdaki ilk 20'den en güvendiğiniz 1 2 taneye girilebilir. Benim kafamda ethereum ve bnbnin çok zarar ettirmeyeceği yönünde bir algı var. İnşallah yanılmam  Smiley

turn the page
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
January 08, 2020, 08:06:20 PM

Yarılanmadan sonra kademeli olarak BTC fiyatında artış bekliyorum. Bu zaman, geçtiğimiz yarılanmada 1 seneyi bulmuştu ve ATH yapmıştı. Beraberinde bir altcoin boğası da yaşamıştık. Yine benzer bir durum yaşanabilir... Altcoinlere yatırım yapmaya devam ediyorum ben. Düşük olan tüm kademelerden eski-yeni coin fark etmeksizin, gözüme kestirdiklerime giriyorum.

İlk tercihim CMC-100 listesindekiler. Giriş yapıyorum ama "çıkış yapmıyorum". BTC ile beraber gelecek altcoin boğasını bekliyorum. 2020 sonuna kadar terste kalmamak için satış yapmama kararım var.
funchiestz
Sr. Member

Activity: 1134
Merit: 342

View Profile
January 08, 2020, 08:48:01 PM

Şuanda her blokta madencilere 12,5 btc ödül bölüştürülmektedir. Ayrıca her blokta gerçekleştirilen transferdeki fee'lerde madencilere verilmekte havuzlar tarafından. Son 24 saatte üretilen bloklardaki fee'lerden, her saatte rasgele bir blok seçtim. Bu bloklardaki fee'leri topladım, 24'e böldüm.

0,49+0,15+0,17+0,15+0,081+0,015+0,037+0,147+0,322+0,173+0,133+0,137+0,141+0,042+0,264+0,241+0,0282+0,168+0,27+0,139+0,03+0,266+0,005+0,053= 3,6522 BTC

3,6522 / 24: 0,152 btc ortalama blok başına kazanılan fee miktarı.

Şuanda 12,5 btc blok ödülü + 0,152 (ortalama) transfer fee= 12,65 btc ödül kazanıyor madenciler.
Yarılanmadan sonra 6,25 btc blok ödülü +0,152 (ortalama) transfer fee: 6,4 btc ödül kazanırlar (aynı şartlarda)

Dolayısıyla eğer bu durum sadece bugüne özel değilse ve madencilere her gün bu kadar düşük fee ödeniyorsa; Sonuç olarak yarılanma ile fiyat uçuşa geçmek ZORUNDA!

Uzun zamandır BTC fiyatı düşük seviyelerde seyrettiği için bloklara bakmamıştım. Bence önemli veriler aslında. Bir de genel saat ortalalamarı çıkarmak lazım. Yani günün hangi saatlerinde BTC hareketlerinin daha fazla olduğunu da çıkarsayabiliriz. Yani bir blokda 0,49 fee varken başka birinde 0,005 olması garip. Acaba var mı böyle bir istatistik tutan yer?

Altcoin konusunda ankette girilmez işaretledim çünkü altcoin'de risk almanın zamanı değil gibi. Halving'in fiyat etkisi işallah yukarıda hesapladığınız gibi olur. Eskiden olsa sizin hesaplamanıza dayanarak BTC 2x yaparsa FOMO oluşur uçar durmaz derdim. Ama Mart ayından sonra başlayan yükseliş kısa zamanda 13500'e kadar dayanmasına rağmen gerilemeye başladı ve oradan yarılara kadar geldik.

Demek ki sadece fiyatın hızlı artışı FOMO oluşturmaya yetmiyor. Daha tabanda bir şeyler lazım demek ki...

İşte halving bu taban olabilecek mi göreceğiz.

Ama bu beklenti sürecinde altcoin'lerde beklemek biraz riskli. Ben aldım 10 ETH beklicem bir gün uçacak diyene saygı duyarım ama o ETH'nin 3-5 katını yapabilmeninde mümkün olabileceğini düşünüyorum.
2017 öncesinde Bitcoin fiyatı hergün 300-500 artarken, altlarda ATL'lerine yürüyorlardı (BTC karşısında). Hiç unutmuyorum cüzdanımdaki BTC değeri düşerken, USD değeri sürekli artıyordu. Bir ara çok az BTC kalmıştı ama USD olarak en tepedeydik. Sonra alt ralli başladı ve her şey bir kaç aylığına çok güzel oldu...

Benzer senaryomu yaşayacağız? Daha iyisi mi yoksa kötüsü mü olacak birlikte tecrübe edeceğiz. Burada altcoin alma olayına şöyle yaklaşıyorum. Bence altcoin için sürekli fırsatta beklenip BTC aşağı ya da yukarı her sert hareket yapıp düzeltmeye girdiğinde değer kaybeden alt'lardan alınabilir. %3-5 demeden kar realize edilir ve bir sonraki hamle beklenir. Ama bunun dışında HODL zamanı değil.
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
January 09, 2020, 07:51:28 AM

altcoinler o kadar diplerde geziyorki girmemek mantıksız geliyor ama bir yandan da bakınca hala olması gerekenden daha degerli bircok coinde var onemli olan ederinin altında olan coini bulup almak. örnek eth.
jopen
Sr. Member

Activity: 1470
Merit: 449

View Profile
January 09, 2020, 08:13:21 AM

Seninle aynı düşünceye sahibim. Bitcoin tek başına kalacak bir kripto dünyasında olamaz. BTC'nin yapamadığı dünya kadar teknolojiyi diğer altcoinler gerçekleştirebiliyor. O yüzden de benim fikrim belli başlı altcoinler yine hakettikleri yere gelecektir. Ama bu yarılanmadan önce mi sonra mı bilemiyorum. Yarılanma öncesi BTC ve 2 tane altcoin tutuyorum ve sürekli alım yapıyorum.
kartepe
Full Member

Activity: 490
Merit: 104

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
January 09, 2020, 08:25:09 AM

Bu piyasada her an herşey olabilir. Demek ki 2-3 gün BTC bu savaş olayını fiyatladi. Dün Trump açıklama yapınca ortalığı yumuşatınca BTC geri gelmeye başladı. Umarım artık belli noktada sabitlenir ve altcoin boğası yavaştan da olsa gelse iyi olacak

GrinZ
Legendary
*

Activity: 1572
Merit: 1002

View Profile
January 09, 2020, 09:22:58 AM

Yarılanmanın iyi yönde olacagının farkındayım şahsen ufak sepetler yapmak şart oldu ve sabırla beklemek gerekiyor. Fiyatı iyi yönde etkileyecektir az da olsa kar bırakabilir. Yatırımımı hep uzun vadeye yönelik yaptıgımdan dolayı fiyat açısından kötü yönlü bir gelişme olsa dahi benim için pek önemli olmayacaktır. -ytd-
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
January 09, 2020, 10:13:30 AM

Öncelikle @Kalemder üstad'a değerli bilgi paylaşımları sebebiyle teşekkür ederim.

Altcoin konusu biraz karışık. Zaman zaman altcoin'ler beklenenin ötesinde kâr getirebilir oluyor. Şimdi bir boğa sezonunda er-geç tüm altcoin'ler ciddi yükseliyor. Yani alt market komple gidiyor yukarıya doğru. Ama şu anda içinde bulunduğumuz ortamda altcoin'leri genel olarak değil de tek tek değerlendirmek gerekiyor.

%50-50 yükseliş-düşüş riski olan coin'e bile girilmez bence bu ortamda. Yani işin özü altcoinler diye genelleyerek girilir mi, girilmez mi derseniz bence hayır girilmez. Ama özel olarak Ethereum'da bir beklenti var. Her türlü olumsuz piyasa koşulunda bile Ethereum'u bekleyen gelişmeler değerli olabilir. O halde Ethereum'a doğru zamanlama ile girilebilir veya düzenli gir-çık yapılabilir. Ama örneğin LTC için benim bildiğim kısa vadeli bir gelişme, haber veya beklenti yok. Neden LTC riski almalıyım? LTC'de alacağım riski yeni projelerde denerim. Çünkü orada sadece sıradan bir haber, gelişme değil aynı zamanda küçük çaplı balina çalışmaları da görebiliyoruz. 0.1$'dan alınan bir coin bir kaç günde 0.5$'e çıkabiliyor. Risk alacaksam burada alırım kendimce.
bountyfresh
Member
**

Activity: 363
Merit: 17

View Profile
January 09, 2020, 10:35:30 AM

Mantıklı olabilir. Hedefe alınabilecek fazlasıyla potansiyel var. Çünkü altlar zaten dip yaptı. BTC'deyseniz, sağlam projelerle elinizdeki miktarı katlamanız mümkün. Son zamanlarda yaptığım çoğu trade iyi derecede karlı oldu. Yukarda yakalanma riski oldukça düşük... Bence trade için en güzel ortam. Terste kalmamak için all in asla yapılmamalı.
Kalemder (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1848
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
January 09, 2020, 10:55:08 AM
Last edit: January 09, 2020, 11:21:28 AM by Kalemder

Bu yarılanmada 6 btc'ye düşecek blok ödülü, diğer yarılanma ne zaman olur bilmiyorum ama o zaman da 3 btc'ye düşecek. Peki bunca cihaz yatırımı yapmış madenciler ne yapacaklar? Ya bitcoin fiyatı aşırı yükselmeli yada mecburen bitcoin kazmaktan vazgeçmeleri gerekecek çoğu madenci ileride. Çünkü bu kadar fazla işlem gücü, elektirik masrafını bu kadar düşük bitcoin ödülü karşılamaz. Transfer sayısı da aşırı artınca sistem tıkanıyor, fee'lerin miktarı artsın desen o zaman bitcoin pahalı bir araç olur anlamını kaybeder. Bu şartlar altında bundan sonraki ikinci yarılanmada fiyatın 4 kat filan artması lazım en az.

Bitcoin kazmaktan vazgeçen sha256 madencilerinin yeni-karlı bir coine el atmaları gerekecek. (Tabi eğer bulabilirlerse)

Bu yarılanmayı bir şekilde atlatırız da, bundan sonraki yarılanmada işimiz iş... Smiley

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
January 09, 2020, 01:14:05 PM

Altcoinlerin vereceği tepkileri şu anda kestirmek zor. Yarılanma sonrası bür yükseliş, yarılanma olana kadar da hem yükseliş hem düşüşler olması bekleniyor ama temel yatırım bitcoin olmadan bu dönemden karlı çıkmak zor. Altcoin yatırımı yapacaksanız bile kenarda yeterince bitcoininiz olsun.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
January 09, 2020, 01:33:04 PM

Benim merak ettiğim bir şey var hocam. Bununla ilgili bir istatistik var mı bilmiyorum. Madencilerin sattığı rakamlar çok önemli veri.
Bir makale okumuştum orada şundan bahsediliyordu.

"Bazı insanlar 20.000$'a varan fiyatlarla Bitcoin alıp yatırım yaptılar, bazıları binlerce dolar harcayarak aldıkları mining sistemleriyle bu yatırımı yaptılar." Tabi sonra işler madencilik havuzlarıyla devasa boyutlara ulaştı ama soru şu; Madenciler bugünün fiyatına mı bakıyorlar yoksa gelecek fiyatına mı?

Elbette giderlerini karşılamak isteyeceklerdir.
cryptobaro
Full Member

Activity: 1120
Merit: 200

Turkish Translator

View Profile
January 09, 2020, 01:44:34 PM

Atlara girmekten kasıt ne onu belirlemek lazım...BTC ister 100 dolar ister 100k olsun altlar için her zaman kar imkanı vardır.. Bi altı alıp bekleme devri geçti artık alıp bekleyenlerin sonu hayırlı değil. Günlük al-sat yapanlar için her an ticaret imkanı var aslında...Öyle %20-30 üstü beklemek mantıksız çünkü BTC'nin bir hareketi aldığın yerden aşağı kırdırıyor.

%1-2, max 3-4 alıp çıkmak ve tekrar girmek şu anki en iyi kazanç yöntemi..

1881 - 193∞
Captain Corporate
Hero Member

Activity: 1960
Merit: 575

View Profile WWW
January 09, 2020, 03:54:25 PM
Merited by Kalemder (1), Blacknavy (1)

Kalemder bilgilendirici yazın için teşekkür ederim, her zaman olduğu gibi ağır araştırma içerikli bir yazı olmuş tebrikler.

Bence 3 ihtimalin hep beraber olması kuvvetle muhtemel. Hiç biri sanıldığı kadar çok fazla olmasa bile, hepsinden biraz gerçekleşmesi o yabancıların "sweet spot" dedikleri noktaya ulaşmasını sağlayabilir. Hem bazı küçük işletme düzeyinde ki madenciler dükkan kapatır, böylece hashrate rahatlar, difficulty biraz düşer (veya en azından whale düzeyinde ki minerlar yüzünden yine artar ama miner sayısı düşer), hem fee biraz artar böylece arada ki açık biraz olsun kapanır, bunların üstüne ayrıca fiyat elbette ki biraz artış gösterir. Bu açıdan bakıldığında ne fee'ler deli gibi artmak zorunda kalır, he minerlar yok olduğundan süreler uzar, ne de fiyatın 2 katına çıkması zorunluluğu kalır ortada.

Tabii bunları şuan için bilmemiz imkansız, ne olacak ne bitecek hepsini halving gerçekleştikten sonra yaşayarak görüp öğreneceğiz, fakat benim inancım hiç bir opsiyonun full yaşanıp diğer opsiyonların tamamen sıfırda kalması pek mümkün gibi değil, daha çok biraz karışık bir dönem sonunda yerine oturacak bir yeni dönem yaşayacağımız ve bununda her şeyin aynısının sadece biraz fazlası olacağı yönünde.

▄▄███████████████████▄▄
▄█████████▀█████████████▄
███████████▄▐▀▄██████████
███████▀▀███████▀▀███████
██████▀███▄▄████████████
█████████▐█████████▐█████
█████████▐█████████▐█████
██████████▀███▀███▄██████
████████████████▄▄███████
███████████▄▄▄███████████
█████████████████████████
▀█████▄▄████████████████▀
▀▀███████████████████▀▀
Peach
BTC bitcoin
Buy and Sell
Bitcoin P2P
.
.
▄▄███████▄▄
▄████████
██████▄
▄██
█████████████████▄
▄███████
██████████████▄
███████████████████████
████████████████████████
▀███████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀██████████████████▀
▀███████████████▀
▀▀███████▀▀

▀▀▀▀███▀▀▀▀
EUROPE | AFRICA
LATIN AMERICA
▄▀▀▀

▀▄▄▄

███████▄█
███████▀
██▄▄▄▄▄░▄▄▄▄▄
████████████▀
▐███████████▌
▐███████████▌
████████████▄
██████████████
███▀███▀▀███▀
.
Download on the
App Store
▀▀▀▄

▄▄▄▀
▄▀▀▀

▀▄▄▄

▄██▄
██████▄
█████████▄
████████████▄
███████████████
████████████▀
█████████▀
██████▀
▀██▀
.
GET IT ON
Google Play
▀▀▀▄

▄▄▄▀
Easx
Member
**

Activity: 490
Merit: 10

View Profile
January 17, 2020, 10:39:34 AM

Atlara girmekten kasıt ne onu belirlemek lazım...BTC ister 100 dolar ister 100k olsun altlar için her zaman kar imkanı vardır.. Bi altı alıp bekleme devri geçti artık alıp bekleyenlerin sonu hayırlı değil. Günlük al-sat yapanlar için her an ticaret imkanı var aslında...Öyle %20-30 üstü beklemek mantıksız çünkü BTC'nin bir hareketi aldığın yerden aşağı kırdırıyor.

%1-2, max 3-4 alıp çıkmak ve tekrar girmek şu anki en iyi kazanç yöntemi..
Bence de  günlük trade ile birkaç sefer %2-4 arası yakalanan yeterli. Fakat btc hareketine göre her an alt coinden çıkış yapabilecek pozisyonda olmakta fayda görüyorum. Yarılanmaya kadar tekrar 13-14k bandına çıkarsa BTC o sırada altlarda kalmak pek iyi olmaz.
Edit: mantıklı olabilir işaretledim fakat sıkı bir takiple.

wolwoo
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1135

View Profile
January 17, 2020, 11:50:41 AM

Çok baskı var altcoinlerin üzerinde, bu da onların yay gibi gerilmesine neden oluyor. Usdt bazında işlem görmeyi bırakıp btc bazında düşünülmeleri gerekiyor, buna fokuslanırlarsa çok sağlam zıplamalar görebiliriz. Ytd

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
March 19, 2020, 07:42:20 PM

BTC yarılanması yaklaşırken ve altcoinlerde önceki aylara göre düşüşler varken; bu konuyu tekrar gündemde tutmakta fayda görüyorum.
Birkaç ay önce ucuz diye aldığım bazı altlar, bu ay daha da düştüler. Bazıları BTC'yi düşükten toplarken, bazıları da altları topluyor. Sanırım ikisi arasında dengeli pay etmek lazım. Elimde çok alt birikti; çoğu da düşük miktarlardalar. Yani öyle büyük fiyatlara denk gelmiyor. CMC ilk 100'deki 30 altcoinden toplamışımdır sanırım. Düşüşler olduğu için de bazıları aldığımın yarı fiyatına gelmiş. BTC için yer ayıramadım pek. 4000 USD altına indiğinde bütçem uygun değildi, faydalanamadım.
gumusi
Full Member

Activity: 980
Merit: 207

View Profile
March 19, 2020, 09:52:58 PM

Ben bu işe girdiğim günden bu yana hep altcoinciyim. Maalesef sadece BTC ye yatırim yapmış olsaydım bu acıları bu denli yaşamazdim. BTC düşünce zaten bütün altcoinler de düşüyor. O sert gidince bütün altcoinler yine gidiyor. Şuan ben hala elimde altcoinler ile bekliyorum. Umarım piyasa toplar ve altcoinlerden beklenen atak gelir.
coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
March 19, 2020, 10:13:33 PM

Benim ana coinim ETH. BTC hiç kullanmıyorum.
ETH karşısında token al-sat yaparak ETH sayımı arttırmaya çalışıyorum.

Bana göre altcoinler BTC'nin kaldıraçlı hali. Altcoinler nadiren kendi başlarına hareket edebiliyorlar.

Halving kutlaması için altlardan BTC'ye kaçış ile dominance bir süreliğine artabilir.
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
March 23, 2020, 04:39:04 PM

Bu sefer farklı olacak zaten minik boğada bunun testini yaptık. BTC biraz stabil olduğunda ETH durmaksızın çıktı. Halving sonrası da BTC çok çıksa bile, ETH eskisi gibi düşmeyeceğini onunla paralel hareket edeceğini düşünüyorum.
Asber
Full Member

Activity: 938
Merit: 115

View Profile
March 23, 2020, 05:47:57 PM

Başlık açıldığından beri çok uzun zaman geçmemesine rağmen, şartların anormal şekilde değiştiği bir zaman dilimindeyiz. Şu dönemde maalesef hiçbir yatırım enstrümanının buna btc de dahil yükseliş trendine gireceğini sanmıyorum.
Virüs tehdidi devam ediyorken, neredeyse tüm insanlığın önceliği yaşamını devam ettirebilmek oldu. Bu koşullar altında da yatırım yapmak en son tercih oluyor.
Sonuç nakit kraldır.
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
March 23, 2020, 05:51:52 PM

Ben piyasa dan artık umutlu değilim bana göre altcoin boğası diye bir durum artık olmayacak ama mini bir yükseliş görebiliriz buda her altcoin de olmayacak gibi duruyor o 2017 senaryosu aynısı olmasına imkan yok en azından şu 3-4 yıl içerisinde diyebilirim ama onun yanına yaklaşacak bir durum olabilir bu korona yüzünden zaten piyasaların ne kadar çok patladığını az çok görmüş olduk.

Yinede bekleyeceğim zaten aman aman bir şey yok gibi unutup bırakıcam bakalım azıcık ucundan geçse bile hemen bozar çıkarım düşüncesindeyim.
Pages: 1 2 [All]
  Print  

Jump to: