Bitcoin Forum
April 25, 2024, 03:38:42 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Yorum: Ekonomik Kriz Bitcoin'in en büyük sınavı olacak  (Read 390 times)
anonymous3x (OP)
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
January 12, 2020, 10:07:21 AM
Last edit: January 12, 2020, 10:18:59 AM by anonymous3x

Ekonomik Krizde Bitcoin, Altın performansı gösterirse global para birimi olur. Gösteremezse tarih olur

Ekonomik kriz doğamızın gerçeği ara ara gelen yağmur oluşturduğu sel felaketi gibi. Ancak ekonomik kriz insan psikolojisini de anlamamızı sağlıyor. İnsanlar senelerdir Altın ve kıymetli madenleri değer saklama aracı olarak kullanıyor. Sebebi ise zaman zaman kaybetse de spekülasyonlara uğrasalarda uzun vadede her zaman kazandırmış olmaları.

Yüzyıllar boyunca insanlar Altın ve kıymetli madenlere yatırım yapıyor , ekonomik krizde emtialara yöneliyor veya Amerikan dolarını alıyor. Herkesin söylediği kapıda bekleyen yaşanacak olan krizde Altın ve Doların bir rakibi daha var evet Bitcoin. İnsanlar onların değerlerini varlıklarını koruyabilecek bir dal bulduğunda ona tutunur. Şuan Bitcoin fiyatlarının dünya gerilince Altın ile aynı hareket etmesi ilginç bir detay. Bakalım gerçek bir buhran da Bitcoin kendini kanıtlayabilecek mi yoksa faciaya mı neden olacak.

Kimine göre sanal balon kimine göre geleceğin parası ödeme aracı kimine göre 21.yy değer saklama aracı.

Bana göre ise son sınavına hazırlanan bir deney aracı. Bitcoin son sınavını kazanırsa bankalar, şirketler ve ülkeler tarafından rezevr yapılabilir. Yok artık demeyin olur insanların kabul ettiği değer verdiği para birimini her daim kabul etmek zorundalar.

Bitcoin büyük güven sağlayabilir, çünkü performansı kitleleri harekete geçirmede oldukça etkili. Belki de Altının on binlerce yıl önce sağladığı güveni ilk kez sağlayabilecek yatırım aracı ile karşı karşıyayız. Önümüzdeki 21.yy hatta 22.yy 'ın hakim parası olabilecek mi olamayacak mı?

İzleyip göreceğiz.

Altın ve Şimdilik Bitcoin ile kalın.
You get merit points when someone likes your post enough to give you some. And for every 2 merit points you receive, you can send 1 merit point to someone else!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714059522
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714059522
Reply with quote  #2

1714059522
Report to moderator
1714059522
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714059522
Reply with quote  #2

1714059522
Report to moderator
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1135

View Profile
January 12, 2020, 06:14:06 PM

Bence öyle kesin ifadelerle konuşmamak lazım. Krizde iyi performans göstermez krizden çıkınca gösterir ya da tam tersi... Bişeyden ümitler kesilmedikçe oraya el atmıyorlar. Pump dump pump dump öyle öyle yürüyor piyasa 😑

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2044
Merit: 1603

View Profile WWW
January 13, 2020, 06:34:00 AM
Last edit: January 13, 2020, 06:44:29 AM by Vispilio
Merited by jopen (2), Blacknavy (2), lossnet (1)

BTC artık dünya finans piyasalarında "güvenli liman" (Safe Haven) rolünü üstlenmeye başlamıştır. Altın ve Gümüş kullanım değeri mütevazı metaller olduklarından, manipülasyona en açık emtialardandır.

Sınırsız para basıp daha sonra Altın ve Gümüşü shortlayarak bu emtialar üzerinde suni baskı oluşturulmaktadır, daha sonra aynı bankalar medyaya altın ve gümüşü "güvenli varlık" olarak tanıtıp, kitlelerin varlıklarını fiyatını tamamen kontrol ettikleri emtialara gömmesini teşvik ederek efektif bir vergilendirme sistemi oluşturmuşlardır...

Manipülasyon başlamadan önceki zamanları bile incelerseniz, Altının rastgele bir dolar bazlı endekse yatırım yapmaktan daha az kazandırdığını kendiniz de göreceksiniz.

Aşağıda Dow Jones Industrial Average (DJI) son 30 yılda fiyatını 10'a katlarken, Altının sadece 2x yaptığını grafik olarak da inceleyebilirsiniz:

xzone
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1481

View Profile
January 13, 2020, 02:10:54 PM

@Vispilio

Altının zaten neden bu kadar şişirildiğini anlamıyorum. Sanki fiyatı her sene kendini katlıyormuş gibi bir algı var. Tamam elde fiziksel bir şey var ve hep sende kalıyor, kaybetmediğin sürece senindir ama oran olarak bakınca aman aman bir kar bırakmıyor. Yıllardır zarar etmediği için iyiymiş gibi düşünüyor insanlar Smiley

Uzun vadeli yatırım yapacak olsam 1 altın alıyorsam 10 bitcoin alırım, sonra da keyfime bakarım viskimi yudumlarım

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Captain Corporate
Hero Member

Activity: 1960
Merit: 575

View Profile WWW
January 13, 2020, 04:20:34 PM

Bence çok fazla bir sınav olmayacak, daha önce çok kez "kriz" gibi şeyler yaşadı bitcoin, en yakını geçtiğimiz sene hem amerikada hem dünyanın bir çok yerinde borsalar çöküş yaşadı, baya bir fiyatlar düştü, enflasyon arttı, yine bir bitcoinde sorun olmadı ne yükselme ne düşme anlamında. He belki bir ihtimal insanlar fiattan kaçıp gelir deniliyor ama ben onun bile çok olacağını sanmıyorum, gidiyolar altın falan alıyolar o tarz durumlarda da, bitcoin alan bir kesim var ama onlar çok aşırı fiyatı etkilemiyor. Düşünün hiç ortada bir şey yokken 7 binlerden 8 binlere geldi, bundan çok daha fazla etkileyen bişi çıkmaz bence.

▄▄███████████████████▄▄
▄█████████▀█████████████▄
███████████▄▐▀▄██████████
███████▀▀███████▀▀███████
██████▀███▄▄████████████
█████████▐█████████▐█████
█████████▐█████████▐█████
██████████▀███▀███▄██████
████████████████▄▄███████
███████████▄▄▄███████████
█████████████████████████
▀█████▄▄████████████████▀
▀▀███████████████████▀▀
Peach
BTC bitcoin
Buy and Sell
Bitcoin P2P
.
.
▄▄███████▄▄
▄████████
██████▄
▄██
█████████████████▄
▄███████
██████████████▄
███████████████████████
████████████████████████
▀███████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀██████████████████▀
▀███████████████▀
▀▀███████▀▀

▀▀▀▀███▀▀▀▀
EUROPE | AFRICA
LATIN AMERICA
▄▀▀▀

▀▄▄▄

███████▄█
███████▀
██▄▄▄▄▄░▄▄▄▄▄
████████████▀
▐███████████▌
▐███████████▌
████████████▄
██████████████
███▀███▀▀███▀
.
Download on the
App Store
▀▀▀▄

▄▄▄▀
▄▀▀▀

▀▄▄▄

▄██▄
██████▄
█████████▄
████████████▄
███████████████
████████████▀
█████████▀
██████▀
▀██▀
.
GET IT ON
Google Play
▀▀▀▄

▄▄▄▀
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
January 13, 2020, 06:00:45 PM

ben de kriz ile keriz bağlantısına değineyim istiyorum. keriz diyerek birbirimizi aşağılamak veya laf sokma amacında değilim öncelikle belirteyim. 2017 de yaşadığımız son ATH ile benim gördüğüm, piyasaya giren yüklü miktar nakit ile bitcoin suni olarak şişirilip, o balina diye tanımladığımız büyük oyuncular piyasanın kaymağını toplayıp bizi yine bizbize bırakıp çekip gittiler.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
January 13, 2020, 07:39:47 PM

Ben de geçen haftalarda şu konudaki yazımda altının 5 yıl öncesi/sonrası fiyatlarını yazmıştım: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5215854.msg53562560#msg53562560
Sürekli yükselen bir grafiğe sahip fakat kaç katı kazandırmış diye baktığımızda ortalama 3.3X çıkıyor karşımıza. Kazancım az olsun/öz olsun diye düşünenler altına da girebilirler elbette. Ben banka faizi getirisi ile altının getirisi arasında pek bir fark görmüyorum. Daha yüksek kazanmak isteyenler de zaten borsa hisseleriyle oynuyorlar. Risk yüksek ama kazanç da yüksek.

Btcoin içinse şunu düşünüyorum: 20k USD üzerinde stabil hale geldiğinde ve o civarlarda orta/uzun vadeli kalabildiğinde yeni yatırımcıları çekme kabiliyeti çok artacaktır. "Güvenli yatırım aracı" diyebileceğimizi şimdilik sanmıyorum; o durumda fiyat oynaklığının en az seviyeye inmiş olması lazım. Klasik borsalar bile (taban/tavan uygulamasına sahip olduğu halde) güvenli liman olarak kabul edilmiyorlar sonuçta.
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2044
Merit: 1603

View Profile WWW
January 17, 2020, 07:59:14 AM
Last edit: January 17, 2020, 08:13:57 AM by Vispilio
Merited by Blacknavy (1)

....

Btcoin içinse şunu düşünüyorum: 20k USD üzerinde stabil hale geldiğinde ve o civarlarda orta/uzun vadeli kalabildiğinde yeni yatırımcıları çekme kabiliyeti çok artacaktır. "Güvenli yatırım aracı" diyebileceğimizi şimdilik sanmıyorum; o durumda fiyat oynaklığının en az seviyeye inmiş olması lazım. Klasik borsalar bile (taban/tavan uygulamasına sahip olduğu halde) güvenli liman olarak kabul edilmiyorlar sonuçta.

"Güvenli liman" kavramını biraz açalım, volatilitesi düşük enstrümanlardan ziyade, genel geçer anlayış: piyasalarda volatility ve risk yükseldiği zamanlarda, sağlam
durabilen ve artış eğilimine giren korumacı varlık manasında kullanıılır. Bitcoin son 1-2 yıldır bu tanıma uyuyor, bunun önemli bir sebebi de mevcut "itibari" finansal sisteme alternatif bağımsız felsefede bir değer olması;

o yüzden mevcut finansal sistemi riske sokan gelişmeler, savaş, trade ambargoları, siyasi krizler vb, Bitcoin fiyat hareketlerine olumlu etki etmeye başladı.

paulk11087
Sr. Member

Activity: 987
Merit: 254

View Profile WWW
January 17, 2020, 09:17:59 AM

Ben Bitcoin'i çok fazla güvenli liman olarak nitelendirmek taraftarı değilim. Malum güvenlik zaafiyetleri, hükümetler tarafından kabul edilirliği olsun aynı zamanda da çok fazla volatil bir yapıya sahip olması bence dezavantaj yaratıyor güvenli liman konusunda.

Diğer yandan volatil olmasından kaynaklı altın ile aynı grafiğe baktığımızda arasındaki değer artışı zaten bunu açıkca gösteriyor. Ama bende değer yatırım aracı olarak ilerleyen yıllarda kullanılacağını kesinlikle düşünüyorum.
freid
Member
**

Activity: 462
Merit: 14

View Profile
January 18, 2020, 10:10:35 PM

aynen öyle yorumlarına katılıyorum özellikle katıldığım nokta şudur yakın gelecekte oluşacak bir krizde ( bu krizin tarihi için bir çok kişi birşeyler söylüyor tam olarak bilemeyiz ) altın zaten uçacaktır fakat bitcoin ne yapacak bende çok merak ederek takip edeceğim.
ingiltere
Legendary
*

Activity: 2968
Merit: 1478

Rollbit.com Crypto Futures

View Profile
January 20, 2020, 05:37:42 PM

Ekonomik Krizde Bitcoin, Altın performansı gösterirse global para birimi olur. Gösteremezse tarih olur

Bitcoin tarih olmaz tarih yazar. Smiley
Bitcoin ile altın farklı kulvarlarda yarışıyor. Gelecekte fiziksel ile dijitalin savaşı olduğunda dijital galip gelecektir. Ama bu fiziksel ürünün özgül değeri varsa, kullanım alanı oldukça kalıcıdır. Örneğin kağıt para tarih olurken değerli madenler kalacaktır.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
January 25, 2020, 10:53:44 AM
Merited by koincik (2), Vispilio (1)

....

"Güvenli liman" kavramını biraz açalım, volatilitesi düşük enstrümanlardan ziyade, genel geçer anlayış: piyasalarda volatility ve risk yükseldiği zamanlarda, sağlam
durabilen ve artış eğilimine giren korumacı varlık manasında kullanıılır. Bitcoin son 1-2 yıldır bu tanıma uyuyor, bunun önemli bir sebebi de mevcut "itibari" finansal sisteme alternatif bağımsız felsefede bir değer olması;

o yüzden mevcut finansal sistemi riske sokan gelişmeler, savaş, trade ambargoları, siyasi krizler vb, Bitcoin fiyat hareketlerine olumlu etki etmeye başladı.

Sanırım @Vispilio'nun anlatmak istediklerini anlayamadık tam olarak.
Bana göre demek istediği şu, insanlar sıkıntı yaşamaları durumunda artık en az altın-gümüş kadar Bitcoin'e de güvenir oldular.
Evet fiyat dalgalanmaları halen biraz fazla ancak daha iyiye gideceği yönünde beklenti neredeyse sabit. Yüzde bir kaçlık boş insan topluluğunu saymazsak büyük bir çoğunluk BTC fiyatının er-geç yükseleceği tahmininde bulunuyor. Bu da inancın önemli bir simgesi.

Üstelik BTC'nin, yukarıda bahsi geçen diğer emtialardan çok bariz üstün 2 yanı var: Anonimlik ve taşıma kolaylığı.
Bunları hafife almayalım.
Aslında konuyu anlamak için insanın doğasını düşünmek lazım. İnsan doğası her zaman değişime ve daha iyisini bulma isteğine bakmamız lazım. Özellikle de Türk topluluğu olarak en çok biz anlayabiliriz diye düşünüyorum. Baskı ve esareti yapan "devlet" dahi olsa buna karşı durmuş bir milletiz biz. Ekonomide liberalizm her zaman önemli bir akım olmuştur. her zaman söylerim, modern ekonomik akımın yaratıcısı diye kabul edilen Adam Smith'in ekonomi görüşü halen çok önemlidir. Ve oradan gelen "bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" görüşü aslında tam olarak Bitcoin'e adapte edilebilir. Evet kriptoyla sağlanacak ekonomik yaşamında aksaklıkları olacak. Ama onları o zaman geldiğince çözmeye çalışacağız. Ve umarım bunu yaparken kapitalizm gibi "birilerinin canını yakmak pahasına" insanların acı çekmesine göz yumup krizleri destekleyerek yapmayacağız. Çünkü her ne kadar kötü görünse de günümüzdeki ekonomik modeldeki tıkanıklığı sadece krizler çözebiliyor. Bu da bu sistemin artık değişmesi gerektiğinin inkar edilemez kanıtı.

Ben Bitcoin'i çok fazla güvenli liman olarak nitelendirmek taraftarı değilim. Malum güvenlik zaafiyetleri, hükümetler tarafından kabul edilirliği olsun aynı zamanda da çok fazla volatil bir yapıya sahip olması bence dezavantaj yaratıyor güvenli liman konusunda.

Diğer yandan volatil olmasından kaynaklı altın ile aynı grafiğe baktığımızda arasındaki değer artışı zaten bunu açıkca gösteriyor. Ama bende değer yatırım aracı olarak ilerleyen yıllarda kullanılacağını kesinlikle düşünüyorum.

Güvenlik zafiyeti? Arkadaşlar bu konuyu defalarca konuştuk burada. Bitcoin özelinde hacklenme, %51 saldırısı gibi yöntemler ya imkansız ya da imkansıza yakın bir durumda. Emin olmamız gereken şey şu ki, bir Bitcoin cüzdanının çalınabilmesi, Bir bankanın soyulmasından çok daha az olasılık taşıyor. Bunu göz ardı etmeyin lütfen.
Hükümetlerin genel itibariyle bakışları nötr. Yani şimdilik sadece izlemeye odaklanıyorlar. Gelecekte ne olacağına, bu bakış açısı değiştiğinde karar veririz.
miller14
Member
**

Activity: 602
Merit: 11

View Profile
January 28, 2020, 06:27:24 PM

bu konuya daha önce paylaşım yaptım mı hatırlamıyorum fakat şuan başlığı görünce söylemek istediklerim ortaya çıktı, eğer bir kriz çıkarsa elbette altın gibi bitcoinde farklı bir para birimi yatırım birimi olduğu için sınavı geçecektir.
anonymous3x (OP)
Sr. Member

View Profile
May 04, 2021, 12:13:40 AM
Last edit: May 04, 2021, 12:28:48 AM by anonymous3x

Konuyu açtığımda şirketlerin rezevr olarak tutacağını falan hayal bile edemezdik herhalde bugün tutuyorlar.Ama netleşen kişisel yorumum:

Bitcoin ekonomik krizi başarısızlıkla bitirmiştir. Bu tamamen kişisel yorumumdur. Fiyatı umrumda değil isterse 1.000x yapsın.

1- Ekonomik krizde tercih edilmedi. 3.000 dolara kadar düştü. Altın ise çok daha sağlam durdu.
2- Çöküşte dağılan Bitcoin hakkında söylenenler: '' Bitcoin iyi günlerin güvenli limanıdır'' Bu ne demek ?yani bir hisse senedidir. Nasdaq Spx gibi borsalarla piyasadaki iyimserliklere göre primlenir. Öyle zaten. Macera aramaya gerek yok benim gördüğüm bu. ( O değilde iyi günün güvenli limanı ne demek )
3- Covid sürecinde basılan tonla paradan en yüksek payı almıştır kredi köpüğüne boğulmuş piyasalarda balonu iyice üflenmiştir.
4- Bitcoin benim için güvenli liman değil spekülatif enstürmandan ibarettir.

Bitcoin bazıları için yeni başladı ama benim için hikayesi son buldu. Bu fırsat kovalamayacağım anlamına gelmez. Yeni gelen arkadaşlardaki heyecanı anlıyorum çevremde de var benim yaşadıklarımı yaşıyorlar yeni bir maceraya atılmış gibiler ama bayrak teslim zamanı geldi artık bu piyasayı taşıyanlardan biri olmayacağım bu yıl kesinleşti gibi Smiley

Bitcoin'in Altın karşısına koyup yeni Altın gibi pazarlama yöntemlerine de bitiyorum. Umarım başka hikaye bulurlar. Zira gerçekten güldürüyor.

Son diyeceğim:

'' Ekonomik krizden sonra Bitcoin'in primlenmesi diğer artan hisseler gibi dikkatimi çekmiyor artık zira ikisi de aynı noktadan besleniyor helikopter para ve kredi köpüğü ''

Fed para basmazsa Altın karşısında hiç bir şansları yok (bana göre tabi) Ama fed o parayı basıyor dostlarım. Basmazlarsa ne olacak hepimiz biliyoruz.

YTD.
Lachrymose
Hero Member

Activity: 1316
Merit: 966

View Profile
May 04, 2021, 12:33:58 AM

$BTC’nin market döngüsünü ekonomik krizde tercih edilmedi diye kakalamak doğru değil zira bahsi geçen ekonomik kriz hala bitmedi ve bu büyük krizde altın sadece %20 değer kazanırken, $BTC %650 değerlenmeyle finans piyasasının içinden geçti. Yani $BTC, Koronavirus doneminde altından 32 kat daha fazla kazandırdı.

İyi porföy yöneticileri elinde minimum %10, maksimum %25 oranında altın bulundururlar ve bu sinirlar üzerindeki bir altın stoğu genel olarak kabul edilebilir değildir çünkü altın katma değer sağlayan bir yatirim aracı değildir ki altın bir yatirim araci da değildir. Bir değer saklama aracıdır; elinde zaten bir mal varliği yoksa altinin pek de bir anlami bulunmuyor.
anonymous3x (OP)
Sr. Member

View Profile
May 05, 2021, 09:47:23 PM

$BTC’nin market döngüsünü ekonomik krizde tercih edilmedi diye kakalamak doğru değil zira bahsi geçen ekonomik kriz hala bitmedi ve bu büyük krizde altın sadece %20 değer kazanırken, $BTC %650 değerlenmeyle finans piyasasının içinden geçti. Yani $BTC, Koronavirus doneminde altından 32 kat daha fazla kazandırdı.

İyi porföy yöneticileri elinde minimum %10, maksimum %25 oranında altın bulundururlar ve bu sinirlar üzerindeki bir altın stoğu genel olarak kabul edilebilir değildir çünkü altın katma değer sağlayan bir yatirim aracı değildir ki altın bir yatirim araci da değildir. Bir değer saklama aracıdır; elinde zaten bir mal varliği yoksa altinin pek de bir anlami bulunmuyor.

Bir şeyin çok kazandırması onu degerli yapmaz. Zamanında lale soğanı da cok kazandirdi. Hisset senetleri senelerdir çöküp yukseliyor. Onlarca yüzlerce kat yükselen hisseler var dünya üzerinde. Bir şeyin içinden geçtiği de yok abartmayin Smiley

Ben gördüğümü yazdım sadece mesele altın meselesi de değil. Bitcoin hisse senedir diyorum ama hatta daha kötüsü onlardan bile daha riskli. Covid krizinde hisse senetlerinden bile daha kotu performans sergiledi nihayetinde Fed bol keseden parayı enjekte ederek suyu verdi.

Çok ömru kaldığını düşünmüyorum bu oyunu devam ettireceklerse ucundan tutmak lazım parayı katlamak için. Başka da bir işe yaramiyor zaten.
Lachrymose
Hero Member

View Profile
May 05, 2021, 10:26:27 PM

Bir şeyin çok kazandırması onu degerli yapmaz. Zamanında lale soğanı da cok kazandirdi. Hisset senetleri senelerdir çöküp yukseliyor. Onlarca yüzlerce kat yükselen hisseler var dünya üzerinde. Bir şeyin içinden geçtiği de yok abartmayin Smiley

Ben gördüğümü yazdım sadece mesele altın meselesi de değil. Bitcoin hisse senedir diyorum ama hatta daha kötüsü onlardan bile daha riskli. Covid krizinde hisse senetlerinden bile daha kotu performans sergiledi nihayetinde Fed bol keseden parayı enjekte ederek suyu verdi.

Çok ömru kaldığını düşünmüyorum bu oyunu devam ettireceklerse ucundan tutmak lazım parayı katlamak için. Başka da bir işe yaramiyor zaten.

Covid doneminde $BTC’nin hisse senetlerinden daha kotu performans gosterdiğini söylediniz. Bu konuda elinizdeki veri nedir?
anonymous3x (OP)
Sr. Member

View Profile
May 05, 2021, 10:39:24 PM

Covid doneminde $BTC’nin hisse senetlerinden daha kotu performans gosterdiğini söylediniz. Bu konuda elinizdeki veri nedir?

Covidin doruğa çıktığı , 13 Mart 2020 de 1 günde yaşanan yüzde 50 ye yakın çöküş. En azından hisselerde devre kesici var böyle bir şey yaşanma ihtimali yok. Tam bir prestij kaybıydı.

Daha sonra yaşanan yükselişte çoğu hisseden daha iyi yükselse de çoğu yatırımcıyı rekt etmiş ve risk ile karşı karşıya bırakmıştır. Hisse senetlerinde bir şekilde yatırımcı korunurken burada tamamen silinip supurulmustur. Yani kötü günlerde Bitcoinle kalmak isteyeceğimiz son şey olmalı.

Her şeyin iyiye gitmesi dileğiyle.
Lachrymose
Hero Member

View Profile
May 05, 2021, 11:10:44 PM

~

Covid-19'un başladığı tarih olan 29 Aralık 2019'dan bugüne olan XAU/BTC grafiği
https://s3.tradingview.com/snapshots/k/kZg8T8yx.png

Bu da 2011'den bugüne XAU/BTC grafiği
https://s3.tradingview.com/snapshots/u/U4XQIKnO.png

Bist'in Türk lirası karşısında değerlenmesine değil de, dolar karşısında erimesine bakabilecek kadar bilgi sahibi birinin; koskoca pandemiyi bir güne indirgeyip "$BTC, hisse senetleri ve altından daha kötü performans gösterdi" demesinin aşırı taraflı bir davranış olduğunu düşünüyorum. Varolmayan bir gerçeklik üzerine konuşmamız bana hiçbir şey kazandırmayacak. Bol şanslar.
anonymous3x (OP)
Sr. Member

View Profile
May 05, 2021, 11:19:21 PM

~

Covid-19'un başladığı tarih olan 29 Aralık 2019'dan bugüne olan XAU/BTC grafiği
https://s3.tradingview.com/snapshots/k/kZg8T8yx.png

Bu da 2011'den bugüne XAU/BTC grafiği
https://s3.tradingview.com/snapshots/u/U4XQIKnO.png

Bist'in Türk lirası karşısında değerlenmesine değil de, dolar karşısında erimesine bakabilecek kadar bilgi sahibi birinin; koskoca pandemiyi bir güne indirgeyip "$BTC, hisse senetleri ve altından daha kötü performans gösterdi" demesinin aşırı taraflı bir davranış olduğunu düşünüyorum. Varolmayan bir gerçeklik üzerine konuşmamız bana hiçbir şey kazandırmayacak. Bol şanslar.

Bakış acimizdaki tek fark Fed piyasaya 4 Trilyon dolara yakın para enjektikte ettikten sonraki harekete bakarak yorum yapılmamalı.

Ben 2020 Ocak ve 2020 Nisan aralığına daha çok bakıyorum.
Zira özellikle 2020 Şubat - Nisan arası ekonomik krizin göbegidir. Benim performans testim de bu aralıkta gerceklesmistir. Konuyu açtığımda zaten 2020 ocakti daha pek bir kriz falan da yoktu zaten.

Nisandan sonra basılan tonlarca paranın borsaları ve Bitcoini getirdiği nokta ortada. Buradaki yükseliş benim performans kritirlerimi karşılamıyor hormonlu hareket olarak gözüme batıyor.

Testi yıla yayarsaniz siz haklisiniz Bitcoin gerçekten güzel bir performans sergiledi.

Cevabiniz için teşekkürler.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: