Bitcoin Forum
April 25, 2024, 01:19:59 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin Bulmacası 2.1 BTC  (Read 644 times)
vincetcm (OP)
Hero Member

Activity: 1302
Merit: 533

View Profile
January 20, 2020, 06:33:53 AM
Merited by Blacknavy (2)

Ara ara bu tarz bulmacaları araştırıyorum, çözüme yaklaşamasam da bulmacaların oluşturulurken ve çözerken kullanılan zekaya hayran  kalıyorum.

2 gün önce yine bir bulmacaya denk geldim, sizinle de paylaşmak isterim. globalde bu tarz konular oldukça çok  paylaşılıyor beyin fırtınası yapılıyor.

Phemex borsasının tertip ettiği bir bulmaca, bulmacanın yaratıcısı bulmaca çözümünün bu kadar uzun süreceğini tahmin etmiyor muş

Tweet e  ilave olarak elimizde olanlar;
 - 1h8BNZkhsPiu6EKazP19WkGxDw3jHf9aT (eski nesil BASE58 (P2PKH) adres, muhtemelen brainwallet vb. metot ile üretildi)
   compresed adres.

- pub key : 02b4a72e4aaa69ba04b80c6891df01f50d191a65eccc61e4e9862d1e421ce815b3 (aslında hiç gerek yok iken cuzdan ufak miktarda BTC transfewri yapmış görünüyor, bu sayade pubkey açığa çıkmış. 2**60-70 bandında olan keyleri pubkey vasıtası ile arayan algoritmalar mevcut)

ben kaba kuvvet ile çözmek için  biraz uğraştım ama elimde yeterince güçlü makına yok.

haberi ilk bu sitede gördüm : https://bitcoinist.com/2-1-bitcoin-hidden-in-picture-puzzle/

bu tweet ile de paylaşılmış : https://twitter.com/Phemex_official/status/1217808220703473664

Ben yine uğraşmaya devam ediyorum, kolay gele.

edit : bu da TR kaynak : https://www.coinkolik.com/bu-bulmacayi-cozene-110-bin-tl-degerindeki-2-1-bitcoin-btc-verilecek/
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714007999
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714007999
Reply with quote  #2

1714007999
Report to moderator
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
January 20, 2020, 06:36:23 AM

pubkeyden, priv key bulmak mumkun değil ama piyasaya heyecan katan guzel bir bulmaca.
vincetcm (OP)
Hero Member

View Profile
January 20, 2020, 06:46:51 AM

pubkeyden, priv key bulmak mumkun değil ama piyasaya heyecan katan guzel bir bulmaca.

elbett 2**256 bit key bulmak mümkün değil.

2**40 bir adresi 12 sn de buluyor.

121809.240 h/s
143235.355 h/s
total time: 12.01 sec
SOLVED: 1003651412950
Hops: 1598697
Senius
Full Member

Activity: 156
Merit: 170

View Profile
January 20, 2020, 09:02:38 AM

- 1h8BNZkhsPiu6EKazP19WkGxDw3jHf9aT (eski nesil BASE58 (P2PKH) adres, muhtemelen brainwallet vb. metot ile üretildi)
   compresed adres.

ben kaba kuvvet ile çözmek için  biraz uğraştım ama elimde yeterince güçlü makına yok.

Brainwallet olduğunu düşünmüyorum çünkü çözmeleri çok kısa bir zaman alırdı. İpucu olarak verilen kelimeleri ve aramaları 1 dakika bile sürmez.
Btc,btc,Bitcoin,bitcoin, Eth, Ethereum,eth,ethereum, satoshi, vitalik, xrp, vs. vs. bunları kombine yapıp brainwallet ile force yapmak maksimum 1 saat sürer.

Brute force yöntemi ile yine kırmak imkansız geriye iki seçenek kalıyor.

1 - Fotoğrafın içerisinde bir şey bulacağız.
2 - Yazılan bilgi mesajlarını da dahil edip bir ipucu yakalayacağız. bazen twitter mesajlarına da bilgi saklanıyor aklınızda olsun.

vincetcm (OP)
Hero Member

View Profile
January 20, 2020, 09:09:24 AM

compresed adres.

Brainwallet olduğunu düşünmüyorum çünkü çözmeleri çok kısa bir zaman alırdı. İpucu olarak verilen kelimeleri ve aramaları 1 dakika bile sürmez.
Btc,btc,Bitcoin,bitcoin, Eth, Ethereum,eth,ethereum, satoshi, vitalik, xrp, vs. vs. bunları kombine yapıp brainwallet ile force yapmak maksimum 1 saat sürer.

Brute force yöntemi ile yine kırmak imkansız geriye iki seçenek kalıyor.

1 - Fotoğrafın içerisinde bir şey bulacağız.
2 - Yazılan bilgi mesajlarını da dahil edip bir ipucu yakalayacağız. bazen twitter mesajlarına da bilgi saklanıyor aklınızda olsun.

Brainwallet çok genel oldu, kelime olarak değil de ulaşılacak sayıyı wif e çevirmişler anlamında söyledim.
publick key i açığa çıkarmaları key in düşük korumalı bir key olduğu fikrine itti
Senius
Full Member

View Profile
January 20, 2020, 11:58:06 AM

bulmacanın Euler sayısı ile ilgisi bulunuyormuş.

Özel anahtarın kilidini açmaya yardımcı olacak ipuçları bulmacanın içine yerleştirilmiş. Bulmacanın Euler sayısı veya e sayısı ile ilgisi bulunuyor. Euler sayısı, matematik, doğal bilimler ve mühendislikte önemli yeri olan sabit bir reel sayı, doğal logaritmanın tabanı. e sayısı aşkın bir sayıdır, dolayısıyla irrasyoneldir ve tam değeri sonlu sayıda rakam kullanılarak yazılamaz ve yaklaşık değeri 2.718281828459045235360287471352662497757247…’dir.

Ayrıca bulmacada içinde “ETH”, “XRP” ve “Pemex” kelimeleri yer alıyor. Bu kelimelerin bulmacanın çözülmesine yardımcı olabilecek ek ipuçları olduğu düşünülüyor.

Bumacadaki portre, Bitcoin’in yaratıcısı ile aynı ismi taşıyan ancak en büyük kripto para ile ilgisinin bulunduğu iddialarını reddeden Los Angeles’daki Japon asıllı Dorian Satoshi Nakamoto’nun portesine andırıyor olması dikkat çekiyor.

Kaynak : https://www.coinkolik.com/bu-bulmacayi-cozene-110-bin-tl-degerindeki-2-1-bitcoin-btc-verilecek/
vincetcm (OP)
Hero Member

View Profile
January 20, 2020, 12:05:00 PM

bulmacanın Euler sayısı ile ilgisi bulunuyormuş.

-----------

Euler sayısının içindeki ilk 21 basamaklı asal sayıyı soruyor sanırım, sonrasında da bulmacanın içindeki kelimelerle bir işlemden geçecek bu sayı.
adamın biri bir program yazmış ve ilk 21 basamaklı asal sayı olarak 957496696762772407663 bulmuş.
Senius
Full Member

View Profile
January 20, 2020, 12:17:47 PM

-

Şu başlıkta farklı bir tartışma var ama son kısımd atılan mesajlar bitcoin ödülü hakkında Smiley birisi hariçten bulmacayı çözdürmeye çalışıyor anlaşılan.

https://forum.donanimhaber.com/euler-sayisini-hesaplamak--139462992-7
xpney
Member
**

Activity: 70
Merit: 16

View Profile
January 20, 2020, 01:53:09 PM

Vay be 4 gündür 1.1 BTC orada duruyor kimse de çözememiş
by rallier
Legendary
*

Activity: 1848
Merit: 1334

just in case

View Profile WWW
January 21, 2020, 01:26:06 PM

2 gündür ben üzerinde çalışıyorum, ödülü kirişmak isteyen varsa gelsin beri Smiley

signature not found.
vincetcm (OP)
Hero Member

View Profile
January 21, 2020, 01:56:35 PM

2 gündür ben üzerinde çalışıyorum, ödülü kirişmak isteyen varsa gelsin beri Smiley
Ben herkese uyarım müdür, ne üzerinde çalışıyorsun?
by rallier
Legendary
*

just in case

View Profile WWW
January 21, 2020, 04:24:26 PM
Merited by Blacknavy (1)

aslında denemediğim birşey kalmadı kıçımdan şuan olasılık uyduruyorum tam manasıyla.
Denediklerim özetle;
-Kelimelerin tüm permütasyonları ve var yok durumuna göre yaklaşık 6 farklı delimiter ile privatekey den adres üretimi, adresin hatta hashini alarak ekstra o mu yoksa diye onunda kontrolü.
Tabi bunları yaparken decimal,ascii,hex,binary,hatta ingiliz alfabesine göre karşılıklarını kullanarak, metinlerin kalıpların yerlerini değiştirerek ekleyerek çıkararak yaptım.
1m dan fazla record denemişimdir.

signature not found.
vincetcm (OP)
Hero Member

View Profile
January 21, 2020, 06:15:23 PM
Last edit: January 21, 2020, 07:49:23 PM by vincetcm
Merited by Blacknavy (1)

aslında denemediğim birşey kalmadı kıçımdan şuan olasılık uyduruyorum tam manasıyla.
Denediklerim özetle;
-Kelimelerin tüm permütasyonları ve var yok durumuna göre yaklaşık 6 farklı delimiter ile privatekey den adres üretimi, adresin hatta hashini alarak ekstra o mu yoksa diye onunda kontrolü.
Tabi bunları yaparken decimal,ascii,hex,binary,hatta ingiliz alfabesine göre karşılıklarını kullanarak, metinlerin kalıpların yerlerini değiştirerek ekleyerek çıkararak yaptım.

PNG dosyasının adı sathoshipuzzle.PNG, dosya tek bir fon üzerine oluşturulmamış, piksel piksel farklı renk tonları var fonda.
Orjinal dosyanın içine gömülü bir şey olduğunda şüpheleniyorum.

eğer key uzunluğu kısa ise kaba kuvvetle bulunsun diye pubkey açığa çıkardıklarını düşündüm. (yoksa o gönderi duruk yere neden yapılsın ki?)

pubkey = 02b4a72e4aaa69ba04b80c6891df01f50d191a65eccc61e4e9862d1e421ce815b3
Senius
Full Member

View Profile
January 21, 2020, 09:31:16 PM
Merited by Blacknavy (1)

Çok fazla düşündüm ancak pek mantıklı şeyler yakalayamadım.

Neler denedim?

- Fotoğrafı 100 parçaya bölerek değişik şekillerde birleştirmeyi denedim. ters, düz, sağ ve sol mantıklı şeyler yakalayamadım. yani labirent duvarları gibi olan cizgilerden bir sonuç, private key, herhangi bir numara elde edemedim.

- Verilen anahtar kelimeleri kombine ederek ve Satoshi, Vitalik, Chris isim-soy isim olarak brainwallet yaptım. boşluklu yani btc eth xrp satoshi gibi denedim ııı ıh.

- Euler sayısı ile ilgili biraz araştırmalarım oldu ama yine bir sonuç yok. github üzerinde çalışan bir tane kod var belki geliştirmek, denemek isteyen olursa fikir verebilir buradan linkini bırakıyorum.

- 20 den fazla print alıp renkli kalem kullanarak boşlukları ve yolları değişik renklere boyadım. H,K,L gibi harfler çok fazla ama zaten genel olarak labirent duvarları H, K, L olarak düz bakınca görülebiliyor.

Canım sıkıldıkça bir çay kahve alıp boş boş ekrana bakıyorum. hatta arada gözlerimi şaşı bak şaşır (stereogram) fotoğrafları gibi düşünüp manyak manyak ekrana baktığım da oluyor ama bir sonuç yok elbette. Bunu çözen kişinin ekip haricinde birisi olacağını düşünmüyorum kim ne yaptıysa sağlam yapmış Smiley

Github yararlanabileceğiniz kaynak :

https://gist.github.com/eAndrius/b71b1de19ac9d28dcdbfd87ed38f8810
Revisions : https://gist.github.com/eAndrius/b71b1de19ac9d28dcdbfd87ed38f8810/revisions
by rallier
Legendary
*

just in case

View Profile WWW
January 22, 2020, 06:31:43 AM

Denediklerim özetle;

PNG dosyasının adı sathoshipuzzle.PNG, dosya tek bir fon üzerine oluşturulmamış, piksel piksel farklı renk tonları var fonda.

eğer key uzunluğu kısa ise kaba kuvvetle bulunsun diye pubkey açığa çıkardıklarını düşündüm. (yoksa o gönderi duruk yere neden yapılsın ki?)

pubkey anlamsız olma ihtimali çok yüksek çünkü pubkeyi başta vermediler, daha doğrusu walleti paylaşmadılar millet btcler nerde görelim diyince bak burada diye sonra paylaştılar.
bu da bana, başta bunlarda hesaplama yaptıtkan sonra çalışıyor mu diye deneme ihtiyacı duydulra ve ondan denediler gibi geldi.
Dosya isminin de önemsiz olduğunu teyit ettik bu arada kendilerinden.
Resmin içerisine gömülü birşey var mı diye baktımda biirşey bulamadım

signature not found.
vincetcm (OP)
Hero Member

View Profile
January 22, 2020, 11:20:10 AM

Denediklerim özetle;

pubkey anlamsız olma ihtimali çok yüksek çünkü pubkeyi başta vermediler, daha doğrusu walleti paylaşmadılar millet btcler nerde görelim diyince bak burada diye sonra paylaştılar.
bu da bana, başta bunlarda hesaplama yaptıtkan sonra çalışıyor mu diye deneme ihtiyacı duydulra ve ondan denediler gibi geldi.
Dosya isminin de önemsiz olduğunu teyit ettik bu arada kendilerinden.
Resmin içerisine gömülü birşey var mı diye baktımda biirşey bulamadım

Hex editörle açtığımda resmi 128 bitlik veriler göze çarpıyor, onları değişsem ne olur yada ne ile değişmelyim bilemedim.
Bakıyorum
by rallier
Legendary
*

just in case

View Profile WWW
January 22, 2020, 08:08:03 PM

Eleman ipucu olarak akışı takip edin dedi. Words to Number dedi, sonra rabindath tagore nin erkeği değiştiren hırs kadını değiştiren aşk sözünü paylaştı ve devamında hırslı olun, görmenin hırsı. şeklinde de bitirdi.
Bunlar ipucularmış bi bok anlamadı kimse bariz olan "words to number" vs denedik

signature not found.
vincetcm (OP)
Hero Member

View Profile
January 22, 2020, 08:15:59 PM
Last edit: January 22, 2020, 08:34:54 PM by vincetcm

Eleman ipucu olarak akışı takip edin dedi. Words to Number dedi, sonra rabindath tagore nin erkeği değiştiren hırs kadını değiştiren aşk sözünü paylaştı ve devamında hırslı olun, görmenin hırsı. şeklinde de bitirdi.
Bunlar ipucularmış bi bok anlamadı kimse bariz olan "words to number" vs denedik

23 OCAK 2pm dediği ipucu yarın değil miydi?

Bu arada bunlar nerede dedi bu adamlar?
by rallier
Legendary
*

just in case

View Profile WWW
January 23, 2020, 12:32:16 AM

23 OCAK 2pm dediği ipucu yarın değil miydi?

Bu arada bunlar nerede dedi bu adamlar?

telegram grubunda önceden konuşmuşlar

signature not found.
vincetcm (OP)
Hero Member

View Profile
January 23, 2020, 06:30:56 AM

Bitcoin = 7 harf
Ethereum = 8 harf
Ripple = 6 harf

7+8+6=21

Bu kelimelerin permutasyonlarını hem seed olarak hem de numaraya çevirip denemek lazım.

-------------------------------------------------------------------------

Büyük Harfle resimde bulunan sembolleri (BTC,ETH,XRP) numaraya çevirdiğinizde her biri 7 basamaklı toplam 21 basamaklı sayı elde edilebiliyor. Bu da denenebilir.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: