Bitcoin Forum
April 25, 2024, 05:31:05 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: İhtimal Dahilinde mi? Boğa koşusu grafiği!  (Read 246 times)
koincik (OP)
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
January 20, 2020, 04:31:16 PM
Merited by Vispilio (2), Blacknavy (2), vycl87 (2), wolwoo (1), yslyv (1)

Her gün yüzlerce grafikle karşılaşıyoruz. Bunların her birinde farklı farklı şeyler görüyoruz.
Benim yıllardır izlediğim belirli döngüler halinde Bitcoin fiyatının belirli oranlarda yükseldiği. Takip ettiği G.Crypto'da da bugün farklı bir grafiğe denk geldim.
Yorumlarınızı bekliyorum;
Bu grafik bizi aya götürür mü tekrar?

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
1714066265
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714066265
Reply with quote  #2

1714066265
Report to moderator
1714066265
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714066265
Reply with quote  #2

1714066265
Report to moderator
You get merit points when someone likes your post enough to give you some. And for every 2 merit points you receive, you can send 1 merit point to someone else!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
January 20, 2020, 04:37:17 PM

Grafik ve analizlere inancım pek yoktur. Psikolojik ve sosyolojik dengeler üzerinden ilerliyor piyasa. Önemli olayların öncesi ve sonrasında, duruma göre negatif ya da pozitif yönde hareketleniyor. BTC yarılanması öncesindeki 2 aylık periyot ile sonrasındaki 2 aylık periyotu dikkatle izlemek lazım. 2020'de mutlaka bir boğa göreceğimizi düşünüyorum. Bu boğa, altcoin boğasıyla birleşirse daha harika olacak. Mesela ETH ve NEO tarafındaki güncellemeleri de izlemek lazım.
koincik (OP)
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
January 20, 2020, 04:40:00 PM

Grafik ve analizlere inancım pek yoktur. Psikolojik ve sosyolojik dengeler üzerinden ilerliyor piyasa. Önemli olayların öncesi ve sonrasında, duruma göre negatif ya da pozitif yönde hareketleniyor. BTC yarılanması öncesindeki 2 aylık periyot ile sonrasındaki 2 aylık periyotu dikkatle izlemek lazım. 2020'de mutlaka bir boğa göreceğimizi düşünüyorum. Bu boğa, altcoin boğasıyla birleşirse daha harika olacak. Mesela ETH ve NEO tarafındaki güncellemeleri de izlemek lazım.

Grafiklerin anlamını bende pek bilmem ama bu bir tesadüf mü?
Daha önce iki defa benzer hareketleri yaptıktan sonra fiyat birden benzer oranlarda yükselmiş. Tamam içerisinde farklı dalgalanmalar var ama ana hatlarıyla yüzdesel hareketler çok benziyor.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░▄███
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████
██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░
▀██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
▄████████████▀▀▀▀▀▀▀██▄
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄
▀██░████████░███████░█▀
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████
▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
January 20, 2020, 09:28:58 PM

Daha önce iki defa benzer hareketleri yaptıktan sonra fiyat birden benzer oranlarda yükselmiş. Tamam içerisinde farklı dalgalanmalar var ama ana hatlarıyla yüzdesel hareketler çok benziyor.

Bu biraz bakmayla görme farkı diyebiliriz. Siz neyi görmek isterseniz, bir şekilde onu görürsünüz. Çok bakarsanız bulutların da, gayet mantıklı şekillerde olduğunu görürsünüz. Hatta bunların bir işaret olduğunu düşünmeye başlarsınız.

BTC grafiği çok geçmişi olan bir grafik değil. Yok yani eldeki veri ile tamamen şansa benzetmeler olabilir. Atıyorum altın gibi uzun süredir giden bir paritenin grafiği size daha fazla fikir verebilir ama BTC için bu durum erken, yanıltabilir.
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1135

View Profile
January 20, 2020, 10:05:16 PM

Zaten hemen herkesin beklediği de bu! BTC 3-5x yaparsa piyasa genişler, rahatlama sağlanır. Halvingle birlikte üretim sayısı düşer, az olan kıymetli olur. Sonrasında altcoinlere de nur yağar, belki öncesinde Roll Eyes

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
coinforumgentr
Member
**

Activity: 714
Merit: 82

View Profile
January 20, 2020, 10:43:27 PM

insanların beklentilerinin grafiği olsa, piyasanın beklentinin tersine gittiğini görebiliriz. bu grafiğede görede düşüş olması gerekir Cheesy
20.000 dolarda beklenti yüksekti geçen 14.000 de yine yüksekti. yükseliş öncesi ise umutsuzluk vardı. şimdi 2020 boğa beklentisi var. halving olayı çok konuşuluyor ve bende bu furyaya kapıldım. 
kriptobaron
Sr. Member

Activity: 1090
Merit: 261

View Profile
January 20, 2020, 11:45:27 PM

Bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin.
Vispilio
Legendary
*

Activity: 2044
Merit: 1603

View Profile WWW
January 21, 2020, 04:28:43 AM

Bitcoin'de beklenen fiyat yükselişini destekleyici veriler içeren önemli bir grafik.

Spekülatif dönemlerde BTC fiyatının, 1 BTC çıkarmak için gereken toplam elektrik enerjisi değerinin 6-7 kat üzerine çıkabildiğini, şu anda ise 1'e 1'lik oranın bile altında olduğunu ve süre gelen bu eğilimin daha önce yaşanan 2 büyük çıkışın habercisi olduğunu güzel yakalamış bu indikatör.

Bu 100% tahmin gücüne sahip bir desen olmayabilir elbette, fakat bence ilgi çekici bir oran grafiği olmuş.

ingiltere
Legendary
*

Activity: 2968
Merit: 1478

Rollbit.com Crypto Futures

View Profile
January 21, 2020, 06:56:51 AM

Ben bu grafiği pek önemli bulmadım. İçinde yeterli veri yok. 2 kere oldu diye üçüncüsü olmayabilir. 3. kere de olabilir ama bununla bağlantılı olmayabilir. Mevcut piyasa bir yükseliş bekliyor zaten, gerçekleşince bu grafiğe yorulmamalı bence.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
January 21, 2020, 07:45:03 AM

Ben bu grafiği pek önemli bulmadım. İçinde yeterli veri yok. 2 kere oldu diye üçüncüsü olmayabilir. 3. kere de olabilir ama bununla bağlantılı olmayabilir. Mevcut piyasa bir yükseliş bekliyor zaten, gerçekleşince bu grafiğe yorulmamalı bence.

Bu mantıkla yürürse hiç bir grafikten bir anlam çıkaramayız. Hiç bir zaman, 2 defa olduğu için üçüncüye kesin diyemeyiz zaten. Ancak grafik benzer durumlar da, geçmişte yaşananları anlatmış. Halving'in etkisi, öncesi ve sonrasını gösteren yüzdesel yükselişleri bir tarihle kesiştirince böyle çıkmış.

Örnek vermem gerekirse;

wolwoo üstad ne demiş;
Zaten hemen herkesin beklediği de bu! BTC 3-5x yaparsa piyasa genişler, rahatlama sağlanır. Halvingle birlikte üretim sayısı düşer, az olan kıymetli olur. Sonrasında altcoinlere de nur yağar, belki öncesinde Roll Eyes

İlk bakışta halvingden beklenen bu. Coin sayısı azalırsa (ya da bu durumda emisyon hızı azalırsa, fiyat artar). Bunu nasıl yorumluyoruz? Adet azalırsa, fiyat artar.

Peki, XLM Kasım ayında 55 milyar coin yaktı fiyat arttı mı? (Toplam XLM adedinin yarısıydı yakılan!)
Hayır kayda değer bir artış olmadı! O zaman neymiş, farklı değişkenler, şartları değiştirirmiş. Başka bir örnek vereyim. TRX bu ayın başında 33 milyar tokenin kilidini açtı. Yani miktar arttı. Fiyat? Hayır kayda değer bir fiyat düşüşü olmadı! Bunların grafikel anlatımlarını da yapabilirim.

Normalde orijinden çıkıp 45 derece dik bir eğri olması lazım ama fiyat sabit adet arttı burada. Yani, fiyat, miktar değişimi karşısında sonsuz esnek davrandı.

Yani hocam bu grafik bir şey anlam ifade etmiyor diye bir şey yok. Beğenirsin ya da beğenmezsin o ayrıda, burada çok şey anlatmış. Gelecekte de olabilir diyoruz, olacak değil. Daha önce 2 defa olandak gibi tüm koşullar aynı olduğundan emin olursak, kesin diyebiliriz ama değişkenleri göz ardı edemeyiz. Yorumlayacağız sadece... Sonra da aynısı tekrar olacak mı diye bekleyip göreceğiz.
The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
January 21, 2020, 08:08:35 AM

Bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin.

Bu ihtimale pek olasılık vermiyorum. Önümüzdeki iki sene içerisinde çok güzel yerlere geri döneceğiz, yeni rekorlar gelecek. Şu anda bu yükselişe sağlam bir cüzdan ile girmek için hazırlık yapma zamanı. Beklenti her geçen gün yükseliyor ama bu sefer karşılığı alınacak.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

ingiltere
Legendary
*

Activity: 2968
Merit: 1478

Rollbit.com Crypto Futures

View Profile
January 21, 2020, 08:35:18 AM

Bu mantıkla yürürse hiç bir grafikten bir anlam çıkaramayız. Hiç bir zaman, 2 defa olduğu için üçüncüye kesin diyemeyiz zaten. Ancak grafik benzer durumlar da, geçmişte yaşananları anlatmış. Halving'in etkisi, öncesi ve sonrasını gösteren yüzdesel yükselişleri bir tarihle kesiştirince böyle çıkmış.

Bu grafik halvingi anlatmıyor ki, Bitcoin fiyatıyla enerji fiyatını karşılaştırmış ve sadece iki kez olumlu sonuç ortaya çıkarmış. Elimizde yeterli veri grubu yok bu grafiğe göre. Ben de 2013 ve 2017'deki Bitcoin rallisi ile patates fiyatlarını bir grafikte gösterip 2020'de patates fiyatı artıyor Bitcoin fiyatı da artacak diye bir grafik ortaya çıkartabilirim. Patates fiyat grafiğine çizdiğim omuz baş omuz ile Bitcoin de yükselecek diyemeyiz.

Bu konudaki analiz bana önemli gelmedi.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
vycl87
Hero Member

View Profile
January 21, 2020, 09:31:26 AM
Merited by ingiltere (1), El-Cezeri (1)

Bu grafik halvingi anlatmıyor ki, Bitcoin fiyatıyla enerji fiyatını karşılaştırmış ve sadece iki kez olumlu sonuç ortaya çıkarmış. Elimizde yeterli veri grubu yok bu grafiğe göre. Ben de 2013 ve 2017'deki Bitcoin rallisi ile patates fiyatlarını bir grafikte gösterip 2020'de patates fiyatı artıyor Bitcoin fiyatı da artacak diye bir grafik ortaya çıkartabilirim. Patates fiyat grafiğine çizdiğim omuz baş omuz ile Bitcoin de yükselecek diyemeyiz.

Bu konudaki analiz bana önemli gelmedi.

Bitcoin fiyatı/Enerji Maliyeti'ini yıllara göre oranlamış evet. Ve bu oranların gerçekleşme tarihlerine göz atalım.

İlk halving 28/11/2012 : Bu tarihten sonra BTC fiyatı/Enerji fiyatı artmış. Peki bu aralıkta ne olmuş? Bitcoin Mart 2013'de o dönemin ATH'si olan 270$'a yükselmiş.
İkinci halving 09/07/2016: Bu tarihten sonra BTC fiyatı/Enerji fiyatı artmış. Ve sonrasında 2017 sonuna kadar yeni ATH yürüyüşü olmuş.

Grafikte dikkat çekici olan halving öncesi ve sonrası durumları benzer hareketleri yapmış. Grafiği hazırlayanlarda bunu kırmızı işaretlerle belirlemişler. İki kez çanak bir tepe noktası görülmüş. Şu anda gerçekleşende bir çanak ve bir tepe noktası var.

Mesela twitter'da daha bu sabah gördüğüm şu grafiğe bir bakalım;

(Not grafik takip ettiğim bir twitter hesabından alıntıdır: https://twitter.com/cryptomehmet_/status/1219260343274393603)

Bu arkadaşı görüşüne göre  Bitcoin fiyatı biraz daha düşecek ve enerji maliyetlerine öngörülen benim bildiğim bir düşüş yok. Bu durumda BTC fiyatı/Enerji fiyatı bir dip çanak daha yapabilir. Bu da grafiğin 3 noktasını tamamlamış oluyor. Madencilerin uzun süre maliyetin altında üretim yapmalarını beklemek mantıklı olmadığına göre fiyat baskısı yukarı yönlü olacak.

Bunlar tamamen görüş. Ben grafiği çok makul ve mantıklı yorumladım. Piyasaya yön veren 2 şey olduğunu düşünüyorum. Birincisi enerji, cihaz ve diğer bir takım maliyetlerle maddi unsur; diğeri ise FOMO dediğimiz manevi unsur. Maddi unsur bizi fiyat artışına zorlayacaktır. Burada 2 grafikte farklı olan tek yöne dikkat çekebiliriz. Halving sonrasındaki süre! Bu da işte manevi öğelerin piyasayı ne zaman güdüleyeceği konusunda düşündürmeye itiyor bizi. Bekleyip göreceğiz ateşi ne yakacak... Ya da yakacak mı?

Üstad yukarda söylemek istediğim şey şu. Grafikler tek başına zaten hiç bir zaman bir şey anlatmaz.
Senin dediğinden mantıkla bende herşeyi yıllara bağlı fiyatlarım elbette. Ama senin dediğin gibi BTC rallisi ve patates fiyatı arasında bir korelasyon yok! Ama enerji fiyatlarıyla var. Bunun gibi madencilik cihaz maliyet ve BTC fiyatıyla bir grafik de çıkarabiliriz veya ortalama maliyet ve BTC fiyatı gibi... Ama anlamsız iki öğeyi koymuyoruz burada.

Şunu derseniz anlarım. Bu enerji fiyatını hesaplarken neyi, nereyi baz alıyor dersen bunu anlarım mesela. Çünkü Türkiye'de farklı, Çin'de farklı, ABD'de farklı bir enerji fiyatlandırması olabilir. Ama dediğinize maalesef katılamıyorum. siz BTC ve patatesi kıyaslarsanız, bunun gibi anlam ifade etmez bence.
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
January 21, 2020, 11:40:47 AM

Örnek vermem gerekirse;

wolwoo üstad ne demiş;

İlk bakışta halvingden beklenen bu. Coin sayısı azalırsa (ya da bu durumda emisyon hızı azalırsa, fiyat artar). Bunu nasıl yorumluyoruz? Adet azalırsa, fiyat artar.

Peki, XLM Kasım ayında 55 milyar coin yaktı fiyat arttı mı? (Toplam XLM adedinin yarısıydı yakılan!)
Hayır kayda değer bir artış olmadı! O zaman neymiş, farklı değişkenler, şartları değiştirirmiş. Başka bir örnek vereyim. TRX bu ayın başında 33 milyar tokenin kilidini açtı. Yani miktar arttı. Fiyat? Hayır kayda değer bir fiyat düşüşü olmadı! Bunların grafikel anlatımlarını da yapabilirim.

Normalde orijinden çıkıp 45 derece dik bir eğri olması lazım ama fiyat sabit adet arttı burada. Yani, fiyat, miktar değişimi karşısında sonsuz esnek davrandı.

Yani hocam bu grafik bir şey anlam ifade etmiyor diye bir şey yok. Beğenirsin ya da beğenmezsin o ayrıda, burada çok şey anlatmış. Gelecekte de olabilir diyoruz, olacak değil. Daha önce 2 defa olandak gibi tüm koşullar aynı olduğundan emin olursak, kesin diyebiliriz ama değişkenleri göz ardı edemeyiz. Yorumlayacağız sadece... Sonra da aynısı tekrar olacak mı diye bekleyip göreceğiz.

XLM’nin yaktigi dolasimda olan bir miktar miydi? Ya da her gun salinan ve salindiktan sonra satilan bir miktar miydi? Kesinlikle ornekler benzer değil.
vycl87
Hero Member

View Profile
January 21, 2020, 02:41:57 PM

XLM’nin yaktigi dolasimda olan bir miktar miydi? Ya da her gun salinan ve salindiktan sonra satilan bir miktar miydi? Kesinlikle ornekler benzer değil.

XLM örneğini şuradan dolayı verdim. Ortaya çıkacak XLM miktarı azalmış oldu. Evet dolaşımda değildi ama dolaşıma girecekti. Ve özellikle seninde pek çok proje hakkında yaptığın yorumların benzeri. Mesela GRIN! Almak için salınacak miktar önemli diyoruz ya da geçenlerde bir arkadaşın açtığı başlıktaki gibi Binance IEO'larında ki miktarlar...
Ethereum'un yıllık üretiminin 100K ile sınırlandırılması fiyatı arttırabilir diyoruz. Ya da EOS'da yıllık %5 olan enflasyonun %1'e çekilmesi konuşuluyor.

Bunların fiyata etki edebileceğinden bahsediyoruz ama bazen etmeyebiliyor. Edeni de var. Yani %100 bir sonuç yok elbette demek istediğimde bu. Ama konudan biraz çıkıyoruz galiba.
koinsever
Hero Member

Activity: 882
Merit: 524

For Rent

View Profile
January 21, 2020, 05:59:41 PM

2013 - 2014 yıllarında BTCe ilk sardığım zamanlar bu grafikleri okumanın klasik borsa veya fiat grafiklerini okumakla alakası olmadığını acı tecrübelerle düşünmüştüm. ama zaman geçtikçe BTC çok değer kazandı. finans kurumları olsun, haber siteleri olsun, yeni yatırımcılar olsun çok büyüdü. eskiden bir destek veya dirençten bahsettiğinizde bir anda o destekle direncin yok olduğunu gören ekonomistler çıldırırdı. şimdi ise klasik borsa mantığıyla destek direnç oluşturanlar, fiyat belirlemeye çalışanlar, boğalar ayılar. bildiğin artık ekonomiyi çeviren bir dişli oldu BTC artık bu grafiklere daha çok uyum sağlıyor. tamam hala oynak "volatil Smiley" ama uyum göstermeye çalışıyor. bosadan bi haber olan da, okulunu okumuş grafikleri yutmuş birileri de işin içinde artık. her geçen gün bu grafiklere olan ilgim artıyor kısaca.

For rent...
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
January 21, 2020, 08:45:58 PM

Keşke grafik doğru çıksa, hepimizin buna ihtiyacı var; "istemem" diyen yoktur sanırım... Grafikte benzer noktalar elbette ki çok bariz. Bu yıl sanırım her şeyin cevabını alacağız. Gerçekleşecek olan şey her neyse -iyi ya da kötü- ona çok yakınız.
Aqualung89
Hero Member

Activity: 1666
Merit: 529

View Profile
January 21, 2020, 10:12:32 PM

Grafiklere nedense hiç inancım kalmadı insan bazen baktığı gibi her şey olmayınca bir şeylere umut bağlıyor gibi oluyor buda onun gibi bir şey diyebiliriz. Boğa olayı bir apayrı bir olay bana göre olursa olmaz ise zaten bizim için bitmiştir diyebiliriz.

Bazen grafiklerin tam tersi de olabilir bazen de hiç biri ama bazen de grafiklerin aynısı olur ve ona göre grafiğe göre bu durum oldu falan deriz. Ama piyasa az çok bana göre balinalara göre devam ediyor dersek yeridir.
paulk11087
Sr. Member

Activity: 987
Merit: 254

View Profile WWW
January 23, 2020, 01:43:20 PM

Üstad zaten grafik ve teknik analizin tamamı zamanında insan psikolojisi, insan davranışları üzerine şekillenmiş olgular. Varsayım var ama tamamen bu tarz durumunda insanların verdiği tepkiler üzerine kurulmuş varsayımlar var.

Bu noktada temel analizin etkisi yadsınamaz ama teknik analiz olmadan da hareket etmek bu tarz piyasalarda uçurumun kenarında yürümekten farksız. Bu grafikte bile tarih iki kere tekerrür etmiş, bir daha da edecektir...
hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
January 23, 2020, 03:04:03 PM

Grafiğe bakınca neden olmasın deniliyor valla tekrar edecekmiş gibi bir manzara var hem de uzun zamandır yükseliş gelecek diye bekliyoruz ama enerji ile bitcoin her zaman bir arada değerlendirilebilir mi ondan emin olamadım.. Grafiksiz öngörüler de doğru değil ama verinin içindekiler doğru seçilmeli o konuya ben de katılıyorum yanlış şeyleri kefeye koyarsak doğru bir sonuç çıkartmamız pek olası değil gibi

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: