Bitcoin Forum
April 23, 2024, 07:50:31 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Trinity wallet IOTA problem  (Read 277 times)
oempie (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 19


View Profile
February 12, 2020, 08:23:54 PM
Merited by marlboroza (1)
 #1

Pozdrav svima. Imam problem sa Trinity walletom od IOTE. Do danas sve šljakalo normalno i krenem danas da vidim i kaže sljedeče: Error fetching account information. Trying again with a diferent node.   E onda piše još da probam sa drugim nodom jer je ovaj out of sync ili da device time nije dobar. 

Sve sam ja to isprobao I koji god nod da upišem sa liste tih nodova koje sam nasao na netu isti error uvijek. Malo sam po netu tražio al dosta šturo o tom problemu.
Resetirao sam cijeli wallet, ponovno upisao seed I ista greška. Onda sam skinuo wallet na mobitele sve to probao na mobitelu prvo jednom pa drugom i ista greška.

Jel ima tko kakvu ideju možda? Molim vas lijepo za pomoć.
Hvala
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
casperBGD
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2156
Merit: 1151

Nil Satis Nisi Optimum


View Profile WWW
February 12, 2020, 08:38:06 PM
 #2

Pozdrav svima. Imam problem sa Trinity walletom od IOTE. Do danas sve šljakalo normalno i krenem danas da vidim i kaže sljedeče: Error fetching account information. Trying again with a diferent node.   E onda piše još da probam sa drugim nodom jer je ovaj out of sync ili da device time nije dobar. 

Sve sam ja to isprobao I koji god nod da upišem sa liste tih nodova koje sam nasao na netu isti error uvijek. Malo sam po netu tražio al dosta šturo o tom problemu.
Resetirao sam cijeli wallet, ponovno upisao seed I ista greška. Onda sam skinuo wallet na mobitele sve to probao na mobitelu prvo jednom pa drugom i ista greška.

Jel ima tko kakvu ideju možda? Molim vas lijepo za pomoć.
Hvala


ja sam ranije imao taj problem, resio sam ga update-om wallet-a, bas je triniti bio u pitanju
koristis li poslednju verziju koja je izasla?

inace je bilo dosta davno, dosta dugo vec ne koristim wallet za IOTA, drzim ih na berzi...
oempie (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 19


View Profile
February 12, 2020, 08:58:39 PM
 #3

Na sva tri uređaja sam instalirao najnovije verzije i ista greška se javlja.
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1205



View Profile
February 13, 2020, 07:30:28 AM
 #4

Jesi probao upisati seed phrase u web wallet? Znam da nije baš najbolje sa sigurnosnog stajališta ali barem ćeš moći do coina.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
oempie (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 19


View Profile
February 13, 2020, 07:49:31 AM
 #5

Možeš molim te mi pojasniti o čemu se točno radi jer prvi puta čujem za tu mogučnost.
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1205



View Profile
February 13, 2020, 08:30:26 AM
Merited by marlboroza (2), Daniel91 (1)
 #6

Možeš molim te mi pojasniti o čemu se točno radi jer prvi puta čujem za tu mogučnost.

Iskreno, nisam siguran što bi ti preporučio. Onaj odgovor sam pisao na pamet jer sam pretpostavio da IOTA ima službeni web wallet. Ali gledajući službenu IOTA stranicu, tamo se ne spominje web wallet nego samo taj Trinity kojeg treba downloadati. Ne znam za ostale, ali ja ipak ne bi koristio wallete koji nisu spomenuti na službenoj web stranici projekta jer upisivanjem seed phrase na scam stranicu možeš lako ostati bez coina.

Jesi li provjerio s IOTA supportom? Sigurno imaju neku support stranicu ili forum.

EDIT: Upravo sam u jednoj Telegram grupi (nevezanoj za IOTA-u) vidio da je netko napisao da se nešto događa s IOTA Trinity walletom i da je preporuka da se ne rade transakcije dok se ne vidi što se događa. Istina, poruka je napisana još sinoć ali očito još uvijek imaju problema.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
oempie (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 19


View Profile
February 13, 2020, 09:20:14 AM
 #7

Izgleda da je do njih onda jer malo mi je čudno da mi na kompu i na dva mobitela javlja istu grešku. Isto tako, jel sam ja stvarno tolko čorav ili trenutno nema mogučnosti skidanja walleta sa sluzbene stranice? Jučer sam išao skidati novu verziju walleta i kad sam stisnuo tamo na windows-download pisalo mi je eror- page not found!  Sad više ni te mogučnosti za download nema ako me vid dobro služi.
casperBGD
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2156
Merit: 1151

Nil Satis Nisi Optimum


View Profile WWW
February 13, 2020, 10:15:45 AM
 #8

Izgleda da je do njih onda jer malo mi je čudno da mi na kompu i na dva mobitela javlja istu grešku. Isto tako, jel sam ja stvarno tolko čorav ili trenutno nema mogučnosti skidanja walleta sa sluzbene stranice? Jučer sam išao skidati novu verziju walleta i kad sam stisnuo tamo na windows-download pisalo mi je eror- page not found!  Sad više ni te mogučnosti za download nema ako me vid dobro služi.

koliko sam mogao da primetim, ima opcija za download, ali ne radi link (odnosno nema linka kad odes na download, nista se ne desi) ocigledno je odredjeni problem u pitanju, nadajmo se da nije hack, jer bi to bas ugrozilo projekat
oempie (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 19


View Profile
February 13, 2020, 04:31:05 PM
 #9

https://www.crypto-news-flash.com/warning-iota-trinity-wallet-may-be-under-attack/

Ipak je hack u pitanju. Nadam se da necu ostati bez coina.. 
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1205



View Profile
February 14, 2020, 08:52:46 AM
 #10

https://www.crypto-news-flash.com/warning-iota-trinity-wallet-may-be-under-attack/

Ipak je hack u pitanju. Nadam se da necu ostati bez coina.. 

Po onome što si napisao (da ne možeš syncati wallet) ne bi trebao ostati bez coina jer ih nisi dirao. Da si uspio syncati wallet i poslati coine, onda bi možda imao problem. Ovako mislim da možeš mirno čekati da riješe problem nakon čega ćeš moći do svojih coina.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
oempie (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 99
Merit: 19


View Profile
February 15, 2020, 08:06:01 AM
 #11

Nadam se da si u pravu. Hvala
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1205



View Profile
February 15, 2020, 11:17:10 AM
 #12

Mene kod IOTA-e zapravo zanima na koji način je ta mreža decentralizirana ako ju je moguće zaustaviti? Zar je moguće zaustaviti mrežu koja je stvarno decentralizirana?

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
casperBGD
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2156
Merit: 1151

Nil Satis Nisi Optimum


View Profile WWW
February 15, 2020, 01:38:24 PM
 #13

Mene kod IOTA-e zapravo zanima na koji način je ta mreža decentralizirana ako ju je moguće zaustaviti? Zar je moguće zaustaviti mrežu koja je stvarno decentralizirana?

sve je moguce naravno, pa to se desilo i BTC-u u ranoj fazi, tokom 2010, u augustu, imas na wikipedia-i, generisano je nekih 184 miliona BTC, koji su kasnije izbrisani, a mreza je bila nefunkcionalna nekih 8 sati...

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_bitcoin
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1205



View Profile
February 15, 2020, 01:52:39 PM
 #14

Mene kod IOTA-e zapravo zanima na koji način je ta mreža decentralizirana ako ju je moguće zaustaviti? Zar je moguće zaustaviti mrežu koja je stvarno decentralizirana?

sve je moguce naravno, pa to se desilo i BTC-u u ranoj fazi, tokom 2010, u augustu, imas na wikipedia-i, generisano je nekih 184 miliona BTC, koji su kasnije izbrisani, a mreza je bila nefunkcionalna nekih 8 sati...

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_bitcoin

Hm... Nisam znao da se slična stvar dogodila i s Bitcoin mrežom. Ali mene zanima kako netko (pojedinac, skupina, tvrtka...) može odlučiti i ugasiti decentraliziranu mrežu? Zar ne bi decentralizacija trebala upravo to onemogućiti?

Uzmimo za primjer Ethereum. Zar Vitalik može ugasiti Ethereum mreži svojom samostalnom odlukom? Stvarno sumnjam u to...

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
casperBGD
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2156
Merit: 1151

Nil Satis Nisi Optimum


View Profile WWW
February 16, 2020, 07:08:37 PM
Merited by Daniel91 (1), cryptofrka (1), dkbit98 (1)
 #15

Ali mene zanima kako netko (pojedinac, skupina, tvrtka...) može odlučiti i ugasiti decentraliziranu mrežu? Zar ne bi decentralizacija trebala upravo to onemogućiti?

Uzmimo za primjer Ethereum. Zar Vitalik može ugasiti Ethereum mreži svojom samostalnom odlukom? Stvarno sumnjam u to...

trebala bi onemoguciti, ali i tu vazi demokratija, odnosno ukoliko postoji dogovor izmedju zainteresovanih strana, mogu se dogovoriti da zaustave mrezu (oni koji se ne dogovore, mogu pokrenuti hard fork i nastaviti dalje)

u slucaju ETH, ne moze Vitalik, pitanje je da li moze i ETH foundation, u principu to zavisi od trenutnog hash rate koji imaju i da li doseze 51% (nisam nigde video da se prica o tome da je ETH centralizovan, pa verovatno to nije slucaj)

s druge strane, kod BTC postoji relativna centralizacija, 2014 je bio mining pool sa vise od 51% hash rate-a, a trenutno Bitmain (koji proizvodi kartice), sa povezanim pool-ovima, i BitDeer servisom za cloud mining ima solidnu koncentraciju, blisku 51%, sto bi znacilo da bi oni mogli zaustaviti mrezu, naravno, to njima ne odgovara, jer bi Bitmain izgubio osnovnu delatnost, kao i BitDeer uostalom, a i ljudi koji su deo pool-a mogu povuci svoj hash rate iz samog pool-a i spreciti centralizaciju, sto je i trenutna preporuka BitCore-a da se koriste manji pool-ovi izvan Kine, jer je uz kompanijsku, prisutna i geografska centralizacija u Kini, vise na linku

https://medium.com/in-bitcoin-we-trust/bitcoins-decentralization-is-threatened-by-a-new-type-of-hash-rate-s-centralization-e058ea215138

s druge strane, IOTA uopste ne koristi blockchain, nego tangle graficki algoritam, gde su transakcije vezane u vidu grafa, sto omogucava maksimalnu skalabilnost, i ne postoji problem zagusenja mreze (svaka nova transakcija se vezuje na graf u realnom vremenu (proces se zove tangled)), ali je za napad na mrezu potrebno 33% nodova da se slozi (kod blockchain-a je to 51%)...
ljudotina
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1260
Merit: 1029


View Profile
February 16, 2020, 09:26:00 PM
Merited by marlboroza (2)
 #16

Kod IOTA-e uopće nije potrebno bilo šta posebno kako bi se napravio napad na mrežu. Dovoljno je da se zaprijeti CEO-u i to je to. Single point of failure. Kod IOTA-e niti teoretski ne postoji decentraliziranost. Ona je apsolutno i potpuno centralizirana. Kako to znam? Ovako: https://twitter.com/iotatoken/status/1227990537799524352

Quote
...To protect users, we have paused the Coordinator....

Znači netko je odlučio pauzirati mrežu i to je to....
Centraliziranije od toga ne može.

ETH je isto tako centraliziran. Kad jedna osoba ima mogućnost forkati coin bez ikakvih posljedica a sa minimalnim napretkom (odradili su do sada par forkova samo da bi odgodili diff bomb koji su sami dodali u kod) jasno je da se u tom coinu odluke donose centralno, te se tu niti teoretski ne može razgovarati o decentraliziranom coinu. Mineri u ETH-u si poprilično nebitni. Vitalik ima takav kult iza sebe, da može sutra promjeniti algoritam za majnanje i ostaviti sve majnere da se slikaju sa svojim hardware-om. Majneri u ETH mreži su nebitni, i Vitalik ih može pregaziti kao plitak potok bez da on ili ETH fundation posjeduju jednu jedinu grafičku karticu.

Kakav efekt na kriptovalutu centralno donošenje odluka može imati se u zadnjih par tjedana najbolje vidi na BCash-u. Evo zadnje verzije tog shitshow-a: https://www.bitcoinabc.org/2020-02-15-miner-fund/ Kad jedan entitet ima muda pokrenuti uvođenje poreza u protokol, čovjek se stvarno mora zapitati koji kurac se dešava. Iako, BCH fanovi su si ovo sami skuhali. Radili su sve kako bi otežali pokretanje full nodova, tvrdili kako je UASF sranje, kako su majneri i dev-ovi ti koji bi trebali donositi odluke itd. E pa, evo...upravo im je vlastiti lijek gurnut duboko niz grlo....jako duboko, nenadano (u smislu udaljenosti od BCH forka) i grubo.

Da bitcoin nije dovoljno decentraliziran, iste stvari bi se dešavale i tamo.

slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1205



View Profile
February 17, 2020, 08:23:07 AM
 #17

ETH je isto tako centraliziran. Kad jedna osoba ima mogućnost forkati coin bez ikakvih posljedica a sa minimalnim napretkom (odradili su do sada par forkova samo da bi odgodili diff bomb koji su sami dodali u kod) jasno je da se u tom coinu odluke donose centralno, te se tu niti teoretski ne može razgovarati o decentraliziranom coinu. Mineri u ETH-u si poprilično nebitni. Vitalik ima takav kult iza sebe, da može sutra promjeniti algoritam za majnanje i ostaviti sve majnere da se slikaju sa svojim hardware-om. Majneri u ETH mreži su nebitni, i Vitalik ih može pregaziti kao plitak potok bez da on ili ETH fundation posjeduju jednu jedinu grafičku karticu.

Kako to misliš "kad jedna osoba ima mogućnost forkati coin"? Zar nije da svatko može napraviti fork bilo kojeg coina čiji kod je javno dostupan? Koliko znam, ja sad mogu uzeti Ethereum kod i forkati ga u SaleCoin. Naravno, druga je priča uvjeriti ljude da prestanu rudariti ETH i počnu rudariti SaleCoin. Ali fork kao fork može napraviti bilo tko. Barem sam ja tako shvatio. Ako sam u krivu, sorry.

Što se tiče rudara u ETH mreži, naravno da su Vitaliku nebitni. Njemu je (s pravom) bitan Ethereum projekt. Kad se prijeđe na PoS, svi rudari će izvisiti. OK, ne odmah ali s vremenom hoće. Ali ta "anti-ljubav" je obostrana jer niti Ethereum nije bitan rudarima. Oni s grafičkim karticama mogu rudariti bilo koji coin, a ETH su sami odabrali.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2422
Merit: 1205



View Profile
February 17, 2020, 10:47:33 AM
 #18

BTW, sad sam vidio da je IOTA izbacila novi Trinity wallet u kojem bi trebao biti riješen problem zbog kojeg su morali zaustaviti cijelu mrežu. Ovdje piše da su izdali novu verziju desktop walleta, a na mobilnom walletu još uvijek rade.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
████████████▄▄██▄▄
████████████████████▄▄
░████▄▄████████████████
░█████████████████████
█████████████████▀▀██▀
█████████████████░▄██▄
████████████████░░▀██▀
███████████████
███████████
██████████
█████████
████████
██████████
ljudotina
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1260
Merit: 1029


View Profile
February 17, 2020, 03:34:01 PM
 #19

ETH je isto tako centraliziran. Kad jedna osoba ima mogućnost forkati coin bez ikakvih posljedica a sa minimalnim napretkom (odradili su do sada par forkova samo da bi odgodili diff bomb koji su sami dodali u kod) jasno je da se u tom coinu odluke donose centralno, te se tu niti teoretski ne može razgovarati o decentraliziranom coinu. Mineri u ETH-u si poprilično nebitni. Vitalik ima takav kult iza sebe, da može sutra promjeniti algoritam za majnanje i ostaviti sve majnere da se slikaju sa svojim hardware-om. Majneri u ETH mreži su nebitni, i Vitalik ih može pregaziti kao plitak potok bez da on ili ETH fundation posjeduju jednu jedinu grafičku karticu.

Kako to misliš "kad jedna osoba ima mogućnost forkati coin"? Zar nije da svatko može napraviti fork bilo kojeg coina čiji kod je javno dostupan? Koliko znam, ja sad mogu uzeti Ethereum kod i forkati ga u SaleCoin. Naravno, druga je priča uvjeriti ljude da prestanu rudariti ETH i počnu rudariti SaleCoin. Ali fork kao fork može napraviti bilo tko. Barem sam ja tako shvatio. Ako sam u krivu, sorry.

Što se tiče rudara u ETH mreži, naravno da su Vitaliku nebitni. Njemu je (s pravom) bitan Ethereum projekt. Kad se prijeđe na PoS, svi rudari će izvisiti. OK, ne odmah ali s vremenom hoće. Ali ta "anti-ljubav" je obostrana jer niti Ethereum nije bitan rudarima. Oni s grafičkim karticama mogu rudariti bilo koji coin, a ETH su sami odabrali.

Moja isprika, mislio sam da je jasno na što se odnosi riječ "fork" kad pričamo o ETH-u. Pa da pojasnim, pričamo o uspješnim hard fork-ovima koji se dešavaju češće nego što u Zagrebu padne snijeg. I da, svatko može napraviti fork samog koda, no Vitalik može ne samo napraviti fork koda, već može cijeli ekosistem uvjeriti u svoje tvrdnje te hard fork-ovi dolaze i prolaze bez da itko postavlja bilo kakvo pitanje. Kult svetog Vitalika. Kud Vitalik okom, tud svi skokom.

Isto tako, pod "majneri su nebitni" nisam mislio da su majneri nebitni Vitaliku osobno, već sam mislio da su u potpunosti nebitni svima unutar ETH zajednice osim samima sebi. Da Vitalik danas kaže: "ne idemo na POS nego na neki novi algo koji će uništiti sve što su trenutni rudali uložili ali se opet nećemo maknuti od POW sistema" opet, većina bi samo klimala glavom, ponavljala njegove riječi i bila uvjerena da je to pravi put zato jer je eto tako rekao Vitalik. I da se razumijemo, ja se slažem sa time da su majneri jednako bitni kao i bilo koji drugi operator full nod-a.

Što se samog ETH-a tiče, tj. njegovog cijelog ekosistema, on je propao nakon prvog forkanja i to ne zbog forkanja samog po sebi, već zbog razloga zbog kojih se desio fork. Tada su iz ETH-a izašli svi koji žele decentralizaciju (jer nitko tko je za decentralizaciju ne bi podržavao rollback neke transakcije iz kojeg god razloga) a ostali su samo poslušnici te je ETH ostao decentraliziran samo na papiru.

casperBGD
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2156
Merit: 1151

Nil Satis Nisi Optimum


View Profile WWW
February 17, 2020, 08:07:08 PM
 #20

ETH je isto tako centraliziran. Kad jedna osoba ima mogućnost forkati coin bez ikakvih posljedica a sa minimalnim napretkom (odradili su do sada par forkova samo da bi odgodili diff bomb koji su sami dodali u kod) jasno je da se u tom coinu odluke donose centralno, te se tu niti teoretski ne može razgovarati o decentraliziranom coinu. Mineri u ETH-u si poprilično nebitni. Vitalik ima takav kult iza sebe, da može sutra promjeniti algoritam za majnanje i ostaviti sve majnere da se slikaju sa svojim hardware-om. Majneri u ETH mreži su nebitni, i Vitalik ih može pregaziti kao plitak potok bez da on ili ETH fundation posjeduju jednu jedinu grafičku karticu.

Kako to misliš "kad jedna osoba ima mogućnost forkati coin"? Zar nije da svatko može napraviti fork bilo kojeg coina čiji kod je javno dostupan? Koliko znam, ja sad mogu uzeti Ethereum kod i forkati ga u SaleCoin. Naravno, druga je priča uvjeriti ljude da prestanu rudariti ETH i počnu rudariti SaleCoin. Ali fork kao fork može napraviti bilo tko. Barem sam ja tako shvatio. Ako sam u krivu, sorry.

Što se tiče rudara u ETH mreži, naravno da su Vitaliku nebitni. Njemu je (s pravom) bitan Ethereum projekt. Kad se prijeđe na PoS, svi rudari će izvisiti. OK, ne odmah ali s vremenom hoće. Ali ta "anti-ljubav" je obostrana jer niti Ethereum nije bitan rudarima. Oni s grafičkim karticama mogu rudariti bilo koji coin, a ETH su sami odabrali.

Moja isprika, mislio sam da je jasno na što se odnosi riječ "fork" kad pričamo o ETH-u. Pa da pojasnim, pričamo o uspješnim hard fork-ovima koji se dešavaju češće nego što u Zagrebu padne snijeg. I da, svatko može napraviti fork samog koda, no Vitalik može ne samo napraviti fork koda, već može cijeli ekosistem uvjeriti u svoje tvrdnje te hard fork-ovi dolaze i prolaze bez da itko postavlja bilo kakvo pitanje. Kult svetog Vitalika. Kud Vitalik okom, tud svi skokom.

Isto tako, pod "majneri su nebitni" nisam mislio da su majneri nebitni Vitaliku osobno, već sam mislio da su u potpunosti nebitni svima unutar ETH zajednice osim samima sebi. Da Vitalik danas kaže: "ne idemo na POS nego na neki novi algo koji će uništiti sve što su trenutni rudali uložili ali se opet nećemo maknuti od POW sistema" opet, većina bi samo klimala glavom, ponavljala njegove riječi i bila uvjerena da je to pravi put zato jer je eto tako rekao Vitalik. I da se razumijemo, ja se slažem sa time da su majneri jednako bitni kao i bilo koji drugi operator full nod-a.

Što se samog ETH-a tiče, tj. njegovog cijelog ekosistema, on je propao nakon prvog forkanja i to ne zbog forkanja samog po sebi, već zbog razloga zbog kojih se desio fork. Tada su iz ETH-a izašli svi koji žele decentralizaciju (jer nitko tko je za decentralizaciju ne bi podržavao rollback neke transakcije iz kojeg god razloga) a ostali su samo poslušnici te je ETH ostao decentraliziran samo na papiru.

jasno je da se radi o dve razlicite centralizacije, ti pricas da ljudi prate Vitalik-a, ali to nema veze sa centralizacijom samog protokola, naravno svako ima pravo na svoje misljenje
sto se tice razlike, mogu samo da zamislim kako bi se ljudi postavili prema misljenju Satoshi-a da potpise transakciju svog wallet-a, i dokaze da je on

a kao sto si rekao, IOTA je stopirala coordinator, isto se desilo BTC-u 2010, zaustavili su mrezu na 8 sati, koja je razlika?
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!