Bitcoin Forum
May 03, 2024, 07:41:02 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Emlakçılık ile ilgili başımdan geçenler.  (Read 185 times)
RaltcoinsB (OP)
Legendary
*

Activity: 2128
Merit: 1043

View Profile
April 26, 2020, 05:27:40 AM
Last edit: April 26, 2020, 04:32:58 PM by RaltcoinsB

Merhaba arkadaşlar şu sıra ev arayışı içindeyim. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim aslında emlakçılık sektörü tam bana göre  Grin konuşmayı ve karşıdakini ikna etmeyi azıcık becerebiliyorsanız rahatlıkla sektörde üst noktalara ulaşabilirsiniz neyse gelelim asıl noktalara.

Bundan 5-6 yıl önce bir ev aldım. Aldığım evin fiyatı 160 bin. Emlakçıyla anlaştık falan işte işler bitti bankaya gittik parayı havale ettim. Sonra eski ev sahibiyle bir sohbetimiz oldu. Evin eksikleri ile ilgili konuşurken bana evi kaça aldın diye sordu . Allah allah diyorum adam evi kaça sattığını bilmiyor mu  Grin Sen kaça sattığını bilmiyor musun bana soruyorsun dedim. Adam ben emlakçıya 155 bin ver yeter dedim. Üstünü bilmiyorum demez mi ? Başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Bilen bilir kazıklandıktan sonra giden gitmiştir kendini paralasan da boş. Malum kağıt üzerinde herşey legal. Kanunsuz iş yapmamış adam. Sana 160 demiş evi sen de 160 a almışsın. Üstüne bir de benden 2000 TL komisyon aldı. İşin ironik tarafı da malum siteden evi ben buldum adamları aradım adam sadece geldi evden aldı beni evi gezdirdi 2 saat sonra evi alacağım dedim taş atıp kolu yorulmadı yani . Tertemiz 7000 TL cebine koydu. Yanlış değilsem doların 2.90 altının gramının 85-90 TL olduğu zamanlardı.  Neyse evi kiraya verecektim. Bu yeteri kadar kar etti dedim  Grin başka bir emlakçıyla anlaştım. Adam benden yarım kira , kiralayandan 1 kira para aldı. Tertemiz 1000 TL. Aynı gün kiraladı zaten. Sonra bu malûmunuz Cem Yılmaz’ın ‘Lan burada 5000 kişi var 100 TL den temiz para’ vari repliği geldi aklıma. Benim gibi ayda 50 ev Sahibini ayartsa ayda 50.000 TL abi rakama bak o yıllarda aldığım paraya iyi diyordum ben 2750 maaşım vardı  Grin .

Neyse daha sonra iş icabı doğuya geldik . Ev yok, evi geçtim derdimi anlatacağım doğru düzgün emlakçı yok. Evin az olmaması sebebiyle ilana düşen evler 2 saate tutuluyor. Neyse değerinin üzerinde eskaza bir ev bulduk. Malum tutmak zorundayız sitede kiralar 550-600 ken 900 e tuttuk evi. Emlakçı arkadaş 23 yaşında bir kardeşimiz. Yemin ederim size dört işlem bilmiyor. Adama borcum olmadığını toplama çıkarma yaparak kağıt üzerinde anlattım  Grin sonra biraz muhabbet ettik abi diyor 3 senedir emlakçılıktayım arka tarafa babamın adına apartman diktim. Oha dedim bu kadar nasıl kazanıyorsun. Buralarda tefeci çok borç alıyor ödeyemiyor fiyatının çok altında veriyor diyor bir nevi galericilik usulü. Abi temiz para kazanmak elimi kolunu yormamak istiyorsanız bir işiniz yoksa değerlendirin. Yemin ederim kazanırsınız gideri yok işin la gideri yok. Çenenizden başka yorulan bir tarafınız yok. Hele evin çok olmadığı bir şehirdeyseniz buradaki emlakçılar gibi tutacakmısınız tutmayacak mısınız söyleyin birazdan astsubay bir arkadaş gelecek gibi evi 5 dk gördükten sonra kovar gibi Muamele bile yapabilirsiniz  Grin

Aramızda bu sektörde arkadaşlar varsa onlar içyüzünü daha iyi bilir aydınlatabilirler. Hodri meydan zorluklarını anlatın abi  Grin birader iş Bulamazsa mezun olunca bir emlakçı dükkanı açtıracağım ona karar verdim  Grin

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
1714765262
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714765262
Reply with quote  #2

1714765262
Report to moderator
1714765262
Hero Member
*

Ignore
1714765262
Reply with quote  #2

1714765262
Report to moderator
1714765262
Hero Member
*

Ignore
1714765262
Reply with quote  #2

1714765262
Report to moderator
The network tries to produce one block per 10 minutes. It does this by automatically adjusting how difficult it is to produce blocks.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
huseyin15
Member
**

Activity: 1106
Merit: 25

View Profile
April 26, 2020, 02:53:33 PM

Hocam yazdıklarını sonuna kadar okudum keşke paragraf yapsan arada boşluk koysan iyiymiş. Telefon olduğu için okumakta zorlandım doğrusu😀
Konuya gelecek olursak hayatımda sevmediğim bir galericiler bir de emlakçılar. Hadi galerici bir tık daha sevimli geliyor ama emlak dediğiniz zaman daha da uyuz oluyorum sırf sizin yaşadığınız bu mesele bile en basit örnek.
Bizim ülkede biraz parası olan galerici emlakçı daha da fazla parası olan da müteahhit zaten 😀
bobita
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1297

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
April 26, 2020, 04:07:06 PM

Yetiş Sıpirmn, yandı gözler

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
ajanwalker
Sr. Member

Activity: 1484
Merit: 458

View Profile
April 26, 2020, 04:29:52 PM

Başlıktaki yazıyı görünce aklıma üniversitede ki yıllarım geldi. O yıllar şimdiki gibi WhatsApp vs yok arkadaş mesaj atardi. Tabi o da ücretli olduğu için hiç boşluk koymadan yazardı. Oku okuyabilirsen.
Emlak işi maalesef böyle. Yalnız burada emlakçının size  yaptığı yanlış birşey  yok. Ev sahibi bana 155 getir de sen kaça satarsan sat demiş. O da 160 a satmış. Sizden de ev sahibinden de komisyon almıştır. O kısımda mesleginin payı.
Not: ben emlakçı değilim yanlış anlama olmasın 😀😉

EPSILOAN
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
▄▄████████████████████▄▄
██████████████████████████
██████ ▄▀██████████  ███████
███████▄▀▄▀██████  █████████
█████████▄▀▄▀██  ███████████
███████████▄▀▄ █████████████
███████████  ▄▀▄▀███████████
█████████  ████▄▀▄▀█████████
███████  ████████▄▀ ████████
████████████████████████████
▀▀████████████████████▀▀
▄▄████████████████████▄▄
█████████████████▀▀  ███████
█████████████▀▀      ███████
█████████▀▀   ▄▄     ███████
█████▀▀    ▄█▀▀     ████████
█████████ █▀        ████████
█████████ █ ▄███▄   ████████
██████████████████▄▄████████
▀▀████████████████████▀▀
▄▄████████████████████▄▄
█████▄     ███████    ▄█████
███████     █████    ███████
███████ ▄    ███     ███████
███████ █▄    █ █    ███████
███████ ██▄    ██    ███████
███████ ███▄  ███    ███████
█████▀   ▀██▄███▀     ▀█████
▀▀████████████████████▀▀
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
April 26, 2020, 08:34:30 PM

Bildiğim kadarıyla emlakçılar ev satışlarından koparabildiğini kopartıyorlar. Satıcıdan az komisyon almışsa, alıcıdan çıkartıyor acısını! Ortalama %5 komisyon oranı var bu sektörde. Yani bence sizden alınan normal geldi gözüme. Şehire ve semte göre de +/- değişiyordur elbette.

Bazen 1 ay hiç iş yapmadıkları da oluyormuş, bazen de 1 yıllık hasılatı tek sezonda çıkardıkları da! Emlakçı bir abimiz var, ben de ondan duymuştum :) Bir tarafa bakkalları, fırıncıları, mağazacıları koyun; bir tarafa da emlakçıları koyun. Emek farkı çok net ortadadır. Bakkal kardeşlerimiz sabahtan akşama kadar mal indirip kaldırırken, emlakçılar ev gezdirip para kazanıyorlar.

Şehir efsanesi gibi adam valla bunlar. Herkes kulaklarını çınlatıp duruyordur.
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
April 26, 2020, 09:12:40 PM
Last edit: April 28, 2020, 12:49:05 PM by trendcoin

şimdi post atsam, kin kusmuş gibi olurum :)) kardeşim bizde bir küçük esnaf sevgisi var aq, evlere şenlik. sanki darıca heyvanat bahçesinde çiftleşmek üzere panda yetiştiriyoruz da öyle sahipleniyoruz, ve devletin bunları sahiplenmesini falan bekliyoruz. iki yalpa durumda ortaya çıkıp, "ama ben küçük esnafım, devlet bana baksın" diyen vasıfsızlarla ve yücelttiğimiz sıradan meslek grupları ile yaşayan bir topluluktan ne gelişim beklersin ki...

emlakçı kardeşlerim teknolojik gelişmelere yenik düşmeli ya da kendilerini geliştirmeli, aracılık sektörü gibi bi s.ke dermanı olmayan yamyam faaliyetler de hayatın her alanında yok olmalı.

yaşasın, bana daha ekonomik ve daha hijyenik koşullarda ürün sunan süper marketler; elveda, aynı ürünü başka başka fiyatlara (ne tutturursam mantığı ile) saplayan bakkal amcalar.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
Captainowl
Full Member

Activity: 266
Merit: 106

View Profile
April 26, 2020, 11:06:00 PM

Bence öyle dışardan göründüğün gibi taş atmadan para kazanılan bir meslek değildir, kendini ve satacağı ürünü iyi pazarlayan insan yeteneğini kullanan insanın para kazanması çok doğaldır, mesela bir futbolcu o kadar büyük para kazanacak kadar taş atmıyor bence,
Çevreni ve bağlantılarını iyi kazanırsan komisyonla işi yapandan daha çok para kazanabilirsin.
İnşaat işlerini az biraz bilirim, atıyorum 10 işçi talep ediliyor ve siz işçi başına 100 tl para alıyorsunuz işçilere 80 veriyorsunuz el sürmeden iki katını kazanıyorsunuz, (basit bir örnek hesap çok daha fazlası kazanılabiliyor, götürü alınca işi çok daha farklı kazançlar olabiliyor)
Şimdi inceleyecek olursak aracı kişi hiçbir şey yapmadan bir işçinin iki katı para kazandı değil mi? Değil, işvereni bulup işi alıp bağlantılarını kullanarak çalışacak ekip oluşturdu falan filan, çevresini kullandı (çevresi ve tecrübesi olmayan kişiler çok patlar bu işlerde) çevreyi oluşturmak ise yıllar sürer. İyi para kazanmak için iş aramayıp işin seni bulacağı kadar çevre yapmış olman gerekiyor.
Böyle işler dışardan hoş görünür fakat her zaman iş yağmıyor insanın başına emlakçılar her gün ev satmıyodur mesela
Not: komisyoncu değilim sadece görüşlerimi belirtmek istedim Cheesy
mugt
Member
**

Activity: 183
Merit: 35

View Profile
April 27, 2020, 05:53:49 AM

Eskiden %3 alıcı-satıcı ayrı ayrı komisyon öderdi. Şimdi %2 olmuş. Satan için zaten genelde değerinin üzerinde fiyat biçtiği ve hava hoş olduğuna bana X ver, üstü senin dediği zaman emlakçıyı daha da teşvik etmiş oluyor. Emlakçıda alıcı'nın tipine göre fiyatı çekiyor. Direnip fiyatı düşürmüyor. Ekstra para kalıyor. Burada bir sıkıntı yok.

Emlakçılık sektöründe iş yapanlar gruplara ayrılır. Kiralık evleri, ev satışları, arsa-tarla (tarlada ikiye ayrılır yakında imara açılacak ve tarım amaçlı), ticari-turizm-konaklama imarlı tarla (fabrika-otel-günü birlik turizm imarlı alanlar), fabrika-otel satışı kovalayanlar diye.. Daha bölünebilir. Gelire göre sıraladığım için fikir verebilir. Bu 750 m2'lik imarlı arsaya yapılacak daire adedi ile ticari imarlı arsa/tarladan elde edilecek gelir daha fazlada olabilir.

Sektör eskiden emekli öğretmen, asker, kısaca emekli kişilerden oluşurken son dönemde daha genç ve müteahhit vb. yan sektörlerde çalışanların yaptığı bir alan oldu. Eskiler kendilerine üç kağıtçı derdi Smiley

Son olarak yıllar evvelsi yaklaşık 250 m2 kısmen merkezi olmayan kırsal bir mahalle'deki arsa'nın 17k parayla başlayıp finalde 90k'ya satıldığını 8 ay gibi kısa bir sürede gördüm. Üç alıcıda kardaydı. Üçü de parasını değerlendirmek için geldi. İlki 17k parasını 190K civarlarına yaklaşık 18 ayda çıkardı. Mal'ın değeri x Emlakçı'nın kabiliyeti diyelim. Kim sattığını söylemeye gerek yok sanırım Smiley
Pages: [1]
  Print  

Jump to: