Bitcoin Forum
April 24, 2024, 06:29:08 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Müslüman kültürünün cahil kalması.!  (Read 255 times)
gerald-801 (OP)
Newbie
*

Activity: 17
Merit: 0

View Profile
April 29, 2020, 12:14:33 AM

Konumuz islam aleminin (ki ben ateist olarak) cahil kalması. ne alaka şimdi diyen arkadaşları duyar gibiyim. basit örneklemeler yapabilirim bu konu ile ilgili.
1'incisi kitap OKU ile başlıyor lakin kimse anladığı dilde okumuyor. ( Ki sözüm meclisten dışarı. okusalar ateist olacaklarına %70 eminim)
2'incisi kanıtlar ve deliller sunulmasına rağmen ne hikmet ise hep bir at gözlüğü takmaları.

bilim,insan,canlılar(özellikle kadınlar) inanılmaz bir değer kaybı içerisinde araya islam girince sizce neden bu böyle ki emin olun başımızda olan diyanet veyahut cami imamları yada müftüler gerçekten bunlar bir çok soruya cevap veremiyor.

örneğin: Bir yavru kuş (ki hayvanlara cennet,cehennem yoktur.) ölüyor ve gömülüyor ama sorgu yok vs yok bu kuş neden yavru iken ölüyor merak ettiğim bir konu olarak sordum. Diyanete,Müftülere,Cami imamlarına ama yok allahın vardır bir bildiği dışında hiç cevap alamadım. Takiii. Eşim mantıklı bir cevap verene kadar.
Cevabı= O kuşun ölmesi ve toprak olması solucanları beslemesi = diğer yavru kuşların yaşaması. gibi mantıklı ve güzel bir cevap verene kadar.

bunlardan ziyade insanların kuranı okumaması bana en büyük saçmalık olarak gelmekte.
Basit örneklemeler ile  Haram aylar çıkınca, müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, esir alın, kuşatın ve onları her geçit yerinde gözetleyin. Şayet tövbe ederler, namazlarını kılarlar ve zekâtlarını verirlerse artık onları serbest bırakın. Allah yargılayıcıdır, bağışlayıcıdır.

lakin işin komik tarafı şudur bu ayet medinede inmiştir. yani Hz.Muhammedin güçlü olduğu bölgede.

ama başka bir zıttı ayet bulunmakta oda Sizin dininiz size, benim dinim banadır. der kafirun suresidir. ve buda Hz.Muhammedin gücünün bulunmadığı yani henüz islam olarak bölgede güçlü olmadığı mekkede inmiştir. yani aslında görünen köy kılavuz istemez iken nedendir.

Tabikide inancınıza saygım var lakin merak ediyorum bu konuları İncil,Kuran,Tevrat,Zebur 4 kitabıda ara ara açar okurum hepsinin bir birinden kopya olması üzücü kii bunlarında aslında mısır mitolojisinden kopya olması. yada sümerlilerden araklanan destanlarla vb şeylerle yazılmış olmaları gerçekten düşündürücü. Görüşlerinizi alabilirsem sevinirim arkadaşlar.
1713940148
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713940148
Reply with quote  #2

1713940148
Report to moderator
1713940148
Hero Member
*

Ignore
1713940148
Reply with quote  #2

1713940148
Report to moderator
The network tries to produce one block per 10 minutes. It does this by automatically adjusting how difficult it is to produce blocks.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713940148
Hero Member
*

Ignore
1713940148
Reply with quote  #2

1713940148
Report to moderator
1713940148
Hero Member
*

Ignore
1713940148
Reply with quote  #2

1713940148
Report to moderator
1713940148
Hero Member
*

Ignore
1713940148
Reply with quote  #2

1713940148
Report to moderator
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
April 29, 2020, 12:25:39 AM
Merited by koincik (1)

Allah'ın olmadığını İbrahimi dinlerin falsoları kanıtlayan ateistlerle aynı safta olmaktansa, müslüman/hristiyan/x bir hayat yaşarım daha iyi.. Ateist olmak için mantıklı hiçbir sebebim yok. Elimi oynatmak istiyorum, oynuyor. Şu evrene bakınca hayran kalıyosun, bu evrendeki kaos varya.. öyle bir kaos ki her şey düzensizlik içinde bir düzen içerisinde (evet bu saçma cümleyi kurdum). Hayran olmamak elde değil, bir üstad tarafından yaratıldığı belli.

Buna ister üstad de, ister Allah de, tanrı de, X de, god de.. Belki de tanrı evrenin kendisi de fark etmez, kendini tanrının bir parçası olarak bile görebilirsin ama tanrının olmadığına inanmak da ne biliyim.. nasıl eminsin moruk? bir şeyin olmadığını nasıl kanıtladın ki? agnostik olsan neyse. Bu yüzden ateistlerin inançlı insanları aptal olarak görmesini anlayamıyorum.. Mantığınız baştan yanlış ancak bu bir seçimdir ve saygı duyuyorum.
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1135

View Profile
April 29, 2020, 12:28:20 AM

yazıda katıldığım nokta: islam aleminin cahil kalması

diğerleri için de şu "cahil halimle" (bunu samimi yazdım) bile cevaplar yazabilirim ama mesele çok uzar....

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2114
Merit: 1040

View Profile
April 29, 2020, 12:38:05 AM

İslamın kadınları cahil olarak görmesi mi ?

Bu konu hakkında şu anlamda hak verebilirim sana islam etkin toplumlarda kadınlar ikinci sınıf insan muamelesi görüyor çoğu ülkede  -ki ortaçağ da modern Avrupa ülkelerinde Osmanlı’da kadına verilen değerin onda biri dahi verilmiyordu - Ancak eğer kadına değer vermeyenin islam ya da kuran olduğunu söylersen burada sana Nisa suresini okumanı tavsiye ederim . Anlayacağın şekilde Türkçe oku. Ne demek istediğimi anlayacaksın yaklaşık 1400 yıl önce , kadınların bebekken diri diri toprağa gömüldüğü bir yerde ortaya çıkan kuranda kadına verilen haklar , kadına yaklaşımlar , kadınların görevleri hepsi mükemmel şekilde sıralanmış. Yani dostum islam kadını değersizleştiriyor gibi bir söylem tamamen cahilliktir. Ateist agnostik müslüman hristiyan anarşist ne bileyim farklı düşünce tarzlarında olmak senin tercihindir. Ancak kimi noktadan çekip olayı saçma sorularla ateistliği mantıklı inançlı olmayı mantıksız görürsen en basitinden yaratıcı olmadığının kanıtını nasıl vereceksin?

Vücuttaki biyolojik reaksiyonları azıcık araştırırsan insanın ne kadar mükemmel yaratılmış bir canlı olduğunu çok kolayca anlarsın demişti biyokimya profesörümüz zamanında. Vücutta nikotin normalde atılmadan duran bir maddedir. Ancak sigara ile vücuda alındığı zaman vücut onu direkt tanımlayıp ona göre Ester bağları üretip vücutta emilimi yapılabilir bir hale getirip o şekilde atabiliyor. İnsan vücudunu araştırırsan zaten zilyon kere zilyon mucize bulacaksın.

Bende senin düşüncene saygılıyım ancak biraz araştırıp iddalarını biraz daha somut olarak anlatırsan daha iyi anlaşırız . İyi forumlar   Smiley

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
gerald-801 (OP)
Newbie
*

Activity: 17
Merit: 0

View Profile
April 29, 2020, 01:03:10 AM

İslamın kadınları cahil olarak görmesi mi ?

Bu konu hakkında şu anlamda hak verebilirim sana islam etkin toplumlarda kadınlar ikinci sınıf insan muamelesi görüyor çoğu ülkede  -ki ortaçağ da modern Avrupa ülkelerinde Osmanlı’da kadına verilen değerin onda biri dahi verilmiyordu - Ancak eğer kadına değer vermeyenin islam ya da kuran olduğunu söylersen burada sana Nisa suresini okumanı tavsiye ederim . Anlayacağın şekilde Türkçe oku. Ne demek istediğimi anlayacaksın yaklaşık 1400 yıl önce , kadınların bebekken diri diri toprağa gömüldüğü bir yerde ortaya çıkan kuranda kadına verilen haklar , kadına yaklaşımlar , kadınların görevleri hepsi mükemmel şekilde sıralanmış. Yani dostum islam kadını değersizleştiriyor gibi bir söylem tamamen cahilliktir. Ateist agnostik müslüman hristiyan anarşist ne bileyim farklı düşünce tarzlarında olmak senin tercihindir. Ancak kimi noktadan çekip olayı saçma sorularla ateistliği mantıklı inançlı olmayı mantıksız görürsen en basitinden yaratıcı olmadığının kanıtını nasıl vereceksin?

Vücuttaki biyolojik reaksiyonları azıcık araştırırsan insanın ne kadar mükemmel yaratılmış bir canlı olduğunu çok kolayca anlarsın demişti biyokimya profesörümüz zamanında. Vücutta nikotin normalde atılmadan duran bir maddedir. Ancak sigara ile vücuda alındığı zaman vücut onu direkt tanımlayıp ona göre Ester bağları üretip vücutta emilimi yapılabilir bir hale getirip o şekilde atabiliyor. İnsan vücudunu araştırırsan zaten zilyon kere zilyon mucize bulacaksın.

Bende senin düşüncene saygılıyım ancak biraz araştırıp iddalarını biraz daha somut olarak anlatırsan daha iyi anlaşırız . İyi forumlar   Smiley

Smiley lütfen nisa suresini gayet iyi bilirim... Nisa suresi 15.ayet 16,20,24,34 ki en güzeli 34 tür. erkekler kadınlardan üstündür. ibaresi yer almaktadır.  gibi gibi bir dünya ayet vardır kadının değersizleştirildiği.. 4 kadın almak kadını yüceltmekmidir mesela diyeceksin ki kadın kabul ederse alır erkek lakin kusura bakmada ortadoğuda yok öyle birşey. osmanlıda kadın demişsin orada baya güldüm çünkü osmanlda çok esir kadın vardı yabancı uyruklu cariye demiyorum bak hemen muhteşeme gitmesin aklın harem vs gibi saçmalıklarda söylemeyeceğim. ki vardı aslında neyse osmanlıdaki esir kadınlar ne oldu bir araştırırmısın.. vücuttaki biyolojik reaksiyonlar demişsin yani muazzam yaratılmışız kusursuz bir tasarım bu durumda da ozaman özürlü doğumlar veyahut kuyruklu doğanlar veyahut ampute doğanlar yada parmakları yapışık doğanlar sanırım şeytanın bir oyunu.
ve gerçekten islamda kadının değerinin olduğu geçmiş yıllara bakıp çıkarman ayrı bir komedi yanlış anlamanı istemiyorum ama karanlık çağlarda hristiyan aleminde sadece cadı kavramı yüzünden milyonlarca (KADIN) yakılmış erkek yakılması ile ilgili bir veriye ulaşamadım. günümüzde baktığımızda kadın ultra değerli bir varlık malesef islama göre bir tık daha değerli. geçmişle değerlendirmek gerçekten tuhaftır.

Allah'ın olmadığını İbrahimi dinlerin falsoları kanıtlayan ateistlerle aynı safta olmaktansa, müslüman/hristiyan/x bir hayat yaşarım daha iyi.. Ateist olmak için mantıklı hiçbir sebebim yok. Elimi oynatmak istiyorum, oynuyor. Şu evrene bakınca hayran kalıyosun, bu evrendeki kaos varya.. öyle bir kaos ki her şey düzensizlik içinde bir düzen içerisinde (evet bu saçma cümleyi kurdum). Hayran olmamak elde değil, bir üstad tarafından yaratıldığı belli.

Buna ister üstad de, ister Allah de, tanrı de, X de, god de.. Belki de tanrı evrenin kendisi de fark etmez, kendini tanrının bir parçası olarak bile görebilirsin ama tanrının olmadığına inanmak da ne biliyim.. nasıl eminsin moruk? bir şeyin olmadığını nasıl kanıtladın ki? agnostik olsan neyse. Bu yüzden ateistlerin inançlı insanları aptal olarak görmesini anlayamıyorum.. Mantığınız baştan yanlış ancak bu bir seçimdir ve saygı duyuyorum.

Her şeyin bir düzen içerisinde olduğunu söylüyorsun saygı duyarım tabi ki lakin düzensizlik olayınıda atlamamış sın. ki söylemine göre o zaman bir yaratıcı varsa düzensizlik neden var. bir şeyin var olmadığını kanıtlamadı tabi ki. meselede burda neden birşey var olmak zorunda düşünüyorum neden tesadüf olmasın. yanımızdaki gezegenlere bakıyorum hiç bir işlevleri yok güneş ve ay dışında dünyamıza bir katkıları veya zararları bulunmamakta bir yaratıcı var mı buna göre bu tabi kide tartışmaya açık belkide uzaylılar yarattı bizi yada evreni yada kimse yaratmadı evren sonsuzluktan beri vardı . bilemeyiz lakin ben bir yaratıcı olgusunu illaki bizi yarattı birisi evreni diye açıklamayı reddediyorum.çünkü tesadüf olgusu ortadan kalkıyor. ve maalesef ki tesadüf diye bir gerçek tüm evrende var.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
April 29, 2020, 07:08:27 AM
Merited by koincik (1)

İslam'da bilimin yükseliş dönemini ve kırılma noktasını analiz etmek gerek. Sıfır'ın icadından gökyüzünin keşfine, tıb bilimlerinden fizik bilimlerine kadar muhteşem bir bilimsel dönem geçiren İslam coğrafyası bir noktadan sonra her şeyden vazgeçmiş. Neden? Ya da kimin etkisiyle? Bu noktaları araştırıp analiz etmek gerek. O dönemden sonra müslüman bilim adamı bile yetişmemiş nerdeyse. O kırılmayı kim tetikledi? Hangi müslüman bunun olmasını sağladı? Smiley

Benzer durum diğer dinlerde de yaşanmadı mı? Bilimi engelleyen hristiyanlktan sonra bilimin en önemli argüman haline geldiği bir dünya çıktı ortaya.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
April 29, 2020, 08:06:24 AM

Takiyüddin'in Rasathanesi (Dar-ü'r Rasad-ül Cedid)

Kuruluşu
Osmanlı Devleti'nde 16. yüzyılda namaz vakitlerinin belirlenmesi, kıble yönünün tayin edilmesi ve takvimin hazırlanması için gökbilim kullanılmaktaydı ancak kurulan küçük çaplı rasathanaler gündelik hayata yönelik oldukları için uzun ömürlü olmamıştı.[1] 1571'de Müneccimbaşı Mustafa Çelebi ölünce yerine Müneccimbaşılığa atanan Takiyüddin'i himayesi altına alana Vezir Sokullu Mehmet Paşa ve Hoca Sadettin Efendi, onun gözlemevi kurma isteği ile ilgilendiler ve onu desteklediler.

Yıkılması
Gözlemevi, kuruluşundan kısa bir süre sonra Ocak 1580'de yıktırılmıştır. Rasahathanenin yıktırılma sebebi kesin olarak bilinmese de 1577 yılında gözlenen kuyrukluyıldızın ve 1578 yılında meydana gelen veba salgınının rol oynadığı, Takiyüddin ve personelinin meleklerin bacaklarını gözlediği yolundaki söylentilerin şüpheleri arttırdığı söylenir

https://tr.wikipedia.org/wiki/Takiy%C3%BCddin%27in_Rasathanesi
Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1848
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
April 29, 2020, 08:28:00 AM
Merited by muslol67 (1)

Konunun İslam, Müslümanlık veya inançlarla ilgili olmadığını anlamalısınız.

Bilimsel gelişmişlik düzeyi toplumların refahı ile doğru ve sömürüsü ile ters orantılıdır. Gelin bu savımı örneklendirerek açıklayalım.

Eski Yunanistan'da felsefe gelişmiş çünkü toplum refah içerisinde idi. Düşünmek ve yıldızları gözlemlemek bir zevk haline gelmişti.
Roma'da mimari sanat gelişmiş çünkü Roma emperyal bir ülke idi. Vatandaşları refah içerisinde yaşıyordu.
Amerika'da bilim ve sanat gelişti çünkü Amerika süper güç haline geldi. Başta Afrikayı sömürdü. Bugüne kadar altın çağını yaşadı.
Avrupa bilim ve sanatta çok ileri gitti çünkü yıllar boyu müslüman halkların kanını emdi. Sömürdüğü kaynaklarla halkına refah temin etti.
Gördüğünüz gibi Batı, sömürü düzeni ile halkına refah temin etmiştir. Refah olan toplumlarda bilim, sanat, felsefe gelişir.

Sizin tezinize göre "İslam coğrafyasında" cehaletin başlaması, batının sömürüsü ile aynı tarihe tekabül eder. Sömürü düzeyi arttıkça ve sürdükçe cehalette artar. Ekonomisi bozuk bir toplum lüks sayılacak uğraşlarla ilgilenmez. Günü çıkartmaya, canını kurtarmaya bakar.

İslam coğrafyasında da bir çok önemli müslüman bilim adamı yaşamıştır. Tahmin edin bu bilim adamları hangi devirlerde hangi ülkelerde yaşamış? Tabi ki refahın bulunduğu, güçlü devirlerini yaşayan ülkelerde yaşamışlar. Sayabileceğim, örnek verebileceğim bir çok müslüman bilim adamı var.

Şuradaki kaynaktan listeyi, tarihleri inceleyebilirsiniz:

İslam'ın Altın Çağı dönemi bilim insanları listesi

Bu insanlar müslüman oldukları için mi değerli bilim adamı oldular? Yada batıdaki bilim, sanat adamları Hristiyan oldukları için mi değerli bilim adamı oldular?  Hayır. Mevzunun yine inanç ile ilgisi yok.

Son olarak, cehaleti inanç-islam bağlamında değerlendirmeniz sizin düşünce yapınız ile ilgili. Kişisel antipatiniz, olayı doğru değerlendirmenizi engelliyor. Bu ayrıntıyı fazla irdelemeyeceğim çünkü kişisel bir konu.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
April 29, 2020, 08:33:29 AM
Merited by koincik (1)

Bilimsel gelişmişlik düzeyi toplumların refahı ile doğru ve sömürüsü ile ters orantılıdır. Gelin bu savımı örneklendirerek açıklayalım.

Eski Yunanistan'da felsefe gelişmiş çünkü toplum refah içerisinde idi. Düşünmek ve yıldızları gözlemlemek bir zevk haline gelmişti.
Roma'da mimari sanat gelişmiş çünkü Roma emperyal bir ülke idi. Vatandaşları refah içerisinde yaşıyordu.
Amerika'da bilim ve sanat gelişti çünkü Amerika süper güç haline geldi. Başta Afrikayı sömürdü. Bugüne kadar altın çağını yaşadı.
Avrupa bilim ve sanatta çok ileri gitti çünkü yıllar boyu müslüman halkların kanını emdi. Sömürdüğü kaynaklarla halkına refah temin etti.
Gördüğünüz gibi Batı, sömürü düzeni ile halkına refah temin etmiştir. Refah olan toplumlarda bilim, sanat, felsefe gelişir.

Sizin tezinize göre "İslam coğrafyasında" cehaletin başlaması, batının sömürüsü ile aynı tarihe tekabül eder. Sömürü düzeyi arttıkça ve sürdükçe cehalette artar. Ekonomisi bozuk bir toplum lüks sayılacak uğraşlarla ilgilenmez. Günü çıkartmaya, canını kurtarmaya bakar.

İslam coğrafyasında da bir çok önemli müslüman bilim adamı yaşamıştır. Tahmin edin bu bilim adamları hangi devirlerde hangi ülkelerde yaşamış? Tabi ki refahın bulunduğu, güçlü devirlerini yaşayan ülkelerde yaşamışlar. Sayabileceğim, örnek verebileceğim bir çok müslüman bilim adamı var.

Bu kısır döngü yaratmaz mı Cheesy
Yani bazı konularda gelişmişlik gösterebilmek için illa başka diyarları sömürmek mi gerekiyor ?
O zaman osmanli devletide hakettiğini bulmuş.O bilim adamlarını yetiştirebilmek için kaç memleketi sömürmüşler.
Bide utanmadan dünya gücü iken kendi rasathanelerini patlatmışlar.Halbu ki refah içinde olduklarından bilimsel olarak bu tür çalışmaları desteklemeleri gerekirdi.

Hee benim fikrimi soracak olursan.Bağnazlık ve cahillik en büyük engeldir.
Yani yönetim serbest bırakmıyorsa insanlar keşiflerini gizli gizli yapıyorsa böyle bir toplumdan İNSANLARA ZARAR VERMEYEN GÜZEL BİLİMSEL ataklar bekleyemezsiniz.
Direkt bağnazlık ve cahillik ile alakalı bir durum bu.
He birde madalyonun öteki yüzüne bakalım.Çok ciddi bilimsel çalışmalar yaptılarda ne oldu.
En babası gitti hiroşimaya atom bombası attı.
Çok karışık durumlar.Taş devrini atlamasaydık iyiydi.
Kalemder
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
April 29, 2020, 08:41:26 AM

Bu kısır döngü yaratmaz mı Cheesy
Yani bazı konularda gelişmişlik gösterebilmek için illa başka diyarları sömürmek mi gerekiyor ?
O zaman osmanli devletide hakettiğini bulmuş.O bilim adamlarını yetiştirebilmek için kaç memleketi sömürmüşler.
Bide utanmadan dünya gücü iken kendi rasathanelerini patlatmışlar.Halbu ki refah içinde olduklarından bilimsel olarak bu tür çalışmaları desteklemeleri gerekirdi.

Bu ayrıntı, farklı bir tartışma konusu dostum ama güzel bir tartışma konusu olabilir Smiley

İslam toplumlarının kendi toplumlarına refahı ne şekilde getirdiklerini anlatmadım. Batının refahı ne şekilde getirdiğini anlattım. Bu konuda hemfikiriz sanırım. Avrupa, Amerika, Roma, Mısır kendi insanlarına refah kazandırmak için diğer toplumları sömürmüştür, hala sömürüyorlar. Onların düzeni Firavuni düzendir. İslam toplumları ise hak eksenli düzende kendi halkına refah tesis etmiştir (bana göre). İşte bu kısımda bana katılmayabilirsiniz. Başkası gelip diyebilir: "güçlü islam ülkeleri de sömürü ile refah taşımıştır" diyebilir. Her halükarda bu ilk savımı destekler. Refahın ne şekilde tesis edildiği ile ilgili, tarihi bir tartışma sürdürebiliriz.

Sevgiler...

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
April 29, 2020, 08:49:27 AM
Merited by koincik (3), trendcoin (1)

Nasıl boş bir genelleme ki anlatamam.
Tarihi bilmeden geçmişi görmezden gelerek yapılmış boş ötesi bir yorum. Bu zaten moda oldu artık. İçinde bulunduğumuz kültürü, dini, ülkeyi kötüleyerek prim yapma çabası...

Günümüzden geçmişe doğru bakarsak zaten ne demek istediğim kolaylıkla anlaşılabilir. Birinci dünya savaşının öncesinden müslümanlığın yeryüzüne geldiği güne kadar bariz şekilde hem ilimde hem sanatta müslümanların hiç de azımsanmayacak kadar üstünlüğü vardı. Bir çok bilimsel gelişmede müslüman devletlerinin çok büyük katkıları vardır. Ama her zaman olduğu gibi, bir şeyi yapmak mı, satmak mı daha önemli konusunda sıkıntılar varmış. O dönem kimse ürettiği bir bilgiyi satmaya çalışmadığı için bugün Fibonacci'yi bilenler, matematik çalışmalarının temelinde Harezmi'nin matematik teoremlerinin yattığını bilmezler. Yanlış anlaşılmasın Fibonacci'nin büyük bir deha olduğunu inkar etmiyorum. Ama Harezmi'nin de matematik konusunda en az o kadar iyi olduğunun bilinmesi gerektiğini düşünüyorum.

Tıp konusunda İbn-i Sina'yı görmezden gelenleri anlamak mümkün olabilir mi mesela?
Farabi'nin Astronomi çalışmaları?
Sıradan öğretiler gibi görünen büyük edebiyat çalışmaları olan Kaşgarlı Mahmud?

ve sayamadığım yüzlercesi...
Mesela şöyle bir liste buldum sadece bir kısmı var burada.
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0slam%27%C4%B1n_Alt%C4%B1n_%C3%87a%C4%9F%C4%B1_d%C3%B6nemi_bilim_insanlar%C4%B1_listesi

Böyle genel kanılarla neyin ne olduğunu bilmenizin mümkün olmadığını unutmayın. Dönemin şartlarındaki bu adamların çalışmalarının ne kadar büyük olduğunu fark edin. Cahillik ve Müslümanlık kavramları bizim dönemimizde bir araya gelmeye başladı. Yani aslında olayın dinle bir alakası yok!

(NOT: Ben yazıyı hazırlarken Kalemder üstad aynı vikipedia sayfasını paylaşmış. yazının bütünlüğü açısından silmedim.)
bobita
Legendary
*

Activity: 2506
Merit: 1291

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
April 29, 2020, 10:36:53 AM

Bu insanlar müslüman oldukları için mi değerli bilim adamı oldular? Yada batıdaki bilim, sanat adamları Hristiyan oldukları için mi değerli bilim adamı oldular?  Hayır. Mevzunun yine inanç ile ilgisi yok.

Son olarak, cehaleti inanç-islam bağlamında değerlendirmeniz sizin düşünce yapınız ile ilgili. Kişisel antipatiniz, olayı doğru değerlendirmenizi engelliyor. Bu ayrıntıyı fazla irdelemeyeceğim çünkü kişisel bir konu.
Çok düz soruyorum: Genel olarak Arap ülkelerinin refah seviyesi yüksek (petrol faktörü) ama cehalet katsayıları da çok çok yüksek, her şeyi hazır kullanıyorlar, bilimde, teknolojide, sanatta yoklar, neden?
Olmuş/olan/olacak her şey için tek argümanlarının "Allahın taktiri" olması bunun nedeni olabilir mi?

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Kalemder
Legendary
*
artcontest

Be A Hope

View Profile
April 29, 2020, 11:53:33 AM

Genel olarak Arap ülkelerinin refah seviyesi yüksek (petrol faktörü) ama cehalet katsayıları da çok çok yüksek ***

Yukarıdaki savım genel bir ifade olsa da, güzel bir noktaya parmak bastınız. Yani refahı her yüksek ülkede illaki bilim adamları, sanatçılar çıkacak diye bir şey yok. Avrupa'nın bazı ülkelerinde de refah yüksek ama çokta ileride oldukları söylenemez.

Arap ülkelerinde benim gözlemlediğim gizli bir Amerikan sömürüsünün olduğu. Ülke kontrolünü elde tutmak için krallık sistemini koruyor Amerika. Vatandaşların isyan etmemesi için de vatandaşları uygun şartlarda yaşatıyor, petrol gücü ile. Yani ülke dışarıda bağımsız değil, içeride sahte bir özgürlük var. Bu durumu da sömürü altında ülkelerden sayıyorum. Devleti bağımsız olmayan bir ülke özgür ve doğal biçimde ilerleyemez. Asıl kontrol büyük patrondadır.

Genel olarak tarih akışında inançların, bilimsel atılımlarda engelleyici olduğunu düşünmüyorum. Bilim, stratejik bir devlet gücüdür. Rakip (üst) devletler bu avantajı her zaman kendi ellerinde tutmaya çalışırlar.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2184
Merit: 1131

View Profile
April 29, 2020, 12:22:59 PM
Last edit: April 30, 2020, 09:25:50 PM by trendcoin

Çok düz soruyorum: Genel olarak Arap ülkelerinin refah seviyesi yüksek (petrol faktörü) ama cehalet katsayıları da çok çok yüksek, her şeyi hazır kullanıyorlar, bilimde, teknolojide, sanatta yoklar, neden?
Olmuş/olan/olacak her şey için tek argümanlarının "Allahın taktiri" olması bunun nedeni olabilir mi?

bu sorunun alt metninde kader inancı ile alakalı bir eleştiri var. dinlerin ya da islam'ın, "koşulsuz şartsız allah öyle yapar, biz de çekeriz" gibi zorunlu alternatifsiz ve tek bir motivasyonu yoktur. islam hakkında bir şey bilmenize gerek yok; ama içinde bulunduğunuz coğrafyanın inanç değerlerini biraz bilmeniz için okuma yapmanız, sizin kültürel anlamda böyle hatalı/yanlış düşüncelere sahip olmanızı engeller.

bakın bir islam anlayışı olarak "kaderriye mezhebi" https://tr.wikipedia.org/wiki/Kaderilik

orta doğudaki geri kalmışlık apaçık totaliter ve diktatörel yapıların eseridir. ben daha önce burada defalarca belirttim ve konuyu açtım; o zaman yine "bazı bazı" yan hesaplar ortaya çıkıp, orta doğudaki halkların seçim ile düzenlenen bir toplum olmaması gerektiğini söylüyordu. bu "bazı bazı" yan hesaplar, orta doğudaki totaliter rejimlerin kendi misyonları ile devamlılığını isteyen, kaderciliği sonuna kadar arzulayan ve istekleri ile çelişen saplantılı insanlardı.

(buradan sonrası genel)

bu realiteyi kabul etmelisiniz, karşısında olduğunuz düşünceye en kötü örnekleri ile oluşturduğunuz "saman adam" üzerinden argüman üretmemelisiniz. tabii bunlar hep -meli, -malı cümleler, istediğinizi yapmakta özgürsünüz; ama özgür olduğunuz konuda kendi zihin odalarınızda yankılanan türküyü terennüm etmenin ötesine gidemeyen düşüncelere sahip olursunuz.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
Captainowl
Full Member

Activity: 266
Merit: 106

View Profile
April 29, 2020, 12:40:59 PM

Sonlu bir akıl ile sonsuz bir varlığı anlamlandırmaya çalışmaktan vazgeçtim bunu yapmaya çalışmak kibir olurdu ve kibir çok büyük günah, bu argüman bir tanrı varlığına kanıt olabilir tanrının olmamasına da, bekleyip göreceğiz (belki)
İslamiyet cahil bir topluma geldi ve toplum cahil olarak kaldı, Çok büyük islam düşünürleri bilim insanları var fakat bozuk saat arada doğruyu gösteriyor.
gospodin
Legendary
*

Activity: 2296
Merit: 1451

Cashback 15%

View Profile WWW
April 29, 2020, 03:06:07 PM

başlık cahil müslümanlar.
içerik: kuş niye ölüyor amk cevap versene amk!!! aga papaza sor istersen:) ne desin hacı?
artık bu tür konular için din bilginlerine soru yöneltmemek gerekiyor. kalp ameliyatı ile ilgili gidip imama soru mu sorayım?

günümüz arap kabilesi ile değil de endülüs devleti ile karşılaştırma yapın. avrupa'da bu kadar üst düzey bir devlet kurulmuşken ne oldu da birden islam alemi çakılmaya başladı? bence sizin de biraz OKUma yapmanız gerekiyor.

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀

█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█

▄▄▄▄█
mandown
Legendary
*

Activity: 1904
Merit: 1277

View Profile
April 29, 2020, 03:31:53 PM

Konuyu açanin müslüman kelimesinin anlamini bilmedigini dusunuyorum.

Müslümanlik bir kültur degildir

Müslüman islamiyete inanan kisiye denir ne kültüründen bahsediyorsunuz siz.

Daha soylediginiz konudan habersiz bok atiyorsunuz

Kimse anladigi dilde okumuyor mu hadi oradan. Kim diyor sana bunu.
 Yazinizin tamamini bile okumadan diyorum ki

Demekki neymiş cahilligin müslümanlikla alakasi yokmus

Bunu konuyu açan arkadastan gorebiliyoruz.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
April 29, 2020, 03:34:33 PM

Sorsam şimdi orta çağ Avrupa'sında bilimi ve sanatı yasaklayan hristiyanlık güzel, müslümanlık kötüdür.
Bu bir dönem olayıdır. Bir dönem bu coğrafya hüküm sürdü, şimdi batı coğrafyası. Kafayı kullanır ve atılım yaparsak bir dönüm noktası bizim için olur ya da onlar daha da atılım yapar. Bu dediğinizle sadece toplumu genelleştirmiş oluyorsunuz gerçekten. Halen çok iyi şeyler yapan, çok iyi yerlere gelen müslümanlar olduğunu unutmamak lazım.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███