Bitcoin Forum
June 30, 2024, 03:42:06 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 »  All
  Print  
Author Topic: Βοηθήστε να φτιαχτεί το πρώτο Ελληνικό νόμισμα  (Read 12643 times)
nvirus
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 28
Merit: 0


View Profile
March 28, 2014, 02:17:30 AM
Last edit: March 28, 2014, 10:00:20 AM by nvirus
 #81

Develop new coin starting from ?

Αυτή η ερώτηση (κατα την άποψη μου φυσικα) στο ερωτηματολόγιο πιστεύω πως δεν έχει ιδιαίτερο νόημα γιατί το πιο λογικό είναι να βασιστεί σε client ο οποίος είναι πιο κοντά στο blockchain,Algorythm,  CoinType  κλπ που θα καταλήξουμε,για να κανει πιο εύκολη τη δουλειά του dev.

Βλέπω στο αποτέλεσμα της ψηφοφορίας πως οι περισσότεροι επέλεξαν βάση του Bitcoin Blockchain. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που επιλέξατε αυτο το blockchain και μου διαφεύγει?

Το ερώτημα όμως που με απασχολεί έχει να κάνει με την χρήση και την αξία του νομίσματος γιατί αυτό είναι που θα το κάνει να πετύχει ή να αποτύχει και όχι οι αλγοριθμικές και κρυπτογραφικές καινοτομίες ή το όνομα. Ο δικός μας σκοπός είναι σε μεγάλο βαθμό διαφορετικός απο τον σκοπό όλων των άλλων νομισμάτων.

 Θα απευθυνθούμε στο ευρύ κοινό και δεν πρόκειται να το ενδιαφέρει όλα αυτά που συζητάμε (ποιά θα είναι η βάση του νομίσματος κτλ), στους περισσότερους θα είναι άγνωστα και πολυ πιθανό αδιάφορα.Έχουν τόσα προβλήματα πλέον να αντιμετωπίσουν...
Όσο καινοτόμο και να είναι αν δεν είναι User Friendly κατα την άποψη μου η προσπάθεια θα αποτύχει. Εμείς είμαστε έδω γιατί προφανώς γοητευόμαστε απο την όλη κατάσταση. Αν ίσχυε και για τους υπόλοιπους Έλληνες αυτό θα ήταν και αυτοί εδώ.
 
Αυτο που σίγουρα όμως θα ενδιαφέρει όλο τον κόσμο θα είναι κατα πόσο θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει στην καθημερινότητα του. Εάν απλά του προσφέρουμε ένα νόμισμα το οποίο δεν θα ξέρει πως να χρησιμοποιήσει - και για να το χρησιμοποιήσει θα πρέπει να απευθύνετε σε τυχόν τυχοδιώκτες ή για να το χρησιμοποιήσει θα πρέπει να το αλλάξει σε EURO η προσπάθεια θα αποτύχει.

  Εγώ αυτό που βλέπω σαν πραγματικά καινοτόμο στο όλο εγχείρημα είναι η λύση για το πως θα μπορούσε ένας απλός άνθρωπος να πάρει τα crypto του και να πάει στο φούρνο να αγοράσει ψωμι, ή στο super market να κάνει τα ψώνια του. Σίγουρα θα μπορούσαμε να πείσουμε πολλά ελληνικά ηλεκτρονικά καταστηματα (eshop) να δέχονται το edraxma  αλλά το πρόβλημα των περισσοτέρων σίγουρα δεν είναι το πως θα αγοράσουν gadgetάκια απο το internet. Πιστεύω οτι θα πρέπει να επικεντρωθούμε σε αυτό για αν βρεθεί λύση η όλη προσπάθεια είμαι βέβαιος πως θε στεφθεί με απόλυτη επιτυχία. Αυτό και το Airdrop.  
  
Vasilis81 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 39
Merit: 0


View Profile
March 28, 2014, 07:12:04 AM
 #82

Develop new coin starting from ?

Αυτο που σίγουρα όμως θα ενδιαφέρει όλο τον κόσμο θα είναι κατα πόσο θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει στην καθημερινότητα του. Εάν απλά του προσφέρουμε ένα νόμισμα το οποίο δεν θα ξέρει πως να χρησιμοποιήσει - και για να το χρησιμοποιήσει θα πρέπει να απευθύνετε σε τυχόν τυχοδιώκτες ή για να το χρησιμοποιήσει θα πρέπει να το αλλάξει σε EURO η προσπάθεια θα αποτύχει.

  Εγώ αυτό που βλέπω σαν πραγματικά καινοτόμο στο όλο εγχείρημα είναι η λύση για το πως θα μπορούσε ένας απλός άνθρωπος να πάρει τα crypto του και να πάει στο φούρνο να αγοράσει ψωμι, ή στο super market να κάνει τα ψώνια του. Σίγουρα θα μπορούσαμε να πείσουμε πολλά ελληνικά ηλεκτρονικά καταστηματα (eshop) να δέχονται το edraxma  αλλά το πρόβλημα των περισσοτέρων σίγουρα δεν είναι το πως θα αγοράσουν gadgetάκια απο το internet. Πιστεύω οτι θα πρέπει να επικεντρωθούμε σε αυτό για αν βρεθεί λύση η όλη προσπάθεια είμαι βέβαιος πως θε στεφθεί με απόλυτη επιτυχία. Αυτό και το Airdrop.  
  

Αυτό ακριβός εννοούσα όταν έλεγα ότι είναι δύσκολή η δικτύωσή του. Όπως είχα πει και σε άλλο μου post εκεί είναι το μεγάλο μας στοίχημα! Πρέπει να γίνει τόσο απλό, όσο το να βγάζεις το πορτοφόλι για να πληρώσεις. Αυτόν τον γρίφο αν τον λύσουμε έχουμε πετύχει κατά ένα μεγάλο ποσοστό. Με QR scanners τερματικά στις επιχειρήσεις, με το πρόγραμμα για smartphones και ένα όμορφο και απλό πλασάρισμα από δικτυωτές στην Ελλάδα ίσος μπορέσουμε να πετύχουμε πολλά περισσότερα.

Μην ξεχνάμε όμως ότι ήδη θα έχουμε προετοιμάσει το έδαφος από πριν. Βομβαρδισμός σε social media κτλ. Ο κόσμος θα ψάχνετε τι είναι αυτό και θα περιμένει να δει. Βιντεάκια διαφημιστικά youtube να παίζουν παντού. (Είναι δωρεάν). Site για την σωστή ενημέρωση όσο πιο απλά και κατανοητά γίνετε! Έχουμε ένα μεγάλο πλεονέκτημα εδώ. Έως ότου βγει το ελληνικό νόμισμα ας αφήσουμε τον Big Βrother(Bitcoin) να κάνει μόνος του την διαφήμιση και να προετοιμάσει αυτός το έδαφος για μας. Καθημερινά, όλο και περισσότερος κόσμος γνωρίζει τα κρυπνονομίσματα. Ας αφήσουμε τον χρόνο να κάνει την δουλειά του και εμείς την δική μας. Προσοχή! Αν κάποιος θέλει να μιλήσει σε κάποιον μη γνώστη των κρυπτονομισμάτων για την όλη ιδέα, τον τρόπο που θα του το πλασάρει. Μην το κάψουμε από τον ενθουσιασμό μας!
mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
March 28, 2014, 07:50:58 AM
 #83

Και ακόμα καλύτερα,  αφού έχουμε τους web developers /web designers θα μπορούσαμε να φτιαχναμε και το δικό μας localbitcoins (το αντίστοιχο για το coin μας). Επειδή θα είναι δύσκολο για κάποιον ο οποίος δεν έχει εμπειρία από crypto και να χρησιμοποιησει ανταλλακτηριο και επειδή θα αργούν τα εμβάσματα να εμφανιστούν στο account του, τότε βρίσκοντας καποιον στην περιοχή του πού θα πουλάει greekcoins, η όλη διαδικασία γίνετε πολύ πιο ευκολη! Και το όλο πλάνο ώστε να αγοράζει ο κόσμος ψωμί /γάλα με coins είναι πλέον εφικτό. Γιατί άμα του τελείωναν τα coin που είχε από το airdrop, πώς θα αγόραζε άλλα;
Wink
nvirus
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 28
Merit: 0


View Profile
March 28, 2014, 10:42:56 AM
 #84

Ρε παιδες ο dev του greececoin μου απάντησε, του άρεσε η ιδέα μου για airdrops ανα οικογενειακή μερίδα γιατι θα μειώσει το φόρτο σε μεγάλο βαθμό, και θέλει να τον βοηθήσω με τα airdrops. Μήπως δεν είναι εντελώς scam τελικα;
Vasilis81 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 39
Merit: 0


View Profile
March 28, 2014, 10:59:45 AM
 #85

Ρε παιδες ο dev του greececoin μου απάντησε, του άρεσε η ιδέα μου για airdrops ανα οικογενειακή μερίδα γιατι θα μειώσει το φόρτο σε μεγάλο βαθμό, και θέλει να τον βοηθήσω με τα airdrops. Μήπως δεν είναι εντελώς scam τελικα;

Δεν είπε κανείς ότι scam. Απλά ότι είναι ξένοι και απλώνουν χέρι στην ελληνική αγορά. Ακόμη και εκεί οι ξένοι θα κάνουν κουμάντο; Για σκέψου το Wink

Από την άλλη δίνοντάς του τροφή για σκέψη αδυνατίζεις το δικό μας εγχείρημα. Εδώ προσπαθούμε να στίσουμε κάτι μοναδικό, όχι να δυναμώσουμε τους άλλους.
Είναι λογικό να τους άρεσε η ιδέα γιατί έτσι θα προμοτάρουν ότι βοηθήσανε ακόμα περισσότερο κόσμο. Δηλαδή πλασματικά νούμερα.

Πως; Απλά και εύκολα. Αντί να δώσουν 12,800,000 coins σε 4,000,000 άτομα, θα δώσουν τα νομίσματα σε οικογένειες. Άρα αντί να μετράνε σε άτομα θα μετράνε σε οικογένειες, δηλαδή μια οικογένεια κατά μέσο αποτελείτε από 4 μέλη. Άρα έχουμε 4,000,000 Χ 4 (μέλη/οικογ.)= 16,000,000 άτομα!!! Θα βγούνε και ήρωες από πάνω! Θα κάνουν promote αυτό και ου α λα! Μας βλέπω να τους κάνουμε και εθνικούς ήρωες στο τέλος!
 

@napoleon2121 ευχαριστώ για το πμ! Φυσικά και θα χρειαστούμε την βοήθειά σου! Όλοι οι καλοί χωράνε και όλοι παίζουν ένα ρόλο εδώ πέρα.
nvirus
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 28
Merit: 0


View Profile
March 28, 2014, 11:28:40 AM
 #86

Βασίλη το πμ το έστειλα πριν σας ανακαλύψω, 3 μέρες πριν όταν άρχισα να κάνω mine το Greececoin. Χθές απάντησε σήμερα το είδα.  Wink

Πως; Απλά και εύκολα. Αντί να δώσουν 12,800,000 coins σε 4,000,000 άτομα, θα δώσουν τα νομίσματα σε οικογένειες. Άρα αντί να μετράνε σε άτομα θα μετράνε σε οικογένειες, δηλαδή μια οικογένεια κατά μέσο αποτελείτε από 4 μέλη. Άρα έχουμε 4,000,000 Χ 4 (μέλη/οικογ.)= 16,000,000 άτομα!!! Θα βγούνε και ήρωες από πάνω! Θα κάνουν promote αυτό και ου α λα! Μας βλέπω να τους κάνουμε και εθνικούς ήρωες στο τέλος!

Βασίλη αν μας αρέσει αυτό που του έγραψα απλά το υιοθετούμε και εδώ. Δεν του πούλησα δα και τα δικαιώματα. Grin
Αλλά ο στόχος της πρότασης ήταν να αφήσει εκτός τις εταιρείες (που δεν βλέπω τον λόγο να βοηθηθούν κυρίως οι μεγάλες αλυσίδες) και να μοιραστεί το φόρτο του airdrop απο "ανα άτομο" σε "ανα οικογένεια", φέρνοντας το στόχο λίγο πιο κοντα.  

Εννοείται οτι είμαι 1000% με την Έλληνική Ομάδα. Και μάλιστα οταν καταλήξουμε σε Ομάδα κλπ , θα ήθελα να πάψουμε να είμαστε ανώνυμοι... Αν δεν υπάρχει αντίρρηση βέβαια. Προσωπικά έχω δώσει τα πραγματικά μου στοιχεία απο το πρώτο ποστ αρκεί κάποιος να επισκεφτεί το φόρουμ που ανέφερα. Είμαι ο δημιουργός αυτής της κοινότητας και εκεί είμαστε όλοι μια μεγάλη οικογένεια έχοντας αφήσει χρόνια πριν την ανωνυμία εκτός.

 


nvirus
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 28
Merit: 0


View Profile
March 28, 2014, 11:56:46 AM
 #87

Και πάνω σε αυτό μια ερώτηση. Οι βεβαιώσεις Οικογενειακής Μερίδας -Κατάστασης (οι όπως λέγονται τελος πάντων) που μπορεί κάποιος να ζητήσει στα δημαρχεία κεπ κλπ. νομίζω πως δεν αναγράφουν ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα έτσι δεν είναι; Μόνο ονόματα και αρ. Οικογενειακής Μερίδας. Αυτό θα μας αρκούσε σαν βεβαίωση για το airdrop?
mavromixalakis
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 135
Merit: 100



View Profile
March 28, 2014, 11:58:18 AM
 #88

Μπορεί να είναι άσχετο αλλά μήπως θα μπορούσε να πατήσει πάνω σε κάτι τέτοιο?

http://maidsafe.net/

Γενικά θα επαναλάβω για τελευταία φορά γιατί θα αρχίσω να γίνομαι γραφικός ότι πιστεύω ότι πρέπει να γίνει με μορφή DAC και να συνδεθούμε με PTS, Ιnvictus και Bitshares αν αυτό γίνεται φυσικά ...
djspa
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 39
Merit: 0


View Profile
March 28, 2014, 12:33:15 PM
 #89

Εδω ο Αντωνοπουλος μιλαει για το τροπο φορολογισης του btc. Παρτε μια ιδεα...

https://www.youtube.com/watch?v=Uc5rar0GhIM
GiorgosK
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 253



View Profile WWW
March 28, 2014, 12:59:19 PM
Last edit: March 28, 2014, 02:48:35 PM by GiorgosK
 #90

Πολλές ερωτήσεις από εχθές που μπήκα τελευταία

μερικές προσωπικές παρατηρήσεις πρώτα
- εγώ είμαι προγραμματιστής αλλα περισσότερο ασχολούμαι με web development/design οπότε οποιος έχει ασχοληθεί περισσότερο με bitcoin/altcoin ας προσφερθεί να μας εξηγήσει/καθοδηγήσει στον τομέα αυτό (σε τεχνικά θέματα)
- έχω αναλάβει άτυπα να στήσω ένα collaboration space - drupal open atrium το οποίο θα είναι πολύ σύντομα έτοιμο, οποιος ξέρει το OA2 μπορεί να βοηθήσε και σε αυτο το κομμάτι, αν υπάρχει κάτι που ίσως προτιμάτε περισσότερο και υπάρχει κάποιος που να το στήσει τότε να σταματήσω την υλοποίηση
- το greececoin δεν νομίζω ότι είναι scam παρόλα αυτά έχει φτιαχτεί μόνο για να οφελείσει τον developer οπότε ότι απάντησει θα κάνει τον καθένα να το προωθήση είναι προς όφελος του
- αλλά από την άλλη δεν νομίζω ότι όσες πληροφορίες και να δώσουμε στους developers to Greececoin θα μπορέσουν να πετύχουν αυτο για το οποίο συζητάμε εδώ
- ακόμα και το auroracoin φτιάχτηκε από ανθρωπο που δεν ήταν κάν στην ισλανδιά (νομίζω ότι ήταν μεξικάνος) αλλά και πάλι οι προθέσεις του δεν νομίζω ότι ήταν για να βοηθήσει τον ισλανδικο λαό (παρόλο που φαίνεται πως το airdrop ήταν αληθινό)
- δεν θα ήθελα να πατήσουμε πάνω σε κάνενα νόμισμα ή άλλη διαδικασία (DAC) γιατί πάντα θα υπάρχει η πιθανότατα να αποτύχουν και να πάρουν και το δικό μας μαζί τους
- είμαι ανοιχτός να δώσουμε όλοι τα πραγματικά μας ονόματα αλλά στο collaboration space που δεν θα είναι σε κοινή θέα


και μερικές γενικές
- όλοι όσοι θέλουν να βοηθήσουν είναι ευπρόσδεκτοι και υπάρχει δουλειά για όλους
- τα κίνητρα είναι γενικά αγνά θέλω να πιστεύω αλλά με κάποιο τρόπο όσοι βοηθήσουν θα ανταμειφθούν αλλά θα το δούμε στην πορεία
- αρχηγός δεν υπάρχει εδώ μεσα αν και ο βασίλης έχει δείξει τον μεγαλύτερο ζήλο και θα μπορούσε να θεωρηθεί ως συντονιστής
- χρειαζόμαστε σίγουρα ένα coin developer
- το greececoin ίσως ήταν το κίνητρο να μας φέρει σε αυτό εδώ το thread (ίσως και κάποιοι να έχουμε κάνει mine ;-))
- η ψηφοφορία θα γίνει από νέου στο καινούριο σαιτ που ετοιμάζω και θα είναι πιο ευέλικτη και χρήσιμη
- αν κάνουμε γνωστές τις προθέσεις μας (με social media/website etc) ίσως και άλλοι ενδιαφερθούν και η ιδέα ίσως εξαπλωθεί αβίαστα και χωρίς πολύ προσπάθεια, αλλά εκτός αυτού μπορούμε να κερδίσουμε και άλλους που θέλουν να βοηθήσουν


 ΥΓ. υπήρχε ένας έλληνας μέσα στο thread του greececoin που έιπε πως έχει δουλέψει πάνω στο doge coin και ήταν διατεθειμένος αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρει για αυτή μας την προσπάθεια, αν είναι ανάμεσα μας ας μιλήσει η αν κάποιος τον ξέρει ας του μιλήσει. (θα ψάξω να τον βρω - τον βρήκα και έστειλα μύνημα)

BitBay - The Future of Free Markets  |  BCT thread  |  https://bitbay.market
Dynamic Peg  - Whitepaper out  -  Working implementation to be released soon
Web Markeplace coming Fall 2018
locopao
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 910
Merit: 1000



View Profile
March 28, 2014, 03:17:27 PM
 #91

Συμφωνώ με τον giorgosK σε όσα λέει.

από την πλευρά μου μπορώ να βοηθήσω -όσο μπορώ- στη διάδοση μέσω social media και πιθανότατα σε ελληνικά ειδησεογραφικά sites & blogs.
mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
March 28, 2014, 05:22:20 PM
 #92

Ερώτηση: Έχει κατοχυρώσει κάποιος απο εμάς το domain edrachma.gr ?
Serenata
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 250
Merit: 250



View Profile WWW
March 28, 2014, 06:00:32 PM
Last edit: March 28, 2014, 06:46:48 PM by Serenata
 #93

Καλή σου μέρα φίλε μου.
 
Το Greececoin δεν είναι Ελληνικό νόμισμα.
Δεν είναι φτιαγμένο από Έλληνες άρα δεν έχει μέσα του το Ελληνικό πνεύμα και ψυχή.

Λόγο του η χώρα μας περνάει κρίση, κάποιοι κερδοσκόποι εκμεταλλεύονται την κατάσταση αυτή και προσπαθούν αρπάξουν την ευκαιρία και να φτιάξουν πρώτοι το νόμισμα αυτό κατοχυρώνοντας έτσι το όνομα.

Θα σου πω κάτι απλό και θα το καταλάβεις.

Ένα μέλος του team που φτιάχνουμε, ήρθε πριν λίγες μέρες σε επαφή μαζί τους, ζητώντας κάποια στοιχεία για το νόμισμα αυτό.
Οι ερωτήσεις που έκανε ήταν απλές. Μία που θέλω να αναφέρω και είναι η κυριότερη είναι η εξής:

Ζήτησε πολύ απλά να μάθει με ποιο τρόπο θα δώσουν δωρεάν τα νομίσματα που αντιστοιχούν δωρεάν στον ελληνικό λαό. Η απάντησή τους ήταν με την ID σας. Αυτό που κατάλαβε στην συνέχεια της κουβέντας το μέλος που ήρθε σε επικοινωνία μαζί τους ήταν ότι δεν γνώριζαν καν ποιος είναι ο αριθμός της ΑΤ και που μπορούνε να τον διαβάσουν. Κάπου εκεί άλλαξαν και το ύφος τους και έγιναν απότομοι και διέκοψαν στην συνέχει την συνομιλία.


Η δικές μου ερωτήσεις είναι οι εξής:

Θα εμπιστευόσουν ποτέ να στείλεις προσωπικά στοιχεία, δικά σου, σε κάποιους που δεν έχουν την υπομονή να σου εξηγήσουν και να σε κατατοπίσουν για ένα τόσο λεπτό θέμα όπως είναι τα προσωπικά δεδομένα σου;

Θα εμπιστευόσουν εσύ τα προσωπικά σου δεδομένα να σταλούν σε κάποιους ανθρώπους που δεν τους ξέρεις, δεν τους έχεις δει ποτέ και δεν μιλάνε καν την γλώσσα μας, δεν γνωρίζουν ποια είναι η Ελλάδα παρά μόνο στον χάρτη και στο βιβλία ιστορίας, που έχουν μάθει ότι έχουν δει από το Discovery channel και το πιθανότερο δεν έχουν ζήσει ποτέ κάτω από τον γαλάζιο μας ουρανό;

Φυσικά μπορείς να πεις και εσύ με την σειρά σου, φίλε μου ούτε εσένα σε ξέρω γιατί να σε εμπιστευτώ;

Για τον απλούστατο λόγο του ότι από τα πρώτα μου post έδωσα ανοιχτά το ονοματεπώνυμό μου και το skype μου σε όλους.
Ότι η ομάδα που απαρτίζετε στο όλο εγχείρημα που προσπαθούμε να πραγματοποιήσουμε είμαστε Έλληνες και τα στοιχεία μας θα είναι ανοιχτά προς όλους. Θέλουμε να υπάρχει διαφάνεια σε όλο το εύρος του project και διαθέσιμη ανά πάσα στιγμή σε όλους.

Από την άλλη, θα βοηθούσες να αναπτυχθεί ένα νόμισμα που καθόλα Ελληνικό μόνο δεν είναι;

Πόσοι Έλληνες αυτοί τη στιγμή είναι ενεργοί με τα κρυπτονομίσματα ούτως ώστε να γνωρίζουν την κατάσταση και να ζητήσουν τα νομίσματα που τους αναλογούν; Δηλαδή τα pre mining coins που θα διαθέσουν για μοίρασμα σε εμάς, τους Έλληνες είναι ένας μεγάλος αριθμός. Δεν θα δοθούν όλα λόγο του ότι η αγορά του κρυπτονομίσματος δεν είναι ακόμη γνωστή στην Ελλάδα. Άρα κατ επέκταση θα κρατήσουν οι developers τα νομίσματα που δεν θα μοιραστούν και θα είναι κερδισμένοι και από εκεί.

Σε αντίθεση με αυτό, εμείς έχουμε σκοπό, τα pre mining coins που θα δημιουργήσουμε, να είναι ανοιχτά και διαθέσιμα στον ελληνικό κοινό έως ότου εξαντληθούν ΟΛΑ! Όποτε εξαντληθούν, όσο χρόνο και ας πάρει!

Άρα μπορείς να κάνεις την σύγκριση τώρα και επίσης να θέσεις ερωτήματα που με χαρά θα απαντήσω.

Αλλά έχω και εγώ να κάνω μία ερώτηση.

Γιατί λοιπών να στηρίξω εγώ το Greececoin;

Ευχαριστώ.

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι από τους φερόμενους ως εκπροσώπους του greececoin, δε λάβαμε ποτέ απαντήσεις στα δικά μας καίρια ερωτήματα. Επιπλέον, μας δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι δε μιλούσαν καν ελληνικά. Τέλος, η πρεμούρα να μπει το νόμισμα σε ανταλλακτήριο τόσο νωρίς, μας βάζει ψήλους στα αυτιά για Pump&Dump.


Όσον αφορά τώρα το θέμα του Premine, πιστεύω ότι κάθε νόμισμα που σέβεται τον εαυτό του δεν πρέπει να έχει καθόλου premine, αν ο σκοπός φυσικά είναι να δημιουργηθεί ένα νόμισμα Δημοκρατικό, όπως βλέπω ότι υπάρχει πρόθεση κι όχι να κάνει πλούσιους (ίσως) αυτούς που το δημιούργησαν.


Οι δικές μου ιδέες για ένα δίκαιο και σωστό νόμισμα είναι:
1) Ανακοίνωση τουλάχιστο ένα μήνα πριν το genesis block
2) Ύπαρξη compiled binaries πριν την ώρα της δημιουργίας
3) Ισχυρό development team με γνώσεις ΚΑΙ κρυπτογραφίας
4) Επικοινωνιακό Team που θα απαντάει τις ερωτήσεις που προκύπτουν και θα ασχολείται με το PR (δελπτία τύπου, επαφές για προωθήσεις, κλπ)
5) Είσοδο σε ανταλλακτήριο μετά από αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα (μήνες; )
6) Εξέταση του πως μπορεί να είναι CPU Only ώστε να αποφύγουμε τα μεγάλα mining farms που θα δημιουργήσουν πρόβλημα αργά ή γρήγορα
7) Πιστεύω θα έδινε ώθηση στο νόμισμα αν σχεδιαζόταν έτσι ώστε να υποστηρίζει merge mining με κάποια άλλη αλυσίδα

Βρίσκω οποιοδήποτε είδος airdrop ανέφικτο (δεδομένου ότι έχουμε πεπερασμένα resources, όπως χρόνο, χρήμα, κλπ). ΠΟΙΟΣ έχει τόσο χρόνο ώστε να κάνει την ταυτοποίηση 10εκ. ανθρώπων face2face; Γιατί δε βλέπω κάποια online μέθοδο που να μπορεί να ξεπεράσει το σημαντικό εμπόδιο του να πάρει κάποιος την ταυτότητα (άσε που η ταυτότητα αλλάζει), το ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, κλπ της μητέρας του, γιαγιάς του, παππού του κλπ, κλπ, κλπ ώστε να λάβει τα δικά τους νομίσματα. Βάλτε τον εαυτό σας στη θέση αυτού που θα κάνει την ταυτοποίηση... ακόμα και μετά από 2 χρόνια!! Γιατί αν έρθει κάποιος μετά από 2 χρόνια για να λάβει τα νομίσματά του; Κάποιος θα πρέπει να έχει τα κλειδιά για να του τα δώσει. Και για να το κάνω πιο σαφές: ΠΟΙΟΣ από εμάς εδώ πέρα, θέλει/μπορεί να κάνει την ταυτοποίηση και να αναλάβει να αποκαλύπτει όσους πάνε να κάνουν «πονηριά»;; Αν έχετε τρόπο ταυτοποίησης, εύκολο και γρήγορο, please elaborate. Επίσης προτείνετε τρόπους να «πείσουμε» τον πονηρό και δύσπιστο λαό μας, ότι το premine θα διατεθεί και δεν θα «φαγωθεί». Πόσο μάλλον όταν περιμένουμε πως θα βρεθούμε αντιμέτωποι με τα ΜΜΕ που θα προσπαθήσουν να ρίξουν λάσπη με κάθε τρόπο και το premine θα είναι πραγματικά βούτυρο στο ψωμί τους! Δύο σημαντικότατοι προβληματισμοί για όσους πιστεύουν ότι πρέπει να υπάρχει premine και airdrop.

Ερώτηση: Έχει κατοχυρώσει κάποιος απο εμάς το domain edrachma.gr ?

Καλή ερώτηση. Ξέρει κανείς τίποτα για αυτό;

BitcoinX.gr - Το ελληνικό στέκι του Bitcoin

My GPG Key
cryptogrammar
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 0


View Profile
March 28, 2014, 09:26:56 PM
Last edit: March 28, 2014, 09:48:15 PM by cryptogrammar
 #94

Έχω ξεκινήσει ένα κλώνο του Darkcoin που χρησιμοποιεί τον αλγόριθμο X11.

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να κάνουμε μια πολύ μικρή premine (5% -10%), αλλά την ίδια στιγμή πιστεύω ότι πρέπει να περιμένουμε να δούμε πώς άλλα εθνικά νομίσματα, όπως Auroracoin, πανε.

Αυτό είναι ένα σοβαρό έργο και δεν πρέπει να βιαστούμε.

Μήπως σας αρέσει το όνομα Kρυπτοδραχμές? kDrachma?
buzybit
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 275
Merit: 250


View Profile WWW
March 29, 2014, 01:02:26 AM
 #95

Συμφωνώ με serenata

αν και μου αρέσει πολύ αυτή η προσπάθεια που γίνεται θέλω λίγο να προσγειώσω την κουβέντα.

- Προσωπικά δεν θεωρώ πως τοπικά κρυπτονομίσματα θα υπερισχύσουν έναντι παγκόσμιων και δεν βρίσκω το λόγο ύπαρξης τους - τουλάχιστον ακόμη (είμαι ανοιχτός στο να με πείσετε)

- για τα airdrops στην Ελλάδα σχεδόν ξεχάστε το, εδώ δεν ξέρουμε να στείλουμε ένα mail, να πληρώνουμε την ΔΕΗ μέσω internet, και ακόμη καθόμαστε σε ουρές για να πληρώσουμε την εφορία και να πάρουμε ένα χαρτι (αντί η εφορία να αναζητά τους πιο πρόσφορους τρόπους για να την πληρώσουμε - ναι να βάλει και κρυπτονομίσματα και paypal γιατί όχι, χρήματα δεν είναι να πάρει; Δώσε 10 τρόπους πληρωμής)
   Πως σκέφτεστε την ταυτόποίηση; εδώ η εφορία και ακόμη δεν μπορεί να ταυτοποιήσει τους χρήστες της ή άλλες υπηρεσίες.
Πέτυχα τις προάλλες promotion μιας εταιρίας κινητής που μου δίνει μια δωράν κάρτοκινητή λέω ευχαριστώ και βγάζει μια φωτογραφική μηχανή να φωτογραφίσει την ταυτότητά μου (Δεν πάμε καλά!) - Ελπίζω να μην σκέφτεστε παρόμοια ταυτοποίηση.
Ξέρω πως υπάρχουν εδώ πέρα πολύ αξιόλογα άτομα, που μπορεί να κάνουν πράξη όλα αυτά που λέγονται,  αλλά αυτά δεν φτάνουν να ξεκουνήσουν κολλημένα μυαλά επι χρόνια, εδώ ακόμη τα ίδια ψηφίζουμε μετά από όσα έχουν γίνει...
Αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνο αν φύγει η προηγούμενη γενιά που μας έφερε ως εδώ και αυτό αργεί μερικά χρονάκια ακόμη.

- Είναι πολύ δύσκολο να βρείς άτομο Έλληνα να έχει ασχοληθεί με το developing για cryptos είναι σίγουρα μετρημένοι στα δάχτυλα και πολύ πιθανον να την έχουν κάνει για εξωτερικό. Πολύ πιθανον να χρειαστεί να εντάξουμε στην ομάδα ξένο ή ξένους, opensource projects δεν έχουν εθνικότητες.

- Δύσκολο να αντιστρέψεις το κλίμα για το greececoin, δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν πως δεν είναι ελληνικό ή τις προθέσεις. (Αν όχι scam τότε bump and dump), έχει γίνει προμο και μέχρι να είμαστε έτοιμοι θα έχει γίνει *10 το ίδιο πρόμο.
Βέβαια για όσους τζογάρουν αυτό δεν έχει καμία σημασία...

- Το βλέπουμε πολύ πατριωτικά και centralized ενώ ο κορμός των κρυπτονομισμάτων είναι decentralized, εκεί κάπου το χάνω, βοηθήστε με.

- Θεωρώ πολύ καλή την ιδέα του greececoin για τις επιχειρίσεις γιατί αυτές ξέρουν και κινούν το χρήμα, θα μπορούσε να κυκλοφορίσει πολύ έυκολα μέσα απο αυτές

- Πρέπει να βρούμε ένα loyalty & rewards σύστημα κάτι πρέπει να κερδίζει αυτός που θα τα χρησιμοποιεί, ο έλληνας αν δεν δει κάποιο όφελος δεν θα το χρησιμοποιήσει, έστω μια έκπτωση κάπου.
Σκεφθείτε: Τι ώραία και πρόθυμα που δίνουν όλοι την καρτούλα τους στο supermarket με το barcode για να πάρουν τις εκπτώσεις...
Βέβαια οι εκπτώσεις που δίνονται σχετικά με τα data που μαζέυονται είναι αστείες.
φανταστείτε να γινόταν με τα κρυπτονομίσματα το ίδιο; Περάσαμε όμως καμιά 10 χρόνια για να το συνηθίσουμε το σύστημα με το "Καρτούλα χχχ έχετε;;;"

- ένα σενάριο ειναι κ η συνεργασία με το greececoin  αν δεν τα θέλει όλα για την πάρτι του.


Δεν θέλω να στενοχωρήσω κανέναν και δεν θέλω να τα παρατήσουμε εδω μέσα αλλά είμαστε λίγο πίσω παιδιά σε νοοτροπία, ακόμη και να βάλει ο Σαμαράς παντού wifi  και να πάρουν όλοι iphone πάλι θα είμαστε πίσω γιατί δεν θα ξέρουμε το πως χρησιμοποιείται αυτό το πράγμα - αλλά θα το έχουμε για την μόστρα.
buzybit
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 275
Merit: 250


View Profile WWW
March 29, 2014, 01:04:49 AM
 #96

ξέχασα τα ΜΜΕ που σίγουρα δεν θα είναι με το μέρος μας,
όπως επίσης και οι τράπεζες, (μαζί με τις τράπεζες βάλτε και το κράτος)
cynix
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 12
Merit: 0


View Profile
March 29, 2014, 05:18:45 AM
 #97

Πιστευω οτι η καταληξη της δημιουργιας εθνικων κρυπτονομισματων -με η χωρις air drops, θα ειναι κακη για τον κοσμο του bitcoin και η αρχικη ιδεα για μαζικοποιηση της χρησης των cryptos θα γινει μπουμερανγκ για την συκοφαντιση τους, την τοποθετηση τους "εκτος νομου" και τελικα την απομακρυνση της μαζας απο αυτα.
Μολις η κυβερνηση και οι τραπεζες δουν εναν αντιπαλο θα αρχισουν με τα "εργαλεια τους' την συκοφαντηση και μετα..Αντιο αποδοχή..! Ηδη η κεντρικη τραπεζα και η κυβερνηση της Ισλανδιας, χαρακτηρισαν το AUR ως "απατη" και ζητουν απο τον κοσμο να μεινει μακρια του.
 
GiorgosK
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 253



View Profile WWW
March 29, 2014, 07:53:05 AM
 #98

Απάντηση σε buzybit κυρίως

Υπάρχει χώρος και για άλλα νομίσματα όπως υπήρχε χώρος για USD/EUR/CNY/GBP κ.α.
οπως υπήρχε χώρος και για LTC/DOGE και κάποια άλλα που θα αναδειχτούν και έιναι καλό
γιατί αλλιώς δεν βλέπω λόγο να ασχολουμαστε γιατί έτσι το status quo του Bitcoin αυτή την στιγμή ειναι 0.001% του πλυθυσμού ή το 1% των κατόχων bitcoins κατέχει το 90%+ των bitcoin.

Οπότε εγώ στηρίζω μία ιδέα που όλοι πέρνουν ΙΣΑΞΙΑ νομίσματα ΑΚΡΙΒΩΣ (100% premine & euqual distribution) και ο τροπος που θα γίνει το airdrop δεν είναι με mail αλλά προγραμματιστικά θα ελέγχουμε ποιος έχει πάρει ή όχι (δεν ξέρω ακριβώς τον τρόπο) αλλά μαζί θα τον βρούμε

Και ήδη έχουμε τον cryptogrammar που άσχολείται με development of cryptos και όσο εξαπλώνεται η ιδέα θα βρεθούν και άλλοι

Δεν ζητάω να αντιστρέψουμε το κλίμα για το greececoin αλλά προσωπικά δεν θέλω να ασχολειθώ εφόσον ένας άγνωστος αριθμός νομίσμάτων είναι σε χέρια που ίσως δεν θέλω να εμπιστευθώ

Οπως έιπα και πριν προς το παρόν δεν βλεπω το decentralization γιατί οι λίγοι κατέχουν τα πολλά (αυτοί που ήταν τυχεροί να ασχολειθούν από την αρχή ή είχαν τα χρήματα να αγοράσουν δυνατά μηχανήματα έχουν όλα τα νομίσματα) οπότε η ιδέα του aur η ιδέα ενός 100% equal distributed coin μου είναι πιο decentralized από ότιδήποτε άλλο έχω δει

οπότε βάζω το ερώτημα τι θέλουμε να φτιάξουμε ? ένα ακόμα νόμισμα που όλοι περιμένουν την ώρα που θα μπουν να κάνουν mine με μεγάλα μηχανήματα ώστε να πάρουν περισσότερα νομίσματα ?

η ιδέα του greececoin να δωθεί και σε επιχειρήσεις είναι σίγουρα πολύ καλή και ίσως πρέπει να υιοθετεί  και από εμάς

Μέσα από αυτή την κουβέντα πιστέυω θα βρούμε τον τρόπο να κάνουμε τον κόσμο να το δέχεται αρκεί οι επιχειρήσεις να το δέχονται και θα τις κάνουμε να το δέχονται αναδικνύοντας τα οφέλη ένος δικτύου σαν το bitcoin, γιατί το bitcoin πάνω από όλα είναι ένα δίκτυο (μία ιδέα) πάρα πολύ προτοπόρα και σε αυτή προσωπικά θα ήθελα πατήσουμε

και να θέλει να μοιράσει τα νομίσματα ο greececoin developer δεν παυει ένας με μηχάνημα 100ΜΗ/s να έχει κάνει mine περιπου στα 1000 GRCE ενώ ένας απλός έλληνας θα λάβει με το airdrop 32 ? δεν το βλέπω καθόλου δίκαιο ...

Θέλω να πιστέυω πως Μιλάμε για ένα νόμισμα του μέλλοντος που το ξεκινάμε να το χτίζουμε σήμερα έτσι δεν περιμένω αύριο να το χρησιμοποιούμαι αλλά περιμένω ότι αν κάποιος ξυπνήσει σε 10 χρόνια θα μπορέσει να κάνει claim τα νομίσματα που του αντιστοιχούσαν με το airdrop (με κάποιο τρόπο που πιθανόν να βρούμε - ίσως και να μην βρούμε)

BitBay - The Future of Free Markets  |  BCT thread  |  https://bitbay.market
Dynamic Peg  - Whitepaper out  -  Working implementation to be released soon
Web Markeplace coming Fall 2018
GiorgosK
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 253



View Profile WWW
March 29, 2014, 08:03:31 AM
 #99

Συμπληρωματικά να πω ότι για την κατοχή των GRCE

σύμφωνα με
https://grce.suprnova.cc/index.php?page=statistics&action=pool

αυτή την στιγμή που μιλάμε
μηχάνημα 10MH/s σου δίνει 393.609 νομίσματα / ημέρα
οπότε 
με 100ΜΗ/s καποιος θα λάβει 3936.09  νομίσματα / ημέρα

ανταπαραθέστε το με έναν έλληνα που θα λάβει 32 νομίσματα στην καλύτερη περίπτωση
σύμφωνα με https://bitcointalk.org/index.php?topic=516955.0

δηλαδή το 32/3936 = 0.81%

BitBay - The Future of Free Markets  |  BCT thread  |  https://bitbay.market
Dynamic Peg  - Whitepaper out  -  Working implementation to be released soon
Web Markeplace coming Fall 2018
Vasilis81 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 39
Merit: 0


View Profile
March 29, 2014, 09:46:43 AM
 #100

Καλημέρα

Θα με κάνετε πάλι να απλώσω το "σεντόνι" μου και μερικοί θα διαμαρτύρονται   Grin

Προσωπικά προσπαθώ στο λεξιλόγιό μου να μην χρησιμοποιώ την λέξη "παραίτηση" κατά πόσο να την σκέφτομαι!

Θα σας πω μια φράση του Mahatma Gandhi
"Πρώτα σε αγνοούν, μετά γελάνε μαζί σου, ύστερα σε πολεμάνε και στο τέλος έχεις κερδίσει".

Γιατί το Bitcoin έχει πετύχει μέχρι τώρα;
Γιατί βγήκε πρώτο και ήταν μια παγκόσμια καινοτομία. Μετά από λίγο όλοι αντέγραφαν εκείνο και ήταν λογικό να αποτύχουν.

Ποιο country-coin έχει πετύχει;
Κανένα. Γιατί; Γιατί δεν έχει κάνει την διαφορά, γιατί όλοι τους σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο και δεν τολμούν να κάνουν την διαφορά!

Εμείς γιατί να πετύχουμε;
Γιατί έχουμε ένα πλάνο διαφορετικό από τους άλλους, γιατί θα τολμήσουμε κάτι που για άλλους φαντάζει την μέγιστη βλακεία, γιατί είμαστε Έλληνες και είμαστε διαφορετικοί.

Τι έχουμε εμείς που δεν έχουν οι άλλοι;
Τουρισμό τουλάχιστον 6 μήνες τον χρόνο. Ζούσα Κέρκυρα 1,5 χρόνο και εδώ και ένα μήνα μετακόμισα Ζάκυνθο. Είμαι από Μυτιλήνη και όπως καταλαβαίνετε κάτι γνωρίζω από τουρισμό. Έχω δει πως σκορπάει ο κόσμος τα χρήματά του όταν πάει διακοπούλες. Η Ελλάδα έχει πάνω από 2,500 νησιά εκ των οποίων τα 256 κατοικούνται. (Δεν το πω περισσότερα, μπορείτε να σκεφτείτε τρόπους και μηχανισμούς από κει και πέρα πως μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε αυτό. Εκεί έχω ήδη σκεφτεί κάποια πράγματα εδώ και μέρες.)

Τα ΜΜΕ, ο Κόσμος το Κράτος και τα ρέστα
Αχχχ μερικά παιδιά μου έχουν πει να μην απλώνω σεντόνι!!!
Ξέρετε πω νιώθω; Κάπως σαν το κρυφό σχολειό! Αργότερα περνάμε στην φάση της Φιλικής Εταιρίας και στο τέλος κάνουμε την επανάστασή μας.
Ο κόσμος έχει βαρεθεί και περιμένει από κάποιον ή κάποιους να κάνουν την διαφορά. Δεν το βλέπουμε κάθε μέρα; Ας τους δώσουμε αυτό που θέλουν από εκεί που δεν περιμένουν! Πιστεύω ακράδαντα ότι το σωστό marketing με την σωστή και στοχευμένη διαφήμιση (όχι σε κανάλια) θα κάνει την διαφορά στο να θέλουν να δουν τι είναι. Όταν η περιέργεια μεγαλώνει και φτάνει στο πικ της, τότε είναι η σωστή στιγμή. Δημιουργούμε την ανάγκη και μετά τους δίνουμε αυτό που ζητάνε. Όλα είναι πως το πλασάρεις!

Δεν θέλει βιασύνες και χρειάζεται υπομονή. Δεν είπα ούτε για μια στιγμή ότι θα είναι εύκολο. Ίσα ίσα που γνωρίζω πόσο δύσκολο θα είναι και πάντα θα πρέπει να υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις. Δεν είμαι όμως ούτε ο χρόνος αλλά ούτε και ο τόπος να το συζητάμε.
Ιδέες πέσανε πολλές και καλές. Πρέπει να ξεσκαρτάρουμε και να βάλουμε σε μια σειρά όλα τα δεδομένα που έχουμε μαζέψει.
Αν το θέλουμε όλοι μας αυτό να πετύχει και λειτουργήσουμε σαν μια γροθιά τότε θα είναι δύσκολο να χάσουμε. Πρέπει να είμαστε ενωμένοι σε όλα τα δύσκολα που θα έρθουν και σίγουρα σωστά ενημερωμένοι ούτως ώστε να μπορούν οι απαντήσεις που θα δίνουμε να είναι βάσιμες και σταθερές! Αν ξέρεις τι λες και ξέρεις να το εξηγείς με απλό και κατανοητό τρόπο, δύσκολα ο άλλος θα σε κολλήσει στον τοίχο. Θέλει ετοιμολογία, επιχειρηματολογία και να πετάς το μπαλάκι με καλλιτεχνικό τρόπο. Να είστε σίγουροι και προετοιμασμένοι, όταν ξεκινήσουμε να αντιμετωπίσουμε τα ΜΜΕ και κάθε καρυδιάς καρύδι. Πρέπει να είμαστε οδοστρωτήρας στο πέρασμά μας. Με όμορφο και σωστό τρόπο πάντα.

Μην πω άλλα.
Να έχετε μια υπέροχη μέρα και όμορφο Σ/Κ!!!

Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!