Bitcoin Forum
May 05, 2024, 09:03:07 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4]  All
  Print  
Author Topic: İnanç ve varlık tartışması  (Read 903 times)
drgr33n
Sr. Member

Activity: 308
Merit: 251

View Profile
May 25, 2020, 09:51:40 AM

hayır! bu ayet, yaşayabileceğim benzer durumlara karşı bana örnek temsil edebilir.

Peki hocam Kuranda peygambere ait özel ayetler neden var? Kutsal kitapta kişiye özel ayet olur mu? 28 Nisan 3205'te doğacak bir insan bu bilgiyi ne yapsın? Ya da şu an bu bilgiyi ben ne yapayım hocam?

Ey peygamber! Mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verip de elinin sahip olduğu kadınları, seninle birlikte hicret eden amca kızlarını, hala kızlarını, dayı kızlarını, teyze kızlarını, kendini peygambere mehirsiz olarak bağışlar da peygamber de onunla evlenmek isterse böyle bir mümin kadını -ki sonuncusu diğer müminlere değil, zatına mahsustur - sana helâl kıldık. Müminlere eşleri ve sahip oldukları kadınları hakkında hangi kuralları geçerli kıldığımızı biliyoruz. Sana mahsus olanı güçlük çekmeyesin diye meşrû kıldık. Allah çok bağışlayıcı, pek esirgeyicidir.

Ahzâb Suresi - 50

https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Ahz%C3%A2b-suresi/3583/50-ayet-tefsiri

Onlardan dilediğinin beraberliğini erteler, dilediğini yanına alırsın. Uzaklaştırdıklarından birini tekrar istemende senin için bir sakınca yoktur. Bu hüküm onların mutlu olmaları, üzülmemeleri ve hepsinin senin verdiğine razı olmaları için en uygun olanıdır. Allah gönüllerinizdekini bilir, Allah ilim ve hilim sahibidir.
Bundan sonra sana kadınlar helâl olmaz; mülkiyetin altında bulunanlar dışında kadınlarını, güzellikleri hoşuna gitse bile başka eşlerle değiştirmen de helâl olmaz. Allah her şeyi görüp gözetmektedir.
Ahzâb Suresi - 51-52 . Ayet

https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Ahz%C3%A2b-suresi/3584/51-52-ayet-tefsiri

Ahzâb Suresi - 53. Ayet

Ey iman edenler! Peygamberin evine size yemek için izin verilmediği vakit asla girmeyin, fakat çağrıldığınızda -erkenden gidip yemeğe hazırlanmasını beklemeksizin- girin, yemeğinizi yiyince hemen dağılın, söze dalıp oturmayın; bu davranışınız peygamberi rahatsız ediyor, size söylemeye çekiniyor, oysa Allah hak olanı açıklamaktan çekinmez. Peygamber hanımlarından bir şey istediğinizde, onlar perde arkasında iken isteyin; bu sizin kalplerinizin de onların kalplerinin de temiz kalması için en uygunudur. Resûlullah’ı üzmeye hakkınız yoktur, kendisinden sonra ebedî olarak eşleriyle de evlenemezsiniz, sizin bunu yapmanız Allah katında büyük bir günahtır.

https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Ahz%C3%A2b-suresi/3586/53-55-ayet-tefsiri

Ahzâb Suresi 52'de Allah Muhammed'in cinsel hayatına karışıyor. Böyle bir şey olabilir mi hocam bu kitap sizce Tanrı kelamı olabilir mi?

Bundan sonra sana kadınlar helâl olmaz; mülkiyetin altında bulunanlar dışında kadınlarını, güzellikleri hoşuna gitse bile başka eşlerle değiştirmen de helâl olmaz. Allah her şeyi görüp gözetmektedir.
Not: Bu bilgiler Diyanet İşleri Başkanlığına ait kuran.diyanet.gov.tr sitesinden alıntıdır. Ahzâb 50-53 özeti için başka bir siteden bilgi: https://i.imgur.com/Y4JVZJv.png
1714942987
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714942987
Reply with quote  #2

1714942987
Report to moderator
1714942987
Hero Member
*

Ignore
1714942987
Reply with quote  #2

1714942987
Report to moderator
1714942987
Hero Member
*

Ignore
1714942987
Reply with quote  #2

1714942987
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714942987
Hero Member
*

Ignore
1714942987
Reply with quote  #2

1714942987
Report to moderator
wolwoo (OP)
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1138

View Profile
May 25, 2020, 10:05:12 AM

hayır! bu ayet, yaşayabileceğim benzer durumlara karşı bana örnek temsil edebilir.

Peki hocam Kuranda peygambere ait özel ayetler neden var? Kutsal kitapta kişiye özel ayet olur mu? 28 Nisan 3205'te doğacak bir insan bu bilgiyi ne yapsın? Ya da şu an bu bilgiyi ben ne yapayım hocam?

aynı yerde açıklaması da var hocam

Hz. Peygamber’in hiç olmazsa aile hayatında rahat olabilmesi, birden fazla eşiyle yaşarken sıkıntıya düşmemesi için kendisine özgü olmak üzere bahşedilen ruhsatlar, kolaylıklar bu âyetten itibaren bazı açıklamalarla birlikte şöyle sıralanmıştır: Dörtten fazla olan eşlerle evlenmesinin helâl olması, isteyen kadınlarla mehirsiz evlenmesinin câiz olması, kadınlarının yanlarında kalma sürelerini eşit tutma (buna fıkıh kitaplarında, paylaştırma mânasında kasm denilmektedir) mecburiyetinin bulunmaması, bu âyetler geldiğinde evli bulunduğu kadınlardan başka kadınla evlenmesinin ve bunlardan birini boşayarak yerine bir başka kadını almasının câiz olmaması, vefat ettiğinde veya boşadığında eşleriyle başkalarının evlenmesinin câiz olmaması ve eşlerinin bundan sonra yabancılara karşı daima perde arkasında bulunmaları.

Birçok kadın, peygamber eşi olabilmek için mehirsiz olarak onunla evlenmek istemiştir (âyetin ifadesiyle kadınlar kendilerini ona bağışlamışlardır). Bu şartla evlenmesi âyete göre câiz olduğu halde kendisinin bu ruhsatı kullandığına dair örnek yoktur (Ebû Bekir İbnü’lArabî, III, 1559). Ayrıca kendisi, yirmi beş yaşında iken kırk yaşında dul bir hanımla evlenmiş, onunla yirmi beş yıl mutlu bir hayat yaşamış, çocuk sahibi olmuş, Hz. Hatice vefat edinceye kadar da başka bir hanımla evlenmemiştir. Şu halde daha sonra, on yıl gibi kısa bir zaman içinde birçok eşle evlenmesinin cinsel arzuyla izah edilemeyecek sebepleri ve hikmetleri olmalıdır. Fedakârlık eden bazı hanımların ödüllendirilmesi, evlilik yoluyla akrabalık (sıhriyet) bağı kurarak bazı fertleri ve grupları kazanmak, onlarla yakınlık ve dostluk oluşturmak ve bu suretle İslâm’a karşı olan cepheyi zayıflatmak, özel hayatı ve aile ilişkileri başta olmak üzere ümmetin bilmesini istediği hususların eksiksiz zaptedilip başkalarına anlatılmasını, bu amaçla toplumun peygamber hanımlarının bilgilerinden yararlanmalarını sağlamak bunlardan bazılarıdır. Hanımların da onunla evlenmek istemelerinde birinci saik, peygamber hanımı olarak yaşama ve ölme şerefine nâil olmaktır. Bu sebepledir ki, kendilerini, dünya nimetleri ile peygamberden birini seçmede serbest bıraktığında eşlerinin tamamı onu ve Allah rızâsını seçmişlerdir (Resûlullah’ın çok evliliğinin başlıca sebepleri konusunda daha fazla bilgi ve değerlendirme için bk. Muhammed Hamidullah, İslâm Peygamberi, II, 10-17).
https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Ahz%C3%A2b-suresi/3583/50-ayet-tefsiri

İslam silsile yoluyla bugünlere geldi, dolayısıyla geçmişteki olaylar geleceğe de etki eder. Bilmediğimiz pek çok husus da vardır muhakkak...Hatta mesela inanmamak için bu ayeti delil saymanız da bir başka mucize olabilir Smiley

Kur'an'da Bir Mucize ; Ebu Leheb'in Kafir Olarak Ölmesi
“Ebu Leheb’in elleri kurusun, kurudu da… Ne malı ne de kazandığı ona fayda vermedi. O, alevli bir ateşe girecektir. Karısı da odun hamalı olarak onunla beraber girecektir. Boynunda da hurma lifinden bir ip olacaktır.” (Tebbet 1-5)

Asıl adı Abdüluzza’dır. Kur’an ona “Alevli ateşin babası” manasında “Ebu Leheb” ismini takar.

Ebu Le­heb’in ka­rı­sı ise Üm­mü Ce­mil’dir. Ümmü Cemil her gece pıtrakları, dikenleri ve dikenli ağaç dallarını toplayıp büyük demet yapar, boynuna bağlar, geceleyin ayağına batsın, yaralar açsın diye Peygamberimiz (s.a.v.)’in geçeceği yollara atar ve saçardı.

Bizler bu iki şahsın Müslümanlara yapmış oldukları eziyet ve zulümleri ilgili kitaplara havale ediyor ve sadece, bu surenin gaybdan vermiş olduğu haberi ve bu haberin doğru çıkmasını tahlil etmek istiyoruz.

Tebbet suresi, Ebu Leheb ve eşinin küfür üzere öleceğini haber vermektedir.
Ve haber verdiği gibi de çıkmıştır.

Bu, gaybdan haber vermektir. Gaybı ve geleceği bir beşerin kendi kendine bilmesi ve birilerinin akıbetinin ne olacağını bildirmesi mümkün değildir. Madem mümkün değildir, o halde diyebiliriz ki, gaybdan haber veren Kur’an Allah’ın kelamıdır ve O’nun sözüdür.

Şimdi bu delil üzerinde biraz daha derinlemesine tahlil yapalım:

Kur’an, Ebu Leheb ve eşinin kafir olarak öleceğini ve Cehenneme gideceğini bizlere haber veriyor. Kur’an’ın Allah’ın kitabı olduğunu kabul etmeyen ve bunu inkar eden kimse, şu sorularımıza nasıl cevap verebilir:

1- Ebu Leheb, Tebbet süresi indikten tam 7 yıl sonra ölmüştür. Yani Tebbet suresinin ayetleri, Ebu Leheb hasta yatağında ölümü beklerken gelmemiş, bilakis tam 7 yıl sonraki akıbetini bildirmiştir. Ebu Leheb’in küfür üzere öleceğini -Haşa, eğer bu kitap Allah’ın kitabı değilse bir beşer kendi başıyla nasıl bilmiştir?

2- İslam’ın başlangıcında İslam’ın birçok düşmanları vardı ki, zamanın geçmesiyle her biri teker teker İslam’a girmiş ve Peygamberimize biat etmiştir. Hatta bunların içinde Müslümanlarla savaşan Halid bin Velid, Ebu Süfyan, Amr İbn As gibi zatlar da vardır. Hatta bunların içinde Hz. Hamza’yı şehit eden Hz. Vahşi ve Hz. Hamza’nın kalbini söken Hz. Hind de bulunuyordu.

Bütün bu kişiler daha sonra tövbe etmişler ve “Sahabe” ve “Hazret” unvanına layık olmuşlardır. Bu kişiler gibi Ebu Leheb’in ve eşinin de tövbe etmesi mümkündü ve son derece de doğaldı. Ancak Kur’an’ın lisanıyla, onların tövbe etmeyeceği ve kafir olarak öleceği ilan edildi. Acaba Hz. Muhammed (s.a.v) Allah’ın peygamberi ve Kur’an da Allah’ın kitabı değilse, Ebu Leheb’in ve eşinin kafir olarak öleceği nasıl bilindi?

3- Akıllı bir insan kendisini yalancı durumuna düşürecek konularda iddiada bulunmaz. Hele yalanını ortaya çıkaracak tarzda gayba ait hiçbir şey söylemez. Şimdi şunu bir düşünün: Kur’an, “Ebu Leheb ve eşi kafir olarak ölecek” diyor.

Eğer Ebu Leheb veya eşi: “Ben Müslüman oldum, tövbe ettim.” deseydi, Kur’an’ın mezkur haberi doğru çıkmamış olacaktı ki, bu da Kur’an’ın davasının iptali anlamına gelirdi. Hatta eğer Ebu Leheb veya karısı, yalandan da olsa, münafıklık yaparak “Biz Müslüman olduk” deselerdi, Kur’an’ın ve Peygamber Efendimizin doğruluğu birden yok olacaktı.

Öyle ya, Kur’an “kafir olarak ölecek” diyor, o kişi ise “ben Müslüman oldum” diyor. O zaman Kur’an’ın bu gaybi haberini ne ile izah edeceksiniz. İşte durum bu kadar ciddi iken, Kur’an Ebu Leheb ve eşinin küfür üzere öleceğini haber veriyor ve haber verdiği gibi tam 7 sene sonra Ebu Leheb küfür üzere ölüyor.

Eğer Kur’an Allah’ın kelamı olmayıp -haşa- bir beşerin düzmecesi olsaydı, hiç o beşer yalanını ortaya çıkaracak böyle bir iddiada bulunur muydu? Siz olsanız bulunur musunuz? Elbette hayır! O halde bu haberi ve bu haberin doğru çıkmasını, Kur’an’ın Allah’ın kelamı olmasından başka ne ile izah edebilirsiniz?

Evet, Kur’an “Kafir olarak ölecek” diyor ve 7 sene sonra kafir olarak ölüyor. Bütün düşmanlığına rağmen, ayet-i kerimeyi yalan çıkarmak için münafıklık yaparak “İman ettim” bile diyemiyor. İman kelimesini yalandan da olsa telaffuz edemiyor.
Bunu bilmek, ancak ve ancak zamandan münezzeh olup, bütün zaman ve mekanları aynı anda bilmek ile mümkündür ki, bu sıfat da Allah-u Teala’dan başkasında bulunmaz.

İşte, Kur’an’ın Ebu Leheb ve eşinin küfür üzere öleceğini haber vermesi ve tam haber verdiği gibi vukua gelmesini delil göstererek deriz ki, Kur’an, gaybları en iyi bilen Allah’ın kelamıdır ve O’nun sözüdür. Kur’an’ın gaybi haberleri bu hükümden başka hiçbir şeyle izah edilemez.
https://www.risaleajans.com/islam/kuranda-bir-mucize--ebu-lehebin-kafir-olarak-olmesi

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
May 25, 2020, 10:08:35 AM

neyse size iyi tartışmalar :)) bana bugünlük bu kadar ateist tebliği yeterasdadsaf kendimi yeterince dinden uzaklaşmış hissettim.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
drgr33n
Sr. Member

View Profile
May 25, 2020, 10:14:32 AM

Bana boşa mesaj yazıyorum gibi geliyor. Tamam arkadaşlar her şeyi yaratan Tanrı kutsal kitaba bir insanın cinsel hayatını yazmış normaldir diyorsanız ben daha mesaj yazmam.
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
May 25, 2020, 10:15:27 AM

Bana boşa mesaj yazıyorum gibi geliyor. Tamam arkadaşlar her şeyi yaratan Tanrı kutsal kitaba bir insanın cinsel hayatını yazmış normaldir diyorsanız ben daha mesaj yazmam.

bana da yazdıkların boş gibi geliyor. :)) ortak yönlerimiz de var aslında..

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
drgr33n
Sr. Member

View Profile
May 25, 2020, 10:41:16 AM

bana da yazdıkların boş gibi geliyor. Smiley) ortak yönlerimiz de var aslında..

Kuran ayetlerini paylaştım yazdıklarım boşsa dinden çıkarsın hocam aman dikkat et Grin

Amacım bilgi paylaşmaktı kimsenin dinden çıkmasını beklemiyorum seviyeli bir tartışma için teşekkür ederim iyi günler hocam Smiley
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2128
Merit: 1043

View Profile
May 25, 2020, 02:55:47 PM

Yazılanları detaylıca okuyunca bazı konulara cevap vereceğim bende kendimce şuan vaktim yok ancak istediğiniz şekilde olun , tek karşı çıktığım dindarsanız dininizden cımbızla istediğinizi çekip almayın , inanmayan olursanız da bazı konularda bazı ayetleri çekip kanıt gibi sunmayın burada trendcoine katılıyorum çünkü çok doğru tespitlerde bulunmuş. Din olayı hassas bir olay saygılı olmalıyız birbirimize

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
mandown
Legendary
*

Activity: 1918
Merit: 1291

View Profile
May 25, 2020, 03:08:20 PM
Last edit: May 25, 2020, 03:19:56 PM by mandown

Konu iman olunca cevap yazmak istemiyorum. iman bana göre kişiye özeldir ancak sürekli gündemde tutmak konularak açarak belli kesimleri karalayarak konuşmak veya yazışmak doğru değil.

Ben kuranı kerimi meal olarak okudum mantık konusu devreye girdiğinde sorgulanması gereken bir dünya konu var. bırakın kimin hangi dine inandığını nasıl inandığını asıl siz kendinize bakın.

biri vardı elinde sigara içip bana dini konularda ders vermeye kalkan hıyar kuranı kerimde bile insanın kendine zarar vermesi haram yazıyorken sen  bir elinde sigara içip bana dini konularda hep konuşsan ne konuşmasan ne.

islamiyet kişiye özeldir.

Ramazan ayındaki sahurun bitiş saati olmaması gün ağırıncaya kadar yenildiği halde zifiri karanlıkta yemek yeyip içmeyi kestiğimin an zaten kişiselleştirmiş oluyoruz. sonuçta emir belli

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Captainowl
Full Member

Activity: 266
Merit: 106

View Profile
May 25, 2020, 03:29:11 PM

Arkadaşlar herkesin dini kendine, elbette burada seviyeli olarak tartışılabilir ama her iki taraf da kendine göre doğru olan argümanları tünel görüşle savunacağı için sağlıklı bir tartışma olmayacak her iki taraf da kendi fikrini empoze etmeye çalışacaktır bu yüzden boşuna enerjinizi harcamayın Smiley
wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
May 25, 2020, 03:41:33 PM

biri vardı elinde sigara içip bana dini konularda ders vermeye kalkan hıyar kuranı kerimde bile insanın kendine zarar vermesi haram yazıyorken sen  bir elinde sigara içip bana dini konularda hep konuşsan ne konuşmasan ne.

ben de sigara içiyorum, tiryaki olunca konuşma hakkım olmuyor mu Smiley pp'de bile zigara içen wolverine var Cheesy

beyler sadece açık oturum yapıyoruz, konuyu hortlatan da Blacknavy Wink

çok istek gelirse kapatırız konuyu, no problem

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218

View Profile
May 25, 2020, 03:46:30 PM
Last edit: May 25, 2020, 04:03:48 PM by Blacknavy

İnanç ve varlık tartışmasında neden kasıtlı ve sürekli olarak İslam’a saldırılıyor onu anlamıyorum. Bir tanrının yokluğunu inanmadığınız din kitaplari ile kanıtlamanız mantıken mümkün değil, ateist 1aderlerim bunu anlamakta zorlanıyor.

- Kabul edilmiş fizik kurallarına göre hiçbir şey yoktan var olamaz ya da vardan yok olamaz en kötü form değiştirir (sıcaklığa dönüşmek gibi) ama ben bugün varım ve buradayım. O halde bu fizik kurallarının dışında bir olay var; her zaman varolmuş bir şey, bir varlık, yani tanrı.

- Tek tanrılı düzene inanıyorum çünkü çok tanrılı inanç sistemleri Marvel çizgi filmlerinden farklı değil, o alanda tartışma yapmak bile istemiyorum.

- Gospodin Gök Tengri inancına neden inanmıyorsun demiş. Daha önce de dediğim gibi dinlerin tamamı hakkında bilgim bulunmasa da bugün Türkler olarak birçok geleneğimiz bu inanca dayanıyor. Gök Tengri denen inanç sistemi öyle deizm gibi bir tanrıya inandım bitti değil. Bunun okunup öğrenilmesi gerekiyor, deizm kolay yol.

- Bana ısrarla küfür eden bir üye var, kardeşim alıntı yaparken senin adını oraya hiç koymadım. Seninle hiçbir şekilde anlaşamayacağımız için konuşma yapma gereği duymuyorum. Beni yanlış anlama ama uzmanından destek alman senin için çok iyi olur (özür dilerim iyiliğin söylemem gerekti).

- Konuyu hortlatma sebebim, konunun aslında hortlanmamış forumda sürekli din/ateizm muhabbeti dönüyor oluşu. Yukarıda da söylediğim gibi ateistlerin neden tanrının olmadığını kanıtlama gayretinde olduğunu anlayamıyorum (inanmadığın bir şey zaten yoktur, olmadığını da kanıtlayamazsın). Bundan sonra din tartışması yapacak olan bence bu konuyu kullansın. Sürekli yeni başlık açarak; Allah vs dolar gibi saçma başlıklar açarak gözümüzü kirletmesin.

- Son olarak, kaliteli tartışmalar için ana hesap kullanın ve alt hesaplar ile sizin gibi düşünmeyen insanlara küfredip durmayın. Bir kişinin alt hesaptan bana küfredip, ana hesabı ile yüzüme gülmesi etik değildir. Bu forumda düşünce/ifade özgürlüğü var ve buna rağmen ısrarla yan çarlar ile ideolojik konular açılıyorsa diyecek bir şey bulamıyorum. Bu ortamda samimi tartışmalar yapılması için herkesin açık ve öz olması gerekir, gizli kapaklı anonim hesaplardan benimle ideoloji tartışıp bana küfredilmesi karşımdaki kişiye ne kazandırıyor, gerçekten anlamıyorum.
Kalemder
Legendary
*
artcontest

Activity: 1848
Merit: 1727

Be A Hope

View Profile
May 25, 2020, 03:51:46 PM

çok istek gelirse kapatırız konuyu, no problem

Bir kaç mesajın iki kelimesi hariç hiç okumadım konuyu. Normalde din siyaset başlığı açanları ignore edip geçiyorum. Söz konusu sen olunca bunu yapmadım. Yani senle alakası yok. Sonuçsuz tartışmalara yıllardır girmiyorum.

Kişisel olarak bu kategoride din/siyaset tartışmaları olmasından rahatsızım. Keşke @Efs farklı bir kategori açsa "Sonuçsuz tartışmalar" yada siyaset din diye.

Her neyse belirttiğin için görüş belirtmek istedim. Bence kilitle. Topluluk olarak da, din siyaset konuları açanları ignore edelim. Kafamız rahat olsun, muhabbet bozulmasın.

Kripto Para Rehberi: Koinmen
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▄▄████████████████▄
▄▄██████████████████████▄
 █████████████▀█████████████▄
▄█████████████▀ ▄█▀ ███████████
▄██████████      ▀▀  ████████████
▄█████████████   ▄▄▄   ▀▀██████████
█████████████▀   ████▄   ▀█████████▄
█████████████    ▀▀█▀▀   ▄██████████
████████████▀   ▄▄      ████████████
████████████   ▄████▄    ███████████
█████████      ██████    ██████████
█████████▄▄            ▄██████████
▀██████████  ██  ▄▄▄▄████████████
▀█████████▄▄█▄ ███████████████▀
▀██████████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀▀██████████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀
mandown
Legendary
*

View Profile
May 25, 2020, 03:52:47 PM

@wolwoo sigara sonuçta insana zarar veriyor ve kuranı kerimin meailindede şu ayet var.

Alimler genellikle, “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın.”(Bakara, 2/195) ve "Kendi kendinizi öldürmeyin." (Nisâ, 4/29 ) mealindeki ayetlerden “İnsanın kendi vucuduna zarar vermesinin haram olduğu” hükmünü çıkarırlar.

Kaynak: https://sorularlaislamiyet.com/insan-vucuduna-zarar-veren-her-sey-haramdir-sozu-bir-hadis-mi-yoksa-ayet-midir

Eee haram kılınan birşeyi yaparak zaten kafadan karşı gelmiş oluyorsuz. ve haramı uygulamaya devam ediyorsa bana göre din kişiselleştirilmiştir.

@Blacknavy Tek tanrılı düzene bende inanıyorum ancak gerçek din islam ise islamı da tamamen kişiselleştirdiğimize inanıyorum yani benim inanış şeklim le senin inanış şeklin aynı olmak zorunda değil.

Faiz haram ama diyanet her yıl çılgın faiz geliri elde ediyor. ne kadar komik değilmi? Bu bence kişiselleştirmektir.

Din konusu hassas bir konu o yüzden forum gibi bu tarz platformlarda birbirimizi haklı göstereceğiz diye de tartışmaya gerek yok sonuçta hepimiz haklıyız.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
May 25, 2020, 04:04:54 PM

evet biri "başlığı kapat" diyor, biri "kalsın, tek başlık olsun" diyor Cheesy

@mandown hocam, din tektir ama fraksiyonları vardır, bireyler de İNSAN olduğu için %100 dindar olamaz, olsa zaten evliya olur Smiley "inandım" demekle TAM bir mümin olunmaz ama günah işleyerek de dinden çıkılmaz, sadece harama helal derse dinden çıkar çünkü "kural koyucu" olur ama "yau gardaşım tamam yanlış-haram ama nefsime hakim olamıyorum" derse günahkar olur, bu durumda görüş bildirme hakkı da elinden alınmıyor. Ama şuna katılıyorum: hemen herkesin farklı bir anlayışı var inanç konusunda...

netice itibariyle: NE DİYYSİİİZ? KAPATIYM MI KAPATMIYM MI KONUYU? Smiley kapatsam nolacak zaten hergün açılıyor Smiley

mandown
Legendary
*

View Profile
May 25, 2020, 04:09:13 PM

Din tek ve kişiselleştirilemediğine göre. yıllardır yaşadığımız yeni bir dinmidir?

Haram suçunu istikrarlı bir şekilde devam etmeye çalıştığında aten helal demiş olmazmısın Cheesy yada dediğim gibi ramazan bayramında sahurun bitiş saati olmadığı halde buna bir saat getirmek ne bileyim saçma.

Yav kalsın konu sohbet ediyoruz işte. 2 sohbeti edemeyen de kusura bakmasın yazmasın buraya.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218

View Profile
May 25, 2020, 04:10:12 PM

evet biri "başlığı kapat" diyor, biri "kalsın, tek başlık olsun" diyor Cheesy

netice itibariyle: NE DİYYSİİİZ? KAPATIYM MI KAPATMIYM MI KONUYU? Smiley kapatsam nolacak zaten hergün açılıyor Smiley

Bu ortamın samimiyetinin bozulmaması için yan hesaplardan dini/ideolojik/siyasi mesajlar atanı toplu olarak ignoreleyelim ve dini/ideolojik tartışma yapılan tek konu bu olsun. Birileri troll gibi fitne fesat çıkarıyor, bunlar etik hareketler değil.
wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
May 25, 2020, 04:26:45 PM

Din tek ve kişiselleştirilemediğine göre. yıllardır yaşadığımız yeni bir dinmidir?

Haram suçunu istikrarlı bir şekilde devam etmeye çalıştığında aten helal demiş olmazmısın Cheesy yada dediğim gibi ramazan bayramında sahurun bitiş saati olmadığı halde buna bir saat getirmek ne bileyim saçma.

Yav kalsın konu sohbet ediyoruz işte. 2 sohbeti edemeyen de kusura bakmasın yazmasın buraya.

evet her günahta ve günahta ısrar edişte sıkıntı vardır ve tehlikelidir ama Mevlana'nın da dediği gibi "gel ne olursan ol yine gel, come oon" Wink

özellikle günümüzde çok sayıda yeni anlayış türedi, hangisi hak hangisi batıl, insanlar kendi seçimlerini kendileri yaparlar.

ramazanda sahur konusu tartışmalı bir konu ama diyanetin uygulaması bence doğru bir uygulama çünkü en azından takribi bir saat veriyor ve ihtiyatlı davranıyor. şimdi herkes kafasına göre yapsa bazı pimpirikliler gece 1'de ağzını kapatır, yanındakilere de kapattırır gücü yetiyorsa Smiley bazısı da pokunu çıkartır "ben de gece körlüğü var, güneş doğana kadar yirim" der Grin o açıdan makul ve ihtiyatlı bir saat verilmesi bence mahzurlu değil, bu bir "yeni din" demek değil, içtihad kapısı da kapalı değil

Bu ortamın samimiyetinin bozulmaması için yan hesaplardan dini/ideolojik/siyasi mesajlar atanı toplu olarak ignoreleyelim ve dini/ideolojik tartışma yapılan tek konu bu olsun. Birileri troll gibi fitne fesat çıkarıyor, bunlar etik hareketler değil.

Aga benden yana endişe etmeyin, tek ve öz hakiki hesabım budur! Wink belki insanların endişeleri vardır bilemiyoruz tabii ama bence gayet demokratik bir ortam burası, olabildiğince...farklı görüşlerden arkadaşlar gayet medenice konuşuyoruz, arada laf sokmalar olabiliyor, biraz dikkat edersek birbirimizi rahatsız etmeden konuşabiliriz, zaten istemesek de takıntı haline getirenler var bu konuları!

Pages: « 1 2 3 [4]  All
  Print  

Jump to: