Bitcoin Forum
May 06, 2024, 07:22:59 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Seed ve Private Key İle İlgili  (Read 127 times)
mete80 (OP)
Newbie
*

Activity: 23
Merit: 1

View Profile
July 07, 2020, 10:32:03 AM
Last edit: July 07, 2020, 10:54:28 AM by mete80

Selam Arkadaşlar,

Öncelikle kripto paralarla ilgili çok yeni bir kullanıcı olmadığımı belirtmek istiyorum. 1,5 senelik bir stok ve marjin trade tecrübem var. Daha önceki senlerde de ozaman parlamış ve sonra milleti dolandırıp kaçmış yabancı bir cloud mining sitesi için btc ve mew ile eth cüzdanları açmışlığım da var fakat o zamanları saymıyorum. Yani 1,5 senelik deneyim diyebiliriz ama halen cahiliğimi koruyorum demek Cheesy ki sorularım başlıktaki kavramlar ile ilgili

Bu bahsettiğim ilk mew ile açtığım eth cüzdanınının o senelerde ya verilmediğinden yada cüzdanı açarken verdide ben bilmediğim için seed kodlarını elimde yoktu. Fakat private key'i saklamışım ve o cüzdana erişim sağlayabiliyorum. Daha yenilerde yine myetherwallet'ı kullanarak yeni bir cüzdan daha açtım ve bunun seed ifadelerini de sakladım bu sefer. Fakat öğrenmek istediğim bu seed ifadelerinin asıl görevi nedir ? Yani private key açtığımız public cüzdana erişebilmemiz için gerekli özel anahtar tamam da ozaman seed kodları nedir ne işe yarar ? Bu kodlar ile açtığımız cüzdan çok sayıda public adres alabilmemiz için bir konteynır görevimi görüyor ?

Buna bağlı olarak ikinci sorum ise, Mew ile açtığım ve seed i sakladığım bu cüzdanı mew ve trust wallet gibi eth cüzdanları ile geri getirdiğimde bana aynı public eth adresini verirken , coinomi gibi bir çoklu cüzdan da aynı seed i kullandığımda bana farklı bir public eth adresi veriyor. Halbuki kullandığım seed aynı ! Ve cüzdan uygulamalarını silip baştan kurduğum durumda da seed değişmediği için yine aynı public adresler geri geliyor ama dediğim gibi coinomi ve mew cüzdan adresleri birbirinden farklı şekilde yine aynı adreslerden bahsediyorum.  Bunun sebebi nedir ?

Üçüncü sorum private key'i elimde olan ilk cüzdanımın seed kodlarını edinebilme imkanım varmı ?

Ve son sorum ise mew ile açtığım cüzdanı metamask ile kullanamıyorum. mew'de 24 kelime iken metamask'ta 12 kelimelik seed kullanılıyor. Cüzdan sadece private key ile eklenebiliyor. Bu cüzdanı metamask'a ekleyebilmek için öncelikle private key'inimi edinmem gerekiyor, seed ile ekleyip kullanma yolu yokmu ?

Sorularımla ilgili bilgilendirecek arkadaşlara şimdeden teşekkürlerimi sunuyorum.
1715023379
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715023379
Reply with quote  #2

1715023379
Report to moderator
1715023379
Hero Member
*

Ignore
1715023379
Reply with quote  #2

1715023379
Report to moderator
Unlike traditional banking where clients have only a few account numbers, with Bitcoin people can create an unlimited number of accounts (addresses). This can be used to easily track payments, and it improves anonymity.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715023379
Hero Member
*

Ignore
1715023379
Reply with quote  #2

1715023379
Report to moderator
1715023379
Hero Member
*

Ignore
1715023379
Reply with quote  #2

1715023379
Report to moderator
johnlucania
Newbie
*

Activity: 4
Merit: 10

View Profile
July 07, 2020, 11:47:20 AM

Merhaba,

Trading vb konular teknik ve sektör ile ilgili konulardan tamamen farklıdır. Hepimizin sürekli bilgiye aç olmamız lazım, aksi takdirde arada sırada elde ettiğimiz başarılar vasatın altında kalır.

Private key ile 24 kelimelik seed'ler aynı şeylerdir, aslında bu 24 (bazen de 12) kelimelik şifreyi (mnemonic seed) daha çok ana private key gibi düşünebilirsiniz, nitekim her işlemde modern cüzdanlar master private key'e bağlı alt private key'leri üretir, bu konsepte HD (hierarchical deterministic) denir, HD cüzdanlara bu 24 kelimenizi girdiğiniz anda diğer alt private key'lere ait bakiyelerinize de erişim kazanmış olursunuz.

24 kelime olayı sadece kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve kolaylaştırmak için geliştirilen özelliktir (BIP39) kimse rastgele karakterlerden oluşan uzun şifreleri ezberlemek hatta not almak bile istemez.

Ledger nano gibi donanım cüzdanlar HD özelliğini destekler, size sunduğu 24 kelimeyi not alarak, cüzdanı kaybettiğinizde yeni cüzdana girip geri yükleyebilirsiniz, yani bu 24 kelimeniz aslında sadece bitcoini değil, diğer sayısız coini de destekler.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
July 07, 2020, 01:33:53 PM

Sorularımla ilgili bilgilendirecek arkadaşlara şimdeden teşekkürlerimi sunuyorum.

Aslında sorularının cevapları kendi içinde gizli.
Evet her ETH cüzdanı için aynı seed'ler ile aynı adreslere ulaşmanız mümkün. Yani Metamask ile açtığınız cüzdana Trust, Enjin vs. gibi cüzdanlarla aynı ETH adresine ulaşabilirsiniz. MEW ve Coinomi farklı şifreleme yöntemi (sizinde bahsettiğiniz 12/24 kelime olayı farklı şifreleme oluyor.) kullandığı için cüzdan adresleri de farklı oluyor haliyle.

MEW eskiden sadece PK ile çalışırken, artık bunu 24 kelimelik seed'lerle yapıyor. Eski cüzdanlarınıza yeni MEW ile ulaşabiliyorsunuz ancak eski cüzdanlarınıza ait 24 kelimelik seed'lere ulaşmanız ne yazık ki mümkün değil.
onurgozupek
Hero Member

Activity: 1288
Merit: 592

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
July 09, 2020, 03:42:56 PM
Merited by Bthd (1)

Bu bahsettiğim ilk mew ile açtığım eth cüzdanınının o senelerde ya verilmediğinden yada cüzdanı açarken verdide ben bilmediğim için seed kodlarını elimde yoktu. Fakat private key'i saklamışım ve o cüzdana erişim sağlayabiliyorum. Daha yenilerde yine myetherwallet'ı kullanarak yeni bir cüzdan daha açtım ve bunun seed ifadelerini de sakladım bu sefer. Fakat öğrenmek istediğim bu seed ifadelerinin asıl görevi nedir ? Yani private key açtığımız public cüzdana erişebilmemiz için gerekli özel anahtar tamam da ozaman seed kodları nedir ne işe yarar ? Bu kodlar ile açtığımız cüzdan çok sayıda public adres alabilmemiz için bir konteynır görevimi görüyor ?

Seed yani tohum adı verilen 12-24 kelimelik anahtar kelime grubu cüzdanın özel anahtarını (private key) oluşturur. Seed'e mnemonic de denir yani hatırlanabilir öğe. 24 kelimeyi ezberleyebilirsin ama 32 alfanümerik karakteri ezberlemen zor Smiley

Buna bağlı olarak ikinci sorum ise, Mew ile açtığım ve seed i sakladığım bu cüzdanı mew ve trust wallet gibi eth cüzdanları ile geri getirdiğimde bana aynı public eth adresini verirken , coinomi gibi bir çoklu cüzdan da aynı seed i kullandığımda bana farklı bir public eth adresi veriyor. Halbuki kullandığım seed aynı ! Ve cüzdan uygulamalarını silip baştan kurduğum durumda da seed değişmediği için yine aynı public adresler geri geliyor ama dediğim gibi coinomi ve mew cüzdan adresleri birbirinden farklı şekilde yine aynı adreslerden bahsediyorum.  Bunun sebebi nedir ?

Seed aynı olsa da cüzdanların adres üretme yöntemleri değişik olabilir. Aslında metod aynı ancak HD cüzdanlarda Derivation path denilen alt aldres yolları var. Özellikle Bitcoin gibi SHA256 tabanlı kriptoparalarda tek seed ile birbirinden farklı cüzdan tiplerinde (3 ile başlayan Segwit destekli, bc1 ile başlayan Segwit Native ve 1 ile başlayan Legacy) adresler üretilebilir.

Bunu cebindeki cüzdandanın gözleri gibi düşünebilirsin. Trust 1. gözü kullanırken Coinomi 2 gözü kullanıyor Smiley

Üçüncü sorum private key'i elimde olan ilk cüzdanımın seed kodlarını edinebilme imkanım varmı ?

Seed yani tohum adı verilen 12-24 kelimelik anahtar kelime grubu cüzdanın özel anahtarını (private key) oluşturur ve tek yönlüdür. Yani Seed'den private key'e ulaşabilirsin ancak private key'den seed'e ulaşamazsın.

Ve son sorum ise mew ile açtığım cüzdanı metamask ile kullanamıyorum. mew'de 24 kelime iken metamask'ta 12 kelimelik seed kullanılıyor. Cüzdan sadece private key ile eklenebiliyor. Bu cüzdanı metamask'a ekleyebilmek için öncelikle private key'inimi edinmem gerekiyor, seed ile ekleyip kullanma yolu yokmu ?

Cüzdanlar farklı üreticiler tarafından geliştirilirken bazı özellikleri birbirinden farklı olabiliyor.

24 kelime ile hesap üreten cüzdana 12 kelimelik seed'i ekleyemeyebilirsin (Desteklemiyordur) Ama metamask'e private key ile hesap ekleyemezsin.
anadolupatrick
Newbie
*

Activity: 1
Merit: 0

View Profile WWW
July 09, 2020, 04:02:42 PM

ben de takipteyim Smiley
Pages: [1]
  Print  

Jump to: