Bitcoin Forum
April 23, 2024, 11:35:50 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kripto yatırımına başlamadan önce keşke bilseydim dediklerimiz  (Read 248 times)
thecryptogandalf (OP)
Member
**

Activity: 147
Merit: 21

View Profile
December 03, 2020, 05:21:53 PM

Hepimiz kirpto yatırımına başladıktan sonra keşke şunları önceden bilseydim, şunu önceden yapsaydık dediğimiz zamanlar çok olmuştur. Benim ve gittiğim trading ve blockchain konferanslarında birçok kez muhabbeti geçti. Hem kendimden hemde konuştuğum diğer traderların dediklerini forumda paylaşmak yeni başlayanlar için yararlı olur diye düşündüm. Eğer ekleme yapmak isteyenler olursa çok daha iyi olur.

Kripto para exchangeler( binance, coinbase, bitfinex vb ) için kişisel e-postanızı kullanmayın

Bitcoin'in başlangıcından bu yana birçok exchange(Borsalar) birçok kez siber saldırıya uğradı. Bitmex'in 2019'da 30.000 kullanıcının emaillerini, güncellemelerinde "kime" alanında ifşa ederek sızdırması gibi insan hatalarından kaynaklanandan durumlar bile mevcut. Kişisel bilgilerimiz için kişisel email adresimiz adeta bir anahtardır. Bu yüzden sadece kripto için kullanmak üzere bir email açmanız oldukça önemlidir.

Ne zaman satın alacağınız / satacağınız konusunda diğer traderlara veya Twitter crypto influencerlara güvenmek, geç kaldığınız anlamına gelir

Twitterda birçok kripto trader influencerlar mevcut, ve birçok inson deli gibi bu influencerların tweetlerini takip ederler. Bazı bilgiler yararlı ve dolu bilgidir. Ancak iş alıp - satıma geldiğinde, işin rengi değişebilir. FOMO'ya sebeb olabilirler. Şöyle ki, pozisyonların açılması veya kapatılması hakkında tweetler atılıp, ekran görüntülerini paylaştıklarında bu zaten o işlemin gerçekleştiği ve tamamlandığı anlamına gelir. Siz ve diğer takipçiler  aynı pozisyonu aldığında, trendi sadece bir süreliğine sürdürecektir. Bu yüzden influencerların oluşturduğu bu heyecana kapılmadan önce yorumları ve özellike grafikleri analiz ederek bu durumu kendinizce teyit etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

STOP LOSS / TAKE PROFIT emirlerini kullanmak

Bu emirleri yatırım stratejilerinde kullanmak yeni başlayanlar çok kritik bir öneme sahiptir. Başarılı trading altın kurallarından birisi iyi hazırlanmış risk ve sermaye planlamasıdır. Stop loss ve take profit bu kapsamda çok önemlidir, özellikle kripto borsası gibi çok çalkantılı fiyat hareketlerinin olduğu bir alanda stop loss olası zararlarınızı minimize etmek için hayati önem taşımaktadır. Uzun süredir kripto trading yapan traderların ilk zamanlarındaki en büyük keşkelerinden birisidir.

Kontrolsüz Kaldıraç kullanımı (Leverage)  ve kaldıraç bağımlılığı:

Bu seçenek genelde piyasada boğaların daha baskın olduğu zaman çok çekici gelebilir. Ancak unutmayın kaldıraçlı işlem size karşılayamacağınız zararlarla kapatmanıza sebeb olabilir. Yeni başlayan birisi olarak önce piyasanın hareketlerini aşağı yukarı kavrayıp bir fikir edinmenizde fayda var ve eğer kaldıraçlı işlem kullanmak isterseniz, mutlaka stop loss ile birlikte kullanmanızda büyük fayda var.

Kazandığınız kar, hesabınıza geçmeden pek bir anlamı yoktur:

Bunun sebebi exchangeler(borsalar) işlem ve para çekme ücretleri vardır. Bunun üzerine ödeyeceğiniz vergiler gibi birçok faktörü hesaba katmanız gerekir.

Bakctesting ve Papertrading

Bir diğer konu ise stratejinizi sürekli geriye dönük veri üzerine(backtesting) ve simülasyona(papertrading) sokmaktır. Sonuçları iyice analiz etmek deneyim kazanmanızın yanında nerde neyin düzeltilmesi gerektiğine dair ipuçları verir. Kısacası size stratejiniz üzerine düşünmeye ve geliştirmeye iter.

***Türkçe'de bazı hatalarım olabilir, şimdiden kusura bakmayın.***

1713915350
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713915350
Reply with quote  #2

1713915350
Report to moderator
1713915350
Hero Member
*

Ignore
1713915350
Reply with quote  #2

1713915350
Report to moderator
1713915350
Hero Member
*

Ignore
1713915350
Reply with quote  #2

1713915350
Report to moderator
Make sure you back up your wallet regularly! Unlike a bank account, nobody can help you if you lose access to your BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713915350
Hero Member
*

Ignore
1713915350
Reply with quote  #2

1713915350
Report to moderator
1713915350
Hero Member
*

Ignore
1713915350
Reply with quote  #2

1713915350
Report to moderator
grapixer
Newbie
*

Activity: 2
Merit: 0

View Profile WWW
December 03, 2020, 06:23:47 PM

teşekkürler guzel yazın için
Bthd
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2581

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
December 03, 2020, 07:17:18 PM

Trade etmek yada kaldıraçlı işlem yapmak bitcoin yatırımı yapmak değildir. Yeni başlayacak kullanıcılar önce macera mı yoksa yatırım mı aradıklarına karar vermelidir. Macera arıyorlarsa trade yapabilirler, kumar oynamak istiyorlarsa kripto'da kaldıraçlı işlem yapabilirler. Ama ben sadece bitcoin yatırımı yapmanın daha karlı olacağını neredeyse garanti edebilirim. Forumda I AM HODLING efsanesini okumak faydalı olabilir bu konuda.

Çok küçük miktarlarla adrenalin ihtiyacınızı gidermek yada doyum yaşamak için trade yapılabilir ancak kripto'da kaldıraçlı işlemle para kazanma olasılığınız onbinlerde birden daha küçüktür. Bu piyasa içerisinde 7-8 senelik geçmişe sahip kişilerin dahi kaldıraçlı işlemlerde neredeyse tüm yatırımlarını kaybetmiş olduğunu gördükten sonra hiç kimseye tavsiye etmiyorum. Twitter ve benzeri ortamlarda 10 dolarlık her yöne işlem açıp daha sonra bakın 1 saatte %100 kazandım diyenlere itibar etmeyin. Belki 3 kere sıçrarsınız belki 50 kere ancak eninde sonunda kaybedersiniz. Tam olarak bu sebeplerden I AM HODLING.

*Görsel: https://steemit.com/bitcoin/@helloluis/hodl-the-door-bitcoiners

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Vcob92
Member
**

Activity: 210
Merit: 30

View Profile
December 03, 2020, 07:26:38 PM

Bazı sitelerden transferler strese neden olsada; siteleri ve piyasayı tanıdıktan sonra bu piyasa için en güzel kazanç yöntemlerinden biri de arbitrajdır.
thecryptogandalf (OP)
Member
**

View Profile
December 03, 2020, 08:45:44 PM

Trade etmek yada kaldıraçlı işlem yapmak bitcoin yatırımı yapmak değildir. Yeni başlayacak kullanıcılar önce macera mı yoksa yatırım mı aradıklarına karar vermelidir. Macera arıyorlarsa trade yapabilirler, kumar oynamak istiyorlarsa kripto'da kaldıraçlı işlem yapabilirler. Ama ben sadece bitcoin yatırımı yapmanın daha karlı olacağını neredeyse garanti edebilirim. Forumda I AM HODLING efsanesini okumak faydalı olabilir bu konuda.

Çok küçük miktarlarla adrenalin ihtiyacınızı gidermek yada doyum yaşamak için trade yapılabilir ancak kripto'da kaldıraçlı işlemle para kazanma olasılığınız onbinlerde birden daha küçüktür. Bu piyasa içerisinde 7-8 senelik geçmişe sahip kişilerin dahi kaldıraçlı işlemlerde neredeyse tüm yatırımlarını kaybetmiş olduğunu gördükten sonra hiç kimseye tavsiye etmiyorum. Twitter ve benzeri ortamlarda 10 dolarlık her yöne işlem açıp daha sonra bakın 1 saatte %100 kazandım diyenlere itibar etmeyin. Belki 3 kere sıçrarsınız belki 50 kere ancak eninde sonunda kaybedersiniz. Tam olarak bu sebeplerden I AM HODLING.

*Görsel: https://steemit.com/bitcoin/@helloluis/hodl-the-door-bitcoiners

Yazi genel olarak kripto paraların geneli üzerine, sadece bitcoin üzerine değil. Kaldıraç konusunda neredeyse aynı fikirdeyim, pek benim kişisel olarak tercih edebileceğim birşey değil ancak tercih edenler var. Her durumda dikkatli yaklaşmak önemli çok.
thecryptogandalf (OP)
Member
**

View Profile
December 03, 2020, 08:46:42 PM

teşekkürler guzel yazın için

Beğenmenize sevindim. Görüş için teşekkür ederim.
aliosman2323
Newbie
*

Activity: 4
Merit: 0

View Profile
January 18, 2021, 03:10:36 PM

Benim en büyük keşkem 2017 de saçma sapan çıkarcı fenomenleri takip etmek ve  bu forumda daha çok vakit geçirmemek olacaktır. Bir çok kişinin başına gelen bilgi eksikliğinden yada bilgiyi hayata geçirememekten kaynaklanıyor. Buranın tozunu yutan kolay kolay zokayı yutmaz akıllı hareket eder.
crytolog
Jr. Member
*

Activity: 103
Merit: 6

View Profile
January 18, 2021, 08:42:45 PM

yazınız çok güzel olmuş elinize sağlık.

benim en büyük pişmanlığım kriptopara evrenini daha önce keşfetmemiş olmak.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
January 25, 2021, 08:27:34 PM

Güzel bir derleme olmuş... Her şeyi başlangıçta bilmek ve öğrenebilmek mümkün değil elbette. Hatta bilinse de pratikte kullanımını öğrenmek zaman alacaktır. Biraz da deneme/yanılma yoluyla öğreniliyor bu piyasa. O yüzden çok küçük miktarlar ile başlamak lazım.

Bence piyasayı bilmeyenlerin bile aşina olması gereken en önemli konu "güvenlik". Cüzdanlar ve borsalar için zor şifreler seçmek, sırf bu iş için kullanmalık e-posta adresleri almak ilk adım olmalı. Bounty katılımları için ayrı eposta ve cüzdan da gerekli. 2FA kullanmaya alışmak, kodları ve şifreleri saklamak ve neyin nerede yedeklendiğini bilmek de yeterli. Bunlar zaten kripto piyasasından bağımsız olarak bilinmesi gerekli olan temel düzeydeki önlemler. Geriye kalan her şey; proje seçmek, grafik incelemek ve trade yapmakla ilgili. Bunları öğrenip kazanç salayabilmek de aylar hatta yıllar alabiliyor.
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2184
Merit: 1131

View Profile
January 26, 2021, 04:37:10 AM

ta kullanmıyorsak kaldıraçlı işlemlerden muhakkak kaçınmamız gerekir; kaldıraç hakkında destan yazmamıza da gerek yoktur çünkü matematiksel verilerle okunan piyasada edebiyat parçalanmanın anlamı olmaz. :)

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
W Jr.
Copper Member
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 955

View Profile
January 26, 2021, 01:28:29 PM

Ekonomik terimler, öyle yada böyle öğrenilir.Keşke dediğim şey şunlar oldu :

-BTC dediklerinde, sanal para mı olur diyeceğime, nasıl bir şey teknolojisini anlat deseydim.
-Gözümü kapatıp 2013-2014 yılında riske girip, 20 bin lirayı borsada eriteceğime, BTC alıp HODLING etseydim.
-Bilen arkadaşlardan konuyu öğrenip, teknolojisine odaklansaydım.
-Kripto yatırımına başlamadan önce de Keşke Bitcointalk sitesini bilseydim.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT|
4,000+ GAMES
███████████████████
██████████▀▄▀▀▀████