Bitcoin Forum
March 28, 2024, 04:19:42 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Metode legale de schimbat bitcoin cu taxe minime  (Read 482 times)
Florin_BTC (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 1


View Profile
December 24, 2020, 03:42:53 PM
 #1

Aș avea de schimbat criptomonede īn fiat currencies(īn jur de 150,000 euro) și aș vrea să știu care este soluția cea mai avantajoasă din punct de vedere al taxelor. Din ce am găsit pe internet, īn Romania se percepe o taxă de 20% (10% impozit si 10% la sănătate), ceea ce mi se pare prohibitiv de mult.

M-am gāndit la cāteva alternative, īnsă nu știu statutul legal al acestora:

1. Să merg īntr-o țară unde criptomonedele sunt considerate monede sau nu sunt reglementate deloc, unde taxele sunt 0 sau mult mai mici decāt aici, să fac schimbul și să depun suma īntr-un cont din țara respectivă, după care să fac transfer bancar īn contul propriu din Romānia. Care sunt condițiile necesare pentru a putea realiza acest lucru fără a īntampina probleme cu fiscalitatea din Romānia: e destul să stau acolo cateva zile pānă reușesc să schimb, sau o perioadă mai lungă de timp, sa zicem 6 luni? ar trebui să obțin reședință sau e suficient să fiu turist? Care țări ar fi cele mai potrivite și de ce? ( de exemplu Belize are din start un punct īn plus pentru că a fost recomandată de Saul Goodman Wink )

2. Să cumpăr bunuri tangibile sau intangibile din țară sau din străinătate direct cu bitcoin, de la proprietari care acceptă această metodă de plată. De exemplu să cumpăr un apartament, după care să-l vānd și să transfer banii īntr-un cont din țară. Sau să cumpăr aur pe care pot să-l vānd ulterior fără a pierde valoare.

 

Eu m-am gāndit la variantele acestea, vă rog să-mi menționați care este mai bună sau să-mi propuneți o altă soluție, dacă există.

1711642782
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1711642782

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711642782
Reply with quote  #2

1711642782
Report to moderator
"Your bitcoin is secured in a way that is physically impossible for others to access, no matter for what reason, no matter how good the excuse, no matter a majority of miners, no matter what." -- Greg Maxwell
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1711642782
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1711642782

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1711642782
Reply with quote  #2

1711642782
Report to moderator
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1652
Merit: 6303


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
December 26, 2020, 09:18:40 AM
Last edit: December 29, 2020, 08:40:11 PM by GazetaBitcoin
Merited by 3dOOm (1)
 #2

Aș avea de schimbat criptomonede īn fiat currencies(īn jur de 150,000 euro) și aș vrea să știu care este soluția cea mai avantajoasă din punct de vedere al taxelor. Din ce am găsit pe internet, īn Romania se percepe o taxă de 20% (10% impozit si 10% la sănătate), ceea ce mi se pare prohibitiv de mult.

In Romania se plateste impozit pe profit pentru tranzactiile crypto, impozitul fiind de 10% (atentie, pe profit, nu pe venit). Aditional, daca suma respectiva depaseste cuantumul a 12 salarii minime brute pe economie (si, din ce vad, in cazul tau depaseste cu mult), trebuie platit si CAS 25%. Daca nu esti angajat, trebuie sa platesti si CASS 10%, ajungand la un total de 45% din toata suma, ceea ce este enorm.

M-am gāndit la cāteva alternative, īnsă nu știu statutul legal al acestora:

1. Să merg īntr-o țară unde criptomonedele sunt considerate monede sau nu sunt reglementate deloc, unde taxele sunt 0 sau mult mai mici decāt aici, să fac schimbul și să depun suma īntr-un cont din țara respectivă, după care să fac transfer bancar īn contul propriu din Romānia. Care sunt condițiile necesare pentru a putea realiza acest lucru fără a īntampina probleme cu fiscalitatea din Romānia: e destul să stau acolo cateva zile pānă reușesc să schimb, sau o perioadă mai lungă de timp, sa zicem 6 luni? ar trebui să obțin reședință sau e suficient să fiu turist? Care țări ar fi cele mai potrivite și de ce? ( de exemplu Belize are din start un punct īn plus pentru că a fost recomandată de Saul Goodman Wink )

Daca faci asta, cred ca oricum intri in vizorul autoritatilor pentru ca apelezi la paradisuri fiscale, deci nu vei fi nicidecum in legalitate.

2. Să cumpăr bunuri tangibile sau intangibile din țară sau din străinătate direct cu bitcoin, de la proprietari care acceptă această metodă de plată. De exemplu să cumpăr un apartament, după care să-l vānd și să transfer banii īntr-un cont din țară. Sau să cumpăr aur pe care pot să-l vānd ulterior fără a pierde valoare.

Daca cumperi cu bitcoin legal (exemplu: cumperi o placa video de la PC Garage, care accepta plata cu aceasta criptomoneda), tot va trebui sa platesti impozit pe profit daca tu in momentul achizitiei placii video ai platit cu criptomoneda apreciata la o valoare superioara fata de momentul dobandirii ei. Cu alte cuvinte: tu ai cumparat 1 BTC la 1000$ pe o unitate si acum el este cotat la 24.000$. Tu, daca cumperi de la PC Garage produse in valoare de 1 BTC cu acel BTC mentionat anterior, inseamna de fapt ca vinzi criptomoneda la o valoare de 24 de ori mai mare decat valoarea ei de achizitie; cu alte cuvinte, ai inregistrat profit din vanzarea ei.

Eu m-am gāndit la variantele acestea, vă rog să-mi menționați care este mai bună sau să-mi propuneți o altă soluție, dacă există.

Nu exista varianta legala buna (si, cu atat mai putin, "mai buna"). Si asta din cauza ca statul nu vrea sa te ajute, sa iti usureze situatia, ci sa te stoarca de bani. Ai putea, eventual, sa intrebi, "Vă rog să-mi menționați care variantă ma dezavantajează mai mult și care mai puțin sau să-mi propuneți o altă soluție, dacă există" Smiley

Deci poti opera legal, platind tot ce trebuie platit la stat sau poti alege drumul deschis de Cypherpunks, in care sa folosesti crypto asa cum a fost el contruit, adica anonim.

..JAMBLER.io..Create Your Bitcoin Mixing
Business Now for   F R E E 
▄█████████████████████████████
█████████████████████████
████▀████████████████████
███▀█████▄█▀███▀▀▀██████
██▀█████▄█▄██████████████
██▄▄████▀▄▄▄▀▀▀▀▀▄▄██████
█████▄▄▄██████████▀▄████
█████▀▄█▄██████▀█▄█████
███████▀▄█▀█▄██▀█▄███████
█████████▄█▀▄█▀▄█████████
█████████████████████████
█████████████████████████
▀█████████████████████████████
█████████████████████████████████████████████████
.
      OUR      
PARTNERS

.
█████████████████████████████████████████████████
████▄
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████▀
▄█████████████████████████████
████████▀▀█████▀▀████████
█████▀█████████████▀█████
████████████████████████
███████████████▄█████████
█████████████████████████
█████████████████████████
█████████████████████████
███████████████▀█████████
████████████████████████
█████▄█████████████▄█████
████████▄▄█████▄▄████████
▀█████████████████████████████
█████████████████████████████████████████████████
.
   INVEST   
BITCOIN

.
█████████████████████████████████████████████████
████▄
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████▀
20kevin20
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
December 28, 2020, 09:40:22 AM
 #3

S-ar putea sa vorbesc prostii, insa pentru varianta 1 daca vrei sa functioneze, singura varianta ar fi sa obtii cetatenie in tara respectiva si sa renunti la cea romana astfel incat sa nu mai aiba pretentii statul de la tine sau, daca exista un cadru legislativ in acest sens, posibil sa nu trebuiasca sa renunti la cetatenia romana deoarece pot exista deja legi referitoare la dubla-impozitare. Am citit intr-o vreme legat de asta, dar am ramas in urma ca lumea cu informatiile.

Ar trebui sa gasesti o cale prin care sa te scapi complet de orice datorie fata de statul roman si sa te inhami la responsabilitati fata de celalalt stat catre care te indrepti, respectiv cel care iti confera un avantaj crypto.

O cale usoara, 100% legala, care sa te scape de taxe .. nu prea exista.
3dOOm
Copper Member
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 173


Member of Cryptios - https://cryptios.com/


View Profile WWW
December 28, 2020, 01:34:30 PM
 #4

Aș avea de schimbat criptomonede īn fiat currencies(īn jur de 150,000 euro) și aș vrea să știu care este soluția cea mai avantajoasă din punct de vedere al taxelor. Din ce am găsit pe internet, īn Romania se percepe o taxă de 20% (10% impozit si 10% la sănătate), ceea ce mi se pare prohibitiv de mult.

M-am gāndit la cāteva alternative, īnsă nu știu statutul legal al acestora:

1. Să merg īntr-o țară unde criptomonedele sunt considerate monede sau nu sunt reglementate deloc, unde taxele sunt 0 sau mult mai mici decāt aici, să fac schimbul și să depun suma īntr-un cont din țara respectivă, după care să fac transfer bancar īn contul propriu din Romānia. Care sunt condițiile necesare pentru a putea realiza acest lucru fără a īntampina probleme cu fiscalitatea din Romānia: e destul să stau acolo cateva zile pānă reușesc să schimb, sau o perioadă mai lungă de timp, sa zicem 6 luni? ar trebui să obțin reședință sau e suficient să fiu turist? Care țări ar fi cele mai potrivite și de ce? ( de exemplu Belize are din start un punct īn plus pentru că a fost recomandată de Saul Goodman Wink )

2. Să cumpăr bunuri tangibile sau intangibile din țară sau din străinătate direct cu bitcoin, de la proprietari care acceptă această metodă de plată. De exemplu să cumpăr un apartament, după care să-l vānd și să transfer banii īntr-un cont din țară. Sau să cumpăr aur pe care pot să-l vānd ulterior fără a pierde valoare.

 

Eu m-am gāndit la variantele acestea, vă rog să-mi menționați care este mai bună sau să-mi propuneți o altă soluție, dacă există.



Legal 100% nu prea ai cum pentru ca piata nu este reglementata in adevaratul sens al cuvantului. Cel mai usor poti sa vorbesti cu Jedaite si sa schimbi la el sau la alte persoane f2f.  Catre stat declari cat te lasa inima pentru ca acum cam asa stau lucrurile  Roll Eyes

helixdq
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
December 29, 2020, 06:22:06 PM
 #5

In Romania se plateste impozit pe profit pentru tranzactiile crypto, impozitul fiind de 10% (atentie, pe profit, nu pe venit). Aditional, daca suma respectiva depaseste cuantumul a 12 salarii minime brute pe economie (si, din ce vad, in cazul tau depaseste cu mult), trebuie platit si CAS 25%. Daca nu esti angajat, trebuie sa platesti si CAS 10%, ajungand la un total de 45% din toata suma, ceea ce este enorm.

Dupa cate am studiat eu, nu se plateste CAS.
Se plateste taxa 10% si CASS fix 2676 RON (10% din 12 salarii minim brute, daca ai castigat cel putin 12 salarii).
Parerea mea, e ca la o suma mai mare merita vorbit cu un contabil. 10% taxe nu-i chiar asa de rau. Problema mare nu e fiscalitatea, ci bancile care pun abuziv bete in roate unei plati legale.
Rizzrack
Copper Member
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 764
Merit: 694


Defend Bitcoin and its PoW: bitcoincleanup.com


View Profile WWW
December 29, 2020, 06:52:44 PM
Last edit: December 29, 2020, 07:16:28 PM by Rizzrack
 #6

Dupa cate am studiat eu, nu se plateste CAS.
Se plateste taxa 10% si CASS fix 2676 RON (10% din 12 salarii minim brute, daca ai castigat cel putin 12 salarii).

CASS ar fi 10% din profit, nu din alea 12 salarii minime brute. Deci in total ar fi 20% taxe din profitul obtinut.

Quote
Pentru veniturile din monede virtuale se datorează impozit pe venit de 10%.  Īn plus, dacă veniturile din această sursă sunt cel puţin egale, īntr-un an, cu echivalentul a 12 salarii minime brute, trebuie plătită şi contribuţia la sănătate (CASS) - īn cotă de 10%. Anul acesta, echivalentul celor 12 salarii minime este 26.760 de lei.
https://mediafax.ro/economic/statul-roman-valorifica-in-premiera-monede-virtuale-ce-obligatii-fiscale-ai-daca-obtii-venituri-din-criptomonede-19608167

La partea cu bancile iti dau dreptate...

GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1652
Merit: 6303


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
December 29, 2020, 08:50:48 PM
 #7

Dupa cate am studiat eu, nu se plateste CAS.
Se plateste taxa 10% si CASS fix 2676 RON (10% din 12 salarii minim brute, daca ai castigat cel putin 12 salarii).

Mi se pare mie, sau din cele doua propozitii scrise de tine te contrazici singur (si, totodata, confirmi ce scrisesem eu mai sus)? Smiley



Poate te lamureste mai bine un citat dintr-o discutie anterioara:

Exemplul tau este doar partial corect. Mai precis, ar fi corect pentru sume (profituri) mai mici decat echivalentul a 12 salarii minime brute pe economie, respectiv 26.760 lei (adica aproximativ 5500 euro). Daca vrei sa mergi legal, pentru a incasa in fiat profituri din crypto care depasesc acest plafon, trebuie sa mai platesti si CAS 25%. Cu alte cuvinte, la un profit din crypto de 26.761 lei vei plati 2676 lei pentru impozitul de 10% si 6690.25 lei pentru CAS-ul de 25%, insumand 9366.25 lei. Cu alte cuvinte, ramai doar cu 17.394.75 lei, ceea ce reprezinta doar 65% din profitul inregistrat de tine. Este ok ca statul sa incaseze 35% din munca ta?



Mai multe lamuriri pentru CASS (care, de asemenea, trebuie platit daca obtii venituri mai mari decat echivalentul a 12 salarii minime brute pe economie):

Conform gestiunepfa.ro (nu am mai stat sa caut exact coprul de lege, insa si acolo scrie acelasi lucru)

Quote
Nu fac obiectul acestei lucrari veniturile din salarii si asimiliate salariilor, pentru care platitorul de venit este obligat la calculul, declararea si plata contributiei de sanatate

[...]

Persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati independente, din una sau mai multe surse si/sau alte categorii de venituri, datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate, daca estimeaza pentru anul curent venituri a caror valoare cumulata este cel putin egala cu 12 salarii minime brute pe tara, in vigoare la termenul de depunere a declaratiei.

[...]

Contribuabilii care estimeaza un venit cumulat mai mare de 12 salarii brute si sunt obligati la plata CASS. Baza anuala de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate o reprezinta echivalentul a 12 salarii minime brute pe tara, in vigoare la termenul de depunere a declaratiei unice.



Cu alte cuvinte: platesti impozit de 10% la profitul obtinut (peste sume de 600 lei pe an); platesti CAS la sume obtinute care depasesc echivalentul a 12 salarii minime brute pe economie; (daca nu esti angajat) platesti si CASS, daca ai obtinut sume mai mari decat echivalentul a 12 salarii minime brute pe economie.


..JAMBLER.io..Create Your Bitcoin Mixing
Business Now for   F R E E 
▄█████████████████████████████
█████████████████████████
████▀████████████████████
███▀█████▄█▀███▀▀▀██████
██▀█████▄█▄██████████████
██▄▄████▀▄▄▄▀▀▀▀▀▄▄██████
█████▄▄▄██████████▀▄████
█████▀▄█▄██████▀█▄█████
███████▀▄█▀█▄██▀█▄███████
█████████▄█▀▄█▀▄█████████
█████████████████████████
█████████████████████████
▀█████████████████████████████
█████████████████████████████████████████████████
.
      OUR      
PARTNERS

.
█████████████████████████████████████████████████
████▄
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████▀
▄█████████████████████████████
████████▀▀█████▀▀████████
█████▀█████████████▀█████
████████████████████████
███████████████▄█████████
█████████████████████████
█████████████████████████
█████████████████████████
███████████████▀█████████
████████████████████████
█████▄█████████████▄█████
████████▄▄█████▄▄████████
▀█████████████████████████████
█████████████████████████████████████████████████
.
   INVEST   
BITCOIN

.
█████████████████████████████████████████████████
████▄
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████▀
Florin_BTC (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 1


View Profile
January 03, 2021, 10:42:12 PM
 #8

Update:

De cand am postat, cei 150k au devenit ~200k Smiley). Daca as schimba periodic la bancomat si as depunde sumele in contul bancar, de exemplu pe parcursul unui an de zile, ar fi o problema? S-ar autosesiza autoritatile fiscale? Daca da, care ar fi repercusiunile? Voi ce ati face in locul meu? E vorba de ~40k pana la urma, ceea ce mi se pare excesiv.
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1652
Merit: 6303


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
January 04, 2021, 07:10:46 AM
 #9

De cand am postat, cei 150k au devenit ~200k Smiley).

De cand ai postat, noi ne-am umplut garajele cu Lamborghini Smiley

Daca as schimba periodic la bancomat si as depunde sumele in contul bancar, de exemplu pe parcursul unui an de zile, ar fi o problema? S-ar autosesiza autoritatile fiscale? Daca da, care ar fi repercusiunile? Voi ce ati face in locul meu? E vorba de ~40k pana la urma, ceea ce mi se pare excesiv.

Daca depui sume mari, bancile pot bloca unilateral contul dupa bunul plac. Ca li se pare lor ceva suspect. Si te pun sa justifici provenienta banilor. Daca vei spune ca sunt din crypto, vei avea probleme si mai mari. In unele cazuri, nu doar ca blocheaza conturile, dar pot sesiza si Oficiul de Spalare a Banilor, si vei avea de "dialogat" cu aceasta institutie ulterior.

Ai putea face depuneri de sub 10.000€ la mai multe banci. Si sa mai depui periodic sume, dar tot sub 10.000€ si sa nu fie prea multe depuneri pe acelasi cont. Retine ca daca iti lasi banii pe mana bancilor, asta presupune ca iti lasi banii pe mana unui intermediar, adica exact opusul viziunii lui Satoshi. E aproape la fel ca in cazul in care iti tii fondurile crypto la un exchange centralizat. Care exchange poate fi spart (si pierzi banii), poate sa iti blocheze abuziv contul (si pierzi banii), te poate da pe mana fiscului (si pierzi banii), poate fugi cu banii clientilor (si pierzi banii). Din moment ce cheile private sunt la exchange, tot exchanhe-ul iti controleaza si banii - si nu tu. La fel si in cazul bancilor, cu riscuri mai mici, ce-i drept, referitor la spargerea bancii si exit scam (desi au mai fost cazuri lol). In rest, si banca iti poate bloca banii sau te poate da pe mana autoritatilor, deci aici ai aceleasi riscuri ca la un exchange centralizat.



De asemenea, ai putea scoate banii de la ATM-uri cash-in / cash-out si sa-i tii la ciorap. Ii schimbi in bancnote mari (500 lei / 500 €), pentru a ocupa mai putin spatiu si binedispui apoi de ei cum vrei.

..JAMBLER.io..Create Your Bitcoin Mixing
Business Now for   F R E E 
▄█████████████████████████████
█████████████████████████
████▀████████████████████
███▀█████▄█▀███▀▀▀██████
██▀█████▄█▄██████████████
██▄▄████▀▄▄▄▀▀▀▀▀▄▄██████
█████▄▄▄██████████▀▄████
█████▀▄█▄██████▀█▄█████
███████▀▄█▀█▄██▀█▄███████
█████████▄█▀▄█▀▄█████████
█████████████████████████
█████████████████████████
▀█████████████████████████████
█████████████████████████████████████████████████
.
      OUR      
PARTNERS

.
█████████████████████████████████████████████████
████▄
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████▀
▄█████████████████████████████
████████▀▀█████▀▀████████
█████▀█████████████▀█████
████████████████████████
███████████████▄█████████
█████████████████████████
█████████████████████████
█████████████████████████
███████████████▀█████████
████████████████████████
█████▄█████████████▄█████
████████▄▄█████▄▄████████
▀█████████████████████████████
█████████████████████████████████████████████████
.
   INVEST   
BITCOIN

.
█████████████████████████████████████████████████
████▄
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████▀
vx0713
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 46
Merit: 0


View Profile
January 04, 2021, 04:44:50 PM
 #10

Care-i situatia cu https://trade.bitcoinromania.ro/  ?
Nu le-am folosit nici o data. De fapt singurul exchange romanesc pe care l-am folosit a fst Coinflux inainte sa dea faliment
Razvan_BTC
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 10
Merit: 10


View Profile WWW
January 05, 2021, 11:51:43 AM
 #11

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5268873.0

Pentru taxele in romania se completeaza o declaratie unica
Taxele sunt 10% pe profit + 10% Cass (max 2.500 ron)
20kevin20
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
January 06, 2021, 08:27:35 PM
 #12

Nu vad rostul depunerii banilor la banca daca ii scoti prin ATM.. mai rau te complici. Oricum, ATM-urile au comisioane naspa la cumparare deci e posibil sa fie mai rentabila plata taxelor catre stat decat sa risti sanctiuni asa.
dextermorgan1987
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 5


View Profile
January 13, 2021, 06:35:48 PM
Last edit: January 13, 2021, 07:00:12 PM by dextermorgan1987
Merited by NeuroticFish (3), Cyrus (1), 3dOOm (1)
 #13

Aș avea de schimbat criptomonede în fiat currencies(în jur de 150,000 euro) și aș vrea să știu care este soluția cea mai avantajoasă din punct de vedere al taxelor. Din ce am găsit pe internet, în Romania se percepe o taxă de 20% (10% impozit si 10% la sănătate), ceea ce mi se pare prohibitiv de mult.

M-am gândit la câteva alternative, însă nu știu statutul legal al acestora:

1. Să merg într-o țară unde criptomonedele sunt considerate monede sau nu sunt reglementate deloc, unde taxele sunt 0 sau mult mai mici decât aici, să fac schimbul și să depun suma într-un cont din țara respectivă, după care să fac transfer bancar în contul propriu din România. Care sunt condițiile necesare pentru a putea realiza acest lucru fără a întampina probleme cu fiscalitatea din România: e destul să stau acolo cateva zile până reușesc să schimb, sau o perioadă mai lungă de timp, sa zicem 6 luni? ar trebui să obțin reședință sau e suficient să fiu turist? Care țări ar fi cele mai potrivite și de ce? ( de exemplu Belize are din start un punct în plus pentru că a fost recomandată de Saul Goodman Wink )

2. Să cumpăr bunuri tangibile sau intangibile din țară sau din străinătate direct cu bitcoin, de la proprietari care acceptă această metodă de plată. De exemplu să cumpăr un apartament, după care să-l vând și să transfer banii într-un cont din țară. Sau să cumpăr aur pe care pot să-l vând ulterior fără a pierde valoare.

 

Eu m-am gândit la variantele acestea, vă rog să-mi menționați care este mai bună sau să-mi propuneți o altă soluție, dacă există.



Sunt si eu intr-o situatie similara, si m-am consultat si cu un avocat, si multa lume vorbeste in necunostiinta de cauza pe aici, in special reply cu 45% din suma totala, care e total sf. Mi-am facut cont special sa iti raspund tie din research meu.

Uite cum stat treaba in realitate:

In Romania, daca le impozitezi ai de platit asa

-10% pe profit. Aia nu ai cum sa scapi.

-10% CASS DAR MAXIM 2500 RON, ca e plafonat. CASS se aplica la o baza de impozitare formata din 12 salarii medii din Romania, in fine, nu se aplica la toata suma. Deci daca aia 10% vin mai putin de 2500 RON, platesti 10%, daca sunt mai mult de 2500 RON, o sa fii plafonat si calculat in baza salariilor medii.

-25% CAS daca te incadrezi DAR MAXIM in jur de 5700 RON. Asta reprezinta pensia. La fel ca CASS, e si el obligatoriu doar in cuantumul unei baze de impozitare formata din 12 salarii medii din Romania. Deci undeva la 5700 RON se plafoneaza si el ,indiferent cat te duci tu in sus cu suma.

CAS si CASS in principiu, sunt obligatiile la stat de pensii si sanatate, si in functie de daca ai salariu sau nu, si daca le platesti deja la firma angajata sau nu, s-ar putea sa trebuiasca sa le platesti sau nu. Dar si daca le platesti, ele se platesc in cuantumul unei baze salariate care o anunta anual ANAF, daca faci 1 mil euro, nu iti iau ei 10% din el, si 25% pt pensie si sanatate. Deci alea nu scaleaza cu suma, alea se plafoneaza si raman fixe dupa un anumit nr. Daca esti sub plafon, atunci da, platesti procentual ca vine mai putin si e in favoarea ta. Daca depasesti plafonul insa, platesti la nivelul a 12 salarii medii brute din romania.

Later Edit: Am gasit insa ca CAS nu se aplica veniturilor din alte surse, cum sunt incadrate crypto. Deci sansa foarte mare ca cei 25% CAS sa nu se aplice la crypto, dar asta se mai schimba de la an la an. Eu i-am pus acolo ca worst case scenario- oricum sunt plafonati - dar cei de la Deloitte, consultatin financiari zic ca:


"Ca urmare a încadrării la venituri din alte surse, câștigurile din aceste tranzacții sunt exceptate de la aplicarea contribuției sociale, dar nu și de la contribuția de asigurări sociale de sănătate (CASS). "

https://www2.deloitte.com/ro/ro/pages/tax/articles/criptomonedele-si-prima-reglementare-specifica-din-legislatia-nationala-prin-codul-fiscal.html

Dar asta era in 2019, nu stiu intre timp daca mai aplica CAS la ele sau nu, dar cum nimeni nu mentioneaza nimic, poti sa propui ca CAS nu se aplica, doar CASS.

Iar la intrebarile tale:

1- Sa mergi in alta tara sa ii impozitezi acolo. In primul rand, legal nu poti face decat daca iti multi rezidenta fiscala, si Romania are un tratat de evitare a dublei impozitari cu tara respectiva. Partea a doua e foarte importanta. De ex, daca te duci in Spania, Romania are tratat de evitarea dublei impozitari, deci daca platesti la ei, nu mai platesti in Romania. Daca te duci in Belize, si Romania nu are tratat de evitarea dublei impozitari cu ei, atunci platesti si taxele in Belize - care or fi 0 cum zici tu - dar le datorezi si in Romania.

Deci paradisurile astea fiscale, scapi de taxe doar din perspectiva ca ele nu raporteaza statului roman veniturile, dar nu din perspectiva ca esti "legal".

Aici e lista cu tarile cu care Romania a incheiat conventii de dubla impozitare, si poti sa citesti legislatia cu fiecare, ca difera de la tara la tara - Belize nu e printre ele oricum, deci si daca fugi in Belize, tot datorezi statului.

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/Conventii/Conventii.htm


Ca sa iti muti rezidenta fiscala in alta tara, trebuie sa stai locuiesti minim 6 luni din ultimele 12 luni in tara respectiva, sa te inregistrezi la politie, sa platesti acolo taxe, inclusiv asigurare de sanatate, si pensii, etc cel putin asa e in Europa. Normal ca nu poti daca esti doar turist, altfel toti norvegienii ar zbura un weekend la barcelona sau in romania si si ar plati taxele acolo, si s ar intoarce in tara in care locuiesc.

Chestia sa cumperi in Bitcoin nu rezolvi nimic, ca daca cumperi un apartament cu pretul in Bitcoin, la notar se zice valoarea apartamentului aproximata la 100k euro, care s-a platit in bitcoin evaluat conform cursului de piata la valorea asta, etc.. deci practic faptul ca platesti in btc e doar de comfort, ei vor fi evaluati la cat valoreaza pe piata si va trebui sa platesti impozit pe ei oricum.

Success.
20kevin20
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
January 14, 2021, 07:11:50 AM
 #14

Multumim pentru informatii! Desigur ca pentru a trece de la obligatiile catre Statul Roman la un alt stat e o cerinta dificila, fapt pentru care am si mentionat ca a scapa de taxe intr-un mod usor si totusi sa ramai in limita legala e cam greu.

Deci sa inteleg ca in cel mai bun caz, la o suma de 1 mil EUR se platesc doar cei 10% plus CASS-ul, iar in cel mai rau se adauga si CAS, plafonat alaturi de CASS la o suma totala de 8200 RON, corect? Adica in cel mai rau caz, la 1 mil EUR vine o datorie fata de stat in valoare de 100.000€ + 8.200RON.
NeuroticFish
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3626
Merit: 6321


Looking for campaign manager? Contact icopress!


View Profile
January 14, 2021, 08:07:31 AM
 #15

Mi-am facut cont special sa iti raspund tie din research meu.

Multumim frumos pentru efort si informatii, este unul dintre cele mai utile posturi pe care le-am citit in ultima perioada in sectiunea de Romana!

..JAMBLER.io..Create Your Bitcoin Mixing
Business Now for   F R E E 
▄█████████████████████████████
█████████████████████████
████▀████████████████████
███▀█████▄█▀███▀▀▀██████
██▀█████▄█▄██████████████
██▄▄████▀▄▄▄▀▀▀▀▀▄▄██████
█████▄▄▄██████████▀▄████
█████▀▄█▄██████▀█▄█████
███████▀▄█▀█▄██▀█▄███████
█████████▄█▀▄█▀▄█████████
█████████████████████████
█████████████████████████
▀█████████████████████████████
█████████████████████████████████████████████████
.
      OUR      
PARTNERS

.
█████████████████████████████████████████████████
████▄
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████▀
▄█████████████████████████████
████████▀▀█████▀▀████████
█████▀█████████████▀█████
████████████████████████
███████████████▄█████████
█████████████████████████
█████████████████████████
█████████████████████████
███████████████▀█████████
████████████████████████
█████▄█████████████▄█████
████████▄▄█████▄▄████████
▀█████████████████████████████
█████████████████████████████████████████████████
.
   INVEST   
BITCOIN

.
█████████████████████████████████████████████████
████▄
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████▀
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1652
Merit: 6303


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
January 14, 2021, 10:26:58 AM
 #16

Sunt si eu intr-o situatie similara, si m-am consultat si cu un avocat, si multa lume vorbeste in necunostiinta de cauza pe aici, in special reply cu 45% din suma totala, care e total sf. Mi-am facut cont special sa iti raspund tie din research meu.

Sa inteleg ca este research-ul tau, cum ai scris mai sus, sau al avocatului?

Ca idee, in Romania, asa SF cum pare, veniturile sunt taxate cu 45%. Cel putin cele din salarii. Desigur, aici e alta discutie, insa acel SF este o realitate pentru unele venituri. Sa revenim insa.

Uite cum stat treaba in realitate:

In Romania, daca le impozitezi ai de platit asa

-10% pe profit. Aia nu ai cum sa scapi.

Corect.

-10% CASS DAR MAXIM 2500 RON, ca e plafonat. CASS se aplica la o baza de impozitare formata din 12 salarii medii din Romania, in fine, nu se aplica la toata suma. Deci daca aia 10% vin mai putin de 2500 RON, platesti 10%, daca sunt mai mult de 2500 RON, o sa fii plafonat si calculat in baza salariilor medii.

In primul rand, aici trebuie sa recunosc ca am gresit eu initial, referindu-ma la 10% din toata suma. Intr-adevar, CASS este plafonat la 10%. Dar 10% din ce? Tu scrii ca din "12 salarii medii din Romania", detaliu care e incorect sau irelevant. Ce inseamna 12 salarii medii? E vorba de brut? De net?

Raspunsul este urmatorul: este vorba de 12 salarii minime brute, nu medii. Si cum din 2021 salariul minim a crescut la 2300 lei, cuantumul celor 12 salarii minime brute este de 27.600 lei. 10% din aceasta suma reprezinta 2760. Chiar si daca am calcula pe salariul minim brut de anul trecut, tot nu iese suma mentionata de tine ("mai putin de 2500 RON"). Anul trecut salariul minim a fost de 2230 lei, deci 12 salarii minime brute insumau 26.760 lei. Prin urmare, 10% din aceasta suma insemna 2676 lei.

Baza de calcul a CASS-ului este scrisa limpede in lege:

Quote
CASS se determină prin aplicarea cotei de 10% la plafonul de 12 salarii minime brute

Evident, nici nu avea cum sa fie salariul mediu (mentionat de tine) ca baza de calcul a CAS / CASS, intrucat salariul mediu brut pe 2020 a fost de 5429 lei (iar salariul mediu net a fost de 3176 lei). In oricare din variante nu se putea ajunge la suma spusa de tine ("mai putin de 2500 RON").

-25% CAS daca te incadrezi DAR MAXIM in jur de 5700 RON. Asta reprezinta pensia. La fel ca CASS, e si el obligatoriu doar in cuantumul unei baze de impozitare formata din 12 salarii medii din Romania. Deci undeva la 5700 RON se plafoneaza si el ,indiferent cat te duci tu in sus cu suma.

Din nou, eronat. Totodata, am gresit si eu anterior, ca si in cazul CASS, crezand ca se aplica pe toata suma. Adevarul e ca se aplica pe toata suma doar daca vrei tu; dar esti obligat sa platesti minim 25% din cuantumul a 12 salarii minime brute pe economie.

Acel "DAR MAXIM in jur de 5700 RON" nu stiu de unde l-ai scos. Repetam calculul de mai sus: salariul minim brut pe economie in 2021 este 2300 lei => 12 salarii = 27.600 lei => 25% din aceasta suma = 6900 lei.

Baza legala a CAS-ului o regasim tot pe site-ul ANAF (acelasi link de mai sus):

Quote
CASse determină prin aplicarea cotei de 25% la plafonul de 12 salarii minime brute

Nici daca am calcula la valoarea salariului minim brut din 2020 nu ajungem la 5700 lei: 2230 lei (salariul minim brut pe economie in 2020) x 12 luni = 26.760 lei => 25% din suma = 6690 lei.

Mai departe, sa vedem cum se calculeaza cei 25%:
- CAS reprezinta contributia pentru pensie
- baza minima de calcul este de 12 salarii minime brute pe economie (nu se poate depune mai putin de atat)
- cine vrea, insa, poate depune mai mult. Cu alte cuvinte, daca cineva doreste sa contribuie mai mult la pensie o poate face, intrucat aceste cotizatii se transforma in puncte de pensie, care vor fi contorizate la iesirea la pensie.

Later Edit: Am gasit insa ca CAS nu se aplica veniturilor din alte surse, cum sunt incadrate crypto. Deci sansa foarte mare ca cei 25% CAS sa nu se aplice la crypto, dar asta se mai schimba de la an la an. Eu i-am pus acolo ca worst case scenario- oricum sunt plafonati - dar cei de la Deloitte, consultatin financiari zic ca [...]

Indiferent de ce zice Deloitte, sa vedem ce reprezinta "veniturile din alte surse" care, conform legii, le numesc venituri din activitati independente. In acest sens, ANAF stabileste:

Quote
1.1 Activităţi independente:

            -activităţi  comerciale - fapte de comerţ, prestări de servicii, altele decāt cele din profesii libere, precum şi practicarea unei meserii, inclusiv din activităţi adiacente;

            -profesii libere - exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, contabil autorizat, consultant de plasament īn valori mobiliare, arhitect sau a altor profesii reglementate, desfăşurate īn mod independent, īn condiţiile legii;

            -drepturi de proprietate intelectuală - brevete de invenţie, desene şi modele, mostre, mărci de fabrică şi de comerţ şi procedee tehnice, know-how, drepturi de autor şi drepturi conexe dreptului de autor şi altele asemenea;

Activitatile crypto se pot incadra la fapte de comert. Schimbul de criptomonede poate fi incadrat la comert. Mineritul poate fi incadrat la prestari de servicii etc.



multa lume vorbeste in necunostiinta de cauza pe aici

Presupun ca la mine faceai referire cu propozitia de mai sus. Una peste alta, ce ai scris mai sus este in mare parte eronat. Nu e nevoie sa faci pe desteptul si sa spui ca lumea vorbeste in necunostinta de cauza. Ca fapt divers, termenul corect este necunostinta, nu necunostiinta.

Eu admit, pe partea mea, ca am omis faptul ca CAS si CASS sunt plafonate la 10% din cuantumul a 12 salarii minime brute. Precum am omis si ca, daca cineva doreste, poate plati mai mult la CAS (nu ca ar dori prea multi sa faca asta). Mai departe insa, toate sumele pe care le-ai scris habar n-am de unde le-ai scos; amestecul de termeni ("12 salarii medii din Romania" in loc de "12 salarii minime brute") imi denota ca research-ul mentionat este unul facut de tine, nicidecum de un avocat.

Mi-am facut cont special sa iti raspund tie din research meu.

Apreciez efortul de a-ti crea un cont pentru a ne lumina, insa nu e cazul sa arunci cu noroi si, daca tot vrei sa luminezi pe cineva, macar fa-o in mod corect. Nici postarile mele anterioare, nici cele ale altora, inclusiv inerentele greseli nu au fost facute din rea vointa, ci din cauza talmes balmesului in care sunt scrise legile noastre. Cu totii am incercat sa intelegem ceva nou si sa gasim un "worst case scenario" si un "best case scenario". Desigur insa, in final, tine de fiecare sa isi faca o cercetare cat mai amanuntita.



Deci sa inteleg ca in cel mai bun caz, la o suma de 1 mil EUR se platesc doar cei 10% plus CASS-ul, iar in cel mai rau se adauga si CAS, plafonat alaturi de CASS la o suma totala de 8200 RON, corect? Adica in cel mai rau caz, la 1 mil EUR vine o datorie fata de stat in valoare de 100.000€ + 8.200RON.

kevin, la 1 milion euro, platesti 10% impozit din acel milion (100.000 euro); CASS 10% din cuantumul a 12 salarii minime brute pe economie (care insumeaza 27.600 lei), adica 2760 lei; si CAS minim 25% din cuantumul a 12 salarii minime brute pe economie (care insumeaza 27.600 lei), adica 6900 lei (si, daca doresti, poti plati mai mult pentru CAS). Adica un total de 100.000 euro si 9660 lei.

Din ce inteleg eu din termenii juridici, nu prea ai cum sa scapi de CAS, intrucat crypto poate fi incadrat la cel putin o ramura din activitatile independente.

..JAMBLER.io..Create Your Bitcoin Mixing
Business Now for   F R E E 
▄█████████████████████████████
█████████████████████████
████▀████████████████████
███▀█████▄█▀███▀▀▀██████
██▀█████▄█▄██████████████
██▄▄████▀▄▄▄▀▀▀▀▀▄▄██████
█████▄▄▄██████████▀▄████
█████▀▄█▄██████▀█▄█████
███████▀▄█▀█▄██▀█▄███████
█████████▄█▀▄█▀▄█████████
█████████████████████████
█████████████████████████
▀█████████████████████████████
█████████████████████████████████████████████████
.
      OUR      
PARTNERS

.
█████████████████████████████████████████████████
████▄
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████▀
▄█████████████████████████████
████████▀▀█████▀▀████████
█████▀█████████████▀█████
████████████████████████
███████████████▄█████████
█████████████████████████
█████████████████████████
█████████████████████████
███████████████▀█████████
████████████████████████
█████▄█████████████▄█████
████████▄▄█████▄▄████████
▀█████████████████████████████
█████████████████████████████████████████████████
.
   INVEST   
BITCOIN

.
█████████████████████████████████████████████████
████▄
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████▀
20kevin20
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
January 17, 2021, 12:09:41 AM
Merited by NeuroticFish (1)
 #17

Daca ar fi sa fac un tl;dr, ar fi.. daca aveti venituri din BTC, apelati la un expert care sa va indrume pe calea corecta in loc sa va luati dupa niste postari de pe un forum. Este clar ca legile au fost facute asa, sa fie - nu sa poata fi intelese de omul de rand. Decat sa va treziti cu ANAF-ul pe cap, doar apelati la un expert (sau mai bine de atat, la mai multi) in domeniu. Insa avand in vedere cate rectificari au avut loc in opiniile si calculele noastre de pana acum, cred ca ar fi cel mai bine sa ne rezumam strict la a ne exprima opinia deoarece aparent pasim intr-o zona destul de "periculoasa", daca ii pot spune asa, in care fiecare spune ce a inteles.
Florin_BTC (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 15
Merit: 1


View Profile
January 22, 2021, 07:47:04 PM
 #18



Sunt si eu intr-o situatie similara, si m-am consultat si cu un avocat, si multa lume vorbeste in necunostiinta de cauza pe aici, in special reply cu 45% din suma totala, care e total sf. Mi-am facut cont special sa iti raspund tie din research meu...




kevin, la 1 milion euro, platesti 10% impozit din acel milion (100.000 euro); CASS 10% din cuantumul a 12 salarii minime brute pe economie (care insumeaza 27.600 lei), adica 2760 lei; si CAS minim 25% din cuantumul a 12 salarii minime brute pe economie (care insumeaza 27.600 lei), adica 6900 lei (si, daca doresti, poti plati mai mult pentru CAS). Adica un total de 100.000 euro si 9660 lei.


In primul va multumesc pentru efortul depus in scrierea acestor comment-uri.

As mai avea niste intrebari:
1. Se poate face asta si printr-o firma? Daca da, n-as putea sa incadrez banii rezultati la venit(nu profit), sa platesc 1% impozit pe venit?
2. As vrea sa mai stiu daca in exemplul tau, GazetaBitcoin, din cei 9660 lei(CAS + CASS), se scade CAS-ul si CASS-ul pe care il platesc deja ca angajat.

GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1652
Merit: 6303


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
January 23, 2021, 02:32:57 PM
 #19

As mai avea niste intrebari:
1. Se poate face asta si printr-o firma? Daca da, n-as putea sa incadrez banii rezultati la venit(nu profit), sa platesc 1% impozit pe venit?
2. As vrea sa mai stiu daca in exemplul tau, GazetaBitcoin, din cei 9660 lei(CAS + CASS), se scade CAS-ul si CASS-ul pe care il platesc deja ca angajat.

Aici devine destul de complexa situatia si nu stiu sa iti mai raspund, din pacate...

La punctul 1. nu am chiar nici cea mai vaga idee.

La punctul 2. de asemenea nu m-as hazarda sa spun ceva, intrucat nu stiu cum se calculeaza extra CAS / CASS in conditiile in care tu platesti deja CAS si CASS fiind angajat. As putea sa spun insa prin ce am trecut eu, ca angajat, cand am dorit la un moment dat sa am un contract de colaborare cu o firma, pe langa contractul meu individual de munca. (Atentie, din nou, la termeni: deci in acest caz era vorba de un contract individual cu norma de 8h/zi cumulat cu un contract de colaborare, intrucat legea nu permite sa ai alt contract de munca daca ai deja unul cu 8h/zi.)

La momentul respectiv, firma aceea care mi-a propus colaborarea mi-a spus ca trebuie sa platesc doar impozitul de 10% (pe care mi-l retineau ei de la sursa si mi-l achitau la stat), fiind scutit de CAS si CASS, pe care le plateam deja din contractul individual de munca. Insa mi-au spus ca daca voi inregistra la ei venituri anuale mai mari decat cuantumul a 12 salarii minime brute pe economie va trebui sa platesc si CASS-ul. De CAS nu mi-au spus nimic.

Nu stiu insa cum ar fi in cazul activitatii de preschimbare de criptomonede suprapusa cu un contract individual de munca. Cele de mai sus erau valabile pentru un contract individual suprapus cu unul de colaborare. Dar cum preschimbarea de criptomonede nu cred ca este inscrisa in vreun astfel de contract de colaborare, probabil ca situatia va diferi, din punct de vedere juridic.

..JAMBLER.io..Create Your Bitcoin Mixing
Business Now for   F R E E 
▄█████████████████████████████
█████████████████████████
████▀████████████████████
███▀█████▄█▀███▀▀▀██████
██▀█████▄█▄██████████████
██▄▄████▀▄▄▄▀▀▀▀▀▄▄██████
█████▄▄▄██████████▀▄████
█████▀▄█▄██████▀█▄█████
███████▀▄█▀█▄██▀█▄███████
█████████▄█▀▄█▀▄█████████
█████████████████████████
█████████████████████████
▀█████████████████████████████
█████████████████████████████████████████████████
.
      OUR      
PARTNERS

.
█████████████████████████████████████████████████
████▄
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████▀
▄█████████████████████████████
████████▀▀█████▀▀████████
█████▀█████████████▀█████
████████████████████████
███████████████▄█████████
█████████████████████████
█████████████████████████
█████████████████████████
███████████████▀█████████
████████████████████████
█████▄█████████████▄█████
████████▄▄█████▄▄████████
▀█████████████████████████████
█████████████████████████████████████████████████
.
   INVEST   
BITCOIN

.
█████████████████████████████████████████████████
████▄
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████▀
pandorian
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 17
Merit: 2


View Profile
January 23, 2021, 06:41:25 PM
 #20

(Atentie, din nou, la termeni: deci in acest caz era vorba de un contract individual cu norma de 8h/zi cumulat cu un contract de colaborare, intrucat legea nu permite sa ai alt contract de munca daca ai deja unul cu 8h/zi.)
Gresit.
Poti avea oricate contracte de munca vrei, cu norma intreaga sau cu norma partiala, la acelasi angajator sau la angajatori diferiti.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!