Bitcoin Forum
April 24, 2024, 04:55:07 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Hardisk Madenciliği Chia Coin Hakkında Bilgilendirme  (Read 309 times)
oflibaba (OP)
Jr. Member
*

Activity: 44
Merit: 7

View Profile
April 24, 2021, 06:00:13 PM
Merited by mhanbostanci (1), Bthd (1)

Chia Coin nedir ?
BitTorrent kurucusu Bram Cohen tarafından oluşturulan kripto para birimi, depolama kapasitesine dayalı yeni bir fikir birliği mekanizması kullanıyor.
Alan ve Zamanın Kanıtları (PoST) adlı yeni bir fikir birliği algoritmasını kullanan CHIA, büyük miktarda enerji harcayan
ve madencilik merkezileştirmesine karşı daha az güvenli olan Proof of Work'ün (emek kanıtının) yerini alıyor. Yüksek miktarda enerji tüketen ve kaynak tüketen ekran kartları yerine, daha güvenli ve çevre dostu hard disk kullanılması Chia'nın felsefesi.
Kısacası "Alan kanıtı"; Bitcoin'in çevre dostu bir alternatifi olmayı amaçlıyor.

Sisteminize uygun Chia walleti indirdikten sonra Chia madenciliği için 2 aşama kalıyor geriye.

Aşama 1; PLOT OLUŞTURMA ( Arsa oluşturma )

İyi bir sistemle daha hızlı plot yapma imkanınız oluyor. Ekran kartına gereksinim yok. işlemci + ram + isteğe bağlı buffer ( temporary nvme/ssd ) + final disk dediğimiz arsaların son durağı.. Tüm bu saydıklarım sizin cüzdan kimliğine ait şifrelenmiş özel arsalar oluşturuyor ve bunu diskinize yazıyor.

PLOT işlemi için
1 arsa(plot) gereksinimleri – K32 için

- En az 2 çekirdek ( 4 ten fazlası gereksiz )
- 3,5 gb ram
- Ara bellekte 256 gb boş alan

Buna göre ara bellek
- 500 lük olursa 1 arsa yazabilirsiniz
- 1 tb lık olursa, aynı anda 3 arsa yazabilirsiniz ( çekirdek ve ram ihtiyaçları 3x artacak )
- 2 tb lık olursa aynı anda 7 arsa yazabilirsiniz. ( çekirdek ve ram ihtiyaçları 7x artacak )

Not: elinizdeki işlemcinin sanal çekirdek ve ram kapasitenize göre arsaları oranlayıp ne kadar arsa yazacağınızı veya ne kadarlık ssd alacağınızı hesaplayabilirsiniz. İsterseniz doğrudan final disk içine de hem temp hem final yapabilirsiniz. Ancak süre uzayacaktır.

1 plot ( paralel veya düz ) yaklaşık 4-9 saat arası sürüyor ( sistemin gücüne göre ) oluşan plot dosyası otomatik farminge başlıyor.

Aşama 2; FARMİNG (Çiftçilik)

Bu noktada güçlü işlemcili veya ramli pc ye gerek kalmıyor. Herhangibir celeron işlemcili pc de bile farming yapabiliyorsunuz. Plot oluşturmak en zor kısım. Farming ise en hafif kısım. Bu noktada sadece internetinizin sağlıklı olması ve cüzdanınızın sync olması yetiyor.

Not: Plot dosyalarını kullanabilmek için cüzdan id nize ait 24 kelimelik şifreyi, farmin yapacağınız pc de de girmelisiniz. O yüzden ilk cüzdan kurulumunda 24 kelimeyi saklamanız çok önemlidir. O sizin yedek anahtarınız olacaktır. Plot yaptığınız pc de farming yapacaksanız herhangibirşeye gerek yok. Farming oto başlıyor. Gene de anahtar kelimeleri saklamakta fayda olacak ( pc ye birşey olursa plot kimliklerinize ve coinlerinize ulaşma imkanınız olacak )

Bu konu ile ilgili Telegram, Chia Türkiye grubunu ziyaret edebilirsiniz. Türkçe bilgi az olduğu için faydalanabilirsiniz.
https://t.me/chiacointr

Chia resmi sitesi ( cüzdanı da buradan indirebilirsiniz )
https://www.chia.net/
1713934507
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713934507
Reply with quote  #2

1713934507
Report to moderator
1713934507
Hero Member
*

Ignore
1713934507
Reply with quote  #2

1713934507
Report to moderator
1713934507
Hero Member
*

Ignore
1713934507
Reply with quote  #2

1713934507
Report to moderator
Whoever mines the block which ends up containing your transaction will get its fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713934507
Hero Member
*

Ignore
1713934507
Reply with quote  #2

1713934507
Report to moderator
1713934507
Hero Member
*

Ignore
1713934507
Reply with quote  #2

1713934507
Report to moderator
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2394
Merit: 1358

View Profile
April 24, 2021, 08:30:02 PM

Benim dikkatimi çeken bir coindi, fakat twitter da birkaç kişiden aylardır mine ediyorum doğru dürüst coin düşmüyor diye tweet ler okudum. Sanırım miner lar biraz fazla sömürdü bu coini. Aklımda almak var fakat exchange e girdiği anda dump dalgası oluşabilir.
Bu arada bu şahıs bittorrent geliştirici ekibinden ayrılmış, aktif geliştirici değil.
50promil
Member
**

Activity: 774
Merit: 42

View Profile
April 25, 2021, 06:35:06 PM

Benim dikkatimi çeken bir coindi, fakat twitter da birkaç kişiden aylardır mine ediyorum doğru dürüst coin düşmüyor diye tweet ler okudum. Sanırım miner lar biraz fazla sömürdü bu coini. Aklımda almak var fakat exchange e girdiği anda dump dalgası oluşabilir.
Bu arada bu şahıs bittorrent geliştirici ekibinden ayrılmış, aktif geliştirici değil.

hocam madencilik için ben sizi bilgilendireyim .tırt bir proje. uğraşmaya değmez. proof of time diye bir saçmalık çıkarmışlar. 8tb hdd yazmak için önceden 24 tb veri yazıyorsun. veri yazımında nvme ler kullanılıyor. onlar da  bir süre sonra çöp oluyor atıyorsun. arkadaşın yazdığı 7 arsa yazıyorsun olayı hikaye. sağlam pc lazım o pc yi toplamak için en az 10-15bin gerekiyor zaten. bonus olarak hdd masrafı nvme masrafı.

şuan bi borsada listelenmiyor. kaç dolar olacak belli değil. o kadar masraf yapmak karşılığı olmayan bişey için mantıksız. eth var,etc var rvn var. akarı yok kokarı yok. kazıyorsun günlük geliyor.
oflibaba (OP)
Jr. Member
*

View Profile
April 26, 2021, 05:37:27 AM

Evet bu arkadaşın projeyi sadece posta gazetesi gibi okuduğu çok belli.

7 parsel olayını yazmak için gerekli bilgisayar ikinci el Del Gen8 serverlar ile çok rahat yapıyorsun şuan 6-7bin tl bu server zaten sarı sitede çokca rahat buluyorsun.
Dediğim gibi arkadaş coini gözü kapalı okumuş hesap olaylarını bile anlamaya çalışmamış. 8 TB için 144TB yakın veri yazıyorsun. Yazma için ssd kullanmayacam dersen direk diske yazabilirsin ama plot süresi yaklaşık iki katın açıkıyor. Bunu da hızlandırmak için başka çözümler var.

Coin borsada yok mayıs ayında giriyor. Bu arkadaşın dediği gibi tırt proje olsaydı şuan Network hacmi 700PB geçmezdi. Böyle proje okumasını bilmeyen kişilerin laflarını dikkate almayınız.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
April 26, 2021, 06:49:12 AM

Bram Cohen olunca işin içinde dikkatimi çekti. Yatırımcıları da fena değil. Hdd/Ssd üstünden madencilik işi nasıl olur bilmiyorum zaman gösterecek ama dikkate alınması gereken bir iş olduğu kesin. Hem Bittorrent kurucusu, hem yatırımcıları, hem de alanında ilklerden. Gözlemleyeceğim.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
50promil
Member
**

View Profile
April 26, 2021, 08:48:00 AM

espiriler komiklikler şakalar.

sağdan soldan duyduklarımızı satmıyoruz,8 tb hdd doldurduktan sonra konuşuyoruz. network büyüklüğünün %35 i tek bir çiftliğe ait. çiftlik çinlilerin.  yakında %50 yemeyeceği belli değil. az lisanı olsa adamın redditte okuyacak ağlamaları ama o da yok .

herkes gidip server pc mi alsın yani nedir senin olayın server mi satıyorsun? açıkça yaz o zaman kıvırtma.

32 gb remli 9-10. nesil bir cpu da normal bilgisayarda vatandaşın yapacağı 8 saatte 3 plot yazmaktır. 3plot da 300 mb  düşün 8tb disk kaç günde dolaca.bu da seni bir yere götürmez.

burst da bunun gibi bir gazla çıktı ama patladı gitti işte.

oflibaba (OP)
Jr. Member
*

View Profile
April 26, 2021, 09:06:28 AM

Seninle neyi tartışıyorum ki. Bu mesajlar kalsın burada. 3-5 ay sonra tekrar gelir okuruz.
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
April 26, 2021, 10:41:57 AM

Bram Cohen olunca işin içinde dikkatimi çekti. Yatırımcıları da fena değil. Hdd/Ssd üstünden madencilik işi nasıl olur bilmiyorum zaman gösterecek ama dikkate alınması gereken bir iş olduğu kesin. Hem Bittorrent kurucusu, hem yatırımcıları, hem de alanında ilklerden. Gözlemleyeceğim.

Ekran kartı gibi durduk yere HDD fiyatlarını yükseltmesin bu şimdi?
Fakir düşüncesi sanırım aklıma direk bu geldi. Mining konusunda hiç bir bilgim olmadığından yorum yapamıyorum ama HDD madenciliği deyince nedense çok alan kaplaması muhtemel gibi geldi. Bu da BTC ve ETH'nin yıllardır boyutu büyütmemek için çabalamalarını aklıma getiriyor.
mueddib
Jr. Member
*

Activity: 54
Merit: 4

Ethereum Full Sync Node

View Profile
April 26, 2021, 10:48:50 AM

Günümüz şartlarında belki değil ama gelecekte SSD ve nvme gibi cihazların fiyatlarına etki edecek ciddi projeler mevcut. Filecoin Storj bu Chia Coin daha başlangıç sadece disk yatırımı değil ciddi anlamda internet bandwidth gereksinimi de oluyor öyle burada yazıldığı gibi zayıf bilgisayarla da yapabilirsiniz demekle olmuyor. Hem Filecoin hem de Chia araştırdık hatta yatırım da yaptık ancak bu konuda her yerde olduğu gibi Çin ile veya başka ciddi madenciler ile yarışmak mümkün değil. Ama bilmiyorum şundan eminim yakında tıpkı ekran kartları gibi diskler de pump yiyecekler şu an tek sorun herkesin iyi bir internet bağlantısının olmaması.

Software is like sex. it's better when it's free.
oflibaba (OP)
Jr. Member
*

View Profile
April 26, 2021, 11:09:55 AM

Storj için Filcoin için ve Siacoin için interrnet hızı çok önemli ama Burst ve Chia coin için internet 4mbs bile her türlü yeterli oluyor. kesintisiz olsun yeter
muslol67
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
April 26, 2021, 11:38:42 AM

Günümüz şartlarında belki değil ama gelecekte SSD ve nvme gibi cihazların fiyatlarına etki edecek ciddi projeler mevcut. Filecoin Storj bu Chia Coin daha başlangıç sadece disk yatırımı değil ciddi anlamda internet bandwidth gereksinimi de oluyor öyle burada yazıldığı gibi zayıf bilgisayarla da yapabilirsiniz demekle olmuyor. Hem Filecoin hem de Chia araştırdık hatta yatırım da yaptık ancak bu konuda her yerde olduğu gibi Çin ile veya başka ciddi madenciler ile yarışmak mümkün değil. Ama bilmiyorum şundan eminim yakında tıpkı ekran kartları gibi diskler de pump yiyecekler şu an tek sorun herkesin iyi bir internet bağlantısının olmaması.

Bağlantı problemi bizim için geçerli olabilir ama ABD ve AB ülkeleri için çok da geçerli değil sanırım.
Bu konuda net veriler yok elimde ama TR dışında internet seçenekleri son derece iyi durumda diye biliyorum.

Bu konuda da Musk'ın StarLink projesini yakından takip etmek gerektiğini düşünüyorum.
mueddib
Jr. Member
*

Activity: 54
Merit: 4

Ethereum Full Sync Node

View Profile
April 26, 2021, 11:53:11 AM

Bağlantı problemi bizim için geçerli olabilir ama ABD ve AB ülkeleri için çok da geçerli değil sanırım.
Bu konuda net veriler yok elimde ama TR dışında internet seçenekleri son derece iyi durumda diye biliyorum.

Bu konuda da Musk'ın StarLink projesini yakından takip etmek gerektiğini düşünüyorum.

Haklısınız ama ben bağlantı problemi derken şöyle düşünün evinizde bir internet var bu işte bilgisayarınız telefonunuz televizyonunuz bağlı bir ağ ama file sharing storage ve tekrar istendiğinde sunum yapmak için de kullanıldığında ayrı bir internet bağlantısı almanız gerekebilir. Elbette avrupa ülkeleri bizden çok ileride ancak maliyet açısından bakıldığında kazandığınızla giderleriniz arasında kar elde etmeniz gerekiyor. Şu an için bu kar sağlanamadı bu gibi teknolojilerde ancak gelecekte sağlandığında disk fiyatları da ciddi yükseliş yaşayacak diye. düşünüyorum.

Software is like sex. it's better when it's free.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
April 26, 2021, 09:54:40 PM

Fakir düşüncesi sanırım aklıma direk bu geldi. Mining konusunda hiç bir bilgim olmadığından yorum yapamıyorum ama HDD madenciliği deyince nedense çok alan kaplaması muhtemel gibi geldi. Bu da BTC ve ETH'nin yıllardır boyutu büyütmemek için çabalamalarını aklıma getiriyor.
Mümkündür. Ekran kartı fiyatları el yakıyor şu an. Paranla da bulamıyorsun bazı kartları. SSD fiyatları zaten bence hali hazırda yüksek daha da yükseltebilir popülerleşirse. Gerçi o popülerliğe ulaşması için epey yol katetmesi lazım Chia'nın.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
edandrada
Member
**

Activity: 980
Merit: 18

View Profile
April 26, 2021, 09:58:57 PM

Mümkündür. Ekran kartı fiyatları el yakıyor şu an. Paranla da bulamıyorsun bazı kartları. SSD fiyatları zaten bence hali hazırda yüksek daha da yükseltebilir popülerleşirse. Gerçi o popülerliğe ulaşması için epey yol katetmesi lazım Chia'nın.

chia tarzı projelerin ssd fiyatlarına etki edeceğini düşünmüyorum.
gpu madenciliğinde ufak bir yatırımla bile 6 12 kartlık rigler kurulabiliyor ve işletiliyordu zamanında. orta ölkçekte insanlar 100 kart üzerine çıkıyordu.
chia da tek bir kişinin 12 ssd/hdd ile madencilik yapacağını sanmıyorum. hele hele 128gb veya 256gb ssd ler ile bu işlere uğraşmaz kimse.

50promil
Member
**

View Profile
April 27, 2021, 03:48:33 AM

chia tarzı projelerin ssd fiyatlarına etki edeceğini düşünmüyorum.
gpu madenciliğinde ufak bir yatırımla bile 6 12 kartlık rigler kurulabiliyor ve işletiliyordu zamanında. orta ölkçekte insanlar 100 kart üzerine çıkıyordu.
chia da tek bir kişinin 12 ssd/hdd ile madencilik yapacağını sanmıyorum. hele hele 128gb veya 256gb ssd ler ile bu işlere uğraşmaz kimse.

yapanlar var. ümitleri yeni bir btc olması . normal bir oyun bilgisayarı ile içinden çıkılacak bir iş değil. 15 bine yeni bilgisayar kurman lazım.
ağ çok hızlı büyüyor,yetişemiyorsun. bunu yapan da çinliler. bir pool kurulmuş ve toplam gücün %35 i bu adamların elinde. burst gibi önce yukarı sonrada tarihin tozlu sayfalarına gitme ihitmali kuvvetli.

mueddib

sen o adamı salla. telegram kanalı açmış onun reklamını yapacak,oradan da ne düşürürse artık,nasip. bırak düşük donanımı oyuncu bilgisayarıyla bile olacak iş değil. burada açık açık gerçekleri yazıyoruz.kimse kimseyi kandırmasın. kesin donanım satıyor vatandaş,oradan tırpanlayacak milleti.
oflibaba (OP)
Jr. Member
*

View Profile
April 27, 2021, 10:03:44 AM

Kesin donanım satıyor gibi saçma sapan itiraflarda bulunma. Alakası bile yok. Sen gereksiz bilgi kirliliği yapıyorsun.
Cleverjunta
Full Member

Activity: 1016
Merit: 146

View Profile
May 04, 2021, 06:41:15 AM

böyle bir para olabilirmi ya 1500den açıp 770lere geldi şuan muazzam bir açılış
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2394
Merit: 1358

View Profile
May 04, 2021, 10:16:46 AM

böyle bir para olabilirmi ya 1500den açıp 770lere geldi şuan muazzam bir açılış
Yukarılarda yazdığım gibi hocam, aşırı mine edilmiş sömürülmüş bir coinde dump dalgaları çok normaldir. Bu dalgalar sona erince eğer proje düşünceleri varsa hızlıca all time high yapar katlar gider. Bu ralliye biraz geç kalacak kuvvetle muhtemel ama ayıda alınması bence mümkün. Yani ben şahsen alttan biraz para yatıracağım bu coine. Gate.io kötü borsa değil ayrıca.
Cleverjunta
Full Member

Activity: 1016
Merit: 146

View Profile
May 06, 2021, 04:20:52 PM

bu fiyatla çıkınca tabi iki gün evvel 1500tl olan 8tb harici hdd şuan 2800 tl dolaylarında
50promil
Member
**

View Profile
May 10, 2021, 06:56:16 PM

bu paşaların guruplarına girdim baktım. tahmin ettiğim gibi. veri merkezi elemanları-sahipleri doluşmuş. millete bişeyler kitlemeye uğraşıyor . btc yi eth yi kaçıran buna dalmaya çalışıyor ama  gideri yok. koskoca bnb 600 dolar ama kıçı kırık çiya 1500 dolar , yersen .  birde o veri merkezleri plotları niye size satıyor ? oturur kendi kazanır . akıl var mantık var.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: