Bitcoin Forum
April 18, 2024, 11:58:07 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kararsız adaptör sebebiyle madencinizin bağlantısı kopuyorsa bu çözümü deneyin  (Read 91 times)
niko83 (OP)
Sr. Member

Activity: 340
Merit: 278

View Profile
April 29, 2021, 01:02:53 AM
Last edit: May 04, 2021, 05:24:48 AM by niko83
Merited by EFS (3), Bthd (1)

Windows 10 işletim sistemi ile çalışan bir ETH madencim var ve internet bağlantısı için ucuz bir Realtek Wi-fi dongle kullanıyorum fakat bu dongle kararsız çalışıyor. Bazen durup dururken ama çoğunlukla bilgisayar yeniden başladığında internete bağlanmıyor. Aygıt yöneticisinden ya da ağ ayarlarından aygıtı devre dışı bırakıp sonra tekrar devreye soktuğumda genellikle kendi kendine tekrar bağlanıyor. Sürekli bilgisayarın başında nöbet tutamayacağım için bu işi otomatik olarak yapan bir script hazırladım ve artık madencimin bağlantısı kopsa bile bu script otomatik olarak onarıyor. Eğer siz de benzer problemler yaşıyorsanız nasıl çözebileceğinizi adım adım anlatıyorum.

Öncelikle denetim masası -> ağ bağlantıları açarak söz konusu ağ adaptörünün ismini tespit ediyoruz. Yüksek ihtimalle "Wi-Fi" olacaktır. Terminal ya da Powershell açıp şu komutu yazarak da bunu öğrenebilirsiniz:

Code:
netsh interface show interface

Ardından bir metin editörü açarak şu kodu yapıştırıyoruz ve .bat ya da .cmd uzantılı olarak kayıt ediyoruz:

Code:
set /a test=0

:InternetTesti
set /a test=%test%+1
powershell -command "invoke-webrequest http://www.msftconnecttest.com/connecttest.txt -outfile '%Temp%\internet.txt'"

dir "%Temp%\internet.txt"

If %errorlevel% EQU 0 (del "%Temp%\internet.txt") & (goto testBitti)
If %test% LSS 3 (timeout 3) & goto (InternetTesti)

netsh interface set interface "Wi-Fi" disabled
netsh interface set interface "Wi-Fi" enabled

:testBitti

Kod öncelikle internet bağlantısını test etmek için Windows'un kullandığı standart yöntem ile internetteki bir sunucudan bir dosya indirmeye çalışıyor. Eğer dosya başarılı bir biçimde inerse betik kendini sona erdiriyor. Eğer dosya inmezse, 3 saniye bekledikten sonra bir kere daha deniyor. Toplam 3 denemeden sonra dosya halen indirilememişse, internet bağlantısının olmadığını varsayarak "Wi-Fi" adlı adaptörü önce devre dışı bırakıyor ve ardından tekrar devreye aldıktan sonra çıkıyor.

Buradaki "LSS 3" ibaresi toplam kaç test yapılacağını ve "timeout 3" ibaresi de testler arasında kaç saniye bekleneceğini belirliyor. Kendi meşrebinize göre ayarlayabilirsiniz. "Wi-Fi" ibaresi yerine size problem çıkaran adaptörün ismini yazmanız gerekiyor.

İlk etapta testten sonra 3-5 dakika bekleme ekleyerek bu betiği sürekli döngü içinde çalıştırmayı ve bu hali ile Windows başlangıç menüsüne eklemeyi düşündüm fakat betiğin işe yaraması için yönetici olarak çalıştırmak gerekiyor ve bu şekilde başlangıç menüsüne eklediğiniz takdirde Windows güvenlik kaygıları ile betiği çalıştırmıyor. O halde betiği bir yerlere kaydedip "Görev Zamanlayıcı" açıyoruz ve "Yeni Görev" diyerek bir isim veriyoruz. Yönetici ayrıcalıkları ile çalışması için gerekli kutuyu işaretliyoruz (Türkçesi'nin ne olduğundan emin değilim).

Ardından ikinci sekmeye geçerek ne zaman tetikleneceğini konfigüre etmemiz gerekiyor. Burada çok farklı şeyler yapmak mümkün. Ben başlangıçta çalıştıktan sonra sürekli olarak 5 dakikada bir tekrar çalışmak üzere ayarladım.

Ardından üçüncü sekmeye geçerek çalıştırılacak olan programı yani yazdığımız betiği seçiyoruz.

Son olarak son sekmeye geçerek 3 günden uzun çalışırsa iptal olmasına sebep olacak tiki kaldırıyoruz. Bunun tam olarak ne anlama geldiğinden emin değilim ama ne olur ne olmaz...

İşlem tamam.
1713484687
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713484687
Reply with quote  #2

1713484687
Report to moderator
"Bitcoin: mining our own business since 2009" -- Pieter Wuille
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713484687
Hero Member
*

Ignore
1713484687
Reply with quote  #2

1713484687
Report to moderator
1713484687
Hero Member
*

Ignore
1713484687
Reply with quote  #2

1713484687
Report to moderator
1713484687
Hero Member
*

Ignore
1713484687
Reply with quote  #2

1713484687
Report to moderator
mandown
Legendary
*

Activity: 1904
Merit: 1275

View Profile
May 02, 2021, 01:48:24 PM

ancak o bağlantı sürelerinde share atacağı tutarsa ve share atamazsa sizin ağda olduğunuzu görmez ve gelirde düşüşe sebep olabilir. haksızmıyım

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████