Bitcoin Forum
May 12, 2024, 04:53:14 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Πρόβλημα με εγγαφή στο coinbase  (Read 497 times)
xwrm56 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
April 28, 2020, 08:45:56 AM
 #1

Καλησπέρα σας,

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με εγγραφή στο coinbase: για την εγγραφή μου πιστοποίηση ταυτότητας (Ιd) και διεύθυνση κατοικίας. Το τελευταίο μπορεί να γίνει μέσω utility bill λογαριασμό κοινής ωφέλειας (ρεύμα, τηλέφωνο κλπ), bank statment που δεν γνωρίζω τι είναι και διαβατήριο, που δεν έχω.

Με την πιστοποίηση της ταυτότητας όλα καλά, την σκάναρα την ανέβασα την πιστοποίησε χωρίς πρόβλημα. verified, ολα οκ.

Εκεί που κολλάει το πράγμα είναι στην πιστοποίηση της διεύθυνσης κατοικίας.

Ανέβασα λογαριασμό ΔΕΗ, δεν το δέχεται. Ανέβασα λογαριασμό τηλεφώνου, δεν το δέχεται.

Έχω κλείσει κοντά στις 2.5 εβδομάδες προσπαθώντας να βρω μια άκρη με το support center αλλά ξεκάθαρη απάντηση δεν μου δίνουν. Εκτός το ότι κάνουν 3-4 μέρες να απαντήσουν, επαναλαμβάνουν τα ίδια και τα ίδια.

λένε πάρτε καθαρές φωτογραφίες την ταυτότητά σας κλπ κλπ. Έχουν φάει κόλλημα με την ταυτότητα. Εχω επαναλάβει τουλάχιστον 3 φορές το ίδιο πράγμα: ΔΕΝ έχω πρόβλημα με το id, με την διεύθυνση κατοικίας έχω.

Τους ρώτησα και για το bank statement αλλα απάντηση δεν πήρα.

Επειδή δεν μπορώ να βρώ άκρη μαζί τους αποφάσισα να έρθω εδώ.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

αν κάποιος έχει κάνει εγγραφή στο coinbase πως το έκανε? τι έγγραφα χρησιμοποίησε?




Ευχαριστώ εκ των προτέρων


1715489594
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715489594

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715489594
Reply with quote  #2

1715489594
Report to moderator
The block chain is the main innovation of Bitcoin. It is the first distributed timestamping system.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715489594
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715489594

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715489594
Reply with quote  #2

1715489594
Report to moderator
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
April 28, 2020, 10:32:18 AM
 #2

είναι οι ελληνικοί χαρακτήρες. Αν δεν δέχονται τους δύο λογαριασμούς αυτούς τότε είναι δύσκολο να δεχθούν κάποιον άλλον με ελληνικούς χαρακτήρες. Κοίτα υπάρχει μια περίπτωση αν έχεις ψηφιακή έκδοση των λογαριασμών σου ας πούμε του οτε να ζητήσεις από τον ote η στην εταιρεία που είσαι συνδρομητής να στον εκδώσει στα αγγλικά και μετά να τους το στείλεις.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
April 29, 2020, 04:08:42 PM
 #3

bank statment που δεν γνωρίζω τι είναι
Τους ρώτησα και για το bank statement αλλα απάντηση δεν πήρα.

Είναι η αναλυτική κατάσταση του τραπεζικού σου λογαριασμού που σου στέλνει η τράπεζά σου κάθε μήνα.

chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
April 29, 2020, 04:51:31 PM
 #4

και αυτό όμως θα πρέπει να είναι στα αγγλικά αν και δεν χάνεις και τίποτα να το στείλεις στα Ελληνικά. Αλλά νομίζω και οι τράπεζες αν τους το ζητήσεις μπορούν να στο στείλουν στα αγγλικά.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 10, 2020, 10:04:33 PM
 #5

σε μένα μου το δέχθηκε κανονικά τον λογαριασμό της ΔΕΗ που τους είχε στείλει και που είναι στα Ελληνικά

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Fcoiner
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 1


View Profile
November 11, 2020, 12:27:28 AM
 #6

Καλησπέρα σας,

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με εγγραφή στο coinbase: για την εγγραφή μου πιστοποίηση ταυτότητας (Ιd) και διεύθυνση κατοικίας. Το τελευταίο μπορεί να γίνει μέσω utility bill λογαριασμό κοινής ωφέλειας (ρεύμα, τηλέφωνο κλπ), bank statment που δεν γνωρίζω τι είναι και διαβατήριο, που δεν έχω.

Με την πιστοποίηση της ταυτότητας όλα καλά, την σκάναρα την ανέβασα την πιστοποίησε χωρίς πρόβλημα. verified, ολα οκ.

Εκεί που κολλάει το πράγμα είναι στην πιστοποίηση της διεύθυνσης κατοικίας.

Ανέβασα λογαριασμό ΔΕΗ, δεν το δέχεται. Ανέβασα λογαριασμό τηλεφώνου, δεν το δέχεται.

Έχω κλείσει κοντά στις 2.5 εβδομάδες προσπαθώντας να βρω μια άκρη με το support center αλλά ξεκάθαρη απάντηση δεν μου δίνουν. Εκτός το ότι κάνουν 3-4 μέρες να απαντήσουν, επαναλαμβάνουν τα ίδια και τα ίδια.

λένε πάρτε καθαρές φωτογραφίες την ταυτότητά σας κλπ κλπ. Έχουν φάει κόλλημα με την ταυτότητα. Εχω επαναλάβει τουλάχιστον 3 φορές το ίδιο πράγμα: ΔΕΝ έχω πρόβλημα με το id, με την διεύθυνση κατοικίας έχω.

Τους ρώτησα και για το bank statement αλλα απάντηση δεν πήρα.

Επειδή δεν μπορώ να βρώ άκρη μαζί τους αποφάσισα να έρθω εδώ.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

αν κάποιος έχει κάνει εγγραφή στο coinbase πως το έκανε? τι έγγραφα χρησιμοποίησε?




Ευχαριστώ εκ των προτέρων




Καλησπέρα,

με την περίπτωση του coinbase είχα ταλαιπωρηθεί κι εγώ πολύ παλαιότερα όταν ήθελα να ανοίξω λογαριασμό. Τα emails πήγαιναν και έρχονταν με το support και οι απαντήσεις ήταν τυποποιημένες μέχρι που απηύδησα και σταμάτησα να το χρησιμοποιώ.

Γενικά για να το ξέρεις εκτός της ελλιπούς εξυπηρέτησης πελατών, το coinbase είναι πλέον ο πιο ακριβός τρόπος για να αγοράσεις ή να πουλήσεις κρυπτονομίσματα. Εκμεταλλεύτηκαν την (κάποτε) απλότητα που προσέφεραν για να μαζέψουν κόσμο ενώ οι τιμές τους και τα fees σε κάθε τι που θα κάνεις αν ανοίξεις λογαριασμό εκεί είναι πραγματικά στα ύψη.

Σχετικά με το πρόβλημά σου κοίτα αν μπορείς να τους στείλεις το utility bill μέσω email. Μην περιμένεις άμεση απάντηση όμως και αν οπωσδήποτε θες να έχεις δοσοληψίες με τη συγκεκριμένη εταιρεία κάνε υπομονή για το verification και ετοιμάσου για μεγάλα fees.

Επειδή την είχα πατήσει κι εγώ παλαιότερα με το coinbase και δε συνέφερε καθόλου, αν σε ενδιαφέρει δες και το νήμα που άνοιξα σχετικά με την crypto.com εδώ https://bitcointalk.org/index.php?topic=5283940.0

Οι τιμές λογικότατες, οι τύποι εξυπηρετικοί, το verification γίνεται άμεσα και αν σε ενδιαφέρει να σου στείλουν κάρτα με bonus επιστροφή σε οποιαδήποτε αγορά πραγματικά δεν υπάρχει ό,τι καλύτερο αυτή τη στιγμή.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 11, 2020, 01:59:18 AM
 #7

το support τους πάντως έχει φτιάξει αρκετά. Πριν χρόνια μπορεί και να μην σου απάνταγαν ποτέ η στην καλύτερη μετά από καμία βδομάδα. Τώρα πλέον απαντάνε μέσα σε λίγες ώρες.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Fcoiner
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 1


View Profile
November 11, 2020, 10:00:02 AM
 #8

το support τους πάντως έχει φτιάξει αρκετά. Πριν χρόνια μπορεί και να μην σου απάνταγαν ποτέ η στην καλύτερη μετά από καμία βδομάδα. Τώρα πλέον απαντάνε μέσα σε λίγες ώρες.

Οι χρεώσεις όμως παραμένουν ληστρικές..
akaloith
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 21
Merit: 0


View Profile
December 17, 2020, 02:05:25 AM
 #9

δε ξερω τι γινεται, δεη βαζω, bank statement βαζω, οτι εχω βαζω η address δε του αρεσει. βγαλατε ακρη;
email επικοινωνιας;
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
December 17, 2020, 02:58:31 AM
 #10

δε ξερω τι γινεται, δεη βαζω, bank statement βαζω, οτι εχω βαζω η address δε του αρεσει. βγαλατε ακρη;
email επικοινωνιας;

δοκίμασε να κάνεις την διαδικασία μέσω του app τους και όχι μέσω του web. Οσο και να σου φένεται παράξενο από το mobile app ως συνήθως ολοκληρώνεται ακόμα και με ελληνικούς λογαριασμούς

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Fcoiner
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 1


View Profile
December 17, 2020, 08:34:14 AM
 #11

δε ξερω τι γινεται, δεη βαζω, bank statement βαζω, οτι εχω βαζω η address δε του αρεσει. βγαλατε ακρη;
email επικοινωνιας;

Στείλε τους τα δικαιολογητικά που ανεβάζεις με το email που έκανες εγγραφή, γράψε τους το πρόβλημα και θα στα δεχτούν.
rezwalker
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 177
Merit: 3


View Profile WWW
December 17, 2020, 10:35:32 AM
 #12

εγω τα παρατησα πλεον
ειπαμε να κανουμε verification αλλα οχι κι ετσι

∨∧∨∧∨∧∨∧∨∧∨∧ [ BRAVO ] Send and receive anonymous and instant payments with the power of blockchain ∨∧∨∧∨∧∨∧∨∧∨∧
https://bvo.trybravo.com/
Fcoiner
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 1


View Profile
December 17, 2020, 11:34:34 AM
 #13

εγω τα παρατησα πλεον
ειπαμε να κανουμε verification αλλα οχι κι ετσι


Είχα ακριβώς τα ίδια προβλήματα με την coinbase όταν ήθελα να ανοίξω λογαριασμό και να βγάλω κάρτα, συν τοις άλλοις επίσης με τις ληστρικές χρεώσεις που έχει και την παράτησα και πήγα κατευθείαν στην crypto.com
Έκτοτε ησύχασα.
akaloith
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 21
Merit: 0


View Profile
December 17, 2020, 03:34:56 PM
Last edit: December 17, 2020, 03:59:12 PM by akaloith
 #14

δε ξερω τι γινεται, δεη βαζω, bank statement βαζω, οτι εχω βαζω η address δε του αρεσει. βγαλατε ακρη;
email επικοινωνιας;

Στείλε τους τα δικαιολογητικά που ανεβάζεις με το email που έκανες εγγραφή, γράψε τους το πρόβλημα και θα στα δεχτούν.

που να τα στειλω; mail επικοινωνιας;
στη help πλατφορμα δεν επιτρεπει να βαλεις attachment
Fcoiner
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 1


View Profile
December 17, 2020, 03:52:28 PM
 #15

δε ξερω τι γινεται, δεη βαζω, bank statement βαζω, οτι εχω βαζω η address δε του αρεσει. βγαλατε ακρη;
email επικοινωνιας;

Στείλε τους τα δικαιολογητικά που ανεβάζεις με το email που έκανες εγγραφή, γράψε τους το πρόβλημα και θα στα δεχτούν.

που να τα στειλω; mail επικοινωνιας;

Ακριβώς. Θα αναγκαστούν τουλάχιστον να απαντήσουν.
akaloith
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 21
Merit: 0


View Profile
December 17, 2020, 03:59:56 PM
 #16

στη help πλατφορμα δεν επιτρεπει να βαλεις attachment
και δεν εχω βρει direct mail επικοινωνιας.
Fcoiner
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 1


View Profile
December 17, 2020, 04:13:26 PM
 #17

στη help πλατφορμα δεν επιτρεπει να βαλεις attachment
και δεν εχω βρει direct mail επικοινωνιας.

Προφανώς θα το έχουν βγάλει εδώ και χρόνια γιατί δε μπορούσαν να ανταποκριθούν.
Δυστυχώς μόνο μέσω της φόρμας επικοινωνίας θα πρέπει να ξαναπροσπαθήσεις.
Fcoiner
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 1


View Profile
December 17, 2020, 04:16:26 PM
 #18

Δες και εδώ και ίσως σε βοηθήσει.

https://help.coinbase.com/en/coinbase/privacy-and-security/other/is-this-email-really-from-coinbase

Έχει το email του support και στο δίνει με έμμεσο τρόπο όπως φαίνεται.
akaloith
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 21
Merit: 0


View Profile
December 17, 2020, 06:42:29 PM
 #19

Δες και εδώ και ίσως σε βοηθήσει.

https://help.coinbase.com/en/coinbase/privacy-and-security/other/is-this-email-really-from-coinbase

Έχει το email του support και στο δίνει με έμμεσο τρόπο όπως φαίνεται.

In an effort to respond more rapidly to support requests, direct emails to this address are no longer enabled.
To get a response from our support team, please visit the following page to submit a request:
https://help.coinbase.com/en/contact-us.html
maxmad
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 55
Merit: 3


View Profile
March 19, 2022, 08:53:25 PM
 #20

Το γραφω για να υπαρχει:

Μετα απο πολλες προσπαθειες δεχτηκαν με το αυτοματοποιημενο συστημα ενα e-statement alpha αφου του ειχα αλλαξει τα φωτα και δεν αφησα τιποτα στα ελληνικα.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!