Bitcoin Forum
September 27, 2022, 03:50:44 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 23.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: TMO Buğday Alım Fiyatları 2021 (Tahminler)  (Read 215 times)
anonymous3x (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1176
Merit: 304View Profile
June 11, 2021, 07:17:32 PM
 #21

Buğday piyasası bu aralar çok hareketli ayrıca çok ilginç olaylar dönüyor:

1- Mısır Buğday fiyatı eşitlendi
2- Arpa Buğday fiyatını geçti (Bu öyle kolay kolay rastlanılacak bir durum değil)

Hasat hızla devam ederken piyasa ilklere gebe. Özellikle buğday arpa piyasası bu sene karışık. Ekmeklik buğdaylar arpa mısır fiyatları yüzünden yem sanayisine düşmüş durumda.


Peki bunun sonucunda ne oldu bakalım buğday fiyatı çok ucuz kalınca bu sefer un ile yem sanayi arasında buğday kapma yarışı yaşanmaya başladı:

''Un sanayicileri ile yem sanayicileri arasında buğday alımı tartışması yaşanıyor. Arpa ve mısır fiyatındaki aşırı yükselme nedeniyle un sanayicileri ekmeklik buğday alarak yem üretiminde kullanıyor. Un sanayicileri buna tepki göstererek halkın yiyeceği ekmeğin hammaddesi olan kaliteli buğdayın hayvanlara yedirildiğini ileri sürüyor.

Yem sanayicilerinin ekmeklik buğday almalarının en önemli nedeni yemde yaygın olarak kullanılan arpa ve mısırda fiyatların buğday fiyatının üzerine çıkması. Bu pek görülen bir durum değil. Mısır ve arpa fiyatı yükselince yem sanayicisi bu iki ürüne göre daha ucuz olan buğdaya yöneldi. Kuraklık nedeniyle hem buğday hem de arpa üretiminin azalması, dış piyasalarda da fiyatın yüksek seyretmesi nedeniyle iç piyasada az miktardaki ürünü alabilmek için un sanayicileri ile yem sanayicileri adeta yarışıyor.
''

Karakuş: Buğdayı yem yapmak içimizi acıtıyor
Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, konuyla ilgili sorularımızı yanıtlarken kaliteli ekmeklik buğdayı hiç bir yem sanayicinin alıp yem yapmak istemediğini söyledi. Karakuş; "O kaliteli buğdayı alıp yem yapmak içimizi acıtıyor. Fakat mecbur kalıyoruz. Ben 35-40 senedir bu işin içindeyim. Arpa ve mısır fiyatının buğday fiyatını geçtiğine ilk kez tanık oluyorum. Böyle bir tabloyu bugüne kadar hiç yaşamadık. Arpanın ton fiyatı çıktı 2 bin 800 liraya. Üstelik arpa yok. Bu şartlarda yem sanayicisi nasıl arpa alsın? Mısır fiyatı yine buğdaydan yüksek. Yem sanayicisi rasyonda, yani karışımda protein kullanmak zorunda. O zaman arpa ve mısıra göre daha ucuz olan buğdayı alıyor.
Kaynak: https://www.dunya.com/kose-yazisi/un-ve-yem-icin-bugday-kavgasi/624339

Bu arada fiyatlar TMO fiyatını çoktan aşmış durumda Gaziantep borsasında makarnalık buğday fiyatı ilk kez 3 lirayı aştı. 1.75 olarak açıklanan Arpa piyasa da 2.80'e alıcı buluyor.

https://www.gtb.org.tr/salon-satis-fiyatlari


Bir kötü haber de buradan geldi:
https://www.bloomberght.com/rusya-bugday-ihracat-vergisini-16-haziran-dan-itibaren-artiriyor-2281990
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
anonymous3x (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1176
Merit: 304View Profile
October 22, 2021, 09:33:52 AM
 #22

2.250 falan belirlenmişti 2022 için 3 lira civarı bir fiyatlama bekliyorum ancak bu beklentim rekolte yağış kuraklık ve diğer bir çok sebepler karşısında değişime uğrayabilir


Enflasyon kalıcı mı geçici mi yaşayarak görecegiz.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!