Bitcoin Forum
May 17, 2024, 11:25:16 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: HELAL FAİZ.,  (Read 142 times)
berkecan88 (OP)
Member
**

Activity: 454
Merit: 37

View Profile
December 20, 2021, 07:37:16 PM

NAS SUREsini helal faiz garantılı mevduat gelırı dıye cevırdı sevgılı baskanımız Grin Grin Grin Grin Grin
Faiz değil örtülü faiz… Örtülüyse tamamdır. Nas’sıl ama Grin Grin Grin
IstanbulBeyfendisi
Jr. Member
*

Activity: 42
Merit: 1

View Profile
December 20, 2021, 07:39:50 PM

bunun anlamı nedir dolar düştü Sad ben tl çevirsem günlük ne kadar getircek.
ajanwalker
Sr. Member

Activity: 1498
Merit: 461

View Profile
December 20, 2021, 07:57:13 PM

Nasılsa gidiyor diyip 17 den dolar alanlara yazık oldu. İntihar haberleri bile duyarsak şaşırmam. Umarım öyle bir şey olmaz.
ZekiBeyy
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 884

Eloncoin.org - Mars, here we come!

View Profile
December 20, 2021, 08:46:25 PM

Yıllardır sorunumuz bu ilimden bilimden şaştık her şeye bir kılıf uydurmaya çalışılıyor. Ekonomi bu neyine inatlaşıyorsunuzki faizi indireceğizde indireceğiz madem indirecektiniz neden çıkardınız peki… Ciddi kalıcı ekonomik adımlar atılması lazım böyle günü kurtarmanın peşinde olmadan. Diyelimki olduya dolar 9 TL ye geriledi peki bu fiyat artışları 2 ay öncesine gelebilecek mi? Hiç sanmıyorum ülkemizde fiyatlar hep çıkar ama çok az düşer. Herkes kendi işini yapabilse kendi kararlarını kendi alabilse eminim çok daha iyi noktada olurduk her şeye bir kişinin karar veriyor olmasının güvensizliğini yaşıyoruz.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
█████████████████▄███████
████████████████▄███████▀
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
.
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▄███████████████████████▄
█████████████████████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
.
 ElonCoin.org 
.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it
happen or be a part of it"
▬▬▬▬▬
yenerbatmaz
Full Member

Activity: 545
Merit: 124

View Profile
December 20, 2021, 08:53:28 PM

Reis çaktırmadan faizleri artırdı 😄
Bu yük halka biner. Hem de çok fena. Bakalım indirimler gelece k mi? Hiç sanmıyorum ama.
Phoenix Anka
Hero Member

Activity: 1050
Merit: 623

View Profile
December 20, 2021, 09:18:00 PM

Yeni para basmalar, daha sonra dolar kurundaki farkı kapatmak için parasını tutanlara dağıtmalar olacak. Uzun vadede kaybeden yine ekonomimiz olacak. İyimser senaryoda hareket etmek istiyorum ama iyi senaryo gerektirecek üretim tesislerimiz bir elin parmaklarını geçmiyor. Gelir kaynağı sadece vergi olan bir ülkede olmazsa olmaz kötü ekonomidir. Er yada geç bu sonuç alınacak. Keşke daha kalıcı çözümler üretsek günü kurtarmak yerine.
berkecan88 (OP)
Member
**

Activity: 454
Merit: 37

View Profile
December 20, 2021, 09:28:45 PM

su yoruma bayıldım...
faiz aRtmadı STAKE GELIRLERI YUKSELDI  Grin Grin Grin Grin Grin
bitcoinokulu
Member
**

Activity: 340
Merit: 20

View Profile WWW
December 20, 2021, 09:50:16 PM

Tek sevinç kaynağım ülke varlıklarının yabancılarca daha az talan edilecek olması.

LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2534
Merit: 1514

View Profile
December 20, 2021, 09:50:19 PM

su yoruma bayıldım...
faiz aRtmadı STAKE GELIRLERI YUKSELDI  Grin Grin Grin Grin Grin

Stake gelirleri 1 yükseliyorsa enflasyon 3 yükselecek bu durumda stake etmenin hiç mantığı kalmıyor. Yazık oldu ülkenin geleceğine.
Yıllardır başarılı algı yönetimiyle iktidarda kalan şahıs bunu da yutturdu millet sevinç çığlıkları atıyor twitterda. Yine haklı çıktı diyorlar. Roll Eyes

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
Turbolinea
Member
**

Activity: 560
Merit: 57

View Profile
December 20, 2021, 10:39:55 PM

Twitter'da hemen ilginç tagler açan insanlara şu soruları sormak lazım: Mevduat hesaplarıyla ilgili açıklanan gelişmeden sonra bu paralar nereden karşılanacak? Ayrıca mevcut durumun kısa ya da uzun vadede enflasyona sonuçları ağır olmayacak mı? Enflasyon daha da artınca dolar/tl kuru yine yükselip zirve değeri olan 18'i de aşmayacak mı?

Ancak ben bu soruları sorarak nefesimi boşa tüketmiş olurum. Çünkü bunlar yine aynı tas aynı hamam devam edecekler. Ve bundan çok da uzak olmayan bir zamanda ekonomistlerin vurguladığı duruma yine düştüğümüzde öylece kalacaklar. Ayrıca faiz artırımı da sadece geçici bir süreliğine kuru yavaşlatan bir etmendir. Buna defalarca şahit olduk. Yine bu işlerin zararını zaman içerisinde halk görecek.
anonymous3x
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
December 20, 2021, 11:46:59 PM

Çok zekice bir hamle yapıldı.

Dolar artarsa farkını ödeyecekler artmazsa faiz geliri alacaksanız.

Bence doların baya baya ateşini söndürecek hatta dth hesaplarından faize büyük geçişler olabilir.
Phoenix Anka
Hero Member

Activity: 1050
Merit: 623

View Profile
December 21, 2021, 12:09:03 AM

Çok zekice bir hamle yapıldı.

Dolar artarsa farkını ödeyecekler artmazsa faiz geliri alacaksanız.

Bence doların baya baya ateşini söndürecek hatta dth hesaplarından faize büyük geçişler olabilir.

Eğer ben döviz tevdiat hesabı sahibi bir gurbetçi olsaydım, şu gelişmelerden sonra paramı kesinlikle TL’de tutardım. Tutardım tutmasına ama tuttuğum TL, ana hesabımın yüzde 50’si olurdu. Aradaki farkın ödenemeyecek oluşu da bir risk barındırıyor. Tamam kabul, devlet aradaki farkı ben ödeyeceğim diyor ama nasıl ödeyecek? Yeni para basarak elbette.

Basılan yeni paralar hangi sonuçlara sebep olacak? Devaluation yani paranın değerini yitirmesine sebep olacak. Birinci dünya savaşında yenik ülkeler para bastılar, kağıtların üzerindeki rakamın sonuna 0 eklediler de ne oldu? Kurtulabildiler mi? Bu yüzden döviz de kalır, bir kaç ay yüzde 50 ile durum yoklaması çekerdim.

Önünde sonunda, sepetimi deenflasyonist Bitcoin ile yeteri kadar doldururdum. Bitcoin, Türk lirasından katlarca daha az riskli bir yatırım. Bir de Bitcoinin volatil olduğundan dem vururlar ! Peh !
Lachrymose
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
December 21, 2021, 01:13:49 AM

Bu olay iki şekilde yorumlanır.

Ekonomi bilmeyenler direkt TLye geçer ki geçtiler.

Ekonomi bilenler ise şu an teknik olarak TL'nin tedavülden kalktiğini ve bunun hiperenflasyonu tetikleyebilecek bi sınırsız para basım yöntemi olduğunu bilirler.

Bu nedenle, kısa vadede doların ateşi sönsede aslında uzun vadede alım fırsatıdır ama bu alım fırsatı aynı zamanda hiperenflasyonu tetikleyeceği için şu an dolar almak = ülkeyi batırmak anlamına gelir.

Allah hepimizin yardimcisi olsun.
anonymous3x
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
December 21, 2021, 02:24:21 AM

Ekonomi bilenler ise şu an teknik olarak TL'nin tedavülden kalktiğini ve bunun hiperenflasyonu tetikleyebilecek bi sınırsız para basım yöntemi olduğunu bilirler.

Bu nedenle, kısa vadede doların ateşi sönsede aslında uzun vadede alım fırsatıdır ama bu alım fırsatı aynı zamanda hiperenflasyonu tetikleyeceği için şu an dolar almak = ülkeyi batırmak anlamına gelir.

Hiperenflasyon popülist bir söylem hocam. Karşılığı yok bu söylemin. Yüksek enflasyon olur tarihimiz yuksek enflasyonlarla dolu ama hiperenflasyon savaş harici çok zor.

Twitter ceosuda Amerika'da hiperenflasyon olacak diye konuşuyor ama o işler zor.öyle bir şeyin olması için para basmaktan çok daha fazla nedenin bir araya gelmesi gerektigini düşünüyorum.

Ülkemizde yapılan bu son düzenleme kur üzerinde olumlu ancak uzun vadede ithalat azalmadikca üretim artmadıkca kur yukarıya gitmeye devam edecektir.
Lachrymose
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
December 21, 2021, 03:49:06 AM

Hiperenflasyon popülist bir söylem hocam. Karşılığı yok bu söylemin. Yüksek enflasyon olur tarihimiz yuksek enflasyonlarla dolu ama hiperenflasyon savaş harici çok zor.

Twitter ceosuda Amerika'da hiperenflasyon olacak diye konuşuyor ama o işler zor.öyle bir şeyin olması için para basmaktan çok daha fazla nedenin bir araya gelmesi gerektigini düşünüyorum.

Ülkemizde yapılan bu son düzenleme kur üzerinde olumlu ancak uzun vadede ithalat azalmadikca üretim artmadıkca kur yukarıya gitmeye devam edecektir.

Hiperenflasyon, ortalama enflasyonu %2 olan "dolar" için anormal bir söylem. 10 Eylül'den (8.47) >> 20 Aralık'a (18.48) %118 tokat yemiş Türk lirası için değil. Hiperenflasyon yıllık +%200 demek; şu son trend bastırılmasaydı sen zaten o söylemin karşiliğini yaşiyordun ama sanırım farkinda değilsin. Ben uzun vade değil; yöneticiler kendine gelmezse 3 ay bile bu sistemin dayanabileceğine inanmiyorum. Şu an TL "resmi olmasada" tedavülden kalkmış ve her şey dolara endekslenmiştir. Bu köprüden önceki son çıkıştı; artık kemerler sıkılmalı, yöneticiler 1 kuruş bile boşa harcamamalı.
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2142
Merit: 1043

View Profile
December 22, 2021, 11:20:25 AM

Faizin helalı yoktur hocam işin helal haram boyutuyla düşünürsek hepsi aynı şeye denk geliyor şunu da anlamadım faiz karşıtı hareketler oldu ama devlet kendi eliyle faizi destekliyor faiz vereceğini söylüyor insanlar da akın akın gidip faiz yiyor dün de Nebati katılım bankaları için de bir sistem yapıldığını söyledi yani İslami kesimi kandıracak bir yol arıyoruz diyor özetle Grin

███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
ziyaaa
Member
**

Activity: 532
Merit: 18

View Profile
December 22, 2021, 11:38:31 AM

Çok mantıksız bir yol izlenerek ülkenin daha da sıkıntılı günler geçirmesine yeni bir kapı açılmış oldu şimdi. Ülkede üretim yokken böyle bir yol izlemenin hiçbir faydası yok zararı var. Çünkü kur kısa süreliğine dengelenebilecek bu sayede. Ancak sen insanların kurdan oluşacak kaybını dengelemek için para basacaksın sürekli. Enflasyon daha da hızla artacak haliyle. Sonuç: yine yüksek kur ve daha da dibe batmış bir ülke.

Swap, Earn, Bridge, Mint Crypto & NFT in Multiple Chains
▬▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬ ▬▬▬ ▬▬ ▬     ❶ ❷ ❸ s w a p     ▬ ▬▬ ▬▬▬ ▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬▬
[   M V P   L I V E   ]   -   9 Blockchains Integrated Already
Pages: [1]
  Print  

Jump to: