Bitcoin Forum
April 18, 2024, 05:01:14 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 26.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Αγορά από κίνα.. Τι θα πληρώσω;;  (Read 254 times)
johnnyFl (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 0


View Profile
April 09, 2022, 12:09:36 PM
 #1

Καλησπέρα φίλοι μου είμαι σχετικά νέος στο asic mining. Έχω ένα a1. Με προσέγγισε μέσω του fb ένας κινέζος προμηθευτής, και μιλάμε για κάποιο καιρό(ο jack αν τον γνωρίζετε έχει σελίδα στο fb και προωθεί αρκετά τα προιόντα του). Μου έκανε κάποιες προτάσεις αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι τι πληρώνω εδώ, και πως θα κινηθώ έτσι ώστε να έχω γρήγορα τα προιόντα έτσι ώστε να μην χάνω κέρδος. Μου είπε ότι για δύο Miners που συνολικά θα κοστίσουν 660 δολάρια, θα πληρώσω 290 δολάρια συνολικά για να μου έρθουν. Ένας φίλος μου μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τόσα λίγα. Τι φόρους και δασμούς πληρώνω; Τα 290 μήπως αφορούν μόνο τη μεταφορά; Του είπα θέλω το συνολικό κόστος για να έρθουν σπίτι μου. Πως βγαίνουν οι φόροι και οι δασμοί; Τα 290 εξτρα για αυτά που θα πάρω σας φαίνεται λογικό ποσό; Ευχαριστω!
Remember that Bitcoin is still beta software. Don't put all of your money into BTC!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713416474
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1713416474

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713416474
Reply with quote  #2

1713416474
Report to moderator
bomberb17
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 771
Merit: 528



View Profile
April 15, 2022, 06:40:31 PM
 #2

Πληρώνεις σίγουρα ΦΠΑ + δασμούς + τέλος εκτελωνισμού + αμοιβή εκτελωνιστή (εκτός και αν πας στο Ελ. Βενιζέλος και το εκτελωνίσεις μόνος σου). Με μια αναζήτηση στο google θα βρεις διάφορους οδηγούς και υπολογισμούς των προηγουμένων.

Πάντως 290 ακούγονται πολλά για μεταφορικά. Μήπως περιλαμβάνουν και κάποια από τα κόστη εκτελωνισμού μέσα; Πρέπει να το διευκρινίσεις με τον προμηθευτή. Προσοχή με τη μέθοδο πληρωμής, προτιμάς πιστωτική/paypal και όχι έμβασμα για ασφάλεια δική σου.
cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1624
Merit: 294


View Profile
April 19, 2022, 08:16:10 AM
 #3

Πάντως 290 ακούγονται πολλά για μεταφορικά. Μήπως περιλαμβάνουν και κάποια από τα κόστη εκτελωνισμού μέσα; Πρέπει να το διευκρινίσεις με τον προμηθευτή.
Δεν είναι πολλά πλέον:

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3616908/dimitriou-pos-xathikan-sti-thalassa-15-000-klimatistika

Quote
Δεικτικό της εκτόξευσης των τιμών στα μεταφορικά, είναι το γεγονός ότι το κόστος για ένα κοντέινερ 40 ποδών (περίπου 12 μέτρα μήκος), τον Ιανουάριο και τον Φεβρουάριο του 2020 κόστιζε 1.500 ευρώ για να ταξιδέψει από την Ιαπωνία και την Κίνα στην Ελλάδα. Σήμερα το ποσό για τη μίσθωση κοντέινερ αγγίζει κατά περίπτωση ακόμα και τις 14.000 ευρώ, σύμφωνα με πηγές της αγοράς. Το συγκεκριμένο γεγονός είχε ως αποτέλεσμα, εάν για παράδειγμα μία επιχείρηση πλήρωνε για την εισαγωγή 30 κοντέινερ στο λιμάνι του Πειραιά με κόστος 45.000 ευρώ πριν από έναν χρόνο, για τα οποία δινόταν πίστωση από πλευράς της Cosco, πλέον το αντίστοιχο κόστος να έχει ανέλθει στα 420.000 ευρώ φέτος με αποτέλεσμα την αδυναμία αποπληρωμής για την παραλαβή των εμπορευμάτων στο λιμάνι του Πειραιά.
Και τα «καλύτερα» της Μεγάλης Επανεκκίνησης έρχονται, δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα! Grin
bomberb17
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 771
Merit: 528



View Profile
April 20, 2022, 03:32:02 PM
 #4

Εξαρτάται για ποιο ακριβώς miner μιλάμε. Αν πρόκειται για παλαιό miner (που συνήθως ζύγιζαν 4-5 κιλά) τότε είναι πολλά. Αν μιλάμε για τα γαϊδούρια που βγαίνουν τελευταία τότε ναι.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!